Polonya Vizesi: 2023 En Kolay Vize Nasıl Alınır? - Eraytur
Polonya Vizesi

Polonya Vizesi: 2023 En Kolay Vize Nasıl Alınır?

Polonya Vize İstiyor Mu?

Polonya, bir Schengen bölgesine üye olan bir ülke olmasından dolayı, diğer ülkeler gibi vize istemektedir. Polonya ülkesini seyahat etmek isteyen bordo (umumi) pasaporta sahip olan T.C. vatandaşları 90 günü geçmeyecek bir şekilde ziyaret gerçekleştirmeleri adına vize uygulamasına tabi tutulmaktadırlar.

Ancak, özel bir neden ile özel bir pasaporta sahip olan (siyah, kırmızı, yeşil ve gri pasaportlara) T.C. vatandaşları ise 180 günlük bir süre içerisindeki 90 gün baz alınacak şekilde seyahat gerçekleştirmek istiyorlar ise, Polonya vizesinden muaf tutulmaktadırlar.

Vize merkezleri, Polonya vizesi başvurularında uzman kadroları ise profesyonel bir danışmanlık hizmeti sağlamaktadırlar.

Polonya vize merkezi bölümü, Polonya vizesinin başvuru sürecini tecrübeli ve profesyonelce bir yaklaşım doğrultusunda ele alarak, kişinin ihtiyacı olan vizeye sahip olması adına gerekli tüm yardımlarda bulunmaktadırlar. Ayrıca sonuç hakkında karar verme yetkisine tek sahip olan kurum ise Polonya Konsolosluğudur.

Konsolosluk tarafından belirtilmiş olan vize için gerekli olan evrak listesine ve Polonya vizesi hakkındaki en güncel bilgilere yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kişi, Polonya vizesi hakkında merak ettiği ve kendisinin özel olarak sormak istediği tüm soruların cevabını vize merkezini arayarak öğrenebilmektedir. Vize merkezleri, kişiye gerekli yardımda bulunur iken kişiden hiçbir şekilde ücret talebinde de bulunmamaktadır.

Polonya Vize Başvurusu

Polonya vize başvurusu, konsolosluğun yetkilendirilmiş olduğu vize merkezlerinden gerçekleşmektedir. Kişi başvuruda bulunmadan önce vize merkezi ile iletişime geçerek belirtilen gün ve saat adına randevu talep etmektedir.

Randevu alınmayan kişiler başvuru talebinde de bulunmamaktadır. Ancak kişi, vize merkezi tarafından verilmiş olan randevuyu kaçırmış ise tekrardan randevu almak adına vize merkezinin müşteri temsilcileri ile irtibata geçerek randevu alabilmektedirler.

Kişi vize merkezine gitmeden önce, yetkili merciler tarafından belirtilmiş olan tüm gerekli evrakları hazırlamış olması gerekmektedir. Ayrıca vize merkezine giderek Polonya vizesi için başvuruda bulunmadan önce de vize harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Vize harç bedelinin ücreti ise 80 Euro olarak tahsil edilmektedir. Bu vize harç bedel ücreti ise 2 Şubat 2020 tarihine ait olarak güncel bir bilgidir.

Ayrıca Polonya vize randevusu ve buna bağlı olarak kişiden parmak izi alma işlemi de (biyometrik veri) vize merkezlerinde gerçekleştirilmektedir.

Bu nedenle kişi daha önce Schengen vize almamış ise, parmak izi veri tabanında bulunmuyor ise, bunun akabinde bizzat başvuru sahibinin vize merkezine giderek parmak izi işleminden geçmesi gerekmektedir.

Daha önceden bir Schengen vizesine sahip olunsa dahi, konsolosluk tarafından aksi bir durum bilgilendirmesi yapılana dek, Polonya Schengen vizesi almak isteyen vatandaşlar parmak izi beyanında bulunmak mecburiyetindelerdir.

Ancak kişi sağlık sorunları nedeni ile parmak izi bilgilerini veremiyor ise, rapor ile vize merkezine gelerek bir başka sağlıklı olan parmağından iz alınmaktadır.

Polonya vizesinin başvuru adımları, vize merkezlerinin aracılığı ile yürütülmesinin beraberinde Polonya Schengen Vize sonucu, tek karar verme mekanizması olan yetki sahibi Polonya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Bunun akabinde Schengen vizesi her ne kadar Schengen bölgesinde serbest ziyaret sınırları tanımlasa da Schengen vize başvurusunun sonucuna başvuruda bulunulmuş olan ülkenin, Türkiye sınırları içerisinde bulunan dış temsilcilikleri olan konsolosluk karar vermektedir.

Bir ülkesinin yetkisi dahilinde bulunmayan başka bir ülke adına Schengen vize verilmemektedir. Bunun yanı sıra Polonya Schengen vizesi alındıktan daha sonra, kişi seyahat planında belirtilecek bir şekilde diğer Schengen ülkelerinin ziyaretinde bulunma hakkına sahiptir.

Ancak bu noktada alınacak vizenin çeşidine göre vizenin tek girişli ya da çok girişli olması oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu gibi karışık durumlardan kaçınmak adına kişi, vize merkezleri ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir.

Polonya vizesi ve diğer Schengen vizelerinin başvurularının takibi vize merkezleri tarafından yürütülmektedir. Kişi, başvurusunu vize merkezinin uzman temsilcileri ile gerçekleştirmek adına iletişim bölümlerinden ya da şubelerden gerekli desteği alarak iletişime geçmesi gerekmektedir.

Ayrıca tüm bunların yanı sıra Polonya vize başvurusu direkt olarak konsolosluk tarafından yapılmamaktadır. Belirtmekte fayda vardır ki, eksik evrak gönderimi sonrasında yetkili makamlar tarafından eksik evrak talebinde bulunuluyor ve beraberinde mülakat için çağrılıyor ise, kişi o halde bizzat konsolosluğa giderek talep edilen işlemleri yerine getirmek mecburiyetindedir.

Polonya Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Polonya vizesi adına talep edilen gerekli evrakların listesi şu şekilde sarılanmıştır;

 • Pasaport: Kişinin başvuru esnasında faaliyet gösterecek olan pasaportunun en az 10 yıllık olması gerekmektedir. 10 yılı geçmiş olan pasaporta sahip kişiler başvuru talebinde bulunamamaktadır. Pasaportun deforme olmamasına ve sayfalarının eksik olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra pasaport içerisindeki mevcut sayfalardan en az 2 adet sayfanın bol bulundurulması, Polonya vizesinin işlenebilir olması adına şarttır. Ayrıca kişinin seyahat tarihinin bitiminden itibaren de en az 3 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.
 • Vize Başvuru Formu: Kişi tarafından istenilen taleplere uygun bir biçimde (büyük harf) doldurulup ardından imzalanarak vize başvuru dosyasının içerisine eklenmelidir.
 • Vize Talep Dilekçesi: Şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin şirketinde imza yetkisi olan bir kişi tarafından imzalanmış ve şirketin kaşesinin vurulmuş olması gerekmektedir. Ayrıca talep dilekçesinin dili de İngilizce olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Kişinin son 6 ay içerisinde çekilmiş bir biyometrik fotoğrafının olması şarttır. Bunun nedeni ise fotoğrafın güncel olmasından kaynaklanmaktadır. Talep edilen doğrultular üzerinde fotoğraf istenilen ölçüye sahip, arka plan fonun beyaz olması ve kişinin biyometrik fotoğrafta net gözükmesi gerekmektedir. Kişinin çenesi, alnı ve kulaklarının görünür olması talep edilmektedir. Fotoğrafta kişi mimik hareketlerinde bulunmamalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğrafın da 2 adet olması gerekmektedir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Kişinin seyahat sağlık sigortasının 30.000 Euro bedelli olması gerekmektedir. Kişinin başına gelebilecek tıbbi vakalar nedeni ile bu belgeye ihtiyaç duyulmaktadır ve kesinlikle başvuru dosyası içerisinde yer almalıdır.
 • Rezervasyon Bilgiler: Kişinin uçak biletinin, -özellikle gidiş ve dönüşünün yer aldığı tarihler- çıktısı ve beraberinde konaklayacağı otel rezervasyonunun bulunması gerekmektedir. Satın alınmış olmasına gerek yoktur.
 • Kimlik Fotokopisi: Kişinin kimliğinin ön ve arkasının net bir şekilde, kişinin kişisel bilgilerine uyumlu olması dahilinde 2 adet fotokopisi beyan edilmelidir.

Biyometrik Veri Gerekli Midir?

Kişinin fotoğrafı ön yüzden çekilmelidir, tüm yüz ve alın bölgesinden boyun bölgesine kadar açık olacak bir şekilde görünmesi talep edilmektedir.

Ancak dini sebeplerden dolayı türbanlı bir kadın alın, çene ve yanaklarının görünmesi ile beraberinde örtüsünün yüzüne gölge etmemesi gerekmektedir. Başvuruda bulunan şahıs gözlük kullanıyor ise; gözlük camları şeffaf ve renksiz olmak zorundadır. Kişinin gözlüğünün çerçevesi yüzünü hiç kapatmamalıdır.

Polonya Vizesi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Polonya vizesinin karar sonucu, kişinin başvuruda bulunduğu vize türüne göre değişiklikler göstermektedir.  Ancak kişinin evrakları yetkililere teslim ettiği tarihten itibaren 7 ila 10 gün içerisinde karara bağlanmaktadır.

Polonya vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/polonya-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

   
Polonya Vizesi Ücreti 2023  
Vize Türü Konsolosluk Harcı ve Dış Sağlayıcı Ücreti
Turistik Vize 2023 100€
Ticari Vize 2023 100€
Ziyaret Vizesi 2023 100€
Kültürel Vize 2023 100€
0-6 Yaş Arası 2023 20€
6-12 Yaş Arası 2023 60€
Erasmus 2023 Müşteri temsilcisinden fiyat alınız.
Polonya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/polonya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Polonya Turistik Vize

Polonya turistik vizesi ile şahıslar turistik faaliyetlerini Polonya’da yürütebilirler. Şahısların Polonya Konsolosluğu’ndan alacağı turistik vizesi ile kısa süreli bir seyahat planlaması kolay olacaktır.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

180 günlük olarak en fazla turistik vizesi alınabilinir. Bu süreye kadar alınacak vize süresi konsolosluk görevlisi yetkili kişinin inisiyatifinde belirlenir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Polonya Konsolosluğu içerisinde ilgili birimlere başvuru yapmak esastır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Vize Talep Dilekçesi:  Şirketin antetli kağıdına yazılmış, şirketinizde imza yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış, şirketin kaşesi vurulmuş Polonya Konsolosluğuna hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi.
 • Vize başvuru formu: Tam ve eksiksiz doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen başvuru formu.
 • Pasaport:  Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli olan pasaport.
 • Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında güncel biyometrik fotoğraf.
 • Kimlik Fotokopisi: Başvuru sahibini nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Seyahat sağlık sigortası: Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası yaptırmalıdır.
 • Uçak rezervasyonu: Seyahat sürelerine göre düzenlenmiş gidiş, dönüş uçak biletleri rezervasyonu.
 • Otel rezervasyonu:  Seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonu veya seyahat planını gösteren belgeler.
 • Öğrenci belgesi: Başvuru sahibi öğrenci ise; okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi.
 • Muvaffakatname: Reşit olmayanlar için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.
Polonya vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/polonya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Polonya turistik vizesi alabilmek adına başvuruların gerçekleştiren şahıslar bütün evraklarını hazırladığı taktirde eğer veri tabanında biyometrik verileri bulunmuyor ise bu durumda biyometrik verilerini ibraz etmek durumundadır. Bu süre beş yıl ile sınırlıdır ve her beş yılda bir biyometrik veri ibrazı yapılır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihe en fazla 2 hafta kala başvuru yapılması gerekmektedir bundan üç ay öncesine kadar başvuru yapmak esastır.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Polonya turistik vizesi şahısların başvuru yaptıkları ve evraklarını görevliye teslim ettikleri tarihten itibaren 7 ile 10 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Bu süre evrakların durumuna göre uzayabilir ve resmi tatil günleri de bu sürenin uzamasına sebep olacaktır.

Polonya Ticari Vize

NEDİR?

Ticari vize almak isteyen şahıslar evraklarını şirketten gelen davetiye ile beraber konsolosluk görevlisine randevu saatinde teslim etmelidir. Aksi halde şahısların ticari vize başvurusu ret ile sonuçlanacaktır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Ticari vize şahıslara diğer vizelerde odluğu gibi en fazla 180 günlük olarak verilir. Bu süre ticari faaliyetin durumuna bağlı olarak uzatılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu içerisinde vizeden sorumlu görevlilerle ve  birimlere başvuru yapmak esastır.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Davetiyede davet eden şirketin tüm iş bilgileri detaylı olarak yer almalı ve konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 1. Vize talep dilekçesi.
 2. Vize başvuru formu.
 3. Pasaport.
 4.  Seyahat sağlık sigortası.
 5.  Davetiye.
 6. Öğrenci belgesi. Başvuru sahibi öğrenci ise; okuldan alınmış güncel ve orijinal öğrenci belgesi.
 7. Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına yazılmış imzalı, kaşeli izin onayı, şirketin ticaret odası kaydı ve sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası, barkotlu SGK hizmet dökümü.
 8. son 3 ayın maaş bordroları.
 9. Uçak rezervasyonu.
 10. Otel rezervasyonu.
 11. Finansal kaynaklar. Bankadan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait şirket veya şahıs hesabı dökümü veya banka hesap cüzdanının orijinali.
 12. Oturum kartı. Türk vatandaşı olmayanlar için ülkeye dönüşten itibaren 3 ay daha geçerli olan Türkiye’de oturma ve çalışma izni

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 2 ay önce başvuru yapmaya başlanabilir. Bu süre seyahatin sekteye uğraması için önemlidir. Seyahatin önemi açısından bu süreyi göz önüne almakta fayda vardır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken vize merkezleri ile irtibat kurulabilir.

Polonya Ziyaretçi Vizesi

NEDİR?

Polonya’da bulunan aile ve arkadaşları ziyaret etmek istendiği zamanda şahısların Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Polonya Konsolosluğu ya da Polonya fahri Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahıslara aile ve arkadaş ziyareti vizesi en fazla 180 günlük olarak verilir. Bu süre zarfında 90 günlük konaklama hakkı verilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu’na başvuru yapmak gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Vize Talep Dilekçesi
 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Kimlik Fotokopisi.
 • Başvuru sahibinin son 3 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi yoksa, Polonya’daki belediyeden alınan resmi davetiyenin orijinali, eğer var ise Polonya’daki kişi tarafından yazılmış, imzalanmış davetiye, davet eden kişiye ait bilgilerin bulunduğu pasaportun fotokopisi gereklidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası.
 • Nüfus kayıt örneği
 • Muvafakatname. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi.
 • Finansal Kaynaklar. Bankadan alınan kaşeli ve imzalı son 3 aya ait en az 4000 TL bakiyesi olan hesap dökümü

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken şahısların Polonya’da ikamet eden yakını şahısı davet eden bir mektup yazmalı ve bu mektupta yakının bütün kimlik bilgileri ve iş, adres bilgileri yer almalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için şahısların seyahat edecekleri tarihten en fazla 3 ay önce başvuru yapması gerekmektedir. Seyahat tarihinden 3 ay önce başlayan başvuru işlemi seyahat tarihine iki hafta kalaya kadar devam etmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezi şahısların randevu işlemlerini ve evrakların hazırlanmasında rehberlik hizmeti vermektedir.

Polonya Transit Vize

NEDİR?

Transit vizesi şahısların ülkeden transit geçişlerinde verilen bir vize türüdür. Transit vizesi sahibi olan kişiler ülkeden geçiş hakkını alarak havalimanı ya da kara sınırından geçişlerini sağlayabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi günlük olarak alınmaz sadece geçişlerde kullanılmak üzere verilen bir vize türüdür.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya konsolosluğu başvuruları almak için yetkili birimlerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Polonya Konsolosluğu, Polonya Transit Vize Evrakları

 • Polonya vize başvuru formu
 • Pasaport
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Polonya Konsolosluğu’ na hitaben yazılmış transit geçiş yapacağı belirtilmiş kişinin vize talebini belirten dilekçe
 • Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsadesi veya vizenin pasaportta ki ilgili sayfanın fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler
 • Kimlik fotokopisi
 • Uçak bileti rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihe iki hafta kalaya kadar istenildiği zaman başvuru yapılmaktadır. Bu süre seyahatin sekteye uğraması açısından önemlidir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahıslara yardımcı olarak vize merkezleri illerinde bulunmaktadır.

Polonya Vatandaşlık İşlemleri

NEDİR?

Vatandaşlık işlemleri Polonya vatandaşlığına geçmek isteyen şahısların başlatması gereken işlemlerdir. Vatandaşlık işlemleri için gerekli olan bir oturma süresini tamamlamış olmak ve diğer kriterleri de sağlamak gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Vatandaşlık hakkı şahıslara geçici süre ile verilir bu süre şahısların Polonya’daki durumuna göre yeniden uzatılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu vatandaşlık işlemleri için içerisinde bir birim bulunmaktadır. Polonya vatandaşı olmak isteyen şahıslar başvurularını bu birimlere yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar diğer vize türlerinde bulunduğu evraklar ile benzerlik göstermektedir. Şahısların bu evraklara ek olarak hazırlaması gereken evraklar konsolosluk yetkilisi kişi tarafından taraflara bildirilir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten önce başvur işlemlerini başlatmak gerekir ancak vatandaşlık işlemleri için şahıslar gerekli şartları sağladığı taktirde istediği zaman başvuru yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri illerde hizmet vererek şahısların vatandaşlık işlemleri başvurusu için rehberlik hizmeti de sağlamaktadır.

Polonya Erasmus Vizesi

NEDİR?

Erasmus vizesi şahısların öğrenci değişimi programı kapsamında şahıslara verilen bir vize türüdür.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Erasmus vizesi en fazla 6 aylık olarak verilir. Şahıslar bu süreyi uzatmak üzere daha sonra Polonya Konsolosluğu’na yeniden müracaat edebilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu başvuruları alan tek birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar

 •  Başvuru sahibinin öğrenci belgesi.
 • Üniversiten alınan, Polonya Konsolosluğa hitaben yazılmış ve öğrenci değişimi programı öğrencisi olduğuna istinaden yazı.
 •  Polonya’da öğrenim görmeye hak kazanıldığını, üniversiteden öğrenci değişimi programı öğrencisi olduğuna dair yazı ya da davet mektubu.
 • Polonya’da geçerli olacak 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Erasmus vizesi için şahıslar gerekli evrakları hazırladığı taktirde dönem başlamadan üç ay önce başvurularını yapmalıdır .Erasmus vizesi işlemleri uzayabilir bu yüzden de program dışı kalmamak adına başvurular erkenden yapılmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken vize merkezleri ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Polonya Öğrenci Vizesi

NEDİR?

Öğrenimini Polonya’da tamamlamak isteyen şahısların öğrenci vizesi alması gerekecektir. Öğrenci vizesi şahısların Polonya’da kabul edilen okuldan alınan bir kağıt ile başvuru yapılarak alınabilinir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Öğrenci vizesi şahıslara en fazla 6 aylık ve bir yıllık olarak verilir. Öğrenim durumunun devam etmesine bağlı olarak ise bu süre uzatılır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Polonya Konsolosluğu öğrenci vizesi başvurularını alan birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Polonya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerli Pasaport
 • Varsa Eski Pasaportlar ve Vizeler
 • 2 adet Vesikalık Fotoğraf
 • Polonya Vize Başvuru Ücreti Ödendiğine Dair Dekont
 • Polonya Vize Başvuru Formu
 • Akseptans Mektubu
 • Kurs Ödendi Onayı
 • Konaklama Bilgileri
 • Uçak Bilet Rezervasyonları
 • Nüfus Cüzdanı Sureti
 • Sigorta Poliçesi
 • Öğrenci Belgesi ve Diplomalar
 • Garantör / Taahhütname
 • Ebeveynlerden veya yakın akrabalardan kalış süresi boyunca masrafların karşılanacağını gösteren noter tasdikli taahhütname.
 • Mali durumunuzu gösteren belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Öğrenci vizesi uzun prosedürlü işlemler olduğundan erkenden başvuru yapmak gerekecektir. Seyahat edilecek tarihten üç ay önce başvuru yapılması esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak üzere vize merkezleri ile irtibata geçilmesi tavsiye edilmektedir. Randevu işlemleri için vize merkezleri yardımcı olacaktır.

Polonya Aile Birleşimi Vizesi

NEDİR?

Polonya’daki aile bireyleri ile birleşim sağlamak amacı ile aile birleşimi vizesi almak mümkündür. Aile birleşimi vizesi alan şahıslar uzun süre Polonya’da oturum sağlayabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile birleşimi vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. bu süre bitmeden süreyi uzatmak üzere başvuru yapılması gerekmektedir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak tek yer Polonya Konsolosluğu’dur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Polonya Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi
 • Polonya’da Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi
 • Polonya’da Yaşayan Eşin Kimlik Bilgileri
 • Banka Hesap Dökümleri
 • Maaş bordrosu
 • Sağlık Sigortası
 • Eşlerin varsa daha önceki evliliklerine dair belgeler
 • Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Polonya aile birleşimi vizesi için şahısların seyahat edecekleri tarihten üç ay önce başvuru yapabilirsiniz.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri şahıslara vize işlemleri için randevu alırken yardımcı olacaktır.

Polonya Oturum ve Çalışma İzni

NEDİR?

Uzun süreli oturum ve çalışma izni almak isteyen şahıslar Polonya oturun ve çalışma izni almak üzere evraklarını hazırlayarak başvurularını yapmalıdır. Başvuru yaptıktan sonra kısa sürede oturum ve çalışma vizesi verilecektir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Oturum ve çalışma vizesi en fazla 6 aylık ve bir yıllık olarak verilir. Bu süre daha sonra çalışama durumuna ve Polonya’da idame ettirilen hayatınıza göre yeniden uzatılabilinir. Ancak konsolosluk yetkilileri bu süreyi uzatmak için çalışma ve oturum izninizi nasıl kullandığınıza bakacaktır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru yapılacak tek yer Polonya Konsolosluğu’dur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Polonya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

1. Vize başvuru formu

2. Pasaport

3. Fotoğraf

4. Sağlık sigortası

5. Çalışma izni. Polonya çalışma izninin orijinalini ve fotokopisi.

6. Şirket yazısı. Polonya’da bulunan firmadan kişinin işe alınma niyetini belirten, antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli şirket yazısı. Yazıda imzası bulunan kişinin adı, soyadı ve unvanının bulunması gereklidir.

7. Diploma. Meslek diploması veya mesleki eğitim ve vasıflarını gösteren belge ve sertifikalar.

8. Mali Kaynaklar. Barkotlu, ıslak imzalı ve kaşeli SGK hizmet dökümü ve son işyerine ait SGK işe giriş bildirgesi.

9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

10. Sabıka kaydı. Adli Sicil Kaydı.

11. Askerlik Durum Belgesi.

12. Oturum kartı

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten  3 ay önce başvuru yapmak gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri randevu işlemlerini yürütmektedir.

Polonya Vize Reddi

NEDENLERİ NEDİR?

Vize reddi oluşması için bazı durumların ortaya çıkması gerekiyor bunlardan birisi de kişinin Polonya gezisi bitiminde ülkesine dönmesi için gerekli belgeleri bulunmaması durumudur. Şahıslar vizeleri bittiği taktirde ülkesine döneceğine dair belgeleri konsolosluk yetkilerine sunmalıdır. Uçak bileti ve otel rezervasyon belgeleri evraklar arasında bulunmalıdır. Geri döneceğine dair belgeler dönünce devam edeceği sorumlu bulunduğu bir işi de ispat olarak gösterilebilinir. Bunlar gerekli evraklardır.

İTİRAZ HAKKI

Vize reddi alan şahısların itiraz hakkı bulunmaktadır.

İTİRAZ ŞEKLİ

Dilekçe yazılarak itiraz etme hakkı kullanılır.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Ücret iadesi hiçbir vize türünde yapılmamaktadır.  Şahıslar vize reddi aldıktan sonra hiçbir ülke konsolosluğu vize ücretini iade edemez.

Polonya vize reddi aldıysanız, itiraz ve itiraz dilekçesi için https://www.eraytur.com/polonya-vize-reddi/ adresini ziyaret etmelisiniz.

Polonya Vizesi: 2023 En Kolay Vize Nasıl Alınır? 1 – polonya vize ucretleri 2

Polonya Vize Ücreti

Alınacak vize türüne göre de ödenecek vize ücreti de değişiklik gösterecektir.

Polonya Vize başvurusu esnasında 0-6 yaş arası çocuklar vize harç ücreti ödememektedir. Aynı zamanda 6-12 yaş arası çocuklar için vize harç ücretleri indirimlidir. Seyahat Sağlık Sigortası gerekli ücret karşılığında Vize Merkezi tarafından yapılmaktadır. Seyahat Sağlık Sigortası ücreti sigorta süresine göre değişiklik göstermektedir.

Polonya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/polonya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Polonya Konsolosluklar

Ankara Büyükelçiliği

İstanbul Başkonsolosluğu

İzmir Fahri Konsolosluğu

Antalya Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu

Polonya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/polonya-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×