Hollanda Gezi Rehberi 2023 - Eraytur
Eraytur Blog

Hollanda Gezi Rehberi 2023

Çoğu insan Hollanda seyahatini düşündüğünde aklına ünlü Red Lights ve “kahvehaneleri”, yel değirmenleri ve laleleri ile Amsterdam gelir. Ancak Hollanda’da bundan çok daha fazlası var. Hollanda Gezi Rehberi sizi bu hoş ülkeye davet ediyor!

Hollanda Gezi Rehberi 2021

Hollanda, tarihi tuğla ve parke taşı döşeli şehirlerle, birbirine bağlı bir kanal sistemiyle (ülkenin çoğunu sadece kanallardan geçebilirsiniz), güzel ve geniş tarım arazileriyle, ikonik yel değirmenleriyle ve hatta bazı hoş plajlarla dolu küçük bir ülkedir.

İster Hollanda’da sırt çantasıyla seyahat ediyor olun, ister küçük bütçeyle seyahat ediyor olun, ülkenin küçük boyutu dolaşmayı kolaylaştırır. Çoğu gezgin Hollanda’ya gelir ve sadece birkaç günlüğüne Amsterdam’da parti yapar, ancak bunu yaparak ülkenin sunduğu şeylerin çoğunu kaçırırlar. Hollanda Gezi Rehberi her güzelliği keşfedilmeniz için hazırlandı.

Şehirlerden uzaklaşmayı denemek için zaman harcarsanız, her yıl gitmek isteyeceğiniz ülkeyi keşfedersiniz. Kuzeye gitmenizi (özellikle laleler çiçek açtığı Nisan veya Mayıs aylarında) ve ayrıca Utrecht’i kalabalıklar olmadan görmek için ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz!

 

Hollanda gezi rehberi seyahatinizi planlamanıza yardımcı olabilir!

Hollanda’da Ziyaret Etmeniz Gereken Yerler ve Etkinlikler

Hollanda Gezi Rehberi Hollanda’da görmeniz gereken yerleri ve ünlü etkinlikleri sizin için derledi.

Amsterdam’ı Ziyaret Edin

Ülkenin turizmin başkenti ve merkezi Amsterdam, çılgın olduğu kadar güzel ve dingin. Ünlü kanallar, güzel ve tarihi evler, yüzlerce park, müze, yemek ortamı, sanat, kahvehaneler ve tabii ki kötü şöhretli Red Lights bölgesi var.

Rotterdam’ı Keşfedin

Rotterdam, tüm dünyadaki en yoğun nakliye limanlarından biridir. Amsterdam’ın tüm ilgisini taşımayabilir, ancak bu şehir, iyi mağazalar, harika mimari (eski binanın çoğu 2.Dünya Savaşı’nda bombalanmış olsa da) ve ünlü liman kilitlerini öğrenme şansı istiyorsanız gitmek için harika bir yerdir.

Kanal turuna çıkın

İster Amsterdam’da ister başka bir şehirde, bir kanal turuna çıkın ve bölgeyi ünlü ve yaşanabilir kılan kanalları görün. Hollandalılar pratik olarak kanal yapımını mükemmelleştirdi ve buradaki yaşamın o kadar ayrılmaz bir parçası ki, kanallarda tekne gezintisi yapmadan ülkeyi gerçekten anlayamazsınız.

Leiden

Bu küçük kasabaya gidin ve Hacılar Amerika’ya gitmeden önce nerede yaşadıklarını görün. Oldukça tarihi bir şehirdir ve 17. yüzyıldan kalma güzel binalar ve parklarla doludur. Şehirde düzensiz açılış saatlerine sahip küçük bir müze var, ancak iyiyseniz, genellikle yetkililer kapalı olsa bile dolaşmanıza izin verir.

Lahey’i Keşfedin

Lahey, Avrupa adaletinin merkezi olduğu için uluslararası yaşamın merkezidir. Burada Kraliçe’nin ofisini görebilir ve eski kaleyi ve sarayı ziyaret edebilirsiniz. Dahası, Lahey de tam sahilde yer almaktadır, bu nedenle kumda uzanmak ve tahta kaldırımda dolaşmak popüler yaz aktiviteleridir.

Tarihi Haarlem’de dolaşın

Zengin ve ünlülerin eski, üst sınıf evlerinde bir gezintiye çıkın ve şehrin inşasına yardımcı olan tüccar sınıfının eski evlerini ziyaret edin. Bu şehir, Amsterdam’dan kısa bir bisiklet veya tren yolculuğu mesafesindedir. Burada yapılacak çok şey yok ama şehir merkezinde iyi bir pazar var, merkezi kilise olağanüstü ve hayranlık uyandırıyor ve Amsterdam’ın koşuşturmacasına bir alternatif.

Kral Günü’nü kutlayın

Her yıl 27 Nisan’da (27 Nisan Pazar ise 26 Nisan), Hollandalılar kraliçeleri Juliana’nın doğum gününü kutlardı. Ancak 2013 yılında Kraliçe Beatrix tahtı oğlu Willem Alexander’a devretti ve Kraliçe Günü Kral Günü oldu. Açık hava konserleri, bolca portakal (ulusal renk), bol içki ve kanallarda çılgın kutlamalarla dolu ulusal bir bayramdır. Kutlanılan en çılgın ulusal bayramlardan biri.

Edam’ı ziyaret edin

Yel değirmenleri, tarım arazileri ve ünlü Hollanda peynirinin adını aldığı şirin evlerin bulunduğu mükemmel bir kasaba. En mükemmel Hollanda şehirlerinden biridir. Temel olarak, yemek yemek ve olabildiğince Hollandalı olmak için buraya gelin!

Keukenhof’a gidin

Keukenhof, 32 hektarlık muhteşem çiçek sergileri ile dünyanın en büyük çiçek bahçesidir. Bahçe, lalelerin mevsiminde olduğu her yılın Mart ve Mayıs ayları arasında açıktır. Hollanda’yı düşündüğünüzde çiçekleri hayal ediyorsunuz ve onları görmek için buradan daha iyi bir yer yok.

Hoge Veluwe Ulusal Parkı’nda bisikletle dolaşın

Hoge Veluwe Milli Parkı, Hollanda’nın en büyük ulusal parkıdır. Sadece akıntı kumları, vahşi geyikler ve diğer hayvanlar için değil, aynı zamanda Helene Kröller-Müller’in sanat koleksiyonunun deposu olan Kröller-Müller Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Belirlenmiş üç bölgede beyaz bisiklet kiralayabilir ve yeşil denizde asla kaybolmayacağınızı umabilirsiniz.

Maastricht’te tırmanın!

Hollanda’nın en güneydeki şehirlerinden biri olan bu şehir, ülkenin tek “dağına” sahip olmasıyla ünlüdür. Yine de gerçekten bir tepedir ve tırmanması uzun sürmez. Ancak bu pek ziyaret edilmeyen şehir, Hollanda yaşamını, ülkenin geri kalanına sık sık gelen turist kalabalıklarından uzakta görmek için harika bir yerdir.

Bisiklete binmeye gidin

Ülke çapında en popüler aktivitelerden biri olarak, bisiklettir. Ülke, iki tekerlekli ulaşıma adanmış 20.000 km’den fazla yolla kaplıdır. Hoge Veluwe Milli Parkı, bisiklete binmek için özellikle güzel bir yerdir, manzarası da oldukça doğaldır.

Delft’i ziyaret edin

Bu büyüleyici küçük bir kasaba, bir günlük gezi için mükemmel bir yer. Burada Belediye Müzesi het Prinsenhof, Nieuwe Kerk, De Zeven Zonden ve tabii ki marka mavi ve beyaz çömlek gibi birkaç ilginç yer var. Kasaba, Lahey ve Rotterdam arasında yer almaktadır.

Van Gogh Müzesi’ni ziyaret edin

1973’ten beri açık olan bu müze, Vincent Van Gogh’un bazı çağdaşlarının ve sevgili arkadaşlarının birkaç eserine ek olarak 500’den fazla orijinal eserine ev sahipliği yapıyor. Sergiler, Gaugain, Monet ve Toulouse-Lautrec ile birlikte çalışmalarının ilerlemesini ve gelişimini gösteren sanat yaşamını anlatıyor. Müze, Cuma günleri (22: 00’a kadar) uzatılmış saatlerle her gün 09: 00-17: 00 arası açıktır. Giriş 17 € (19 USD).

Hollanda Gezi Rehberi Tavsiyesi: Vardığınızda çok sayıda kuyruk oluşmasını önlemek için biletleri çevrimiçi olarak önceden rezerve edin.

 “Kuzeyin Venedik’ini” ziyaret edin

Yavaş tempolu Giethoorn, birçok pitoresk kanala sahip büyüleyici bir yerdir. Şehir merkezinde arabaların girmesine izin verilmeyen bu huzurlu kasaba, Hollanda’nın büyük şehirlerinin yoğunluğundan çok farklı bir atmosfer.

Hollanda Gezi Rehberi Önerisi: Küçük bir tekne kiralayın ve günü büyüleyici kır evlerinde yüzerek geçirin.

Tarihi Hollanda’da yaşamı görün

Hollanda Açık Hava Müzesi, Themapark Archeon ve Zaanse Schans’ta, birkaç yüz yıl önce alçak ülkelerde yaşamın nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz. Antika yel değirmenleri, evler, çiftlikler ve dükkanlar ile Hollanda’nın eski bir parçasını hissedebilirsiniz.

Çok günlük bir bisiklet turu deneyin

Bir yere bisiklete binecekseniz, Hollanda iyidir! Ama belki birkaç saat ya da tek başına bir gün yeterli değildir. Yüzlerce bisiklet şirketi ile, sizi ülkenin herhangi bir bölgesine götürecek planlanmış güzergahlar arasından seçim yapabilirsiniz. İster kendi rehberliğiniz olsun ister bir ev sahibi ile, Hollanda’da harika bir bisiklet turu bulabilirsiniz.

Hollanda Gezi Rehberi devam ediyor. Hollanda’ya gitmeyi düşünüyor ve vize evraklarını merak ediyorsanız Hollanda vize evrakları sayfamızı ziyaret ediniz.

Hollanda Gezi Rehberi Seyahat Masrafları

Hollanda Gezi Rehberi bu ülkeyi gezecekler için bütçe önerileri hazırlayarak tavsiyelerde bulunuyor

 • Konaklama; Pansiyonlar, bir yatak odası için gecelik 15-30 EUR (17-34 USD) arasındadır. Amsterdam’daki en popüler hosteller 45 € / 51 USD’ye yakın olabilir. Hostellerdeki özel odalar, iki kişilik bir oda için gecelik 60-80 EUR (68-91 USD) civarındadır (ancak Amsterdam’da yaklaşık 20 EUR / 23 USD daha fazla ödeme yapmayı bekleyin).

Özel banyo ve ücretsiz Wi-Fi sunan bir ekonomik otelde (yoğun sezonda Amsterdam’da daha fazla ödeme yapabilirsiniz) bir gecelik 50-60 EUR (57-68 USD) civarında bir oda bulabilirsiniz. Airbnb aynı zamanda bir diğer seçenektir; paylaşılan odalar gecelik ortalama 15 € (17 $ ABD Doları) ve tüm evler (stüdyo daireler dahil) gecelik ortalama 50-60 € (57-68 ABD Doları).

 • Yemek; Hollanda yemekleriyle ünlü değildir, ancak iyi şeyler vardır. Poffertjes (pudra şekeri ile servis edilen kabarık mini krepler), gouda ve edam peynirleri, patat (soslu kalın kesilmiş patates kızartması) ve stroopwafels (tatlı Hollanda waffle’ları) deneyin.

Fast food restoranlarında veya Maoz ya da Walk to Wok gibi yerlerde ucuz yemeklerin fiyatı yaklaşık 10 € (11 USD). Restoran yemekleri, bir ana yemek için bir içecekle ortalama 15-25 EUR (17-29 USD) civarındadır. Yemeklerinizi pişirirseniz, makarna, sebze, tavuk ve diğer temel yiyecekleri içeren yiyecekler için haftalık 40-50 EUR (46-57 USD) ödemeniz beklenir. Ucuz Hollanda yemeği Febo gibi fast food 5-10 EUR (6-11 USD) civarında.

 • Aktiviteler; Müzelere giriş ücreti yaklaşık 20 Euro (23 USD) iken, kiliselerin girişi ücretsizdir. Kanal turu için kendi teknenizi kiralamak yaklaşık 24 EUR (27 USD). Rotterdam’da bir liman turu 12 € (24 USD) tutarındadır.

Hollanda için Önerilen Bütçeler

Hollanda’da sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, günlük bütçeniz günlük 45-60 EUR (50-70 USD) olmalıdır. Bu, bir hostelde kaldığınızı, yemeklerinizi pişirdiğinizi veya Hollanda fast foodunu yediğinizi ve yerel ulaşımı kullandığınızı varsayarak önerilen bir bütçedir.

Yaklaşık 120-135 EUR (140-155 USD) tutarında orta düzey bir bütçeyle, Hollanda’da özel bir hostel odasında kalabilir veya daha güzel yerlerde kalabilir, fast food veya yiyecek tezgahlarının tadını çıkarabilir, çok daha fazla içebilir, burada bir tura çıkabilirsiniz. (bir kanal tekne turu gibi) ve daha fazla turistik yeri ziyaret edersiniz.

Sadece iyi otellerde özel odalar, üst düzey turlar (özel turlar ve günlük turlar dahil), daha güzel ulaşım veya her öğünde yemek yemek istiyorsanız, Hollanda’da günlük 280 € + EUR (320 $ + USD) ‘ye kadar ödeme yapabilirsiniz.

Hollanda Gezi Rehberi devam ediyor. Lütfen okumaya devam edin!

Hollanda Seyahat Rehberi: Para Tasarrufu İçin İpuçları

Avrupa’nın en pahalı ülkesi olmasına rağmen, Hollanda da süper ucuz değil. Konaklama, bütçenizi tüketecek en büyük kalem olacaktır. Bu maliyeti düşürürseniz, cüzdanınız adına iyi olur! Hollanda’da para biriktirmenin başka yolları da var, Hollanda Gezi Rehberi sizin için derledi:

 • Kafelere para harcamaktan kaçının; Birçok insan kafeleri ziyaret etmek için Amsterdam’a gider. Bunu yapmayı seçerseniz, her mağazadan “eşya” satın almanız gerektiğini düşünmeyin. Yerler, bir içecek veya yiyecek aldığınız sürece sigara içmenize izin verecektir.
 • Museumkaart’ı (Müze Kartı) Alın; Yerleşik olmayanlar için bir ay boyunca geçerli olan bu kart sizi Amsterdam’daki ve ötesinde müzelere sadece 60 EUR (68 USD) karşılığında götürür. Müze Kartı ile Amsterdam’da 32 ve Hollanda’da 400’den fazla müzeye erişebilirsiniz.

Hollanda Gezi Rehberi tavsiyesi: Aynı zamanda tekrar ziyaretler için de iyidir! Ülkede birden fazla şehri ziyaret ediyorsanız, bu bir zorunluluktur!

 • Bisiklet; Bisiklet, en ucuz ulaşım şeklidir. Günde sadece birkaç dolara bisiklet kiralayabilirsiniz. Bununla birlikte, Hollanda şehirleri de çok küçük ve kolayca yürünebilir.
 • Ücretsiz bir festivale katılın; Yaz aylarında herkes dışarı çıkar. Ücretsiz konserler, festivaller, gösteriler ve pazarların listesi için yerel şehir panolarına bakın. Hava ısındığında sosyal takvim dolar.
 • Couchsurfing’i kullanın; Gezginlerin yerel Hollanda halkıyla ücretsiz olarak kalmalarını sağlayan bir hizmettir. Pek çok gezgin bu hizmeti kullandığından, ev sahiplerine önerilerinizi erken yapın.
 • Aşçı olun; Hollanda yemekleri pek ödül kazanmaz. Birkaç yer ve yerel yemekleri deneyin, ancak sık sık pişirin (veya en azından çok sayıda sandviç yapın), çünkü dışarıda çok yerseniz günlük maliyetleriniz tavan yapabilir.

Hollanda Gezi Rehberi önerisi: Süpermarkete gidin, biraz yiyecek alın ve tasarruf edin! Hiçbir şeyi kaçırmıyorsunuz, üzgünüz Hollandalı arkadaşlar!

Hollanda’da Nerede Kalınır?

Hollanda Gezi Rehberi sizin için birkaç yer önerdi. İşte Hollanda’da kalmak için en sevilen yerlerden bazıları:

 • The Flying Pig (Amsterdam)
 • Christopher’s (Amsterdam)
 • Hostel Room (Rotterdam)
 • Stayokay Rotterdam Cube Hostel (Rotterdam)
 • Hostel Stayokay (The Hague)
 • Hostel Den Haag (The Hague)

Hollanda Gezi Rehberi Tavsiyesi: Hollanda’da çok sayıda Türk yaşıyor, eğer tanıdıklarınız varsa onlardan ucuz konaklama önerileri almakta sakınca yok!

Hollanda’da Nasıl Dolaşılır?

Hollanda Gezi Rehberi ülkedeki ulaşım seçeneklerini gezginler için değerlendirdi. Bazı öneriler ve önemli bilgiler:

Toplu Taşıma- Hollanda şehirlerini dolaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanmak kolaydır. Tek yön ücretleri 2,50 EUR’dan (3 USD) başlar. Tüm toplu taşıma araçları OV-chipkaart kullanır. Dönüş yolculuğu için, iki yolculuk için 4,80 EUR (5,50 USD) değerinde atılabilir bir kart kullanacaksınız.

Hollanda, dünyanın en iyi bisiklet şehirlerinden biridir ve burada bisiklet kiralamak kolaydır. Günlük yaklaşık 10 EUR’dan (11 USD) başlayan bisikletleri kiralayabilirsiniz (ancak çoğu yerde, bisikleti kiralarken size bisikleti teslim ettiğinizde iade edilen bir depozito ödemeniz gerekir).

Hollanda gezi rehberi tavsiyesi: Uber, Amsterdam’da hizmet vermektedir. Taksiye binmek tavsiye edilmez- çok pahalıdır.

Tren- Hollanda o kadar küçük ki ülkedeki tüm önemli turistik yerler Amsterdam’dan 2,5 saatlik tren yolculuğu mesafesinde. Ulusal raylı sistem Nederlandse Spoorwegen’dir. Ayrıca doğrudan Amsterdam Schipol Havalimanı’ndan Rotterdam veya Utrect gibi noktalara kolayca gidebilirsiniz ve hiçbir zaman çok uzun süre beklemek zorunda kalmazsınız. Hollanda’da tren yolculuğu güzeldir!

Güzergahlara ve bilet fiyatlarına bakmak için resmi demiryolu sitesini kullanabilirsiniz. Hollanda çevresinde şehirler arası tren biletleri ucuzdur ve maliyeti 12-30 € (14-34 ABD Doları) arasındadır, ancak süper kısa mesafeler için 5 € (6 ABD Doları) kadar düşük olabilir. Amsterdam’dan Rotterdam’a 26 EUR (30 USD) ve 40 dakika, Amsterdam’dan Lahey’e 7 EUR (8 USD) ve 50 dakika sürmektedir.

Hollanda Gezi Rehberi önerisi: Ulusal demiryolu hizmetinin de yolcular için özel tur programları vardır. Bu size arka arkaya günler boyunca sınırsız seyahat sağlayacaktır (arka arkaya 10 gün boyunca sınırsız 3 günlük seyahat gibi). Bir Yaz Turu Plus size tramvay ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarına bile erişim sağlar. Fiyatlar 65 Euro’dan (74 USD) başlayıp 100 Euro’ya (114 USD) kadar tutabilir.

Otobüs; Otobüsler, Hollanda’yı dolaşmanın başka bir uygun fiyatlı yoludur, ancak o kadar hızlı veya verimli değildir. Flixbus, önemli ölçüde daha ucuz fiyatlar sunma eğilimindedir. Amsterdam’dan Rotterdam’a bir seyahat size sadece 6 EUR (7 USD) veya Amsterdam’dan Lahey’e 5 EUR (6 USD) tutacaktır.

Araba Kiralama; Bir araba kiralıyorsanız, Uluslararası Sürüş İznine (IDP) ihtiyacınız olacaktır. Yaklaşık 18 EUR (20 USD) tutarındadır ve düzenlendiği tarihten itibaren bir yıl süreyle geçerlidir (ayrıca 150 ülkede geçerlidir). Araba kiralama bazen günlük 30 EUR (35 USD) kadar olabilir, ancak Hollanda’daki otobüs ve tren sistemleri o kadar mükemmel ki, gerçekten uğraşmanıza bile gerek yok.

Yolculuk Paylaşımı; BlaBlaCar, benzin için adım atarak gezileri denetlenmiş yerel sürücülerle paylaşmanıza olanak tanıyan bir araç paylaşımı web sitesidir. Siz sadece bir koltuk talep edersiniz, onlar onaylar ve yolculuğa devam edersiniz! Otobüs veya trenle seyahat etmekten daha ucuz ve daha ilginç bir yoldur!

Otostop; Avrupa’da otostop yapmak çok güvenlidir, ancak herkes bunu beceremez! Hollanda gezi rehberi önerisi: Hollanda’da otostop yapmak oldukça yaygındır.

Hollanda Gezi Rehberi Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?

Hollanda gezi rehberi Hollanda’ya ne zaman gidilir sorusunun cevabını sizin için aradı:

Hollanda, en çok turist trafiğini Nisan ortasından Ekim ortasına kadar almaktadır, ancak asıl yoğun sezon Temmuz ve Ağustos’tur. Bununla birlikte, hava asla aşırı değildir ve sezon dışı veya ara sezonda Hollanda’yı ziyaret etmek için zaman ayırmaya değer. Fiyatlar da bu dönemde çok daha uygundur ve Nisan ortası ile Mayıs ortası arasında gelirseniz, çiçek açan inanılmaz lale tarlalarını göreceksiniz.

Hollanda’da ortalama günlük yaz sıcaklığı 19 ° C civarındadır, ancak Temmuz ve Ağustos aylarında bundan çok daha sıcak olabilir. Kışın ortalama günlük sıcaklık 2 ° C’dir. Yine de Noel sezonunda Hollanda’ya gelmek her zaman iyidir, çünkü şehirler pazarlar ve şenliklerle aydınlanır.

Hollanda deniz seviyesinin altında olduğu için, birkaç gün sis veya yağmurla karşılaşmayı bekleyebilirsiniz. Kışlar da nemli olabilir. Bir veya iki sıcak  ve su geçirmez bir ceket aldığınızdan emin olun.

Hollanda’da Nasıl Güvende Kalınır?

Hollanda, tek başınıza ve hatta yalnız bir kadın gezgin olarak seyahat ediyor olsanız dahi sırt çantanız ve seyahat etmek için inanılmaz derecede güvenli bir yerdir. Hollanda’da size zaten kullanılmış toplu taşıma biletleri satmaya çalışan insanlar gibi birkaç yaygın dolandırıcılık da var. Sokakta birinden gerçekten ucuz bir bisiklet satın alırken de dikkatli olun- bu muhtemelen zaten çalındığı anlamına gelir.

Hollanda Gezi Rehberi tavsiyesi: Hollanda seyahatine çıkmadan iyi bir seyahat sigortası edinin. Seyahat sigortası sizi Hollanda’da hastalık, yaralanma, hırsızlık ve diğer aksiliklere karşı koruyacaktır. Herhangi bir terslik olması durumunda Hollanda’da ve Schengen vize bölgesinde kapsamlı koruma sağlar. Tüm Schengen vize bölgesi ülkeleri için vize başvuru merkezimizde Schengen vize kriterlerine uygun seyahat sağlık sigorta poliçesi düzenlenmektedir.

Hollanda Gezi Rehberi yazımızı beğendiyseniz ve Hollanda’ya gitmeyi düşünüyorsanız vize işlemleri için Hollanda vize rehberi sayfamızı ziyaret ediniz.

Hollanda Büyükelçiliği resmi İnternet sitesinden güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×