İdata Gaziantep ile Vize Başvurusu - Eraytur
Almanya Vizesi

İdata Gaziantep ile Vize Başvurusu

Türkiye içerisinden gerçekleştirilecek olan vize başvurularını kabul eden kurumlardan biri de İDATA olmaktadır. İDATA Gaziantep Şubesi de İtalyan Başkonsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş ve bu kapsamda Almanya ve İtalya vizeleri için başvuruları almaktadır. İDATA Gaziantep ile iletişime geçen tüm başvuru adaylarına ilgili bilgileri ve hizmeti sağlamakla yükümlü, yetkili bir kurumdur.

idata Gaziantep

İDATA Gaziantep ile Schengen Vizesi

Kişinin arzu etmesi ya da gereklilik içinde olması durumunda, İtalya ya da Almanya üzerinden Shengen vizesi alabilmesi mümkündür. Shengen vizesi için İDATA Gaziantep üzerinden başvuru yapılabilmekte, bu ofis üzerinden diğerlerinden farklı olarak yalnızca Almanya seyahati için Schengen talep edilebilmektedir. Bu vizeyi alanlar için ise bölgede 90 güne kadar ikamet ve seyahat hakkı söz konusu olmaktadır.

Almanya Türkiye'ye vize veriyor mu?
Evet, bu ülkeye yapacağınız seyahatler için Almanya’dan seyahat amacınıza uygun olarak bir vize alabilirsiniz. Vize almadan ülke sınırları içerisine giriş yapmanız mümkün değildir.
Gaziantep iDATA ne zaman açılacak?
Pandemi dolayısıyla bu konu hakkında kesin bilgiler verilmemiştir. Ancak en kısa sürede açıklamalar yapılacaktır.
Vize başvurusu en geç ne zaman yapılır?
Almanya vize başvuru sonuçları 7 ila 15 iş günü aralığında açıklandığı için vize müracaatlarınızı en geç 20 gün öncesinde yapmanız tavsiye edilir.

Schengen vizesi ile bölge içerisinde seyahat hakkı almak için kişinin en çok zaman geçirmeyi planladığı ya da bölgeye giriş yapacağı ülke üzerinden vizeyi almayı gerekmektedir.  Kişi en uzun süre içerisinde bulunacağı ülke Almanya ya da İtalya olduğu sürece, bu iki ülkeden Shengen vizesini talep edebilecektir.

Bahsettiğimiz bu şartların yerine getirilmesi ve başvuruya karar verilmesi halinde, İDATA Gaziantep yetkililerine ulaşılarak başvuru sürecine dahil olunabilir. Ancak yetkililere erişimin nasıl sağlanacağı ya da sürecin tamamında başvuru adaylarını nelerin bekliyor olacağı konusundaki detayları öğrenmek isteyenler, dilerlerse, bu kurumun web sitesinde seyahati planladıkları ülkeyi işaretleyerek ülkeye özel bilgiler de edinebilirler. Gaziantep ofisiyle yalnızca Almanya için başvuruların yapılabileceğini hatırlatmak gerekir.

Yabancı ülkelerde olan Türk vatandaşları nedeni ile yurt dışına çıkmanın kolay olduğu bu dönemlerde hem devlet eliyle hem de bireylerin kendi tercihi sebebi ile seyahat etmek basitleşme yolunda ilerlemektedir. Özellikle Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı sayısının çok fazla olması Türkiye’deki insanlar için büyük avantaj olmuştur. Daha öncesinde yurt dışı seyahati yapmamış bireylerin pasaport ve vize konusunda bilgilerinin olmaması, onların işlemlerini gerçekleştirmelerinde birtakım zorluklar oluştursa da Ankara’da bulunan iDATA kurumu sayesinde bireyler rahatlıkla vize ve pasaport belgelerine çıkartabilmektedirler. Ankara’da bulunan bu kurumun bir ofisi de iDATA Gayrettepe olarak İstanbul’da vatandaşlara hizmet vermektedir.

Bu kurumun yetkilileri tarafından belirlenen bilgilere göre Almanya vizesi için bordo renkli pasaporta sahip olanlar, vize başvurusu yapmak zorundadır. Yeşil ve gri renkli pasaportlara sahip olan bireyler herhangi bir vize işlemlerine tabi tutulmazken, daha önceden vize işlemleri için Schengen vize politikasına başvurmuş bireylerinde harici olarak vize başvurusunda bulunmalarına da gerek yoktur. Yani Avrupa Birliği’nin belirtmiş olduğu ülkelerin kapsamına Almanya ülkesi de dâhil olduğu için bu başvuruya gerek bulunmamaktadır.

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara’da bulunan iDATA iletişim resmi dairesi iki ülkeye vize hizmeti vermektedir. Bunlar iDATA Almanya vizesi ve iDATA İtalya vizesidir. Her iki ülke içinde belirtilmiş olan şartlar aynı olup, sadece ülkelerin para birimlerine göre vize işlemlerinde defter bedeli farklılık göstermektedir.

Kurumun birtakım evrakları ülke dışına çıkacak bireylerden istemesi ve vize başvuru formunun doldurulması anında işlemler başlatılmış olur. Nüfus ve Vatandaşlık üzerinden pasaport başvurusunda bulunan kişilerin vize işlemleri için internet üzerinden başvuruları da kabul edilmektedir. Ancak burada sadece başvuru formunun el ile doldurulması gereklidir.

Çünkü evrakta sahtecilik olmaması ve ıslak imza şartın mevzuat gereğince bireyin kendisinin doldurması yani elektronik imzanın geçersiz olması söz konusudur. Pasaport ve vize işlemlerini eksiksiz bir şekilde tamamlayan kişiler, www.idata.com.tr başvuru takip adresinden tüm işlemlerini gerçekleştirebilir. Sadece bu hizmetle kalmayıp randevu için başvuruda bulunan kişiler iDATA randevu iptal seçeneğini kullanarak da rahatlıkla iptal başvurusunda bulunabilir.

Site üzerinden sık sık kişisel bilgileri güncellemek, örneğin; adres değişikliği, evlenme, boşanma gibi durumları sisteme girmek vize ve pasaport işlemleri sırasında problem oluşturmaması adına önemli şartlardandır. Çünkü bireylere verilen pasaportlar iş yerine, aylık kazancına, ailenin maddi durumuna, aile de yaşayan kişi sayısı ve bireyin üstüne ait malvarlıklarına göre düzenlenir. Bu durumda hem evrakta sahtecilik yaşanmaması hem de yetkili kişilerin harici olarak evrak istememesi adına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ankara’da bulunan vize merkezinin bireylerden iDATA Almanya vizesi için istedikleri birtakım belge ve evraklar bulunmaktadır. Bunlardan en başlıca olanları pasaport ve vize başvuru formudur. İç işleri bakanlığının resmi onayı ile imzalanmış pasaport belgesi ve kişinin bilgilerini içeren vize başvuru formunun üzerine yapıştırılmak üzere bireylerden biyometrik fotoğraf istenmektedir.

Birtakım şekil şartlarına tabi olan bu biyometrik fotoğraf kişilerin yüz tanıma sistemine girilmesi gereken bilgileri bakımından önem arz etmektedir.

iDATA Almanya vizesi gerekli evraklar arasında önemli olan bir diğer belge ise kişinin son 3 aya ait maaş bordrosu ve malvarlığıdır. Maaş bordrosu, eğer ki kişi devlet dairesinde çalışıyor ise e-Devlet üzerinden alınacağı için başvuru anında yanına olmasına gerek yoktur.

Ancak birey özel bir yerde çalışıyor ise maaş bordrosu işyerinin yetkili kişileri tarafından imzalı bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Birey, iDATA üzerinden Schengen visa idata sekmesine ulaşarak vize başvurusu hakkında detaylı tüm bilgilere erişebilir.

İDATA ile İtalya Ulusal Vizesi

Art 5C 1DPR 394/1999 şeklinde belirtebileceğimiz giriş mevzusuna yönelik İtalyan Hükümeti yönetmelikleri çerçevesinde, kişinin ulusal vize için başvurularını ikamet alanında gerçekleştirmesi gerekir. Ayrıca yine aynı yönetmeliklere dayanarak,

Türkiye’de turistik seyahat esnasında olan ve kısa dönem oturma iznine sahip şahısların da İtalya ulusal vize başvuruları kabul edilemeyecektir. Bu durumun İDATA Gaziantep ile görüşülerek ya da herhangi bir teminat sunarak, yetkili kurum tarafından esnetilmesi ya da değiştirilmesi mümkün değildir.

İtalya ulusal vizesinden bahsetmek gerekirse, bu vizeye başvuru yapmanın İDATA hizmetleri arasında yer aldığını hatırlatarak başlamak gerekir. Vize, 90 günden uzun seyahatleri kapsamakta, aile birleşimi, çalışma ya da lisans eğitimi gibi amaçlar doğrultusunda alınabilmektedir.

90 günü geçen Yüksek lisans, Doktora ve Erasmus gibi öğrenci değişim projeleri için ulusal kapsamlı vize almak isteyenlerin iDATA ofislerine erişim için öncelikle online sistem üzerinden randevu almaları gerekmektedir. iDATA randevu ücreti almaz ve online sistemde randevu oluşturmak için öncesinde herhangi bir ücret ödemeniz istenmez.

Aldığınız randevu tarihi ve saati doğrultusunda ofise şahsen ulaşmanız ve başvurunuzu istenen evraklarla birlikte bu şekilde gerçekleştirmeniz gerekir. Online sistem üzerinden yetkililere sunmanız gereken evraklara ve bu evrakların özelliklerine detaylıca ulaşabilirsiniz.

Bahsedilen seyahat amaçları haricinde herhangi bir nedenden ötürü ulusal vize talebinizin olması halinde İstanbul İtalyan Başkonsolosluğuna erişim sağlayarak başvuru sürecini kendiniz yönetmeniz gerekmektedir. Bunun öncecinde İDATA müşteri temsilcisi aracılığıyla yetkililerle görüşme yapabileceğiniz uygun saatleri öğrenmeniz ve kendiniz için bir randevu kaydı oluşturmanız gerekmektedir. 0850 460 84 93 numarası ile randevu oluşturabilir, gidiş amacına uygun şekilde düzenlenmesi gereken evrakları ise iDATA web sitesi aracılığıyla görebilirsiniz.

İDATA Gaziantep ile Almanya Ulusal Vizesi

Türkiye’den gerçekleştirilecek olan ve 90 günden uzun süreli başvurularda, Almanya dış temsilcilikleri ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Şahsi görüşme yapabilmek için öncelikle randevu alınmalı ve 0850 460 8493 numaralı telefon üzerinden randevu alınabilmektedir. Randevu alırken başvuru adayına ait belirtilmesi gereken bilgiler;

 • İsim- soyisim
 • Doğum tarihi
 • Pasaport numarası
 • E-mail adresi ve telefon numarası

şeklindedir.

Dış temsilciliklerle direkt görüşmeniz gerekmesine rağmen, aracı olarak iDATA üzerinden randevu almanız zorunludur. Ayrıca randevu alabilmek için yetkisi bulunan tek kurumun da iDATA  olduğu bilinmelidir. Aksini iddia eden kurum ve kişilere güvenilmemesi gerekmektedir.

Almanya vize başvurusu için iDATA’yla aldığınız randevunun ardından temsilciliklerle görüşme yapmanız ve bu esnada gerekli evraklarınızı eksiksiz şekilde sunmanız istenir. Almanya için ulusal kapsamlı vize ücreti başvuru sırasında dış temsilcilik tarafından tahsil edilir.

iDATA Gaziantep’in sağlayacağı randevu alma hizmetinden faydalananların kişi başı 49 TL hizmet bedeli ödemesi gerekmektedir. Ödemelerin kuruma iki türlü yapılabilmesi mümkündür;

 1. iDATA randevu ücreti için aranan çağrı merkezi yetkilisine telefon görüşmesi sırasında Kredi kartıyla
 2. Çağrı merkezine ulaşmadan, kurumun belirttiği banka hesaplarına şahsen ödemeyi yaparak
 3. seçeneği tercih eden adaylara ödemenin sistemde görüntülenmesinin ardından yetkililer gereken hizmeti sağlayacaktır.

Almanya ulusal vizesine başvuru yaparken, randevu hizmeti ücreti ödemek amacıyla hesaba para yatırma seçeneğini seçenekler için TL hesabı bilgileri şu şekildedir:

Yapılacak ödeme tutarı: 49 TL

İDATA Gaziantep Yetki Alanları

Almanya vizesine başvuru yapmak için iDATA’ya ulaşacak olanların, bu kurumun sadece Almanya Başkonsolosluğu yetki alanlarına hizmet sunduğu bilinmelidir. İl seçimi yapacak kişilerin, kendi ikamet adreslerine göre başvuru ilini seçmeleri ve evrakları bu başvuru seçimine göre iletmeleri gerekmektedir. iDATA ‘nın sizinle ilgilenen personeli başvurunuz için getirmiş olduğunuz belgeleri inceler, doğruluğunu teyit eder ve eksik evrak bulunup bulunmaması doğrultusunda, başvurunun kabul edilebilir olup olmadığını sizlere belirtir.

İDATA Gaziantep Hizmetleri

Almanya için vize başvurusunda bulunacak kişilere İDATA Gaziantep şubesi tarafından birtakım hizmet ayrıcalıkları sağlanır. Bu hizmet kapsamında ne gibi işlemlere tabi tutulacağınızı ya da ayrıcalıklı haklarınız olduğunu ise şu şekilde özetleyebiliriz:

Ücretsiz Randevu Sistemi

Schengen vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin randevusunu ücretsiz olarak alması mümkündür. Ancak bu vize türüne başvuru gerçekleştirecek kişilerin randevu sistemi hakkında bazı kurallara dikkat etmesi gerekir.

 1. Seyahatinizin gerçekleşeceği güne 90 gün ya da daha fazla zaman varsa başvurularınız kabul edilmeyecektir.
 2. Randevu günü geldiğinde evraklarınızı tamamlamış olmanız şarttır, sonradan belge eklemek ya da bu belgenin ileriki bir tarihte teslim edilebileceğini belirtmek, başvurunuzu geçersiz kılar.
 3. iDATA ofisleri aracılığıyla başvurularını yapacak kişilerin öncelikle online sistem üzerinden ücret ödemeksizin randevusunu alması gerekir.
 4. Kişiler yeni bir randevu almak ister ya da randevunun tarihinde değişiklik yapmak isterse, önce var olan randevu kaydını silmek zorundadır, aynı anda birden fazla randevu alınamaz.

Kişiler kendi hesapları üzerinden, randevu alma ve görüntüleme seçeneklerini kullanarak, online olarak randevuya dair şu hizmetlerden yararlanabilirler:

 • Randevuyu seçme
 • Alınmış olan randevuyu görüntüleme
 • Alınan randevunun iptal edilmesi
 • Ek hizmet seçme ve ekleme
 • Randevularda tarihi ya da saati değiştirme
 • Başvuruyu VIP hizmet seçeneğine yükseltme

Başvuru Formu Hizmeti

Başvuru adayları için iDATA’nın tüm şubeleri gibi Gaziantep Ofisi içerisinde de başvuru formu doldurma hizmeti de verilmektedir. İDATA başvuru formu ile ilişkili bu ek hizmetin bedeli 29 TL olup kişi dilerse başvuru için formunu kendisi de doldurabilmekte, hizmetten yararlanmak zorunluluğu bulunmamaktadır.

Çıktı Sağlama Hizmeti

Fotokopiler, faks ve elektronik ortamdan alınacak olan çıktılar için, İDATA ofislerinde yine gereken hizmet sağlanmaktadır. Bu ek hizmetten faydalanmak istemeyenler çıktı ve fotokopilerini kendisi, harici bir kurum ya da mekanda temin etmelidir. Ancak yaşanan son dakika aksililikleri karşısından elektronik ortamdan çıktı alınabilmesinin mümkün olduğunu bilmek, başvuru adaylarını rahatlatacaktır. Bu ek hizmetin ücreti ise sayfa başı için 1,75 TL olarak belirlenmiştir.

İDATA Gaziantep’in ver güvenlik politikası sebebiyle, başvuru adaylarından UBS bellek gibi farklı türlerde veri depolama araçları aracılığıyla çıktı vermediğini bu noktada eklemek önemlidir. Dileyenler veri gizliliği hakkında daha çok bilgi almak amacıyla kurumun web sitesi üzerinden güvenlik ve gizlilik politikasına dair yönetmelikleri inceleyebilirler.

Biyometrik Fotoğraf Hizmeti

Başvuru sahiplerinden zorunlu olarak istenen bir diğer belge de belli adet, özellik ve ölçülerdeki biyometrik fotoğraflar olmaktadır. İDATA Gaziantep Konsolosluğun talep ettiği şartlara dayanarak, uygun şekilde biyometrik fotoğraf çekimi yapmaktadır. Bu ek hizmetten faydalanmak istemeyenler, fotoğraflarda istenen şartları öğrenerek bu şekilde fotoğrafçılardan da bu belgeyi temin edebilirler. Ancak biyometrik fotoğraf çekimi için İDATA hizmeti alacakların kişi başına 30 TL ek hizmet bedeli ödemesi gerekir.

Express Başvuru Hizmeti

Başvuru süresince beklemek bazı başvuru adayları için dezavantajlı olabilir. Bu gibi durumlarda iDATA’nın Gaziantep Ofisi aracılığıyla süreci hızlandırmak mümkün olabilmektedir. Mevzu bahis kurumun Express başvuru hizmeti sayesinde süreç hız kazanmaktadır. Hizmetin alınması halinde kişiye özel bir gönderi hizmeti de alınmış olur. Ayrıca iDATA’nın kendi içindeki süreç de sizin ayrıcalıklı konumuzdan dolayı hız kazanır. Kurumun yetkilileri olabildiğince hızlı şekilde belgelerinizi değerlendirir, işlemlerinizi hızlandırır ve son olarak belgeleri nihai kararın alınması için İstanbul İtalya Başkonsolosluğuna iletir.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğu yetkililerinin değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından başvuru sahibine pasaportu, olabildiğince hızlı şekilde yine İDATA Gaziantep’e ulaştırılır. Kişi eğer özel bir kargo hizmeti temin etmiş ise bu şekilde adrese maksimum hızla kargo hizmeti de sağlanır. Hizmetten faydalananlar dilerse bu kapsamda ücretsiz olarak hızlı kargo talebinde bulunabilir ve adresine pasaportunun teslim edilmesinin rahatlığını yaşayabilir, dilerse kendisi de İDATA Gaziantep’e ulaşmak suretiyle pasaportunu elden teslim alabilir.

KDV dahil olmak üzere Express hizmetten yararlanmanın bedeli kişi başı 95 TL’dir. Bu noktada bilinmesi oldukça elzem bir diğer durum da hizmeti alanların ne yazık ki Başkonsolosluk yetkililerinin değerlendirme ve işlem sürelerine müdahale edemediğidir. Başkonsolosluk çalışanları siz bu hizmeti satın almış olsanız dahi kendi yoğunluklarına ve tatillerine uygun seyirde süreci devam ettirirler.

Kargo İle Teslimatı Hizmeti

Pasaportunu başvuruyu tamamlama amacıyla teslim etmiş olan başvuru adaylarına, eğer elden pasaportu geri teslim alma imkanı yoksa geri gönderim için kargo hizmeti seçeneği sunulur. Kargoya verilen pasaport başvuru yapanın beyan ettiği adrese gönderilir. Bu nedenle bilgilerin doğruluğu ve güncelliği oldukça önemlidir. Kargosunu takip etmek isteyenler için iDATA’nın web sitesinde kargo takibi sekmesi bulunmakta ve buradan kargonun durumuna dair anlık görüntüleme sağlanabilmektedir. Kişi, başvurusunun ardından online olarak kargo hizmeti talep edebilir ve kendisine verilen takip numarası ile postayı sorgulayabilir.

iDATA Gaziantep adresi ile pasaportunu elden alma imkanı olmayanlara sağlanan bu hizmetin bedeli kişi başı 42 TL’dir.

SMS Hizmeti

Başvuru adaylarının pasaportunun iDATA Gaziantep’e geri gelmesiyle birlikte, kişilere SMS ile bilgilendirme sağlanır. Bu hizmet ücretsiz olarak herkese sağlanmakta ancak reklam ve tanıtım mesajlarına kapalı olan hatlara SMS erişimi sağlanamamaktadır.

İDATA Gaziantep’te İşlem Süreleri

Normal olarak sürecin 5 gün içerisinde sona ermesi, yani başvurudan sonraki 5 gün içinde herhangi bir sonuç açıklanması beklenir. Bu süre iDATA Gaziantep ofisinde daha da kısalmakta, bazı ofislerde ek 2 gün gerekebilmektedir. Bu nedenle iDATA Gaziantep’le başvuru yapanlar için nispeten avantajlı bölgede oldukları da söylenebilir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken, eğer başvuru sahipleri Türkiye harici bir ülkenin vatandaşı ise sürenin 15 gün gibi bir ortalama değeri olduğudur.  Elbette başvurunun sonucu gibi değerlendirme süresi de Başkonsoloslukların yetkisi dahilindedir.

Başkonsolosluk yetkililerinin iş yoğunluğunun fazla olduğu günlerde, özellikle ülkelerin mili ya da dini bayramlarının olduğu tatil dönemlerinde, öngörülmüş olan süreler uzayabilir. Bu dönemlere denk gelen başvurularda kişilere planlı gidiş gününe uygun bir başvuru yapması önerilir. Kurumlar, olası bir gecikme yaşanmaması amacıyla seyahate 7 iş gününden daha az kalan zamanlarda yapılan başvuruları kabul etmemektedir.

İDATA Gaziantep ile Parmak İzi

Herhangi bir amaçla iDATA Gaziantep’le Schengen vizesi başvurusu yapacakların, parmak izinin alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Avrupa Vize Enformasyon Sistemi yani VIS içerisine girilen bu veri, parmak izinin alınması bir sağlık sorunundan dolayı mümkün olmayan ve bunu raporla belgelendirmeyen, 12 yaşından büyük herkes için zorunlu tutulur.

Başvuru sahipleri geriye dönük 5 sene içerisinde daha önce Schengen kapsamında bir vize almadıysa yine bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekmekte, verinin 5 seneye kadar geçerliliği bulunmaktadır. Kişilerin daha önce Schengen ülkeleri haricinde bir ülke için parmak izi vermişliği varsa, bu veri ne yazık ki geçerli değildir. Kaydın, Schengen ülkelerine özel oluşturulması gerekir. Yine evlilik ya da boşanma gibi nedenlerle soyadı değişikliği yapanlar da parmak izini yenilemek zorunluluğundadır. Pek çok kişi pasaport başvurusu esnasında verilen parmak izinin yeterli olduğunu düşünmekte ancak ne yazık ki pasaport alımında verilen parmak izinin vize işlemlerinde geçerliliği bulunmamaktadır.

iDATA Gaziantep’e erişim sağlayan herkes, kurum yetkilileri aracılığıyla bu ofiste parmak izini verebilir.

Adı veya soyadı içerisinde”Ö” veya ”Ü” harfi olan başvuru adaylarının, İtalya ve Almanya’dan yapacakları Schengen vizesine başvurularında, daha önceden alınmış bir Schengen vizesinin olması halinde yeniden parmak izinin alınması gerekir. Ayrıca hali hazırda parmak izi kaydınız olmasına ve süresi geçmemiş olmasına rağmen bazı istisna durumlarda Başkonsolosluk sizi iDATA Gaziantep’e davet ederek parmak izinin yenilenmesini isteyebilmektedir. Başvuru sahibi Türkiye harici bir ülke doğumluysa her başvurusunda parmak izinin yenilenmesi gerekmekte, bu kişiler için verilen parmak izinin 5 sene geçerliliği söz konusu olmamaktadır.

iDATA Gaziantep yol tarifi ve harita görünümlü adres bilgilerinin yanı sıra telefon ve faks bilgilerine de web sitesinden ulaşılabilir. Verilen bilgiler doğrultusunda kişiler parmak izi ibrazı için ofisi ziyaret edebilirler.

Vize Başvurusu ve iDATA Gaziantep Koordinasyon Ücretleri

Kısa süreli vizeler için vize işlemlerinde alınan ücretler Başkonsolosluk adına tahsil edilir. Ulusal kapsamlı vizelerde ise vize ücreti direkt Başkonsolosluk yetkililerine kişi tarafından verilir. iDATA Gaziantep Ofisi kendisi almakla yükümlü olduğu vize ücretlerini TL bazında tahsil eder.

AB ve AET vatandaşlarının aile bireyleri yalnızca vize ücretinden muaf tutulurken, kısa süreli eğitim amaçlı vizelerde alınacak kurs ya da eğitimin tam zamanlı olması ve haftada minimum 20 ders saatini kapsaması halinde vize ücreti muafiyeti öngörülür.

iDATA Koordinasyon ücreti ise farklı başvurular için değişmekte, alınan ek hizmetlere ya da vize kategorisine bağlı olarak web sitesi üzerinden açıklanmaktadır. iDATA Gaziantep’e ödenecek bu hizmet bedelinin nakit olarak ya da kredi kartıyla ödenmesi mümkündür.

iDATA Gaziantep Adres ve İletişim Bilgileri

16.07.2018 tarihi itibari iDATA Gaziantep adres bilgilerinin değiştiğini hatırlatmak isteriz. Ofise ulaşmadan önce online sistemden ücretsiz randevu almanız gerektiği de unutulmamalıdır.

Faks:0 850 460 1297

Adres: Budak Mahallesi 10031 Nolu Sk. Yasem İş Merkezi NO: 42 C / 0 Şehitkamil / Gaziantep

Almanya  için Başvuru Saatleri: Hafta içi 08:00-12:30 / 13:30-17:30,

Almanya VIP için Başvuru Saatleri: Hafta içi saat 08:00-12:30 ve  13:30-17:30.

Pasaport Dağıtım Saatleri: Hafta içi 08:00-12:30 ve 13:30-17:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×