Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur 2023 - Eraytur
Eraytur Blog

Fransa Vatandaşı Nasıl Olunur 2023

Fransa vatandaşı olmak isteyen kişiler için yasal olarak Fransa oturum izni ve oturum kartı alınmalıdır. 18 yaşından büyük olan kişiler sabıkasız olmak şartıyla Fransız vatandaşı olur. Burada iyi derece Fransızca bilmeniz istenir. İyi derecede Fransızca bilindiğine dair dil sertifikasına sahip olmak, Fransa’da vatandaş olarak yaşayabilmeniz adına belirle etmenlerdir.

Fransa Vatandaşı Olmak İçin Ne Gerekli?

Fransa vatandaşı olmak için Fransa sınırları içerisinde doğan yabancı ülke çocuklarının 16 yaşını doldurması, ülke içerisindeki vatandaşlık taleplerinde bulunur. 11 yaşında itibaren yaklaşık 5 yıl gibi bir süre içerisinde Fransa’da ikametgah eden 18 yaşındaki bir birey, bu durumu ispat ettiği takdirde Fransa vatandaşı olur. Fransa vatandaşı olabilmek için çeşitli şartların karşılanması istenir. Bu şartlar karşılandığı zaman herhangi bir problem oluşmadan Fransız vatandaşlığı elde edilir.

Fransa Kaç Yılda Vatandaşlık Veriyor?

Fransa 5 yıl oturum izni ve çalışma izni bulunan kişiler için vatandaşlık verir. Sürekli oturum izninde 10 yıl oturma imkanı bulunmaktadır. 10 yılda bir uzatma ve yenileme işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Fransa 10 yılda bir uzatma ve yenileme zorunluluğu bulundurur. Bu zorunluluk yerine getirilmediği zaman ülke içerisinde birçok resmi alanda bulunamazsınız. Çeşitli yerlerde kimliğiniz istenebilir. Farklı belgeler talep edilebilir. Bu durum Fransa hükümetinin tarafınıza yasal işlem başlatmasına sebep olur. Bu detaylara dikkat etmekte fayda var.

Fransa Oturma Ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Fransa’ya çalışma amacı ile gitmek istediğiniz takdirde uzun dönemli vize ya da oturum izni almalısınız. Fakat bunlardan önce Fransız işvereninden onaylı bir sözleşme gelmesi gerekir. Bu onaylı sözleşme ardından Fransa Büyükelçiliği’ne müracaat edip uzun süreli bir vize alınır. Evlilik, eğitim ya da diğer etmenlerde Fransa konsolosluğu ve Fransa büyükelçiliği tarafınızdan belirli belgeler ister. Bu belgeleri eksiksiz ve tamamen sizden istenilen doğrultuda yetkili kişilere vermelisiniz. Fransa vatandaşlık işlemleri için gerekli evraklar herhangi bir kişinin sizin adınıza vermesi ile oluşturulamaz. Bu yasal bir suçtur.

Fransa Vatandaşlık İşlemleri İçin Nereye Müracaat?

Fransa vatandaşlık işlemleri için Fransa Konsolosluğu, Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa göç idaresine başvuru yapılmalıdır. Göç idaresinin görevlendirdiği belirli yetkili acentalara da başvuru yapılması mümkün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×