Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlığı - Eraytur
Eraytur Blog

Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlığı

Norveç’e yerleşmek ve Norveç vatandaşlık başvurusunda bulunmak isteyen kişiler bu süreç hakkında bilgi edinmek istemektedir. Bu yazımızda Norveç vatandaşlık koşullarını ve Norveç Krallığı’na yerleşmek için yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Uzman vize danışmanlarımız bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi verilebilir ve süreç içinde atılması gereken adımları size aktarabilir.

Norveç’e Yerleşmek ve Norveç Vatandaşlığı

Norveç gelişmiş bir Kuzey Avrupa ülkesidir ve göçmen politikaları ile Norveç’e yerleşmek isteyen kişiler için cazip bir ülkedir. Norveç vatandaşı olmak için Norveç dış temsilciliklerine başvuru yapmak gerekmektedir.

Bunun için Norveç vatandaşlık şartlarını yerine getirmek ve göçmen politikalarında belirlenen kriterlere uymak lazımdır. Norveç vatandaşı olmak istiyorum diye şahıslar bu koşullar hakkında detaylı bilgi almalı ve eksiksiz, hatasız bir başvuruda bulunmalıdır.

Norveç’e Yerleşmek İçin Koşullar

Norveç vatandaşlığı şartlarını yerine getiren kişiler vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Bunun için öncelikle Norveç’e yerleşmek gerekmektedir. Norveç’e yerleşme koşulları çok sıkı denetlenen koşullardır ve vize başvuru sahibi tüm koşulları yerine getirmelidir. Norveç Göçmenlik Müdürlüğü göçmenlik politikaları uyarınca başvuruları değerlendirir ve bir sonuca bağlar.

Norveç vatandaşı olacak kişiler ilk önce Norveç’te göçmen olarak yaşamalı, Norveç’e yerleşmek arzusunda olmalı ve ülkede daimî olarak oturmalıdır. Norveç’te oturma ve çalışma izni olan kişiler üç yılın sonunda Norveç’te sürekli oturma izni alabilirler.

Norveç’e yerleşmek için sürekli oturum izni alma şartları şunlardır:

 • Geçici oturma iznini sahip vasıflı işçi ya da onun aile bireylerinden biri olmak
 • A2 düzeyinde bir dil bilgisine sahip olmak ve bunu bir sertifika ile ispatlamak
 • Geçici oturma izni bulunması ve çalışma iznini olması
 • Norveç’te sürekli olarak ikamet ediyor olmak

Norveç sürekli oturma izni onayı alındıktan sonra Norveç vatandaşlığı başvuru yapılabilmektedir. Daha ayrıntılı bilgileri uzman vize danışmanlarımızdan alabilir ve Norveç sürekli oturum iznine başvuru yapıp yapamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Norveç vizeleri ve vize işlemleri hakkında tüm ayrıntılı bilgilere Norveç vize rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Uzman vize danışmanlarımız size her türlü desteği sağlayacak vize Norveç vize işlemlerinizin güvenle tamamlanmasını sağlayacaktır.

Norveç Vatandaşlık Ücreti

Norveç vatandaşlık ücreti olarak belirtilen net bir tutar bulunmuyor. Kişilerin vize almaları, daha sonraki adım olarak oturum talep etmeleri gerekmektedir.

Norveç vatandaşlığı kaç para; oturum için başvuruların tamamlanmasının sonrasında 5 sene kadar oturum hakkı elde edilirse, vatandaşlık hakkı yakalanacaktır.

Norveç vatandaşı ile evlilik yaparak oturum alma hakkını çok kısa bir süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Direkt olarak vatandaş olma hakkı sunulmasa da en azından oturum aşamasında onay almanız daha kolay bir hal alacaktır.

Norveç’te nasıl iş bulurum; iş bulmadan ülkeye giriş yapmaktansa iş bularak kurumsal manada davetiye almanızın sonrasında vize başvurusunda bulunmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Norveç’e yerleşmek istiyorum; yerleşim hakkı için ilk etapta öğrenci olarak başvurmanız oldukça mantıklı olacaktır. Öğrencilerin hem eğitim durumlarını kanıtlamaları hem de kalacak yeri yurt olarak göstermelerinin sonrasında vize onay aşaması kısa sürede yerine getirilmektedir.

Norveç göçmenlik başvurusu bağlamında en kolay onay veren ülkeler arasında yer alır. Kişilerin kalmak için başvuruda bulundukları amaç resmi birilerce inandırıcı bulunmazsa, vize ret yanıtı almanız da söz konusu olabilir.

Norveç göçmenlik başvurusu 2020 kategorisinde işlemlerinizi tamamlayarak başvurunun yerine getirilmesinin sonrasında, size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası aracılığı ile başvurunuzun ne durumda olduğuna dair bilgilendirme alabilirsiniz.

Norveç çifte vatandaşlık alma hakkını ancak ülkede 5 sene boyunca kesintisiz oturum elde ettikten sonra talep edebilirsiniz.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu İşlemleri

Norveç’e yerleşmek isteyen kişiler Norveç vatandaşlık başvurusu işlemlerini merak etmektedir. Vasıflı işçilere ve eğitimli kişilere Norveç’e yerleşme imkanı göçmenlik politikaları ile tanınmaktadır. Norveç Krallığı göçmenlere karşı esnek politikalar üretmektedir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu işlemleri Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nce ve Norveç dış temsilcilikleri tarafından yapılmaktadır. Norveç’te sürekli oturma izni bulunanlar Norveç vatandaşlığı başvurusu yapabilirler. Bunun için bir randevu almak gerekir, gerekli evraklar yetkililere teslim edilir ve bir başvuru ücreti ödenir.

Türkiye’den yapılacak başvurular Ankara Norveç Büyükelçiliği’ne yapılır, öncelikle elektronik ortamda randevu alınması gerekir. Büyükelçilikteki randevuya şahsen katılmak gerekmektedir. Randevu alımında ise kişi adına sponsor olan kişiler ya da üçüncü şahıslar randevu alabilir. Randevu günü ve saati sonradan değiştirilebilmektedir. Norveç vatandaşlığına başvuracak kişiler şahsen randevuda bulunmalıdır.

Norveç’e Yerleşmek

Norveç’e yerleşmek için aile birleşimi üzerinden talepte bulunabilirsiniz. Eşinizin Norveç vatandaşı olması durumunda kalıcı oturum için talep hakkınız vardır.

Norveç yerleşme aşamasında ülkeye ne derece entegre olacağınıza dair bilgi almak adına dil seviyenizin ölçüldüğü bir teste de tabi tutulacaksınız.

Norveç’e yerleşmek isteyen kişilerin aile birleşimi başvurusunda bulunurken evliliğe dair bilgilerin ülke diline noter onaylı şekilde tercüme edilerek sunulması gerekir.

Norveç’e yerleşmek için gerekenler; aile birleşiminin yanı sıra eğitim için de başvuru adımını tamamlayabilirsiniz.

Norveç vatandaşlığı nasıl alınır; 5 sene boyunca oturum hakkı alan kişilerin herhangi bir suç kayıtları yoksa vatandaşlık için başvurmasına imkan tanınmaktadır.

Norveç’e yerleşme şartları arasında eğitim durumunun yeterliliği de büyük önem arz etmektedir. Özellikle ülkeye katkı sağlayacak bir lisans derecesine sahip olan kişiler için özel bir prosedür teşkil edilmiştir.

Norveç göçmenlik başvurusu 2020 senesinde maksimum 3 aylık bir süre içerisinde yanıt bulacaktır. Bu 3 aylık süre pandemi koşulları öncesinde daha kısadır. Fakat randevulu sistem ve esnek çalışma dolayısıyla bazı gecikmeler meydana gelebilmektedir.

Norveç’te yaşamak için gerekenler arasında güncel bir pasaport ve vize gerekmektedir. Ülkede çalışma sürecine staj döneminde olsa dahi atılmak için kısmi zamanlı çalışma izni almanız gerekmektedir.

Norveç’e işçi olarak nasıl gidilir 2020; işçi olarak onay alabilmek için kişilerin bir firmadan öncesinde davetiye alması çok daha verimli bir hal alacaktır. Bu davetiye ile vize alım adımını kolaylaştırabilirsiniz.

Norveç Vatandaşlık İşlemleri Gerekli Belgeler

Norveç vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler Norveç dış temsilciliklerine iletilmelidir. Tüm evraklar eksiksiz ve hatasız olmalıdır.

Norveç Vatandaşlık başvuru belgeleri şunlardır.

 • Doğum belgesi- Uluslararası doğum belgesi başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Evlilik, ortaklık belgesi- Norveç vatandaşı kişilerle evli olanlar evlilik belgesi hazırlamalıdır, Norveç vatandaşları ile ortaklık ilişkisi bulunanlar bunu kanıtlamalıdır.
 • Geçerli pasaport- Son on yıl içinde alınmış pasaportların asılları başvuru sırasında yetkililere iletilmelidir.
 • Pasaport fotokopileri- Eski ve yeni pasaportların renkli fotokopileri verilmelidir.
 • Norveç vergi iadeleri- Norveç yasalarına uyan ve vergilerini ödeyen kişiler bunu kanıtlamalıdır.
 • Norveç adli sicilini gösterir polis sertifikası- Adli sicili temiz kişilerin Norveç vatandaşlık işlemleri kabul görmektedir.
 • Dil bilgi sertifikaları- Ülkede günlük hayat düzeyinde A2 sertifikası ile bir dil beceresi olmalıdır.
 • Vukuatlı Nüfus kaydı- Barkotlu nüfus kaydı örnekleri tüm aile bireylerinin bilgilerini içermelidir.

Norveç vatandaşlık başvurusu değerlendirildikten sonra olumlu sonuç alınırsa başvuru yapan kişi bir vatandaşlık törenine katılır, Norveç vatandaşları seçme ve seçilme hakkına ve Norveç pasaportuna katılır.

Norveç’te eğitim alan ve üniversitelerden mezun olan kişilerin vatandaşlığa kabul protokolleri daha kısa sürmektedir. Norveç’te iş kurmak ve yatırım yapmak isteyen kişilere de kolaylık sağlanmaktadır. Norveç Avrupa Birliği’ne üye olmadığından kendi göçmenlik politikalarını oluşturmakta ve vatandaşlık işlemlerinde esneklik sağlayabilmektedir.

Norveç vizeleri hakkında detaylı bilgilere Norveç vize rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×