Yeşil Pasaporta Vize mi Geliyor? - Eraytur
Eraytur Blog

Yeşil Pasaporta Vize mi Geliyor?

Schengen vize bölgesi ülkelere gitmek isteyen Hususi ve Hizmet pasaportu sahipleri yani Yeşil ve Gri pasaport sahipleri 90 güne kadar olan gezilerinde vize ücreti ödemek zorunda değildi. Son günlerde Avrupa Parlamentosu’nda alınan bir karar sonrasında Yeşil pasaporta vize geleceği yorumları yapılmaya başlandı. Yeşil ve Gri pasaport sahiplerine getirilen sınırlamalar yeşil pasaporta vize geliyor mu sorularının sorulmasına yol açtı. Bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.

Yeşil Pasaporta Vize mi Geliyor?

Schengen vize bölgesi ülkelerine gidecek Yeşil-Gri pasaportu bulunanlar 90 güne kadar olan seyahatlerinde vize ücreti ödemezler. Ancak AP (Avrupa Parlamentosu) kararı sonrasında bu pasaport sahipleri seyahat edecekleri ülkeden izin almak durumundadır. Bu sürecin ardından Yeşil pasaport sahiplerinin herhangi bir ücret ödeyip ödemediği merak edilmektedir. Yeşil ve Gri pasaport sahiplerine verilen ayrıcalıklar bir anlamda sınırlandırıldığında konu Yeşil pasaporta vize olarak algılanmıştır.

Yeşil Pasaporta Vize ve Schengen Vizesi-Yeni Vize Süreci

Yeşil ve Gri pasaport sahipler artık Schengen vize bölgesi ülkelerini ziyaret etmeden önce gidecekleri ülkenin güvenlik formuna bilgilerini işlemeli ve bir onay almalıdır. Güvenlik formu İnternet üzerinden doldurulabilir. Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) üzerinden kabul edilen başvurular sonrasında başvuru sahibine bir onay verilmekte ve ülkeye giriş izni çıkmaktadır.

ETIAS üzerinden yapılan başvurularda vize başvuru sahibi 7 Euroluk bir harç bedeli ödemek durumundadır. 70 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler bu ücretten muaftır. Ödemeler banka kartları, kredi kartı ve banka havalesi ile yapılabilmektedir.

Başvuru ücretinin ödenmesinin ardından İnternet üzerinden güvenlik formu doldurulur. Güvenlik formu sistem üzerinden kontrol edilir ve Yeşil-Gri pasaport sahiplerine seyahat izni verilir. Daha önce uygulanmayan bu prosedürün ardından artık Yeşil pasaport ayrıcalıkları sınırlandırılmış olmaktadır. Schengen vize bölgesi ülkelerine seyahat artık belli bir kontrolden geçmektedir.

Seyahat izni 3 yıl süre ile verilmektedir, bu yeni gelişme hakkında uzman vize danışmanlarımızdan destek alabilir, Schengen vize sayfalarımızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Vize merkezimizde tüm Schengen vize işlemleri hızlıca ve güvenle yapılmaktadır.

ETIAS Uygulamaları ve Yeni Kısıtlamalar

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) Schengen vize bölgesi ülkelerine vize almadan başvurulan ve güvenlik izni talep edilen bir takip sistemi olarak tanımlanabilir. Schengen vize bölgesi ülkelerine gitmek isteyen kişiler bu güvenlik sistemi ile kontrol ve takip edilmektedir.

Sisteme giriş yapılarak 7 Euro harç bedeli ödenir ve seyahat edilecek ülke seçilir, o ülkenin güvenlik formu doldurulur ve İnternet üzerinden seyahat izni alınır. ETIAS güvenlik formunda şu alanlar doldurulmalıdır:

  • Ad-soyad
  • Doğum tarihi ve doğum yeri
  • İzin isteyen kişinin vatandaşlık bilgileri
  • Seyahat edilecek ülke ismi
  • Adres ve telefon bilgileri
  • E-posta adresi
  • Eğitim ve kariyer bilgileri
  • Meslek ve işyeri bilgileri
  • İzin isteyen kişinin sağlık durumu

ETIAS sistemine başvuru yapacak kişi 18 yaş altında ise bu başvurular vasiler aracılığı ile yapılır. AB ülkelerinde bulunan aile bireylerinin durumu mutlaka bildirilmelidir. Güvenlik formu onaylanırsa gidilecek ülke için 3 yıllık seyahat yapma hakkı sistem tarafından tanınmaktadır. Onar verilmezse bu karara yasal yollardan itiraz mümkündür.

Hangi Koşullarda Giriş İzni Hakkı Tanınmaz?

Son alınan karar Schengen vize bölgesi ülkelere girişleri kontrol edebilmek amacıyla verilmiştir. Yeşil pasaport sahipleri daha önce herhangi bir başvuru yapmadan ve vize ücreti ödemeden Schengen vize bölgesine 90 güne kadar seyahat edebiliyorlardı. Bu karar sonrasında kişiler bir güvenlik izni almak durumundadır. ETIAS sistemi ile Schengen vize bölgesi ülkelerine her girişi kontrol etmektedir.

Pandemi sürecinde bu kontroller sıkılaştırılmalıdır, Schengen vize bölgesi ülkelere bulaşıcı hastalık taşıyan şahısların girişine kısıtlamalar getirilmiştir. Diğer güvenlik problemleri ve ülkeye iltica etme olasılıkları da bu kararın verilmesinde etkendir. Güvenlik soruşturması artık bütün pasaport türlerine uygulanmaktadır.

Pasaport türleri ve pasaport nasıl alınır hakkında bilgi almak istiyorsanız Pasaport Nasıl Çıkarılır? Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yeşil pasaporta vize var mı sorusunun ayrıntılarını yazılarımızda bulabilirsiniz.

Güvenlik formunu doldurarak başvuruda bulunmak soruşturmadan geçileceği anlamına gelmez. Yetkililer gerek gördükleri takdirde kişinin ülkeye girişine izin vermemektedir. Daha önce sınır dışı edilenler, suç organizasyonlarıyla bağlantısı bulunan kişiler, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı bağlantıları bulunanlar, insanlığa karşı suç işlemiş kişilerin Schengen vize bölgesine girişine müsaade edilmemektedir. Güvenlik soruşturması olumlu olsa dahi ülkenin sınır kapılarındaki görevliler kişileri ülkeye kabul etmeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×