Almanya Aile Birleşimi Vizesi - Eraytur
Almanya Vizesi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi, Türkiye’de yaşayan eş, ebeveyn ve çocukların Almanya’da yaşayan aile bireyinin yanına yerleşmesi için verilen bir uzun süreli vize türüdür. Almanya Aile Birleşimi vize türü D tipi bir vizedir ve genellikle bir yıllık bir süre için verilir. Almanya’da oturum hakkı tanıyan vize Almanya Federal Cumhuriyeti’nde çalışma hakkı kazandırmaz.

Almanya Aile Birleşimi vizesi için Almanya ulusal vize prosedürleri geçerlidir ve gerekli evrak listesi Göçmenlik Kanunları uyarınca belirlenir.

Almanya Aile Birleşimi vize başvuruları Almanya dış temsilciliklerine-Büyükelçilik ya da Başkonsolosluk- şahsen yapılmaktadır. Başvurular seyahat tarihinden 3 ay önce yapılabilir, bir aydan kısa sürelerde yapılan başvurular ise kabul edilmez. Başvuru sürecinde dış temsilciliklerden randevu almak gereklidir, Almanya Ulusal Vize Başvuru randevusu Almanya vizesi başvuru merkezleri vasıtasıyla alınabilir.

Almanya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Almanya vizesi 2023 yılı prosedürleri içinde dikkat çeken bir diğer izin türü ise aile birleşimi adıyla bilinir. Bunun dört farklı kategorisinin olduğunu görmekteyiz. Almanya vizesi aile birleşimi 2023 senesi başvurularında şunlara göre hareket etmek gerekiyor;

 • Çocuğu Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, buraya göç etmek istiyorlarsa buna göre evrakları edinmek zorundadır. Klasik olarak bilinen belgelere ek olarak; velayet, Alman pasaportu, çocuğun güncel kimlik, ikamet evrakları, hem annenin hem de babanın nüfus kayıt örnekleri, evlilik belgesi sunulmalıdır.
 • Almanya vizesi aile birleşimi 2023 senesi kategorilerinden bir diğeri ise çocukların Almanya’ya getirilebilmesi içindir. Doğum kayıt örneği, vukuatlı nüfus kayıt belgesi, velayet kararları, ebeveyn ikamet evrakı, Alman pasaportu, vekaletname gibi evrakların hiçbir eksik olmadan sunulması esastır.
 • Almanya sınırları içinde evlenmek isteyen Türk vatandaşları ise seyahat sağlık sigortası, A1 Almanca dil sertifikası, Alman doğum belgesi, eş Alman ise ona ait olan pasaport ve kimlik bilgileri olarak tanımlanmış evrakları hiçbir sorun olmadan konsolosluğa vermek zorundadırlar.

Almanya aile birleşimi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Gerekli Evraklar

 

Almanya Aile Birleşimi vizesi için Almanya dış temsilciliklerine verilmesi gereken evraklar şunlardır:

 • Pasaport ve pasaport fotokopileri- 6 ay geçerliliği olan pasaportun ve eski vizeli pasaportların renkli fotokopileri
 • Almanya vize formu ve dilekçe Almanya vizesi başvuru formu eksiksiz doldurulmalıdır, dilekçe vize uzmanları aracılığı ile yazılabilir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- Beyaz arka fon üzerinde çektirilmiş, 35mmx45mm boyutlarında biyometrik nitelikteki fotoğraflarda vize başvuru sahibi cepheden görüntülenmelidir. Fotoğraflar 6 aydan eski olmamalıdır.
 • Kimlik belgeleri- Nüfus cüzdan fotokopisi, kimlik kartı fotokopisi renkli olarak çektirilmelidir.
 • Vukuatlı nüfus kaydı- Aile bireylerinin kayıtlarının ve ikametgahlarının olduğu nüfus kayıt örneği barkotlu olmalıdır.
 • Evlenme kayıt örneği- Her iki eşin kimlik bilgilerinin yer aldığı uluslararası evlenme kayıt örneği, Formül B
 • İkametgah belgesi- Almanya’da yaşayan eşin, aile bireyinin ikametgah bilgilerinin yer aldığı resmi belge.
 • Almanya’da yaşayan aile bireyi bilgileri- Almanya’da yaşayan eş, aile bireyi Alman vatandaşı ise pasaportunun ve kimlik belgesinin fotokopisi, Almanya doğumlu ise Alman Doğum Belgesi. Almanya’daki eş, aile bireyi yabancı vatandaş ise pasaport ve kimlik fotokopileri ile birlikte Almanya oturum belgesi verilmelidir.
 • Almanca dil bilgisi yeterlilik belgesi- Basit bir Almanca bilgisinin olduğuna dair A1 dil seviyesi belgesi
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi– Schengen vize belgesinde geçerli olan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta poliçesi düzenlenmelidir.
  • 2 tane ulusal olan vize başvuru formunun çok özenli bir biçimde doldurulması esastır.
  • Bunun ardından hem pasaport hem de bunun fotokopisini konsolosluğa sunmanız gerekmekte.
  • Aynı zamanda 2 tane fotoğrafın da talep edildiğini hiçbir şekilde unutmamanız lazım. Bunun özellikleri ise 35×45 mm olmalıdır. Yani biyometrik fotoğraflar kabul edilir.
  • Formül B olarak tanımlanmış iki tarafın da bilgilerinin yer aldığı evlenme kayıt örneği olmalıdır.
  • Başvuruyu yapan kişini vereceği tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Almanya aile birleşimi gerekli evraklar listesinde karşımıza çıkar.
  • Buna ek olarak Almanca bilgisini gösteren bir sertifikanın da olması şarttır. A1 kabul edilen geçerli dil seviyesi olarak karşımıza çıkar.
  • Almanya sınırları içinde yaşayan eşin yabancı olması durumunda oturum kartı, pasaport, kimlik kartı gibi belgelerin fotokopisi sunulmak zorundadır.
  • Bunun yanı sıra doğum evrakı da Almanya aile birleşimi gerekli evraklar denildiği zaman akla gelen dokümanlardan birisi olarak dikkat çeker.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi S.S.S.

Almanya Aile Birleşimi 2023
Almanya Aile birleşimi vizesi, Türkiye’den bir kişinin, Almanya’da yaşayan eşinin yanına yerleşebilmek için alması gereken vizedir.

Almanya’da akrabası, eşi veya çocuğu yaşayan kişiler, ülkeye gitmek için aile birleşimi vizesi başvuru yapabilir. Aile birleşimi Almanya 2023 yılı için başvurular açılmıştır. Başvuru yapmak için Almanya konsolosluğunu arayarak randevu alabilir ve web adresinden online randevu alabilirsiniz.

Almanya’da yaşayan eşin yanına yerleşmek ya da Türkiye’deki çocukların ikametini Almanya’ya almak için elde edilmesi gereken bir belgedir.

Almanya Aile Birleşimi 2023 Yılında Nasıl Olur?
Aile birleşimi için Almanya’da ikamet etmekte olan aile ferdinin gelirinin vize düzenlemelerine ve aileyi geçindirebilecek seçeneklere göre olması şartı vardır. Kısıtlamalar arasında çocukların sayısına göre de aylık gelirinin artmış olması gerekmektedir. Almanya aile birleşimi için dört kişilik bir ailenin 1.500 Euro net gelirinin olması ve gelir gider tablosuna göre kişi başına düşen ücretin hesaplanması gerekir.
Almanya Aile Birleşimi Dil Şartı Kalktı Mı?
Almanya’da aile birleşimi için Türkiye vatandaşlarının gidişlerinde dil şartı bulunmamaktadır. Ancak kültürel yeterlilik ve dil şartı ailenin ebeveynlerinde aranmaktadır.
Almanya Aile Birleşimi İçin Aylık Gelir 2023
Aile birleşimi için aylık gelirin 827 Euro aylık gelirinin olması, brüt gelirinin de 1.041 Euro olması şartı bulunmaktadır. Almanya federal cumhuriyeti için eşlerin birleşimi ve çocukların Türkiye’den getirilmesi için gerekli olan düzenlemelerde ailede kişi başına düşen gelir miktarı ön planda tutulmaktadır.
Almanya aile birleşimi nasıl yapılır?
Almanya Konsolosluğu ve de Büyükelçiliği bünyesinde başvuruya geçilir ve uluslararası evlilik ile kimlik belgeleri talep edilir.
Almanya Aile Birleşimi Süreleri Neden Uzadı?
Almanya aile birleşimi süresi, Almanya’da ikamet eden kişinin koşullarına göre uzayabilir ya da kısalabilir. Almanya aylık gelir ve gider üzerinden kişinin ailesinin Almanya’ya getirilmesi durumunda kişi başına düşen ücretin nasıl olacağını belirtmiş olması ve Almanya düzenlemelerinde günlük bedel üzerinden düzenlenmesi şartı bulunmaktadır.
Almanya Aile Birleşimi Vize Bekleyenler 2023
Aile birleşimi vizesi bekleyenlerin, gerekli tüm evrakları daha önceden teslim etmiş olmaları ilk şart olarak kabul edilir.

Almanya aile birleşimi vize bekleyen aileler, vize başvurusu sonrası konsolosluktan haber alabilmektedir. Aile bireylerinin maaş şartları, kira şartları ve ülkeden ayrılma nedenlerine bağlı oturma iznin de tamamlanması gerekir. Almanya konsolosluğu üzerinden vize başvurusu sonrası yapılacak düzenlemeler için davetiye de gönderilmesi şartı bulunmaktadır.

Almanya Aile Birleşimi Vize Reddi
Aile birleşimi vize reddi söz konusu ise bunun karşısında itiraz dilekçesinin doldurulması ve konsolosluğa en geç bir ay içinde sunulması şarttır.
Almanya aile birleşimi vizesi ne kadar sürede çıkar?
Uzun süreli vize türüne dair yasal süre 3 aydır ve bazı durumlarda 3 ayı geçtiği de görülür.
Almanya Aile Birleşimi Vizesi Red Nedenleri
Vize red nedenleri arasında ilk sırada eksik belge ve evrak gelmektedir. Bunların tamamlanmasının sonrasında süreç başlatılır.
Almanya Aile Birleşimi Yeni Yasa
Yeni yasa çerçevesinde; eşin Almanya sınırları içerisinde mavi kart sahibi olması durumunda dil şartı aranmaz. Çocuk ve eşle aynı anda birleşim söz konusu olduğunda yine dil belgesini vermek zorunda kalmazsınız. Bunlar muafiyet nedenleridir.

Yeni yasa çerçevesinde belgeler güncellenmiştir. Dil şartı halen vardır. Ancak eşin mavi kart sahibi olması durumunda buna bakılmaz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya Aile Birleşimi Vizesi sonuçlanma süresi birkaç ay sürebilmektedir, başvuru sürecinde resmi kurum incelemeleri söz konusu olduğundan vize başvuru süreci uzamaktadır. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için şu noktalara dikkat etmek gerekir:

 • Aile birleşimi için gerekli evrak listesinin dışında ek belgeler talep edilebilir.
 • Vize başvuru merkezlerine kişisel belgelerinizi kargo, kurye yolu ile ulaştırabilirsiniz, şahsen gelmenize gerek yoktur.
 • Gerekli evrakların tamamlanmasından sonra vize başvuru işlemi başlatılacak, dış temsilcilikten randevu alınarak, randevu tarihi tarafınıza bildirilecektir.
 • Biyometrik verilerin Almanya dış temsilciliklerinde verilmesi sırasında uzman danışmanlarımız size eşlik edeceklerdir. Daha önce biyometrik verilerini Almanya dış temsilciliklerine vermemiş kişiler için parmak izi verilmesi zorunludur.
 • Almanya Aile Birleşimi vizesini verme yetkisi sadece Almanya dış temsilciliklerindedir, başvuru evraklarının eksiksiz olarak vize başvuru merkezine iletilmesi ve vize işlemlerinin başlaması kesin olarak vize alınacağı anlamına gelmez. Almanya vize reddi kararı verilebilir.
Almanya vizesi ücretsiz gerekli tüm bilgilendirme için https://www.eraytur.com/iletisim/ bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×