Polonya Çalışma İzni Vize İşlemleri - Eraytur
Eraytur Blog

Polonya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Polonya çalışma izni, Polonya çalışma vizesi olarak bilinen vize türü uzun süreli ulusal bir vizedir. Polonya’da yaşamak ve çalışmak isteyen şahıslar Polonya çalışma izni almalıdır. Polonya çalışma izni ve oturum vizesi sahibi kişiler Polonya’da bir işyerinde çalışma imkânı kazanmaktadır. Çalışma iznini sahip olan kişiler ülkelerindeki aile bireylerini yanına alabilir Polonya’da kısa süreli bir işte geçici çalışma izni sahibi kişiler ve Polonya’dan iş teklifi alan şahıslar Polonya çalışma izni için başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Polonya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Polonya çalışma izni ve çalışma vizesi hakkında bilgi almak için araştırma yapan kişiler için hazırladığımız bu yazımızda Polonya çalışma izni nasıl alınır, Polonya çalışma izni kaç günde çıkar, Polonya çalışma izni için gerekli evraklar nelerdir, sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Polonya vizeleri hakkında daha fazla ayrıntı öğrenmek istiyorsanız Polonya vize rehberi sayfamızı ziyaret ediniz.

Polonya Çalışma İzni Kapsamı

Polonya Çalışma izni Polonya sınırları içinde uzun süreli çalışma olanağı sağlayan ulusal bir vize türüdür. Uzun süreli Polonya çalışma izni sahibi olabilmek için öncelikle Polonya’da çalışma izin belgesi bulunması gerekir. Henüz Polonya’ya gelmemiş ancak iş teklifi almış kişiler için bu belge işveren tarafından çıkartılır. Polonya çalışma izni olan kişiler Polonya uzun süreli çalışma vizesi almak için gerekli evraklarla başvuru yapabilmektedir.

Polonya çalışma izni süreci Polonya’daki şirket ya da işyeri sahibinin niyet mektubu ve iş sözleşmesini potansiyel çalışana iletmesi ile başlayan bir süreçtir. Polonya’da çalışacak kişi gerekli belgelerle birlikte imzaladığı iş sözleşmesini Polonya’daki firmaya geri gönderir. İşveren çalışan adına gerekli mercilere Polonya çalışma izin belgesi başvurusu yapar, sonuç olumlu olursa çalışma izin belgesi çalışana gönderilir. Böylelikle şahıslar Polonya’da belli bir süre çalışma hakkı kazanır.

Polonya’da süreli olarak çalışma iznine sahip olan kişiler uzun süreli Polonya Çalışma vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Polonya dış temsilciliklerine şahsen yapılan başvurularda konsolosluğun talep ettiği evraklar hazırlanmalıdır. Bu konu hakkında vize merkezimizin uzman danışmanlarında destek alabilir, vize başvuru dosyanızı eksiksiz ve hatasız hazırlayabilirsiniz.

Polonya Çalışma Vizesi Alımı

Polonya çalışma vizesi uzun süreli bir D tipi ulusal vize kategorisindedir. Uzun süreli çalışma vizesi için başvuru yapacak şahıslar gerekli belgeleri tamamladıktan sonra vize randevusu alarak Polonya dış temsilciliklerine vize başvuru dosyasını iletir. Polonya çalışma vizesi sahipleri Polonya’da uzun süreli ikametgah hakkını da elde etmektedir. Polonya çalışma izni sahipleri vize süre sonunda çalışma vizelerini uzatabilirler ve gerekli koşulları gerçekleştirdiklerinde Polonya vatandaşlığı için de başvuruda bulunabilirler.

Polonya çalışma vizeleri başvuruları Polonya Ankara Büyükelçiliği ve Polonya İstanbul Başkonsolosluğu vize bölümüne yapılmaktadır. Çalışma vizesi başvuruları İstanbul Harbiye, Altunizade, İzmir, Gaziantep, Trabzon’da bulunan VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden hazırlanabilmektedir. İstanbul Polonya Başkonsolosluğu batı ve doğu bölgesinde yaşayan kişilerin başvurularını kabul ederken Ankara Büyükelçiliği orta Anadolu illerinde yaşayan kişilerin başvurularını kabul eder. Vize başvuru dosyaları Ankara-Antalya VFS Global vize başvuru merkezlerinde hazırlanır.

Polonya Çalışma Vizesi Evrakları

Polonya çalışma vizesi başvurularını yapacak şahıslar gerekli vize evraklarını tamamladıktan sonra bir vize başvuru dosyası ile şahsen başvuru yapmak durumundadır. Vize merkezimizde Polonya kısa süreli ve uzun süreli vizeleri için vize başvuru dosyaları eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmaktadır.

Polonya çalışma izni ve vizesi için gerekli vize belgeleri şunlardır:

 • Polonya vize başvuru formu– İnternet üzerinden ya da vize merkezleri aracılığı ile çıktısı alınarak elde edilen form hatasız ve eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır. Verilen bilgiler kesinlikle doğru olmalıdır.
 • Polonya vize talep dilekçesi- Avrupa Birliği resmi dillerinde yazılacak vize talep dilekçesi seyahatin amacını belirtmeli, tarihler kesin olarak bildirilmelidir. Vize başvuru sahibinin bilgilerini içeren dilekçede vize talebi konsolosluğa iletilmelidir.
 • Geçerli pasaport aslı- Son on içinde düzenlenmiş pasaport aslı vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Eski pasaport ve vizelerin fotokopileri- Geçerli pasaport ve eski pasaportların renkli fotokopileri ve vize örnekleri vize başvuru dosyasına konulmalıdır.
 • Nüfus belgeleri- Nüfus cüzdanı ya da kimlik kartının renkli fotokopileri düzenlenmelidir.
 • 2 tane biyometrik fotoğraf 35mmX45mm boyutlarında, beyaz arka fonda çekilmiş fotoğraflar verilmelidir. Vize başvuru sahibinin yüzü cepheden net biçimde görülmelidir.
 • Polonya şirketinin yazısı- Polonya’daki firmanın antetli kağıdında hazırlanan iyi niyet mektubu gönderilmelidir. İyi niyet mektubunda firma yetkilisinin kaşesi ve imzası sirkülerle birlikte bulunmalıdır.
 • Polonya şirketiyle yapılan iş sözleşmesi- Polonya şirketi ile çalışanın yaptığı sözleşme vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Mesleki ve iş belgeleri– Mesleki belgeler vize başvuru dosyasında olmalıdır, SGK belgeleri hizmet dökümü ve son işyeri işe giriş bildirgesi barkotlu olarak e-devlet üzerinden alınmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kaydı ve adli sicil belgesi- Vize başvuru sahibinin aile birey bilgilerini içeren vukuatlı nüfus kayıt örneği ve adli sicil belgesi İnternet üzerinden alınabilir.
 • İkametgah- İnternet üzerinden alınan ikametgah belgesi vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Askerlik belgesi- Askerlik ile ilgili durumu gösteren belge vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Polonya çalışma izni uzun süreli bir ulusal vizedir, Polonya dış temsilcilikleri gerek gördükleri takdirde vize başvuru sahibinden ek belge talep edebilir. Polonya vize belgeleri hakkında geniş bilgi için Polonya vize evrakları sayfamızı ziyaret ediniz.

Polonya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Polonya çalışma vizesi başvuruları Polonya dış temsilciliklerinden vize randevusu alınarak bizzat yapılmalıdır. Polonya seyahati öncesinde makul bir süre bırakılarak vize başvuru işlemlerinin başlatılması önemlidir. Normal koşullar altında Polonya çalışma vizesi 15 günde çıkabilmektedir, ancak Polonya dış temsilciliklerinin ek belge talebi ve iş yoğunluğu gibi durumlarda bu süre uzayabilmektedir.

Polonya ulusal vizeleri hakkında vize uzman danışmanlarımızdan bilgi alabilir, vize başvuru dosyalarını bu sayede eksiksiz ve hatasız olarak oluşturup vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×