Yunanistan'a Yerleşmek İçin Gerekli Bilgiler - Eraytur
GenelYunanistan Vizesi

Yunanistan’a Yerleşmek İçin Gerekli Bilgiler

Yunanistan Sınır Kapısı 2023

Yunanistan sınır kapısı İstanbul ve Edirne tarafından gidilebilen yol güzergahına sahiptir. Türkiye’den Yunanistan’a gitmek için vize gerekmekte, Yunanistan Avrupa Birleşik Devletleri politikasına göre hareket etmektedir. Türkiye’den deniz ve kara yoluyla Yunanistan’a geçmek mümkündür. İpsala sınır kapısı, Pazarkule sınır kapısı ve Kipi sınır kapısı bulunan Yunanistan’a girişler 24 saat açıktır.

Yunanistan’ın Sınır Kapısının Adı Nedir?

Türkiye’den Yunanistan’a açılan sınır kapısı olarak Edirne il merkezine gitmeli daha sonra kapıkule gümrük kapısının oraya ulaşmalısınız. Pazarkule ve İpsala sınır kapısı açık olan Yunanistan sınır kapısı için Avrupa standartlarına uygun vize almanız gerekmektedir. Yunanistan sınır kapısı son durum olarak Avrupa ve Türkiye pasaport işlemlerine göre açıktır.

Türkiye Yunanistan sınır kapıları İpsala sınır kapısı, Pazarkule sınr kapısı ve Kipi sınır kapısı olarak Türkiye haritası tamamlandığında belirlenmiştir. Gümrük ve sınır kapısı olarak bilinen bu alanlarda özellikle geçiş için Yunanistan vize işlemlerinin yapılması aynı zamanda giriş ve çıkış işlemleri için de gümrük bölümünden eşya geçişlerine izin alınması gerekir.

Türkiye’nin Sınır Kapıları

Yunanistan sınır kapısı, Türkiye girişlerinde İstanbul üzerinden Edirne’ye uzanan bir yolculuğu kapsamaktadır. Türkiye’den Bulgaristan, Gürcistan ve Irak, İran bölgelerine geçiş için ondan fazla sınır kapısı bulunur. Türkgözü sınır kapısı, Akyaka sınır kapısı, Gürbulak sınır kapısı, Doğubeyazıt sınır kapısı Ermenistan, Gürcistan, Suriye ve İran’a açılan kapılardır.

Bulgaristan Sınır Kapıları İsimleri

Balkan ülkelerine bağlı Bulgaristan sınır kapısı için Aziziye Dereköy, Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapıları bulunmaktadır. Tıpkı Yunanistan’a gitmek için vize gerektiği gibi Bulgaristan’a gitmek için de vize ve pasaport işlemleriniz yaptırmanız gerekmektedir. Bulgaristan’ın sınır kapısı, Balkan ülkelerine geçiş için Kapıkule sınır kapısı olarak bilinmektedir.

Türkiye Yunanistan Sınırı Açık Mı?

Türkiye’de son zamanlarda yapılan siyasi adımlar sonucunda, Yunanistan ve Türkiye arasındaki sınır geçişleri açılmıştır. Pandemi sürecindeki düzenlemelerde Gürcistan sınır kapısı ve Yunanistan sınır kapısı için yeni düzenlemelere yer verilmiştir. Türkiye’den Avrupa ve Balkan ülkelerine geçmek için vize işlemleri yapılması gerekmekte, bu süreçte Yunanistan konsolosluğuna ve Balkan ülkeleri konsolosluğuna başvuru yapılması gerekmektedir.

Yunanistan Nüfusu 2023

Yüz ölçümü olarak Avrupa ülkelerinin standartlarına göre küçük bir ülke sayılan Yunanistan 2020 yılındaki nüfus oranına bakılarak Avrupa genelinde standartların üstünde bir nüfusa sahiptir. Yunanistan nüfusu 10, 72 milyon olarak 2020 yılı verilerine yansımıştır. Türkiye nüfusu üzerinden bakılacak olursa arada neredeyse 70 milyon fark vardır.

Yunanistan Nüfusu 1920

Yunanistan nüfusu 80 yıllık çizelge üzerinden değerlendirildiğinde, ülkedeki kişi sayısı her yıl artışa geçmiştir. Geçmişten günümüze Yunanistan’dan da 1913 yılında 4 milyon kişi sayısına ulaşılırken, 1920 yılında bu oran 5 milyondur. Daha sonra savaşların olması ve ülkedeki hastalıkların artışıyla nüfus giderek artsa da kayıplar çok olmuştur.

1915 Yunanistan nüfusu 4 milyon oranında hesaplanmış, en az ülke nüfusuna sahip olmasıyla da anılmıştır. Buna istinaden Türkiye’deki nüfus giderek artmış ve 80 milyona ulaşmıştır. Ülke politikaları, maddi gelir ve giderler, savaş, hastalık ve ülkeden göç durumlarına göre nüfusu hareketliliği en az olan ülkeler arasında bulunmaktadır.

Yunanistan Başkenti

Yunanistan Antik Yunan döneminden beri anılan, sanata ve felsefeye büyük katkıları bulunan ülkeler arasındadır. Tiyatro, dans ve müziğin coğrafyası olarak anılan ülkenin her yerinde tarihin izlerine ratslanır. Yunanistan’ın başkenti, Zeus’un çocuğu olarak bilinen Mitolojik kahramanın adı Atina’dan gelmektedir.

Atina nüfusu 664, 064 oranında en son 2011 yılındaki verilere göre artışa geçmemiş, hatta düşüş yaşandığı da gözlemlenmiştir. Ülke genelinde, en yüksek nüfusa sahip olsa da, yine de düşük oranlardır. Yunanistan Selanik nüfusu da 315, 196 oranındadır.

Yunanistan Yüzölçümü

Yunanistan’da şehir sayısı 74 adettir. Ülke Kallikratis planı reformuyla yönetilmektedir. Bölgesel birim kullanılmakta aynı zamanda yüz ölçümü olarak da 131, 957 kilometre kare olduğu bilinmektedir. Türkiye’nin yüzölçümü 783, 562 kilometre karedir.

Türkiye Nüfusu

Türkiye nüfusu, Yunanistan’a oranla daha fazladır. Ülkede 81 il bulunmakta ve yüz ölçümü olarak da 783 kilometre kareye sahip olarak, Avrupa ve Asya bölgelerini birbirine bağlamaktadır. Türkiye’de 2020 yılında yapılan nüfus sayımında 84, 34 milyon insan bulunmaktadır. Nüfus çoğunluğunun 20 milyondan aşkını İstanbul bölgesinde yaşamakta, ülke nüfusunun % 20 oranın İstanbul’a göç etmiş durumdadır.

Yunanistan Turu 2023

Yunanistan, Dünyanın ilk yıllarından bu yana köklerimizi bulabileceğiniz büyük bir tarihe sahiptir. Yunanistan turu Antik Yunan kültürünü, arkeoloji çalışmalarını ve Ege denizinin muazzam manzarasını da barındırır. Yunan adaları turu, deniz, doğa ve Yunanistan geleneksel mutfağının lezzetlerini birleştirirken, Atina, Selanik ve ada turlarıyla geçmişe yolculuk yapış olursunuz.

Yunan Adaları Turu

Yunan Adalarında gece ve gündüz kalabileceğiniz, gezebileceğiniz doğal güzellikler bulunmaktadır. Deniz, doğa ve kültürel seyahatiniz için Yunanistan vize işlemlerini de yapmanız gerekmektedir. Türkiye’den vize alarak gidebileceğiniz Yunan adaları, Ege denizde bulunur ve deniz ürünleriyle birlikte kültürel danslarıyla da ilgi çekmektedir.

Mykonıs turu 5 gece ve Atina turu seçeneklerini değerlendirerek, Yunanistan kültürünü, mutfağını ve tarihini tanıyabilirsiniz. Antik Yunan’daki mimarisini devam ettiren, geçmişten günümüze sokaklarıyla, mimarisiyle ve felsefesiyle tanından bir ülke olmanın verdiği bütün fırsatları sunmaktadır. Ülkenin en çok turistik şehri olarak Atina ve Selanik yer alırken, Yunanistan adalarındaki turlar için de aynı oranlar geçerlilik göstermektedir.

Yunanistan Turu Gemi

Yunanistan deniz ve doğayla bir araya gelmiş muhteşem manzaralara şahit olacağınız aynı zamanda Edirne’den günübirlik Yunanistan turu için giriş yapabileceğiniz seçeneklere sahiptir. Gemi ve kara yoluyla gidebileceğiniz Yunanistan vizesiz işlem yapılması pek mümkün olmayan ancak yeşil pasaport sahibi vatandaşlar için kısa seyahatlere izin verilen ülkeler arasındadır.

Yunanistan Turları Fiyatları

Yunanistan turu vizesiz olarak yapılamamaktadır. Yunanistan’a gitmek isteyen Türkiyeli vatandaşların Yunanistan konsolosluğundan izin alması ve ülkede 90 gün ile 180 günlük gezme hakkına sahip olması için prosedür işlemektedir. Yunanistan tur fiyatları günü birlik, 5 gece ya da 3 gün 2 gece şeklinde düzenlemelere tabi tutulmuştur. Yunanistan’a gitmek için yeşil, gri, siyah ve bordo pasaportunuz bulunmalıdır.

Yunanistan Turu

Yunanistan turu için düzenlemeler günübirlik, haftalık ve aylık olarak farklılık gösterir. Tur düzenlemelerine göre yapılan ödemeler de farklılık gösterir. Kara yolu ve deniz yoluyla gitmek, uçak ile Yunanistan’a gitmek için gerekli olan işlemler, vize ücreti ve harç bedelleri olarak yansımaktadır. Yunanistan turları için şirketlere bakmak aynı zamanda düzenlemelere göre vize işlemlerine dikkat etmek önemlidir.

Yunanistan Bayrağı

Yunanistan bayrağı, beyaz ve mavi renklerden oluşmaktadır. Ege denizinin dalgalanan köpüğünü temsil ettiği düşünülen yatay çizgilere sahiptir. Ülke genelinde Hristiyan dinine inanç yüksek orandadır. Bu nedenle Yunanistan’ın bayrağında Haç işareti vardır. Helen Uygarlığının renkleri de olarak bilinen, bağımsızlığı temsil eden mavi ve beyaz renkler, Yunan kültürünün denizle olan bağına da işaret etmektedir.

Yunanistan Bayrağı Anlamı

 Yunanistan Bayrağı, ülkenin Ege denizine olan yakınlığıyla ve bağıyla birlikte kurulmuş olan renkleri barındırmaktadır. Ege denizinin köpüklenen ve dalgalanan şeklini temsil ettiğine inanılan beyaz ve mavi renkler bulunmaktadır. Beyaz ve mavi renkler özellikle yatay olarak dizayn edilmiş, ülkenin denize olan düşkünlüğünü vurgulamıştır.

Özellikle Antik Yunan döneminden beri bilinmektedir ki, Yunanlılar, deniz ticareti yapmakta aynı zamanda denizi mitolojilerinde çok kullanmaktadır. Fırtına, deniz ve gemi metaforları da Yunan edebiyatının başlıca kullanılan simgeleri arasında bulunmaktadır. Gürcistan bayrağı üzerinde bulunan Haç sembolü, Yunanistan’da farklı sembolize edilerek kullanılmaktadır. Ege denizinin otoritesi Yunanlılar için oldukça önem kazanmıştır.

İngiltere Bayrağı

Tarihin en çok ilgi çeken bayraklarından biri olan İngiltere bayrağı da, özel ebatları ve üzerindeli renklerle dikkat çekicidir. Kırmızı, beyaz ve mavi tonların kullanıldığı bayrakta, beyaz zemin üzerine haç sembolü bulunmaktadır. Kraliyet ülkelerinden biri olarak, üç farklı bayrağı da bulunmaktadır. Hepsinde genel olarak haç şekli görülür.

Fransa Bayrağı

Yunanistan Bayrağında karşımıza çıkan beyaz ve mavi tonları Fransa bayrağında da bulunmaktadır. Fransa’da gördüğümüz bayrakta kırmızı, mavi ve beyaz renkler yan yana dikey şekilde temsil edilmektedir. Güzel ve kendine has olsa da Hollanda bayrağına çok benzemektedir. Bulgaristan bayrağı da dikkat çeker, bu nedenle ülkelerin bayrakları da birbiriyle çok karıştırılabilmektedir.

Ermenistan Bayrağı

Ermenistan bayrağında kullanılan renkler, sarı, kırmızı ve mavi tonlardır. Irak bayrağı ise kırmızı, beyaz ve siyah renklere sahiptir. Genel olarak yatay ve dikey çizgilerden oluşan bayraklar, 1800’lü yıllarda dünya genelinde görülen değişimlerle birlikte ülkeleri temsil etmeye başlamıştır. Hindistan bayrağı, Suriye ve Şengay bayrakları da benzerlikleriyle anılsa da, her ülke bayrağının kendine has anlamları ve renkleriyle ilgili hikayeleri bulunur. Yunanistan ve Ermenistan içinde geçerlidir.

Yunanistan Haritası

Yunanistan 131, 944 kilometre kare yüz ölçümüne sahiptir. Yunanistan haritası üzerinde 74 il bulunmakta ve 1933 yılında ülkenin sınırları çizilmiştir. Yunanistan mavi ve beyaz bayrak renklerine sahip, bayrağın anlamını ise Helen Uygarlığından alarak, Ege denizin köpüren ve dalgalanan denizi simgelemesi için yatay çizgilere dizayn etmiştir. Yunanistan haritası ve komşuları Türkiye ile birlikte Avrupa ülkesidir.

Türkiye Haritası

Yunanistan haritası üzerinden bakıldığında, Ege denizine en yakın ülke Türkiye’dir. Türkiye Akdeniz, Karadeniz ve Ege denizine açık Asya ve Avrupa ülkelerine bağlıdır. 81 il bulunan Türkiye’de Yunanistan, Ermenistan, İran, Irak, Suriye komşu ülkeler arasındadır.

Dünya haritası üzerinde Avrupa ve Asya ülkelerini bir birine bağlayan Türkiye, tıpkı bir köprü gibi görünmektedir. Tarihte, Ege denizi üzerindeki Yunanistan adaları için büyük savaşlar verilmiş, Selanik ve Atina’daki medeniyetler Türkiye’deki topraklardan da geçmiştir. Türkiye ve Yunanistan tarihi, geleneksel yemek kültürü ve sanatsal etkinlikleri açısından da oldukça benzerlik taşımaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk de Selanik’te dünyaya gelmiştir.

Yunanistan Şehir Haritası

Yunanistan’ın başkenti Atina’dır. Antik Yunan’dan günümüze mitoloji, sanat ve felsefe olarak yansımış olan Yunan kültüründe, dans, tiyatro ve halk söylemleri de Türkiye ile benzerlik taşımaktadır. Sofokles, Aristopahanes ve Aristotales gibi dünyanın tanınan ve bilinen filozoflarının da Atina’da doğup büyüdüğü bilinir. Selanik, Atina, Santorini gibi şehirleri turistik açıdan ilgi çekmektedir.

Yunanistan Haritası Siyasi

Yunanistan haritası Türkçe olarak siyasi etmenlerle birlikte 1933 yılından bu yana değişmemiştir. Ülkede bulunan 74 il bulunmakta, Helen kültürü, Greek kültürü ve Türk kültürüne yakın birçok etkiyi taşımakta aynı zamanda da yansıtmaktadır. Demokrasiyle yönetilmekte olan ülkede, deniz vazgeçilmez bir kültür yansımasıdır.

Yunanistan Haritası Türkçe Selanik

Büyük Yunanistan haritası, ülkedeki bütün illeri, kasaba ve bölgeleri kapsamaktadır. Başkent Atina’daki tarihin izlerini de görebileceğiniz Yunanistan, ülkenin en güzel coğrafya etkisini de başkentin manzarasında taşır. Ege denizi kıyılarındaki bu güzel ülkede, Sirtaki dansı, Yunanistan rakısı uzo ve tabi ki Türkiye’de de vazgeçilmez olan deniz ürünleriyle mezeler meşhurdur. Kültürel olarak Türkiye’ye benzemektedir.

Yunanistan Asgari Ücret 2023

Yunanistan 2002 yılında Euro para birimine geçmiştir. Avrupa ülkesi olarak, vatandaşların genel standartlarına, sağlık ve sosyal güvence alanına önem verir. Ülkede kullanılan Euro para birimi, Avrupa’nın birçok ülkesinde de geçerlidir. Yunanistan asgari ücreti 1, 707 Dünyada asgari ücret sıralaması 2020 yılına göre ortalama değerlere sahiptir.

Yunanistan’da Asgari Ücret 2023

Yunanistan geçtiğimiz yıllarda büyük bir ekonomik çöküş yaşamış, ülkede işsizlik sayısı artarken, bankadaki para da azalmıştır. Genel ülke politikasına göre ülkedeki çalışan sayısı ortalamadan daha fazladır. Ancak 10 milyon nüfusa sahip olduğu için yine de standart değerler üzerinden bakılması gerekmektedir.

Yunanistan asgari ücretle çalışan oranı, % 49 oranındadır. Ülkenin yarısı özel sektörde çalışmaktadır, % 20’si ise asgari ücret altında maaş almaktadır. Ülkenin genel ekonomi tablosu diğer Avrupa ülkelerine oranla kötü durumdadır. Ancak 1, 707 oranında maaş kazanan biri standartlara göre yaşayabilmektedir. Ülke genelinde çalışan oranı % 62 oranındadır.

Yunanistan Asgari Ücret Kaç Euro?

Yunanistan asgari ücret ne kadar 2021, Yunanistan’da asgari ücret 2021 yılında 1, 707 Euro’dur. Ülke genelinde çalışan sayısına bakıldığında kazanılan ücret standartlara göre iyidir. Ülkede yapılan araştırmalara göre asgari ücretle çalışan sayısının % 49 oranında, asgari ücretten az maaş alan kişi sayısının da % 20 oranında olduğu bilinmektedir. Yunanistan asgari ücret oranına göre yapılan araştırmaların sonucu bu şekilde değerlendirilmiştir.

Almanya Asgari Ücretle Çalışan Oranı

Almanya’da asgari ücretle çalışan insan sayısı nüfusun sadece % 1, 8’ini kapsamaktadır. Çalışan sayısının çok fazla olduğu Almanya’da yüksek meslek gruplarına önem verilmiş, daha çok yüksek meslek gruplarının kazanç sağladığı görülmüştür. Türkiye asgari ücret çalışan oranı 2020 yılında % 50’yi geçmiş vaziyetteyken, işsizlik de oldukça artmıştır.

Türkiye Asgari Ücretle Çalışan Oranı

Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranı % 62 oranındadır. Asgari ücretin üzerinde çalışanlar yüksek meslek grupları olduğu gibi aynı zamanda yurtdışıyla anlaşmalı iş yapanlardır. Türkiye Avrupa standartların altında kalmış aynı zamanda asgari ücret tutarı da 2, 800 Türk lirası olarak Euro bazında oldukça az bir para birimine tekabül etmektedir.

Yunanistan Para Birimi 2023

Yunanistan para birimi bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Euro’dur. 1 Euro günümüzde 10 TL Türk lirasında denk gelmektedir. Bir Yunan Drahmisi 0,0029 Euro olarak 2021 yılının genel hesaplamasıyla ekonomiye yansımıştır. Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olarak Yunanistan, güncel olarak Euro kullanan 25 Avrupa ülkesinden biridir.

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan AB ülkeleri arasında olsa da, Euro para birimini kullanmamaktadır. Bulgar levası kullanarak, ABD doları, ingiliz sterlini, Macar forinti ve dani kronu paraları döviz dönüştürme ile kullanılabilmektedir. Ülke genelinde kullanılan para birimi Bulgar Levası olarak geçmektedir. 1 Bulgar levası güncel döviz oranıyla 5 Türk lirası değerindedir.

Yunanistan’ın Eski Para Birimi

2002 yılına kadar Yunanistan para birimi Drahmi olarak geçmektedir. Avrupa birliğine geçiş aşamasında da kullanılan drahmi tedavülden kaldırılmış yerine Euro olarak geçmiştir. 2012 yılına kadar Drahmi ve Euro değişimine izin verilmiş, daha sonra bu para birimi tamamen kaldırılmıştır. Yunanistan para birimi olarak 2021 yılında da Euro kullanılmaktadır.

Fransa Para Birimi

Fransa’da kullanılan para birimi de Euro’dur. Avrupa ülkelerinin genelinde kullanılan Euro, AB merkez bankası ve dünya bankası üzerinden döviz kuruyla belirlenerek, ülke ekonomik değerlerine göre yaşam standartlarını belirler. Ülke genelinde kullanılan Euro para birimi bulgaristan para birimi yerine geçmez, Bulgaristan’da kullanılan para birimi için döviz değiştirme kullanılması gerekir.

Türkiye’de Türk lirasıyla Euro arasındaki fark aynı zamanda 1 drahmi bedelinden de azdır. Türk lirasının değer kaybetmesi üzerine para birimi kullanım alanları da zorlaşmaya başlamıştır.

Rusya Para Birimi

Rusya para birimi olarak Rus Rublesi kullanılmaktadır. Kominizm üzerinden gelişmiş olan ülke politikasında 1 Rus rublesi 0, 12 Türk lirası olarak ekonomiye yansır. Rusya’da para birimi oldukça önemli, Avrupa ülkelerinden bağımsızdır.

100 TL kaç rus rublesi; Türkiye’deki para birimiyle arasında yüksek fark olan Rus rubesi 100 TL üzerinden hesaplandığında 818, 09000 RUB olarak değerlendirilmektedir. 2021 yılındaki ekonomi ve enflasyon düzenlemelerine göre 250 TL 2045, 22500 RUB olarak hesaplanır. Yunanistan para birimi üzerinden Euro’ya bakılacak olursa bu değer oldukça yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×