Almanya'da Yaşam Hakkında Tüm Bilgiler - Eraytur
Almanya Vizesi

Almanya’da Yaşam Hakkında Tüm Bilgiler

Almanya Nüfusu 2023

Almanya bilinen resmi ismi ile Almanya federal Cumhuriyeti’dir. Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Almanya nüfus artış oranı ilgili istatistik istatistiklere göre yıllık olarak 0,2 oranındadır.

Almanya’da yaşamak için hemen tıklayınız.

Almanya Nüfusu Ne Kadar?

Almanya nüfusu 2021 yapılan sonra istatistiklere göre toplam, 83 milyon 122 bin 899 şeklindedir. Almanya’da geçtiğimiz 2020 yılına göre nüfus artış yüzdesi yüzde 1,15 oranındadır. Almanya’nın iş ya da farklı faktörlerden dolayı göç alması, Almanya federal istatistik ofisinin öncü verilerine göre göçmenlerle beraber nüfusunun ciddi oranda artışa geçmesine neden olmuştur.

Almanya Nüfusu Yaş Ortalaması Nedir?

 • Almanya’da 80 yaş üstündekilerin 4,5 oranla artışa geçtiği görülmektedir.
 • 60 ve 79 yaş grubundaki kişilerde ise yüzdelik oran 0,5 şeklindedir.
 • 20 ve 59 yaş arasındaki genç, yetişkin ve yaşlılığa doğru ilerleyen kişilerde yüzdelik oran 0,4 şeklinde azalmıştır.

Almanya’nın nüfusu fazlası ile yaşlılardan oluşmaktadır. Almanya’da belirli bir yaşa gelindikten sonra gençler eğitim, evlilik ya da farklı sebeplerden dolayı istedikleri ülkeye göç edebilir. Bu yüzden yaşlı nüfusun kendi ülkesinde kalması ve gençlerin diğer ülkelere gitmesinden dolayı Almanya’daki nüfus, yaşlı nüfus olarak yer alır. 15,3 milyon olarak çocuk ve gençler arasında bir değer bulunur. Fakat bu değer her yıl aynı şekildedir. Net bir değişiklik görülmez. Ülke genelindeki yaş ortalamasına bakılacağı takdirde % 0,1’lik artışla 44 ve bu civarlarda ki yaş grubudur.

Almanya Nüfusu Kaçtır 2023?

Almanya’nın bilinen en kalabalık şehri, Berlin’dir. Berlin aynı zamanda Almanya’nın başkentidir. Almanya’nın nüfusu 2020 yılında yapılan istatistiksel değerlere göre 84 milyondur. Birleşmiş Milletler‘in verilerinde ise 2020 nüfusunun 83 milyon olduğu görülüyor. Almanya’da 1 yıl içerisinde bir milyon doğum gerçekleşmiştir. Fakat Almanya’da gençlerin ve yetişkinlerin iş, evlilik ya da eğitim gibi farklı sebeplerden dolayı ülke dışına çıkmaları, Almanya’daki nüfusun eridiğinin bir göstergesidir. Yaşlı oran fazladır. Bu yüzden Almanya dışarıdan göç kabul eden ülkeler içerisindedir. Göç kabul etmesi ile birlikte nüfusunda bir artış gerçekleşir. Almanya nüfusu yıllara göre az oranlarda farklılık oluşturur.

Almanya Asgari Ücret 2023

Almanya asgari ücret konusu, ülkemizdeki asgari ücrete göre belirli kıyaslamalara maruz kalabilir. Almanya’da asgari ücret, her yıl ülkemizde de olduğu gibi güncelleme gösterir.

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar 2023?

Almanya asgari ücret 2023, hükümetin belirli komisyonlarla beraber yapılan zamlarla değişkenlik gözetir. Almanya hükümetinin belirlediği Almanya asgari ücreti net olarak, 1614 Euro’dur. Güncel saatlik asgari ücret üzerinden fiyatlandırma, 9.60 Euro’dur. Kişinin işine işinde ne kadar süreyle çalıştığına göre asgari ücretler saat ya da güncel saatlik olarak değişebilir. Almanya asgari ücret ile halkın büyük bir çoğunluğu rahat bir şekilde geçimini sağlıyor.

Almanya Asgari Ücret Çalışan Sayısı

Almanya, Avrupa’nın bilinen en kalabalık nüfusları içerisindedir. 83.2 milyonluk bir nüfusu vardır. Almanya’da asgari ücret ile çalışanların sayısı, 1.6 milyon kişidir. Bunun haricindeki kişiler, asgari ücretin üzerinde maaş aldıkları farklı bir işte çalışmaktadır. Almanya’nın enflasyon oranı düşüktür. Bu yüzden farklı sektörlerde insanlar istihdam sağlayabilir. Genel olarak 6 farklı vergi sınıfı bulunur. Almanya’daki vergi sınıfına göre asgari ücret alan bir kişi ile oldukça zengin bir kişinin aldığı maaş arasında, ciddi oranda uçurum bulunmaz. 3 kat fazla maaş almaktadır. Almanya’da çalışanların haftalık mesai süresi 38 saatle sınırlıdır. Bu süreç aşıldığı takdirde fazla mesai olarak ekstra ücret direkt maaşına yansır.

Almanya Asgari Ücret 2023 Aylık Ne Kadar?

Almanya’da asgari ücretlendirme, vatandaşın mesleğine göre değişir. Fakat ortalama olarak 1614 Euro, Almanya asgari ücret 2023 net miktardır. Avukat, öğretmen, doktor gibi farklı statülerde çalışma gerçekleştiren Almanya vatandaşlığı için ücretlendirme artabilir. Asgari ücretlendirmelerle Almanya’da sıradan bir vatandaş geçimini, sıkıntı çekmeden sağlayabilir.

Almanya Asgari Ücret Kaç TL?

2023 Almanya’da asgari ücret yaklaşık olarak, 1614 Euro’dur. Bu ücretlendirme kişinin işteki mesaisine göre kesinlikle değişir. Almanya’da 1614 Euro olarak asgari ücret, Türk lirasına göre çevrildiği zaman 16 bin TL tutarında bir miktar çıkacaktır. Türkiye’de çok az kişinin aldığı bir maaştır alım gücü ve kur farkı açısından değerlendirilirse, her iki ülke arasında da farklılık oluşturur.

Almanya’da Evlenmek

Almanya’da evlenmek isteyen çiftlerin bulundukları vatandaşlık ve duruma göre farklı adımlar uygulamalıdır. Eğer bir Türkiye Cumhuriyeti ve bir Almanya Federal Cumhuriyeti vatandaşı Almanya içerisinde nikah kıymak isterse her iki vatandaştan da bazı belgeler istenecektir. Bu belgeler temelde normal nikah işlemi ile aynı olup, Almanya vatandaşı olmayan kişinin ekstra sunacağı belgeler ile tamamlanır.

Nişanlı olan kişilerden belirli belgeler istenir. Bu belgeler genellikle her iki kişiden de ayrı ayrı doldurulması ve teslim edilmesi beklenir.

Belgeler şu şekildedir;

 • Çiftin bilgilerini içeren ve evlenmek isteğinin belirtildiği evlenme bildirimine katılım belgesi,
 • Türkiye doğumlu olan kişinin tasdikli uluslararası doğum belgesi,
 • Pasaportun kimlik bölümünün bulunduğu yerin fotokopisi,
 • Eğer nişanlılardan biri daha önce bir evlilik geçirdiyse ve evlik farklı nedenlerden sonlandı ise (boşanma, ölüm vb.) bu evlilik ve sonlanmasına ilişkin belgeler,
 • Ayrıca yine boşanma geçiren eşin yetkili olan Almanya Eyalet Adalet Dairesi’ne giderek alacağı yabancı boşanma kararı,
 • Çiftin ikamet ve yerleşim bilgileri,
 • Türkiye’deki nüfus müdürlüğünden alınmış kişinin evlenmek için bir engeli bulunmadığına dair evlilik ehliyeti
 • Almanya’da geçerli doktor ya da hastaneden alınmış sağlık raporu.

Bu belgelerin ilgili yetkili evlendirme memurluğuna teslim edilmesinin ardından Almanya’da evlenme tarihi belirlenir. Bu tarihte kişiler evliliklerini tamamlayarak anında uluslararası evlenme cüzdanına sahip olur.

Almanya’da evlenmek isteyen iki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da bu dileklerini yerine getirebilir. Ancak bunun için çiftin ikisinin de Almanya’da oturum izninin bulunması şarttır. Turist olarak giden kişiler evlenme işlemini gerçekleştiremeyecektir.

İki Türkiye vatandaşının evlenme işlemleri Almanya’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir. Bunun için çift konsolosluğa giderek aşağıdaki belgeleri teslim etmelidir;

 • Çiftin konsoloslukta imzaladıkları ve evlenmek için oluşturdukları niyetlerini belirten dilekçesi,
 • Evlenmek isteyen çiftin nüfus cüzdanları ve oturma izinleri,
 • Evlenme sırasında şahitlik görevini görecek 2 kişinin nüfus cüzdanları,
 • Almanya’da bir hastaneden alınmış, kişilerin bedenen ve ruhen evlenmeye engel olacak herhangi bir problemlerinin bulunmadığını belirten sağlık raporu,
 • Her iki kişinin de 6 aydan daha erken bir tarihte çekilmiş 3 adet, toplamda 6 adet vesikalık fotoğrafı,
 • Eğer kadın evlendikten sonra kendi soyadını da kullanmak istiyorsa bu talebini ileten dilekçesi,
 • Kadın daha önce evlenip boşanmışsa 300 gün bekleme süresinin dolduğuna ilişkin iddet müddeti tamamlama mahkeme kararı,
 • Çiftlerin ikisi ya da birinin boşanması varsa bu boşanmanın sonuçlandığına dair Türk mahkemesinin verdiği karar,
 • Kişinin önceki evliliği ölüm ile sonlandı ise eşin öldüğüne dair ölüm belgesi,
 • Almanya’dan alınmış medeni durumun bekar olduğuna ilişkin belge.

Tüm bu belgeler konsolosluğa verildikten sonra Almanya’da evlenme için kişilere bir randevu verilir. Randevu gününde evlenmek isteyen çift ve nikah şahitleri hazır olmalıdır.

Almanya Vatandaşı İle Evlenmek

Almanya vatandaşı ile evlenmek isteyen kişiler, eğer nikah işlemlerini Almanya’da bir nikah yapmak istiyorlarsa, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişinin bulunduğu yere göre alması gereken izinler bulunuyor. Eğer Türkiye doğumlu kişi Türkiye’de ikamet ediyorsa öncelikle Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu’na giderek evlilik vizesi alması gerekir.

Ancak Türkiye vatandaşı olan kişi zaten Almanya’da oturma iznine sahip olabilir. Bu durumda Almanya’da evlenme için kişinin evlilik ya da aile birleşimi gibi vizeler ile uğraşmasına gerek kalmayacaktır.

Almanya’da oturma izni olan kişinin evlilik belgeleri içerisine oturma izni ya da geçici kimlik kartı da eklenmelidir. Bu sayede kişinin evlilik için Almanya’da işlem yapması çok daha kolay hale gelecektir.

Almanyalı Biriyle Evlenmek

Almanyalı biriyle evlenmek isteyen kişilerin evlilik işlemlerini mutlaka Almanya içerisinde yapmasına gerek bulunmuyor. Çift dilerse nikahlarını Türkiye’de de kıyabilir. Bu durum sonucunda da alacakları evlilik belgesi yine uluslararası olacağı için belge konusunda hiçbir farklılık olmayacaktır.

Türkiye’de evlenme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için Almanya Federal Cumhuriyeti vatandaşının Türkiye’de bazı belgeler alması gerekecektir. Bu belgelerin en önemli noktası apostilli olması gerektiğidir. Alınması gereken belgeler;

 • Uluslararası doğum belgesi: Bu belgede kişinin doğumuna ilişkin tüm belgelere yer verilir.
 • Evlenme ehliyeti: Kişinin evlenmek için herhangi bir problemi bulunmadığına dair verilen evraktır.
 • Evlenme izni: Kişinin bekar olduğuna dair alınan, evlenmesine izin verilen evraktır.

Belirtilen belgelerin tamamı Türkiye’de bulunan Almanya Konsolosluğu tarafından alınabilir. Alınan bu belgeler Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na iletilir ve belgeler için teyit verilmesi beklenir. Alınan teyidin ardından iki çiftin de bazı belgeleri belediyelere ileterek evlenme başvurusunda bulunması gerekir. Bu belgeler;

 • Çiftin imzaladığı evlenmek talebini ileten dilekçe,
 • Türkiye’de geçerli yerlerden alınmış sağlık raporu (bu rapor her bir nişanlı için ayrı olacaktır.)
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,
 • Evlenmek için belediyelerin isteyebileceği diğer belgeler.

Tüm belgeler ile başvurunun sonucunda belediye evlenmek için çifte bir randevu verir. Randevuda çiftler nikahlarını tamamlayarak anında uluslararası evlilik cüzdanına sahip olur.

Almanya Vatandaşı İle Evlilik

Almanya vatandaşı ile evlilik Türkiye içerisinde gerçekleştirilmek isteniyorsa Almanya vatandaşı olan kişinin Türkiye’de oturma izninin ya da evlilik vizesinin olması gerekir. Kişi evlilik vizesi alarak Türkiye’ye evlenme amacı ile geliyorsa Almanya’daki Türkiye Konsolosluğu’na giderek evrakları ile vize talebinde bulunması gerekiyor.

Eğer evlilik Almanya’da gerçekleşecek ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının vize işlemlerini tamamlayarak Almanya’ya gitmesi gerekecektir. Vize için kişilerin Almanya Konsolosluğu’na giderek evrakları ile başvuru yapması gerekir.

Turist Vizesi İle Almanya’da Evlilik

Turist vizesi ile Almanya’da evlilik yapmak istiyorsanız böyle bir hakkınız bulunmuyor. Turist vizesi, Almanya’yı yalnızca turistik bir amaç ile ziyaret eden kişilere verilir. Eğer turist vizesi ile gerçekleştirdiğiniz tatil süresince Almanya vatandaşı ile evlenme kararı alırsanız bu durumu anında gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır.

Almanya’da evlilik yapmak isteyen kişinin ülkesine geri dönerek evlilik vizesi alması gerekir. Bu vize daha önce Almanya’da bulunmamış kişiler için de geçerlidir.

Almanya Evlilik Vizesi

Almanya evlilik vizesi almak için öncelikle Almanya Konsolosluğu’ndan randevu alınması gerekir. Randevu süresine kadar gerekli belgeler bir araya getirilerek konsolosluğa teslim edilir. Bunun sonucunda da konsolosluk size vizenizi verecektir. Ancak unutulmamalıdır ki bu bir oturma izni değildir yalnızca evlilik işlemleriniz için Almanya’ya seyahat etmenizi sağlar.

Başvuru sırasında sizden sunmanızı beklenen belgeler ise şu şekildedir;

 • Geçerli niteliklere sahip olan bir pasaportunuz,
 • 2 adet biyometrik fotoğrafınız,
 • Seyahat süresince maddi harcamalarınızı nasıl karşılayacağınıza dair belge,
 • Nişanlınızın kimlik bilgileri ve maaş bordrosu,
 • Nişanlınız tarafından gönderilen geçerli şartları taşıyan dilekçe,
 • Seyahat sağlık sigortası,
 • Uçak ve konaklama rezervasyonlarınız,
 • Nikahınızı gerçekleştireceğiniz eyalet tarafından verilmiş evlenme ehliyeti,
 • Nüfus cüzdanı fotokopiniz, tam vukuatlı nüfus örneğiniz,
 • Başvuru formunuz ve dilekçeniz.

Tüm bu belgelerin bir de yeminli bir tercüman tarafından Almancaya çevrilmiş kopyalarını dosyanıza eklemelisiniz.

Almanya’da Düğün

Almanya’da nikahınızın ardından düğün yapmak istiyorsanız dilediğiniz kutlama mekanında düğününüzü dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Almanya’da düğün yapmak için özel ve ayrı kurallar bulunmuyor.

Ancak düğününüze gelecek olan davetlilerin sahip olduğu pasaporta göre vize alması gerekebilir. Eğer davetlileriniz yeşil, gri ya da siyah pasaporta sahipse vize almasına gerek kalmaz ve düğününüze katılabilir. Ancak bordo pasaportu olan davetlilerinizin mutlaka turist vizesi alması gerekecektir.

Almanya Bayrağı

Almanya bayrağı kabul tarihi, 23 Mayıs 1949’dur. Burada milli bayrağın kabul edilmesi gerçekleşmiştir. Resmi bayrak olarak kabul edilmesi ise 7 Haziran 1950 yılında resmi sistemlere girmiştir. Almanya bayrağı lakabı, federal bayrak ya da ticaret bayrağı şeklindedir.

Almanya Bayrağı Renkleri

Almanya bayrağında yatay şekilde sıralanmış 3 adet şerit bulunur. Bu şeritler aynı ölçülerdedir ve sıralı olarak alt alta yer alır. Yukarıdan aşağıya doğru sıralanan şeritlerin renklendirmesi şu şekildedir;

 • Siyah
 • Kırmızı
 • Ve altuni renktedir.

Altuni renk diğer bir ifade ile altın sarısıdır. Almanya diğer bilinen ifade ile Almanya federal Cumhuriyeti’nin bayrağı, enlemesine 3 eşit parçaya sahip olan renklerden oluşur. Siyah, kırmızı ve altın sarısı renkler tam renk tonu ile birlikte Almanya bayrağındadır. Şeritlerdeki ölçümler gerek dikey ve gerek yatay çizgilere göre tamamen eşittir.

Almanya Bayrağı Anlamı

Almanya bayrağı kırmızı, siyah ve altın sarısı renklerden oluşur. 7 Haziran 1950 yılında Almanya Hükümeti’nin aldığı kararla birlikte renklerin anlamı şu şekildedir;

 • Parasızlıktan dolayı askeri üniformalar baştan aşağı siyaha boyanıp, sarı düğmelerin altındaki bez parçalarının kırmızı kalması sebebiyle Almanya bayrağının bugün oluşturulan renkleri ortaya çıkmıştır.

Askeri üniformalar parasızlıktan dolayı yani Almanya ekonomisinden dolayı tamamen siyaha boyanmıştır. Formalarda sarı düğmeler mevcuttur. Sarı düğmelerin hemen altında kırmızı parçaların kalmasından dolayı renklerin geçmişi bu şekilde kabul ediliyor. Almanya bayrağı İngilizcesi, German Flag olarak ifade edilir.

Almanya Bayrağı Renklerin Anlamı

Almanya bayrağındaki sıralı bir şekilde bulunan siyah, kırmızı ve altın sarısındaki renklerin anlamı şu şekildedir;

 • Beraberlik
 • Hak
 • Ve özgürlük olarak belirlenmiştir.

Yasal ulaşarak devletin resmi bayrağı olan Almanya bayrağı, enlemesine 3 eşit parçaya bölünmüş bir şekildedir. 7 Haziran 1950 yılında resmi bayrak olarak kabul edilmiş federal bayrak ya da ticaret bayrağı şeklinde farklı lakapları mevcuttur. Almanya’da sivil bayrak, hükümet bayrağı, dikey bayraklar ve askeri bayraklar olmak üzere aynı renklerde farklı boyutlarda bayraklar da yer alıyor. Ülke geçmiş zamanlarda oldukça fakir dönemler yaşadıkları için vatandaşın bayrağa olan sevgisi ve saygısı üst noktalardadır.

Almanya Haritası

 

Dünyada her ülkenin fiziki, coğrafi, yüzölçümüne, genel olarak ekonomik durumuna göre farklı haritaları çıkarılmaktadır. Siyasi ve fiziki harita ön plandadır. Almanya haritası, Avrupa’nın ortasında bulunan bir ülke olduğu için civarındaki ülkelerle beraber şekillenir. Almanya haritası detaylı incelendiği takdirde birçok nehir, göl ya da buna benzer coğrafik durumların etrafındaki diğer ülkelerle bağlantılı olduğu da görülür.

Almanya Haritası Komşuları

Almanya’nın komşuları kuzeyde, doğuda, güneyde, güneybatıda ve kuzeybatıda yer alır. Almanya’nın kuzeydeki komşusu Danimarka’dır. Doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, Almanya’nın komşusu olarak bulunur. Güneyde Avustralya ve İsviçre yer alır. Güneybatında Fransa, Lüksemburg bulunuyor. Almanya’nın kuzey batıdaki komşusu ise Belçika ve Hollanda’dır. Almanya, Orta Avrupa’da bulunan bir ülke olduğu için dört tarafında farklı ülkeler yer alır. Almanya Merkezi bir konumda olduğundan, herhangi bir kıta ülkesinde olmayan sayıda komşu sayısı bulunur. Avrupa kıtasının, Orta Avrupa bölgesinde yer alır.

Almanya Haritası İller

Almanya federal cumhuriyeti, toplam 17 eyalete sahiptir. Eyaletlerin her birinde farklı şehirleri bulunur. Eyaletler şu şekildedir:

 • Baden-Württemberg Eyaleti
 • Bağımsız Devlet Bavyera
 • Berlin Eyaleti
 • Brandenburg Eyaleti
 • Bağımsız Hansa Kenti Bremen
 • Bağımsız ve Hansa Kenti Hamburg
 • Hessen Eyaleti
 • Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti
 • Aşağı Saksonya Eyaleti
 • Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti
 • Rheinland-Pfalz Eyaleti
 • Saarland Eyaleti
 • Bağımsız Devlet Saksonya
 • Sachsen-Anhalt
 • Bağımsız Devlet Saksonya
 • Schleswig-Holstein
 • Bağımsız Devlet Thüringen

Almanya Haritası Detaylı

Almanya haritası detaylı olarak incelendiği takdirde bölgenin yüzde 30’u ormanlarla kaplı olduğu için haritada yeşil alanlar fazlasıyla bulunmaz. Almanya’nın yüksek bölgelerinde yeni dikilmiş ağaçlar yer alır. Doğu ve güney daha sıcak kuzeyinde ise yazları sıcaktır. Kışın ise okyanus etkisinde bir iklim yaşanır. Almanya haritası incelendiğinde sınır komşuları çoğunlukla Avrupa ülkesidir. Dünyanın bilinen 63. Büyük ülkesidir. Avrupa’nın ise 7. Ülkesi olarak bulunur. Bu durum yüzölçümü bakımından ele alındığı takdirde söylenir. Almanya haritası Frankfurt, Hamburg, Dortmund, Stuttgart gibi farklı eyaletlerine göre detaylandırılır. Her eyaletin ya da şehrin coğrafi konumlandırılmasına göre haritası çıkarılır. Almanya’nın bilinen en büyük şehri berlin, diğer şehirlerine göre daha geniş çaplı olarak haritalandırılır.

Almanya’da Saat Kaç 2023

Almanya ve Türkiye arasındaki saat farkı, 1 saat geri olarak bulunur. Türkiye’deki güncel saatin bir saat gerisi, Almanya’daki saat terimidir. Örneğin Türkiye’de saat 20.00 ise bu durum da Almanya için saat 19.00’dır.

Almanya’da Saat Kaçta Ezan Okunuyor?

Almanya’da yaşayan vatandaşlar namaz kılmak istedikleri takdirde bu durum ülkedeki farklı eyalet ya da bölgelere göre değişebilir. Örneğin Berlin’deki namaz vakitleri ile Hamburg’daki namaz vakitleri değişebilir. Eyaletlere göre farklılık oluşturur. Almanya’da ezan saatleri, Türkiye’deki ezan saatlerine göre bir saat geridedir. Türkiye’de öğlen ezanı okunduğu zaman bu durum Almanya’da bir saat önce okunduğu anlamına geliyor.

Almanya’da Kaç Saat Oruç Tutuluyor?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte farklı ülkelerde güneşin doğuşu ya da güneşin batışına göre ezan vakitleri değişkenlik oluşturur. Almanya’da iftar saat kaçta? Almanya’da oruç tutan vatandaşlar, yaklaşık 15 saat 32 dakika boyunca oruç tutmaktadır. 15 saat 32 dakika güneşin doğuşunun ya da güneşin batışına göre belirlenir.

Almanya’da Kaç Saat Çalışılır?

Almanya’da çalışma saatleri ile ilişkin en temel bilgi herhangi bir kişinin sizin giriş ve çıkış saatlerinizi kontrol etmemesidir. Almanya’da çalışma saatleri her kuruma göre güven esasına dayanmaktadır. Müdürünüz ya da müdürün üstündeki bir kişi Almanya’da çalıştığınız zaman giriş ve çıkış saatlerini kontrol etmez. Almanya’da yaklaşık olarak 10 saat çalışma kontratı için iş sözleşmeleri bulunur. Fakat 10 saat çalışma, esnek mesai saatleri ile mümkün. Örneğin çocukları olan bir kadın, çocukları ile ilgilenip aynı zamanda da işine gelebilir. Resmi alanlarda full time çalışma saatleri 35 ile 40 saattir. Resmi olarak 50 saatten fazla çalışmanız mümkün olmaz. Bilinen çoğu firmada manyetik giriş çıkış saati bulunmaz. İstediğiniz saatte gelip istediğiniz saatte çıka biliyorsunuz. Fakat haftalık çalışma saatlerinizi doldurmanız, önemli bir niteliktir. Harici olarak belirli bir giriş ya da çıkış saati bulunmaz.

Almanya’da Hava Saat Kaçta Kararıyor?

Almanya’da güneşin batması ile havanın kararması akşam 18.36 civarında gerçekleşir. 18.36 sonrasında güneş tamamen batmaktadır. Gündoğumu ise sabah 07.53 saatlerindedir.

Almanya’da Yaşam S.S.S.

Almanya kimlere vize veriyor?
Almanya vize almaya uygun olan ve şartları sağlayabilen herkese vize vermektedir.
Almanya Konsolosluğu vize veriyor mu?
Konsolosluk yerine yetkili olan temsilciliklere başvuru yapabilir ve vize işlemlerine yer verebilirsiniz.
Almanya Mavi Kart 2023
Almanya, statü sahibi insanların ülkesinde yaşamasına imkan tanımaktadır. Nitelikli meslek sahipleri mavi kart alarak ülkede yaşama ve çalışma hakkı kazanır. Almanya mavi kart 2023 yılı için alınabilir ve ülkede çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×