Eraytur Blog

Amerika Green Card Çekilişi Bilgileri

Amerika Green Card çekilişi tüm dünyada büyük ilgi gören bir daimî Oturum izni programıdır. ABD hükümeti her yıl Yeşil Kart çekilişi ile birlikte dünyanın her köşesinden göçmen kabul etmektedir. Yeşil Kart çekilişlerinde 55 bin kişi Amerika’da Parmanet Resident Card- Daimi Oturum İzin Kartı sahibi olur.

Muvafakatname Nasıl Alınır?

Amerika Green Card Çekilişi Bilgileri

Amerika Green Card sahibi kişilerin kendi ülke vatandaşlıklarından çıkması gerekmez, bu karda sahip olanlar ABD’de oturum izni yanında çalışma, iş kurma ve eğitim hakkı da kanaznır. Green Card sahibi kişiler bu hakkı kullandıklarında ABD vatandaşlığına başvuru hakkı da kazanır. Beş yıllık bir sürenin ardından vatandaşlık başvuruları kabul edilir.

Amerika Green Card başvuruları Eylül ve Kasım ayları sırasında kabul edilmektedir. Başvurular İnternet üzerinden online kabul edilmektedir. Vize merkezimizin uzman danışmanlarından daha detaylı bilgi almak mümkündür ve hatasız bir başvuru için destek alınabilir.

ABD Green Card Başvurusu İçin Gerekli Koşullar

ABD Göçmen politikasına göre her sene için Green Card çekilişine katılabilecek ülke vatandaş listesi ilan edilmektedir. Meksika ve Çin gibi Amerika’ya çok göç veren ülkelerin vatandaşları çekilişe kabul edilmez. Türkiye Green Card çekilişleri açısından avantajlı bir ülkedir, her sene üç binden fazla Türk vatandaşı ABD Green Card kazanma şansına sahip olur, diğer ülke vatandaşlarından daha yüksek olan bu sayı son yıllarda artmaktadır.

Amerika Green Card çekilişine başvurmak isteyen kişilerin şu şartları taşıması gerekir:

18 yaşından büyük yetişkinler Green Card başvurusu yapabilir. Green Card çekilişlerinde bir yaş sınırı aranmasa da lise mezunu olma şartı vardır. Bu nedenle 18 yaşından küçük kişiler çekilişte Green Card alma hakkını kazansa bile genelde bu kişilere ABD vizesi verilmez ve Green Card hakları kaybolur.

Lise mezunu olmak Green Card başvurularında temel koşuldur. Lise ve dengi okullardan mezun olanlar başka bir şart aranmadan Green Card kazanabilirler. Lise mezunu olunmadığı durumlarda uzmanlık gerektiren bir işte iki yıl çalışma koşulu aranır. Green Card hakkına sadece resmi okullardan mezun olanlar haiz olur, hizmet eğitimleri, eğitim sertifikaları geçerli değildir. Mezuniyet belgeleri ABD vize başvurularında ABD Dış Temsilcilikleri vize bölümü yetkililerine verilmelidir.

ABD vize işlemleri ABD Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılmaktadır. Amerika vizeleri hakkında Amerika vize rehberi sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Amerika Green Card Başvurusu Hakkında Bilgiler

Amerika Green Card başvuruları Amerika Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu resmi İnternet sitesi üzerinden yapılır. Ekim ve Kasım aylarında başvurular kabul edilir. Online başvuru formu doldurulmalı, tek seferde onay verilmelidir. Başvuru formu doldururken hata yapmamak için uzman danışmanlardan destek almak en iyisidir.

Green Card başvuru formunda şu alanlar yer alır:

 • Ad, soyad-Pasaportta bulunan şekilde önce soyadı sonra isim yazılır.
 • Doğum tarihi, doğum yeri, cinsiyet- Kişisel bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalıdır ve kimlik belgeleriyle aynı olmalıdır.
 • Çekişile katılım için uygun olan ülke- Türkiye ülke adını İngilizce TURKEY olarak yazılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf, İletişim adresi- Biyometrik nitelikte bir fotoğraf başvuru formuna yüklenmelidir, iletişim adresi yazılmalıdır, ev adresi ya da iş adresi olabilir.
 • Yaşanılan ülke, telefon numarası- Yaşanılan ülke ismi İngilizce girilmelidir, telefon numarası verilmesi faydalıdır.
 • E-Posta adresi- Aktif olarak kullanılan e-posta adresi verilmelidir. İletişim bu mail adresi üzerinden yapılacaktır. Başvuru numarası unutulduğunda bu adres sayesinde ulaşılabilir.
 • Medeni durum, çocuk sayısı- Evli olunup olunmadığı bildirilmelidir, ayrı yaşanan eşler ve çocuklar hakkında bilgiler verilmelidir. 21 yaşının altındaki çocuklar muhakkak yazılmalıdır.

Başvuru formu doldurularak onaylandıktan Sonra sistem Confirmatin Number üretmektedir. Çekiliş hakkında sonuçlara bu numara ile ulaşılır. Green Card çekiliş sonuçları Mayıs ve Eylül aylarında Göçmenlik Bürosu İnternet sitesinden öğrenilir.

Green Card Kazandıktan Sonra Neler Yapılır?

Green Card alma hakkı kazanan talihlilere resmi evraklar Göçmenlik Bürosu tarafından bir zarf ile posta adreslerine gönderilmektedir. Bu zarftaki belgeler ve Amerika vizeleri için gerekli belgelerle Amerika konsolosluğuna mülakata gidilmesi gerekmektedir. Vize randevusu alınarak yapılan mülakat sonrasın başvuru yapan kişiye ABD vizesi verilip verilmeyeceğine karar verilir.

ABD vizeleri hakkında bilgilere ABD vize rehberi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Green Card sahipleri Amerika’ya hemen yerleşmek mecburiyetinde değildir, Yeşil kart kazanıldıktan sonra 6 ay içinde ABD’ye giriş çıkış yapmak kartın devamlılığını sağlar. Her yıl giriş çıkış yapılarak bu hak devam ettirilir. Bu esnada Yeşil Kart sahibi koşulları sağlayarak Amerika’ya yerleşebilir.

Amerika Green Kart konusunda önemli hususlar şunlardır:

 • Green Card başvuruları ücretli değildir, çekilişte kazananlar ABD vize işlemleri için ücret öderler.
 • Her yıl bir başvuru hakkı vardır, her çekilişe katılma hakkı vardır.
 • Green Card başvuru formu eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Vize merkezimizin uzman danışmanlarından bu konuda destek alınabilir.

Amerika Green Card ve Amerika vize türleri hakkında daha fazla bilgiye vize merkezimizden ulaşabilirsiniz. Amerika vize belgeleri listesine Amerika vize evrakları bağlantımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×