Rusya Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023] - Eraytur
Rusya Vizesi

Rusya Vize Evrakları: Turistik & Ticari [2023]

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında 30 günü aşmayan seyahatler için bir vize muafiyeti söz konusu idi. 1 Ocak 2016 yılında Rusya Hükümeti bu anlaşmayı askıya almıştır.

1 Eylül 2019’da ise Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri bu hakkı geri kazanmıştır. Umuma Mahsus Bordo Pasaportlu vatandaşlar ise kısa süreli turistik ve ticari seyahatlerde vize almak zorundadır. Rusya Vize Evrakları denilen talep edilen belgeleri tamamlayanlar vize başvuru merkezlerinde Rusya vize işlemlerini yapabilirler.

Rusya Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Rusya vizeleri içinde en çok talep edilen vize türleri turistik vize-ticari vizedir. Turistik vizeler 15 günden başlamak üzere genellikle 30 gün ve çift girişli olarak verilir. Çift girişli vizelerle Rusya’nın özerk bölgelerine ve anlaşmalı sınır komşularına giriş çıkış yapılabilir. Vize süresi Rusya’da uzatılamaz, bu yüzden seyahat amacı ve tarihleri iyi planlanmalı bu planlamaya göre vize talebinde bulunulmalıdır.

Rusya vize evrakları başvurulan vize türüne göre ve vize başvurusunda bulunan kişinin meslek durumuna göre değişebilir. Turistik vizeler ve ticari vizelerde belgeler değişmektedir.

Rusya Vize Evrakları Turistik Vize İçin Belgeler

Rusya’ya kısa süreli turistik seyahatte bulunacak kişiler Rusya vize evrakları dosyasında şu belgeleri bulundururlar:

 • Pasaport- Rusya seyahatleri için 6 ay geçerli mevcut pasaportun iki sayfası vize işlenmesi için boş olmalıdır. Pasaport biyometrik özellikli ve son 10 yılda alınmış olmalıdır.
 • Fotoğraf- Fotoğraflar biyometrik nitelikte olmalı, 35mmx45mm boyutlarında bulunmalıdır. Dini nedenlerle kullanılan baş örtüsü dışında kişinin yüzü net olarak görülmelidir. Koyu renkli camları olan gözlüklü fotoğraflar kabul edilmez.
 • Kimlik fotokopisi- Kimlik kartının renkli fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Rusya vize bilgi formu-Rusya vize bilgi formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. Verilen bilgiler doğru ve diğer belgelerdeki bilgilerle tutarlı olmalıdır.
 • Voucher belgesi- Rusya’daki seyahat acentesi veya tur operatörü tarafından gönderilen Voucher belgesi seyahatin yapılabileceğini gösteren bir kabul onay belgesidir. Belgenin aslı istenir.
 • İkamet Belgesi- İkamet belgesi Türkiye’de yaşayan yabancılardan istenir, seyahat sonrası 6 ay geçerli olmalıdır.

Rusya Ticari Vize Evrakları

Rusya’da iş görüşmeleri yapacak, iş yatırımları planlayan işyeri sahipleri ve şirket çalışanları Rusya vize evrakları dosyasına şu belgeleri eklerler:

 • Pasaport- 10 yıl içinde alınmış pasaport aslı ve renkli fotokopileri verilmelidir. Pasaportun geçerlilik süresi 6 ay olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf- Beyaz fon üzerine çektirilen fotoğraflar biyometrik nitelikte olmalıdır. 35mmx45mm ebatlarında olmalıdır. Fotoğraflar yeni olmalıdır.
 • Kimlik- Kimlik belgelerinin renkli fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Rusya vize bilgi formu- Rusya vize bilgi formu hatasız ve eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Rusya Ticari Davetiye– Rusya’da faaliyet gösteren şirketin düzenleyeceği davet mektubu Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Federal Göç İdari Şubesi tarafından onaylı olmalıdır. Rusya’daki şirket yetkililerinin bilgileri, seyahat amacı ve içeriği belirtilmelidir. Belge elektronik olarak mail yoluyla iletilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×