Eraytur Blog

Rusya Vizesi İşlemleri

Rusya vizesi

Rusya’ya seyahat yapmak isteyen kişiler Rusya’ya vize var mı, Rusya vizesi nasıl alınır, Rusya vize ücreti nedir sorularının cevabını aramaktadır. Rusya vizesi işlemleri hakkında bilgi almak kişiler için hazırladığımız bu yazıda Rusya vize hakkında tüm soruların cevabını bulabileceksiniz.

Rusya ile Türkiye arasında 2010 yılında imzalanan bir anlaşma ile vize muafiyeti söz konusu idi. 2016 yılından itibaren Rusya bu anlaşmayı sınırlandırdı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Rusya seyahatleri için vize almak durumundadır. Bordo, Gri ve Yeşil pasaport sahipleri vize başvuru işlemlerini tamamlamalıdır. Sadece diplomatik-Siyah pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Rusya vizesi seyahat amacına göre belirlenen çok çeşitli vize türlerine ayrılmaktadır. Rusya’ya gidecek kişiler gezi amaçlarına uygun vize türlerine başvuru yapmalı ve vize evraklarını hatasız-eksiksiz biçimde hazırlamalıdır. Vize merkezimizde uzman vize danışmanlarımız Rusya vizesi hakkında vize başvuru sahiplerine her türlü desteği sağlamaktadır.

Rusya Vizesi Türleri Nelerdir?

Rusya vizesi türleri seyahat edecek kişilerin gezi amaçlarına göre belirlenir. Kısa süreli Rusya vizeleri ile uzun süreli Rusya vizelerinin başvuru koşulları ve gerekli vize evrakları farklıdır. Rusya ziyareti yapacak kişiler vize merkezimizde Rusya vizeleri hakkında her türlü bilgiye ulaşmaktadır.

Kısa süreli Rusya vize türleri şunlardır:

 • Rusya Turistik Vize- Kısa süreli gezi amaçlı seyahatler için verilir.
 • Rusya Ticari Vize- Rusya’da iş görüşmeleri, yatırım yapma amaçlı verilen bir vizedir.
 • Rusya Aile Ziyareti Vizesi-Rusya’da bulunan aile bireyini ziyaret, arkadaşları görme amaçlı bir vizedir.
 • Rusya Transit Vizesi-Rusya sınırları içinden kısa süreli geçişe imkan tanır.
 • Rusya Humaniter Vize-İnsani nedenlerle verilen kısa süreli bir vizedir.

Bu vize türleri tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmak üzere verilir. Ülkeye giriş çıkış sayılarını belirleyen bu kritere göre Rusya vize ücretleri değişmektedir.

Rusya’ya gidecek kişiler kısa süreli seyahatleri için bu vize türlerinden birine başvurmalı ve Rusya vize belgelerini hazırlamalıdır.

Rusya vize türleri hakkında daha geniş bilgileri Rusya vizesi sayfamızdan edinebilir, sağlıklı ve hızlı bir Rusya vize başvurusunu vize merkezimizde güvenle tamamlayabilirsiniz.

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya vizesi için başvuru yapacak kişiler Rusya vize evraklarını eksiksiz ve hatasız biçimde hazırlamalı ve vize başvuru dosyasını oluşturmalıdır. Başvurulan vize türüne göre Rusya vize evrakları değişebilmektedir.

Rusya vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Geçerli pasaport- Son on yıl içinde alınan Rusya seyahati sonrasında 6 ay geçerliliği olan geçerli pasaport sunulmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- Beyaz arka zeminde 35X45 mm boyutlarında biyometrik özellikli fotoğraflar verilmelidir.
 • Voucher Belgesi- Rusya’da alınan seyahat izni olan Voucher belgesi düzenlenmelidir.
 • Rusya davetiyesi- Aile ziyareti, ticari vize başvurularında Rusya’da vize davetiyesi alınmalıdır.

Rusya vize belgeleri hakkında daha detaylı bilgilere Rusya vize evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Rusya Vizesi İşlemleri Süreci

Rusya vizesi almak isteyen kişiler vize başvuru merkezimizin uzman danışmanlarından destek alarak vize başvurularını tamamlayabilir. Rusya vizesi için yapılması gerekenler ve talep edilen evrakların hazırlanması vize merkezimiz aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Rusya vizesi işlemleri için şu adımların takip edilmesi gerekmektedir:

 • Rusya seyahatinizin amacını belirleyin ve vize merkezimizin uzmanları ile iletişime geçin.
 • Vize uzman danışmanlarımız seyahat amacınıza göre başvuruda bulunabileceğiniz Rusya vize türünü tespit eder ve gerekli Rusya vize evrakları listesini e-posta adresinize iletir.
 • Rusya vize evraklarını hazırlayarak vize başvuru merkezimize kargo ya da posta yoluyla iletin.
 • Uzman vize danışmanlarımız Rusya vize başvuru dosyasını hazırlayarak Rusya vize başvuru sürecini hızlıca başlatırlar.
 • Rusya vize başvurusu olumlu sonuçlandığında vizeli pasaportlar verdiğiniz iletişim adresine kargo ya da kurye yolu ile iletilmektedir.

Schengen Vizesi ile Rusya’ya Giriş Yapılır mı?

Schengen vizesi çoğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin arasında uygulanan bir vize prosedürüdür. Rusya’ya Schengen vizesi ile giriş yapmak mümkün değildir. Rusya’ya giriş yapmak için Rusya vize kriterlerine uygun olarak vize başvurusu yapılması gerekir. Rusya vize başvuruları Rusya Federasyonu dış temsilciliklerine vize başvuru merkezi tarafından yapılmaktadır.

Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri Türkiye’de şunlardır:

 • Ankara Rusya Büyükelçiliği
 • İstanbul Rusya Başkonsolosluğu
 • Antalya Rusya Başkonsolosluğu
 • Trabzon Rusya Başkonsolosluğu

Bu illerde bulunan kişiler Rusya dış temsilciliklerine vize başvuru dosyalarını iletebilirler. Ülkenin diğer bölgelerinde yer alan kişiler bu dış temsilcilikler aracılığı ile başvurularını yapabilmektedir. Daha detaylı bilgiye vize merkezi uzman vize danışmanlarımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×