Eraytur Blog

Muvafakatname Nasıl Alınır?

Muvafakatname belgesi 18 yaşından küçük kişilerin yurtdışı seyahatlerinde kullanılmak için düzenlenen bir ebeveyn izin belgesidir. Yurtdışı seyahatleri için istenen muvafakatname noter aracılığı ile alınmalıdır. 18 yaşından küçük çocuklar tek başlarına veya ebeveynlerinden biri ile seyahat edebilir, her iki durumda da ebeveyn izni alınmalıdır.

Çin Vize Başvuruları Başladı

Muvafakatname Nasıl Alınır?

Yurtdışı seyahatine yalnız çıkacak 18 yaş altındaki şahıslar için her iki ebeveynin imzası gereklidir, uçak bileti rezervasyonları daha önceden yapılmış olmalıdır. Çocuğun pasaportu ve noter onaylı muvafakatname seyahat esnasında yetkili kişilere sunulur. Yetkili şahıslar 18 yaş altındaki kişilere uçağa dek eşlik ederler.

18 yaş altındaki çocuklar bir ebeveynleri ile geziye çıkacaklarsa diğer ebeveynden imzalı ve noter onaylı muvafakatname alınmalıdır. Seyahate çıkmayacak ebeveyn notere gerekli evrakları sunarak ıslak imza ile muvafakatnameyi onaylar.

Yurtdışı seyahatleri için düzenlenen muvafakatname son 6 ay içinde alınmış olmalıdır, gerekli evraklar notere verilmelidir. Ebeveynler izin verdiği takdirde 18 yaş altındaki çocuklar üçüncü bir şahıs ile okul gezisi gibi gezilere çıkabilir.

Muvafakatname Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

18 yaş altındaki çocukların ülke dışına yapacakları seyahatler için muvafakatname düzenlenmesi zorunludur. Muvafakatname mutlaka noter onaylı olmalıdır.

Muvafakatname düzenlenirken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Muvafakatname tek düzen içinde hazırlanmalı ve kesinlikle noter tarafından onaylanmalıdır.
 • Muvafakatname 18 yaşından küçük çocukların ebeveynlerinin ıslak imzası ile düzenlenir.
 • 18 yaş altındaki çocukların iki ebeveyni de noterde olmalıdır. Boşanmış kişilerde velayet hakkına sahip ebeveyn muvafakatname işlemlerini yürütür. Seyahate çıkmayacak ebeveyn mutlaka noter huzurunda olmalıdır.
 • Seyahate çıkacak küçük yaştaki çocukların kimlik kartları ve öğrenci belgeleri noter çalışanlarına verilmelidir.
 • Ebeveynlerden birinin vefat etmiş olması halinde gerekli belgeler notere sunulmalıdır.
 • Vasi gözetiminde bulunan çocuklar için vesayet belgesi notere verilmelidir.
 • Muvafakatnamede seyahatin durumu belirtilmelidir. Yalnız seyahat edeceklerin, bir ebeveynle gideceklerin ya da üçüncü şahıslara emanet edilecek çocukların durumu açıkça belirtilmelidir. Öğretmen gibi üçüncü şahısların adı Muvafakatnamede geçmelidir.
 • Kimi ülke sınır kapılarında muvafakatname yeminli tercümesi istenmektedir. Yeminli tercümandan alınacak diğer dillerdeki muvafakatname örneği 18 yaş altındaki çocuğun yanında bulunmalıdır.

Muvafakatname düzgün bir şekilde düzenlenmeli, noter tarafından istenen belgeler eksiksiz olarak verilmelidir. Noter gerekli hallerde muvafakatname vermeyebilir, bu durum göz önüne alınarak başvuruların doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. 18 yaş altındaki kimselerin yasal yurtdışı seyahati için muvafakatname belgesi mutlaka hazırlanmalıdır.

Muvafakatname İçin Gerekli Evraklar

Muvafakatname düzenlenmesi için notere başvurmak ve gerekli evrakları vermek gereklidir. 18 yaşından küçük çocuklar tek başlarına da yurtdışı seyahatinde bulunabilir, ama bunun için ebeveynlerinin imzalı muvafakatnamelerini yanlarında taşımalıdır.

Muvafakatname nedir ve nasıl alınır diye araştırma yapan kişiler Muvafakatname için gerekli evrakları da araştırmaktadır. Noter tarafından istenen tüm belgeler önceden hazırlanmalı ve muvafakatnemenin çıkacağı gün notere teslim edilmelidir.

Muvafakatname için gerekli evraklar şunlardır:

 • 18 yaşından küçük çocukların kimlik kartları-nüfus kağıtları, öğrenci ise öğrenci belgeleri
 • İki ebeveynin kimlik kartları-nüfus cüzdanları
 • Boşanan ebeveynler için boşanma ilamı ve çocuğun velayetinin hangi ebeveynde olduğunu gösteren mahkeme kararı
 • Vefat eden ebeveyn için ölüm belgesi
 • Vasi gözetiminde olan çocuklar için mahkemece verilen Vesayet İlamı

Gerekli belgeler hazırlandıktan sonra Noter tarafından Muvafakatname hazırlanır ve ilgili ebeveyn-vasi tarafından ıslak imza ile onaylanır.

Muvafakatname Geçerlilik Süreleri

Noter muvafakatname geçerlilik süresi ne kadardır sorusunun cevabı seyahat izin belgesinin seyahat süresince düzenlendiğidir. Tek başlarına seyahat edecek 18 yaş altındaki çocuklar adına seyahat rezervasyonları yapılmış olmalıdır. Çocuğun yanında seyahat edecek ebeveyn ya da öğretmen gibi üçüncü bir şahıs varsa o kişinin ismi muvafakatnamede geçmelidir.

Bütün Schengen ülkeleri için muvafakatname düzenlenmesi zorunludur. Çekya gezilerinde özel muvafakatname istenmektedir. İspanya için hazırlanan muvafakatnamelerde İspanya ibaresi muhakkak geçmelidir. İspanya vizeleri hakkında daha detaylı bilgi için İspanya vize rehberi sayfamızı ziyaret ediniz.

Kanada ve ABD gibi ülkelerde muvafakatname yeminli tercümesi hazırlanmalıdır. Ülke sınır kapılarında bu belgenin gösterilmesi istenmektedir. Kanada vizeleri detaylı bilgi için Kanada vize rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muvafakatname sahibi 18 yaşından küçük çocuklar seyahatlerini tek başlarına ya da ebeveynlerinden biri ile yapabilmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar yurtdışına seyahat edebilir. Muvafakatname düzenlenmesi hakkında daha fazla bilgi almak için ve gidilecek ülkenin vize işlem süreci hususunda bilgilenmek adına vize uzman danışmanlarımızdan ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×