Yunanistan Vizesi İşlemleri - Eraytur
Eraytur Blog

Yunanistan Vizesi İşlemleri

Yunanistan vize istiyor mu sorusunun cevabı, Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaportuna sahip olan vatandaşlarımız için evettir. Yunanistan’a gitmek isteyen Umuma Mahsus pasaport sahipleri kısa süreli seyahatleri için Schengen C tipi vize almak zorundadır. Siyah, yeşil ve gri pasaport sahipleri 90 güne kadar olan Yunanistan seyahatlerinde vizeden muaftır. Yunanistan vizesi işlemleri yetkili vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. Kısa süreli seyahatler için vize başvuru sahibi direkt olarak Yunanistan dış temsilciliklerine başvuru yapamaz.

Yunanistan Vizesi İşlemleri

Uzun süreli Yunanistan vizesi ulusal vize türüdür, D tipi olarak bilinen bu vize türünde başvurular şahsen Yunanistan Büyükelçiliği ve Yunanistan Başkonsolosluğu’na yapılmalıdır. Vize başvuru dosyası vize başvuru merkezlerinde hazırlanabilir.

Yunanistan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşlar öncelikle seyahat amaçlarını belirlemeli ve bu seyahat amaçlarına uygun vize türü için başvuruda bulunmalıdır. Kısa süreli vize başvurularda Yunanistan dış temsilciliklerinin yetki verdiği vize başvuru merkezleri üzerinden başvurular tamamlanmalıdır. VFS Global ve Kosmos Vize Yunanistan yetkili vize merkezleridir, vize uzmanlarımız tarafından hazırlanan vize başvuru dosyaları bu yetkili vize merkezlerine iletilerek vize başvuru süreci başlatılmaktadır.

Yunanistan’a gitmek isteyen kişiler şu adımları takip etmelidir:

 • Yunanistan seyahat amacınızı belirleyerek uzman vize danışmanlarımıza başvurunuz.
 • Seyahat amacınıza göre başvuru yapabileceğiniz Yunanistan vize türü tespit edilir ve bu vize türü için gerekli vize evrak listesi tarafınıza iletilir.
 • Başvuru yapacağınız Yunanistan vize türünde istenen vize evraklarını tamamlayınız, evraklar Yunanistan vizesi başvuru dosyası olarak vize merkezimizde tanzim edilir ve yetkili vize merkezine iletilir.
 • Daha önce biyometrik veri işlemi olan parmak izi verme işlemini yapmadıysanız, vize merkezlerimizde parmak izi verebilirsiniz. Son beş yıl içinde Schengen vizeleri için parmak izi verenlerin bu işlemi tekrarlamalarına gerek yoktur.
 • Vize merkezimizde vize randevularınız alınır ve başvuru işlemleri tamamlanır. Kosmos Vize Yunanistan ve VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden online olarak vize başvuru süreci takip edilebilir. Yunanistan dış temsilcilikleri vize için onay verdiklerinde vizeli pasaportlarınız belirtiğiniz adrese iletilir.

Yunanistan vizesi hakkında her türlü merak ettiğiniz konuyu uzman vize danışmanlarımızdan öğrenebilir, hızlıca vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yunanistan Vize Türleri ve Talep Edilen Vize Başvuru Evrakları

Yunanistan kısa süreli vizeleri Schengen vize bölgesine yapılan seyahatler için verilmektedir. 180 gün içinde 90 güne kadar seyahat imkanı tanıyan Schengen C tipi Yunanistan vizeleri şu kategorilerde düzenlenmektedir:

 • Yunanistan Turistik Vizesi- Yunanistan’a kısa süreli turizm amaçlı gezilerde verilmektedir. Seyahat acenteleri ve vize başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru işlemleri başlatılabilir.
 • Yunanistan Ticaret Vizesi- Yunanistan’a ticari amaçlı olarak giden kişilerin başvuru yapacağı vize türüdür. İş gezileri, fuarlar, yatırım amaçlı toplantılar için başvuru yapılabilir.
 • Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi- Yunanistan’da bulunan aile bireylerini ve arkadaşları ziyaret etmek için verilen Yunanistan kısa süreli vize kategorisidir.
 • Yunanistan Kısa Süreli Eğitim Vizesi- Kısa süreli dil eğitimi, araştırma ve eğitim amaçlı gezilerde verilen Yunanistan vize türüdür.
 • Yunanistan Öğrenci Seyahat Vizesi- Yunanistan’ı ziyaret etmek için düzenlenen eğitim kurumlarının yaptığı gezilere katılan öğrenciler için verilir.
 • Yunanistan Sportif ve Kültürel Etkinlik Vizesi- Yunanistan’a spor karşılaşmaları ve kültürel faaliyetler için gitmek isteyen kişiler için düzenlenir.
 • Yunanistan Tıbbi Tedavi Vizesi- Yunanistan’daki sağlık kurumlarında kısa süreli tedavi görmek isteyen kişilere verilir.
Yunanistan kısa süreli vizelerinin yanında uzun süreli ulusal vize türleri de mevcuttur. Bu ulusal vizeler; Yunanistan Aile Birleşimi vizesi, Yunanistan Çalışma ve Oturum İzni ve Uzun Süreli Eğitim vizesi gibi vizelerdir. Bu vize türlerine vize başvuru sahibi şahsen başvuru yapmak durumundadır.

Yunanistan vizesi türleri için istenen evraklar vize türüne göre değişmektedir. Yunanistan vize evrakları hakkında daha kapsamlı bilgiye Yunanistan vize evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Her Yunanistan vize türü için şu evrakları mutlaka hazırlanmalıdır:

 • Yunanistan vize formu ve vize talep dilekçesi
 • Geçerli pasaport ve fotokopiler
 • Kimlik belgeleri (Nüfus kimlik kartı, öğrenci belgesi ve diğer meslek kartları)
 • Biyometrik fotoğraf- 2 adet
 • Nüfus kaydı ve adli sicil kaydı örnekleri
 • Mali durumu gösteren belgeler (Banka hesap özetleri, tapu ve araç ruhsatı fotokopileri, tüm gelirlerin belgeleri)
 • Yunanistan seyahat sağlık sigortası
 • Aile ziyareti ve ticari geziler için Yunanistan’daki kişilerin düzenleyeceği davetiye
 • İş ve meslek durumunu gösteren belgeler (SGK, İşyeri vergi levha, ticari sicil gazete, imza sirküleri, faaliyet belgeleri)

Yunanistan vizesi hakkında daha fazla bilgiyi vize başvuru merkezimizin uzman danışmanlarımızdan alabilir, Yunanistan vize ücreti hakkında güncel bilgilere Yunanistan vize ücreti sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×