Vize Başvurusunda Uçuş Rezervasyonu - Eraytur
Genel

Vize Başvurusunda Uçuş Rezervasyonu

Elçilik bünyesine yapılan vize başvurularında uçuş rezervasyonu belgeleri net bir gidiş dönüş tarihi ile beraber hazırlanmalıdır.

ABD Vizesi Yenileme

Vize Başvurusunda Uçuş Rezervasyonu

Vize Başvurusunda Uçuş Rezervasyonu Nedir?

Yurt dışına seyahat edecekler için belge talepleri konsolosluk ve elçilik tarafından istenmektedir. Çok sayıda belge olduğu için başvuru yapacak olan kişilerde rezervasyon için belge de önemlidir. Çünkü bu sizin gidişinizi kanıtlaması yanında dönüşünüzü de kanıtlayan bir durumdur.

Vize olmadan uçak bileti alınır mı?

Vize olmadan uçak bileti alınabilir. Vize başvurusu için talep edilen belgelerden biri de uçak bileti nüshasıdır.

Uçak bileti rezervasyon yapılır mı?

Uçak bileti rezervasyonu yapılır, fakat vize başvuru adımlarında gerçek biletin nüshasının sunulması talep edilmektedir.

Vize için otel rezervasyonu şart mı?

Turist vizesi alacak olan kişilerin ayrıca bir bilgi verememeleri durumunda tel rezervasyonunun eksiksiz sunulması gerekmektedir.

Uçuş rezervasyon belgeleri isim tanım açısından şu şekillerde de biliniyor:

 • Gidiş-dönüş rezervasyon belgesi
 • Onaylı uçuş seyahat planı
 • Uçuş rezervasyonu
 • Onaylı gidiş dönüş uçak bileti

Vize Uçuş Rezervasyonu Tanımı

Seyahat yapılacak alanla alakalı havayolu firmasının verdiği rezervasyon bilgilerinin detayları vize uçuş belgesi olarak tanımlanmaktadır.

 • Uçuş tarihi
 • Uçuş kodu ve kalkış bölümü
 • Rezervasyon numarası
 • Havalimanı IATA kodları bulunan bir belgedir.

Vize İçin Uçak Bileti

Hava yolu veya seyahat firması aracılığıyla alınan yurt dışı seyahatlerine yönelik verilen bilet uçak biletleridir. Uçak biletleri yurt içi de verilir, temel amaç seyahati kanıtlar niteliktedir. Yurt dışı seyahatlerde geri dönüş biletleri rezervasyonu veya tam bilet alımı şeklinde istenebilir.

Uçak biletlerinde yer alan bilgiler şöyledir:

 • Seyahat edecek kişi veya kişilerin adı,
 • Seyahat edilecek ülke ismi
 • Rezervasyon numarası
 • Uçuş rezervasyon kimliği
 • IATA kodları ( hangi havalimanından alınıyorsa)
 • Bilet fiyatı
 • Varsa bağlı uçuş bilgisi

Uçak Bileti Rezerv Etmeli Mi?

Bilet satın almak vize onaylanmaması ihtimaline karşı pek yapılan bir uygulama değildir, ancak kısmi ödeme yaparak uçuş programı arayabilirsiniz. Vize başvurularında bu şekilde çözüm bulunabilir. Alternatif olarak iadeli biletlere başvuru yapılabilir.

Vize İçin Tek Yön Bilet

Yalnızca varış noktasına gidilecekse ve geri dönüşle alakalı süre konusunda çözüm varsa tek yön bilet alınabilir. O ülke vatandaşı olan kişiler, aile üyesi gidilecek ülkede olanlar veya uzun süre oturma izni olanlar vs. tek yön bilet alabilmektedir.

Vize Dönüş Bileti

Dönüş bileti aslında dönüşü garanti gösteren belge olarak düşünülür ve vize belgeleri arasında elçiliklerin önem verdiği bir kriterdir. Özellikle bazı durumlarda geri dönüş bileti olmadan vize verilemiyor.

Vize İçin Sahte Bilet Tanımı

Vize için sahte bilet iadeli uçuş bileti almayan kişiler için internette bazı firmaların verdiği bir hizmettir. Bu elçilik bünyesinde kabul edilmeyen bir evraktır.  Uçuşa imkan sağlamayan resmi bir geçerliliği olmayan evraklar elçilikte vize reddi nedeni olmaktadır.

Sahte Bilet Kullanmak Önerilir Mi?

Vize almak için sahte bilet kullanımı genellikle yapılmaması gereken bir durum olarak bilinmektedir. Kendiniz veya bir firmayla bunu yapmamaya önem vermelisiniz. İadeli indirimli biletleri birkaç ay önceden araştırabilirsiniz.

Neden Uçuş Rezervasyonu Belgesi İsteniyor?

Konsolosluklarda vize uçak bileti alınması yurt dışındaki ülkeye gidişinizin ve dönüşünüzün kanıtlanması adına istenir. Uçuş rezervasyonu sınırlı gün için geçerli olmakla beraber elçilikten alacağınız bilgilere göre vize evrakları arasında yer alabilir.

Gidiş-dönüş biletini önceden almanız istendiğinde iadeli olan türde biletlere odaklanmalısınız.

Gidiş Dönüş Uçuş Rezervasyonu Talep Nedeni

Yurt dışı seyahatlerde gidiş dönüş uçuş rezervasyonu elçiliklerin dönüşle alakalı kanıt talep etmesiyle ilgilidir. Ülkeden çıkış tarihinizin kanıtı olarak bu evrak istenir. Kısıtlı vizelerde bu kanıtı destekleyen bir belge olarak da düşünülebilir.

Ayrım yapılması bakımından gidiş – dönüş uçuş rezervasyonu yaptırmak vize kanıtlanması demek değildir. Vize onayı için gerekenler çok sayıda kritere göre yapılmaktadır.

Vize Süresi Ve Uçuş Rezervasyonu

Vize süresi ve uçuş rezervasyonu birbirine uyumlu olmalıdır. Belirlenecek olan seyahat süresi bakımından tutarlılık elçilik kurumu tarafından önemli bir detay olarak nitelendirilmektedir.

Gereken tutarlılığa sahip olmayan vize süresi ve rezervasyon detayları kurum tarafından onay almamaya neden olabilir.

Büyükelçilik Nasıl Seçilir?

Yurt dışına gidecekler vize için büyükelçilik seçiminde hangi ülkeye gidiş hedefliyorlarsa bu elçilik kurumunu bulmalıdır. Size en yakın elçilik kurumunu bulmak için araştırma yapabilirsiniz. Schengen vizesi alacaklar için başka ülkelere de gidiş olması nedeniyle sadece ilk gidilecek ülke büyükelçiliğine başvuru yapılmalıdır.

Uçuş Rezervasyonu Nasıl Yapılıyor?

Uçuş rezervasyonu yaparken şu işlemleri yapmalısınız:

 • Rezervasyon yapılırken elçilik satın almadan rezervasyon belgesi kabul ediyor mu araştırınız.
 • Vize başvurusunda uçak bileti alacaksanız iade edilebilir bilet almalısınız.
 • Rezervasyon süresi açısından, vize onayı halinde bileti satın alacağınız kanıtlanmalıdır.
 • Uçuş rezervasyonu 15 güne kadar olmalıdır çünkü vize onay süresi bu sırada gerçekleşmektedir.
 • Gidiş – dönüş rezervasyonu yaptırmak vize onayında avantaj demektir.

 İnternet Sitelerinden Uçak Bileti Rezervasyonu

Uçak bileti rezervasyonu tam ücret ödemeden rezervasyon işlemleri şeklinde gerçekleşebilir. Bilet satın almanız gerekiyorsa internetten iade sorgusu ile işe başlayabilirsiniz.

 • Rezervasyon yapan siteler kullanılabilir
 • Özellikle uçak bileti satışı yapan sitelere odaklanabilirsiniz.

Uçuş rezerv etme esnasında tam ödeme yapmadan uygulanması gerekenler:

 • Uygun seyahat paketi seçimi yapılmalıdır.
 • Belirli kısmı ödenen bilet bulmalısınız.
 • Uçuş detayları hakkında bilgiler tam olarak hazırlanmalı ve elçilik isteklerine göre yapılmalıdır.
 • Mail bilgisi geldiğinde bunu kaybetmemelisiniz.

İade Edilebilir Uçak Bileti

Vize başvurusu için iadeli uçak bileti en yaygın kullanılan ürünlerden biridir. Vize reddedilmesi halinde firmadan iade talep edebilirsiniz.

 • Havayolu şirketi iade edilebilir biletlerde fiyatları yüksek tutabiliyor. Fakat bu biletlerin doğru zamanda alınması gibi takip yapabilirsiniz.
 • Ödeme yapılan biletlerde vize başvuruları esnasında belge kanıt açısından avantaj sağlanmış olur.

Yerli Seyahat Şirketleri Ne Kadar Alıyor?

Uçak bileti rezervasyon işlemi açısından yerli seyahat firmalarında sabit bilet ücretinin %10’u kadar ödeme istenmektedir.

Vize İçin Uçak Bileti Bekletme Seçeneği

Uçak biletlerinde rezervasyon seçenekleri sınırlı süre veya hiç olmaması şeklinde görülebilir. Vizelerde havayolu firmasını ararken uzun bir araştırma yaparak yol alabilirsiniz.

Uzatma olan biletlerde 30 Dolar gibi bir fiyatla işlem yapılabiliyor. Havayoluna bağlı şekilde de 3 gün limiti olduğunu unutmamak gerekir.

Uçak Bileti Rezervasyonu Ücretsiz Bekletme

Normal şartlarda uçak bileti rezervasyonu yapılırken iki gün bekleme süresi vardır. Havayolları ile iletişime geçerek sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Bazı havayolları üç güne kadar ücretsiz bekletme süresi sunabilir.

Tek Yönlü Uçuş Rezervasyonu Kabul Konusu

Vize başvurusu yaparken tek yönlü rezervasyon elçilik tarafından pek de kabul edilmeyen bir durumdur.

 • Vize süresini aşmayacağınızı kanıtlayan belgelerde kısıtlı seyahatler olacağı için tek yönlü gidiş kabul edilmemektedir.
 • Rezervasyon tarihi ile seyahat tarihi uyumlu olmalıdır.

Sahte Uçak Bileti Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı internet firmaları üzerinde sahte uçak bileti rezervasyonları yapılmaktadır. Herhangi kod olmaması nedeniyle bu belgeler geçerli olmayacaktır.

 • Sahte belge için bir miktar ödeme yapmanız vize onaylanmama olasılıklarını artırdığı için size daha çok masraf olarak dönebilir.
 • Gelecek zamanlarda gitmek istediğiniz ülkeye ceza işlem yememek için sahte belgelerden uzak durarak vize başvuru sürecini ilerleyen zamanlarda da riske atmamalısınız.

Gidiş – Dönüş Uçak Bileti Zorunlu Tutan Ülkeler

Vize alırken gidiş dönüş uçak bileti zorunlu tutan ülkeler Schengen bölgesindeki ülkelerde zorunlu tutulmaktadır. Bazı ülkelerin vize koşullarında da bu detaylar istenebilir. İş seyahatlerinde ve turizm amaçlı seyahatlerde bu belge zaten kendiliğinden olacaktır.

Vize İçin Uçak Rezervasyonu

Vize alımı için uçak rezervasyonunun yapılması şarttır. Hem ABD ve Kanada hem de Schengen ülkeleri, bu işlemi bir zorunluluk olarak kabul ederler. Gerek gidiş gerekse dönüş tarihlerinin ve saatinin belirtilmesi önem arz eder.

Vize İçin Uçak Rezervasyonu Nasıl?

Uçak rezervasyonu online şekilde yapılabilir. Bunu vize başvurusu öncesinde tanımlamak gerekmektedir. Olası ret durumuna karşılık para ödemeden rezervasyonun tanımlanması mühimdir. Bu sayede vize alamadığınız durumlarda bile paranız yanmamış olur.

Uçak Bileti Rezervasyonu

Uçak bileti rezervasyonu işlemlerinde farklı yöntemleri kullanmak mümkündür. Bunun için ilgili firmanın resmi sitesinin tercih edilmesi mümkündür. Gerek telefon üzerinden gerekse mobil cihaza kurulacak olan uygulama da söz konusudur. Önemli olan ise seyahat zamanına uygun şekilde rezervasyon işlemlerinin tamamlanmış olmasıdır.

THY Uçak Rezervasyonu

THY Uçak rezervasyon sürecinde 0 850 500 0737 numaralı telefonu aramak en çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Bunun yanı sıra resmi sitede her daim kullanılabilir. Tüm bunlara ek olarak bağlantı sağlandıktan sonra ilgili işlemi yapmak istediğinizi ifade etmeniz lazım.

Pegasus Ücretsiz Rezervasyon Yapma

Pegasus sayesinde para ödemeden ve tamamen ücretsiz bir biçimde rezervasyonun yapılmasının önünde hiçbir engel yoktur. 0 888 228 12 12 numaralı hat üzerinden firma hizmet vermektedir. Aynı zamanda internet sitesi de müşterilerin kullanımına sunulmuştur. Bu sayede süreç çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanmış olacaktır.

Uçak Bileti Rezervasyonu Kaç Gün Geçerli?

Firmaya göre farklılık göstermiş olsa da bunun genellikle maksimum 2 gün için geçerli olduğunu söylemek lazım. Bu zaman dilimi, vize başvurusu yapacak olanlar adına büyük önem arz eder. İşte bu yüzden vize alımı için ilgili tarihe göre hareket etmek sizin için avantaj olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×