Rusya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021] - Eraytur
Rusya Vizesi

Rusya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında 30 günü aşmayan seyahatler için bir vize muafiyeti söz konusu idi. 1 Ocak 2016 yılında Rusya Hükümeti bu anlaşmayı askıya almıştır. 1 Eylül 2019’da ise Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri bu hakkı geri kazanmıştır. Umuma Mahsus Bordo Pasaportlu vatandaşlar ise kısa süreli turistik ve ticari seyahatlerde vize almak zorundadır. Rusya Vize Evrakları denilen talep edilen belgeleri tamamlayanlar vize başvuru merkezlerinde Rusya vize işlemlerini yapabilirler.

Romanya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Rusya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Rusya vizeleri içinde en çok talep edilen vize türleri turistik vize-ticari vizedir. Turistik vizeler 15 günden başlamak üzere genellikle 30 gün ve çift girişli olarak verilir. Çift girişli vizelerle Rusya’nın özerk bölgelerine ve anlaşmalı sınır komşularına giriş çıkış yapılabilir. Vize süresi Rusya’da uzatılamaz, bu yüzden seyahat amacı ve tarihleri iyi planlanmalı bu planlamaya göre vize talebinde bulunulmalıdır.

Rusya vize işlemleri ne zaman başlayacak?

Rusya vize işlemleri 1 Ocak 2021 tarihinde e-vize uygulaması ile başlamış bulunmaktadır. Vize alacak Türk vatandaşları e-vize uygulaması ile Rusya vizesi alabilirler.

Rusya Turkiye vize uyguluyor mu?

Evet, umuma mahsus bordo pasaport sahipleri için Rusya, ülkemizi vize uygulamasına tabi tutmaktadır. Fakat Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri için kısa süreli seyahatlerde vize uygulaması bulunmamaktadır.

Rusya vize ücreti kaç TL?

Rusya vize ücreti; tek girişli 10 günlük vize için 80 USD, tek girişli 3 günlük vize için 160 USD, çok girişli 10 günlük turistik vize için ise 128 USD’dir.

Rusya vize evrakları başvurulan vize türüne göre ve vize başvurusunda bulunan kişinin meslek durumuna göre değişebilir. Turistik vizeler ve ticari vizelerde belgeler değişmektedir.

Rusya Vize Evrakları Turistik Vize İçin Belgeler

Rusya’ya kısa süreli turistik seyahatte bulunacak kişiler Rusya vize evrakları dosyasında şu belgeleri bulundururlar:

 • Pasaport- Rusya seyahatleri için 6 ay geçerli mevcut pasaportun iki sayfası vize işlenmesi için boş olmalıdır. Pasaport biyometrik özellikli ve son 10 yılda alınmış olmalıdır.
 • Fotoğraf- Fotoğraflar biyometrik nitelikte olmalı, 35mmx45mm boyutlarında bulunmalıdır. Dini nedenlerle kullanılan baş örtüsü dışında kişinin yüzü net olarak görülmelidir. Koyu renkli camları olan gözlüklü fotoğraflar kabul edilmez.
 • Kimlik fotokopisi- Kimlik kartının renkli fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Rusya vize bilgi formu-Rusya vize bilgi formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. Verilen bilgiler doğru ve diğer belgelerdeki bilgilerle tutarlı olmalıdır.
 • Voucher belgesi- Rusya’daki seyahat acentesi veya tur operatörü tarafından gönderilen Voucher belgesi seyahatin yapılabileceğini gösteren bir kabul onay belgesidir. Belgenin aslı istenir.
 • İkamet Belgesi- İkamet belgesi Türkiye’de yaşayan yabancılardan istenir, seyahat sonrası 6 ay geçerli olmalıdır.

Rusya Ticari Vize Evrakları

Rusya’da iş görüşmeleri yapacak, iş yatırımları planlayan işyeri sahipleri ve şirket çalışanları Rusya vize evrakları dosyasına şu belgeleri eklerler:

 • Pasaport- 10 yıl içinde alınmış pasaport aslı ve renkli fotokopileri verilmelidir. Pasaportun geçerlilik süresi 6 ay olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf- Beyaz fon üzerine çektirilen fotoğraflar biyometrik nitelikte olmalıdır. 35mmx45mm ebatlarında olmalıdır. Fotoğraflar yeni olmalıdır.
 • Kimlik- Kimlik belgelerinin renkli fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Rusya vize bilgi formu- Rusya vize bilgi formu hatasız ve eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Rusya Ticari Davetiye- Rusya’da faaliyet gösteren şirketin düzenleyeceği davet mektubu Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Federal Göç İdari Şubesi tarafından onaylı olmalıdır. Rusya’daki şirket yetkililerinin bilgileri, seyahat amacı ve içeriği belirtilmelidir. Belge elektronik olarak mail yoluyla iletilebilir.

Rusya Vizesi Önemli Notlar 2021

Rusya Vizesi İşlemleri

Rusya vize işlemleri yapılacak olan başvurunun ve seyahat nedeninin, kalış nedeninin, kalış süresinin ve mesleki pozisyonuna göre farklılaşan evrakları bize merkezi tarafına gönderilmesi gerekmektedir. Kişi eğer İstanbul dışarısında ikamet ediyor ise onaylanan vizelerine kargoya da kurye aracılığı ile zahmetsiz bir şekilde bulunduğu yerden vize merkezine teslim edebilmektedir.

Rusya Vize Türleri

Rusya vize türü kişinin Rusya’ya gerçekleştirecek ziyaret nedenine göre değişiklikler göstermektedir. İlk olarak bu amacın düzgün bir şekilde karar verilmesi gerekmektedir. Rusya’da verilen başlıca vize türleri ise; o Rusya turist vizesi, Rusya aile ve arkadaş ziyareti vizesi, Rusya ticari vizesi, Rusya çalışma vizesi, Rus eğitim vizesi ve Rusya transit vizedir.

Rusya turistik vizesi, Rusya aile ziyaret vizesi ya da çalışma ve eğitim nedeni dahilinde seyahat edecek olan kişiler ticari ve diğer amaçlara gelen, geçerli bir umuma mahsus pasaport hamili vatandaşları, Rusya Federasyonu mevzuatı gereğince verilen vizeler ile Rusya federasyonu Toprakları içerisine girebilme hakkına sahiptir.

Türkiye vatandaşları sahip olduğu Pasaportlar ile Rusya seyahatlerinde vize işlemlerine tabi tutulmaktadırlar.

Rusya Transit Vizesi

Rusya transit vizesi, tek girişli olması halinde uçak ile seyahat edecek olan yolcular için geçerlilik süresi 3 gün olarak verilmektedir. Karayolu ya da tren ile seyahat eden yolcular için geçerlik süresi on gündür. Rusya trance vizesini sadece Rusya’daki havalimanında yapılacak ise kalış süresi 24 saati geçmediği müddetçe vize transit işlemlerinde muaf  tutulmaktadır.

Rusya Vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Rusya vizesi için en çok Sorulan sorulardan bir tanesi Rusya vizesini kaç günde çıkması konusudur. Vize başvurusunun gerçekleştirildiği tarihten itibaren ortalama bir süre olarak dört ila yedi iş günü içerisinde konsolosluk tarafından karar verilmektedir. Bu süre Rusya konsolosluğunun özel gün ve tatillere birlikte yoğun olduğu tarihlerde değişikliklere uğramaktadır.

Rusya Express vizesinin ortalama çıkış süresi ise ortalama olarak iki iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Rusya’ya seyahat edecek olan kişilerin işlemleri de bir ay önce başlamaları gerekli taraflarca tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra Express vize çıkış süresi ise 48 saattir. Çok girişli vize ile Türkiye vatandaşları Rusya’da toplamda ve aralıksız olacak şekilde 6 ay içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadırlar. Çok girişli vize ile Avrupa birliği vatandaşları ise Rusya içerisinde gerçekleştirecek olunan 180 günde en fazla 90 gün konaklama hakkını elde etmiş olmaktadırlar.

Bu kuralı ihlal edenler Rusya’dan ihraç edilir ve bir daha asla Rusya’ya giriş yapamamaktadırlar. Bu kurala uymak konaklama hakkı kazanan kişiler için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Rusya içerisinde üç aydan fazla kalmayı planlayan yabancı ülkenin vatandaşlarında uzun süreli ikamet izni alması talep edilmektedir. Bu kişiler ikamet izni başvurusunda buluna bilmeleri amacıyla çalışma müzesi ve öğrenci vizesi başvuru şartlarını karşılamaları gerekmektedir.

Rusya Vize Ücreti

Rusya vize ücretleri, ülkeye giriş sayısına ve vize işlem süresine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Rusya normal vizesi için işlem süresi beş iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Express Rusya vize başvuruları ise en fazla 48 saat içerisinde sonuç bulmaktadır.

Acil vize müracaatı yapan kişilerin, normal bir vize harç bedelinin iki katı kadar ödeme yapmaları talep edilmektedir. Bu sebepten dolayı Rusya’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin, vize başvurusu için ziyaretlerden minimum 15 gün önce vize başvuru merkezine müracaat etmeleri önemle tavsiye edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra vize başvuru ücreti en fazla 650 $ olarak belirlenmiştir.

Rusya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/rusya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Rusya Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Rusya vize müracaatı yapacak olan kişi, vize başvuruları sırasında yeni çekilmiş, arka fonu beyaz olan ve iki adet fotoğraf vermeleri talep edilmektedir. Bu fotoğraflar istenilen ölçülerde olmalıdır ve kişi fotoğraf çekildiği esnada minik hareketlerinde bulunmamaktadır. Ayrıca istenilen fotoğraf ise biyometrik olmalıdır.

Rusya Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Rusya vizesi müracaatı için talep edilen evrakların başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştirmesi, seyahat amacını net bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Rusya turistik vizesi 30 güne kadar Rusya’da kalma hakkı tanımlamaktadır. 15 günden daha fazla seyahat gerçekleştirecek kişiler ise program hakkındaki ek belgeleri ve firmaların turistik hizmet Dökümlerinde talep edebilme hakkına sahiptir.

 • Pasaport: Pasaportun en son on yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekmektedir. Ayrıca vizenin işlenebilir olması açısından iki adet sayfanda boş bulundurulması talep edilmektedir. Kişinin pasaportunu yırtık ve eksik sayfasının içermediğiniden emin olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Kişi iki adet biyometrik fotoğrafını da gerekli evrakların bulunduğu dosya içerisine eklenmesi gerekmektedir. Fotoğraflarda kişi mimik hareketi nde bulunmayarak istenilen Ölçülerde fotoğrafını çektirmesi gerekmektedir.
 • Rusya vize başvuru formu: Vize başvuru sahibi daha ayrıntılı bilgi alması için oluşturulmuş olan bir formudur. Bu sorun içerisinde kişinin verecek olduğu bilgilerin pasaportu ve kimliğindeki bilgiler ile çelişkili olmaması gerekmektedir. Formda yanlış bilgilerin ibraz edilmesi Rusya vizesi başvurusunun reddi ile sonuçlanmasına sebebiyet vermektedir. Formda seyahat tarihleri, konaklama bilgileri ve Rusya içerisinde seyahat edilecek şehir bilgisi kesinlikle bildirilmelidir. Rusya vizesi Rusya ülkesine ilk giriş yapılacak şehrin formda beyan edilmesi ve uçak ve otel rezervasyonlarının bu doğrultu ile yapılmasında fayda vardır.

Rusya Vize Talep Dilekçesi

Kişinin Rusya gerçekleştirecek olduğu seyahatin nedenine göre vize türleri değişmektedir. Her vize türüne özgü belge listesi bulunmaktadır. Rusya Federasyonu’na gidilecek nedene göre turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, ticari vize, transit vize kategorilerine göre vize başvuru işleminin gerçekleştirilmesi talep edilmektedir. Rusya vizesi başvurusunda bulunacak olan şahıslar çalışmıyor ise başvuru dosyasında seyahat masraflarını karşılayacak birinci yakınının şahsen konsolosluğa hitaben yazmış olduğu dilekçeyi ve sponsorun mesleki durumunu gösterir belgelerin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Rusya kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/rusya-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Rusya Vize Randevusu

Konsolosluk, Rusya vizesi işlemleri randevu sistemi ile kabul etmektedir. Konsolosluğa yapılacak olan her Randevusuz başvurunun işleme alınmış süresi oldukça uzatınmaktadır. Konsolosluk, Rusya vize başvurularının elektronik olarak kabul etmektedir. Bunun yanı sıra evrak teslimi yerine göre başvuru tamamlanması gerekmektedir.

Rusya Vize Başvurusunda Kişinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kişi Rusya vizesi etiketinin basını olmuş olduğu hudut makamlarında kontrol edilecek olan mevcut pasaportun sayfalarında herhangi bir deforme olmaması adına önceden dikkat etmesi gerekmektedir. Rusya vizesi başvuru dosyası içerisinde vize anketinin, çok girişli başvuruda müracaat edilecek ise davetiyenin sunulması gerekmektedir.

Rusya seyahatinin tamamlanma tarihinden daha sonra vizyon işlerince pasaportunda en az altı ay daha süresi devam ediyor olması gerekmektedir. Bu da kişinin başvuru sürecini olumlu yönde etkilemektedir.

Şirket, şahsi başvuru sahibi tarafından imzalanmalı ve ayrıca ıslak imzalı hali de başvuru dosyası içerisine eklenmelidir. Rusya vizesi adına yapılacak olan başvuruya uygun hazırlanması gereken evrakları detaylı listesi seyahat nedenine göre farklılık göstermektedir. Kişi güncel bilgileri vize merkezleri tarafından iletişime geçerek öğrenebilme hakkına sahiptir. Bütün bunların yanı sıra vize merkezi bilgilendirmelerden ücret talep etmemektedir.               

Rusya vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/rusya-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×