Norveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022 - Eraytur
Norveç Vizesi

Norveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

 

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Norveç seyahati için vize almak zorundadır. Norveç vizesi almak için İstanbul`da yerleşen Macaristan Başkonsolosluğuna başvuru yapılmalıdır.

Norveç vizesi almak isteyen başvuru sahipleri ilk önce seyahat amacı belirlemelidir. Seyahat amacı belirledikten sonra vize türü seçimi yapılmalıdır. Vize türünü belirledikten sonra vize için gerekli evrakları hazırlamalısınız.

Aile arkadaş ziyareti, ticari veya turistik gibi vize türleri kısa süreli ikamet etme imkanı sunmaktadır. Kısa süreli vize ile 6 ay içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkına sahipsiniz.

Nijerya Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2022

Norveç Vizesi: En İyi Vize Rehberi 2021

Norveç Vizesi Nasıl Alınır?

Vize türünü seçtikten sonra kişisel duruma bağlı olarak evraklar hazırlanmaya başlanmalıdır. Vize evrakları başvuru sahibinin kategorisine (emekli, çalışan, ev hanımı vb.) uygun hazırlanmalıdır.

Norveç vizesi ne kadar sürede çıkar?

Norveç vize başvurularının sonuçları ortalama 15 iş günü içerisinde açıklanmaktadır.

Norveç vize veriyor mu?

Norveç, ülkesine gelecek olan yabancı uyruklu kişilere belirli şartlar doğrultusunda vize vermektedir. Ülkeye gitme amacına göre seyahat, aile birleşimi, çalışma veya ticari vize türlerine müracaat edilmesi ve onay alınması zorunludur.

Norveç Vize nasıl alınır?

Norveç vizesi almak için Norveç konsolosluğu tarafından yayınlanan vize başvuru formunu doldurmanız, vize talep dilekçesi yazmanız gerekir. Başvuru için randevu almanız ardından vize merkezine gerekli belgeleri teslim ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Norveç seyahati planlayanların hazırlaması gereken birden fazla evrak bulunmaktadır. Evrakların güncel ve eksiksiz olması gereklidir. Ayrıca belgelerde yer alan bilgiler hatasız olmalıdır.

Norveç vizesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport – Pasaportun 2 adet boş sayfası olmalıdır. Aynı zamanda seyahat tarihinden sonra 3 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır. 
 • Başvuru Formu ile İlgili Kapak Mektubu Kopyası
 • Nüfus Cüzdanı Kopyası
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – Bu belgeyi e-devletten temin edebilirsiniz.
 • Biometrik Fotoğraf – 2 Adet güncel biometrik fotoğraf sunmalısınız. Arka fonu beyaz ve 35×45 mm ebatlarında olmalıdır.
 • Sağlık Sigortası
 • Banka Hesap Dökümü – Başvuru sürecinden 1 hafta önce alınmalıdır. Son 6 aya ait hesap hareketleri gösterilmelidir.
 • Otel Rezervasyon Belgesi – Konaklayacağınız otele ait bilgiler ve diğer kişisel bilgiler sunmalısınız.
 • Seyahat Araç Bilgisi – Uçak veya diğer seyahat aracı bilgileri

Bu belgelerin dışında farklı seyahat amaçlarına uygun olarak ek evraklar hazırlamanız istenebilir. Diğer seyahat amacına (vize türüne) uygun vize evrakları ise şu şekildedir.

 • Davetiye Mektubu – Bu belge ticari, aile arkadaş, akraba ve sağlık seyahatlerinde istenmektedir.
 • Çiftçilik Belgesi – Belgenin aslı ve fotokopisi ibraz edilmelidir. Bu evrak Norveç seyahati planlayan çiftçiler için gerekli belgeler arasında yer almaktadır.
 • Vize Sponsor Dilekçesi – Düzenli geliri olmayan kategoriye ait olan kişiler (öğrenci, işsiz) sponsor dilekçesi hazırlamalıdır.
 • Öğrenci Belgesi – Bu belgenin aslı ve kopyası sunulmalıdır. (Belgenin İngilizce orijinali de bulunmalıdır)
 • Reşit olmayan Öğrenciler için muvafakatname – Belge noter onaylı bir şekilde sunulmalıdır. Ayrıca belgenin İngilizce çevirisi bulunmalıdır.

Çalıştığınız vize acentesine bağlı olarak ek belgeler talep edilebilir. Ek evrak talep edilmesi durumunda istenen belgeleri hazırlayarak ibraz etmeniz gereklidir.

Norveç vizesi için istenen belgeler genel olarak belirttiğimiz şekildedir. Ancak çalışanların hazırlanması gereken ekstra evraklar da bulunmaktadır. Bu evraklar hakkında daha detaylı bilgi almak için vize firmanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Norveç vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine https://www.eraytur.com/norvec-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Norveç Vatandaşlığı Nasıl Alınır

Norveç vatandaşlığı nasıl alınır; Norveç vatandaşı ile evli olmanız durumunda aile birleşimi için talepte bulunabilirsiniz. Bu aşamada direkt vatandaşlık verilmese dahi en azından oturum için daha kolay onay alınmaktadır.

Norveç’te oturma ve çalışma izni nasıl alınır; çalışma izni almak için iş deneyiminiz ve eğitim durumunuza dair eksiksiz şekilde bilgi sunmanız gerekmektedir. Daha öncesinde bir Avrupa ülkesinde uzun müddetli çalışmanız onay almanızı kolaylaştıracaktır.

Norveç vatandaşlık ücreti olarak belirlenen net bir tutar bulunmuyor. Sadece ülkeye giriş yapılmasının akabinde, hangi maddi kaynak ile ihtiyaçların karşılanacağına ilişkin bilgi verilmesi gerekir.

Norveç göçmenlik başvurusu 2020 yapılırken firmamızdan destek alabilirsiniz. Firmamız VIP hizmeti ile vize ve oturum alma sürecini sizin için çok daha kolay kılacaktır.

Norveç’e yerleşmek istiyorum; yerleşim onayı almak için ülkede öncelikli olarak 5 sene boyunca oturum onayı almanız gerekir.

Norveç’te nasıl iş bulurum; vize almadan önce kurumsal bir firmadan çalışma için davetiye almak vize onay adımını çok daha kolay kılacaktır.

Norveç’te ev sahibi olmak direkt olarak vize ve oturum almanızı sağlamayacaktır. Altın vize olarak da tanımlanan bu tür pandemi döneminde çok onay alan bir durum değildir.

Norveç’e yerleşme şartları arasında maddi duruma ilişkin detaylı bir bilginin sunulması ana kıstaslar arasındadır.

Norveç vatandaşlık hakkını gerekli gördüğü durumlarda iptal etme yetkisini de saklı tutmaktadır.

Norveç vatandaşlık alma aşamasında öğrencilerin kurumsal bir davetiye ile giriş yapması en temel kolaylık sağlayan unsurlardandır.

Norveç Vize Başvuru Formu

Norveç başvuru işleminde en önemli aşamalardan biri de başvuru formunun doldurulmasıdır. Başvuru formunu doldurmak için Konsolosluğun resmi sitesine giriş yapmalı ve formu indirmelisiniz. Formu indirdikten sonra gerçek bilgiler ile doldurmalısınız.

Norveç vize başvuru formu seyahat edecek kişileri tanımak amaçlı talep edilmektedir. Konsolosluk başvuru hakkında tüm bilgilere başvuru formu sayesinde ulaşmaktadır. Bu anlamda başvuru formunda doğru bilgiler vermeniz oldukça önemlidir.

Norveç başvuru formunu İngiliz veya Norveççe doldurmalısınız. Ayrıca sunduğunuz bilgilerin evraktaki bilgiler ile çelişmemesi gereklidir. Çelişen bilgiler olması durumunda başvuru formunuz iptal edilecektir.

Başvuru formu tükenmeze kalem kullanılarak yazılmalıdır. Aynı zamanda okunabilir olmalıdır. Forumda Türkçe karakter kullanmamaya da dikkat etmelisiniz.

Formu hazırladıktan sonra başvuru işlemi için konsolosluktan randevu talep etmelisiniz. Randevunu vize şirketleri yardımı ile alabilirsiniz.

Başvuru formu işleminden sonra gerekli evrakların hazırlanması büyük önem arz etmektedir. Belgelerde eksik veya yanlış bilgi olmamalıdır. Eğer belgeleri doldurmak hakkında bilgili değilseniz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Norveç kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/norvec-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz.

Norveç Vize Randevusu

Norveç vizesine sahip olmak isteyen kişiler randevu almak zorundadır. Randevunu Norveç Konsolosluğu`nun yoğunluk duruma göre gelecek haftalar için ayarlayabilirsiniz.

Vize randevusunu seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce için almanız önerilmektedir. Vize başvurusu için gerekli randevuyu Konsolosluk ve Başvuru Merkezi vasıtası ile alabilirsiniz. Eğer randevu tarihine yetişemediyseniz hemen yeni vize randevusu almalısınız.

Norveç vize başvurusunda bulunacağınız zaman biyometrik parmak izi (VIS) vermelisiniz. Parmak izi verdikten sonra 5 yıl geçerli olacaktır. Ayrıca verdiğiniz parmak izi diğer Schengen vize başvurularında da geçerli sayılır. Fakat bazı Schengen ülkeleri sadece kendi VIS bilgisini tanımaktadır. Bu gibi durumlarda yeniden parmak izi vermeniz gerekebilir.

Norveç vizesi alacağınız zaman pasaportun seyahat tarihinden sonra en az 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Aynı zamanda içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Norveç vize randevusu aldıktan sonra belirlenen vize merkezine gitmelisiniz. Vize merkezine giderek sizden talep edilen gerekli belgeleri ibraz etmeniz gereklidir.

Norveç Vatandaşlığı

Norveç vatandaşlığı başvurusunda bulunmak için ülkede kesintisiz şekilde 5 sene boyunca ikamet etmiş olmanız gerekir. Ancak bu şekilde süresiz oturum ve vatandaşlık için başvuruda bulunmanıza imkan tanınır.

Norveç vatandaşlığı almak isteyen kişilerin en azından vize talep adımlarının kolaylıkla yerine getirilmesi için firmamız ile iş birliği kurması yeterli olacaktır.

Norveç vatandaşlığı nasıl alınır; vatandaşlık almak isteyen kişilerin aile birleşimi adımlarından faydalanması mümkündür. Eşin Norveç vatandaşı olması durumunda başvuru çok daha kolay yanıt bulacaktır.

Norveç’e yerleşmek istiyorum ne yapmalıyım; öğrenci olarak giriş yapabilirsiniz. Öğrenci değişim programları üzerinden vize ve oturum onayı almak oldukça kolaydır.

Norveç göçmenlik başvurusu 2020 kategorisinde oldukça seçici olan ülkeler arasında yer almaktadır. Özellikle eğitim durumu ve dil ile alakalı detaylar kapsamında en seçici ülkelerden bir tanesidir.

Norveç oturma izni nasıl alınır; oturum izni almak isteyen kişilerin firmalardan davetiye alması önemlidir. Kurumsal bir firmadan davetiye alınması vize alım adımını pratikleşen fırsatlardandır.

Norveç’te nasıl iş bulurum; iş bulmak için ülkeye giriş yapmaktan ziyade işe alınmak ve pozisyon kapsamında onay alan kişilerin erişimleri sorunsuz şekilde tamamlanacaktır. Özellikle hazır bir pozisyon için vize almak sadece birkaç hafta içerisinde yanıt bulacak bir süreçtir.

Norveç’te ev sahibi olmak vatandaşlık almak için yeterli mi; konut satın almak vatandaşlık hakkı elde etmek için yeterli olmayacaktır. Oturum izni için kesintisiz 5 sene boyunca ülkede ikamet etmeniz gerekir.

Norveç Vize Ücretleri

Norveç vize ücretleri kişinin seyahat amacına uygun olarak değişmektedir. Alacağınız vize türüne göre ödemeniz gereken tutar farklı olabilir.

Vize ücreti ödendikten sonra dekontu başvuru evraklarının arasına eklemelisiniz. Başvuru belgelerinin içerisinde ödeme dekontunun orijinali bulunmalıdır.

Not: Vize ücretleri Norveç Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Farklı yaş grupları ve ülke vatandaşlarının ödemesi gereken ücretler birbirinden farklıdır. Ancak Türk Vatandaşları Norveç vizesi için belirlenen ücreti ödemek zorundadır. Sadece 6 ila 12 yaş arasında olan çocuklardan ise 25 Euro vize harç bedeli talep edilmektedir.

2020 Yılında konsolosluk tarafından belirlenen Norveç vize ücretleri aşağıdaki şekildedir.

 • Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi – 105 Euro
 • Eğitim Vizesi – 105 Euro
 • Ziyaret Vizesi – 105 Euro
 • Kültürel Ziyaret Vizesi – 105 Euro
 • Turistik Vize – 105 Euro
 • Sağlık Nedeniyle Alınan Vize – 105 Euro
 • Ticari Vize – 105 Euro
 • Transit Vize – 105 Euro
 • 6 – 12 Yaş Arası Vize – 25 Euro

Şoför ve diğer kategoriye ait vize türleri için ödemeniz gereken ücretler hakkında bilgi almak için vize acentesi ile iletişim kurabilirsiniz.

Bunların yanı sıra ekstra ücret karşılığında danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Vize şirketlerinde danışmanlık hizmeti için ortalama 30 Euro ücret istenmektedir.

Danışmanlık hizmeti sayesinde aşağıdaki ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • Kişiye Özel Gerekli Evrak Listesi
 • Şirket Yetkililerinden Ön Başvuru Hizmeti
 • Randevu Alma Hizmeti
 • Karşılama Hizmeti
 • Kopya Alma Hizmeti
 • Başvuru Belgelerinin Hazırlanması
 • Telefon Vasıtası ile Sınırsız Destek
Norveç vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/norvec-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusu yapmadan önce Büyükelçilik ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak vizenizin kaç günde çıkacağı hakkında net bir cevap almanız mümkün olmayacaktır.

Norveç vizesi kaç günde çıkar? sorusuna net bir yanıt vermek doğru olmayacaktır. Çünkü vizenin sonuçlanması koşullara göre değişiklik göstermektedir. Genellikle başvuru işleminden 15 gün sonra sonuca ulaşabilirsiniz. Fakat belirtilen tarih ortalama bir rakamdır. Yani, 15 gün sonra kesin vize sahibi olacağınızı düşünmemelisiniz.

Başvurunuzu riske atmak istemiyorsanız süreci 3 ay öncesinde başlatabilirsiniz. Fakat 3 aydan önce başvuru işlemi başlatamazsınız.

Konsolosluk tarafından mülakat ve ek evrak gibi talepler edilebilir. Aynı zamanda evraklarda eksiklik veya sistem kaynaklı hatalar oluşabilir. Bu gibi durumlar vize sonuçlanma süreci uzayacaktır.

Norveç Büyükelçiliği`ne gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde takdim ettikten sonra 10 – 15 iş günü içerisinde sonuç alabilirsiniz.

Norveç vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/norvec-vizesi-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Norveç İşçi Vizesi

Norveç işçi vizesi için talepte bulunurken daha öncesindeki iş tecrübeleri ve eğitim seviyesi konusunda da temel bir bilgi sunulması gerekmektedir.

Norveç’e işçi olarak nasıl gidilir 2021 kategorisinde başvuru adımlarınızı bireysel olarak tamamlamak istemezseniz direkt olarak firmamızın yetkilileri ile iletişim kurabilirsiniz.

Norveç’te aranan meslekler mühendislik bilimlerine tabidir. Mühendislik bilimleri ülkeye giriş aşamasında kolaylıkla onay alacak alternatifler arasındadır.

Norveç oturma izni ücreti şeklinde net bir tutar söz konusu değildir. Öncelikli olarak vize başvuru adımlarının tamamlanması gerekir. Vize başvurusu sırasında yatırılması gereken harç tutarı 105 Euro olarak belirlenmiştir.

Norveç’e işçi olarak nasıl gidilir 2019; ülkeye giriş adımlarında kişilerin özellikle daha öncesinde onay alarak firmanın davetiyesi üzerinden başvuru adımını tamamlamak çok daha verimli olacaktır.

Norveç vatandaşlık hakkını elde etmek isteyen kişiler için 5 sene boyunca süresiz oturum hakkının elde edilmesi gerekir. Bunun hemen sonrasında hem vatandaşlık hem de süresiz oturum için başvuruda bulunabilirsiniz.

Norveç göçmenlik başvurusu yapılırken özellikle mühendislik bilimlerinde derece sahibi olan kişilerin onay alması çok daha kolay olacaktır.

Norveç’e işçi olarak nasıl gidilir 2020; kurumsal bir firmada işçi pozisyonuna kabul edildiğinize dair davetiye sunmanız onay almanızı kolaylaştıracak kıstaslardandır.

Norveç Konsolosluğu randevu sistemi üzerinden hizmet vermektedir. Bu randevu sistemi aracılığı ile belgelerinizi derleyerek ve kalabalık gruplar oluşturmadan başvuru sürecinin şekillendirilmesi mümkün kılınır.

Norveç Vizesi Sık Sorulan Sorular

Norveç vizesi ne kadar?

Norveç vizesi schengen ülkesi olup schengen vize ücret tarifesi geçerlidir.2020 ve 2021 yılı için 80 euro vize harcı olup yaklaşık 30 euru aracı kurum hizmet bedeli alınmaktadır.

Norveç vize istiyor mu?

Norveç schengen vizesi vermekte olup Türk vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanların vize alması gerekmektedir..

Norveç vizesi nasıl alınır?

Norveç vizesi seyahat amacına göre randevu alımı, gerekli evrakların hazırlanması , ilgili evrakların ingilizce tercümesi ile birlikte başvuru merkezine teslim edilmesi ile tamamlanmış olunur.

Norveç Çalışma İzni

Norveç çalışma izni almak için öncelikçe anlaşmalı olduğunuz bir Norveç firması / şirketi bulunmalıdır. Bu şirket ile aranızdaki anlaşma tamamlandığında şirket sizin adınıza bir çalışa izni alacaktır. Bu izin ile oturma izni alarak çalışma vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Norveç Vizesi

Norveç vizesi, Norveç iline giriş yapmanızı sağlayan Norveç Konsolosluğu tarafından verilen izindir. Konsolosluğa neden Norveç içerisinde bulunmanız gerektiğini belirtmeniz ve belirli belgeleri sunmanız durumunda size izin verilecektir.

Norveç Dili

Norveç’te konuşulan dil Norveççe’dir. Eski ve yeni olmak üzere iki farklı Norveççe bulunuyor. Eğer Norveç’te yaşamak ya da vatandaş olmak isterseniz sizden en az A2 seviyesinde dili biliyor olmanız beklenecektir.

Norveç Vatandaşlık Şartları

Norveç vatandaşlığına başvuru yapmanız durumunda sizden doğum belgesi, mevcut kullanılan pasaportun tüm kopyası ve Norveç’e giriş çıkışlarınız, vergi iadeniz ve dil yeterlilik belgeniz istenecektir. Bunların yanında sabıka kaydınız ve varsa evlilik / ortaklık belgeniz alınır. Sizden beklenen en önemli şart ise süresiz oturma izninizin bulunması ya da 3 yıldır evli olarak Norveç’te yaşamanızdır.

Norveç’te Oturma Ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te çalışma ve oturma izni alarak yaşamak istiyorsanız öncelikle Norveç ülkesi içerisinde bulunan bir firma ile anlaşmanız gerekiyor. Bu anlaşma sonucunda firma sizin adınıza bir çalışma izni alır. Çalışma izni size posta yoluyla iletilir ve bu izin ile oturma izni alabilirsiniz.

Norveç’e Nasıl Yerleşebilirim?

Norveç’e yerleşmek için öncelikle eğitim, çalışma ya da aile gibi nedenlerinizin bulunması gerekiyor. Bu nedenlerinizle beraber Norveç Konsolosluğu’ndan oturma izni almalısınız.

Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?

Norveç’te çalışan bir birey, 12 hafta için saatlik en az 118.85 NOK alır. Kişi çalışmaya devam ettikçe bu tutar 124.15 NOK’a yükseltilir. Eğer kişi 6 aydan az çalışırsa daimi çalışan ücreti ödenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×