Eraytur Blog

Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlığı

Norveç'e yerleşmek

Norveç’e yerleşmek ve Norveç vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler bu süreç hakkında bilgi edinmek istemektedir. Bu yazımızda Norveç vatandaşlık koşullarını ve Norveç Krallığı’na yerleşmek için yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Uzman vize danışmanlarımız bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi verilebilir ve süreç içinde atılması gereken adımları size aktarabilir.

Norveç gelişmiş bir Kuzey Avrupa ülkesidir ve göçmen politikaları ile Norveç’e yerleşmek isteyen kişiler için cazip bir ülkedir. Norveç vatandaşı olmak için Norveç dış temsilciliklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Bunun için Norveç vatandaşlık şartlarını yerine getirmek ve göçmen politikalarında belirlenen kriterlere uymak lazımdır. Norveç vatandaşı olmak istiyorum diye şahıslar bu koşullar hakkında detaylı bilgi almalı ve eksiksiz, hatasız bir başvuruda bulunmalıdır.

Norveç’e Yerleşmek İçin Koşullar

Norveç vatandaşlığı şartlarını yerine getiren kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Bunun için öncelikle Norveç’e yerleşmek gerekmektedir. Norveç’e yerleşme koşulları çok sıkı denetlenen koşullardır ve vize başvuru sahibi tüm koşulları yerine getirmelidir. Norveç Göçmenlik Müdürlüğü göçmenlik politikaları uyarınca başvuruları değerlendirir ve bir sonuca bağlar.

Norveç vatandaşı olacak kişiler ilk önce Norveç’te göçmen olarak yaşamalı, Norveç’e yerleşmek arzusunda olmalı ve ülkede daimî olarak oturmalıdır. Norveç’te oturma ve çalışma izni olan kişiler üç yılın sonunda Norveç’te sürekli oturma izni alabilirler.

Norveç’e yerleşmek için sürekli oturum izni alma şartları şunlardır:

 • Geçici oturma iznini sahip vasıflı işçi ya da onun aile bireylerinden biri olmak
 • A2 düzeyinde bir dil bilgisine sahip olmak ve bunu bir sertifika ile ispatlamak
 • Geçici oturma izni bulunması ve çalışma iznini olması
 • Norveç’te sürekli olarak ikamet ediyor olmak

Norveç sürekli oturma izni onayı alındıktan sonra Norveç vatandaşlığı başvuru yapılabilmektedir. Daha ayrıntılı bilgileri uzman vize danışmanlarımızdan alabilir ve Norveç sürekli oturum iznine başvuru yapıp yapamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Norveç vizeleri ve vize işlemleri hakkında tüm ayrıntılı bilgilere Norveç vize rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Uzman vize danışmanlarımız size her türlü desteği sağlayacak vize Norveç vize işlemlerinizin güvenle tamamlanmasını sağlayacaktır.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu İşlemleri

Norveç’e yerleşmek isteyen kişiler Norveç vatandaşlık başvurusu işlemlerini merak etmektedir. Vasıflı işçilere ve eğitimli kişilere Norveç’e yerleşme imkanı göçmenlik politikaları ile tanınmaktadır. Norveç Krallığı göçmenlere karşı esnek politikalar üretmektedir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu işlemleri Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nce ve Norveç dış temsilcilikleri tarafından yapılmaktadır. Norveç’te sürekli oturma izni bulunanlar Norveç vatandaşlığı başvurusu yapabilirler. Bunun için bir randevu almak gerekir, gerekli evraklar yetkililere teslim edilir ve bir başvuru ücreti ödenir.

Türkiye’den yapılacak başvurular Ankara Norveç Büyükelçiliği’ne yapılır, öncelikle elektronik ortamda randevu alınması gerekir. Büyükelçilikteki randevuya şahsen katılmak gerekmektedir. Randevu alımında ise kişi adına sponsor olan kişiler ya da üçüncü şahıslar randevu alabilir. Randevu günü ve saati sonradan değiştirilebilmektedir. Norveç vatandaşlığına başvuracak kişiler şahsen randevuda bulunmalıdır.

Norveç Vatandaşlık İşlemleri Gerekli Belgeler

Norveç vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler Norveç dış temsilciliklerine iletilmelidir. Tüm evraklar eksiksiz ve hatasız olmalıdır.

Norveç Vatandaşlık başvuru belgeleri şunlardır.

 • Doğum belgesi- Uluslararası doğum belgesi başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Evlilik, ortaklık belgesi- Norveç vatandaşı kişilerle evli olanlar evlilik belgesi hazırlamalıdır, Norveç vatandaşları ile ortaklık ilişkisi bulunanlar bunu kanıtlamalıdır.
 • Geçerli pasaport- Son on yıl içinde alınmış pasaportların asılları başvuru sırasında yetkililere iletilmelidir.
 • Pasaport fotokopileri- Eski ve yeni pasaportların renkli fotokopileri verilmelidir.
 • Norveç vergi iadeleri- Norveç yasalarına uyan ve vergilerini ödeyen kişiler bunu kanıtlamalıdır.
 • Norveç adli sicilini gösterir polis sertifikası- Adli sicili temiz kişilerin Norveç vatandaşlık işlemleri kabul görmektedir.
 • Dil bilgi sertifikaları- Ülkede günlük hayat düzeyinde A2 sertifikası ile bir dil beceresi olmalıdır.
 • Vukuatlı Nüfus kaydı- Barkotlu nüfus kaydı örnekleri tüm aile bireylerinin bilgilerini içermelidir.

Norveç vatandaşlık başvurusu değerlendirildikten sonra olumlu sonuç alınırsa başvuru yapan kişi bir vatandaşlık törenine katılır, Norveç vatandaşları seçme ve seçilme hakkına ve Norveç pasaportuna katılır.

Norveç’te eğitim alan ve üniversitelerden mezun olan kişilerin vatandaşlığa kabul protokolleri daha kısa sürmektedir. Norveç’te iş kurmak ve yatırım yapmak isteyen kişilere de kolaylık sağlanmaktadır. Norveç Avrupa Birliği’ne üye olmadığından kendi göçmenlik politikalarını oluşturmakta ve vatandaşlık işlemlerinde esneklik sağlayabilmektedir.

Norveç vizeleri hakkında detaylı bilgilere Norveç vize rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×