Amerika Vizesi

Amerika Vizesi: En iyi Vize Rehberi 2021

Amerika vizesi için 2021 eksiksiz oluşturulmuş bir rehberdir.Bu rehberde Amerika vize başvurusu hakkında herşeyi inceleyebilir ve eksiksiz bir başvuru yapabilirsiniz.

ABD Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası ilişkilerde yaygın kullanımı ile Birleşik Devletler, genel olarak kullanılan adıyla Amerika, Kuzey Amerika’da kuzeydeki komşusu Kanada ve güneydeki komşusu Meksika arasında bulunan dünyanın en gelişmiş ülkesidir. ABD elli eyaletten ve bir federal bölgeden oluşur, federal anayasal bir cumhuriyettir.

Yüzölçümü 9,8 milyon  km2 olup yeryüzünde kapladığı alan bakımından dünyanın üçüncü en büyük devletidir. Dünyanın da en kalabalık üçüncü ülkesi olan Birleşik Devletler 328 milyon insanın yaşadığı bir ülkedir. Federal bölgede bulunan Washington D.C. devlet başkenti iken en kalabalık şehir New York’tur. Belli başlı şehirleri arasında Los Angeles, Chicago, Houston, Dallas, Philadelphia bulunur. En çok göçmen alan ülke statüsünde bulunan ABD, her yıl 67 milyon turist tarafından  ziyaret edilir. Fransa’dan sonra en çok turistin seyahat ettiği ikinci ülkedir.

Amerika Vizesi: En iyi Vize Rehberi 2021 1 – amerika vizesi en iyi vize rehberi

ABD Vize Koşulları

Amerika Birleşik Devletleri, göçmenlik yasası uyarınca Amerika vize tipine göre vize başvurularını kabul etmektedir. Birleşik Devletler vize koşulları uyarınca Türkiye Cumhuriyeti için pasaport ayrımı bulunmamaktadır. Vize koşullarını yerine getiren Umuma Mahsus (Bordo pasaportlu), Hizmet (Gri pasaport), Hususi (Yeşil pasaport) ve Diplomatik (Siyah pasaport) pasaport sahipleri Amerika’ya giriş hakkına sahip olurlar.

Amerika vizesine başvurmak isteyen kişiler seyahat amaçlarına göre başvuracakları vize türünü belirler ve yetkili konsolosluklarda vize mülakatına girerler. Vize türü için istenen gerekli evraklarını tamamlayan kişiler, parmak izi prosedürünü yerine getirir ve mülakat sonucu olumlu bir onay alırlarsa vizeli pasaportları belirttikleri adreslere posta yolu ile gönderilir. Vize yenileme işlemi dışında, vize başvurusunda bulunan kişiler vize randevusuna ve mülakata şahsen katılmak zorundadır.

ABD vizeleri genellikle 10 yıl süreli olarak verilmektedir, fakat bu ülkede 10 yıl kalabileceğiniz anlamına gelmez. Amerika’daki kalış süreniz gümrük memurları tarafından belirlenmektedir. Göçmen olmayan vize türlerinde ülkede 6 aydan fazla kalınmasına izin verilmez. Vize türüne göre ülkede kalış tarihleriniz değişir, seyahat amaçlarında değişiklikler olursa bu durumda vize türünün güncellenmesi gereklidir.

ABD Vize Türleri

Amerika vizeleri genel olarak iki kategoriye ayrılır; Göçmen Vizeleri ve Göçmen Olmayan Vize Türleri. Göçmen olmayan vize türlerine başvuran kişilerin Türkiye’de bir ikametgahı olması ve aile, iş, okul gibi bağları bulunması istenir. Vize başvurularında bu kişisel bilgiler titizlikle incelenir ve vize başvurusu yapan kişilerin seyahatleri sonrası Türkiye’ye dönmesi beklenir.

Amerika vize kategorileri şu şekilde tanımlanır:

 • A/G Diplomatik, Resmi vizeler
 • B1/B2-Turistik vizeler, Ticari vizeler, Tedavi amaçlı vizeler
 • C-Transit geçiş vizeleri
 • D-Mürettebat vizeleri
 • E1/E2-  Tüccar-Yatırımcı vizeleri
 • F1/F2-M1/M2- Akademik ve dil öğrencileri, Mesleki ve Akademik olmayan eğitim vizeleri
 • J- Değişim programı vizeler
 • H/L/O/P/Q/R- Geçici İşçi, Stajyer, Çalışma vizeleri, Olağanüstü yetenek vizeleri, Dini görevli vizeleri
 • I- Basın mensubu ve Gazeteciler için verilen vizeler
 • Göçmen vizeleri

Amerika’ya kısa süreli turistik seyahatlerde bulunan kişiler B tipi vizelere başvurmak durumundadır. Vize başvurularında bulunanlar seyahat amaçlarına uygun vize türlerine başvurmak zorundadır.

Amerika Vize Başvuru Formu-DS 160 Formu

Amerika Birleşik Devletleri Vize Başvuru Formu elektronik ortamda doldurulan DS-160 formudur. Vize başvurularında bulunanların ilk yapması gereken bu başvuru formunu doldurmaktır. Form online olarak Amerikan Konsolosluğu’nun İnternet sitesinden doldurulabilir, eksiksiz, İngilizce ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulan formdaki bilgiler dikkatle incelenir.

Elektronik imza ile onaylanan formda Türkçe karakterler kullanılmaz, isteğe bağlı  bölümlerin boş bırakılması sorun teşkil etmezken, pasaport bilgileri kesinlikle eksiksiz ve doğru olmalıdır. Vize başvuru formu doldurma işlemi başvuru işlemlerinden 3 gün önce muhakkak doldurulmalıdır. Başvuru formunun bir çıktısı alınarak vize randevusunda ilgili görevliye verilmesi zorunludur.

Başvuru formunda elliye yakın soru bulunur, bu sorulara verilecek yanıtlar verilmesi gereken evraklardaki bilgilerle çelişemez. Bu yüzden form dikkatle ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru sahibiyle ilgisi olmayan bölümlere “geçerli değil” ibaresi İngilizce olarak girilir (does not apply). Form doldurulduktan sonra Vize Randevusu aşamasına geçilir.

Amerika kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/amerika-vize-form-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz..

Amerika Vizesi: En iyi Vize Rehberi 2021 2 – amerika vize randevu nasil alinir

ABD Vize Randevusu

Amerika vize başvuru formu DS-160 formu doldurulduktan ve online olarak vize ücreti ödendikten sonra talep edilen vize türüne göre istenen evraklar tamamlanır ve vize randevusu alınır. Online alınan vize randevusunun bir çıktısı randevu günü konsolosluğa gidildiğinde vize başvuru sahibinin yanında olmalı ve istendiğinde yetkililere teslim edilmelidir.

Vize randevusunda her vize türü için parmak izi prosedürü bulunmaktadır. Sırası gelen başvuru sahipleri evraklarını ve parmak izlerini verdikten sonra mülakat için beklerler. Ebeveynlerinden biri Amerikan pasaportuna sahip olan 14 yaş altı çocuklar ve daha önce Amerika vizesi almış olan 80 yaş üstü kişiler mülakattan muaftır.

Konsolosluktaki yoğunluğa göre randevu günleri ayarlandığından vize başvuru sahipleri seyahatlerinden 8 hafta önce vize başvuru işlemlerini başlatmalıdırlar. Göçmen olmayan vize türlerinde Ankara Amerikan Büyükelçiliği’nden ve İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu’ndan randevu alınabilir.

ABD Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika Vize başvurusunda talep edilen vize türüne göre ve kişisel-mesleki duruma göre istenen evraklar değişmektedir. Her vize türü için geçerli olan genel evraklar bulunmaktadır.

Tüm vize türleri için istenen genel evraklar şunlardır:

 • Pasaportlar- Son on yıl içinde alınmış 2 sayfası boş olan pasaportların asılları ve renkli sayfa fotokopileri yetkililere sunulmalıdır. Pasaportun 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Eski pasaportlarda alınmış Amerikan vizesi varsa bu sayfaların fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Kimlik belgeleri- Nüfus cüzdanının ve kimlik kartının önlü arkalı fotokopileri renkli olarak hazırlanmalıdır. Evli çiftler evlilik cüzdanlarının fotokopilerini vermelidir.
 • Amerikan Vize Başvuru formu- DS-160 başvuru formu online olarak doldurulmalı, elektronik imza ile onaylanmalı ve bir çıktısı alınarak randevu esnasında yetkililere verilmelidir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf- Biyometrik fotoğraflar 35mmx45mm boyutlarında olmalı, beyaz arka fonda çekilmelidir. Gözlüklü fotoğraflar kabul edilmez. Bir fotoğraf başvuru formu için online yüklenmek üzere taranmalıdır.
 • Otel ve ulaşım rezervasyonları- ABD seyahatinin uçak biletlerinin ya da rezervasyonlarının bilgileri belgelendirilmesi olumlu bir yaklaşımdır. ABD’de yaşayan aile bireylerinden alınacak davet mektubu da başvurularda avantaj sağlar.
 • Mali durumu gösteren belgeler- Banka hesap hareketlerinin onaylı örnekleri, taşınmazların tapu fotokopileri, faiz ve kira gelirleri ve diğer gelirleri gösteren belgeler başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • 14 yaşından küçük çocuklar nüfus cüzdan fotokopilerinin yanı sıra her iki ebeveyninin geçerli Amerikan vizelerinin ve biometrik sayfalarının fotokopilerini sunmalıdır.

Vize türlerine göre ve mesleki durumlara göre istenen belgeler şunlardır:

 • B1/B2 Turistik ve ticari vizeler için son bir yıl içinde üniversite mezunu olan kişilerden transkript istenir.
 • B2 tedavi amaçlı vizeler için Amerika’daki doktordan rapor ve tedavi prosedürlerini gösteren belgeler, tedavi süresi ve masraflarını gösteren belgeler, ön ödeme dekontları, sağlık raporu istenir.
 • B1 Ticari vize için başvuranlar şirket bilgilerini, iş yeri sahipleri ve çalışanlar mali durumlarını gösteren belgeleri başvuru dosyalarına eklerler(Vergi levhası, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, oda sicil kaydı, banka hesap dokümanı, imza sirküleri, maaş bordroları, görev ve izin belgeleri).
 • F1/F2-M1/M2 Eğitim vizeleri için okulca verilen SEVIS kaynaklı I-20 Formu, SEVIS ödeme makbuzu, transkript, ABD eğitim kurumlarından davet mektubu, askerlik durumunu gösteren belge, F2 ve M2 vize türleri için eş ve çocukların kişisel ve mali durumlarını gösteren belgeler.
 • Amerika Ticari ve Yatırımcı vizesi için DS-156E Formu ve G-28 formu, vize talep dilekçesi, şirketin beş yıllık iş planı, son üç yılın vergi beyanı, şirket tescil belgesi, faaliyet belgesi, ticaret kanıtını gösteren belgeler.

Diğer istenilen ek belgelerin bilgisine vize başvuru merkezlerinden ulaşmak mümkündür.

Amerika vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/amerika-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi: En iyi Vize Rehberi 2021 3 – amerika vize ucreti

ABD Vize Ücretleri

ABD vize ücretleri talep edilen vize türüne göre değişmektedir. Vize ücretleri için ödenen konsolosluk bedelleri haricinde vize başvuru merkezi hizmetleri için de ek bir bedel ödenmektedir.

Amerikan Vize türüne göre talep edilen konsolosluk harçları şöyledir:

 • B Turistik seyahat, ticari, tedavi amaçlı vizeler                                                                 
 • C Transit geçiş vizeleri
 • D Mürettebat vizesi
 • F Akademik öğrenci vizesi                                                                                                         160 USD
 • M Akademik olmayan öğrenci vizesi
 • I Basın mensubu vizesi
 • J Değişim Programı vizesi
 • H Geçici İşçi Stajyer Vizeleri                                                                                                     
 • Olağanüstü Yetenek Vizesi
 • P Sporcular, Sanatçılar ve Eğlence Sektörü                                                                        190 USD
 • Q Uluslararası Kültürel Değişim vizesi
 • R Dini Görevli
 • L Şirket içi transfer
 • E1 Anlaşmalı Tüccar vizesi                                                                                                        
 • E2 Anlaşmalı Yatırımcı vizesi                                                                                                      265 USD
 • K Amerikalı kişinin nişanlısı veya eşi
Amerika vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/amerika-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Amerika Vizesi Sık Sorulan Sorular

Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesi önce konsolosluğun resmi sitesinden ds 160 formu doludurlmalı, sonrasında online randevu alınarak vize başvurusu için gerekli evrakların randevu günü konsolosluğa şahsen sunulması ile alınabilir.

Amerika vizesi ne kadar?

Amerika vize ücretleri en çok başvurulan turistik ve ticari vize başvuruları için 160 Amerikan dolarıdır.

Amerika turist vizesi nedir?

Amerikaya turistik vize seyahatin de bulunacak olanlar B2 turist vize başvurusun’da bulunmalıdırlar. Turist vize başvurusunda seyahat planlarınızı da dosyaya eklemeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×