Almanya Ticari Vize: İş Vize Şartları ve Gerekenler
Almanya Vizesi

Almanya Ticari Vize: İş Vize Şartları ve Gerekenler

Almanya’ya iş görüşmesi ve ticari anlaşmalar, fuar ve organizasyonlar için gidecek işyeri sahipleri Almanya vizesi için istenen ortak belgelere ek olarak ticari faaliyetlerini gösteren evraklar sunmalıdır.

Almanya Ticari Vizesi Almak İçin İstenilen Belgeler 2023

Almanya vizesi almak için Alman Konsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine belgelerin eksiksiz verilmesi gerekir. Bu belgeler;

Almanya Ticari Vize İşveren İçin Gerekli Evraklar

Ticari vize alacak işverenler şu evrakları tamamlamalıdır:

 • Barkotlu SGK tescil ve hizmet dökümü– Sigorta primleri hakkında bilgi gösteren belge SGK’dan alınabilir.
 • Şirket evrakları- Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticari oda kaydı, ticari sicil gazetesi fotokopisi
 • Şirket banka hesap bilgileri- Şirketin gelirlerini gösteren son 3 aya ait onaylı banka hesap hareketleri. Bakiye en az 7.000 TL olmalı, belge kaşeli ve imzalı olmalıdır. Banka yetkilisinin imza sirküleri de bulunmalıdır.
 • Vize talep dilekçesi- Şirketin antetli kağıdına yazılmış, seyahat bilgilerini ve planlarını belirten ve ticari vize talebinde bulunulan vize dilekçesi
 • Şirket davetiye mektubu– Almanya’da bulunan ve iş ilişkisi olacak firma vize başvuru sahibi için bir davetiye mektubu düzenlemelidir. Mail yoluyla iletilen belgede seyahat tarihleri ve seyahat amacı belirtilmelidir.
 • Fuar katılım belgesi- Fuar ve organizasyonlara katılım belgeleri, stant açılacaksa krokisi, yaka kartları ve ödeme dekontları vize dosyasına eklenmelidir.

Almanya Ticari Vizesi İçin Çalışanların Vermesi Gereken Evraklar

Almanya Ticari Vizesi için çalışanlar ortak evraklara ek olarak seyahatin amacını ve görevlerini bildiren belgeler vermek durumundadır. Bu belgeler şunlardır:

 • Şirket yazıları- Çalışanın görevi ve izin tarihlerini gösteren belgeler.
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi- İşe giriş tarihini belirten uzun barkotlu belge sunulmalıdır.
 • Kimlik kartları ve izin belgeleri
 • Maaş bordroları- Son üç aylık maaş bordroları şirket tarafından onaylı olmalıdır. Islak imza ve kaşe bulunmalıdır.
 • Şirket banka hesap dökümü- Şirketin adına açılan banka hesabının hareketleri ıslak imzalı, kaşeli olarak sunulmalıdır. Banka yetkililerinin imza sirküleri verilmelidir.
 • Davetiye mektubu- Almanya’daki şirket tarafından çalışan adına hazırlanan davet mektubunda seyahat amacı ve tarihleri net olarak yazılmalıdır.
 • Organizasyonlara ve fuarlara katılım belgesi- Almanya’daki fuar ve organizasyon katılım belgeleri, stant krokisi ve yaka kartları örnekleri verilmelidir.

Almanya Ticari Vize Ücreti 

Almanya ticari vize ücreti diğer vize kategorilerinde olduğu gibi yetişkinlerden 80 euro olarak belirlenmiştir.

Almanya Ticari Vize Ücreti 80 Euro

Almanya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Almanya ticari vize başvuruları başvurudan sonra ortalama 15 iş günü içeresinde sonuçlanmaktadır bur süre konsolosluğun yoğunluğuna göre 3 aya kadar uzayabilmektedir. Bu sebeple vize başvurularının en az 1 ay öncesi yapılması uygun olmaktadır.

Almanya Ticari Vize Kaç Günlük Verilir?

Almanya ticari vize sonuçlanma süresi konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 15 iş günü içerisin de sonuçlanmaktadır.

Almanya Ticari Vize S.S.S.

Almanya'dan İş Davetiyesi Aldım
Almanya’dan iş davetiyesi alan bir kişi kısa süre için gidecekse karşılıklı imzaların bulunduğu davetiye içeriğinde; yapılacak iş, çalışma şartları, çalışma süreleri, tatil günleri, işveren adı adresi, aylık veya yıllık brüt maaş, görev tanımı gibi bilgiler bulunmalıdır.
Almanya'dan İş Teklifi Alırsam Ne Yapmalıyım?
İş teklifi alınması durumunda, hem meslek hem dil hem de klasik vize belgelerinin hazırlanması ve sunulması şarttır.
Almanya'dan İş Teklifi Almak Nasıl Olur
Almanya’dan iş teklifi alanlar 90 günü aşmayacak süre için gideceklerse Schengen vizesi başvurusu yapmalıdır. 90 günden daha uzun süreli gidilmesi halinde uzun süreli ulusal vize alınması gerekmektedir. Vize başvurusu evraklar hazırlanarak konsolosluk, elçilik ya da akredite vize şirketlerinden yapılmalıdır.
Almanya Ticari Vize Ne Zaman Açılacak?
Almanya, ülkesine iş seyahati yapacak olan kişilere vize şartı koymuştur. Fuar, konferans ve iş için gerekli diğer ziyaretler için ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Almanya ticari vize ne zaman açılacak: 2023 yılı için Almanya ticari vize başvuruları açılmıştır.
Almanya İş Davetiyesi
Almanya iş davetiyesi ülkeye çalışmaya gidecek olan kişilerin, çalışacakları kurumdan alabilecekleri yazılı belgedir. Bu belge kurum tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır. Çalışma süresi, çalışacak kişinin bilgileri ve çalışma amacını net olarak içeren bir belge olmalıdır.
Almanya’dan İş Teklifi Almak
Almanya’dan iş teklifi alarak, Almanya’ya işçi olarak gidilebilir. İşçi olmak için Almanya’dan gelen bir adet iş sözleşmesi evraklarla birlikte teslim edilmelidir. İşçi olarak gitmenin bir diğer şartı gri pasaporttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×