İtalya Vizesi: 2023 Kimler Vize Alabilir! - Eraytur
İtalya Vizesi

İtalya Vizesi: 2023 Kimler Vize Alabilir!

Dünyaca sevilen yemekleri, mimarisi ve tarihiyle merak uyandıran ülkelerden olan İtalya, yıl içerisinde binlerce turisti ağırlıyor. Lezzetli yemekleri tatmak, ünlü kulenin ve daha pek çok tarihi eserin önünde resim çektirmek tercih edilen aktivitelerdendir. Türkiye’den gitmek isteyen vatandaşlar için belli kriterleri yerine getirmek gerekiyor.

İtalya Avrupa Birliği üyesidir ve Schengen Anlaşması’na tabi ülkeler arasında yer almaktadır. İtalya Schengen vizesi aldığınızda, İtalya’yla seyahatinizi başlatmak üzere diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilirsiniz. Seyahatiniz 3 ayı kapsıyorsa İtalya Schengen vizesine başvurmalısınız.

İtalya vize veriyor mu?
İtalya, 2020 yılında pandemi sebebi ile vize işlemlerini durdurmuştu. 2023 yılında ise ülkeden vize almak için İtalya konsolosluğuna müracaat edebilirsiniz.
İtalya kolay vize veriyor mu?
İtalya vizesi almak için maddi gelirin ülkede geçinmek için yeterli olması, banka hesabında belirli bir tutarın olması, ülkenin kültürüne uyum sağlanması gibi şartlar vardır. Bu şartları sağlayan kişiler, evraklarını doğru bir şekilde teslim ederek kolaylıkla vize alabilir.
Vize alırken kimler sponsor olur?
Vize işlemlerinde sponsor olacak kişiler, seyahat masraflarını karşılayacak olan kişilerdir. İşveren, aile veya üçüncü kişiler, sponsor olarak gösterilebilir.

İtalya Vizesi

 

İtalya Vizesi

Avrupa’nın gözde ülkelerinden olan İtalya’ya çeşitli nedenlerle gitmek isteyebilirsiniz. Seyahatinizin uzun veya kısa olması sürecinin seyrine etki edecektir. Bunun yanı sıra turistik amaçlar, ticaret bazlı, eğitim, aile ya da akraba ziyareti, aile birleşimi gibi nedenlere sahip olabilirsiniz. Konsolosluğun görevlendirdiği kurumlar veya acenteler yardımıyla vize sahibi olabiliyorsunuz. En önemli olan bu süreci doğru şekilde yönetmektir. Bu nokta da ihtiyacınız olan tüm bilgilere yazının devamında bulabileceksiniz.

İtalya Vize İstiyor Mu?

İtalya da diğer Schengen ülkelerine dahildir ve diğer ülkeler gibi vize talep etmektedir. İtalya ülkesine seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, Schengen Bölgesi dahilindeki diğer 26 ülkeye de giriş yapma hakkına sahiptirler.

Ancak Schengen vizesi ilk olarak İtalya Konsolosluğu tarafından almış ise, seyahat edilecek ilk nokta İtalya olmalıdır. Daha sonrasında İtalya üzerinden gidilecek olan ülkeler belirlenir ve bu gibi benzeri durumlar vize müracaat dilekçesinde net bir şekilde belirtilmelidir. İtalya vizesi ile Schengen Bölgesi üzerine ilk girişte başka bir Schengen ülkesi aracılığı ile yapılmış ise, İtalya ülke sınırlarının dışarısındaki Schengen ülkesinin sınır kapılarındaki yetkililerin de inisiyatifine bağlı da olabilmektedir.

Ancak İtalya vizesi ile başka bir Schengen ülkesi üye devletinden giriş yapıldığı takdirde, bu durum bir sonra alınacak olan İtalya Schengen vizesi başvuruların değerlendirme sürecini de olumsuz yönde etkileyebilme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Kişi ilk girişini İtalya ülkesine yaptıktan daha sonra vize bitmeden başka Schengen ülkelerine giriş yapabilir. Ancak başka bir Schengen ülkesi üzerinden ülkeye dönüş yapacak ise bu tarz bilgileri dilekçe üzerinden belirtmelidir.

Başka bir Schengen ülkesinden alınacak olan davetiye ile birlikte o ülkeye İtalya aracılığı ile gidilecek olsa dahi, o davetiyeyi kişinin başvuru evrakları içerisine koyması tavsiye edilmemektedir. Nedeni ise bu tarz yapılan başvurular, genel itibari ile ret kararı ile değerlendirilip sonuçlanmaktadır.

İtalya Vize Çeşitleri Nelerdir?

İtalya Vize Çeşitleri Nelerdir?

İtalya D tipi vize, İtalya Acil vize, İtalya Turistik vize, İtalya Ticari vize, İtalya Ziyaret vize, İtalya Transit Vize, İtalya Denizci Transit vize, İtalya Kültürel Katılım vizesi ve İtalya Öğrenim/Eğitim vizesi olarak kategorilere ayrılmaktadır.

Kişi VIS ibareli bir Schengen vizesine sahip ise, parmak izi kaydının alınmasına gerek duyulmayacaktır. Ancak bir önceki kaydı oluşturulmadı ise İtalya vize şartları gereğince kişiye en yakın olan Konsolosluk merkezlerinde tanımlanmış olan gün ve saatte bu işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir.

İtalya Vizesi İşlemleri

İtalya Vizesi İşlemleri

İtalya vize işlemleri yetkili kurumlar ve tek karar mercii olarak yetkilendirilen Konsolosluk vize merkezleri olarak kabul edilmiştir. Genellikle Schengen vize başvuruları süresince, müracaatlarda randevu düzenleme ve sistem kaydının oldukça düzenli bir şekilde olması adına dış bağlantısı mevcut olan firmalar ile çalışılmaktadır. Başvuru değerlendirme sürecine dahil sayılmaz ve başvuru evrakların nitelik/nicelik olarak sorgulayamazlar.

Vize işlemleri süresince evrakların doğru, nitelikli, yasalara ve belirtilmiş olan şartlara uygunluğu başvuru işlemi yapılmadan önce ülke yetkililer tarafınca değerlendirmeye alınmaktadır. İtalya vizesi için atılacak her türdeki adım, başvuru yapılmadan hemen önce teyit edilmek ile beraberinde öngörülebilir ve oluşabilecek her türlü risk durumları ortadan kaldırıldığında kişinin yapmış olduğu başvuru süreci sona ermektedir.

İtalya Vize Başvurusu

İtalya Vize Başvurusu

İtalya vize müracaat noktaları, tarafların himayesinde kendi bölgelerine ayrılmıştır. Başvuru yapan şahsın eğer ki biyometrik parmak izi bulunmuyor ise kendisi ikamet adresini karşılayan konsolosluktaki vize merkezine bizzat kendisi gitmek durumundadır. Konsolosluk tarafınca bölge il listesi ve yahut ikamet edilen adrese en yakın başvuru merkezi hakkında güncel bilgiye ulaşılmalıdır.

Ancak konaklama süresi 90 günü geçecek ise öğrenim ve yahut aile birleşimi ile ilgili bir durumun neticesinde kişi İtalya vize başvurusu yapacak ise D vize türünden işlemin başvurusunu başlatmalıdır.

Siyah, yeşil, kırmızı ve gri pasaporta sahip olan kişiler ise 180 günlük belirtilen süre zarfının içerisindeki 90 günü aşmamak şartı ile İtalya vizesi için yapılacak olan vize işlemlerinden muaf tutulurlar. Bunun yanı sıra ancak bordo ve diğer türdeki pasaportlara sahip vatandaşların pasaportlarının 10 yıldan eski olmamak koşuluyla ve seyahat bitiminde de hala geçerli olacak 3 aylık bir süreye sahip olmalıdırlar.

İtalya Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

İtalya Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamak koşulu ile, yıpranmamış ve okunaklı olan pasaportun en az 2 sayfasının boş bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca bir diğer yandan seyahat bitiminde de pasaportun hala 3 ay geçerli olması zorunludur.
 • İtalya Vize Başvuru Formu: Başvuru formu ile ilgili yetkili kişilerin taraflarından online ya da interaktif ortamlardan edinilerek doldurulması gerekmektedir. İtalyanca ve yahut Türkçe yazım dili imkânı da barındıran form eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve aynı zamanda imzalanmalıdır.
 • Kimlik: Kişinin kimlik fotokopisi ve aile bağlarının ve aynı zamanda ikamet adresinin net bir şekilde görüldüğü tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin İtalya vize müracaat dosyasının içerisinde bulundurulması gerekmektedir.
 • Schengen Vize Ücreti Ödendi Bilgisi: Güncel vize harcı olarak belirtilen tutarın kalınacak süreye ve başvurulacak kategoriye nazaran ödeme belgesidir ve ATM üzerinden alınan belgeler kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik Parmak İzi Kaydı: Daha önceden yapılmış bir VIS kaydı bulunmayan bireylerin, vize almış değil ise başvuru anında verilecek bir saatte yerleşik düzenine uyum sağlayan bir konsolosluk vize merkezi noktasına gidilerek parmak izi kaydının verilmesi zorunludur.
 • Fotoğraf: Biyometrik fotoğraf özelliklerini barındıran fotoğrafın müracaat formu ile birlikte teslim edilmesi gerekmektedir. Fotoğraf özellikleri için gerekli araştırmalar sağlanabilmektedir.
 • Seyahat Belgeleri: Tur organizasyonu, uçuş, otel rezervasyonları gibi belgeler gerekli dosyanın içerisinde bulundurulmalıdır. Eğer kişi şehir ya da ülke değiştirecek bir durumda ise, planlamaya ait bilgileri de dosya içerisine
İtalya vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/italya-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İtalya Vize Başvuru Ücreti Nedir?

İtalya Vize Başvuru Ücreti Nedir?

İtalya vize başvurusu için kısa süreli Schengen kategorisi 80 Euro olarak bilgilendirilmiştir. Seyahatin uzun süreli ya kısa süreli planlanması kategorisi ve yahut başvuru yapan kişiyi tanımlayan ayırt edici özelliği bu rakamlarda oynamalara yol açacaktır. İtalya vize danışmanlığı yapan şahıslara ulaşarak, müracaat özelliklerine özel olaraktan bir hesaplamanın yapılabilmesi söz konusudur. İtalya vize başvuru fiyatları ile ödenecek olan tutar TRY ya da Euro bazında olacaktır.

VİZE KATEGORİSİ VİZE ÜCRETİ EURO CİNSİNDEN VİZE ÜCRETİ
Schengen Vizesi 600 TL 80 EUR
Schengen Vizesi 0-12 yaş arası çocuklar (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Ücretsiz  
D Vizesi 870 TL 116 EUR
Schengen Vizesi (Indirimli Ülkeler) 300 TL 40 EUR
Ulusal Eğitim Vizesi 375 TL 50 EUR
İtalya vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/italya-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

İtalya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

İtalya vize başvuru işlemleri 1 ay sürebilmektedir. Bu süre göz önünde bulundurularak 4 ila 15 iş günü aralığında sonuçlanacaktır.

Ülke danışmanlarının seyahat planından en az 1 ay öncesinde başvuru yapılmasını önerecektir. Her iki ülkeyi de barındıracak olan resmî tatiller vb. olası sistem arızaları nedeni ile ve yahut güncel diplomatik gelişmeler de İtalya vize başvurusunun değerlendirme sürecini uzatabilir.

Sisteme kaydı geçirilmiş olan ve herhangi bir olumsuz neden ile karşılaşmayan kişilerin başvuru dosyaların değerlendirilmesi ve cevabı 4 ila 15 içerisinde sonuçlanacaktır. Ancak bilinmesi gerekir ki çıkacak sonuç, vize alımı da olabilir ya da ret cevabı ile de sonuçlanabilir.

Ancak herhangi bir sebepten dolayı ret cevabı alınır ise, süreç yeni başvuru talebi doğrultusunda aksayacak ve uzayacaktır.

İtalya Başvurusu Vize Reddi

İtalya Başvurusu Vize Reddi

İtalya vize başvurusu olumlu bir sonuç doğurabileceği gibi olumsuz durumları da bünyesinde barındırmaktadır. Prensipleri karşılamayacak derecedeki evrakların eksik beyan edilmesi ve yanlış, eksik bilgilerin de dosya içerisinde yer almasından kaynaklanarak işlemler ret unsuru taşımaktadır.

İtalya vize reddi aldıysanız, itiraz ve itiraz dilekçesi için https://www.eraytur.com/italya-vize-reddi/ adresini ziyaret etmelisiniz.

İtalya Konsolosluklar

 • İtalya Ankara Büyükelçiliği
 • İsviçre Vize Başvuru Formu
 • İstanbul Başkonsolosluğu
 • Antalya Fahri Konsolosluğu
 • Gaziantep Fahri Konsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Mersin Fahri Konsolosluğu
İtalya vizesi için başvuru merkezlerinin iletişim bilgilerine https://www.eraytur.com/italya-vize-basvuru-merkezleri/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.
İtalya Konsolosluğu

İtalya için vize almak adına öncelikle İtalya vize başvurusu yapmak gerektiğini söyleyebiliriz.

Başvurmak istediğiniz vize türü hangisi ise ona ait olan evrakları eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra başvurularınızı İtalya vize başvuru merkezi kurumlarına iletebilirsiniz.

Başvurular bu kurumlara yapılsa da başvuru merkezlerinin vize sonuçlarına karar verme gibi bir yetkisi yoktur. Bu yüzden başvuru sonuçlarınızın olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağı gibi konulara İtalya Konsolosluğu (İtalya Başkonsolosluğu) karar vermektedir.

Vize işlemleri ya da İtalya vize randevusu gibi konularda merak ettikleriniz için bizleri arayabilir ayrıca sizlere vize işlemleri hakkında vereceğimiz vize danışmanlık hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Konsolosluğa soru yöneltmek için en çok merak edilen bilgilerden bir tanesi de İtalya Türkiye Konsolosluğu Telefon numarası iletişim bilgisidir. İstanbul’da bulunan İtalya Konsolosluğu için telefon numarası: ( 0212 ) 243 10 24 olarak belirtilmiştir.

Ayrıca İtalya Konsolosluğu resmi sitesi de https://consistanbul.esteri.it/ şeklinde belirtilmiştir. Burada pandemi dönemine dair en güncel haberler, Covid- 19 virüs tedbirleri, kısıtlamalar gibi pek çok bilgi anında paylaşılmaktadır. En son gelişmeleri ve vize konusundaki duyuruları bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Başvurularınız için en önemli hususun vize evrakları olduğunu unutmayın ve bu konuda sizlerden vize türüne göre farklı bir biçimde talep edilecek evrakların en güncel, aynı zamanda doğru listesine ulaşmak için profesyonel hizmet veren danışmanlık şirketlerinden yararlanın.

İtalya Vizesi Sık Sorulan Sorular

İtalya Vizesi Sık Sorulan Sorular

İtalya vize başvuruları başladı mı?

İtalya vize başvuruları uzun dönem ( aile birleşimi,erasmus, çalışma izni) vb almakta olup kısa fmnem vize başvularında aciliyet kaydı olanları almaktadır.

İtalya vize ücreti ne kadar?

İtalya vize ücretleri 12 yaş üstü için güncellenen schengen vize tutarları ile birlikte 80 euro olmuştur ayrıca 30 euro aracı kuruma koordinasyon bedeli ödenmektedir.

İtalya turist vizesi nasıl alınır?

İtalya turist vize almak için seyahat planınızı yapmalı ve vize başvurusu için gerekli evrakları yetkili aracı kuruma teslim etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×