Kanada Vatandaşlığı Başvurusu - Eraytur
Eraytur Blog

Kanada Vatandaşlığı Başvurusu

Kanada gelişmiş ekonomisi ve geniş yüzölçümüne göre seyrek nüfusu ile Kanada’ya yerleşmek ve çalışmak isteyen göçmenler için cazip bir ülkedir. Kanada hükümeti çalışma hayatında vasıflı işçi barındırmak ve eğitimli kişiler için kapsamlı ve esnek göçmenlik politikaları uygulamaktadır. Kanada vatandaşlığı başvurusu işlemleri hakkındaki yazımızı okuyarak Kanada göçmenlik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kanada Vatandaşlığı Başvurusu

Kanada vatandaşlığı başvurusu yapıldığında diğer gelişmiş ülkelere göre göçmen olabilme şansı daha yüksektir. Kanada vasıflı kişilerin göçmen olarak ülkeye yerleşmesini teşvik etmektedir. Yüzölçümüne göre tenha bir ülke olan Kanada’da çalışma hayatında vasıflı işçilere ve eğitimli bireylere ihtiyaç vardır. Bu nedenle yıllık planlamalar dahilinde belli bir sayıda göçmen her yıl Kanada’ya kabul edilmektedir

 

Kanada vatandaşlığı için klasik harç ödeme adımlarının yanı sıra hesabınızda nakit tutar da bulunması istenmektedir. Bu durum sadece Kanada

Kanada vatandaşlığı başvuru yapmadan önce Kanada Vatandaşlık şartlarını bilmek ve Kanada Vatandaşlık Başvurusunun nasıl yapıldığını bilmek gerekir. Kanada vatandaşlığı konusunda uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilir, şartlar uygunsa vatandaşlık başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kanada Vatandaşlığı Başvurusu Şartları

Kanada Vatandaşlığı başvurusu şartları Kanada Göçmenlik yasaları tarafından belirlenmektedir. Kanada vatandaşı olabilmenin en kolay yolu göçmen olmak ve ülkede çalışarak koşulları tamamlamaktır.

Kanada Vatandaşlığı başvurusu şartları şunlardır:

  • Kanada’da göçmen olmak; Kanada’ya göçmen olarak kabul edilen kişiler Kanada vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir. Kanada’ya göçmen olmak için oturma ve çalışma izni almak gereklidir. Bir puanlama sistemi ile başvurular değerlendirilir. Kanada’dan iş teklifi alanlar, İngilizce ya da Fransızca bilenler, iş deneyimine sahip olanlar ve yaş durumu uygun bulunanlar göçmenlik için avantajlıdır. Kanada’da eğitim almak isteyenler ve iş kurmak isteyenler de göçmen olabilir.
  • Kanada’da eğitim görmek; Kanada vatandaşı olmak isteyen kişiler Kanada’da eğitim alarak ve mezun olarak göçmen olduktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Vasıflı kimselerin vatandaşlığa kabulü daha yüksek orandadır.
  • İngilizce ya da Fransızca bilmek; Kanada vatandaşlığı başvurusu koşullarından biri de yeterli dil bilgi düzeyine sahip olmaktır. İngilizce ve Fransızca Kanada’da en çok konuşulan dillerdir. CLB seviyesi (Canadian Language Benchmark) 4 ve üzerinde bulunan kişiler tercih edilir.
  • Kanada’da ikamet etmek; Kanada’da 3 yıl göçmen olarak ikametgah eden kişiler Kanada vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.
  • Kanada Devleti’ne vergi ödemek; Kanada’da çalışan ve işyeri olan kişilerin devlete vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekir.

Kanada vatandaşlık başvuru sırasında parmak izi vermek- Parmak izi ve biyometrik verilerle vatandaşlık başvurusunda bulunan kişilerin adli sicilleri kontrol edilmektedir. Kanada vatandaşlığı başvurusunda Kanada konsoloslukları ve Vatandaşlık bürosunda parmak izi verme işlemi tamamlanmalıdır.

Kanada Vatandaşlığı başvuru yapacak kişiler uzman vize danışmanlarından bilgi alabilir ve başvurularını tamamlayabilir. Kanada vizeleri hakkında detaylı bilgilere Kanada vize rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kanada Vatandaşlığı Başvurusu İşlemleri

Kanada vatandaşlığı başvurusu için öncelikle Kanada göçmeni olmak gerekir. Kanada’da 3 yıl göçmen olan kişiler Kanada vatandaşlık başvurusu işlemlerini başlatabilir. Kanada vatandaşı olan kişiler ülkede seçme ve seçilme hakkına kavuşur ve Kanada pasaportu kullanabilir.

Kanada vatandaşlığı başvurusu İnternet üzerinden online yapılır. Kanada vatandaşlık başvuru ücreti ödenir ve Kanada Vatandaşlık Başvuru Formu eksiksiz doldurulur, gerekli belgeler Kanada Vatandaşlık Bürosu’na gönderilir. Kanada vatandaşlık başvurusu tamamlandığında bir AOR belgesi vatandaşlık başvurusu yapan kişiye gönderilir.

Kanada vatandaşlığı için son aşama bir test ve mülakat görüşmesidir. Test ve mülakat sonrasında Kanada Vatandaşlık hakkı kazanılmaktadır. Dil testi ve vatandaşlık testinin ardından mülakata geçilecektir.

Kanada vatandaşlık testleri ve mülakat için şu belgeler istenir:

  • Kanada Vatandaşlık başvurusu AOR belgesi
  • Kimlik belgeleri
  • Geçerli pasaport
  • Mevcutsa ehliyet belgesi

Kanada vatandaşlık testinde Kanada yasaları, coğrafya, ekonomi, tarih ve hükümet bilgileri soruları sorulur. Test 20 sorudan oluşur, 15 sorunun cevabını doğru bilmek gerekir. Test geçilemezse Kanada vatandaşı adayın bir teste daha girme hakkı bulunur. İki testten de geçemeyen kişiler hakkında kararı Kanada Vatandaşlık Bürosu yetkilileri verir. Mülakatlar da vatandaşlık bürosu yetkilileri tarafından yapılmaktadır.

Kanada vatandaşlık bürosu olumlu karar verdiğinde Kanada Hükümeti vatandaşlık başvurusunu onaylar. Kanada vatandaşı olanlar bir törenle vatandaşlığa kabul edilir. Kanada vatandaşlık başvuru işlemleri ve vatandaş olma süreci başka gelişmiş ülkelere nazaran daha kolay işlemektedir.

Kanada vatandaşlık başvurusu hakkında daha detaylı bilgi almak için uzman danışmanlarımızdan destek alabilir ve gerekli belgelerin listesine ulaşabilirsiniz. Kanada vatandaşlık işlemleri şahsen yapılmaktadır ancak uzman desteği almak başvurunun hatasız yapılması açısından son derece önemlidir.

&nbs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×