Almanya Turistik & Ziyaretçi Vizesi Şartları ve Gerekenler
Almanya Vizesi

Almanya Turistik & Ziyaretçi Vizesi Şartları

Almanya vizesi için evrak listesi tüm başvuran kişilerden istenen ortak evraklardan ve kişisel çalışma durumuna göre istenen ek evraklardan oluşur. Almanya’ya turistik seyahatte bulunacak kişilerin vermesi gereken ortak evrak listesi şu şekildedir: Almanya Turistik & Ziyaretçi Vizesi Şartları:

Almanya Turistik/Ziyaret Vize İçin Ortak Evraklar

Almanya Turistik/Ziyaret Vize İşveren Evrakları

Almanya vizesi için evrak listeleri içinde işyeri sahiplerinin, çalışanların ve meslek sahiplerinin vermesi gereken ek belgeler bulunmaktadır. Turistik vizeler için İşverenlerin hazırlaması gereken ek evraklar şunlardır:

 • İşyeri Faaliyet Belgesi- Firmanın, şirketin faaliyet belgesi güncel olmalıdır
 • Vergi Levhası- Son 3 ay içinde geçerli olan güncel vergi levhası verilmelidir.
 • Ticari sicil gazetesi fotokopisi- Vize için başvuran kişinin Kurucu, hissedar ya da ortak olduğu belirtilmelidir.
 • İmza sirküleri- İsim şirketleri için imza beyannameleri geçerlidir
 • Ticaret odası kaydı- Ticaret odası kaydı eski olmalıdır, güncel bilgiler içermelidir.
 • Ortak mevcutsa ortakların kişisel ve mali bilgileri- Kurucu ortaklar ya da daha sonra ortak olanların bilgileri verilmelidir.
 • Şirket banka hesabı bilgileri-kişisel hesap bilgileri- Banka hesap hareketleri banka yetkilileri tarafından onaylanmalıdır, ıslak imza ve kaşeler bulunmalıdır. Banka yetkililerin imza sirküleri eklenmelidir.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize Kamu Çalışanları İçin Gerekli Evraklar

Resmi kurumda çalışanlar Almanya turistik vizesi için kurumlarıyla ilişkilerini gösteren belgeleri ortak olarak verilmesi gereken evraklara ek olarak başvuru dosyalarına eklemelidirler. Bu evraklar şu belgelerden oluşur:

 • Görev kimlik kartı- Kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi A4 boyutunda ve renkli olarak hazırlanmalıdır.
 • Çalışma belgeleri- Resmi kurumun antetli kağıdında düzenlenen çalışma belgesi e-imzalı ya da ıslak imzalı ve mühürlü olmalıdır.
 • İzin belgesi Islak imzalı veya e-imza ile onaylanmış izin belgesi mühürlenmelidir.
 • Maaş bordroları- Son üç aya ait maaş bordroları kaşeli, ıslak imzalı ya da e-imzalı olmak durumundadır.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize İçin Çalışanların Vermesi Gereken Belgeler

Şirket çalışanları Almanya turistik vizesi için ortak evraklar dışında şirket bilgilerini içeren belgeleri vize başvuru dosyasına eklemelidir. Çalışanların hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

 • Şirket yazısı ve şirket bilgileri- Şirketin antetli kağıdına yazılmış, çalışanın görev ve izin belgeleri yanında şirket bilgilerini de içeren belge.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü- SGK’ya bağlı çalışanlar sigorta ve prim bilgilerini barındıran bu belgelerini e-devlet üzerinden alabilir.
 • SGK işe giriş bildirgesi- İşe başlama tarihini belirten belge şirketin muhasebe departmanından ya da SGK üzerinden temin edilebilir.
 • İş sözleşmesi- SGK kapsamında şirketle ilişkisi bulunmayan çalışanlar, şirketle iş ilişkisini gösteren noter onaylı iş sözleşmesini belgelendirmelidir.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize İçin Emekli Evrakları

Emekli T.C vatandaşları turistik vize için gerekli ortak evraklara ek olarak kişisel ve mali durumlarını gösteren belgeleri vize başvuru dosyasına eklemelidir. Bu belgeler:

 • Emekli kartı fotokopisi- Önlü arkalı ve renkli olarak hazırlanmalıdır.
 • Emekli banka hesabı hareketleri- Emekli aylığının alındığı banka hesabının son 3 ay içindeki hareketlerini gösteren belge banka yetkililerince onaylanmalıdır. Banka hesabında en az 5.000 TL bakiye bulunmalıdır.
 • Barkotlu SGK tescil ve hizmet dökümü- E-devlet üzerinden alınabilen belgede emeklinin sigorta ve prim bilgileri bulunur.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize İçin Verilmesi Gereken Avukat/Eczacı Evrakları

Avukat, Eczacı gibi meslek grubunda bulunanlar Almanya turistik vizesi için ek evraklarını başvuru dosyasına eklemelidirler. Bu belgeler şunlardır:

 • Meslek grubu üyelik belgeleri- Avukatlar için Baro kaydı, Doktorlar için Tabipler Odası kaydı gibi meslek odalarının kayıtları belgelendirilmelidir.
 • Görev kimlik kartı fotokopisi- Mesleği gösteren kimlik kartları renkli olarak önlü arkalı fotokopilendirilmelidir.
 • İş sözleşmesi- Bir şirket bünyesinde bulunanlar şirketle yaptıkları iş sözleşmesini noter onaylı olarak sunmalıdır.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize Alabilmek İçin Çiftçilerin Vermesi Gereken Evraklar

Çiftçiler Almanya turistik vizesi için Almanya vizesi için gerekli evrak listesine ek olarak kişisel ve mali durumlarını gösteren belgeleri vermelidirler. Bu evraklar:

 • Bağlı olunan ziraat odasından alınan güncel çiftçilik belgesinin aslı
 • Çiftçilik yapılan arsalara ait tapu fotokopileri, çiftçilik için kullanılan araçların ruhsatları
 • Çiftçilik gelirinin gösterilebildiği son üç aylık banka hesap hareketleri, banka tarafından onaylanmalıdır.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize Başvurusunda Bulunan İşsizler İçin Gerekli Belgeler

Serbest meslek sahipleri durumlarını gösteren ek belgeler sunabilirler, bunun için ilk olarak turistik vize için istenen ortak belgeleri tamamlamalıdırlar. Ek belgeler şunlardır:

 • SGK tescil ve hizmet dökümü- E-devlet aracılığı ile alınan sigortalılık durumunu gösteren belge vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • İş sözleşmeleri- Bir şirkete iş yapılıyorsa bu şirketle yapılan sözleşme belgelendirilmelidir.
 • Gelir belgeleri- Faiz ve kira gelirleri mevcutsa bunlar belirtilmeli ve resmi belgeler vize dosyasına eklenmelidir.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize Ücreti

Almanya turistik vize ücreti yeni yılda da 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca idata ve aracı kurum ödemeleri ile bu rakam 150 Euro’yu bulabilmektedir.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya turistik vize sonuçlanma süresi genellikle 15 ila 30 gün arasında sürmektedir. Vize başvurusu yapacak adayların en az 30 gün önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir.

Almanya Turistik/Ziyaret Vize Sık Sorulan Sorular

Evet Almanya turistik vize başvuruları açıktır. Gerekli şartları sağlayan herkese vize vermektedir.

Almanya Turist vizesi kaç aylık verilmektedir?

vize başvuru süresi ve değerlendirme aşaması tamamen büyükelçiliğin inisiyatifinde olup vize başvuru süresi 7 gün ila 5 yıl arasında değişebilmektedir. Ancak uzun süreli vize alsa dahi her girişte en fazla 3 ay süre kalabilirsiniz.

Almanya’da turist olarak ne kadar kalınır?

Turistik olarak vize aldı iseniz ve süreniz yeterli ise bir girişte en fazla 3 ay süre ile konaklama yapabilirsiniz.

Almanya Turistik & Ziyaretçi Vizesi S.S.S.

Almanya Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar
Almanya’da 90 günden kısa süre kalmak için başvuru yapabileceğiniz turist vizesi işlemlerinde gerekli belgeler vardır. Almanya turist vizesi için gerekli evraklar: güncel pasaport, kimlik fotokopisi, gelir belgesi, nüfus kayıt örneği, otel rezervasyonu ve uçak biletidir.  
Almanya Turist Vizesi Ne Zaman Açılacak
Schengen bölgesi üyesi olan Almanya turistik vize için Schengen vizesi vermektedir. Dolayısıyla pasaportunda Schengen vizesi bulunan Türk vatandaşları yeniden turistik vize almak için başvuruda bulunmak zorunda değildir. Vize işlemlerinde halen pandemiden dolayı özel şartlar uygulanmaktadır.
Almanya turist vizesi veriyor mu?
Schengen Bölgesi üyesi olduğu için bu yönde başvuruda bulunabilir ve turistik seyahatlere geçebilirsiniz.
Almanya'ya Seyahat Yasağı Var Mı
Riskli ülkelerden Almanya seyahat edecek olan yolcular için ülkeye Barış’tan 48 saat önce yapılmış Antijen, PCR, RT-LAMP ya da TMA testinin ibraz edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Test sonucu hem Almanca hem İngilizce hem de Fransızca olmak zorundadır. Seyahat yasağı uygulanmayanlar hakkında detaylı tüm bilgiler konsolosluktan öğrenilmektedir.
Almanya’da Akrabam Var Nasıl Giderim?
Almanya’da akrabanız olması, ikamet adresi üzerinden size davetiye göndermesiyle Almanya’ya gitme hakkınız olmasını sağlayacaktır.
Almanya’dan davetiye mektubu nasıl gönderilir?
Almanya’dan davetiye mektubu davet eden kişinin işi, ev adresi, yasal ikamet izni gibi bilgileri içermelidir. Bu belge, Almanya konsolosluğuna veya büyükelçiliğe gönderilir. Davetiyeyi alan kişi kontrol ederek vize evrakları arasına eklemeli ve vize başvurusunda vize merkezine teslim etmelidir.
Almanya'da Kan Bağı Olanlar Var Nasıl Giderim
Almanya’ya davetiye ile gidebilmek için ülkedeki akrabalardan pasaport bilgilerini içeren ve kişinin seyahat tarihini kapsayan belediye onaylı davetiye alması gerekmektedir. Konsolosluklardan alınacak vize randevu gününde evrakların eksiksiz ve hazır şekilde bulundurulması şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×