Almanya Şehirleri (Tüm Detaylar) - Eraytur
Almanya Vizesi

Almanya Şehirleri (Tüm Detaylar)

Almanya Avrupa’ nın en köklü geçmişe sahip bir ülkesidir. Her şehri ayrı tarihi özellik barındırmaktadır. Bütün bunlara ek olarak da hem kültürel hem tarihi hem de sosyo ekonomik yönden gelişmişliğin bir sembolü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Almanya ya vize başvurusunda bulunan kişilerin mutlaka görmesi gereken şehirler ve bu şehirlerde özel yerler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizi klasik bir Almanya turundan çok daha öteye taşıyabiliriz.

Almanya federal bir yapıya sahiptir. 16 eyaletten oluşmaktadır. Her eyaletin kendi bünyesinde farklı bir kültürü bulunmaktadır. Bu 16 eyalet içerisinde en önemli olan yerleşim yerlerini özellikleri ile birlikte görebilmeniz mümkündür.

Almanya Seyahat Edilmesi Gereken Yerler

  1. Berlin

Berlin Almanya’ nın başkentidir. Şehir planlamacılığı konusunda dünya genelinde düzenli şehir olarak bilinmektedir. Berlin’ in kendine özgü mimari yapıdaki eserleri ve tarihi yapısı büyük ilgi çekmektedir. Yeni yapılan binaların da şehrin havasını korumaya uygun nitelikler barındırtmasına dikkat edilmektedir. Berlin’ de gezilip görülecek yerler aşağıda listelenmiştir.

Brandenburg Kapısı, Berlin Kategrali, Reichstag, Kuddam Caddesi, müzeler adası, Kreuzberg burada görülmesi gereken yerlerdir. Kreuzberg bölgesi genellikle Türkiye’ den çalışmaya gitmiş ve orada yerleşerek kalan kişilerin yerleşim bölgesidir. Buraya gittiğiniz zaman küçük Türkiye görür ve yabancılık çekmezsiniz. Berlin sanat yönünden de ilgi çeken bir eyalettir. Kültür bakımından zengin ülkenin bütün sanatsal filmi, müzik festivalleri Berlin’ de düzenlenmektedir. Almanya seyahatleriniz festival dönemine denk geldiği zaman Berlin’ deki bu etkinliklere katılabilirsiniz. Aynı zamanda Berlin dünya genelinde ünlü gece kulüplerinin olduğu bir şehir olarak da bilinmektedir.

  1. Münih

Münih Almanya’ nın Bavyare eyaletinin başkenti olarak bilinmektedir. Konujm tibariyle Almanya’ nın güneyinde kalmaktadır. Avusturya ve İsviçre’ ye mesafe olarak yakı olan bir şehirdir. Bu nedenle de Schengen ülkeleri kapsamında vize ile kolaylıkla geçiş yapılabilmektedir. Octoberfest in her yıl bu şehirde düzenlenmesi işle birlikte sonbahar aylarında turist sayısında patlama yaşanmaktadır. Kışın da Noel zamanı aşırı ilgi görülmektedir. Çünkü Münih şehrinin bu dönem Noel pazarları turist çeken bir etkinlik olmaktadır.   Münih’ te görülmesi gereken en önemli yer Oyuncak müzesidir. Hatta ülkemizde Gaziantep’ te Sunay Akın’ ın önderliğinde açılmış olan Oyuncak müzesi buradan esinlenerek ülkemize gelmiştir.  Gaziantep Oyuncak müzesinde Almanya bölümü bulunur. Burada çeşitli dönemlerde Almanya’ da kullanılan nostaljik oyuncaklara yer verilmiştir. Aynısı Münih Oyuncak müzesinde de yer almaktadır. Çeşitli ülkelerin 1800 ve 1900’lü yıllarda oyuncaklarının günümüze yansımış orijinal hallerini bulmak mümkündür. Bunun dışında Münih’ te görülmesi gereken önemli yerlerin başında Nymphenburg Sarayı, Olympiapark , Deutches Müzesi, Munich Residenz gelmektedir. Berlin ve Münih tarihi olaylara çok tanıklık etmiş ve her savaşta ayakta kalmayı bilmiş iki önemli şehirdir. Bu nedenle de bu iki şehirde müze sayısı oldukça fazladır.

  1. Köln

Türkiye’ den göçün aşırı oranda olduğu bir şehirdir. Köln kolonyanın ilk olarak üretildiği şehir olarak bilinmektedir.  Bu nedenle turizm açısından da ilgi çekici bir yerdir. Burada oldukça büyük bir hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Köln Katedrali, Gareon Kilisesi, St. Panteleon Kilisesi, Altenberg Katedrali dini turizmi yansıtan büyüleyici mimari yapılara sahiptir.  Özellikle Köln katedralinin hem dini bir yapısı bulunmakta hem de inşasının 600 yüzyıl sürmesinin efsanevi hikayesi kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Bu nedenle de Köln’ e gidildiği zaman ilk ziyaret edilecekler listesinde yer almaktadır. 1996 yılında katedral Unesco Dünya Mirası listesine eklenmiş ve korumaya alınmıştır.

  1. Dresten

Opera binası, Dresten Kalesi, Zwinger kraliyet sarayı barok tarzı mimari ile yapılmış eserlerdir. Bu nedenle de bu bölgeye geldiğinizde tarihe ve mimari yapıya merakınız bulunuyorsa bu üç önemli yeri gezmeniz önerilmektedir. Kışın Noel pazarı ile turist çekmektedir. Müze ve kiliseleri ile gezilip görülmesi gereken yerler arasına girmektedir.

  1. Düsseldof

Almanya’ nın en zengin şehri olarak bilinmektedir. Ayrıca birçok fuar ve seminere de başkentlik yapmaktadır. Bu nedenle iş vizesi için başvurularda genellikle bu şehir adres gösterilmektedir.  Şehrin içerisinden Ren Nehri geçmektedir. Bu nedenle nehir kenarı da büyük oranda yeşil alana ayrılmıştır. Şehir parklarının genişliği insanları buraya itmiştir. Düsseldoff gezilecek yer bakımından oldukça zengindir. Şehir parkları bir numaralı spor ve aktivite alanıdır. Buna ek olarak tarihi gezi ya da şehrin dokusunu hissetmek isteyenler Eski Şehir bölgesine gitmelidir. Lüks mağazaların bulunduğu caddeyi gezmek isteyen ve ünlü mağazalardan alışveriş yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi ise Düsseldof’ta Königsallee Caddesi’ dir.

  1. Heidelberg

Heidelberg Üniversitesi ile bilinmektedir. Bu şehir bulunduğu üniversitenin büyüklüğü ve kontenjanı nedeni ile her yıl düzenli olarak yurt dışından davet ettiği öğrencileriyle eğitime katkı sağlamaktadır. Bu nedenle ülkenin öğrenci şehri olarak da bilinmektedir. Almanya’ nın her şehrinde tarihi güzelliklerin mimari yapısı görülebilmektedir. Fakat Heidelberg şehrinde ise, doğa güzellikler ağır basmaktadır. Orman, nehir ve nostaljik köprüleri ile tabiatın romantik havasını bu şehirde bulabilmeniz mümkündür. Büyüleyici güzelliği döneminde Goethe’ yi de buraya çekmiştir. Ünlü yazar eserlerinin bir kısmını buradayken kaleme almıştır. William Turner tablolarında ise Heidelberg imzası görebilmek mümkündür. Bu nedenle büyüleyici manzarası insanları buraya çekmiş ve hala ilham olmaya da devam etmektedir.

  1. Frankfurt

Almanya’ nın büyüklük sıralamasında beşinci büyük kenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonominin döndüğü ve önemli finans merkezlerinin burada bulunduğu bilinmektedir.  Şehir planlamacılığında oldukça ileri gitmiş modern bir şehirdir. Turizm amaçlı sıklıkla ziyaret edilmektedir. Burada ünlü yazar Goethe’ nin evi bulunmaktadır. Ev müzeye çevrilmiş ve yazarın anısına müzeleştirilmiştir. Frankfurt hayvanat bahçesi de büyüklüğü ile dikkat çekmektedir. Aziz Paul kilisesi, Aziz Bartholomew Katedrali, Bartholomew Katedrali şehrin tarihi yapıları içerisinde yer almaktadır.

  1. Hamburg

Almanya’ nın ikinci büyük şehri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kültürel amaçlı turistik ziyaretler yapılacak bir şehirdir. Aynı zamanda sanayi şehri olmasından kaynaklı da ticarete açık bir yerdir. Hamburg gezilip görülmesi gereken yerleri bakımından zengindir. Uluslararası Denizcilik müzesi, el sanatları müzesi, Hamburg müzesi, Kunsthalle Hamburg sanat galerisi olarak müze ve sanatsal faaliyetleri iç içe barındıran bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

Almanya Mutfağı

Almanya Mutfağı genellikle et ağırlıklıdır. Pirzola ve şnitzel türleri oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Hamur işi, pirzola ve bira kültürünün hakim olduğu bir mutfakları bulunmaktadır.

Bratwurst

Sokak lezzetinin hakim olduğu Almanya’ da her köşe başında bulabileceğiniz bir lezzettir. Dana veya domuz etinden yapılan sosislere denilmektedir. Cafe, restoran ve sokakta yer alan büfelerde sıklıkla rastlamak mümkündür. Almanya’ ya gidildiğinde bakılması gereken lezzetlerin başında gelmektedir.

Bratkartoffeln

Haşlanmış parmak patateslerin soğan ve baconla harmanlanarak kızartılması ile yapılmış bir tür mezedir. Meze dememizin nedeni ise Almanların patates kızartmasını farklı şekillerde harmanlayarak yemeğin yanında her öğün tüketmesi ile alakalıdır.

Brezel

Hamur işinden yapılmış kraker kadar çıtır ancak iç kısmı ise açma kadar yumuşak bir pastane ürünüdür. Türkiye’de bir kraker markasının da brezel şeklinde kraker ürettiği bilinmektedir. Kendine özgü bir kıvrık modeli bulunmaktadır. Türkiye’ deki tad ile kıyaslandığında en uygunu açma tadı olacaktır. Hatta açma gibi arasına peynir, salam, domates vb. konularak sandviç şeklinde de tüketilebilir. Almanya’ da kafelerde genellikle brezelin yanında kurutuluş et ve peynir ile servis edildiği görülmektedir.

Flammkuchen

İnce hamurlu bir pizzadır. Fransa’da da bu isim ile bilinmektedir. İtalyan pizzası ile arasında hiçbir fark bulunmamaktadır.

Maultaschen

Bu yemek sulu olarak servis edilir. Ülkemizdeki börek mantılar gibi iridir. Mantı hamuru açılır ve içine et konularak kapatılır. Kapatılırken genellikle muska şekli ya da rulo şekil verilerek iri iri haşlanır. Ardından kesilerek servis edilir. Almanya’ da çoğu şehirde bu yemeği mantı gibi haşlanmış ve sulu şekilde bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanında bazı restoranlarda kızarmış şekilde de servis edilmektedir.

Currywurst

Sosislerin köri ve ketçap ile harmanlanarak kızartılması ile oluşturulmuş bir sokak lezzetidir. Gene her büfede bulabilmek mümkündür.

Fischbrötchen

Kuzey denizinden getirilen balıkların füme, balık pane, balık kızartması şeklinde sandviçlerin arasında yer almasıdır.

Kartoffelsalat

İçerisinde haşlanmış patates, mayonez, hardal ve yeşillik bulunan bir çeşit patates salatasıdır. Patates kızartması gibi bu da yemeklerin yanında meze olarak servis edilmektedir. Genellikle et yemeği yanında servis edilen bir çeşit salatadır.

Kartoffelsuppe

Patates çorbası olarak tarif edebileceğimiz Kartoffelsuppe, oldukça lezzetli ve sağlıklı bir Alman çorbası. Pırasa, maydanoz, et suyu ve krema ile hazırlanan bu başlangıç yemeğini uğradığınız herhangi bir restoranda denemenizi tavsiye ederiz.

Leipzige

İçerisinde mantar, kuşkonmaz, havuç, bezelye, taze fasulye ve et bulunan bir çeşit türlü yemeğidir. Güveçte ya da tencerede pişirilmektedir.

Rouladen

Domuz eti ya da dana etinin ince dilimlenerek içerisine pastırma, hardal, soğan ve turşu konularak sarılması ile oluşturulan bir çeşit yemektir. Oldukça emek gerektirir.

Schnitzel

Bu yemeği Türkiye dahil dünya ülkelerinde aynı isimle bulabilmek mümkündür. Tavuk, dana ya da domuz etinin un ve yumurta ile panelenerek kızartıldığı bir lezzettir. Bu yemek ilk olarak Avusturya’ da ortaya çıkmıştır. Ancak Almanya’ nın simgesel yemeği olarak günümüzde sıklıkla bilinmektedir.

Schwarzbrot

Ay çekirdekli ve kara buğday unu ile yapılan bir ekmek çeşididir. Koyu renkli olması kullanılan unun çeşidinden ve aynı zamanda da neredeyse bir gün gibi uzun bir süre ağır ağır pişmesinden kaynaklıdır. Bunun için de tadı diğer ekmeklerden farklı olmaktadır.

Spätzle

Yumurtalı erişte yemeğidir. İçerisinde et bulunmaz. Ana öğün olarak tüketilebildiği gibi, şnitzel ve pirzola tarzındaki et yemeklerinin yanında da meze olarak tercih edildiği görülmektedir.

Kohl und Pinkel

Lahana soğan ve yulaf lapasının domuz yağında sotelenerek pişirildiği bir çeşit yemektir. Tabakta servis yapılırken kohl und pinkel yanında sosis kızartması ile servis edilmektedir.

Frikassee

Türkiye’ deki makarna kadar Almanya’ da yaygın bir yemektir. Karnabahar, bezelye, tavuk ve havuç eti ile hazırlanmış bir sulu yemektir. Beyaz pirinç pilavı ile servis edilmektedir.

Palaçinka

Bu yemek orijinalinde bir Boşnak yemeğidir. Yalnız Almanya’ da her restoranda bulabilmeniz mümkündür. Bu nedenle de oldukça yaygın olarak tüketildiği için Almanya denilince de akla gelmektedir. Palaçinka hazırlanırken Boşnak tarzından biraz farklı yapılır. Alman usulü olarak yorumlanmış ve yeni bir lezzet ortaya çıkmıştır. Un, süt ve yumurta ile krep hazırlanmakta ve içi için de kayısı reçeli ağırlıklı kullanılmaktadır. Vişne reçeli, çilek reçeli, bal ve diğer reçeller ile de kullanılabilir. Krepin sarılı şekilde tercih edilmesidir. Sabah kahvaltısı öğünüdür.

Yukarıda bahsi geçen yemekler Almanya’ ya ait yöresel lezzetlerden oluşmaktadır. Bunun yanında Almanya’ da Alman mutfağının yanı sıra tatmadan geçemeyeceğiniz lezzetler de bulunmaktadır. Özellikle ülkemizin aksine Almanya’ da Uzakdoğu mutfağının esintilerini çoğunlukla bulabilmek mümkündür. Çin mutfağı, Japon mutfağı, Thai mutfağı ve Vietnam mutfağını Almanya’ da belirli yerlerde görebilirsiniz. Almanya fast food konusunda da oldukça popülerlik göstermektedir. Bu nedenle Uzakdoğu mutfağı aynı zamanda fast food tarzı ile Almanya’ da yerini almıştır.

Almanya’ da patates ve kuşkonmaz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu nedenle de bu iki ürünü hemen hemen her yemekte bulabilmek mümkündür. Özellikle ilkbahar aylarında beyaz kuşkonmaz hasadı yapıldığı için her yerde bulabilmek mümkündür.

Münih’ te en eski bira fabrikası bulunmaktadır. Yemeklerin yanında bira olmazsa olmazdır. Bu nedenle Almanya’ nın yemek kültürü ve bira kültürü biraz daha farklıdır. Almanya her şehri ve her kültürel özelliği ile deneyimlenmeyi hak eden bir şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle Almanya’ ya giderken amacınız ne olursa olsun, kültürleşmenin etkisi olarak yaşamdan keyif almanız da muhtemeldir.

Almanya Şehirleri S.S.S.

Almanya'nın doğal güzellikleri nelerdir?
Almanya’nın en sevilen doğal güzelliklerinin başında Zugspitze Dağı gelmektedir. 2962 metre yüksekliği ile yürüyüş sevenler için zorlu bir parkur!

Pek bilinmese de Almanya dağları, şelale ve gölleri ile dikkat çekicidir.

Almanya'nın en güzel yeri neresi?
Almanya’nın en meşhur ve güzel tarihi yapılarının başında Berlin Duvarı ve Köln Dom Katedrali gelmektedir. Bu 2 yapı da sizi etkileyici yapısı ile etki altına alacak! Bu sizin anlayışınıza göre değişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×