İspanya Vizesi: 2023 Kimler Vize Alabilir! - Eraytur
İspanya Vizesi

İspanya Vizesi: 2023 Kimler Vize Alabilir!

İspanya’ya, resmi adıyla İspanya Krallığı, gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Schengen vizesi alması gerekmektedir. İspanya vizesi olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gereklidir ve bazı belgelere İspanya Konsolosluğu’na sunmak gerekmektedir. 

Bordo pasaport olarak bilinen umumi pasaport haricindeki pasaportlar Schengen vizesi almak zorunda değildirler.  Yalnızca bordo pasaport sahipleri vize başvurusu için evrak toplamak durumundadırlar.  Siyah, gri ve yeşil pasaport sahiplerinin Schengen vizesi alma mecburiyetleri bulunmamaktadır.  Bordo pasaport sahiplerinin alması gereken belgeleri kısaca özetleyecek olursak:

İspanya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

İspanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaport

Öncelikle elinizdeki pasaport ile başvuru yapabilmeniz için pasaportunuzun bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir.  Pasaportunuzun karşılaması gereken şartlar şunlardır:

İspanya uzun vize veriyor mu?
İspanya vize türleri kısa süreli ve uzun süreli olarak farklık gösterir. Ülkede 90 günden uzun süre kalacak olan kişiler D tipi vize türüne başvuru yapabilir.
İngiltere vizesi nasıl alınır 2023?
İngiltere vizesi almak için İngiltere konsolosluğu tarafından yayınlanan vize başvuru formunu doldurmanız ve randevu almanız gerekir. Randevu tarihinde gerekli evrakları teslime ederek vize başvurusu yapabilirsiniz.
İspanya vize işlemleri ne kadar sürer?
İspanya vize işlemleri, evrakların hazırlanma süresi ve vize sonucunun çıkması gibi sürelere göre değişir. İspanya vizesi ortalama 15 iş günü içerisinde çıkmaktadır.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir.
 • Pasaportunuzun seyahatiniz bittikten sonra 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca İspanya vize başvurusu sırasında kadınların evlenmeden önceki soyadlarını barındıran pasaportla değil güncel olan pasaportla başvurmaları gerekmektedir.
 • Pasaportunuzdaki imza ile vize işlemlerinizi yaptığınız imzanın aynı olmasına özen göstermeniz gerekir.
 • Fotoğrafınız güncel olmalı ve tanınmanızı sağlamalıdır.  Sınır polisinin şüpheye düşeceği durumları göz önünde bulundurarak güncel fotoğrafınıza yer vermelisiniz.

İspanya Vize Evrakları 2023 Başvuru Formu

İspanya vize evrakları arasında bulunması gereken belgelerden birisi İspanya vize başvuru formu dur. Sizin kişisel bilgileriniz ve seyahatinizin amacı gibi bilgiler talep edilmektedir.  Başvuru formu İspanyolca veya İngilizce olarak doldurulabilir.

Bu vize başvuru formunda şu bilgiler başvuran kişi tarafından konsolosluğa beyan edilmelidir:

 • Kişisel bilgiler
 • Kalacağınız yer
 • Seyahat masraflarınızı karşılayacak kişi
 • Daha önce gittiğiniz ülkeler
 • Gitmeyi planladığınız diğer ülkeler
 • Davetliyseniz davet eden kişinin bilgileri
 • Pasaport bilgileriniz
 • Seyahatinizin amacı
 • Son yıllarda aldığınız vize bilgileri

İspanya Başkonsolosluğu’na Yazılacak Dilekçe (Talep Dilekçesi)

İspanya başkonsolosluğuna hitaben vize talebinizi belirttiğiniz İngilizce veya İspanyolca olarak bir vize talep dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Türkçede seyahatinizin tüm detayları PNR numarası, varsa gideceğiniz diğer ülkeler,  alacağınız otelin rezervasyon bilgileri detaylı olarak belirtilmeli ve seyahatinizin amacı belirtilmelidir.  

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Üzerinde bilgisayarla yazılmış Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızın bulunduğu bir kimliğin fotokopisini veya yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarının fotokopilerini ekleyebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartımız veya nüfus cüzdanınız yıpranmış ve okunması güç şekilde ise yenilemeniz tavsiye edilmektedir.

​2 Adet Biyometrik Fotoğraf

Vize başvurusunda güncel halinizi beyan edebileceğiniz uluslararası standartlarda yani 35 x 45 milimetre boyutlarında, yüzünüzde herhangi bir mimik bulunmayan ve tanımanıza engel olacak herhangi bir aksesuar takmadığınız, fotoşop işlemi görmemiş 2 adet fotoğraf evraklar arasına eklenmelidir. Fotoğrafınızı konsolosluktaki mobile fotoğraf çekme araçlarından temin edebileceğiniz gibi bir fotoğrafçıdan da edinebilirsiniz.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Nüfus dairelerinden ve e devlet‘ten barkodlu olarak edinebileceğiniz tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini nüfus müdürlüklerinden almanız tavsiye edilse de e-devlettekini de kullanabilirsiniz. 

Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu (İspanya Vize Evrakları arasına muhakkak eklenmeli.)

Rezervasyon yaptırdığınız ve PNR bilgileri bulunan uçak biletinizi İspanya vize evrakları arasına eklemeniz gerekmektedir. İspanya dışında başka bir ülkeye de giriş yapacaksanız bu ülkeye nasıl gideceğinize dair belgeleri de vize belgeleri arasında eklemeniz gerekmektedir.

Otel Rezervasyonu (İspanya Vize Evrakları arasına kesinlikle eklenmeli.)

Rezervasyon yaptırdığınız otelde kaç gün kalacağınızı ödemenizi yaptığınıza dair dekont ile birlikte belirten belgeyi İspanya vize başvuru evraklarını eklemeniz gerekmektedir.  Yalnızca rezervasyonu gerçekleştirmiş olmanız yeterli değildir, ayrıca ödeme yapmış olmanız da gerekmektedir 

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi

Seyahatiniz esnasında başınıza gelecek herhangi bir durumun finansal giderlerini karşılamak amacıyla 30.000 Euro ‘luk zararları kapsayacak bir seyahat sigortası yaptırıp belgeleriniz arasına eklemeniz gerekmektedir.  Bu sigorta poliçesini yaptırmanız oldukça önemlidir.

Finansal Belgeler

İspanya Schengen vizesi başvurularında finansal durumun ispatı amacıyla şu belgeler gerekmektedir:

 • Son 3 aylık maaş bordrosu (Islak imzalı ve kaşeli),
 • Seyahat edecek kişinin detaylı banka hesapları dökümü (son 3 aylık ve banka tarafından ıslak imzalı, kaşeli ve imza sirküleri ile birlikte, banka hesabına bağlı banka kartının fotokopisini de içermelidir)
 • Emekli ise emeklilik kartı veya belgesi ile birlikte son 3 aylık gelir kaynaklarını gösteren banka hesaplarının banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli dökümü,
 • Eğer bir taşınmaz sahibi veya kira gelirine sahip ise bunların evrakları (Türkiye veya dünyanın başka bir ülkesinde)
 • Otomobil sahibi ise ruhsatı
 • Kredi kartı detaylı ekstreleri bulunmalıdır.

Daha önce Schengen vizesi alındıysa bu Schengen vizelerinin bir fotokopisi de detaylı olarak seyahat bilgilerine eklenmelidir.

İspanya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/ispanya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İspanya Vize Başvuru Formu

İspanya vize başvuru formu İspanyolca veya İngilizce olarak doldurabilmektedir. İspanya Schengen vizesine başvuracaklar şu belgeleri konsolosa beyan etmeleri gerekmektedir:

Son 3 aylık maaş bordrosunun ıslak imzalı ve kaşeli bir örneği,

Son 3 aylık banka dökümünüz, banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olarak konsolosluğa sunulmalıdır.  Ayrıca kullanmış olduğunuz banka kartının önlü arkalı bir fotokopisi de belgeler arasına eklenmeli, en geç sadece son 1 haftayı kapsamamalıdır.

Başvurusunda bulunacak kişi eğer emekli ise emekliliğini ispat eden emeklilik kartının bir fotokopisi veya resmi bir belge eklenmelidir.

Eğer bir gayrimenkul sahibi ise ve bu gayrimenkullerden kira geliri varsa bu gayrimenkullerde beyan edilmelidir.

Kişi, eğer bir arabaya sahipse bunun ruhsatında belgeler arasında eklemeli ve kredi kartı ekstreleri de Belgeler arasında bulundurulmalıdır

İspanya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/ispanya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

İspanya Vize Randevusu

İspanya kısa süreli vize başvuruları için kişilerin randevu almasını talep etmektedir.  Bu sebeple belgelerinizi toplamaya başladıktan sonra ayarlayacağınız uygun bir tarihe randevu almanız büyük önem arz etmektedir.

İspanya Vize Ücreti Ne Kadar?

İspanya turistik, ticari, aile, kültür, gemici ve eğitim vizesi için 107 dolar,  6 ile 12 yaş arası için ise 62 dolarlık bir vize harcı talep etmektedir.

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya vizesi başvurunuzu tamamladıktan sonra ortalama 7 ila 10 gün içerisinde kabul veya ret cevabı gelmektedir. İspanya Başkonsolosluğu’nun yoğunluğuna göre bu süre 20 güne kadar uzayabilmektedir. Sürenin uzaması, vizenin reddedileceği veya kabul edileceği anlamına gelmemektedir, tamamıyla iş yoğunluğu ile alakalıdır. Daha detaylı bilgi edinmek için mülakata çağırılabilirsiniz.

İspanya Vize Türleri Hangileri?

İspanya’nın kısa süreli vizeleri şunlardır:

 • İspanya Turistik Vize
 • İspanya Ticari Vizesi
 • İspanya Aile yahut Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İspanya Öğrenci Vizesi (90 Güne Kadar)
 • İspanya Kültür Vizesi
 • İspanya Transit Denizci Vize
 • İspanya EEA/EU Eşi Vizesi

Hangi vizeye başvuracaksanız, o vizeye dair evrakları toplamanız büyük önem arz etmektedir.  Bu sebeple seyahat amacınızı iyice belirlemeli ve buna uygun vize için evrak toplamalısınız.

İspanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İspanya vize başvurusu esnasında pasaportunuzun geçerli tarih aralığında olması önemlidir. 

Fotoğrafınızın tanımanızı imkân sağlayacak güncellikte olması dikkat etmelisiniz.

İspanya vize başvuru işlemleri esnasında yalan beyanda bulunmanız hem hukuki açıdan olumsuz sonuçlara sebep olabilir hem de vize başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir.

İspanya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/ispanya-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

İspanya Vizesi S.S.S.

 

Ispanya vizesi ile hangi ülkelere gidilir?
Belçika, Slovenya, Almanya, Danimarka ve İtalya gibi pek çok ülkeye seyahat edilmesine izin verilir.
Ispanya vizesi İstanbul'da nereden alınır?
Bls Spain üzerinden alınan randevu neticesinde yetkili birimden başvurularını sürdürebilirsiniz.
Ispanya vizesi kaç TL?
İspanya vizesi için gerekli belgeler kadar 140 USD olan harç ödemesine ve de 10 Euro sigortaya yer verilmesi istenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×