Polonya Gezi Rehberi 2023 - Eraytur
Eraytur Blog

Polonya Gezi Rehberi 2023

İnanılmaz tarihi ve UNESCO Dünya Mirası Alanları ile Polonya, harika ve çoğu zaman gözden kaçan bir destinasyondur. Çoğu gezgin Krakow’u ziyarete gelir, Varşova’da bir veya iki gün geçirir ve sonra başka bir yere gider. Polonya’yı ziyaret etmek sadece buralardan ibaret değildir ve hatta ülkeye gelmeyi kendi keşif noktanız olarak düşünmelisiniz. Güzel parklardan eski tarihi şehirlere, ucuz biraya ve boş sahil şeridine, burada haftalarca geçirebilirsiniz. Polonya Gezi Rehberi bu konuda size yardımcı olacak!

Polonya Gezi Rehberi 2021

Polonya gezi rehberini seyahatinizi planlamak, nasıl dolaşacağınızı öğrenmek, maliyetler hakkında fikir edinmek ve bilmeniz gereken diğer her şey için kullanabilirsiniz! Her zamanki turistik yerlerden daha fazlasını yapın ve güzel, kültürel açıdan zengin ve az keşfedilmiş bir ülke ile bir macera yaşayın.

Polonya Gezi Rehberi-Polonya’da Gidilecek Yerler ve Etkinlikler

Polonya gezi rehberi ülkeyi ziyaret edecek gezginler için görülmesi gereken yerleri araştırdı ve derledi. Bu az keşfedilmiş Doğu Avrupa ülkesinde iyi vakit geçirin!

Auschwitz’i Görün

Auschwitz, Naziler tarafından II.Dünya Savaşı sırasında kullanılan eski bir toplama kampının bulunduğu yerdir. Giriş ücretsizdir, ancak size bilgi sağlayabilecek bir rehberle deneyim çok daha anlamlı olur. Caddenin karşısındaki Birkenau kampını da içeren bir rehber için yaklaşık 60 PLN ödersiniz.

Krakow’u Ziyaret Edin

Krakow, ülkenin en büyük turistik yerlerinden biridir (insanlar buraya partiye gelmeyi sever). Bu şehir güzel, ucuz ve yapılacak çok şeyle dolu. Kaleyi, yakındaki tuz madenlerini ve yer altı kalıntılarını kontrol ettiğinizden emin olun!

Wroclaw’ı Keşfedin

Wroclaw, Polonya’nın daha az bilinen destinasyonlarından biridir, ancak muhteşem mimari söz konusu olduğunda kesinlikle her yerle rekabet edebilir. Bu küçük şehir güzel, ucuz ve kalabalıktan uzak! 1790’larda Kosciuszko Ayaklanması sırasında gerçekleşen Raclawice Savaşı’nı tasvir eden Raclawice Panoramasını mutlaka görün.

Bialowieza Ulusal Parkı’nda Dolaşın

Beyaz Rusya sınırındaki bu milli park, bir zamanlar Avrupa’nın çoğunu kaplayan dokunulmamış bir ormanın son kalıntılarını içerir. Aynı zamanda Avrupalı ​​bizonların hala vahşi doğada yaşadığı tek yerdir. Giriş 6 PLN’dir. Bir rehber istiyorsanız, yaklaşık 250 PLN ödemeyi bekleyin.

Varşova’yı Keşfedin

Eski ve yeni şehirleri keşfedin ve ziyaretinizi, Varşova Ayaklanması’nın kahramanca mücadeleleri ve 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin gettolaşması hakkında bilgi edinebileceğiniz şehrin müzelerine odaklayın. Kale de güzeldir, ancak savaş sırasında orijinali yıkıldığı için yeni bir yapıdır.

Szczecin Yeraltı Tünellerini Gezin

Bu beton tüneller, Szczecin şehrinin altında yer almaktadır. Tüneller, 1940’larda bir sığınak olarak belirlenmiş ve daha sonra Soğuk Savaş sırasında bir sığınak olarak kullanılmıştır. Yerin 17 metre altında, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma eserleri görecek ve sığınağın savaş sırasında nasıl kullanıldığını öğreneceksiniz. Soğuk Savaş sırasında bir nükleer saldırıdan kurtulmak için tünellerin nasıl güçlendirildiğini de öğreneceksiniz. Turlar yaklaşık bir saat sürer ve giriş 25 PLN’dir. Tünellerde hava soğuyabileceği için yanınızda bir kazak getirin.

Bir Milli Parkı Ziyaret Edin

Milli parklar ülkenin sadece% 1’ini kaplasa da, Polonya’da ziyaret edebileceğiniz 23 tane var. Ojcowski Ulusal Parkı (Krakow yakınında), çarpıcı mağaralar ve kalelerle dolu çok küçük (12 km) bir parktır; Slowinski Ulusal Parkı (Baltık Kıyısında), Biebrzanski, Narwianski ve Poleski Ulusal Parkları (tümü kuzeydoğuda yer almaktadır) harika Kuş gözlemciliği. Parklara giriş genellikle kişi başına 10 PLN’den azdır ve kalabalıklardan uzaklaşmanın ve bacaklarınızı uzatmanın harika bir yoludur (özellikle havanın güzel olduğu yaz aylarında veya yaprakların rengi değişirken sonbaharda) .

Wawel Kalesi’ne Tırmanın

Krakow’daki bu yer, tüm Polonya’daki bir ortaçağ kalesinin en güzel örneklerinden biridir. Buradaki kaleler, çoğu yıllar içinde yıkıldığı için nadirdir ve büyük çoğunluğu II.Dünya Savaşı sırasında yıkılmıştır. 13. yüzyılda Kral Casimir III’ün emriyle inşa edilen bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, ortaçağ duvar halıları, eski Polonya kraliyet mücevherleri ve ayrıca Osmanlı İmparatorluğu hazinelerine sahip bir sanat müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Giriş görmek istediğiniz şeye bağlı olarak 5-25 PLN arasında değişmektedir. Yaz aylarında Pazartesi günleri Kraliyet Hazinesi ve Cephanelik için ücretsiz biletler mevcuttur.

Ahşap Kiliseleri Ziyaret Edin

Ülkenin güneydoğu köşesine gizlenmiş olan Güney Küçük Polonya’nın Ahşap Kiliseleri, Polonya’daki dini mimarinin dönemlerini yansıtan altı Roma Katolik kilisesinden oluşur: Orta Çağ’dan Gotik’e, Rokoko, Barok ve ayrıca ara sıra soğan kubbesi veya Yunan haçı. 15. ve 16. yüzyıllara kadar uzanan bu kiliselerin içleri karmaşık bir şekilde boyanmış ve elle oyulmuş, kilisenin her santimi gerçek bir sanat eseridir. Bunlar dini ibadet yerleri olduğu için ziyaret ettiğinizde uygun giyinmeniz yeterli.

Wieliczka Tuz Madeni’nde Bir Tura Çıkın

Bu maden ilk olarak Orta Çağ’da Krakow’un ana endüstrilerinden biri olarak kullanıldı ve 2007’ye kadar sofra tuzu üretti. Bugün artık kullanılmıyor ve turistler mağara odaları, heykelleri, şapelleri, avizeleri ve katedralleri hayranlıkla seyretmek için ziyaret ediyor. Madenciler tarafından tuzdan oyulmuş. Madenler 300 metreden fazla derinliğe ulaşıyor ve aynı zamanda çağdaş sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Giriş 89 PLN’dir.

Gdansk’ta Dolaşın

Eskiden Danzig olarak bilinen Gdansk, kuzey Polonya’da güzel bir sahil şehridir. Şehrin çoğu, II.Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edildi, ancak burada hala bol miktarda tarihi yer bulabilirsiniz. Eski şehirde dolaşıp yerel pazarları ve küçük esnaf dükkanlarını inceleyerek biraz zaman geçirdiğinizden emin olun. Ve şehrin 16. yüzyıldan kalma yüksek gotik kilisesi Meryem Ana’nın Göğe Kabulü Meryem Ana Bazilikası’nı da kaçırmayın.

Kalwaria Zebrzydowska’ya Hayran Kalın

Krakow’dan yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan manastır, 17. yüzyıla kadar uzanıyor ve Mannerist mimari tarzını temsil ediyor. Manastırın çevresinde 5 km’den fazla hac yolu ve 42 şapel ve kilise bulunmaktadır. Turlar ücretsizdir (ancak önceden rezerve edilmelidir) ve yaklaşık bir saat sürer. Bağışlar kabul edilir.

Lublin’e Gidin

Lublin, doğu Polonya’nın ana şehridir ve Orta Çağ boyunca önemli bir ticaret ve askeri merkezdi. 16. yüzyılın sonlarında kendi mimari tarzını geliştirdi ve kentin birçok İtalyan mimarı getirmesiyle Lublin Rönesansı olarak anıldı. Kaleyi, manastırı ve eski şehri (Krakow’un eski kentiyle benzerliklerinden dolayı bazen “Küçük Krakow” olarak anılır) ziyaret ettiğinizden emin olun.

Dünyanın En Uzun Papa Heykelini Ziyaret Edin

Czestochowa’da bulunan bu Papa John Paul II heykeli (Polonya’nın Wadowice kentinde doğdu) 13,8 metre boyunda ve fiberglastan yapılmıştır. Burada görülecek çok fazla şey yok, ancak bölgedeyseniz ilginç bir fotoğraf turu yapmanızı sağlar!

Exploseum’u Ziyaret Edin

Dinamitin mucidi tarafından kurulan bu terk edilmiş Nazi patlayıcı tesisi, şimdi halka açık bir müze. Burada ziyaretçiler Alfred Nobel, şirketi, Alman işgali sırasında Polonyalılar için yaşam, savaş sırasında kullanılan silahlar ve modern savaş silahları hakkında bilgi ediniyor. İlginç ve ayıltıcı bir müze. Bydgoszcz’de gizlenmiş, müzenin keşfedilmesi 1-2 saat sürüyor. Giriş, bir rehber içeren 17 PLN’dir. 6 yaşın altındaki çocukların girmesine izin verilmez.

Barış Kiliselerini Ziyaret Edin

Bunlar Avrupa’nın en büyük ahşap iskeletli kiliseleridir ve Jawor ve Swidnica’da bulunmaktadır. Roma Katolik Polonya’da inşa edilen ilk Lutheran kiliseleri olarak 17. yüzyılın ortalarında inşa edilmişlerdir ve UNESCO Dünya Mirası Siteleridir. Kiliseler Katolik olmadığı için, sadece ahşaptan yapılmalarına izin verildi ve çan kuleleri veya çanları olamazdı (Luthercilerin, egemen din ile rekabet edebilecek taştan kiliseler inşa etmelerine izin verilmezdi). Giriş 12 PLN’dir ve sesli tur mevcuttur. Sadece uygun şekilde giyindiğinizden emin olun.

Gdansk’taki 2. Dünya Savaşı Müzesi’ni Görün

İkinci Dünya Savaşı Müzesi 2008’de açıldı ve ülkenin en iyi müzelerinden biri. Savaşın Polonya’da ve Avrupa’nın geri kalanında ortaya çıkardığı ölüm ve yıkıma gerçekten gözlerinizi açan, sürükleyici bir deneyim. Silahlara, giysilere, mektuplara ve haritalara ek olarak, size savaşın en kötüsünü yaşamanın nasıl bir şey olacağına dair elle tutulur bir fikir vermek için yeniden tasarlanmış bir cadde var. Kabul 23 PLN.

Varşova Ayaklanma Müzesi

Bu müze, Polonya’nın bağımsızlığı için savaşan ve ölen Varşova halkına bir övgü niteliğindedir. 2004 yılında açılan müze, Polonya vatandaşlarının Alman işgaline karşı isyan ettiği 1944 ayaklanmasından kalma yüzlerce esere ev sahipliği yapıyor. Ayaklanma 63 gün sürdü ve II.Dünya Savaşı sırasındaki en büyük direniş hareketiydi. Polonya tarihinin en önemli olaylarından birine ışık tutan silahlar, giysiler, mektuplar ve etkileşimli filmler var. Yetişkinler için giriş 25 PLN’dir.

Tatras Dağları’nı Keşfedin

Karpat Dağı’nın bir parçası olan bu dağ silsilesi, Polonya ve Slovakya sınırına yakın bir konumdadır. Burada, yürüyüş için harika bir yer olan Tatra Milli Parkı’nı (UNESCO koruması altındaki bir site) bulacaksınız. 200 kilometrekarelik bir alana yayılan, 2-12 saat arasında değişen çok sayıda günlük yürüyüş var. Parkta kamp yapamayacak olsanız da, önceden rezervasyon yaparsanız ve gecelik 50 PLN tutarsanız kullanılabilir dağ kulübeleri vardır.

Ücretsiz Bir Yürüyüş Turuna Katılın

Yeni bir şehre vardığınızda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yürüyüş turu yapmaktır. Bu, araziyi tanımanın ve varış yerinin kültürü, insanları ve tarihi hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur. Walkative, Varşova, Krakow, Gdansk, Poznan, Lublin ve ülke çapında birkaç başka şehirde ücretsiz turlar sunmaktadır. Bu turlar size herhangi bir rehber kitaptan çok daha fazla fikir verecektir. Sadece gün sonunda rehberlerinize bahşiş verdiğinizden emin olun!

Polonya gezi rehberi tavsiyeleri Polonya’nın en güzel yerlerini sizin için araştırdı. Lütfen okumaya vakit ayırın ve bütçenizi önerilerimiz sayesinde yapın!

Polonya Seyahat Maliyetleri

Polonya gezi rehberi Polonya gezisi esnasında oluşabilecek maliyetleri değerlendirdi ve sizin için derledi:

Konaklama; Polonya’daki çoğu pansiyon odası gecelik yaklaşık 45-55 PLN tutarındadır. Hosteldeki özel bir oda, bir çift kişilik yatak için gecelik en az 150 PLN tutarındadır. Ücretsiz Wi-Fi standarttır ve kendi yemeğinizi pişirmek istiyorsanız çoğu hostelde kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz olanaklar da vardır. Kilitli dolaplar çoğu hostelde de mevcuttur. Krakow ve Gdansk’taki birçok hostelde ücretsiz kahvaltı mevcuttur, ancak Varşova’da nadirdir.

İki yıldızlı ekonomik bir otelde çift kişilik yatak, ücretsiz Wi-Fi, gecelik yaklaşık 100 PLN’dir. Ücretsiz Wi-Fi yaygındır ve birçok otelde basit bir ücretsiz kahvaltı da dahildir. Üç yıldızlı bir otel için gecelik 180 PLN’ye yakın ödeme yapmayı bekleyin.

Airbnb, gecelik 40 PLN’den başlayan ortak odalarla ülke genelinde mevcuttur. Özel bir oda için gecelik en az 75 PLN ödemeyi bekleyin, tüm evler / daireler ise 155 PLN civarında.

Polonya gezi rehberi tavsiyesi: Ülke genelinde çok sayıda kamp alanı var. Temel bir çadır arsası için gecelik yaklaşık 40 PLN ödemeyi bekleyin. Dağlarda bulunuyorsanız ve milli parkta olmadığınız sürece vahşi kamp yapmak hoş karşılanır (Polonya’da milli parklarda kamp yapmak kesinlikle yasaktır).

Yiyecek; Polonya yemekleri oldukça doyurucudur ve genellikle patates, et, lahana ve baharat içerir. Ülkede ayrıca Paczki (Polonyalı çörek) ve makowiec (haşhaşlı kek) gibi birçok geleneksel tatlı vardır.

Ucuz yerel yemeklerin çoğu 20 PLN civarındadır. Bunlar, bir Mleczny’de alacağınız türden yemekler olacaktır (“Milk Bar”, geleneksel yemek pişiren küçük yerel restoranların adıdır). Biraz meraklı bir şey için, orta sınıf bir restoranda yemek, bir içecekle üç çeşit yemek için 50 PLN’ye yakındır. Fast food için (McDonald’s’ı düşünün), temel bir öğün için yaklaşık 18 PLN ödemeyi bekleyin.

İçki içmeye gelince, bir restoranda veya barda bir bira en az 8 PLN’ye mal olurken, bir mağazadan satın alırsanız bu fiyatın yarısından daha azına alabilirsiniz. Bir kafede bir kapuçino için yaklaşık 8 PLN ödemeyi bekleyin.

Polonya Gezi Rehberi dikkat çekiyor: Yiyecek, aktivite ve konaklama gibi şeyler için fiyatlar Varşova’da yaklaşık% 5-10 oranında biraz daha yüksektir.

Polonya Gezi Rehberi tavsiyesi: Kendi yiyeceklerinizi satın almayı ve yemeklerinizi pişirmeyi planlıyorsanız, makarna, sebze, tavuk ve diğer temel yiyecekler gibi temel ürünleri içeren yiyecekler için haftada yaklaşık 140 PLN ödemeyi bekleyin.

Aktiviteler; Tuz madenleri (89 PLN) veya rehberli Auschwitz turu (60 PLN) gibi birkaç aykırı örnek olsa da, çoğu müze ve turistik yer 25 PLN civarında. Kışın ziyaret ediyorsanız, 60-130 PLN arası kayak ücreti için teleferik geçişleri mevcuttur. Bisiklet kiralamak istiyorsanız, günde yaklaşık 25 PLN ödemeyi bekleyin.

Polonya için Önerilen Gezi Bütçeleri

Polonya, gezginler için uygun fiyatlı bir destinasyondur, ancak ne kadar ucuz olduğu, bütçenize ve seyahat tarzınıza bağlıdır. Polonya gezi rehberi gezinizi planlamanıza yardımcı olmak için,  bazı önerilen bütçeler ve seyahat stillerini araştırdı.

Sırt çantalı gezgin bütçesiyle, günlük 115-190 PLN (30-40 USD) karşılığında Polonya’yı ziyaret edebilirsiniz. Bu bütçeyle, ucuz bir hostelde veya kampta kalacak, öğünlerinizin çoğunu pişirecek ve toplu taşıma araçlarını kullanacaksınız. Ek olarak, yürüyüş veya ücretsiz yürüyüş turları gibi çoğunlukla ücretsiz aktivitelere katılmanız mümkündür. Biraz daha fazla esneklik istiyorsanız, bu kadar sıkı ve basit bir bütçeye sahip olmamanız için günde bir 10 dolar daha ekleyin.

Yaklaşık 230-290 PLN (60-75 USD) orta düzey bir bütçeyle, ekonomik bir otelde kalabilir, ucuz yerel restoranlarda yemek yiyebilir, ücretli aktiviteler yapabilir, daha fazla içebilir ve gerçekten esnekliğe sahip olacaksınız. Polonya’da ne isterseniz yapmak için. Ülkede çok fazla kalamazsınız, ancak harcamalarınız için çok fazla endişelenmeden idare edebileceksiniz.

540 PLN’den (140 $ + USD) lüks bir bütçeyle, 4 yıldızlı bir otelde kalabilir, her öğünde daha güzel restoranlarda yemek yiyebilir, istediğinizi içebilir ve istediğiniz kadar müze ve turistik yeri ziyaret edebilirsiniz. (kışın kayak veya çok günlük yürüyüş gezileri dahil), taksilere binin ve daha fazlasını yapın. Bu sizin taban bütçenizdir, ancak günlük bu tutarda, harcamalarınızı gerçekten izlemenize gerek yoktur.

Polonya Gezi Rehberi: Para Tasarrufu İçin İpuçları

Polonya çok uygun fiyatlı bir ülke olduğundan, tasarruf etmenize yardımcı olacak çok fazla ipucu yok. Para harcamak için yolunuzdan çekilmediğiniz sürece zaten çok fazla para harcamayacaksınız! Burada düzenli, günlük şeyler yapmak bütçenizi bozmaz. Polonya’da yaşam maliyetleri ucuzdur. Bununla birlikte, Polonya gezi rehberi tavsiyeleri ile Polonya’yı ziyaret ederken paradan tasarruf etmenin hala birkaç ek yolu var:

 • Milk Bank’ta Yemek; Bar Mleczny’de (Süt Barı) doyurucu bir pierogide Polonya’nın tadına bakacaksınız, ev yapımı çorbalar, bol miktarda et ve yerel bir bira, 30 PLN’nin altında harika bir öğündür. Bir tezgahtan sipariş verdiğinizde gösterişten uzak ve kafeterya tarzı beklemeyin, ancak paradan tasarruf etmenin ve yemeklerin tadını çıkarmanın harika bir yoludur.
 • Turist kartı alın; Krakow ve Varşova gibi bazı şehirler, toplu taşıma araçlarına sınırsız erişim (normalde bir veya üç gün) ve müzelere ücretsiz veya indirimli erişim sağlayan turist kartları sunar. Çok sayıda site görmeyi planlıyorsanız, yerel turizm ofisine gidip bu kartlardan birini aldığınızdan emin olun! Genellikle 130-150 PLN arasındadırlar.
 • İçki içerken dikkat edin; Krakow gibi şehirler partileriyle tanınır ve büyük bar gezintileri ve dışarıda uzun geceler normaldir. Bunlar hızla toplanabilir, bu yüzden ne kadar içtiğine dikkat et. Mümkün olduğunca ilk önce bir bakkaldan favorilerinizi alarak başlayın. Bu şekilde fiyatın% 50’sinden fazlasını tasarruf edersiniz.
 • Ücretsiz bir yürüyüş turuna katılın; Ücretsiz Yürüyüş Turları gibi şirketlerden ücretsiz turlar, Krakow, Gdansk ve Varşova gibi Polonya’nın bazı büyük şehirlerinde bulunabilir. Tarih, kültür ve mimari hakkında bilgi edinirken şehri keşfetmenin harika bir yoludur. Bahşiş verdiğinizden emin olun!
 • Yolculuk paylaşımı uygulamalarını kullanın; BlaBlaCar gibi araç paylaşma uygulamaları, ülke içinde ucuza dolaşmanın harika bir yoludur. Sadece uygulamayı indirin, yolcu arayan birini bulun ve gidin! Herkes derecelendirilir ve doğrulanır ve bu genellikle diğer ulaşım türlerinden daha uygun (ve daha ucuzdur). Şehir içinde seyahat etmek için Uber’i kullanın. Yerel taksilerden daha ucuz.
 • Yerel bir yerde kalın; Polonya’da konaklama pahalı olmasa da Couchsurfing konaklama maliyetlerinizi düşürmenin harika bir yoludur. Kalacak ücretsiz bir yer edinerek biraz para biriktirmekle kalmayacak, aynı zamanda yerel bir arkadaş edinebilecek ve nerede olduğunuz hakkında içeriden bilgi alabileceksiniz!
 • Bisiklet paylaşımı; 10 PLN karşılığında, Varşova’daki bir bisiklet kiralama şirketi olan Vetrulio’ya kaydolabilirsiniz. Kaydolduktan sonra, bisiklet kullanımı 20 dakika boyunca ücretsizdir, bu da ziyaretiniz sırasında şehirde gezinmek için esasen ücretsiz olmasını sağlar. 20 dakika sonra (ve bir saate kadar) sonraki saat için sadece 1 PLN ve ardından 3 PLN olur.

Polonya gezi rehberi devam ediyor, lütfen okumaya vakit ayırın!

Polonya’da Nerede Kalınır?

Polonya’da konaklama çok uygun. Pansiyonlarda kalmak istemeseniz bile, ülke çapında gerçekten rahat ama ucuz oteller bulabilirsiniz. Polonya gezi rehberi kalmak için en sevilen bazı yerleri sizin için seçti:

 • Warsaw Downtown Hostel (Varşova)
 • Oki Doki Old Town (Varşova)
 • Greg ve Tom’s Hostel (Krakow)
 • Flamingo (Krakow)
 • Slowgate Pansiyon (Gdansk)
 • Mleczarnia Pansiyon (Wroclaw)

Polonya gezi rehberi önerisi: Polonya’da Erasmus öğrenci değişimi programında çok sayıda Türk öğrenci var, tanıdıklarınız varsa onlardan konaklama yeri önerisi alabilirsiniz.

Polonya’da Nasıl Dolaşılır?

Polonya gezi rehberi Polonya’da ulaşım seçeneklerini derledi:

Toplu Taşıma- Halk otobüsleri ve tramvaylar, ne kadar uzağa gittiğinize bağlı olarak, tek yönlü yolculuk için yaklaşık 2-5 PLN tutarındadır. Tek günlük geçiş için fiyatların kişi başı 15 PLN’den başlamasını bekleyin. Varşova’da 3 günlük toplu taşıma kartı 36 PLN’den başlıyor.

Polonya gezi rehberi tavsiyesi: Otobüsler ve tramvaylar, her şehirde dolaşmanın en yaygın yoludur. Sadece Varşova’da metro sistemi var ve fiyatlar otobüs ve tramvay ile aynı.

Uçmak; Ryanair ve Wizz gibi ekonomik havayolları sayesinde Polonya’da uçmak nispeten ucuzdur. Varşova’dan, gidiş-dönüş 300 PLN’nin altında ülkedeki hemen hemen her şehre varırsınız. Örneğin, Varşova’dan Krakow’a bir saatten az sürer ve 215 PLN’ye mal olurken, Varşova’dan Gdansk’a bir saat sürer ve 255 PLN’ye mal olur.

Polonya gezi rehberi önerisi: Wizz ve Ryanair kıtanın her yerine uçtuğundan, Polonya’ya gelmek / Polonya’dan gitmek de kolaydır. Erken rezervasyon yaparsanız ve esnek olursanız, Avrupa’nın dört bir yanındaki noktalara 50 PLN kadar düşük bir fiyata uçuş bulabilirsiniz.

Otobüs; Polonya geniş bir otobüs ağına sahiptir, böylece bütçeniz kısıtlıysa tüm ülkeyi otobüsle kolayca gezebilirsiniz. Flixbus (ve ortak şirketi Polski Bus) uygun fiyatlarla konforlu otobüslere sahip olduğu için en iyi seçenektir. Örneğin, Varşova’dan Krakow’a 5 saatlik yolculuk yaklaşık 25 PLN’ye, Varşova’dan Gdansk’a 9 saatlik yolculuk ise 40 PLN’ye mal oluyor.

Polonya Gezi Rehberi dikkat çekiyor: Otobüslerde banyolar, elektrik prizleri ve Wi-Fi bulunur, bu da onları düşük bütçeli gezginler için iyi bir seçim haline getirir.

Tren; Otobüsler kadar ucuz olmasalar da trenler Polonya’da uzun mesafeli yolculuklar için iyi bir seçenektir çünkü daha konforludurlar ve çok sayıda aktarma gerektirmezler. Biraz daha fazla para harcamak istiyorsanız, daha uzun yolculuklar için de daha rahatlar. Burada çeşitli tren türleri ile tren işleten yaklaşık 10 farklı şirket var. Seyahat edenler için en önemli 3 tanesi ExpressInterCity Premium (EIP), ExpressInterCity (EIC) ve InterCity’dir (IC).

EIP trenleri hızlıdır (200 km / saate kadar) ve büyük şehirler arasında çalışır. Birinci sınıf ve ikinci sınıf koltukları vardır ve rezervasyon zorunludur. Seyahatiniz sırasında yemek yemek istiyorsanız  en yeni trenlerde yemek vagonu bulursunuz.

EIC trenleri de büyük şehirler arasında çalışır ancak biraz daha yavaştır. Yemek vagonu ve business class koltukları ile hala tamamen güvenli ve rahatlar. Hizmetler o kadar iyi olmadığından, buradaki fiyatlar EIP trenlerindekinden daha düşük.

IC trenleri üçü arasında en ucuz olanıdır, ancak aynı zamanda daha fazla durak yaptıkça en yavaş olanıdır. Elektrik prizleri gibi temel olanaklara sahiptirler.

InterRegio (IR) trenleri, çoğu orta büyüklükteki şehirde en üstte olduğu için başka bir seçenektir. Burada birinci sınıf veya koltuk rezervasyonu yoktur, bu nedenle biraz daha yoğun olabilir ve bazen bagaj için yer kalmayabilir. Ama ucuzlar!

Araç Paylaşımı; BlaBlaCar, şehirlerarası seyahat için en iyi sürüş paylaşım seçeneğidir. Ucuzdur, hızlıdır ve sürücüler doğrulanır ve incelemeleri vardır, bu nedenle oldukça güvenlidir. Sürücüler genellikle geç kaldıkları veya planlarını tamamen değiştirdikleri için esnek planlarınız olduğundan emin olun.

Polonya gezi rehberi tavsiyesi: Polonya’daki her şehirde dolaşmak için taksilerden daha ucuz olduğu için Uber en iyi seçeneğinizdir. Bu kodla ilk Uber yolculuğunuzda 15 $ tasarruf edebilirsiniz: jlx6v

Otostop; Polonya, AB’deki en otostop dostu ülkelerden biridir. Nereye gideceğinizi söyleyen bir tabelanız varsa ve düzgün görünüyorsunuz, genellikle bir bedava yolculuk için çok uzun süre beklemenize gerek kalmaz. Kendi ülkenizden bir bayrak bulundurmak da yardımcı olacaktır.

Polonya gezi rehberi tavsiyesi: Genel olarak, burada otostop yapmak oldukça güvenlidir, ancak yine de sağduyunuzu kullanmak ve önlemler almak isteyeceksiniz (değerli eşyalarınızı çantanız yerine üzerinizde tutmak gibi). HitchWiki, otostop bilgisi için en iyi web sitesidir.

Polonya’ya Ne Zaman Gidilir?

Polonya gezi rehberi Polonya’nın mevsimsel özelliklerini inceleyerek gitmek için en iyi zamanı seçmenize yardımcı oluyor.

Polonya’yı ziyaret etmek için en iyi (ve en popüler) zaman yaz aylarında, Haziran’dan Ağustos’a kadardır. Havalar sıcak olacak ve yağmur sık ​​yağmayacaktır. Bu süre zarfında 25 C civarında sıcaklıklar bekleyin (bölgesel farklılıklar bulunur; kuzeydeki Gdansk’tan güneydeki Krakow’a 1-3 derece fark bekleyin).

Yaz aynı zamanda turizm için yılın en yoğun aylarıdır ve bunu yalnızca başlıca turistik şehirlerde (Varşova ve Krakow gibi) gerçekten fark edeceksiniz.

Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim arasındaki ara sezon da ziyaret etmek için harika zamanlardır. Kalabalığı görmeyeceksiniz ve çok daha ılıman sıcaklıklara şahit olacaksınız. İlkbaharda daha fazla yağmur yağar, ancak sonbaharda geziniz için çarpıcı bir arka fon oluşturan çarpıcı sonbahar renklerini göreceksiniz.

Kış mevsimi Polonya oldukça soğuk olabilir, sıcaklıklar gün içinde -1 C civarına ve geceleri -5 C ‘ye düşer. Kar yaygındır ve araba ile seyahat ediyorsanız koşulları etkileyebilir. Kısacası, kayağa gitmeyi veya diğer kış aktivitelerine katılmayı planlamadığınız sürece bir kış ziyareti önermeyiz.

Polonya gezi rehberini yazımızı beğendiyseniz ve Polonya seyahati planlıyorsanız vize işlemleriniz için Polonya vize rehberi sayfamızı ziyaret ediniz.

Polonya Büyükelçiliği resmi sitesinden güncel haberlere ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×