Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Çalışma İzni - Eraytur
Eraytur Blog

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Çalışma İzni

İngiltere artık Avrupa Birliği’nden ayrılmıştır, bu ayrılık kararının ardından İngiltere’de yatırım yapmak isteyen ve iş kurmak niyetinde olan Türk vatandaşları eski koşulların devam edip etmediğini sormaktadır. İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan bir süre sonra Ankara Anlaşması ile verilen yatırımcı vizelerini durdurmuştur. Ancak son günlerde bu vizelerin yeniden verileceği açıklanmıştır. İngiltere’de iş kurmak isteyen şahıslar Ankara Anlaşması nedir ve İngiltere’ye gitmek isteyenlere ne gibi avantajlar sunmaktadır sorusunun cevabını arar. Bu yazımızda Ankara Antlaşması ve kapsamı hakkında bilgiler vermekteyiz.

En İyi Venedik Seyahat Rehberi-2021

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de Çalışma İzni

Ankara Anlaşması Nedir? İngiltere’de İş Kurma İmkanları

1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması Türkiye ile o zamanki adıyla AET arasında imzalanmıştır. Ankara Antlaşması ile Türk vatandaşı olan kişilere Avrupa’da iş kurma hakkı verilmiştir. Bu anlaşma uyarınca Türk vatandaşları Avrupa ülkelerinde yatırım yaptıklarında çalışma izni ve oturum izni alabilmektedirler. İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde pek çok Türk bu haktan yararlanarak  iş kurma imkanı sağlamıştır.

Ankara Antlaşması hangi ülkeler için geçerli?

Ankara Anlaşması üzerinden Almanya, Hollanda, İngiltere, İrlanda, Danimarka ve Belçika gibi ülkelerde iş krumak isteyen kişiler başvurularını yapabilir.

Ankara Antlaşması geçerli mi?

Ankara Anlaşması’nın geçerliliği sadece İngiltere’de son bulmuştur. Bunun nedeni ise İngiltere’nin Brexit ile bir Avrupa Birliği ülkesi olmaktan ayrılmasıdır.

Türk vatandaşı İngiltere'ye nasıl gider?

Girişim planını detaylı şekilde sunarak, Türk vatandaşının İngiltere’ye bir girişimci olarak Ankara Anlaşması kapsamında girmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İngiltere Ankara Anlaşması uyarınca ülkede yatırım yapmak isteyenler bir yıl vize verir. İş kurma vizesi sayesinde oturum izni alan kişiler üç yıl boyunca yatırımlarını devam ettirdikleri sürece oturum ve çalışma izinleri devam eder. Bu sürenin sonunda İngiltere’de sürekli oturma izni verilmektedir. Bunun için gerekli koşulların tamamlanmış olması gerekmektedir.

İngiltere iş kurma vizesine başvuruda bulunmak isteyen şahıslar iş planlarını vermelidir, mali güçlerini belgeleyen onaylı belgeleri vize yetkililerine sunmalıdır. İngiltere’de iş kurma vizesini alan kişiler diledikleri takdirde aile bireylerini yanlarına alabilirler, aile bireyleri de İngiltere’de çalışma ve oturma iznini kavuşur. Bunun için ön koşul İngiltere’de iş kurma hakkına sahip kişinin mali gücünün yeterli olmasıdır.

Ankara Antlaşması uyarınca İngiltere’de iş kurmak isteyen kişiler vize için başvuru sürecinde uzman vize danışmanı desteği almalıdır. Vize uzmanlarımız tüm İngiltere vize türlerinde vize başvuru sahiplerine destek sunmakta, vize başvuru dosyasının oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. İngiltere vize rehberi sayfamızdan İngiltere vizeleri hakkında tüm detaylara ve doğru bilgilere ulaşabilir, hızlı ve güvenli bir şekilde İngiltere vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ankara Antlaşması İngiltere İş Kurma Vize Şartları

İş planı oluşturarak Ankara Anlaşması ile İngiltere’de iş kurmak isteyen kişiler uygun şartları taşıyor iseler İngiltere iş kurma vizesine başvuru yapabilirler.

Ankara Anlaşması İngiltere’de iş kurma vize şartları şunlardır:

 • Vize başvuru sahibi iş planında belirttiği iş alanında deneyimli olmalıdır.
 • Vize başvuru sahibi günlük konuşma düzeyinde İngilizce bilmelidir. Bu dil bilgisinin bir sınavla ya da sertifika ile kanıtlanmasına gerek yoktur.
 • Serbest çalışma ve iş kurma vizesinin süresi bir yıldır, bu süre 3 yıla kadar uzayabilmektedir. Dört yıl İngiltere’de çalışma izni ve iş kurma izni olan kişiler sürekli oturma izni sahibi olabilirler. İş sahipleri tüm yükümlülüklerini yerine getirmeli ve belli bir kar elde etmelidir.
 • İngiltere’de sürekli oturma izni bulunan kişiler belli bir dönem sonra İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilir. Ankara Anlaşması ile sağlanan kolaylıklar İngiltere vatandaşlığına giden yolda önemli ayrıcalıklardır.

İngiltere vize türleri hakkında bilgi almak ve İngiltere vize evrakları listesine ulaşmak için sayfamızı ziyaret ediniz.

Ankara Anlaşması İş Kurma Vizesi Avantajları

Ankara Antlaşması birçok avantajı vize sahiplerine tanımaktadır. İngiltere’de sürekli oturum ve vatandaşlık haklarını kazanmak isteyenler Ankara Anlaşması koşullarından yararlanabilir.

Ankara Anlaşması vizesi şu avantajları sağlamaktadır:

 • İş planında belirtilen iş sektöründe şirket sermayesi bulunması yeterli koşuldur.
 • Vize başvuru sahibinin işyeri açma mecburiyeti bulunmaz, işçi çalıştırmak zorunda değildir. İş planındaki sektörde çalışmak yeterlidir.
 • İngilizce dilbilgisini kanıtlama zorunluluğu yoktur.
 • Üniversite mezunu olmak gerekmez, belirtilen iş sektöründe deneyimli olmak yeterlidir.
 • İngiltere serbest çalışma vize sahipleri aile birleşimi yapabilir, aile bireyleri çalışma ve oturma iznini sahip olur.
 • Serbest çalışma vize sahipleri çok çeşitli sektörlerde çalışabilir, şirket kurabilir ya da firma ortağı olabilir.

Ankara Anlaşması ile İşçi vizesi de alınabilmektedir, işçiler aynı işverenle toplam 4 yıl çalışmak durumundadır, dört yılın sonunda sektör değişimi yapılabilir. İşçilerin çalışma izinleri üç yıllık dönemler halinde uzatılmaktadır.

Ankara Anlaşması için başvuran kişiler vize başvuruları İngiltere dış temsilcilikleri tarafından reddedildiğinde bu karara itiraz edebilirler. Vize reddi kararı alanlara vize uzmanlarımız bu hususta destek vermektedir.

İngiltere vizeleri ve vize evrakları hakkında vize uzmanlarımızdan bilgi alabilir, tüm vize işlemlerinizi vize merkezimizde güvenle tamamlayabilirsiniz.

Ankara Anlaşması

Ankara anlaşması Almanya, Fransa, Benelüks, İngiltere ve Türkiye arasında yapılan bir anlaşma olup iş kurma ve çalışma amacıyla bu ülkelere gitmek isteyen Türk vatandaşlarına oturum izni verilmesine imkan tanıyan bir anlaşmadır.

Ankara antlaşması ne zaman bitiyor: Ankara Anlaşması, taraflardan biri olan İngiltere’nin ayrılması ile son bulmuştur.

Ankara anlaşması için ne kadar para lazım: Anlaşma ile vize almak ve iş kurmak isteyen kişilerin başvuru için 3000 Euro ayırması gerekir. Bununla birlikte iş kurma maliyeti, uçak bileti, konaklama masrafı gibi ek masraflar da vardır.  

Ankara anlaşması ile İngiltere veya Hollanda’ya çalışmaya gidebilecek olan Türk vatandaşlarının belirli belgeleri vize başvurusu için hazırlaması gerekir. Ankara anlaşması sabıka kaydı belgesi de istemektedir.

Ankara anlaşması evlilik amacıyla anlaşmalı ülkelerden birinde yaşanmasına olanak tanımaz. Ancak bu anlaşma ile yurt dışında iş kuran ve oturum izni alan kişilerin eşleri, aile birleşimi vizesi ile ülkeye gidebilir.

Ankara antlaşması son durum 2021 yılının Ocak ayında açıklanmış ve anlaşmanın İngiltere’nin ayrılması ile sona erdiği duyurulmuştur. Uzatma başvuruları ise belirli bir süre devam etmiştir.

Ankara antlaşması hangi ülkeler: Bu anlaşma ile Türk vatandaşları İngiltere ve Hollanda’ya çalışmaya gitme fırsatı bulabilmiştir. 2020 yılında İngiltere, anlaşmadan ayrılacağını duyurduktan sonra diğer ülkeler de anlaşmalarını bitirmiştir.

Ankara antlaşması bitti mi: 2021 yılı Ocak ayı itibari ile Ankara anlaşması sona ermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×