Eraytur Blog

Pasaport Nasıl Alınır?

 

Pasaport yurtdışı gezilerinde kullanılan ve seyahat eden kişinin uluslararası kimliği durumundaki bir belgedir. Ülke dışına çıkmak isteyen kişilerin muhakkak pasaport edinmesi gerekir. Gidilen ülkelerin sınır kapılarında pasaport kontrolü yapılarak vizeler kontrol edilir ve seyahat eden kimsenin ülkeye girişine bu kontrollerden sonra izin verilir. Pasaport nasıl alınır, pasaport nasıl çıkarılır, pasaport türleri nelerdir soruları yurtdışına seyahat etmek isteyen kişilerce sıkça sorulan sorulardır.

Pasaport nasıl alınır ve pasaport harç ücretler konusunda yazımızı okuyarak bilgi edinebilir, yurtdışı seyahati planlıyorsanız vize başvuru merkezlerimizin uzmanlarında gideceğiniz ülkenin vize koşulları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Pasaport Türleri Hakkında Bilgi

Türkiye’de yurtdışına çıkmak isteyen ve pasaport nasıl çıkarılır, pasaport türleri nelerdir sorusunun cevabını arayan kişiler İnternet üzerinde araştırma yapmaktadır. Türkiye vatandaşları 4 tür olarak belirlenen pasaport türlerinden biri için başvuru yapmak durumundadır. Kişilerin durumuna göre bu pasaport türlerinden birini alma hakkı vardır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabildiği 4 çeşit pasaport bulunmaktadır:

 • Bordo Pasaport- Umuma Mahsus Pasaport olarak bilinen bu pasaporta özel hizmetli olmayan, devlet memurluğu bulunmayan ve diplomatik görevi olmayan her Türk vatandaşı sahip olabilir. Bordo pasaport uzun süreli veya kısa süreli olarak çıkarılabilir, bu pasaporta sahip olan kişiler dünyanın belli başlı ülkeleri için vize ödemek durumundadır. Bordo pasaportlar 6 aydan 10 yıla kadar bir süre işle çıkarılabilir.
 • Yeşil Pasaport- Hususi Pasaport devlet kurumlarında çalışan ve belli niteliklere sahip kişilere ve onların aile bireylerine verilmektedir. TBMM üyeleri, eski bakanlar, belli bir dereceye ulaşmış devlet memurları Yeşil Pasaport alabilir. Schengen vize bölgesi ülkeleri ve belli başlı ülkelere yapılan kısa süreli seyahatlerde vize ödemek durumunda olmayan yeşil pasaport sahipleri 6 aydan 5 yıla kadar bu pasaportlarını alabilirler. Yeşil pasaport hakkında bilgi almak için ve son gelişmeler için Yeşil pasaport vize sayfamızı ziyaret ediniz.
 • Gri Pasaport- Hizmet pasaportu yurtdışında görevli olan vatandaşlara verilir. Milli sporcu ve devlet görevlileri bu pasaportu alabilmektedir. Kısa süreli seyahatler için belli başlı ülkeleri ziyaret ettiklerinde vizeden muaftırlar.
 • Siyah Pasaport-Dışişleri Bakanlığı tarafından sadece diplomatik görevlilere verilen diplomatik pasaportlar birçok ayrıcalığa sahiptir. Harç istenmeyen bu pasaport türünde çoğu zaman vize ücreti ödenmez.

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport Başvuru Yerleri

Bordo pasaportlar ve yeşil-gri pasaportlar eskiden emniyet müdürlüklerinden alınabiliyordu, son düzenlemeler ile diplomatik pasaport dışındaki pasaport türleri artık Nüfus Müdürlüleri aracılığı ile alınmaktadır. Pasaport alabilmek için randevu işlemi yapmak gerekir, gerekli belgeler teslim edilerek pasaport başvurusu yapılır. Pasaport harç ücretleri önceden ödenmiş olmalıdır.

Pasaport randevularını alabilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün İnternet sitesine girilmesi gerekir. ALO 199 Vatandaşlık Etkileşim Merkezinden de telefon ile randevular alınabilmektedir.

Dışişleri Bakanlığı diplomatik siyah pasaport verme yetkisine sahiptir, kişiler ön başvurularını Dışişleri Bakanlığı pasaport bölümüne yapmalıdır.

Pasaport Çıkarma Evrakları

Pasaport başvurusu yapabilmek için gerekli evrakların Nüfus Müdürlüğüne iletilmesi gerekmektedir. Gerekli belgeler pasaport türüne göre değişebilir, kişiler kendilerine uygun pasaport türünü belirledikten sonra istenen farklı belgeleri Nüfus müdürlüklerinden öğrenmelidir.

Pasaport nasıl alınır sorusunu soran kişiler için genel olarak pasaport çıkartmak için şu evraklar gerekir:

 • Nüfus kimlik kartı veya cüzdanı
 • Pasaport harcı ve cüzdan ücretlerinin ödendiğine dair belge
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Eski pasaportlar (varsa)
 • Öğrenci belgesi
 • 18 yaş altındakiler için muvafakatname

Pasaport Harç ve Cüzdan Ücret Bedelleri

Pasaport harç ücretleri talep edilen pasaportun süresine göre değişmektedir. Pasaport cüzdan ücreti ise sabittir. 2021 yılında cüzdan ücret bedelleri 180 lira olarak belirlenmiştir. Toplam pasaport ücretlerinden bu bedel çıkarılmalıdır.

2021 yılında pasaport harç ücreti ve cüzdan ücret bedelleri toplamı şu şekildedir:

 • 6 ay süreli Pasaport 407,20 TL
 • 1 yıl süreli Pasaport 512,10 TL
 • 2 yıl süreli Pasaport 722,20 TL
 • 3 yıl süreli Pasaport 950,20 TL
 • 10 yıl süreli Pasaport 1265,40 TL

Pasaport harç bedelleri ve cüzdan ücretleri PTT şubelerinde ve devlet bankaları ile anlaşmalı özel bankalarda ödenebilmektedir. Belli başlı banka şubeleri üzerinden pasaport ücret bedelleri ödendikten sonra başvurular tamamlanabilir.

Pasaport için başvurular bir haftalık bir sürede değerlendirilmektedir, yurtdışına gidecek kişiler bu durumun göz önünde tutmalıdır. Pasaportlar çıktıktan sonra PTT aracılığı ile adreslere gönderilmektedir.

Pasaport almak isteyenler tüm işlemleri şahsen yapmak durumundadır, prosedür devlet kurumlarında işlediğinden bu zorunludur.

Pasaport nasıl alınır sorusunun cevabını bulan kişiler yurtdışına çıkmak istiyorlarsa vize işlemlerini vize başvuru merkezimizde tamamlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×