Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur? - Eraytur
Genel

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur?

Yurt dışı seyahatine çıkmak ve bir ülkeyi seyahat etmek için konaklama belgesi sunmanız gerekmektedir. Vize başvurusu sırasında sizden istenilen konaklama belgesini ilgili ülkenin konsolosluğuna ya da Büyükelçiliklerine sunabilirsiniz. Eğer seyahate çıkacağınız ülkenin büyükelçiliği ya da konsolosluğu bulunmuyorsa, başvuruyu alabilecek diğer konsolosluklarla iletişime geçebilirsiniz.

Vize Başvurusu Konaklama Belgesi Nasıl Sunulur?

Seyahate çıkacağınız ülke, kendi sınırları içerisinde nerede kalacağınızı bilmek istemesinden dolayı sizden konaklama belgesi ister. Kalmayı planladığınız yer ile ilgili kanıtlarınızı mutlaka sunmanız gerekmektedir. Otelde kalacaksanız, otel rezervasyonunuzu bir arkadaşınızda kalacaksanız davet mektubunuzu sunmanız vize almanız açısından son derece önemlidir. Bunların yanı sıra sizden istenilecek bazı belgeler daha bulunabilir.

Vize Başvurusunda Konaklama Belgesi Olarak Sunulabilecek Belgeler Nelerdir?

Seyahate çıkmak istediğiniz ülkeden vize almak istiyorsanız öncelikle ülkenizdeki ilgili büyükelçilik ya da konsolosluğa sizden istenilen evraklarla birlikte konaklama belgesini sunmanız gerekmektedir.

Gideceğiniz ülkeye göre seyahat için sizden istenilen belgeler değişebilmektedir.  Özellikle Avrupa ülkelerinden birine çıkacaksanız konaklama belgesi sunmanız zorunludur. Bazı ülkelerde konaklama belgesinin yanı sıra geçiminizi nasıl sağlayacağınıza dair de sizden belgeler istenebilmektedir.

Vize başvurusunda konaklama belgesi olarak sunulabilecek belgelerden bazıları şunlardır;

  • Konaklama dilekçesi ve konaklama belgesi
  • Otel onay dilekçesi ve otel rezervasyonu
  • Bir arkadaşınızı ya da akrabanızı ziyaret edecekseniz ev sahibi davetiyesi
  • Kiralık ev tutmuşsanız kira sözleşmesi
  • Tatil turu ile çıkıyorsanız, tatil turu tarafından onaylanan belge sunabileceğiniz bazı belgelerdir.

Yurtdışı Seyahatinde Davet Eden Kişiden İstenilen Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde birçok kişi yurt dışına bir arkadaşını ya da akrabasını ziyarete gitmektedir. Fazla masraftan kaçınmak, gezebilmek amacıyla birçok Avrupa ülkesine seyahat edilmektedir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere diğer ülkelere de bu şekilde seyahatler yapmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Kalacağınız arkadaşınızı veya akrabanızı belgelendirmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşamadan vize alabilirsiniz.

Yurt dışında yanında kalacağınız kişiden davet mektubu almanız şarttır. Bu mektupta içermesi gereken bazı bilgilerde bulunmaktadır. Davetiyeyi yollayan kişi mektubunda istenilen bilgilere yer vermelidir. Aynı zamanda ev sahibinin sizi barındırabileceği yeterli düzeyde alanı olması ve imkanlarının elverişli olması gerekmektedir. Bazı ülkelerin konsoloslukları bu tür ayrıntılara dahi dikkat etmektedir.

Davet mektubunda olması gereken bilgiler şu şekildedir;

  • Ev sahibinin adı, soyadı, imzası
  • Ev sahibinin iletişim bilgileri, adresi
  • Misafirlik süresince kalacağınız tarih aralığı
  • Evde kaç kişi yaşadığı gibi bilgiler mutlaka davet mektubunda yazılmalıdır.

Fakat Schengen bölgesi için vize başvurusunda bulunuyorsanız yerine getirilmesi gereken başka kurallar da bulunmaktadır. Schengen vize başvurusunda davetiye mektubu hazırlanırken uyulması gereken kurallar ülkeden ülkeye değişebilmektedir.

Avustralya sınırları içerisinden davetiye mektubu almışsanız, belediyeden de gerekli talep belgesinin de alınması gerekmektedir.

Aynı şekilde Belçika’dan gelen davetiyelerde belediyelerden damga alınmalıdır. Hollanda’dan davetiye almışsanız ev sahibinin maaş kağıdı ve iş sözleşmesi gibi bilgilerin sunulması gerekmektedir. Fransa ve Lüksemburg’dan davetiye alan kişilerin aynı zamanda orijinal garanti belgesi sunmaları gerekmektedir.

Otelde Kalacaklar İçin Gerekli Belgeler

Yurt dışı seyahatiniz boyunca otelde kalmayı düşünüyorsanız, temin etmeniz gereken belgeler daha farklıdır. Kalacağınız otele ve rezervasyonunuza dair bilgiler sunmanız şarttır. Otel rezervasyon bilgilerinizde isminiz, otelin adresi, iletişim bilgileri, otele giriş- çıkış tarihleriniz, otel rezervasyon kodu gibi bilgiler temin etmeniz gereken bilgilerdir. Vize başvurusu sürecinde mutlaka otel rezervasyonu yapmanız ve otelde kalacaklar için gerekli belgeleri toplamanız gerekmektedir.

Otel rezervasyonu yaptıktan sonra vize talebinizin reddedilmesi durumunda otel rezervasyonunda ödediğiniz tutarı kaybedebilirsiniz. Bundan dolayı iade ücreti alabileceğiniz otelleri araştırmalı buna göre otel seçmelisiniz.

Yurtdışında otel ücretleri bizim ülkemize göre daha maliyetli olabilmektedir. Para birimleri arasındaki farktan dolayı vize alamamanız durumunda yüksek bir ücret ödemiş olabilirsiniz. Bundan dolayı otel rezervasyonunu reddedebileceğiniz ya da cüzi miktarda ücret ödeyeceğiniz oteller seçmeye özen göstermelisiniz. Güvenilir hizmet sunan bir otelle iş birliği yapabilir, kendinize uygun bir otel seçebilirsiniz.

Ev Kiralayanlar İçin Gerekli Belgeler

Eğer seyahate çıkacağınız ülkede kalacağınız yer kiralayacağınız ev ise vize başvurusu yapmadan önce evinizi mutlaka kiralamanız gerekmektedir. seyahat edeceğiniz ülkede bir akrabanız ya da arkadaşınız bulunuyorsa onlar aracılığı ile kira sözleşmesini hazırlatabileceğiniz gibi bu işlemi online olarak ta halledebilirsiniz.

Vize başvurusu yapmadan önce mutlaka kira sözleşmesi yapmanız ve gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Ev kiralayanlar için gerekli belgeler bulunmaktadır.

Kira sözleşmesinde ev sahibinin adı, soyadı, adresi, telefonu gibi bilgiler mutlaka bulunmalıdır. Bununla birlikte kiralanan evin adresi, ne kadar süreliğine kiralandığı gibi bilgiler kira sözleşmesinde bulunması gereken bilgilerdir.

Vize almanızda herhangi bir sıkıntı olmasını istemiyorsanız, mutlaka bul belgelerinizi eksiksiz bir şekilde tamamlamalı ve başvurudan önce evinizi kiralamalısınız. Kira sözleşmesinin ev sahibi ve kiracı tarafından imzalanmış olması da önemli hususlardandır.

Tatil Turlarının Onay İşlemleri

Seyahatinize turla çıkıyorsanız, mutlaka mektup yollamanız gerekmektedir. Mektupta seyahat grubunun bu süreçte kalacağı yerler bildirilmelidir. Aynı zamanda seyahate çıkacağınız tur şirketi de yasal olarak hizmet veren bir şirket olmalıdır.

Tatil turları ile seyahate çıkmanız durumunda mektubunuzda mutlaka içermesi gereken bilgiler bulunmaktadır. Söz konusu mekanın adı, adresi, telefon numarası, giriş ve çıkış tarihleriniz, rezervasyon yapılan kişinin bilgileri gibi ayrıntılar mutlaka mektubunuzda bulunmalıdır.

Sponsorlu Konaklama İşlemleri

Bazı kişiler yurtdışına sponsorlu olarak giderler. Özellikle eğitim, seminer ve araştırma gibi durumlarda masraflarınız organizatör firma tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da konaklama için gerekli bilgileri ve kanıtları sunmanız gerekmektedir.

Sponsorlu konaklama işlemlerinde ilgili organizatör dilekçe hazırlamalıdır. Konaklayacağınız yerin adresi, iletişim bilgileri ve konaklama masrafınızın kim tarafından karşılanacağı mutlaka ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

Sırt Çantası ile Seyahatte Konaklama İşlemleri

Eğer gideceğiniz ülkede sırt çantası ile konaklamayı düşünüyorsanız, vize almanız bir hayli zordur. Bu durumda yine otel rezervasyonu yapmanız gerekmektedir. Konaklayacağınız otelden öncesinde rezervasyon yapmanız yararlı olacaktır.

İnternet üzerinden düşük maliyetli bir rezervasyon yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Vize çıkmama durumunuza karşı iade işlemi yapan bir otel seçmeniz sizin için yararlı olacaktır. Kesinlikle sahte belgeler düzenlememelisiniz. Gireceğiniz ülkelerde bu nedenden dolayı problem yaşayabilirsiniz.

Geçim Kanıtı Sunulması

Vize işlemleri yaparken kalacağınız ülkede seyahat edeceğiniz süre boyunca seyahatinizi karşılayacak yeterli düzeyde maddi kazancınızın olduğunu ispat etmeniz istenebilir. Geçim kanıtı için sizden istenilen belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Bu belgeler genellikle banka hesap dekontu olur. Sizden istenilen belgeler çıkacağınız ülkeye göre değişmektedir. Öncesinden bilgi almanız yararlı olacaktır.

Eğer seyahat edeceğiniz ülkede otelde kalmayı planlıyorsanız, daha yüksek miktarda paraya sahip olmanız gerekmektedir.

Eğer bir arkadaşınızda veya akrabanızda kalacaksanız hesabınızdaki para daha az olabilir. Hesabınızdaki paranın miktarını belirleyen aynı zamanda seyahate çıkacağınız ülkedir.

Seyahat süreniz boyunca günlük olarak hesaplanarak hesabınızdaki paranın miktarı belirlenir. Bundan dolayı seyahat sürenizi de bildirmeniz son derece önemlidir.

Vize sürecinde geçim kanıtınızı sunmanız ve banka hesap dekontundaki para miktarınızın yüksek olması son derece önemlidir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×