Bulgaristan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022] - Eraytur
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Bulgaristan Vize Evrakları, başvuru yapılan vize türüne, mesleki duruma göre farklılıklar göstermektedir. Kısa süreli turistik ve ticari seyahatler için kişisel bilgileri gösteren kimlik belgeleri, mali durumu gösteren finansal belgeler, çalışılan şirket bilgileri, mesleki durumu gösteren belgeler vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Benin Vize Evrakları: Yeni Liste [2022]

Bulgaristan Vize Evrakları: Yeni Liste [2021]

Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın Schengen Vize Bölgesinde bulunmaz, Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesi ülkelerine giriş çıkış yapılamamaktadır. Çift veya çoklu giriş vizesi sahipleri Hırvatistan ve Romanya’ya giriş yapabilmektedirler. Schengen bölgesi vizelerinden birine sahip olan kişiler ise Bulgaristan’a giriş yapabilmektedirler, ancak tek girişli vizelerde bu imkan bulunmamaktadır. Schengen vizesi sahipleri çoklu giriş vizesi aldıklarında Bulgaristan’a giriş yapabilirler.

Bulgaristan Konsolosluğu vize veriyor mu?

Evet, bu ülkeye seyahat gerçekleştirecek olan bordo pasaport sahiplerinin vize alması zorunludur ancak hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahipleri kısa süreli seyahatler dahilinde vizeden muaf tutulmuşlardır.

Bulgaristan'a vizesiz gidilir mi?

Eğer bordo pasaport sahibi iseniz bu ülkeye vize almadan giriş yapmanız mümkün değildir ancak resmi pasaport sahipleri kısa süreli seyahatlerde ülke sınırları içerisinde giriş yapabilirler.

Bulgaristan'a gitmek için ne gerekiyor?

Bulgaristan’a gitmek için gerekli olan ilk adım seyahat amacınıza uygun bir vize türüne başvuruda bulunmak olacaktır. Bunun için de sizlerden talep edilen evrak listesini hazırlamalı ve başvuru harç ücretini yatırmalısınız.

Bulgaristan vize başvurusu için Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen Bulgaristan Vize Evrakları tamamlanmalı ve vize başvurusu sırasında yetkililere teslim edilmelidir. Turistik ve ticari seyahatte bulunacak kişiler ortak belgelerin yanı sıra ek belgelerde vermek durumundadır.

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları

Bulgaristan’a tur, eğlence, gezi ve benzeri turistik amaçlarla seyahat edecek kişiler kişisel bilgilerini, mesleki bilgilerini ve finansal durumlarını gösteren belgeleri hazırlamalıdırlar. Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından yetki verilen vize başvuru merkezlerine bu belgeler teslim edilerek vize başvuru işlemleri başlatılabilir.

Bulgaristan Vize Evrakları olarak tespit edilmiş Turistik Vize Evrakları şu belgelerden oluşur:

 • Pasaport- Asgari 1 yıl geçerli olan pasaportun 2 sayfası boş olmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kaydı- E-devlet sitesinden alınan nüfus kayıt örneği aile bireylerinin bilgilerini ve ikametgahlarını içermelidir, kaşeli ve imzalı olmalıdır.
 • İkametgah Belgesi- E-devlet sitesinden alınacak belge ikametgah bilgilerini içerir.
 • Biyometrik fotoğraflar- İki adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Banka hesap cüzdanı- 7.000-10.000 TL bakiyeli banka hesap cüzdanının aslı sunulmalıdır. Son üç aya ait banka hesap özeti, imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Şirket sahipleri için imza sirküleri- Şirket sahipleri noter onaylı imza sirkülerini sunmalıdır.
 • Maaş bordroları- Şirket çalışanları son ayın maaş bordrosunu imzalı ve kaşeli olarak hazırlamalıdır.
 • Emekli belgesi- Emekli kişiler e-devletten alabilecekleri emekli tescil belgesini dosyaya eklerler.
 • Öğrenci belgesi- Öğrenciler eğitim gördükleri kurumdan onaylı öğrenci belgesini verirler.
 • Muvafakatname- 18 yaşından küçük kişiler için ebeveynlerinin imzasını taşıyan noter onaylı muvafakatname düzenlenir.
 • Konfirme otel rezervasyonları- Bulgaristan’da konaklanacak otel için yapılan rezervasyonlar belgelenmelidir. Uçuş biletleri de sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası- En az 30.000 Euro bedelli Uluslararası Sağlık Sigorta Poliçesi vize başvuru merkezlerinde düzenlenir.

Bulgaristan Ticari Vize Evrakları

Bulgaristan Ticari Vize Evrakları

Bulgaristan’a iş amaçlı seyahat yapacak çalışanlar veya işverenler Turistik vize başvurusunda istenen Bulgaristan Vize Evraklarına ek olarak iş seyahatinin içeriğini gösteren belgeler sunmalıdır. Pasaport, nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi, biyometrik fotoğraflar, şahsi banka hesap özeti, otel rezervasyonları, sağlık sigortası vize başvurusunda bulunan herkesin vermesi gereken ortak belgelerdir.

Bulgaristan Vize Evrakları dışında Ticari Vize için verilmesi gereken evraklar şunlardır:

 • Vize talep dilekçesi- Çalışanlar veya işverenler şirketlerinin antetli kağıdına bir vize talep dilekçesi hazırlamalıdır.
 • Ticari davetiye- Bulgaristan’daki şirket tarafından antetli kağıda yazılan davetiye vize başvurusunda bulunan kişiyle iş ilişkilerini gösterir. Bulgaristan Yabancılar Şubesinden onaylı olmalıdır.
 • Güncel şirket belgeleri- Son 3 ay içinde alınmış vergi levhaları, imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticari sicil gazete fotokopisi dosyaya eklenmelidir.
 • Şirket banka hesap özeti- Güncel olarak alınmış banka yetkililerinin imzasını taşıyan kaşeli hesap hareketlerini gösteren belgedeki hesabın en az 7.000-10.000 bakiyesi olmalıdır.
 • Çalışan Belgeleri- Son 3 ayın maaş bordrosu,Hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi, sözleşmeli çalışanlar için iş sözleşmesi
 • İş ilişkisini kanıtlayan belgeler- Davet gönderen şirket ile iş ilişkisini gösteren gümrük beyannamesi, fatura, anlaşma veya sözleşme belgeleri. Bu belgeler uzun süreli ticari seyahatlerde istenir.

Turistik ve ticari vize işlem süreleri 5-7 işgünüdür.

Bulgaristan Vizesi Önemli Notlar 2022

Bulgaristan Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan, ülkeye girebilmeleri için Türkiye vatandaşlarından vize istemektedir. Ülkeye girecek kişileri yakından tanımak için dört vize türü uygulamaktadır. Bu vize türleri; A tipi vize, B tipi vize, C tipi vize ve D tipi vizedir. Vize türlerinin özellikleri, ayrıcalıkları ve başvuru sırasında istenilen belgeler farklılık gösterir. Bu yüzden vize başvurusu yapmadan önce vize çeşidi doğru olarak belirlenmelidir.

Vize türünü belirlerken amaç gözden geçirilmelidir. A tipi vizesi, transit yani başka ülkeye Bulgaristan üzerinden gitmek isteyen kişiler içindir. B tipi vize ve C tipi vize, gezmek ve eğlenmek yani turistik amaçlı gelmek isteyen kişiler içindir. Uzun süre kalmak isteyen kişiler, D tipi vizeyi almalıdır. Örneğin; eğitim görmek ve çalışmak isteyen kişiler, D tipi vizeyi kullanabilir.

Umuma Mahsus pasaportu olan kişiler, Bulgaristan vizesini Türkiye’den almak zorundadır. Çünkü Bulgaristan’ın kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır. Türkiye’de Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize merkezleri, acenteler ve danışmanlık firmaları vardır. Ankara Büyükelçiliği, Bursa Konsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu ve İstanbul Başkonsolosluğu en sık tercih edilen yerlerdir. Buralardan Bulgaristan vizesi için yardım alınabilir.

Ayrıca yeşil pasaportu olan kişiler, Bulgaristan’da en fazla gün kalacaksa vize almaları gerekmez.

Bulgaristan Vize Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Bulgaristan Vize Türlerinin Özellikleri Nelerdir?

Bulgaristan vize çeşitleri, geliş amacına göre değişkenlik gösterir. A ve B tipi vizelerin katı kuralları olmasa da C ve D tipi vizelerin kesin kuralları bulunmaktadır.

 • Bulgaristan C Tipi Vizesi: Üç türü vardır. Çok girişli, tek girişli ve çift girişlidir. Maksimum 90 gün kalma izni vardır. Öğrenciler, Bulgaristan turistik vizesi olanlar, Bulgaristan’da temsilcilik görevi yapanlar, Bulgaristan ticari vizesi olanlar, Bulgaristan’da şirketi olanlar, Bulgaristan’da bulunan bir firmada çalışanlar, sözleşmeli çalışanlar, çocuklar, eşi Bulgaristan’da olanlar, Bulgaristan aile ve arkadaş vizesi sahipleri, özel ya da resmi davetiye alanlar ve Bulgaristan transit vizesi alanlar, C tipi vizeden yararlanabilir.
 • Bulgaristan D Tipi Vizesi: Bulgaristan’da uzun süre kalacak olanların kullandığı vize türüdür. 180 gün kalma izni vardır. Oturma izni yerine de geçmektedir. Öğrenciler, anne ve babalar, emekliler, evlenme amacıyla gelenler, firma sahipleri, 1978 yılından önce göç edenler, Erasmus ile gelenler, aile birleşimi amacıyla gelenler bu vize türünü kullanabilir.

Bulgaristan Schengen Ülkelerinden Biri Midir?

Bulgaristan Schengen Ülkelerinden Biri Midir?

Bulgaristan, 2007 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Ancak Schengen ülkelerinden biri değildir. Dolayısıyla Bulgaristan vizesi olan Türk vatandaşları, Schengen ülkelerine gitme şansı yoktur. Bordo pasaportu olan kişiler, Bulgaristan’a gitmek için Bulgaristan vizesi almak zorundadır. Diğer pasaport türlerinden ayrıcalıklar bulunmaktadır. 

Türkiye’de Bulgaristan Vizesi Başvuru Bölgeleri Nerededir?

Türkiye’de Bulgaristan Vizesi Başvuru Bölgeleri Nerededir?

Bulgaristan vizesi almak için Türkiye’nin birçok yerinde Bulgaristan Konsolosluğu’nun yetki verdiği yerler vardır. Bunlar; Kocaeli, İstanbul, Bolu, Silivri, İzmir, Sakarya, Çanakkale ve Gebze illeridir. Diğer illerde yaşayan kişiler, vize almak için en yakın ildeki vize merkezlerine başvuru yapmalıdır.

Yaşadığı ilde Bulgaristan Konsolosluğu bulunduğu halde başka ilden başvuru yapmak isteyen kişilerin başvuruları kabul edilmez.

Ankara Büyükelçiliği; Erzincan, Burdur, Iğdır, Erzurum, Bartın, Ardahan, Gümüşhane, Eskişehir, Antalya, Denizli, Çankırı, Bayburt, Çorum, Isparta, Karabük, İzmir ve Giresun illerinden de sorumludur.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu; Aydın, İzmir, Yalova, Balıkesir, Bursa, Denizli, Manisa ve Bilecik illerinde sorumludur.

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu, Tekirdağ ve Kırklareli illerinden de sorumludur.

Bulgaristan Vize Başvurusunda Hangi Belgeler İstenmektedir?

Bulgaristan Vize Başvurusunda Hangi Belgeler İstenmektedir?

Bulgaristan vize başvurusu sırasında birçok belge istenmektedir. Ancak vize türüne göre ek belgeler de istenmektedir. Tüm vize türlerinde istenilen belgeler;

 • Biyometrik fotoğraf: Son altı içerisinde çekilmiş güncel bir fotoğraf olması gerekir. 35×45 boyutunda olmalıdır. Başörtüsü olan kadınlar, saçı açık biyometrik fotoğrafı çektirmek zorundadır.
 • Pasaport: Bulgaristan seyahatinden sonra en az 3 ay geçerlilik süresi olan, minimum 2 sayfası boş bir pasaport olmalıdır. Belgelerin için eski, geçerliliğini yitirmiş fotoğrafların konulması, başvurun olumlu sonuçlanmasına yardımcı olur. Ayrıca verilecek pasaportun en fazla 10 yıllık olması gerekir.
 • Banka Hesap Dökümü: Bulgaristan seyahati boyunca ihtiyaçların karşılanabileceğini gösteren bir banka hesap dökümü olmalıdır. Hesap dökümünde banka yetkilisinin ıslak imzası ve imza sirküleri olmak zorundadır.
 • Başvuru Dilekçesi: Bulgaristan Konsolosluğu’na hitap eden, seyahat nedenini ve tarihleri belirten, açıklayıcı bir dilekçe yazılmalıdır.
 • Muvafakatname: Reşit olmayan kişiler için geçerlidir. Noterden anne ve babanın birlikte çıkarması gerekir.
 • İzin Yazısı: Ticari amaç için gelen kişiler, belgelerin içine bu yazıyı muhakkak eklemelidir. Antetli kâğıda yazılmalıdır. Şirketin ıslak imzası olmak zorundadır.
 • Sponsor: Öğrencilerin kaldıkları süre boyunca ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekeceği için bir sponsoru olmak zorundadır. Sponsoru, birinci dereceden bir yakını olmalıdır.
 • Rezervasyonlar: Başvuru sırasında otel ve uçak rezervasyonlarını gösteren belgelerin dosyanın içinde olması gerekir.

Bulgaristan Vize Başvurusunda İstenilen Ek Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan Vize Başvurusunda İstenilen Ek Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan vize başvurusu sırasında ek belgeler istenmektedir. Bu ek belgeler;

 • Bulgaristan turistik vizesi şirket çalışanlarından, öğrencilerden, şirket sahiplerinden ve emeklilerden farklı belgeler istemektedir. Öğrenciler öğrenci belgelerini, çalışanlar son 1 ayın maaş bordrosunu, emekliler emekli belgelerini, şirket sahipleri imza sirkülerini istenilen belgelere eklemek zorundadır. Ayrıca turistik vizesi almak isteyen herkes 30.000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortasını yaptırmak zorundadır. Kayak yapmak için gelenler, 30.000 Euro teminatı olan Kayak Sigortası’nı yaptırmalıdır.
 • Bulgaristan ticari vizesi için istenilen ek belgeler; firmanın banka hesap cüzdanı fotokopisi, ticareti davetiye, işe giriş bildirgesi, sigorta dökümü, Noter imzalı İş Sözleşmesi, varsa gümrük beyannamesi ya da faturadır. Ticari davetiyenin Yabancılar Şubesi’nden onaylanması gerekmektedir. Ayrıca firmanın hesap dökümünde Bulgaristan seyahati süresince masrafları karşılayacak para miktarının olması gerekir.
 • Bulgaristan aile ve akraba ziyareti vizesi için belgelere Liçna Karta fotokopisi de eklenmelidir. Varsa yakınlarının da Liçna Karta fotokopilerinin olması gerekir.   

Çalışmayanlar Bulgaristan Vizesini Nasıl Alır?

Çalışmayanlar Bulgaristan Vizesini Nasıl Alır?

Bulgaristan, vize verirken banka hesap dökümünü gösteren belgenin verilmesini zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla kişi çalışmasa da banka hesabında ihtiyaçlarını karşılayabileceğini gösteren para miktarını gösteren belgeyi, dosyanın içine koyması yeterlidir. Sponsor bulmak zorunlu değildir.

Bulgaristan Vizesi İçin Randevu Almak Gerekli Midir?

Bulgaristan Vizesi İçin Randevu Almak Gerekli Midir?

Bulgaristan vizesi başvuruları için randevu alınmaz. Bulgaristan turistik vizesini almak için anlaşmalı acente ya da firmalarla çalışılabilir. Çalışılan firmaya istenilen belgelerin gönderilmesi yeterlidir. Ancak D tipi vize kullanacak kişiler, randevu almak zorundadır. Randevuya zamanında gitmeleri de önemlidir. Aksi halde tekrar randevu almaları gerekir.

Bulgaristan Vize Ücretleri Ne Kadar?

Bulgaristan Vize Ücretleri Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücretleri, vize çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

 • Bulgaristan Turistik Vizesi: 150 Euro
 • Bulgaristan Ticari Vizesi: 120 ile 140 Euro arası
 • Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi: 150 Euro
 • Bulgaristan Transit Vizesi: 150 Euro’dur.

Duruma göre fiyatlarda değişmeler olabilir.

Bulgaristan vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/bulgaristan-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Bulgaristan Vize Başvurusu Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanmaktadır?

Bulgaristan Vize Başvurusu Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanmaktadır?

Bulgaristan vize başvurusu kısa süre içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bu süre genellikle 5 iş günüdür. 2 ya da 3 gün içerisinde de sonuçlanabilmektedir. Ancak yoğunluğa göre başvuruların sonuçlanması, 7 günü bulabilmektedir.

Bulgaristan vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/bulgaristan-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu

Bulgaristan, Türkiye için vize uygulaması yapan ülkelerden bir tanesidir. Bordo pasaport sahipleri için vize zorunluluğu bulunurken Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri için ise 180 gün içerisinde 90 gün olmak üzere vize uygulaması bulunmaz. Vize işlemleri için Bulgaristan Konsolosluğu ile irtibata geçmek gereklidir.

Hizmet pasaportu ya da diplomatik pasaportu olan kişiler ise 30 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muhaf tutulurlar. Bulgaristan kapıda vize uygulaması yapmamaktadır. Bu nedenle seyahat gününden en az 1 ay öncesinden vize işlemlerinin başlatılmış olması gereklidir. Vize işlemlerini başlatmak için de Konsolosluğun web sitesi üzerinden gerekli evrakların neler olduğu öğrenilmeli ve eksiksiz bir şekilde düzenlenmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden randevu oluşturarak vize işlemleri başlatılabilir. Bulgaristan seyahati yapacak olan kişiler tarafından en çok araştırılan konulardan bir tanesi de Bulgaristan konsolosluğunun Covid 19 tedbirleridir. Bu kapsamda daha öncesinde kısıtlamalı saatlerde çalışan Bulgaristan Konsolosluğu Ankara şu anda 09.00 ile 17.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Konsolosluk üzerinden çalışma vizesi, turistik vize, oturum vizesi gibi vize türlerine başvuru yapılabilir. Bunun için de Bulgaristan Konsolosluğu telefon numarası üzerinden randevu alınabilir. Aynı zamanda e randevu konsolosluk sitesi üzerinden oluşturularak da vize işlemlerine başlanabilir.

Bulgaristan Konsolosluğu pasaport sorgulama işlemi yaparak sadece pasaport numarasından da vize başvurusunun durumu öğrenilebilir. Özellikle uzun süreli vize türü olan D vizelerinin sorgulanması amacıyla kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×