Rusya Vizesi İşlemleri - Eraytur
Eraytur Blog

Rusya Vizesi İşlemleri

Rusya’ya seyahat yapmak isteyen kişiler Rusya’ya vize var mı, Rusya vizesi nasıl alınır, Rusya vize ücreti nedir sorularının cevabını aramaktadır. Rusya vizesi işlemleri hakkında bilgi almak kişiler için hazırladığımız bu yazıda Rusya vize hakkında tüm soruların cevabını bulabileceksiniz.

Rusya Vizesi İşlemleri

Rusya ile Türkiye arasında 2010 yılında imzalanan bir anlaşma ile vize muafiyeti söz konusu idi. 2016 yılında

Rusya vizesi seyahat amacına göre belirlenen çok çeşitli vize türlerine ayrılmaktadır. Rusya’ya gidecek kişiler gezi amaçlarına uygun vize türlerine başvuru yapmalı ve vize evraklarını hatasız-eksiksiz biçimde hazırlamalıdır. Vize merkezimizde uzman vize danışmanlarımız Rusya vizesi hakkında vize başvuru sahiplerine her türlü desteği sağlamaktadır.

Rusya Vizesi Türleri Nelerdir?

Rusya vizesi türleri seyahat edecek kişilerin gezi amaçlarına göre belirlenir. Kısa süreli Rusya vizeleri ile uzun süreli Rusya vizelerinin başvuru koşulları ve gerekli vize evrakları farklıdır. Rusya ziyareti yapacak kişiler vize merkezimizde Rusya vizeleri hakkında her türlü bilgiye ulaşmaktadır.

Kısa süreli Rusya vize türleri şunlardır:

 • Rusya Turistik Vize- Kısa süreli gezi amaçlı seyahatler için verilir.
 • Rusya Ticari Vize- Rusya’da iş görüşmeleri, yatırım yapma amaçlı verilen bir vizedir.
 • Rusya Aile Ziyareti Vizesi-Rusya’da bulunan aile bireyini ziyaret, arkadaşları görme amaçlı bir vizedir.
 • Rusya Transit Vizesi-Rusya sınırları içinden kısa süreli geçişe imkan tanır.
 • Rusya Humaniter Vize-İnsani nedenlerle verilen kısa süreli bir vizedir.

Bu vize türleri tek girişli, çift girişli ve çok girişli olmak üzere verilir. Ülkeye giriş çıkış sayılarını belirleyen bu kritere göre Rusya vize ücretleri değişmektedir.

Rusya’ya gidecek kişiler kısa süreli seyahatleri için bu vize türlerinden birine başvurmalı ve Rusya vize belgelerini hazırlamalıdır.

Rusya vize türleri hakkında daha geniş bilgileri Rusya vizesi sayfamızdan edinebilir, sağlıklı ve hızlı bir Rusya vize başvurusunu vize merkezimizde güvenle tamamlayabilirsiniz.

Rusya Vizesi Gerekli Evraklar

Rusya vizesi için başvuru yapacak kişiler Rusya vize evraklarını eksiksiz ve hatasız biçimde hazırlamalı ve vize başvuru dosyasını oluşturmalıdır. Başvurulan vize türüne göre Rusya vize evrakları değişebilmektedir.

Rusya vizesi için gerekli evraklar şunlardır:

 • Geçerli pasaport; Son on yıl içinde alınan Rusya seyahati sonrasında 6 ay geçerliliği olan geçerli pasaport sunulmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf; Beyaz arka zeminde 35X45 mm boyutlarında biyometrik özellikli fotoğraflar verilmelidir.
 • Voucher Belgesi; Rusya’da alınan seyahat izni olan Voucher belgesi düzenlenmelidir.
 • Rusya davetiyesi; Aile ziyareti, ticari vize başvurularında Rusya’da vize davetiyesi alınmalıdır.

Rusya vize belgeleri hakkında daha detaylı bilgilere Rusya vize evrakları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Rusya Vizesi İşlemleri Süreci

Rusya vizesi almak isteyen kişiler vize başvuru merkezimizin uzman danışmanlarından destek alarak vize başvurularını tamamlayabilir. Rusya vizesi için yapılması gerekenler ve talep edilen evrakların hazırlanması vize merkezimiz aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Rusya vizesi işlemleri için şu adımların takip edilmesi gerekmektedir:

 • Rusya seyahatinizin amacını belirleyin ve vize merkezimizin uzmanları ile iletişime geçin.
 • Vize uzman danışmanlarımız seyahat amacınıza göre başvuruda bulunabileceğiniz Rusya vize türünü tespit eder ve gerekli Rusya vize evrakları listesini e-posta adresinize iletir.
 • Rusya vize evraklarını hazırlayarak vize başvuru merkezimize kargo ya da posta yoluyla iletin.
 • Uzman vize danışmanlarımız Rusya vize başvuru dosyasını hazırlayarak Rusya vize başvuru sürecini hızlıca başlatırlar.
 • Rusya vize başvurusu olumlu sonuçlandığında vizeli pasaportlar verdiğiniz iletişim adresine kargo ya da kurye yolu ile iletilmektedir.

Schengen Vizesi ile Rusya’ya Giriş Yapılır mı?

Schengen vizesi çoğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin arasında uygulanan bir vize prosedürüdür. Rusya’ya Schengen vizesi ile giriş yapmak mümkün değildir. Rusya’ya giriş yapmak için Rusya vize kriterlerine uygun olarak vize başvurusu yapılması gerekir. Rusya vize başvuruları Rusya Federasyonu dış temsilciliklerine vize başvuru merkezi tarafından yapılmaktadır.

Rusya Federasyonu dış temsilcilikleri Türkiye’de şunlardır:

 • Ankara Rusya Büyükelçiliği
 • İstanbul Rusya Başkonsolosluğu
 • Antalya Rusya Başkonsolosluğu
 • Trabzon Rusya Başkonsolosluğu

Bu illerde bulunan kişiler Rusya dış temsilciliklerine vize başvuru dosyalarını iletebilirler. Ülkenin diğer bölgelerinde yer alan kişiler bu dış temsilcilikler aracılığı ile başvurularını yapabilmektedir. Daha detaylı bilgiye vize merkezi uzman vize danışmanlarımızdan ulaşabilirsiniz.

Rusya Vize İşlemleri

Rusya ülkemize en sık turist gönderen ülkeler arasındadır. Turizm akışının büyük bir kısmının bu ülke özelinde meydana geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Vize işlemleri yapılırken de bu nedenle özel muafiyet işlemleri ve anlaşmaları uygulanabilmektedir. Eray Tur ile iş birliği yaparak hem vize işlemlerinin nasıl uygulanması gerektiğine dair bilgi alabilirsiniz hem de oldukça kısa bir süre içerisinde vize işlem akışının tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Eray Tur sayesinde hiçbir başvuru aşaması ile uğraşmak zorunda kalmadan işlemlerinizi tamamlamanıza imkan verilmektedir. Dileyen kişiler iş birliği yapmadan da bireysel olarak başvurularını tamamlama fırsatına sahiptir.

Rusya’ya vize gerekli mi; Rusya ile yapılan son anlaşmanın akabinde Hususi pasaport ( Yeşil ) Hizmet pasaportu olan kişilerim ülkeye 180 günlük bire zaman zarfında 90 günü aşmamak kaidesi ile vizesiz olarak giriş yapmasına imkan verilmektedir. Ayrıca uluslararası taşımacılık yapan uzun yol şoförleri de aynı imkanlardan istifade edecektir. Bu konuda bir kısıtlama uygulanmamaktadır. Rusya giriş çıkış işlemleri sırasında verilen 180 günde 90 günlük zaman zarfının aşılması durumunda kişilerin vizeye tabi olduğunun da ayrıca hatırlatılması gerekmektedir. Sunulan bu fırsat 7 Ağustos 2019 dan bu yana geçerliliğini devam ettirmektedir. Vize işlemleri sırasında kişilerin son gelişmelerden haberdar olmak ve vize kullanım adımı olabildiğince avantajlı hale getirmek için alanın uzmanı olan firmalardan destek alması mantıklı olacaktır. Eray Tur bu konuda en seçkin hizmet veren firmaların başında gelmektedir. Rusya vizesi ve diğer birçok ülkeye vize alma adımlarını çok daha kolay bir hale getirmenize imkan verilmektedir.

Rusya Vize İstiyor Mu?

Rusya’ya vize var mı; Rusya uzun süre kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize almasını talep etmektedir. Kısa süre kalacak olan yeşil pasaport hamillerinin ya da hizmet pasaport sahiplerinin 180 günlük bir zaman diliminde 90 günü aşmayacak şekilde başvurusunu tamamlamasına fırsat verilmektedir. Rusya vize işlemleri konusunda dikkate almaları gereken hususlardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Rusya vize işlemleri sırasında farklı vize türleri üzerinden başvurunuzu yapmanıza imkan verilmektedir. Ticari vize, Turist vizesi, Humaniter vize, Transit vize ve Aile Ziyaret vizesi olarak tanımlanmaktadır.
 • Kişilerin başvuruda bulunacağı vize türüne göre doldurmaları gereken başvuru formu da değişim arz etmektedir. Ayrıca başvuru formlarını geçmiş senelerde konsolosluktan temin etmeniz gerekirken, artık internet sitesi üzerinden de temin etmenize olanak verilmektedir.
 • Rusya e-vize veren ülkeler arasında yer almaktadır. Bu e-vize ile kişilerin sadece St. Petersburg kapsamında gezmesine imkan verilmektedir. Tüm ülkede dolaşım sağlamak isteyen kişilerin klasik vize başvuru adımlarını tamamlaması daha mantıklı olacaktır.

Rusya’ya vize gerekiyor mu; Rusya vize işlemleri sırasında size bir referans numarası verecektir. Bu referans numarası üzerinden başvuru adımının hangi değerlendirme kademesinde olduğuna dair de bilgi alma fırsatınız olacaktır. Rusya bu referans numarasında değerlendirme safhasını öğrenmenizi ve süreci öğrenmek için bizzat konsolosluklara gelmek zorunda olma durumunu ortadan kaldırma imkanı sunmaktadır.

Pandemi koşulları sebebi ile vize alma işlemleri sırasında bazı zorluklar meydana gelebilmektedir. Kişilerin vize alma işlemleri sırasında normal koşullarda sadece birkaç hafta beklemesi gerekirken pandemi sebebi ile daha uzun bir süre beklemeleri gerekebilmektedir. Vize almak isteyen kişilerin seyahat kısıtlamalarına takılmamak için Rusya’nın pandemi sebebi ile almış olduğu son tedbir kararlarına da muhakkak bir göz atmanız gerekmektedir. Bu kararlar ile giriş çıkışlarda dahi kısıtlamalar meydana gelebilmektedir. Pandemi sebebi ile dikkate alınması gereken bir diğer konu da aşı kartıdır. Aşı olduğunuza dair gerekli olan kartı süreç kapsamında sunmanız gerekmektedir.

Aşı olduğunuza dair kartı sunmadan özellikle kapalı mekanlara alınmanız konusunda sorun yaşanabilmektedir. Ülkemizde de yaklaşan süreçte bu tür tedbirlerin alınabileceğine dairi bilgilendirme sahibi olmalısınız. Henüz kanunlaşan bir durum olmasa dahi ülkeler pandemi sebebi ile yayılım hızının artırılmaması için ve hastane doluluk oranlarını kontrol altında tutmak adına gelen turistlerin aşılı olmasını ve PCR testinin de negatif olmasını talep edebilmektedir. Alınan son bir karar ile Rusya’ya aşı olmayan kişilerin girmesi için tek bir yol kalmıştır. Bu da son 6 ay içerisinde hastalığın geçirilmiş olmasıdır. Hastalığı geçiren kişilerin bağışıklıklarının güçlenmesi sebebi ile ve antikor geliştirmiş olmaları nedeniyle bu tür bir karar alınmıştır.

Rusya’ya Vize Var Mı?

Türkiye Rusya vize işlemleri sırasında oldukça kolay şekilde adımları yerine getirebilirsiniz. Prosedürleri eksiksiz bir biçimde yerine getirmeniz durumunda başvuru adımına dair herhangi bir sorun meydana gelmeyecek ve vizenizi sorunsuz şekilde alma imkanını elde edeceksiniz. Umuma mahsus olan pasaport ile vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin 1 aylık bir bekleme süresinin sonrasında vizesini almaya hak kazanması mümkün kılınmıştır. Çalışma vizesi ya da oturum izni talep eden kişilerin ise bekleme sürelerinin 2 aydan 3 aya kadar değişim gösterebileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Katılmanız gereken özel tarihli bir etkinlik varsa tüm bu bekleme sürelerini de göz önünde bulundurarak başvuru adımınızı tamamlamanız gerekmektedir.

Rusya vi̇zesi̇ almak isteyen kişilerin sunmaları gereken belgelerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Vize başvuru adımlarında pasaportunuzu sunmalısınız. Pasaportunuzu sunarken 1 sene boyunca geçerliliğinin devam eder durumda olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Pasaportun geçerliliği ile alakalı bir sıkıntı meydana gelirse, bu durum vizenizin ret yanıtı almasına sebebiyet verebilmektedir.
 • 2 adet başvuru formunun ıslak imzalı doldurulmuş şekilde sunulması gerekmektedir. Başvuru formunda sizden istenecek olan bilgi ve belgeler başvuru yaptığınız vize türüne göre değişim arz edebilmektedir.
 • Vize başvuru adımlarında sorun yaşamadan erişim adımlarının gerçekleştirilmesi için sunulan tüm bilgi ve belgelerin güncel olması gerekmektedir. Bilgi ve belgelerde sorun meydana gelmemesi adına Eray Tur gibi alanında uzman olan vize danışmanlık firmalarından destek almalısınız. Sunulan en ufak bir bilginin dahi yanlış ya da tarihi geçmiş olması başvuru adımında ret yanıtı almanıza neden olabilir.
 • Turist vizeleri başvuru adımının sonrasında en kolay şekilde onay alınan seçenekler arasında yer almaktadır. Hatta zaman zaman turizmin canlandırılması adına belirli sürelerde vizesiz giriş adımının mümkün kılındığı da görülmektedir.

Rusya vizesiz giriş konusunda daha önce de belirtildiği gibi yeşil pasaport sahiplerinin ve gri pasaport sahiplerinin giriş aşamasında herhangi bir sorun ya da kısıtlama meydana gelmeyecektir. Ayrıca uluslar arası taşımacılık alanında istihdam edilen şoförlerden de 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayacak şekilde giriş yapmalarına imkan verilmektedir. Bu tür muafiyetlerin geçerliliklerinde dönemsel değişimler olabilmektedir. Ülkeler arasındaki diplomatik durumlar da vize için gerekli olan prosedürleri yakından etkilemektedir.

Rusya Vi̇ze

Rusya turizm alanında en ilgi çeken coğrafyalar arasında yer almaktadır. Özellikle tarihi ve doğal mekanları ile biri vaha niteliğindedir. Hem Çarlık rejiminin gösterişli binalarına hem de Sovyet rejiminin kendine has mimari eserlerine kısa sürede tüm şehirlerde rastlayabilirsiniz. Kültür turu yapmak isteyen kişilerin Rusya’da katılmak istedikleri aktivitenin biletini başvuru adımında sunması durumunda bu konuda onay alması da daha kolay olacaktır. Kızıl Meydan dahi başlı başına birçok tarihi olaya ev sahipliği yapmıştır. Coğrafi bakımdan da ülkemize yakın konumu ile hem turist alma hem de turist gönderme konusunda yakın ilişkilerin söz konusu olduğu görülmektedir. Maddi durum bakımından ortalama bir bütçe ile ülkeye giriş yapmanız ve harcamaları da sınırlı bir seviyede tutarak kapsamlı bir gezi yapmanız mümkün kılınacaktır. Hazırlanan tur programları ile beraber her bütçeye uygun olan gezi içeriklerinin hazırlanmasına imkan verilmektedir.

Rusya vize işlemleri sırasında kişilerin turist vizesi başvuru adımını tamamlamak istemesi durumunda derleyerek sunması gereken belgelerden bazıları;

 • Rusya vize başvurusunda kişilerin turist vizesi talep etmesi durumunda otel rezervasyon bilgilerini sunması gerekmektedir. Bu şekilde kişilerin nerede kalacaklarına ilişkin bilgi almaları mümkün kılınır.
 • Ülkeye giriş çıkış yapacağınız uçak biletlerini de eksiksiz bir biçimde sunmanız istenmektedir.
 • Seyahatinizi kapsayacak şekilde sağlık sigortası ve seyahat sigortasının aktif bulunması gerekmektedir. Bunun aktif olmaması durumunda kişilerin vize başvuruları kabul edilmeyecektir. Seyahat ve sağlık sigortasının talep edilmesinin asıl sebebi ülkeye giriş yapan kişilerin yaşanan bir aksaklık sonucunda ülkeye yük olmalarının engellenmesidir.
 • Turistik vize talep eden kişilerin tek ya da çift girişli talepte bulunma imkanı olacaktır. Bir vizeye tanımlanan giriş adedi artış gösterdikçe kişilerin vizeye ödemeleri gereken tutar da artacaktır. Harç tutarları senelik olarak zamma tabi tutulmaktadır.
 • Başvurunun tamamlanması için 2 adet de biyometrik fotoğraf sunmanız gerekmektedir. Sunulan bu biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması talep edilen veriler arasında yer almaktadır. Bu şekilde vize ile ülkeye giriş çıkış adımlarında kimliğin tespit edilmesine dair herhangi bir sorun meydana gelmeyecektir. Ayrıca fotoğraflarda rötuş kullanılmaması ve arka planın da tek renk olması istenir.

Bu belgelerin detaylı şekilde incelenmesi sağlanacaktır. Bilgiler ve belgelere dair bir sorun söz konusu değilse en kısa süre içerisinde işlem akışından onay almanıza fırsat verilecektir. Giriş adımında turizm faaliyetlerinin pandemi sebebi ile sınırlamaya tabi tutulabileceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Pandemi kısıtlamaları sadece Rusya özelinde değil tüm seyahatlerinizde dikkate almanız gereken içeriklerdendir. Pandemi kısıtlamaları ile alakalı güncel bilgilere hem büyükelçilikler hem de konsolosluklar üzerinden erişmenize imkan verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı internet sitesi üzerinden de başvuru adımlarında nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair tarafınıza veri sunulacaktır.

Türkiye Rusya Vize Anlaşması

Rusya vize başvurusu sırasında mevcut anlaşmalardan istifade ederek yeşil pasaportunuz ile gri pasaport ile ve uluslar arası taşımacılık ile uğraştığınıza dair belgeniz ile giriş adımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Vize talep adımlarında ülkeye giriş için belirtmiş olduğunuz gerekçe ile ülkeye giriş sonrasında içinde bulunduğunuz aktivitelerin tam uyumlu olması gerekmektedir. Örneğin turist vizesi ile giriş yapan kişilerin işletme açması ya da öğrenci olarak kayıt yaptırması mümkün olmayacaktır. Bu konuda yetkili birimlerin ülkeye giriş yapan kişileri kontrol ettikleri bilinmelidir. Özellikle yaşanan son güvenlik sorunlarının akabinde yapılan kontrollerin hız kazandığı da fark edilmektedir.

Moskova’ya vize var mı; uzun süre kalmak isteyen kişilerin vize talep etmesi gerekecektir. Fakat hususi pasaport sahibi olan kişilerin 30 günü aşmayacak şekilde kalması durumunda herhangi bir vize başvurusu yapmadan da ülkeye giriş yapmasına imkan verilmektedir. Yeşil pasaport ve hizmete özel olarak verilen pasaportlara dair muafiyet durumlarında değişimler söz konusu olabilmektedir. Son verileri detaylı şekilde konsoloslukların internet siteleri üzerinden öğrenmelisiniz.

Rusya Vize Ücreti

Alacağınız vize için ödemeniz gereken tutar vizenin size verdiği giriş hakkına göre değişim göstermektedir. Kişilerin dikkate almaları gereken temel ücret detayları;

 • 10 işlem günü süreli olmak üzere tek girişli olan vizelerde 80 Dolar, iki girişli olan vizelerde 128 Dolar, çok girişli vizelerde ise 240 dolar ödemeniz gerekmektedir.
 • Ödeme yapılmasının sonrasında size verilen makbuzu ve ödeme yapıldığına dair onayı da eksiksiz bir biçimde sunmanız gerekmektedir. Ödeme adımları dijital olarak da kayıt altına alınıyor olsa da kişilerin makbuzlarını saklayarak işlem akışını garantiye alması tavsiye edilmektedir.

Vize harcının ödenmesinin sonrasında kişilerin ret yanıtı alması durumunda, vize harcı ödemesinin iade edilmeyeceği de belirtilmelidir. Vize harcı iade edilmeyecek ve yanmış sayılacaktır. Bir sonraki vize başvurusunda yeniden ücret ödemeniz gerekecektir. Kişilerin vize ret yanıtının sonrasında atabilecekleri ana adım reddi itiraz başvurusunun yapılmasıdır. Reddi itiraz başvurusunu konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman dilimlerinde yapmanıza imkan verilmektedir. Bu şekilde vize başvurunuzun yeniden değerlendirilmesini mümkün kılabilirsiniz. Vize ret yanıtı aldığı zaman neden bu yanıtın verildiğine dair de bilgilendirme yapılmaktadır. En azından bir sonraki başvurunuzda bu duruma dikkat ederek başvurunuzu şekillendirmeniz mümkün kılınacaktır. İlk vize başvurusunda ret yanıtı alan kişilerin bir sonraki vize başvurusunu konusunda uzman olan vize danışmanlık firmaları gözetiminde yapmanız sizin için çok daha kolay bir hal alacaktır.

Moskova’ya Vize Var Mı?

Rusya vize gerekiyor mu; ülkede uzun süre kalmak isteyen kişilerin vize almaları zorunludur. Ülkeye en kolay şekilde giriş yapabileceğinizi vize türlerinin başında eğitim amacı ile giriş bir diğer adı ile öğrenci vizesi gelmektedir. Öğrenci vizesi talep ederken kişilerin hangi okuldan onay aldıklarına ilişkin bilgi sunmaları talep edilmektedir. Öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin temel seviyede eğitimini devam ettirecek kadar Rusça bilgisine sahip olduğunu devlet tarafından onaylanmış olan sınavlarda kanıtlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de mezun olunan okullar ve sahip olunan diplomalar ve sertifikalara ilişkin de bilgilendirmenin yapılması gerekmektedir. Öğrencilerin giriş aşamasında okullar arasındaki öğrenci değişim programları söz konusu ise, bu işlem sonucunda onay almak sizin için her zamankinden çok daha kolay olacaktır.

Öğrencilerin pasaportları da daha kolay çıkmaktadır ve birçok avantajı da içerisinde barındırmaktadır. Kişilerin öğrenci olduklarını kanıtlamaları durumunda herhangi bir harç ücreti ödemeden pasaport almasına imkan verilmektedir. Bu konudaki asıl kural ise 25 yaşını doldurmamış olmaktır. 25 yaşını dolduran kişilerin yüksek lisans ya da doktora yapıyor durumda olması da öğrenci vizesine onay verilmesi için fırsat verecektir. Rusya vizesi ne zaman kalkacak; henüz vize zorunluluğunun külliyen kalkması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece yeşil pasaportu olan kişilerin giriş aşamasında vize almasalar da işlem akışını tamamlamasına imkan verilmektedir. İlerleyen senelerde vizenin kalıcı olarak kaldırılmasına ilişkin görüşmelerin yürütüldüğü de bilinmektedir. Gelişmeleri konsolosluk sayfası üzerinden takip edebilirsiniz.

Rusya Vize Merkezi

Rusya Türkiye vize uyguluyor mu; uzun süre kalmak isteyen kişilerin ya da Rusya’ya yerleşme amacı taşıyan kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Vize alma aşamasında kişilerin sabıka kayıtlarını da sunması istenecektir. Sabıka kaydı olan kişilerin ülkede sürekli oturum hakkını elde etmesinin oldukça zor olduğunun da belirtilmesi gerekir. Vize Rusya talep adımlarında tabi ki sabıkanın niteliği de önem arz etmektedir. Buna göre bazı istisnalar söz konusu olabilmektedir.

Rusya Konsolosluğu Vize

Rusya için vize gerekli mi; ülkede 30 günden uzun süre kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Ülkede çalışmak isteyen ve kabul alan kişilerin Ulusal Vize üzerinden çalışma izni başvurusunda bulunmasına da imkan verilmektedir. Kişilerin çalışma izni ile alakalı olarak dikkate alması gereken hususlardan bazıları;

 • Rusya’da kurumsal bir firmada kabul almanız durumunda başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığı artacaktır. Ülkede iş arayışında olan kişilerin kabul edilmesindense hali hazırsa kurumsal bir firmadan kadro kazanmış olan kişilerin kabul edilmesine büyük önem verilmektedir.
 • Firmanız sizin hangi pozisyonda çalışacağınıza, kaç ruble değerinde kazanım elde edeceğinize, hangi koşullarda sigortanın devam edeceğine dair bilgilendirme sunmak zorundadır. Bunun yanı sıra çalışma izni için gerekli olan davetiyenin de hazırlanması gerekmektedir. Bu davetiyenin güncel tarihli olması gerekir.
 • Çalışma izni için kişilerin temel seviyede Rusça bilmesi gerekmektedir. Bu şekilde ülkeye giriş yapan kişilerin kültürel entegrasyon konusunda sorun yaşamasının da önüne geçilmektedir.
 • Daha öncesindeki iş tecrübelerinizden kaynaklanan referans mektuplarınız varsa bunları da sunmalısınız. Vize başvurusu sırasında sunulan belgelerin noter onaylı şekilde Rusçaya çevrilmesi gerekmektedir.
 • Sigorta bilgilerinin yanı sıra ülkede maddi duruma ilişkin de bilgilendirme talep edilmektedir. Bu aşamada hesap özeti talep edilecektir. Hesap özetinin talep edilmesinin nedeni ülkeye giriş yapan kişilerin kamu üzerinde bir yük oluşturmamasıdır. Bunun yanı sıra seyahat ve sağlık sigortasının talep edilmesinde de aynı kaygı geçerliliğini korumaktadır.

Rusya’ya vize almak isteyen kişilerin bu detayları da göz önünde bulundurarak başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Başvuru adımlarında ret yanıtı alma olasılığınızı düşürmek için konunun uzmanı olan danışmanlık firmalarından destek almanız sizin için çok daha verimli olacaktır. Eray Tur çalışma izni alma konusunda birçok kişiye kısa sürede kazandırdığı onay ile de memnuniyeti artırmaktadır. Vizesiz Rusya giriş işlemleri çalışma iznini kapsamamaktadır. Çalışmak isteyen ve oturum hakkı kazanmak isteyen kişilerin kesinlikle vize talep adımlarını yerine getirmesi gerekecektir.

Rusya’ya Vizesiz Giriş Şartları

Rusya yeşil pasaport ve gri pasaport sahiplerinin ülkeye vizesiz olarak giriş yapmasına imkan vermektedir. 2019 senesinde Türkiye – Rusya arasında yapılan anlamanın neticesinde bu avantaj tespit edilmiştir. Kişilerin giriş çıkış adımlarında vize talep etmek zorunda kalmaması ülkeler arası turist sayısını da artıran hususlardandır. Çok büyük bir sektör olan uluslar arası taşımacılık alanında lisanslı şekilde hizmet veren şoförlerin de 30 günü geçmeyecek şekilde ülkede vizesiz şekilde kalmasına imkan tanınmaktadır. Bu durum da ticari işlem akışının prosedürler sebebi ile sınırlandırılmasının önüne geçmektedir. Alınan kararları ve mevcut anlaşmaları Dışişleri bakanlığının sitesinden ya da konsolosluğun internet platformu üzerinden takip etmenize imkan verilmektedir.

Rus Vatandaşlarına Vize Uygulaması

Türkiye’ye giriş aşamasında 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz giriş imkanı verilmiştir. Turizm alanında tutulan istatistiklere bakıldığı zaman özellikle Rusya’dan gelen turist sayısının bir hayli yüksek olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Vize uygulaması konusunda sorun meydana gelmemesi için ve turist sayısında azalma olmaması adına alınan bu kararın devamlı olması yolunda atılımlarda bulunulmaktadır. Özellikle yaz turizminde Rusya’dan gelen turistlerin sektör için harika bir can suyu olduğu görülmektedir. Pandemi döneminde dahi yasakların kalkması ile beraber ülkemizde tatil yapmak için birçok sayıda kişinin rezervasyonlarını yaparak hazırda bekledikleri görülmektedir.

Uçak Bileti Alırken Pasaport Numarası Gerekli mi?

Uçak bileti alırken kimlik numaranız ile işlem yapmanız yeterli olacaktır. Yabancı bir ülkeden bilet alırken pasaport numarası talep edilebilmektedir. Talep edilen bu numaransın sorunsuz şekilde kullanılması için pasaportunuzun güncel olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun güncelliğini takip etmek ve vize geçerliliğini kontrol etmek sizin sorumluluk alanınızda bulunmaktadır.

Rusya Nasıl Bir Yer?

Rusya coğrafyası, tarihi ve kültürel dokusu ile hayran bırakmaktadır. Rusya vize istiyor mu; ülkede ikamet etmek ve uzun süre kalmak ya da çalışmak isteyen kişilerin vize alması bir zorunluluktur. Rusya vize işlemleri sırasında tüm akışı detaylı şekilde kontrol etmektedir. Vize başvuru adımlarında doldurulan formlarda dahi bir yanlışlık olması durumunda, vize ret yanıtı alacağınızın da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Ülkeye giriş için en sık başvuruda bulunulan kategorilerin başında aile birleşimi gelmektedir. Rusya için vize gerekli mi; aile birleşimi yapmak isteyen kişilerin tabi ki vize alması zorunlu kılınmıştır.

Aile birleşimi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin evliliklerini resmi şekilde yaptıklarına ilişkin tüm bilgileri sunmak zorundadır. Bu aşamada tam tekmil nüfus kayıt örneği talep edilecektir Bu nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde yapmış olduğunuz evliliklere ilişkin de bilgilendirme bulunacaktır. Eğer daha öncesinde evlilik yaptıysanız bu evliliğin sonuçlandığını kanıtlar nitelikte belgeyi de sunmanız gerekmektedir. Ayrıca bu evlilikten olan bir çocuğunuz varsa, çocuğun velayetine ilişkin de bilgilendirme sunmanız gerekecektir. Aile birleşimi konusunda Rus vatandaşı olan eşin başvurusunun kabul edilmesi için ıslak imzalı bir ikamet belgesi de sunması gerekmektedir. Bu belgenin online olarak iletilmesine imkan verilmemektedir. Posta ile gönderilmesi gerekecektir. Aile birleşimi başvuru adımının sonrasında belgelerin kontrol edilmesi daha büyük bir önem arz edecektir. Belirtilen adres ve sunulan belgeler düzenli aralıklar ile kontrole tabi tutulacaktır.

Rusya Bilgi

Rusya için vize uzun süreli kalmak isteyen kişiler için bir zorunluluktur. Vize talep adımlarında kişilerin pandemi sebebi ile herhangi bir kısıtlamanın mevcut olup olmadığını kontrol etmeniz talep edilmektedir. Pandemi sebebi ile Rusya’nın aldığı tedbirlere ilişkin tüm bilgilendirmeler konsolosluk üzerinden tarafınıza sunulacaktır. Eray Tur da bu konuda tüm verileri tarafınıza iletecektir. Konusunda uzman olan bir firmadan destek almak sizin için vize talep sürecini eşsiz hale getirecektir.

Rusya ya vize gerekiyor mu; yeşil pasaport sahibi olan kişilerin kısa süreli kalmak istemeleri durumunda vize almaları gerekmemektedir. Fakat uzun süre kalmak isteyen kişilerin kesinlikle vize prosedürlerini yerine getirmesi beklenmektedir. Rusya vize durumu konusunda inceleme yaparken kişilerin sicil kayıtları ve daha öncesinde herhangi bir ülkeden bir gerekçe ile sınır dışı edilip edilmediği de en sık incelenen hususlar arasındadır. Yaşanan son güvenlik sorunları sebebi ile ülkede uzun süreli kalmak isteyen kişilerin sabıka kayıtları da pasaport giriş çıkışları da yakından inceleme altına alınacaktır.

Rusya’da Kaç Şehir Var?

Rusya vizesi almak isteyen kişilerin ülkenin temel yapısını da tanıyarak gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olması oldukça verimli olacaktır. Ülkede 1107 adet şehir bulunmaktadır. Rusya federatif bir yönetim tarzına sahiptir. Ülke giriş ve çıkışlarında sıkı denetimlerin yapıldığı da belirtilmelidir. Bu nedenle ülkeye sokulması ya da ülkeden çıkarılması yasak olan maddeler konusunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Rusya’da gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk gelen seçeneklerden bazıları;

 • Ermitaj Müzesi uğramanız gereken ilk duraklardan biri olmalıdır. İçerisinde barındırdığı eşsiz tarihi eserler ile muhteşem bir deneyim yaratacaktır. Giriş ücretinin de oldukça uygun olması sebebi ile sizin tatil bütçenize zarar vermeden dünyaca ünlü eserleri görmeniz mümkün kılınacaktır.
 • Aziz Vasil katedrali Rusya’nın en temel sembolleri arasında yer almaktadır. Aziz Vasil katedrali sayesinde eşsiz bir görsel şölene şahitlik edeceksiniz. Bu renkli mimari örneğine eşlik eden yerel eserler sizin için Rusya gezisinin en paha biçilmez noktalarından biri olacaktır. Aziz Vasil katedralinin bir Ortodoks kilisesi olarak inşa edildiğinin de belirtilmesi gerekir. Bu türden benzer biri yapının dünyada yer almadığı da vurgulanmalıdır.
 • Bolşoy Tiyatrosu’nda dünyaca ünlü olan opera ve bale ekiplerini izlemeniz için harika bir fırsat sunacaktır. Dünyanın dört biri yanından sadece bu seyir için ülkeye giren kişi sayısının azımsanmayacak kadar yüksek olduğunun da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Rus vizesi alarak bahsi geçen tüm bu mekanları ziyaret edebilirsiniz. Yöresel yemekleri tadarak dünya bakış açınıza yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz. Rusya pasaport muafiyetleri konusunda yeşil pasaport büyük avantajları da beraberinde getirmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin eşsiz bir giriş kolaylığı elde edeceksiniz. Bu kişilerin sicillerinde bir ülkeden deport edilme gibi bir durum bulunması koşulunda ülkenin kişiye özel bir sınırlandırma getirme hakkının da mevcut olduğunun ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Türklere Vize Uygulamayan Ülkeler

Rusya Türkiye vize işlemleri sırasında yeşil pasaport sahiplerine herhangi bir vize talep edilmeden geçiş hakkı tanınmıştır. Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmayacak şekilde ve 30 gün ile kısıtlı olarak ülkeye giriş yapmasına imkan verilmektedir. Rusya yeşil pasaport ile giriş konusunda imkan veren tek ülke değildir. Bulgaristan, Fransa, İngiltere, Belçika ve Hollanda gibi birçok ülkeye de yeşil pasaport sahibi olan kişilerin vize talep adımı olmaksızın giriş yapmasına imkan verilmektedir. Yeşil pasaport ile alakalı olarak dikkate alınması gereken hususlardan bazıları;

 • Vize başvuru adımlarında yeşil pasaportun sunmuş olduğu avantajlar süreci büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Yeşil pasaport aynı zamanda hususi kullanıma açık olan pasaport olarak da tanımlanmaktadır.
 • 2. Ve 3. Derecede olan memurların yeşil pasaport başvurusu yaparak pasaport talep etmelerine imkan verilmektedir. Bu memuriyet seviyelerindeyken emekli olan kişilerin de aynı şekilde yeşil pasaport alma hakkı vardır. Eski bakanlar ve milletvekilleri de bu imkandan istifade etme hakkını saklı tutmaktadır. Belediye başkanları görev süreleri boyunca yeşil pasaport talep edebilmekte ve kullanabilmektedir.
 • Yeşil pasaport yenileme adımlarında memurların derecelerini belirten belgenin eksiksiz bir biçimde sunulması istenmektedir. Bu belgelerde bir şüphe ya da sorun fark edildiği zaman durumun daha derinlemesine incelemeye tabi tutulacağının da iletilmesi gerekir. Yenileme adımlarında geçmiş senelerde kullanmış olduğunuz pasaportlar da talep edilebilmektedir.
 • Yeşil pasaport sahibi olan kişilerin harç ücreti ödemesi de gerekmeyecektir. Sadece pasaport defter bedelini ödeyerek başvurunun yapılmasına imkan verilmektedir. Pasaport hamilinin eşi, ve çocukları da yeşil pasaport sahibi olmaya hak kazanacaktır. Başvuru adımında hem hak sahibinin hem de bu hak sahibi üzerinden talepte bulunacak olan kişiler, TC numaraları ve yakınlık derecelerinin bildirilmesi gerekir. Çocukların bu hakkı 25 yaşına kadar kullanmasına izin verilmektedir. Fakat bakıma muhtaç olan ve rahatsızlığı doktor raporu ile kanıtlanmış olan kişilerin 25 yaşını doldurmuş olsalar dahi anne babalarının yeşil pasaport hakkından istifade etmeye devam etme imkanları bulunmaktadır.
 • Yeşil pasaportun geçerliliği en fazla 5 sene olarak belirlenmiştir. Her beş senede bir bu konuda yeniden yenileme başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Rusya vize haberleri incelemeye alınırken sunulan pasaportun güncelliğinin ne derece önemli olduğu bir kere daha fark edilmektedir. Kişilerin pasaportlarının ve vizelerinin güncelliğini kontrol etme sorumluluğu kendilerine aittir.

Pasaport Geliş Süresi

Rusya vize istiyor mu son dakika haberleri incelendiği zaman yapılan vize anlaşması ile beraber birçok kişinin ülkeye vizesiz giriş çıkış yapmasına hak verildiği görülmektedir. Yeşil pasaportun, gri ve siyah pasaportun size sunmuş olduğu avantajlardan istifade ederek ülkeler arası seyahatinizi çok daha kolay bir hale getirme fırsatınız olacaktır. Pasaport başvuru adımlarınızın sonrasında elinizde yer alan bu pasaport ile hangi ülkeye hangi avantajlardan istifade ederek giriş yapabileceğinizi direkt olarak Eray Tur size bildirecektir. Mevcut olan ve güncellenmiş olan tüm prosedürlerden eksiksiz bir biçimde haberdar edileceksiniz.

Pasaport başvuru adımlarını NVİ üzerinden tamamlamanız gerekmektedir. NVİ, artık sadece randevulu şekilde hizmet vermektedir. Dileyen kişilerin 199 numaralı telefon hattı üzerinden dileyen kişilerin de internet sitesi aracılığı ile randevu almasına imkan verilmektedir. NVİ başvuru adımlarının sonrasında en geç 1 hafta içerisinde pasaportunuzun tarafınıza verilmesi sağlanacaktır. Başvuru adımlarında harç bedeli ve defter bedelini ödemeniz gerekecektir. Bu ödemeleri yaptığınıza dair makbuzunuzu da saklamayı ihmal etmemelisiniz. Pasaport başvurusundan ödeme yaptıktan sonra vazgeçmeniz durumunda direkt olarak ödemiş olduğunuz tutar tarafınıza iade edilecektir. Vize başvurularında bu tür bir durum söz konusu değildir. Bordo, Yeşil, Siyah ve Gri pasaport kullanma hakkınız vardır. Pasaport başvuru ve yenileme işlemlerini dış temsilcilikler üzerinden tamamlamanıza da imkan verilmektedir. Ülkemizde 5-7 gün arasında tamamlanan işlemler dış temsilciliklerde 10 güne kadar uzayabilmektedir.

Türklerden vize istemeyen ülkeler kapsamında asıl avantaj Yeşil pasaport ile kendini göstermektedir. Yeşil pasaport bir diğer deyiş ile hususi kullanım için tahsisi edilmiş olan pasaport ile birçok ülkeye sıkıntı yaşamadan giriş çıkış yapmanıza imkan verilmektedir. Yeşil pasaportu olan kişilerin Rusya’ya da sorunsuz giriş yapmasına imkan verilmektedir. Tabii ki uzun süre kalmak isteyen kişilerin bu konuda vize talep etmesi zorunlu kılınmıştır. Ulusal Vize olarak da tabir edilen uzun süreli vizede sunulan belgeler ve koşullara uygunluk konusunda kapsamlı denetimlerden geçirileceğinizin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Vize talep etmeyen ülkelerin taklip edilmesi ve mevcut prosedürlerin neler olduğunun anlaşılması için Eray Tur’dan yardım alabilirsiniz. Konusunda uzman ve eşsiz tecrübeye sahip olan personeli ile sizin için işlem akışını tamamlamak her zamankinden ç.ok daha kolay olacaktır. Seyahat sürecini kendinizi için daha az külfetli ve daha keyifli bir hale getirme fırsatınız olacaktır.

Hizmet Pasaportu Vize

Rusya Türkiye vize işlemleri sırasında Hizmet pasaportuna sahip olan bir diğer deyiş ile Gri pasaport sahipleri de büyük avantajlardan istifade edecektir. 30 günü aşmamak kaydı ile ülkeye vizesiz olarak giriş yapılmasına imkan verilmektedir. Hizmet pasaportu yönetmeliklerine dair dikkate alınması gereken hususlardan bazıları;

 • Kişilerin gönderilecekleri görev kapsamında diplomatik pasaport ya da hususi kullanıma özel olan pasaporta koşulların uymaması durumunda, kişilerin hizmet pasaportu kullanmasına karar verilmektedir.
 • Bu pasaportun asıl temsil ettiği unsur belediyeler ya da yerel idarelerce bir görev amacı ile yurt dışına gönderilmiş olan kişi olduğunuzu vurgulamaktadır. Pasaportun kullanımına ilişkin sahip olunan avantajların son senelerde birçok farklı ülkede kötüye kullanılması sebebi ile ülkelerin Türkiye’den alınan Gri pasaporta karşı temkinli olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.
 • Hizmet pasaportunun geçerliliği 6 aydan az olmamak kaydı ile verilmektedir. Verilen bu pasaportun güncellik durumunun kontrol edilme sorumluluğu kişilere aittir. Belgelerin yeniden talep edilmesi ve yenileme işlemlerinin yapılması hak sahiplerinin sorumluluk alanındadır.

Rusya devleti hizmet pasaportuna dair bir usulsüzlük yapılmaması için kişilerin vermiş olduğu bilgileri yakından analiz etmektedir. Verilen bilgilerde ya da belgelerde bir yanlışlık ya da usulsüzlük tespit edildiği anda kişilerin tüm işlem akışının askıya alınma sorunu ile karşı karşıya kalacağının da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×