Amerika Green Card Çekilişi Bilgileri - Eraytur
Eraytur Blog

Amerika Green Card Çekilişi Bilgileri

Amerika Green Card çekilişi tüm dünyada büyük ilgi gören bir daimî Oturum izni programıdır. ABD hükümeti her yıl Yeşil Kart çekilişi ile birlikte dünyanın her köşesinden göçmen kabul etmektedir. Yeşil Kart çekilişlerinde 55 bin kişi Amerika’da Parmanet Resident Card- Daimi Oturum İzin Kartı sahibi olur.

Amerika Green Card Çekilişi Bilgileri

Amerika Green Card sahibi kişilerin kendi ülke vatandaşlıklarından çıkması gerekmez, bu karda sahip olanlar ABD’de oturum izni yanında çalışma, iş kurma ve eğitim hakkı da kanaznır. Green Card sahibi kişiler bu hakkı kullandıklarında ABD vatandaşlığına başvuru hakkı da kazanır. Beş yıllık bir sürenin ardından vatandaşlık başvuruları kabul edilir.

Amerika Green Card başvuruları Eylül ve Kasım ayları sırasında kabul edilmektedir. Başvurular İnternet üzerinden online kabul edilmektedir. Vize merkezimizin uzman danışmanlarından daha detaylı bilgi almak mümkündür ve hatasız bir başvuru için destek alınabilir.

ABD Green Card Başvurusu İçin Gerekli Koşullar

ABD Göçmen politikasına göre her sene için Green Card çekilişine katılabilecek ülke vatandaş listesi ilan edilmektedir. Meksika ve Çin gibi Amerika’ya çok göç veren ülkelerin vatandaşları çekilişe kabul edilmez. Türkiye Green Card çekilişleri açısından avantajlı bir ülkedir, her sene üç binden fazla Türk vatandaşı ABD Green Card kazanma şansına sahip olur, diğer ülke vatandaşlarından daha yüksek olan bu sayı son yıllarda artmaktadır.

Amerika Green Card çekilişine başvurmak isteyen kişilerin şu şartları taşıması gerekir:

18 yaşından büyük yetişkinler Green Card başvurusu yapabilir. Green Card çekilişlerinde bir yaş sınırı aranmasa da lise mezunu olma şartı vardır. Bu nedenle 18 yaşından küçük kişiler çekilişte Green Card alma hakkını kazansa bile genelde bu kişilere ABD vizesi verilmez ve Green Card hakları kaybolur.

Lise mezunu olmak Green Card başvurularında temel koşuldur. Lise ve dengi okullardan mezun olanlar başka bir şart aranmadan Green Card kazanabilirler. Lise mezunu olunmadığı durumlarda uzmanlık gerektiren bir işte iki yıl çalışma koşulu aranır. Green Card hakkına sadece resmi okullardan mezun olanlar haiz olur, hizmet eğitimleri, eğitim sertifikaları geçerli değildir. Mezuniyet belgeleri ABD vize başvurularında ABD Dış Temsilcilikleri vize bölümü yetkililerine verilmelidir.

ABD vize işlemleri ABD Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılmaktadır. Amerika vizeleri hakkında Amerika vize rehberi sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Amerika Green Card Başvurusu Hakkında Bilgiler

Amerika Green Card başvuruları Amerika Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu resmi İnternet sitesi üzerinden yapılır. Ekim ve Kasım aylarında başvurular kabul edilir. Online başvuru formu doldurulmalı, tek seferde onay verilmelidir. Başvuru formu doldururken hata yapmamak için uzman danışmanlardan destek almak en iyisidir.

Green Card başvuru formunda şu alanlar yer alır:

 • Ad, soyad-Pasaportta bulunan şekilde önce soyadı sonra isim yazılır.
 • Doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyet- Kişisel bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalıdır ve kimlik belgeleriyle aynı olmalıdır.
 • Çekişile katılım için uygun olan ülke- Türkiye ülke adını İngilizce TURKEY olarak yazılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf, İletişim adresi- Biyometrik nitelikte bir fotoğraf başvuru formuna yüklenmelidir, iletişim adresi yazılmalıdır, ev adresi ya da iş adresi olabilir.
 • Yaşanılan ülke, telefon numarası- Yaşanılan ülke ismi İngilizce girilmelidir, telefon numarası verilmesi faydalıdır.
 • E-Posta adresi- Aktif olarak kullanılan e-posta adresi verilmelidir. İletişim bu mail adresi üzerinden yapılacaktır. Başvuru numarası unutulduğunda bu adres sayesinde ulaşılabilir.
 • Medeni durum, çocuk sayısı- Evli olunup olunmadığı bildirilmelidir, ayrı yaşanan eşler ve çocuklar hakkında bilgiler verilmelidir. 21 yaşının altındaki çocuklar muhakkak yazılmalıdır.

Başvuru formu doldurularak onaylandıktan Sonra sistem Confirmatin Number üretmektedir. Çekiliş hakkında sonuçlara bu numara ile ulaşılır. Green Card çekiliş sonuçları Mayıs ve Eylül aylarında Göçmenlik Bürosu İnternet sitesinden öğrenilir.

Green Card Kazandıktan Sonra Neler Yapılır?

Green Card alma hakkı kazanan talihlilere resmi evraklar Göçmenlik Bürosu tarafından bir zarf ile posta adreslerine gönderilmektedir. Bu zarftaki belgeler ve Amerika vizeleri için gerekli belgelerle Amerika konsolosluğuna mülakata gidilmesi gerekmektedir. Vize randevusu alınarak yapılan mülakat sonrasın başvuru yapan kişiye ABD vizesi verilip verilmeyeceğine karar verilir.

ABD vizeleri hakkında bilgilere ABD vize rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Green Card sahipleri Amerika’ya hemen yerleşmek mecburiyetinde değildir, Yeşil kart kazanıldıktan sonra 6 ay içinde ABD’ye giriş çıkış yapmak kartın devamlılığını sağlar. Her yıl giriş çıkış yapılarak bu hak devam ettirilir. Bu esnada Yeşil Kart sahibi koşulları sağlayarak Amerika’ya yerleşebilir.

Amerika Green Kart konusunda önemli hususlar şunlardır:

 • Green Card başvuruları ücretli değildir, çekilişte kazananlar ABD vize işlemleri için ücret öderler.
 • Her yıl bir başvuru hakkı vardır, her çekilişe katılma hakkı vardır.
 • Green Card başvuru formu eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Vize merkezimizin uzman danışmanlarından bu konuda destek alınabilir.

Amerika Green Card ve Amerika vize türleri hakkında daha fazla bilgiye vize merkezimizden ulaşabilirsiniz. Amerika vize belgeleri listesine Amerika vize evrakları bağlantımızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Green Card

Amerika Birleşik Devletleri 50 adet eyaletten oluşmakta ve başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede nüfus yapısının çeşitliliği göçmenlerin daha büyük cesaretle ülkeye giriş yapmalarını mümkün kılmaktadır. Büyük bir çoğunluğu sömürge döneminden kalmış olan eyalet yerleşkeleri ile Amerika’nın yerlilerinin oranı kıyaslandığı zaman yerlilerin sayısının oldukça düşük olduğu da görülmektedir. Amerika Kuzey ve Güney eyaletler arasında bir iç savaş yaşamıştır. Bu iç savaşın sonrasında kuruluş adımı tamamlanmıştır. İç savaşın yaşanmasının sebepleri arasında köle ticaretine olan bakış açısı temel kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın pek çok farklı noktasından gömene ev sahipliği yapan bu ülkede oturum izni almak için farklı birçok metot bulunuyor. Tarihsel yapı bakımından oldukça zorlu süreçlerden geçen ABD son olarak federatif yapıyı eyalet sistemi üzerinden şekillendirmiştir.

Başvuru adımlarında kişilerin dilerlerse bireysel olarak tüm işlemleri tamamlamasına imkan verilmektedir. Dileyen kişilerin de danışmanlık firmalarından destek almasına olanak tanınmaktadır. Danışmanlık firmaları sizin için başvurunun tüm aşamalarını eksiksiz bir biçimde yerine getirecektir. Ayrıca atılan her bir adımda da size bilgilendirme yapılacaktır. Standart başvuru ücretinin yanı sıra, kişilerin danışmanlık firmalarına da ayrıca ödeme yapmaları gerekecektir. Bu firmaların profesyonel bakış açısı ile yapmış olduğu başvuruların ret yanıtı alma olasılığının oldukça düşük olduğu da belirtilmelidir. Başvuru adımlarınızı Green Card uygulamasına dair tüm detaylara dair bilgi aldıktan sonra tamamlamalısınız.

Green Card Nedir?

Greencard başvuru sistemi ile alakalı net bilgi vermeye geçmeden önce ülkedeki vize türlerinin temelde 2 başlık altında toplandığının belirtilmesi gerekir. Bunlar; Non Immigrant ve Immigrant olarak sıralanmaktadır. Yani biri diğer deyiş ile göçmen olarak gelenler ve göçmen olarak gelmeyenler. Green Card bu aşamada karşımıza çıkmaktadır. Prosedürdeki asıl ismi Permanent Resident Card olarak da tanımlanmaktadır. Bu belgeye sahip olan kişilerin ülkede hem oturma hem de çalışma hakkının olduğu fark edilmektedir.

 • Green Card almak isteyen kişilerin eşleri ya da 21 yaşından küçük çocuklarının Green Card sahibi olması durumunda kendilerinin Green Card alması da bir o kadar kolay olmaktadır. Diğer ülkelerde de olduğu gibi bir yakınınızın hali hazırda ülkeden onay almış olması sizin için oturum – çalışma izni alma aşamasını kolay kılan hususlardandır.
 • Green Card başvuru adımının hemen sonrasında çekilişte kazandığınız size belirtilmiş olsa da , başvurunun geçerli kılınması ve gerçekten oturum izni hak etmeniz için yapılacak olan bir dizi mülakattan da onay almanız gerekmektedir. Ancak bu şekilde oturum hakkı elde edeceksiniz.

Amerika green card başvuru adımlarında genellikle kişilere kura yolu ile hak tanımaktadır. Göçmenlerde çeşitlilik sağlanması için bu tür bir imkan verilmiştir. Sistem sizin başvurularınızın doğru biçimde yapılmasının sonrasında sadece şansa bağlı şekilde tarafınıza iletilecektir. Green Card çekiliş işlemleri sayesinde her sene ortalama 50 bin kişi ülkede oturma ve çalışma izni hak etmektedir. Bu programın detaylarına bakıldığı zaman Göçmen çeşitliliği bir diğer adı ile Diversity Immigrant Visa Program olarak da tanımlamaktadır. Bu programın daha sık duyacağınız adı ise DV olarak tanımlanmaktadır.

Green card başvuru takip adımlarını ve çekiliş sonuçlarını bireysel olarak takip edebilirsiniz. Green Card kapsamında olmasa dahi diğer vize türlerinde kişilerin başvuru adımlarını profesyonel bir aracı kurum ile tamamlaması başvurunun olumlu yanıt almasını çok daha kolay kılmaktadır. Konusunda uzman olan ekiplerin daha öncesinde kaç kişiye vize sunduğu ve daha öncesinde iş birliği kuran kişilerin yorumlarına da bir göz atabilirsiniz.

Greencard Başvuru Şartları

Green Card bir diğer adı ile sürekli oturum belgesi kazanmak isteyen kişilerin başvuru koşullarını eksiksiz bir biçimde yerine getirmesi gerekmektedir. Başvuru adımında bireylerin daha önceki senelerde 50 binden fazla göçmen gönderen ülkelerden birine mensup olmaması gerekmektedir. Şu ülkelerde bulunan kişilerin başvurularına olumlu yanıt verilmeyecektir;

 • Kanada, Çin, Vietnam, Filipinler, Hindistan
 • Jamaika, Malezya, Güney Kore, Birleşik Krallık

Bu ülkeler hali hazırda yüksek seviyede göçmen gönderdikleri için Çeşitlilik Programı kapsamında yer bulamamıştır. Türkiye hali hazırda ABD’ye göçmen gönderme oranı oldukça düşük olan bir ülke olduğu için sorunsuz şekilde başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde başvuru sonucunda ülkede kalıcı oturum ve çalışma izni sahibi olmanız da mümkün kılınacaktır. Yukarıda belirtilen ülkelerin listesi senelik olarak değişebilmektedir. Bu nedenle konusunda uzman olan firmalardan hangi ülkelerin yasaklı olduğuna ilişkin bilgilendirme almanız çok daha doğru olacaktır.

Green Card Hakkında

Greencard nedir; Green Card başvurularınızın sonrasında yapılan çekilişte kazanan olma hakkını elde etmeniz durumunda Amerika’da oturum ve çalışma hakkını elde etmenizi sağlayacak olan belge olarak da tanımlanmaktadır. Bu belgeyi almanızı sağlayacak olan program DV olarak da kendini göstermektedir. ABD Dışişleri bakanlığı DV programı ile yakından ilgilenmektedir. Burada yapılan asıl ayarlama Amerika’nın hiçbir bölgesinde belirli bir yüzdenden fazla göçmen bulunmamasıdır. Örneğin 55 bin kişilik bir DV göçmenlik hakkını elde eden grubun %7sinden fazlasının tek bir bölgeye gönderilmesine imkan verilmeyecektir. Bu da nüfusun korunmasını sağlayan önlemler arasındadır. Başvuru adımlarında da nereden başvuru yapılacağına ilişkin sizden gerekli olan tüm bilgiler alınacaktır.

Green card ne demek; Yeşil Kart başvuru adımlarını internet sitesi üzerinden tamamlamalısınız. Sizden bazı formları doldurmanız talep edilecektir. Bu formların doldurulması ile beraber başvurunuz dikkate alınacaktır. Başvuru aşamasında herhangi bir ücret ödemeniz de söz konusu değildir. Dileyen kişiler eğer koşullara uyuyorlarsa sorunsuz şekilde başvuru adımlarını tamamlama hakkını saklı tutmaktadır. Yeşil Kart başvuru adımlarında uzmanlık sahibi olan danışmanlardan yardım alarak başvuru formunun doldurulması sırasında nelere dikkat etmeniz gerektiğine dairi bilgi alabilirisiniz.

Amerika yeşil kart başvuru adımlarında yukarıda sıralanan yasaklı olan ülkelerden birince doğduysanız ama Amerika’da kalıcı oturum izni alma talebinizde ısrarcıysanız deneme imkanınız olan 2 adet daha metot bulunmaktadır;

 • Eğer yasaklı olan ülkelerde bulunuyorsanız, değerlendirmenizin eşiniz üzerinden yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu şekilde Örneğin Çin vatandaşı olan kişilerin başvuru hakkı yoktur. Fakat eşi Kuzey İrlanda vatandaşı ise başvuru adımının eşi üzerinden tamamlanmasına imkan verilmektedir. Bu şekilde Yeşil Kart alma fırsatının yanmasının da önüne geçilmektedir.
 • Kuraya katılması yasaklanan ve yukarıda listelediğimiz ülkelerden birinde doğduysanız bunun için bir diğer alternatif de anne babanız farklı bir ülkede doğduysa anne babanızın kaydı üzerinden değerlendirmeyi talep etmektir. Bir diğer alternatif de anne babanızın sizin doğduğunuz ülkede yerleşik olmamasıdır. Bunu kanıtlamanız durumunda da yasaklardan muaf olarak DV başvurunuzu tamamlamanız mümkün kılınmaktadır.

Bu metotlar ve daha birçok başvuru püf noktası konusunda alanın uzmanlarından anında bilgi alabilir ve başvuru adımlarınızı da şekillendirebilirsiniz.

Green Card Yorumlar

Green card başvurusu konusunda yapılan yorumların özellikle mülakat aşamasının zorluğu ile alakalı olduğu görülmektedir. Mülakat aşamasında istene tüm belgelerin eksiksiz bir biçimde iletilmesi lazımdır. Daha öncesinde başvuru ve mülakat sürecinden geçen kişilerin dikkate alması gereken ve derlemesi gereken belgeler;

 • 16 yaşın üzerinde olan kişilerin polis belgesi sunması gerekmektedir. Bu noktada asıl amaç doğduğunuz ülkede en az 6 aydır yaşıyor olduğunuzun kanıtlanmasıdır. Bu belgenin de polis merkezleri tarafından ibraz edilmesi kuralı getirilmiştir.
 • Mülakatta tam tekmil yapılmış olan sağlık kontrolleri sonrasında alınan sağlık raporunun da iletilmesi gerekmektedir. Tabi ki alınan raporun ABD tarafından kabul edilir niteliklere haiz olması istenmiştir.
 • Kurayı kazanan kişilerin mülakat sürecine girmeleri için ve artık kesin şekilde belgeye sahip olmaları için ödemeleri gereken tutar 330 Dolar olarak belirlenmiştir. Ödeme adımları dijital olarak da kayıt altına alınıyor olsa da ödemeyi yaptığınıza dair makbuzunuzu da saklamayı unutmamalısınız. Başvuruda sorun olursa bu ödemenin yapıldığını kanıtlayabilirsiniz.
 • Nüfus kayıt örneği ve evlilik cüzdanınız da sunulmalıdır. Eğitim durumunuzu kanıtlayacak olan diploma ve sertifika gibi belgelerin de ek şekilde sunulması gerekir.
 • En önemli belgelerin başında Mali Belgeler statüsü gelmektedir. Mali belgeler ile kişilerin başvuru adımlarının sonrasında ülkeye giriş yapmaları ile beraber ABD’ye bir yük olmayacaklarını kanıtlar nitelikte belgeleri de sunmaları gerekmektedir. Bu madde prosedür kapsamında kamuya yük olmama olarak da tanımlanmaktadır.
 • Belgelerin sunulma aşamasında İngilizce olmayanların her birinin noter onaylı şekilde yeminli tercümana çevirtilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde belgeler kabul edilecektir. belgelerin tercüme edilmesi ile alakalı bir yanıltma olmaması için hem yeminli tercüman hem de noter onayı konusunda talep oluşturulmuştur.

Green card şartları ve koşulları ile alakalı olarak deneyimlerinizi siz de paylaşabilirsiniz. Hem sosyal medyada hem de forumlarda deneyimlerinizi paylaşarak bu süreci en baştan yaşayacak kişilere de yol gösterme fırsatını elde edebilirsiniz.

Green Card Ne İşe Yarar?

Green card Amerika’da yaşamak isteyen kişilerin hem çalışma hem de oturum izni aldıklarını yansıtan belge olarak da tanımlanmaktadır. Yeşil Kart DV programı olarak da nitelendirilmektedir. Göçmen çeşitliliğinin sağlanması için ülkeye çok göç vermeyen ülkelerden ortalama 50 bin 55 bin arasında göçmen alınmasına imkan verilmektedir. Bu başvuru adımlarını online şekilde tamamlamanızın hemen sonrasında süreç başlayacaktır. Başvuru aşamasında göz önünde bulundurulması gereken hususlardan bazıları;

 • Ofislere bizzat başvuru yapan kişilerin mülakattan geçmiş olması ve tüm belgeler de eksiksiz tamamlanması durumunda pasaportu teslim aldıkları adrese Yeşil Kartları gönderilecektir. Pasaport teslim alma adresine gönderim aşaması ise PTT üzerinden tamamlanacaktır.
 • Başvuru adımlarında sorun yaşanan ve bazı idari işlemleri halletmesi istenen kişilerin bu süreç içerisinde vizelerini teslim almasına imkan verilmeyecektir. İdari işlem gereksinimi duyulan başvurularda vizenin teslim alınması ortalama 6 aya kadar uzayabilmektedir.
 • Başvuru adımlarında eğer ofislere bizzat geldiyseniz ve buna rağmen idari işlem gereksinimi duyuluyorsa bu aşamada mağdur olmamak adına bekleme sürecini evinizde geçirmeniz tavsiye edilmektedir. İdari işlemlere dair bilgilendirme adımlarının tamamlanmasının sonrasında size tüm durum bildirilecektir. Bu konudan eksiksiz biri biçimde haberdar edileceksiniz.

Green card başvuru sürecini takip ederken kurayı kazanmak sizin için direkt olarak Green Card’ı elde etmek manasına gelmeyecektir. Bu aşamada öncelikli olarak mülakat ve belge teslim adımlarından geçmeniz gerekmektedir. Belgelerin teslimi ya da mülakat sürecinde olumsuz yanıt alan kişilerin ret yanıtı ile karşılaşacağının ve Yeşil Kart alma imkanını da kaybedeceğinin ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Green Kart Nasıl Alınır?

Abd yeşil kart nedir; ülkeye giriş yapan göçmenlerin hangi ülkelerden geldikleri detaylı şekilde incelemektedir. Ülkeye giriş yapan göçmenlerin az olduğu ülkelerden her sene 55.000 ila 50.000 dolaylarında bir DV programı kapsamında kişi kabul edilmektedir. Ülkede kalıcı oturum izni alma manasına gelen bu sistemde aynı zamanda çalışma izninizi de elde edeceksiniz.

 • Yeşil Kart ile ülkede oturum izni alan kişilerin başlangıç aşamasında belirtmiş oldukları ikamet adreslerinde bir değişim olması durumunda bu durumdan anında resmi otoriteleri haberdar etmeleri gerekmektedir. Resmi otoritelerin haberi olmadan ikamet adresinin değiştirilmesi çalışma izninizin riske atılmasına neden olabilir.
 • Yeşil kart verilen ülkelerin sayısı ve kontenjanları sınırlıdır. Bu nedenle kura usulü ile belirlenmektedir. Bu kuraya bir sorun karışması ya da haksızlık meydana gelmesi söz konusu değildir. Tüm işlem akışının sorunsuz şekilde devam etmesi için süreç detaylı şekilde güvenlik denetimlerinden geçirilmektedir.

Greencard başvurusu koşullarının turist vizesi ya da ülkede geçici çalışma izni alma sürecine göre oldukça detaylı aşamaları içerisinde barındırdığı görülmektedir. Özellikle ülkeye turist olarak giriş yapmak oldukça kolaydır. Başvuru adımlarında uçak bileti, otel rezervasyonu, seyahat ve sağlık sigortası gibi belgelerin de sunulması istenmektedir. Turist olarak sadece kısa bir süre giriş yapmanıza imkan verilmektedir. Özel bir kültürel aktiviteye katılım sağlamak isteyen kişilerin bu aşamada, aktiviteye katılım için sahip oldukları bileti de başvuru adımında sunması durumunda vize alma adımları kolaylaşacaktır. Yeşil Kart’ın detaylı aşamaları ile uğraşmak istemeyen kişilerin bu alternatifleri de bir göz önünde bulundurmasına imkan verilmektedir.

Green Card Nedir Nasıl Alınır?

Amerika green card nedir ve nasıl alınır sorularının yanıtını ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yol haritası üzerinden sorunsuz şekilde inceleyebilirsiniz. Yeşil Pasaport almak isteyen kişilerin özellikle dikkate alması gereken temel detaylar;

 • Kişilerin DV kapsamında talep edilen eğitim seviyesine sahip olmaması ya da sahip olmasına rağmen istenen belgeler ışığında bunu kanıtlamaması durumunda Yeşil Kart alma imkanını kaybetmelerine neden olabilmektedir.
 • Elektronik olarak da DV başvurusu yapılmasına imkan tanınmaktadır. Formların elektronik olarak doldurulması sırasında yanlış ya da eksik belge sunması durumunda, mülakat aşamasında süreçten diskalifiye edilmesine neden olabilecektir.
 • Yeşil kart başvuru adımının sonrasında oturum izninin alınması için biri ücret talep edilecektir. Bu ücretin ödenmesinin sonrasında koşulların sağlanamaması ya da belgelerin net şekilde iletilmemesi durumunda diskalifiye edilmesi durumunda kişilerin yatırmış oldukları tutarın taraflara iade edilmeyeceğinin de bildirilmesi gerekir. Bu durum sadece ABD özelinde geçerli olan bir durum değildir. Birçok ülkede de aynı şekilde vize başvurusunun ret yanıtı alması durumunda başvuru için yatırılan tutar yanmış olarak değerlendirilir.
 • DV programına başvurmak için bazı yasaklı ülkeler bazı uygun ülkeler bulunmaktadır. Uygun ülkeler üzerinden başvurunun yapılması için bu ülkenin yerli vatandaşı olmanız zorunlu tutulmuştur.
 • Eğitim durumu da en kapsamlı denetimlerden geçirilen seçenekler arasında yer almaktadır. Kişilerin eğitim durumlarının lise ya da dengi olan kurumlardan onaylanmış olması gerekir. Lise mezunu olmayan kişilerin DV kapsamında başvuruda bulunmasına imkan verilmemektedir.
 • Kişilerin iş deneyimlerinde de bazı temel kriterleri karşılamış olmaları gerekmektedir. Bu temel kriterlerin başında son 5 yıllık süre içerisinde 2 yıl boyunca iş deneyimi sahibi olma koşuşlu getirilmiştir. Bu şekilde ülkeye giriş adımının sonrasında iş gücüne katkı sağlama ve hayatını kazanma konusunda herhangi bir sorun yaşanmasının da önüne geçilmiş olacaktır.
 • Pasaportunuzun sunulması da zorunluluklar arasındadır. Eğer gerekli görülürse daha öncesinde kullandığınız ve geçerliliğini kaybeden pasaportunuzu da eksiksiz bir biçimde iletmeniz gerekebilmektedir.

Abd green card sahibi olan kişilerin kendi ailelerinin de Green Card almasını kolaylaştırması konusunda prosedürler ortaya koymuştur. Bu şekilde diğer ülkelerde olduğu gibi oturum izni olan ve sorunsuz şekilde bu oturum izninden istifade eden kişilerin birinci derece yakınlarının kart başvurusu yapması durumunda onay alması her zamankinden çok daha kolay bir hal alacaktır.

Gren Card başvurusunun yanı sıra USA üzerinden dileyen kişilerin aile birleşimi talep etmesine de imkan verilmektedir. Kişilerin aile birleşimi başvuru adımının tamamlanmasının hemen sonrasında ülkeye girme ve oturum alma hakkı olacaktır. Bir ABD vatandaşı ile evlenmek size direkt olarak vatandaş olma hakkını sunmayacaktır. ABD vatandaşı olmak isteyen kişilerin ülkede 5 sene kalmalarının sonrasında süresiz oturum ve vatandaşlık için başvurularını tamamlamasına imkan verilmektedir. Yeşil Kart’a alternatif olarak geçici süre çalışma izni alma gibi bir alternatif de bulunmaktadır. Bu izinlerin alınması için gerekli belgelerin derlenmesinden başvuru adımının sorunsuz şekilde tamamlanmasına kadar her adımda danışmanlık firmaları size gerekli olan desteği eksiksiz sunacaktır.

Abd Göçmenlik Bürosu Green Card

Grencard başvuru adımlarını sponsorlu şekilde tamamlamak isteyen kişiler için de farklı prosedürler belirlenmiştir. Sponsorluk sistemi ile alakalı bilinmesi gereken detaylar;

 • Green Card başvurusu yapan kişiler için kefil olmak isteyen bireylerin bu durumu sponsorluk sözleşmesi üzerinden bildirmeleri gerekmektedir. Sponsorluk sözleşmesi ABD tarafından konsolosluk üzerinden size net bir belge olarak iletilecektir. Bu belgenin eksiksiz şekilde doldurulması istenmektedir. Belgede en ufak bir yanlışlık olması durumunda, başvurunun geçersiz kılınacağının da bilinmesi gerekir.
 • Kefil olacak kişinin yıllık gelirinin beyan edilmesi gerekiri. Kefil olmak için de koşulları karşılar durumda olması istenmektedir. Eğer diğer maili kaynakları varsa bunların da belirtilmesi gerekir. Kişilerin maddi durumu ne derece güçlü olursa elde edilecek olan kefil onayı da o kadar kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır.
 • Kefil olacak olan kişilerin bakmak ile yükümlü oldukları aileleri varsa buna dair de bilgilendirmenin sunulması gerekmektedir. Kefil olan kişinin kaç kişiye bakmak ile yükümlü olduğu ve yıllık geliri bir arada değerlendirilecektir.
 • Kefil olan kişinin Amerika’ya giriş yapacak olan kişinin, giriş tarihinden itibaren 3 sene boyunca tüm masraflarını karşılayacağına dair onay vermesi gerekmektedir. Kefil olan kişinin Amerikan vatandaşı olması durumunda bu vatandaşlığı nasıl elde ettiğine dairi de bilgi vermesi gerekmektedir. İstenen tüm bu bilgiler kişilerin başvurularının onaylanması ve sponsorun geçerli olması için gerekli olan kıstaslar arasındadır. Kefilin Amerika’da bir iş yeri sahibi olması durumunda bu iş yerinin kanunlara uygun şekilde açılmış olduğuna dair tüm kanıtları ve lisansı sunması gerekmektedir.

Amerika yeşil kart başvurusu yapılırken herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Fakat bunun yanı sıra, mülakat aşamasının sonrasında sürecin maddi boyutu başlayacaktır. Maddi boyutun nasıl karşılanacağına ilişkin bilgilendirmeler için de sponsorluk sistemleri göz önünde bulundurulması gereken prosedürler arasındadır.

Green Karta Nasıl Başvurulur?

Greenkart başvuru adımlarında iş sahibi olmanız durumunda bazı temel verileri sunmanız istenecektir. ABD kapsamında bir iş sahibi olduğunuzu kanıtlamak için şu verilerin sunulması talep edilmektedir;

 • İş ile alakalı belgeler içerisinde kişilerin kesin iş teklifine dair belgelerin eksiksiz sunulması gerekmektedir. Kesin iş teklifinin istenmesinin asıl nedeni bu belgeyi garanti göstererek ülkeye giren kişilerin daha sonrasında işsiz kalarak kamuya yük olmasının engellenmesidir.
 • Başvuru kapsamında yer alan pozisyonun adı, pozisyonun gerektirdiği nitelikler ve başvurunun sonrasında kişilerin bu kritere uygun olup olmadığının analiz edilmesi en temel kıstaslar arasında yer almaktadır.
 • Bu aşamada kişilerin sahip olacakları işin süresi ve niteliğinin de ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Bu noktada asıl husus ise işin mevsimlik mi ya da kalıcı mı olduğunun belirtilmesidir. İşi garanti göstererek giriş yapan kişilerin kaç ay boyunca istihdam edilme kapasitesinin olduğu bu şekilde anlaşılmaktadır.

Gren kart ülkede kalıcı oturum ve çalışma izni verirken aynı zamanda gelen göçmenler ile ülkenin ekonomik ya da sosyolojik yapısının yıpratılmamasını da amaçlamaktadır. Tam da bu nedenle kişilerin maddi durumlarına ilişkin incelemeler en kısa sürede yapılmakta ve uygun bulunmayan kişiler mülakat aşamasında yarıda kalmaktadır. Amerikan green card sayısı senelik olara 55 bin ile 50 bin arasında değişim göstermektedir. Kuradan olumlu sonuç alan kişilerin maddi durumlarının incelenmesi ve tüm mülakat adımlarının tamamlanması uzun bir süreye yayılmaktadır. Kişilerin pandemi sebebi ile bu aksaklığa bir derece daha uzun süre maruz kalacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir. Hem pandemi sebebi ile başvurunun uzaması hem de kurumların çalışmalarında yaşanan aksaklıklar ile süreç bir derece daha uzamıştır. Bir danışmanlık firmasından destek almanız durumunda başvurunuzun ne konumda olduğunu takip etmeniz de kolaylaşacaktır. Konunun uzmanları size gerekli olan bilgilendirmeleri bir gelişme oldukça anlık olarak sunacaktır.

Amerikan Green Card Resmi Sitesi

Green card almak isteyen kişilerin onay almaları durumunda, ülkeye giriş yapmalarının sonrasında maddi olarak ülkeye yük olmayacaklarını da kanıtlamaları gerekmektedir. Greencart alacak olan kişilerin ülkeye maddi bakımdan yük olmayacaklarını ve kamu masraflarını artırmayacaklarına ilişkin sunabilecekleri belgelerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Eğer aileniz ile beraber göç ediyorsanız ailenizin size bakmak ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için gerekli olan maddi kaynağa sahip olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Maddi kaynağa sahip olduğunu belirtmenizin sonrasında Göçmenlik Bürosu sizin ülkeye ve kamuya bir yük olmayacağınıza kanaat getirecektir.
 • Maddi kaynak olarak nakit tutar gösteremeyen kişilerin bu masrafların karşılanmasına yönelik gerekli olan işi bulduğunu sunması da mümkündür. İşe alındığınıza ya da aile bireylerinizin işe alındığına dair belgelerin sunulması gerekli bilgilendirmenin eksiksiz biri biçimde sağlanmasını mümkün kılacaktır.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan yakınlarınızın ya da akrabalarınızın sizin bakımınızı ya da masraflarınızı üstlendiğine dair bir belge de sunulabilmektedir. Bu belge ile yakınlarınız ülkeye giriş aşamasında bir nevi size kefil olmuş olurlar.
 • Başvuru yapan kişinin kendi banka hesap özetini sunma imkanı da bulunmaktadır. Bu banka hesap özetinin 1 sene içerisinde hesaba yatan ve hesaptan çekilen tutarları yansıtır nitelikte olması gerekmektedir.
 • Hesap cüzdanınızda hareketliliği gösterecek durumda olmamanız söz konusu ise sahil olduğunuz gayrimenkulleri ya da diğer birikimleri de belgelemenize imkan verilmektedir. Hisse senedi ve bonoların da bu konuda kabul gördüğü bilinmelidir.

Nasıl green card aldım ve kamuya yük olmayacağımı kanıtladım diye merak eden kişilerin bu evrakların sunumu konusunda çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Gerekli tüm bilgileri kanıtlayan kişilerin sorunsuz şekilde ülkeye giriş yapma, kendisine sunulan oturum ya da çalışma izninden istifade etme hakkı da saklı tutulmaktadır.

Bu maddi durumun kanıtlanmasına ilişkin durum sadece Yeşil Kart kapsamında geçerli değildir. Aynı zamanda turistler için ya da öğrenci olarak giriş yapan kişiler için de geçerliliğini sürdürmektedir. Turist olarak giriş yapan kişilerin de ülkedeki seyahat masraflarını karşılayıp karşılamayacaklarına ilişkin incelemeler yapılmaktadır. Ülkeye öğrenci olarak giriş yapan kişilerin ise eğitim masraflarını nasıl karşılayacaklarına ilişkin bilgi vermeleri talep edilmektedir. Öğrencilerin bu konuda sahip oldukları burs ya da hibeye dair gerekli olan belgeyi sunması da kabul görecektir. Aynı şekilde ülkeye giriş yapan turistlerin hem seyahat hem de sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir. Bu durumun sebebi ise ülkenin sağlık sistemi üzerinde ekstra bir yük oluşturulmasının engellenmesidir. Turistler bir aksaklık yaşarlarsa, bunların sağlık sigortalarının masrafı karşılayacakları kanıtlanmış olur. Sağlık ve seyahat sigortasının ülkeden gidiş dönüşü kapsayacak şekilde olması gerekmektedir.

Amerikan Konsolosluğu Green Card Başvuru

Green nedir; DV programı kapsamında ülkede kalıcı oturum hakkını almanızı sağlayan belge Green Card olarak tanımlanmaktadır. Green Card başvuru adımlarının tamamlanma sürecinde özellikle evrakların doğru bir biçimde verildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Evraklarda yapılan yanlış yönlendirmelerin başvurunuzun ret yanıtı almasına neden olabileceğini de unutmamanız gerekmektedir.

Green card çıkanlar daha sonrasında girecekleri mülakat sürecine hazırlanmalıdır. Kurayı kazanmanız ve Yeşil Kart almaya hak kazanmanız sürecin sizin için tamamlandığı manasına gelmeyecektir. Bunun sonrasında mülakat ve belgelerin reel onaylı şekilde nüshalarının sunulmasında başarılı olmayan kişilerin başvurularının yanacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Yeşil Kart başvuru adımları pandemi sebebi ile gecikmeye uğramıştır. 2023 senesinde yapılacak olan kuraya dair başvurular devam etmektedir. Dilediğiniz gibi başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz.

Green Card Nasıl Başvuru Yapılır?

Amerika green kart başvuru adımlarının sonrasında mülakat ve vize başvuru süreci de başlayacaktır. Bu aşamalarda sunulan pasaportunuzun kesinlikle güncel tarihli olması gerekmektedir. Pasaportun güncelliği ile alakalı herhangi bir sorun olması durumunda direkt olarak, vize ya da Green Card başvurunuzu yapmadan önce pasaportunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Pasaportun yenilenme işlemlerini NVİ üzerinden ya da yurt dışı temsilcilikleri aracılığı ile tamamlamanıza imkan verilmektedir. NVİ artık sadece randevulu şekilde hizmet vermektedir. İnternet sitesi ya da 199 numaralı telefon üzerinden başvuru adımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Almış olduğunuz randevuya pasaport için tüm gerekli evrakları derleyerek gelmeniz gerekmektedir.

Ülkemizde Umumi, Hususi, Diplomatik ve Hizmet olmak üzere temelde 4 çeşit pasaport bulunmaktadır. Green kart başvurusu sırasında hangi pasaport üzerinden başvurunuzu yapmanız gerektiği konusunda bir kısıtlama getirilmemiştir. Başvurunuzu yaparken güncel bilgiler sunmanız yeterli kılınmıştır. Pasaportunuzun güncelliğini takip ederken aynı zamanda boş sayfaları da kontrol etmelisiniz. 3 ten az boş sayfası olan bir pasaport ile başvuru adımının tamamlanmasına imkan verilmeyecektir. Bordo pasaport ya da umumi kullanıma açık pasaport 10 yıla kadar geçerliliğini sürdürebilmektedir. Yeşil pasaport ve Diplomatik pasaportun geçerliliği ise 5 sene ile sınırlı tutulmuştur. Her 5 senede bir gerekli olan belgeleri yeniden derleyerek pasaportunuzun yenilenmesini sağlamanız gerekmektedir. Yeşil pasaport bu aşamada en avantajlı seçenekler arasında yerini almaktadır. Yeşil pasaport ile birçok ülkeye kısa bir süre kalmak kaidesi ile vizesizi olarak giriş yapmanıza da imkan verilmektedir.

Abd Göçmenlik Bürosu

Green card başvurusu nasıl yapılır; başvuru adımları internet üzerinden tamamlanmaktadır. Bu başvuruların değerlendirilmesi pandemi süreci sebebi ile aksamıştır. 2021 senesinde öngörülen bir Yeşil Kart çekilişi bulunmamaktadır. Kişilerin 2023 için başvurularını yapma fırsatı devam etmektedir. ABD Göçmenlik Bürosu internet sitesini kontrol ederek nasıl bir süreç izleneceğine dair ve bir sonraki başvuru aşaması hakkında daha detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz. Göçmenlik bürosu sadece başvuru adımlarında değil aynı zamanda göçmen olan kişilerin özlük işlemlerinin halledilmesi gibi hususlarda da ana kaynaklardan biri olacaktır.

Green card resmi başvuru sitesi https://dvprogram.state.gov/ olarak belirlenmiştir. Bu linki kullanarak mevcut devam eden başvuru adımlarını yerine getirebilirsiniz. Başvuru adımlarında sizden istenen bilgileri belirtilen alanlara eksiksiz bir biçimde girmeye dikkat etmelisiniz. Bu bilgilerin girilmesine dairi asla bir sorun yaşanmamalıdır. Yanlış yönlendirme yaptığı fark edilen kişilerin başvuru adımlarının dikkate alınmayacağının da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Başvurunuz Listelendi Ne Demek?

Başvuru adımlarını tamamlarken Çeşitlilik Göçmen Vize Programı olarak tanımlanan Yeşil Kart’ın ülkeye göçün en az olduğu ülkeleri temel alarak hazırlanmış olan program olduğunun da belirtilmesi gerekir. Ülkeye yoğun şekilde göç vermeyen bir ülke olduğumuz için Green Card çekilişlerinde şansınızın oldukça yüksek olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Başvurunun alınması ve sonuçlanma aşamasında yapılan çekilişte usulsüzlük yapılması söz konusu olmayacaktır. Usulsüzlük yapıldığı fark edildiği anda sistemin başvuru adımlarını askıya alma hakkının mevcut olduğu da ayrıca bildirilmelidir. Başvurunun gerekli olan tüm koşullar göz önünde bulundurularak tamamlanmasının hemen sonrasında ana ekranda başvurunuz listelendi uyarısını göreceksiniz. Bu şekilde başvurunuzun işleme alınacağını ve daha sonrasında çekilişte yer bulma hakkını elde edeceğiniz de bildirilmelidir.

Göçmenlik Nedir?

Green card çıkanlar ülkeye göçmen olarak giriş yapacaklardır. Göçmenlik kişilerin kendi isteklerine ya da ülkelerinde yaşanan politik-askeri-ekonomik süreçler nedeniyle bulundukları bölgeden ayrılmaları manasına gelmektedir. Gömenlik genellikle düzenli göçmenler ve düzensiz göçmenler olarak da adlandırılmaktadır. Avrupa ve Amerika’nın göçmen kabul etme hususlarının oldukça büyük sınırlamalara tabi olduğu da görülmektedir. Ülkemizde rastlamadığımız sıkı mülakatların yapıldığı fark edilmektedir.

Göçmenlik statünüze ve durumunuza bağlı olmak üzere göç ettiğiniz bir ülkenin imkanlarından istifade etme oranınızda da değişim olacaktır. Örneğin kişilerin usulsüz yollar ile giriş yapması durumunda, sunulan olanaklardan istifade etmesine imkan verilmeyecektir. Tespit edildikleri anda da sınır dışı edileceklerinin ayrıca bildirilmesi gerekir. Gerekli olan tüm adımları yerine getirerek ve evrakları derleyerek göçmenlik hakkı kazanan kişilerin ise oturum ve çalışma izinlerini yenileme detaylarına dikkat etmek koşulu ile ülkenin imkanlarından faydalanmasına olanak sağlanmaktadır.  Green Card sayesinde ülkedeki imkanlardan legal olarak yararlanabilir, özlük haklarınızı koruyarak ülkede istihdam edilebilirsiniz.

Green Card Sonrası İşlemler

Amerikan green kart çekilişini kazanmak ile süreç tamamlanmıyor. Kartı almaya hak kazanan kişilerin takip etmesi gereken adımlardan bazıları;

 • Çekilişi kazandığınız zaman eğer ABD kapsamında değilseniz, direkt olarak online biçimde DS260 numaralı formu doldurmanız gerekmektedir. Amerika’da bulunan kişiler formu elden de doldurabilir. Bu form göçmenlik formu olarak da tanımlanmaktadır.
 • Form doldurma işlemleri sırasında sistem sizden case number isteyecektir. Bu noktada girmenizi gereken numara Green Card kazandığınız belli olduktan sonra size verilen numaradır. Numaranızı ilgili alana girerek formunuzu doldurmaya başlamalısınız.
 • Formu girerken sadece bireysel bilgilerin giriş aşamasında değil aynı zamanda ailenizi ile alakalı dataları girerken de dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu bilgilerde bir yanlış yönlendirme olması hak ettiğiniz kartın hakkının yanmasına neden olabilmektedir.
 • Eğer çekilişe katılmanızın sonrasında evlendiyseniz bunun ile alakalı da tüm bilgileri doldurmalısınız. Çocuğunuzun olması durumunda da aynı şekilde bilgileri sunmalısınız. Kişilerin 21 yaşını doldurmayan tüm çocukları hakkında aktif şekilde bilgi vermeleri gerekmektedir.
 • DS260 olarak belirtilen formun doldurulmasının hemen sonrasında karşınıza formun doldurulduğuna ve bilgilerin eksiksiz bir biçimde olunduğuna dair bir onay sayfası çıkacaktır. Bu onay sayfasını kesinlikle vize için gerekli olan başvuruları yaparken yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Mülakatta yanında bu belgesi olmayan kişilerin başvurusu yanacaktır.

Bu konuda profesyonel bir ekipten destek alarak kartınızı uygulamaya koymanın çok daha kolay bir hale gelmesini mümkün kılabilirsiniz. Başvuru sonrasında yapılacak olan mülakatta sizden bazı temel belgelerin verilmesi istenecektir. Danışmanlık firmaları sizin mülakata hazırlanmanız ve belgelerinizin sorunsuz şekilde derlenmesi konusunda da her an yanınızda olacaktır. Başvuru adımlarının detay prosedürleri ile uğraşmak istemeyen kişiler için danışmanlık firmalarından destek almak harika bir fırsat olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×