Dubai Para Birimi Hakkında Bilgi - Eraytur
Eraytur Blog

Dubai Para Birimi Hakkında Bilgi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) emirliklerinden biri olan Dubai son yıllarda gelişen turizm sektörü ile gezginlerin ve yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Konforun ve zenginliğin merkezi haline gelen Dubai’de birçok yabancı da ikametgâh etmektedir. Şehirde son yıllarda lüks oteller, restoranlar ve dükkanlar inşa edilmiştir. Dubai para birimi nedir sorusu da bu ülkeye gitmek isteyen kişiler tarafından merak edilen bir sorudur. Bu yazımızda Dubai ve Dubai’de geçerli olan para birimi hakkında bilgi verecek, gündelik hayatta par kullanımı hakkında tavsiyelerde bulunulacaktır.

Dubai Para Birimi Hakkında Bilgi

Dubai şehrini ziyaret etmek istiyorsanız Dubai vizeleri hakkında bilgi almak için lütfen Dubai vize başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret ediniz.

Dubai Para Birimi Nedir?

Dubai emirliği sınırları içinde tıpkı Birleşik Arap Emirliklerinin diğer emirliklerinde olduğu gibi Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi kullanılmaktadır. BAE Dirhemi AED kısaltması ile ayırt edilir ve Dirhem Amerikan Dolarına endekslenmiş ve hemen hemen sabitlenmiş bir para birimidir. 1 AED yaklaşık olarak 3,67 Amerikan dolarına sabitlenmiştir.

Dubai’de dirhemin yanında Amerikan doları da gündelik hayatta kullanılmaktadır. Dubai’de gezi yapan turistler ödemelerini dolar ya da dirhem olarak rahatlıkla yapabilmektedir. Kredi kartı çekimleri de genel olarak dolar üzerinden kabul edilmektedir. Dubai’deki döviz alım-satım noktalarında dolar-dirhem değişimi belli bir komisyon karşılığı yapılmaktadır.

Serbest döviz pazarında 1 Amerikan doları 3,65-3.68 AED olarak belirlenmiştir. Türkiye’den Dubai’ye seyahat yapan kişiler dilerlerse ellerindeki dolarları dirheme çevirebilir, ancak Türkiye’ye dönüşlerde dirhemin dolara çevrilmesi tavsiye edilmektedir. Ülkemizdeki döviz bürolarında Dubai işlem hacmi son derece düşüktür. Her yerde değişim mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Dubai dönüşlerinde dolar değişimi yapılması daha pratiktir. Dubai’de para değişimi komisyon ücretleri 2 dirhem civarındadır, bu oran bilinerek döviz alım satımı yapılmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Dubai döviz büroları arasında şu kurumlar sayılabilir:

  • Al Ansari
  • Al Rostamani
  • Al Ghurair
  • UAE
  • Al Fardan
  • Sharaf

Dubai’de kredi kartı kullanımı son derece kolaydır, toplu taşıma da bile kullanılabilir. Kredi kartı çekimlerinin dirhem üzerinden yapılması daha avantajlıdır, Amerikan doları taşınması ve dolarla ödeme yapılması da bir sakınca yaratmaz.

Dubai Para Birimi 1 AED Kaç TL tutar?

Dubai para birimi AED Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi fiyatı serbest piyasa koşullarında zaman içinde değişebilmektedir. Dolara sabitlenen dirhem fiyatları Türk döviz piyasasında direkt olarak Amerikan doları fiyatlarından etkilenir. Doların arttığı zamanlarda yükselen dirhem fiyatı dolar düştüğünde azalmaktadır.

Mayıs 2021’de Dubai para birimi 1 AED 2,26 Türk lirası olarak fiyatlanmaktadır. Bu değer doların günden güne yükseldiği ya da azaldığı dönemlerde değişebilmektedir. Dubai seyahatine çıkacak kişiler gezi bütçelerini dolar üzerinden hesaplamalı, mümkünse yanlarında dolar taşımalıdırlar. Dubai’de Amerikan doları kullanımı oldukça yaygındır ve turistlere hayli kolaylık sağlamaktadır.

Dubai Pahalı Bir Şehir mi?

Dubai gözde bir turizm merkezi olduğundan dünyanın her yerinden gezgini kabul etmektedir. Son derece lüks oteller ve restoranların bulunduğu şehirde bir turistik gezi oldukça pahalıya mal olmaktadır. Yine de uygun yerel restoranlar ve alışveriş dükkanları da şehirde yer almaktadır.

Kimi ürünler vergi muafiyeti nedeniyle Türkiye’den daha uygun fiyata bulunabilmektedir. Özellikle elektronik eşyalar ve mobil telefonlar da düşük fiyatlara rastlanabilir. Uzakdoğu’dan gelen elektronik aletler ve telefonlar ucuza satılabilmektedir. Notebook ve bilgisayar bileşenleri fiyatları düşük olmaktadır. Kamera fiyatları da Dubai’de oldukça düşüktür. Giyim markaları ve diğer aksesuar markaları uygun kampanyalar düzenleyebilmektedir.

Dubai yabancılar yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir, toplu taşıma şehirde çok gelişmemiştir. Özel araçlar ve taksiler gündelik yaşamda çok sık kullanılır, araç kiralama imkanları da vardır. Taksiler Dubai’de çok pahalı ücretler almazlar, turistler için en uygun ulaşım aracıdır.

Dubai’ye Nasıl Gidilir?

Dubai’ye gitmek için en uygun seçenek hava yoludur, ülkemizden bir çok noktadan Dubai uçuşları bulunmaktadır. 5 saat kadar süren Dubai uçak yolculuğu oldukça konforludur. Uçak bileti fiyatları da zannedildiği kadar pahalı değildir. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Gaziantep, Trabzon ve Bodrum’dan Dubai uçuşları mevcuttur.

Dubai vizeleri E-vizelerdir ve az evrakla başvuru yapılabilir, kısa bir sürede vize başvuru sonucu alınabilir. 3 gün içinde vize almak mümkündür, Dubai’yi seyahat etmek istiyorsanız ve Dubai vizeleri hakkında bilgi almak istiyorsanız vize danışmanlarımızla iletişime geçebilir, Dubai vize rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dubai vizeleri sınır kapılarında elektronik ortamda kontrol edilmektedir, ancak vize sahiplerinin e-posta adreslerine gönderilen vizenin bir çıktısını yanlarına almaları ve seyahatleri sırasında taşımaları tavsiye edilmektedir. Dubai’de kalış sürelerine de dikkat edilmelidir, vize sürelerini geçiren kişilere para cezası uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×