VFS Global Randevu Alamıyorum - Eraytur
Eraytur Blog

VFS Global Randevu Alamıyorum

26 Nisan 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından yapılan duyuruya göre Türkiye’deki tüm vize başvuru merkezleri 29 Nisan 2021 tarihinden sonra kapalı kalacak.

Covid 19 nedeni ile yaşanan yoğunluktan dolayı vize randevusu almak isteyenler için VFS Global destek hizmetleri sağlamaya devam ediyor. Kurye hizmetinin yanı sıra kısa mesaj hizmeti, premium lounge, başvuru formu doldurma konularında hizmetler sunan kurum, vize başvurularını hızlı ve kolay tamamlamaya destek oluyor.

Konsolosluk Ve Vize İşlemlerinde İdari Görev

Tüm dünya ülkelerinin vize başvurularında randevu almak isteyenlere süreç konusunda bilgi aktaran ve yardımcı olan VFS Global randevu alamıyorum konusunda sıkıntı yaşayanların da gerekli olan prosedürü takip etmesini sağlıyor.

Birçok farklı ülkede ofisi bulunan kurum, dünya genelinde konsolosluk ve vize işlemlerinde idari bir görev üstlendi. Genel olarak faaliyet alanı konsolosluklar adına vize başvurularını kabul etmek ve tamamlamak olan özel şirket işlemleri tamamlanan pasaportları vize başvuru sahiplerine iade etmektedir.

Konsolosluklarda yapılacak olan işlemlerde randevuların düzenlenmesi, planlanması ve verilmesi konusunda yürütülen faaliyetler içerisinde konsolosluklar adına vize harç ücretini tahsil etmek de yer alır.

VFS Global randevu alamıyorum gibi bir problem ile karşılaşmamak adına hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 arasında şirketten iletişim kullanarak randevu oluşturmak gerekir.

VFS Global Randevu Alamıyorum

VFS Global ofisinden hizmet alabilmek için öncelikle randevun şartı bulunmaktadır çünkü randevusuz yapılan başvurular kabul edilmez. VFS Global randevu alamıyorum sorununu çözdükten sonra vize başvurusunu gerçekleştirmek için randevu işlemleri şu şekildedir;

 • Yapılacak olan seyahat için doğru vize incelemesi yapılmalı.
 • Vize başvuru merkezi seçildikten sonra randevu alınmalı.
 • Ödenmesi gereken tüm ücretler ödenmeli.
 • Vize başvuru merkezindeki randevuyu gidilmeli.
 • Vize başvurusunun ilerlemesi ile ilgili tüm bilgilere sahip olmalı ve takip etmeli.
 • Vize başvuru merkezine verilen belgeler geri alınmalı.

Vize Başvuru Evrakları

Her ülkenin vize prosedürü farklılık göstermektedir, yurt dışı seyahatleri için ilgili kurumlardan alınan izin belgesi olan vize için başvuru yapmak isteyenler konsolosluklar dışında aracı kurumlar, dış temsilcilikler, ya da havalimanı ve sınır kapılarındaki gişelerden başvurusunu yapabilir.

Birçok ülke tarafından ayrıca e-vize sistemi uygulanmaktadır, yapılacak olan seyahatin amacına göre vize çeşitleri bulunur. Ülkelerin vize çeşitleri konusunda farklı prosedürleri bulunmaktadır, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde toplu dolaşım imkanı sağlayan Schengen vizesi başvurusu yapılır.

Vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin VFS Global randevu alamıyorum dememek adına hazırlaması gereken evraklarda ülkelere göre farklıdır ancak genel olarak talep edilen evraklar;

 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Banka hesap dökümü
 • İkametgah belgesi
 • Mesleki durum belgesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanıdır.

Vize Başvuru Takibi

Konsolosluklar tarafından talep edilen vize başvuru evraklarını hazırlayamayanlar ya da düzenli bir iş ve gelire sahip olmayanların yaptığı başvurular reddedilir. Aynı şekilde seyahat amacı net ve anlaşılır olmayanlar ile sıklıkla iş değiştirenlerin de vize başvurusunun kabulünde sıkıntı yaşanır.

Maddi anlamda yeterli gücü olmayanların yanı sıra pasaportun geçerlilik süresinin dolması da vize başvurularının reddedilme nedenlerindendir. Eksik belge teslim edenler ya da daha önce sınır dışı edilenler, seyahat sağlık sigortası bulunmayanlar için vizelerin ret edilme olasılığı yüksektir.

Yapılan vize başvurusu 3 farklı prosedür takip edilerek gerçekleştirilir.

 • Pasaport VFS Global vize başvuru merkezi ulaştığında e-posta bildirimi gönderilir.
 • Başvuru sahibinin telefonuna SMS bildirimleri gönderilir.
 • İnternet üzerinden başvuru takip modülüne tıklayarak erişim sağlanır.
 • Doğum tarihi ile birlikte verilen fatura ya da makbuzdaki referans numarası kullanılarak internet üzerinden başvuru takibi gerçekleştirilir.

Vize Başvuru Ücreti

Ziyaret edilmek istenen ülke için vize başvurusunda bulunmak isteyenler tarafından belirlenmiş olan vize ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Her ülkenin koordinasyon ve hizmet bedelleri ile harç bedelleri farklılık gösterir.

Bazı ülkeler yaş gruplarına göre vize harcı almazken bazı ülkelerde belli bir uyruğa sahip olanlar için yaşa bakılmaksızın vize ücreti talep edilir. Randevu ücreti ile birlikte başvuru merkezi ücreti, koordinasyon bedeli, konsolosluk harcı, hizmet ve servis bedeli ile opsiyonel hizmet bedeli başvurularda talep edilen vize ücreti kapsamındadır.

Birçok ülkede başvurular konsolosluk tarafından kabul edilirken birçok ülkede ise konsolosluklar tarafından yetkilendirilen başvuru merkezleri aracılığı ile tamamlanır.

İlginizi Çekebilir;

https://www.eraytur.com/yunanistan-vfs-global-gaziantep/

https://www.eraytur.com/slovenya-vfs-global-gaziantep/

https://www.eraytur.com/polonya-vfs-global-gaziantep/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×