İtalya'ya ne zaman gitmeli? İtalya gezi rehberi-2023 - Eraytur
Eraytur BlogGenel

İtalya’ya ne zaman gitmeli? İtalya gezi rehberi-2023

Dünyanın en büyük sanat, mimari eserlerinin çoğuna ev sahipliği yapan İtalya, başka hiçbir ülkeye benzemez, ziyaretçilerine ilham verir ve insanları cezbeder. İtalya gezi rehberi 2023 İtalya’ya gitmek isteyenler için de bir ilham kaynağı olacaktır.

İtalya’ya ne zaman gitmeli? İtalya gezi rehberi-2021

İtalya, dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla Unesco Dünya Mirası kültür alanına sahiptir. Gezginler Pompeii’deki antik Romalıların izinden yürüyebilir, Ravenna’nın ışıltılı Bizans hazinelerinin tadını çıkarabilir, Giotto’nun Padua’daki devrimci freskleri karşısında nefesleri kesilebilir.

Bu keyifli mekanlar kültürel bir şölenin haber vericisidir. Ancak İtalya’ya ilk kez gideceklerin merak ettiği bir konu da ülkeyi ziyaret etmek için en iyi zamanın hangi dönem olduğudur. Yazın güneşin tepede olduğu zamanlarda mı gidiyorsunuz, fiyatlar da hayli yüksek olacaktır, yoksa daha ucuz fiyatlar için düşük mevsime kadar beklemeyi mi tercih edersiniz?  Birçok turistik yerin açık olmaması riskini göze alıyor musunuz?

Kullanışlı kılavuzumuza göz atın ve yılın 12 ayı boyunca İtalya’da sizleri neler beklediğini öğrenin.

Editörün notu: COVID-19 sırasında seyahat kısıtlamaları vardır ve çalışma saatleri değişebilir. Bir seyahat planlamadan önce bilgi alın ve her zaman yerel sağlık tavsiyelerine uyun.

İtalya Gezi Rehberi 2023-Yüksek Sezon (Temmuz ve Ağustos)

Özellikle ağustos ayında ülke hayli kalabalıklaşır ve her yerde turistler bulunur. Fiyatlar da Noel, Yeni Yıl ve Paskalya zamanlarında hayli yükselir.

Aralık sonundan Mart ayına kadar Alpler ve Dolomitler’de yüksek sezon yaşanır. İtalya’nın en iyi kayak merkezleri Kuzey Alpler ve Dolomitler’dedir, ancak Friuli, Apennines, Le Marche ve hatta Sicilya’da da tatil köyleri bulacaksınız. Sezonun en iyi ayları Ocak ve Şubat aylarıdır.

Ara Dönem (Nisan-Haziran ve Eylül-Ekim)

Ara dönem özellikle güneyde konaklama konusunda iyi fırsatlar sunar. Bahar, festivaller, çiçekler ve yerel ürünler için en iyisidir. Sonbahar, sıcak havayı ve üzüm hasadını sağlar.

Düşük Sezon (Kasım-Mart)

Yüksek sezondan % 30’a varan daha düşük fiyatlar sunar. Kıyı ve dağlık bölgelerde birçok turistik yer ve otel kapalıdır. Büyük şehirlerdeki kültürel etkinlikler için iyi bir dönemdir.

İtalya vize işlemleri hakkında bilgi almak için İtalya vizesi en iyi vize rehberi 2023 sayfamızı ziyaret ediniz.

İtalya Gezi Rehberi 2023-Yıl Boyunca Süren Aktiviteler

İtalya’da hareket tüm yıl boyunca sürer, Yılbaşı kutlamalarının hemen ardından yıl sonuna dek İtalya yaşayan bir ülkedir. İtalya gezi rehberi sayfamızda İtalya’da aylara göre bir etkinlik kılavuzu sunulmuştur.

Ocak

Yeni Yılın hemen ardından Epifani gelir. Alpler ve Dolomitler’de kayak mevsimi, Akdeniz’de ise güney kışları ılık ve kalabalık olmasa da birçok tatil beldesi kapalıdır.

Önemli olaylar: Regata della Befana

Venedik’teki cadılar süpürgeye binmez: sandallara binerler! Venedik, Epifani’yi 6 Ocak’ta, en iyi befana (cadı) kıyafetleri giymiş güçlü adamlardan oluşan bir filo ile tamamlanan Cadıların Regatta’sıyla kutlar.

Şubat

İtalyanlar Şubat ayını “kısa” ve “lanetli” olarak tanımlar. Dağlarda kayak sezonu, okul tatilleriyle paralel olarak zirveye çıkar. Daha güney kısımlar soğuktur ama badem ağaçları çiçek açar ve karnaval mevsiminin habercisidir.

Önemli olaylar: Carnevale. Kül Çarşambası’na giden dönemde, birçok İtalyan kasabası tuhaf kostümler, konfeti ve bayram ikramlarıyla Lenten öncesi karnavalları düzenler. Venedik’in Carnevale en ünlüsüdür, Viareggio’nun versiyonu ise dev kâğıt hamuru şamandıralarıyla tanınır.

Mart

Mart ayında hava karışıktır: bir anda güneşli ya da yağmurlu ve rüzgârlı oluverir. İlkbaharın resmi başlangıcı 21 Mart, ancak tatil sezonu Paskalya’da başlar.

Önemli olay: Lezzet. Mart ayında üç gün boyunca gurmeler, endüstriyel şık Stazione Leopolda’da düzenlenen hareketli bir gıda fuarı olan “Taste” için Floransa’ya akın ederler. Programda mutfak temalı konuşmalar, yemek pişirme gösterileri ve 300’den fazla İtalyan zanaatkar üreticisinden yemek, kahve ve likör örnekleme şansı yer alır.

Editörün Notu: “Taste” Haziran 2021 için planlanıyor. İtalya gezi rehberi 2021

Nisan

Bahar başlar ve Nisan ayında, İtalyan yarımadasının çiçek açtığını görülür. Kuzey İtalya’nın bahçeleri, lalelerini ve ilk kamelyalarını sergiler ve Nisan ayının Mayıs ayına doğru yaklaşmasıyla Sicilya ve Calabria dağları kır çiçekleriyle dolmaya başlar.

Önemli olay: Salone Internazionale del Mobile. Her yıl Milano’da düzenlenen dünyanın en prestijli mobilya fuarı, Zona Tortona’da  sergileriyle Fiera Milano’da düzenleniyor. Yanında, şehir genelinde tasarımla ilgili sergiler, etkinlikler ve partiler sunan Fuorisalone var.

Editörün Notu: 2021’de etkinlik Ekim ayı için planlandı. İtalya gezi rehberi 2021

Mayıs

Gül ayı, erken yaz ürünleri ve kültürel festivaller Mayıs’ı seyahat etmek için mükemmel bir zaman yapar. Hava ılıktır ancak çok sıcak değildir ve İtalya genelinde fiyatlar iyi değerdedir. Yürüyüşçüler için özellikle iyi bir ay.

Önemli olay: La Biennale di Venezia. İlgi alanları sanat (tek sayılı yıllar) ve mimari (çift sayılı yıllar) arasında değişse de, Avrupa’nın önde gelen sanat sergisi aslında her yıl düzenleniyor. İki ana etkinliğin yanı sıra, her yıl düzenlenen dans, tiyatro, sinema ve müzik sergileri bulunur.

Haziran

Yaz sezonu Haziran ayında başlar. Sıcaklık hızla yükselir, lidi (sahiller) ciddi bir şekilde açılmaya başlar ve bazı büyük yaz festivalleri başlar. 2 Haziran Cumhuriyet Bayramı milli bayramdır.

Önemli olay: Napoli Teatro Festival Italia. Napoli, her şeyi performans açısından bir ay süren tiyatro, dans ve edebi etkinliklerle kutlar. Hem geleneksel hem de alışılmadık mekanları kullanan festival programı, klasik çalışmalardan hem yerel hem de uluslararası yeteneklerden özel olarak sipariş edilen eserlere kadar uzanır.

Temmuz

Okullar kapanır ve İtalyanlar her yerde yaz tatilleri için şehirlerden dağlara ya da plajlara gider. Fiyatlar ve sıcaklıklar yükselir. Plaj tüm hızıyla devam ederken, birçok şehir yaz sanat festivallerine ev sahipliği yapar.

Önemli olay: Ravello Festivali. Amalfi Sahili’nin yukarısında yer alan Ravello, kendi adını taşıyan festivali sırasında dünyaca ünlü sanatçıları çeker ve müzikten danstan film ve sanat sergilerine kadar her şeyi kapsar. Villa Rufolo’nun güzel bahçelerinde çeşitli etkinlikler yer almaktadır.

Ağustos

İtalya’da Ağustos, sıcak, pahalı ve kalabalıktır. Herkes tatildedir, birçok işletme ve restoran bile ayın bir kısmında kapanır.

Önemli olay: Venedik Uluslararası Film Festivali. Film festivali dünyanın en prestijli sinema etkinliklerinden biridir. Ağustos sonundan eylül başına kadar Lido’da düzenlenen film gösterimleri, kırmızı halı prömiyerleri ve paparazzi ihtişamıyla uluslararası bir sinema şöleni yaşanır. İtalya Gezi Rehberi ile maceraya devam edin.

Eylül

İtalya’da seyahat etmek için muhteşem bir ay. Yaz sıcağı ülkenin büyük bölümünde devam eder ve hasat mevsiminin başlamasıyla birlikte pek çok yemek festivalleri düzenlenir. Eylül aynı zamanda üzüm hasadının da başlangıcıdır.

Önemli olay: Festival delle Sagre. Eylül ayının ikinci Cumartesi ve Pazar günü, Asti’nin Piedmont eyaletindeki 40’tan fazla belediye, bu iştah açıcı, doyurucu yemek festivalinde şaraplarını ve yerel gastronomik ürünlerini sergiler.

Ekim

Ekim, günlerin hala yaz sonu sıcaklığıyla yaşandığı ve lidi’nin (plajlar) boşaldığı güneyi ziyaret etmek için harika bir zamandır. Daha kuzeyde sıcaklık düşmeye başlar ve festival sezonu sona erer.

Önemli olay: Scale del Gusto. Ragusa’nın meydanları, sokakları ve Unesco listesindeki binalar, halka kapalı bu üç günlük karşı konulmaz Sicilya yemekleri kutlaması için ortamlar haline gelir.

Kasım

İtalya Gezi Rehberi soğuk günler. Kış, Kasım ayında yarımadadan aşağıya doğru ilerler, ancak hala yapılacak çok şey vardır. Gastronomlar için bu trüf mantarı mevsimidir. Aynı zamanda kestane hasadı, mantar toplama ve Azizler Günü zamanı yaşanır.

Önemli olay: Truffle Sezonu. Piedmontese’deki Alba ve Asti kasabalarından Toskana’nın San Miniato ve Le Marche’s Acqualagna’sına kadar Kasım, yerel trüf fuarları, etkinlikleri ve müzikleriyle en önemli trüf zamanıdır.

Aralık

Açık havada yaşam günleri kesin olarak sona ermiştir. Aralık ayı soğuktur ve Alp tatil köyleri erken kayak sezonu için açılmaya başlar, ancak yaklaşan Noel şenlikleri hayatı sıcak ve göz kamaştırıcı tutar.

Önemli olay: Weihnachtsmarkt. Merano’daki Weihnachtsmarkt aslında Kasım sonundan Epiphany’ye (6 Ocak) kadar devam eder ve İtalya’nın en iyi Noel pazarlarından biridir; canlı müzik, buz pateni, kavrulmuş kestane satan tezgahlar, sıcak şarap ve diğer mevsimsel ikramlar yapılır.

İtalya gezi rehberi devam ediyor, yararlı bilgiler edinerek İtalya seyahatini renklendirin.

İtalya Gezi Rehberi-İtalya Hakkında Hızlı İpuçları;

  • İtalyanca “Merhaba” ve “Teşekkür Ederim”: “Ciao-Çav” ve “Grazie-Grahtzie”
  • İtalya Gezi Rehberi-Para birimi: Euro
  • Vize: Kuzey ve Güney Amerika (ABD, Kanada ve Meksika dahil), Avustralya, Avrupa’nın Schengen bölgesindeki çoğu ülke vatandaşı için vizesiz (sadece ulusal bir kimlik veya pasaport gerekir). Diğer ülkelerin çoğu için Schengen vizesi gerekmektedir.
  • Güvenlik derecelendirmesi: Küresel Barış Endeksi’nde 1.75 puanla 39. sırada (ABD 2.40 puanla 128. sırada)
  • İtalya Gezi Rehberi-Yalnız Seyahat Dostu: İtalya, yalnız seyahat etmek için harika bir yer. Tanıştığınız insanlardan derin bir sevgi hissedersiniz ve asla kendi güvenliğinizi sorgulamazsınız.  Şüphesiz, İtalyan erkekler aşkla tanınırlar, ancak genellikle zararsızdırlar – kesin bir şekilde “hayır” demeyi öğrenin. Roma ve Floransa gibi şehirlerdeki yankesicilere dikkat edin.
  • İklim: Ülkenin bulunduğunuz kısmına bağlıdır, ancak sıcak ve kurak yazlara ve kışın kuzeyde harika kar yağışına hazırlanın, kayak yapmak için idealdir.
  • En iyi SIM kartlar: Tim ve Vodafone – kartlar havalimanından satın alınabilir. Pasaportunuzu getirin.
  • İtalya Gezi Rehberi-Bir Başka Yararlı İpucu: Filmlerde gördüğünüz İtalya’nın Venedik, Toskana ve Roma’yı tasvirleri, bu yerlerin ülkenin en iyisi olduğu anlamına gelmez. Turist rotasından çıkın ve diğer bazı yerleri keşfedin!

İtalya Gezi Rehberi Konaklama

Ekonomik Yalnız Gezginler (20 $ – 30 $): Turistik şehirlerde, temel bir turist yatağı için en az 25 $ ödemeye hazırlanın ve büyük şehirlerin dışındaki bölgelerde yaklaşık 20 $ ‘a yer bulabilirsiniz.  Sadece para tasarrufu sağlamakla kalmayıp aynı zamanda daha yerelleştirilmiş bir deneyim sağladığı için couchsurfing’i kontrol etmenizde yarar var.

İtalya Gezi Rehberi Orta Sınıf Yalnız Seyahat Edenler (50 $ – 100 $): Hosteldeki özel bir oda gecelik 50 $ civarındadır, burada tatil basit olabilir, ancak ücretsiz Wi-Fi ve kahvaltı genellikle dahildir. Daha güzel bir otel, özel bir oda için yaklaşık 70-100 $ ‘a mal olabilir. Airbnb’ler çok daha iyi bir alternatif olabilir; özel bir oda gecelik ortalama 55 dolar ve bütün bir birim ortalama 90 dolar, her ikisi de bir otel odasından çok daha rahat olabilir.

Yemek

Yemek belki de İtalya’nın göbek adıdır. . Mesele sadece makarna ve pizza değil, aynı zamanda lezzetli et yemekleri, balzamik, taze peynir ve gelato. Karnınıza eklenen 5 kilo ile ülkeyi terk etmeniz olasıdır. Emilia Romagna, yemeğin önemini anlamaya başlayacağınız ilk yer. Yerel halkla yemek yemenin yollarını bulmanızı şiddetle tavsiye edilir – aile bahçesinden taze olarak toplanan malzemeleri, mutfakta ve masada kahkahaları ve gerçek İtalyan lezzetlerini düşünün.

Yerel pizzacılardan bir dilim pizza veya hafif bir atıştırmalık yaklaşık 5 dolar; bir restoranda bir kadeh şarapla yemek yaklaşık 15-20 dolar tutuyor. Belirlenmiş öğle yemeği promosyonlarına dikkat edin. Marketler ve fırınlar da taze yiyecekler ve hamur işleri için harika yerlerdir. Aperitivo, küçük restoranlarda ve barlarda tapas tarzı yiyecekleri tatmanın harika bir yoludur ve aynı zamanda paradan tasarruf ederken yerel halkın omuzlarınızı ovmasının harika bir yoludur.

İtalya Gezi Rehberi Ulaşım

İtalya’ya Ulaşım: Başlıca uluslararası havaalanları Milano-Malpensa Havaalanı, Leonardo da Vinci-Fiumicino Havaalanı (Roma), Galileo Galilei Havaalanı (Pisa) ve Floransa Havaalanı’dır (havaalanı web sitesine giderseniz İtalyanca “Firenze” olarak adlandırılan Floransa). Tüm havalimanları çoğu büyük uçuş rotalarına iyi bir şekilde bağlanmıştır. Tren yolculuğu, doğal bir yolculuk sunduğu ve yol boyunca mola verebileceğiniz için, Avrupa’nın çoğu yerinden ve Birleşik Krallıktan İtalya’ya gitmenin popüler bir yoludur. Gelişmiş rezervasyon, paradan tasarruf etmenizi sağlar ve Eurail pass sahipleri için gereklidir.

İtalya Gezi Rehberi-Şehirde dolaşmak: İtalya’daki trenler ucuz ve verimlidir, tek bir yolculuk nadiren 2 dolardan fazlaya mal olur. Şehir otobüsleri, trenlerin ulaşmadığı rotaları kapsar ve genellikle yaklaşık 1 $ ‘lık sabit bir oranı izler. Bisiklete binme, İtalya’nın çoğunda popüler bir ulaşım şeklidir, ancak sürücüler daha iyi bir kelime olmadığı için, herkesin bildiği gibi çılgındır, bu yüzden gerçekten sizin kararınız. Pansiyonların çoğu, bir gecede bisikletinize bakmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Şehirler Arası Seyahat: İtalya’nın kapsamlı tren sistemi, bir şehirden diğerine gitmeyi çocuk oyuncağı haline getirir. Yüksek hızlı trenler sizi yaklaşık bir saat içinde Napoli’den Roma’ya götürebilir. Hızlı trenlerin bilet fiyatları yaklaşık 40 – 70 dolar. Daha ucuz bir alternatif için, yolculuk başına yaklaşık 7-30 ABD Doları tutarında olan bölgesel trenleri tercih edin. Yurtiçi havayolları mevcuttur ve genellikle her sezonun başında özel indirimler vardır, ancak genellikle en az iki ay önceden uçuş rezervasyonu yapmak en iyisidir.

Yapılacak şeyler

Aşçılık Kursuna Katılın: İtalyan yemeklerini yapmayı öğrenmek için İtalya’nın kendisinden daha iyi bir yer yoktur. Yeni bir beceri edinmenin yanı sıra, İtalyan mutfağını daha çok takdir etmenize de yardımcı olacaktır.

İtalya Gezi Rehberi-Floransa’yı keşfedin: Güzel müzeler, galeriler, mimari, heykeller, kiliseler, bahçeler… Floransa güzeldir ve tüm bir haftayı geçen zamanı fark etmeden dolaşarak kolayca geçirebilirsiniz.

Şükran Günü’nü kutlayın:  İtalyan tarzı ile! Törggelen, İtalya’nın Alp bölgesi Güney Tirol’de her yıl bir aydan fazla süren yerel bir şükran günü geleneğidir. Kutlama, genellikle bir çiftlik evinde aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla paylaşılan uzun öğünlerden oluşur.

Dolomitler’de Kaya Tırmanışı: Çoğu insanın Güney Tirol’u ziyaret etmesinin bir nedeni vardır – UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak adlandırılan bir kaya oluşumu olan Dolomitler. Bu yeri görmenin en iyi yolu, bir via ferrata – kablolar ve merdivenlerle donatılmış sabit rota tırmanışıdır. Ara mevsim daha küçük kalabalıklar anlamına geldiğinden bunu sonbaharda yapmanız tavsiye edilir.

İtalya Gezi Rehberi-Karavan Macerasına Çıkın: Güney Tirol’de bir karavan macerasına çıkmak oldukça heyecanlıdır, özellikle yürüyüş ve kamp meraklısıysanız. Bu, aynı anda birden fazla seçeneği gerçekleştirmenin harika bir yoludur, çünkü konaklamanız ve ulaşımınız karavanda gerçekleşir ve hemen hemen istediğiniz her yere gidip durabilirsiniz. Bunun için bir seyahat sigortasına da ihtiyacınız vardır!

İtalya gezi rehberi yazımızı beğendiyseniz ve İtalya’ya gitmeyi planlıyorsanız İtalya vize evrakları hakkında bilgi alınız.

İtalya dış temsilcilikleri resmi İnternet sitesinden güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×