Norveç Vizesi

Norveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Norveç vizesi en iyi vize rehberi

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Norveç seyahati için vize almak zorundadır. Norveç vizesi almak için İstanbul`da yerleşen Macaristan Başkonsolosluğuna başvuru yapılmalıdır.

Norveç vizesi almak isteyen başvuru sahipleri ilk önce seyahat amacı belirlemelidir. Seyahat amacı belirledikten sonra vize türü seçimi yapılmalıdır. Vize türünü belirledikten sonra vize için gerekli evrakları hazırlamalısınız.

Aile arkadaş ziyareti, ticari veya turistik gibi vize türleri kısa süreli ikamet etme imkanı sunmaktadır. Kısa süreli vize ile 6 ay içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkına sahipsiniz.

Norveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 1 – norvec vizesi

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Vize türünü seçtikten sonra kişisel duruma bağlı olarak evraklar hazırlanmaya başlanmalıdır. Vize evrakları başvuru sahibinin kategorisine (emekli, çalışan, ev hanımı vb.) uygun hazırlanmalıdır.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç seyahati planlayanların hazırlaması gereken birden fazla evrak bulunmaktadır. Evrakların güncel ve eksiksiz olması gereklidir. Ayrıca belgelerde yer alan bilgiler hatasız olmalıdır.

Norveç vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport – Pasaportun 2 adet boş sayfası olmalıdır. Aynı zamanda seyahat tarihinden sonra 3 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. 
 • Başvuru Formu ile İlgili Kapak Mektubu Kopyası
 • Nüfus Cüzdanı Kopyası
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – Bu belgeyi e-devletten temin edebilirsiniz.
 • Biometrik Fotoğraf – 2 Adet güncel biometrik fotoğraf sunmalısınız. Arka fonu beyaz ve 35×45 mm ebatlarında olmalıdır.
 • Sağlık Sigortası
 • Banka Hesap Dökümü – Başvuru sürecinden 1 hafta önce alınmalıdır. Son 6 aya ait hesap hareketleri gösterilmelidir.
 • Otel Rezervasyon Belgesi – Konaklayacağınız otele ait bilgiler ve diğer kişisel bilgiler sunmalısınız.
 • Seyahat Araç Bilgisi – Uçak veya diğer seyahat aracı bilgileri

Bu belgelerin dışında farklı seyahat amaçlarına uygun olarak ek evraklar hazırlamanız istenebilir. Diğer seyahat amacına (vize türüne) uygun vize evrakları ise şu şekildedir.

 • Davetiye Mektubu – Bu belge ticari, aile arkadaş, akraba ve sağlık seyahatlerinde istenmektedir.
 • Çiftçilik Belgesi – Belgenin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Bu evrak Norveç seyahati planlayan çiftçiler için gerekli belgeler arasında yer almaktadır.
 • Vize Sponsor Dilekçesi – Düzenli geliri olmayan kategoriye ait olan kişiler (öğrenci, işsiz) sponsor dilekçesi hazırlamalıdır.
 • Öğrenci Belgesi – Bu belgenin aslı ve kopyası sunulmalıdır. (Belgenin İngilizce orijinali de bulunmalıdır)
 • Reşit olmayan Öğrenciler için muvafakatname – Belge noter onaylı bir şekilde sunulmalıdır. Ayrıca belgenin İngilizce çevirisi bulunmalıdır.

Çalıştığınız vize acentesine bağlı olarak ek belgeler talep edilebilir. Ek evrak talep edilmesi durumunda istenen belgeleri hazırlayarak ibraz etmeniz gereklidir.

Norveç vizesi için istenen belgeler genel olarak belirttiğimiz şekildedir. Ancak çalışanların hazırlanması gereken ekstra evraklar da bulunmaktadır. Bu evraklar hakkında daha detaylı bilgi almak için vize firmanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Norveç vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/norvec-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç başvuru işleminde en önemli aşamalardan biri de başvuru formunun doldurulmasıdır. Başvuru formunu doldurmak için Konsolosluğun resmi sitesine giriş yapmalı ve formu indirmelisiniz. Formu indirdikten sonra gerçek bilgiler ile doldurmalısınız.

Norveç vize başvuru formu seyahat edecek kişileri tanımak amaçlı talep edilmektedir. Konsolosluk başvuru hakkında tüm bilgilere başvuru formu sayesinde ulaşmaktadır. Bu anlamda başvuru formunda doğru bilgiler vermeniz oldukça önemlidir.

Norveç başvuru formunu İngiliz veya Norveççe doldurmalısınız. Ayrıca sunduğunuz bilgilerin evraktaki bilgiler ile çelişmemesi gereklidir. Çelişen bilgiler olması durumunda başvuru formunuz iptal edilecektir.

Başvuru formu tükenmeze kalem kullanılarak yazılmalıdır. Aynı zamanda okunabilir olmalıdır. Forumda Türkçe karakter kullanmamaya da dikkat etmelisiniz.

Formu hazırladıktan sonra başvuru işlemi için konsolosluktan randevu talep etmelisiniz. Randevunu vize şirketleri yardımı ile alabilirsiniz.

Başvuru formu işleminden sonra gerekli evrakların hazırlanması büyük önem arz etmektedir. Belgelerde eksik veya yanlış bilgi olmamalıdır. Eğer belgeleri doldurmak hakkında bilgili değilseniz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Norveç kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/norvec-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Norveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021 2 – norvec vizesi 1

Norveç Vize Randevusu

Norveç vizesine sahip olmak isteyen kişiler randevu almak zorundadır. Randevunu Norveç Konsolosluğu`nun yoğunluk duruma göre gelecek haftalar için ayarlayabilirsiniz.

Vize randevusunu seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce için almanız önerilmektedir. Vize başvurusu için gerekli randevuyu Konsolosluk ve Başvuru Merkezi vasıtası ile alabilirsiniz. Eğer randevu tarihine yetişemediyseniz hemen yeni vize randevusu almalısınız.

Norveç vize başvurusunda bulunacağınız zaman biyometrik parmak izi (VIS) vermelisiniz. Parmak izi verdikten sonra 5 yıl geçerli olacaktır. Ayrıca verdiğiniz parmak izi diğer Schengen vize başvurularında da geçerli sayılır. Fakat bazı Schengen ülkeleri sadece kendi VIS bilgisini tanımaktadır. Bu gibi durumlarda yeniden parmak izi vermeniz gerekebilir.

Norveç vizesi alacağınız zaman pasaportun seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Aynı zamanda içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Norveç vize randevusu aldıktan sonra belirlenen vize merkezine gitmelisiniz. Vize merkezine giderek sizden talep edilen gerekli belgeleri ibraz etmeniz gereklidir.

Norveç Vize Ücretleri

Norveç vize ücretleri kişinin seyahat amacına uygun olarak değişmektedir. Alacağınız vize türüne göre ödemeniz gereken tutar farklı olabilir.

Vize ücreti ödendikten sonra dekontu başvuru evraklarının arasına eklemelisiniz. Başvuru belgelerinin içerisinde ödeme dekontunun orijinali bulunmalıdır.

Not: Vize ücretleri Norveç Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Farklı yaş grupları ve ülke vatandaşlarının ödemesi gereken ücretler birbirinden farklıdır. Ancak Türk Vatandaşları Norveç vizesi için belirlenen ücreti ödemek zorundadır. Sadece 6 ila 12 yaş arasında olan çocuklardan ise 25 Euro vize harç bedeli talep edilmektedir.

2020 Yılında konsolosluk tarafından belirlenen Norveç vize ücretleri aşağıdaki şekildedir.

 • Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi – 105 Euro
 • Eğitim Vizesi – 105 Euro
 • Ziyaret Vizesi – 105 Euro
 • Kültürel Ziyaret Vizesi – 105 Euro
 • Turistik Vize – 105 Euro
 • Sağlık Nedeniyle Alınan Vize – 105 Euro
 • Ticari Vize – 105 Euro
 • Transit Vize – 105 Euro
 • 6 – 12 Yaş Arası Vize – 25 Euro

Şoför ve diğer kategoriye ait vize türleri için ödemeniz gereken ücretler hakkında bilgi almak için vize acentesi ile iletişim kurabilirsiniz.

Bunların yanı sıra ekstra ücret karşılığında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Vize şirketlerinde danışmanlık hizmeti için ortalama 30 Euro ücret istenmektedir.

Danışmanlık hizmeti sayesinde aşağıdaki ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • Kişiye Özel Gerekli Evrak Listesi
 • Şirket Yetkililerinden Ön Başvuru Hizmeti
 • Randevu Alma Hizmeti
 • Karşılama Hizmeti
 • Kopya Alma Hizmeti
 • Başvuru Belgelerinin Hazırlanması
 • Telefon Vasıtası ile Sınırsız Destek
Norveç vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/norvec-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu yapmadan önce Büyükelçilik ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak vizenizin kaç günde çıkacağı hakkında net bir cevap almanız mümkün olmayacaktır.

Norveç vizesi kaç günde çıkar? sorusuna net bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Çünkü vizenin sonuçlanması koşullara göre değişiklik göstermektedir. Genellikle başvuru işleminden 15 gün sonra sonuca ulaşabilirsiniz. Fakat belirtilen tarih ortalama bir rakamdır. Yani, 15 gün sonra kesin vize sahibi olacağınızı düşünmemelisiniz.

Başvurunuzu riske atmak istemiyorsanız süreci 3 ay öncesinde başlatabilirsiniz. Fakat 3 aydan önce başvuru işlemi başlatamazsınız.

Konsolosluk tarafından mülakat ve ek evrak gibi talepler edilebilir. Aynı zamanda evraklarda eksiklik veya sistem kaynaklı hatalar oluşabilir. Bu gibi durumlar vize sonuçlanma süreci uzayacaktır.

Norveç Büyükelçiliği`ne gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde takdim ettikten sonra 10 – 15 iş günü içerisinde sonuç alabilirsiniz.

Norveç vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/norvec-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Norveç Vizesi Sık Sorulan Sorular

Norveç vizesi ne kadar?

Norveç vizesi schengen ülkesi olup schengen vize ücret tarifesi geçerlidir.2020 ve 2021 yılı için 80 euro vize harcı olup yaklaşık 30 euru aracı kurum hizmet bedeli alınmaktadır.

Norveç vize istiyor mu?

Norveç schengen vizesi vermekte olup Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanların vize alması gerekmektedir..

Norveç vizesi nasıl alınır?

Norveç vizesi seyahat amacına göre randevu alımı, gerekli evrakların hazırlanması , ilgili evrakların ingilizce tercümesi ile birlikte başvuru merkezine teslim edilmesi ile tamamlanmış olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×