Bulgaristan Gezilecek Yerler - Eraytur
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Gezilecek Yerler

Avrupa’nın Asya kıtasına yakın ülkelerinden biri olan, Karadeniz’ e kıyısı olup sahilleri plajları bulunan, tarihi ve kökeni ile çok değerli yapılara sahip olan Bulgaristan bir dönem Osmanlı hükümranlığında yaşamış ve 20 yy başlarında bağımsızlığını kazanmış bir ülkedir. Roma İmparatorluğundan başlayarak günümüze kadar çok sayıda imparatorluğun parçası olan ülke aynı zamanda Avrupa’nın en ekonomik ülkeleri arasında yer alıyor. Turistik destinasyon sayısı çok fazla olan ülkeye seyahat ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler şunlardır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler

1 ) Sofya

Bulgaristan’ın başkenti olan şehir aynı zamanda ülkenin de en eski şehirlerinden biridir. Vitosha Dağı çevresinde kurulu olan şehirde gezebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı ve müze var. Ulusal tarih müzesi, Vitosha Doğa Pparkı, Borisova Gradina Merkez Parkı yürüme mesafesine olan ve birbirine çok yakın olan yerler. Sofya, dini yapıların da çok fazla bulunduğu bir şehir olup 13 yy yapılmış olan St. Alexander Nevski Katedrali şehrin semboller arasında yer alan ve turistlerin gezebilecekleri bir katedral. Romanesk mimari ile inşa edilmiş bir katedral olarak bilinen ve devasa yapısı ile insanı büyüleyen katedrali mutlaka gezmelisiniz. Şehrin kuzeyinde yer alan Vitosha dağında gün batımını izleyebileceğiniz seyir terasından mutlaka gün batımını seyretmelisiniz.

2 ) Plovdiv

Sofya’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Plovdiv, tarihi yapıları ile ünlü bir şehirdir. MS 2 yy yapılmış olan Roma Anfi Tiyatrosu, Plocdiv Etnografya müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehirde tarihi yapılar ve müzeler bir komplex olarak dizayn edildiği için yürüyerek turistik yerlerin tamamını gezebiliyorsunuz. Şehirde yer alan Eski Kent Meydanı’nı gezdiğinizde şehrin tarihi hakkında fikir edinebiliyorsunuz. Plovdiv yerel mimarisinin sembolü olan ve gördüğünüzde hayran kalacağınız Balabanov evleri mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Yerel mimarisinin yanı sıra tarihi yapıları ile de ünlü olan şehirde Bulgaristan Ulusal Müzesi yer alıyor. Bu müze de Bulgaristan halkının bu güne kadar kullandığı kıyafetler yaşam eşyaları gibi özel canlandırmalar, şehrin ileri gelenlerinin kullandıığı eşyalar bulunuyor.

 

3 ) Plevne

Bulgaristan’ nın kültür başkenti olarak bilinen Plevne bir dönem Osmanlı İmparatorluğu toprakları olmuş ve adına şarkılar yazılmış bir şehir olma özelliğine sahip. Zengin bir tarihi mirasa sahip olan şehirde çok sayıda kale ve tarihi yapının yanı sıra dini yapı yer alıyor. Ülkenin üçüncü büyük katedrali olarak biline St. Nikola katedrali mutlaka görmelisiniz. Ayrıca şehirde yer alan ve Plevne kalesi olarak bilinen, 3 yıllık bir kuşatma sonrasında Osmanlı’dan alınan kaleyi de gezmeli ve şanlı kuşatmanın yaşandığı toprakları yakından görmelisiniz. Küçük bir kasabayı andıran yapısı ile farklı bir şehir olan Plevne, yeşil alanları, geometrik caddeleri ve mükemmel şehir mimarisi ile sizleri kendine hayran bırakan bir özelliğe sahip.

4 ) Tırnova

Dünyaca ünlü Travest Kalesi’nin yer aldığı şehir yan yana yer alan 3 tepe üzerine kuruludur. Üç tepeli şehir olarak da anılan şehir 12 yy kurulmuş ve çok sayıda eski yapının yer aldığı bir şehirdir. Ortasından nehir geçen şehirlerden biri olan ve yeşil doğası ile insanı kendisine hayran bırakan Tırnova şehri aynı zamanda festivaller şehri olarak da biliniyor. Orta Çağ mimari, Gotik Mimari ve modern mimari ile inşa edilmiş olan yapıların iç içe yer aldığı şehirde eski meydan adı ile bilinen meydan eski dönemlerde insanların idam edildiği meydan olarak biliniyor. Bulgaristan turunuzda mutlaka uğramanız gereken bir şehir olan Tırnava şehri yeşil doğası ve tarihi yapısı ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirlerarasında yer alıyor.

5 ) Varna

Bir sahil şehri olan Varna, 18 km lik Altınkum plajı ile dünya genelinde önemli plajlar listesinde yer alıyor. Deniz turizminin en önemli şehri olan ve turistlerin çok fazla ziyaret ettiği şehirde gezebileceğiniz çok sayıda müze ve doğal park yer alıyor. Deniz turizmi ile birlikte kültür turizmi yapmak istiyorsanız Varna tam size göre. Diğer kıyı şehirlerine göre çok ekonomik bir şehir olması da sizlere sağladığı avantajlar arasında yer alıyor. Bulgaristan seyahatinizde denizin tadını çıkarabileceğiniz Varna’ya mutlaka uğramalısınız.

6 ) Blagoevgrad

Bulgaristan’ın güney batısında yer alan, tarihi yapıları, kültürel özellikleri, doğal güzellikleri ile harikalar yaratan Blagoevgrad, gezmeniz gereken şehirler arasında yer alıyor. Tarihi yapıların yanı sıra doğa ile iç içe olan evlerin yer aldığı şehirde iki tane tarihi kilise yer alıyor. 13 yy yapılmış olan kiliseler günümüzde turistik geziler için serbest olduğundan bu kiliseleri mutlaka gezmelisiniz. Şehir meydanında yer alan ve 13 yy yapıldığı bilinen havuz ve çeşme figürleri de şehrin semboller arasında yer alıyor. Şehirde yer alan evleri gezmek için yürüyüşe çıkmanız yeterli oluyor. Küçük bir şehir olması ve yerleşkelerin bir birine yakın olması sayesinde şehri tam anlamı ile gezebiliyorsunuz.

7 ) Kırcaali

Bulgaristan’ın güneyinde yer alan Kırcaali, nüfusun yarısından fazlası Türk olan bir şehir. Yeşil doğası ve tabiatı ile bilinen şehirde Türk kültürü çok belirgin olarak hissediliyor. Şehirde yer alan Kırcaali Köprüsü, Osmanlı döneminde ordunun kullanması için inşa edilmiş ve tarihi 13 yy kadar uzanan bir köprüdür. Türk nüfus dışında Bulgar nüfusun da yer aldığı şehirde camilerin yanı sıra kiliselerde yer alıyor. Hem cami hem de kilise olarak kullanılmış olan Aziz Paulus Kilisesini de mutlaka görmeli, cami kilise sentezine yakından tanıklık etmelisiniz. Yeşil ve doğal güzellikleri ile bilinen Kırcaali Şehrini Bulgaristan ziyaretinizde mutlaka gezmelisiniz.

8 ) Vidin

Romanya sınırında yer alan ve Bulgaristan şehri olan Vidin, küçük ve özel bir şehirdir. Tuna Nehri kıyısına kurulmuş olan şehirde Vidin Kalesi yer alıyor. Vidin Kalesi, birçok kuşatma ile adını duyurmuş olan bir kale olduğu için oldukça meşhurdur. Vidin kalesi ziyaretinizden soran tarihi Vidin Meydanı da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Vidin Katedralinin önünde uzanan bir yolun sonunda yer alan Vidin meydanı savaşlardan zaferle çıkan ordunun kutlamalar yaptığı meydan olarak biliniyor. Meydanın çevresinde tarihi yapılar yer aldığı için meydan gezinizden sonra çevredeki yapıları da gezebilir ve ziyaret edebilirsiniz.

9 ) Silistre

Adı romanlarda geçen bir şehir olan Silistre, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda yer alan bir şehirdir. Tuna Nehri kıyısında yer alan şehirlerden biri olan Silistre, doğanın içinde yer alan, doğal güzellikleri ve 13 yy tarihi yapıları ile bilinen bir şehir. Bir dönem Namık Kemal’in de yaşadığı bir şehir olan Silistre’de bir adet tarihi camii yer alıyor.

10 ) Mestanlı

Türklerin yaşadığı şehirlerden biri olan Mestanlı, bir gün içinde gezebileceğiniz küçük ve şirin bir şehir. Kökeni 9 yy dayanan ve Asya kıtasından Avrupa kıtasına geçiş yapan orduların geçiş güzergahı olan şehir bu şekilde kurulmuş. Doğal güzelliklerinin yanı sıra nehir kenarında yer alan yürüyüş yolları ve Türk peyzaj mimarisine sahip parkları ile sizi kendinizden alacak olan şehri Bulgaristan gezi listenize mutlaka almalı ve gezmelisiniz.

BULGARİSTAN MUTFAK KÜLTÜRÜ

Yarı Türk yarı Bulgar halkının sentezi olan Bulgaristan mutfak kültüründe çok sayıda tanıdık lezzet yer alıyor. Et yemekleri, balık yemekleri, sebze yemekleri, atıştırmalıklar ve tatlılar olarak farklı sınıflara ayrılan bu lezzetleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Tarator

Ülkemizde cacık olarak bilinen bu lezzet, Bulgaristan’da yağ ve ceviz eklenerek yapılan özel bir lezzettir. Koyu bir kıvama sahip olan Tarator, yemeklerin yanında servis edilen hafif ve lezzeti ile damağınızda yer edinen bir lezzet olup bir nevi soğuk çorba olarak tüketebileceğiniz bir yemek olarak da tanımlanabilir.

2 ) Lütenitsa

Domates salçası, biber salçası ve toz biber karışımı ile yapılan bir sos olan ve tost ekmeğine sürülerek tüketilen bu lezzet aynı zamanda yemeklerin yanında sos olarak da tüketiliyor. Lütenitsa, yerel halkın çok sevdiği bir lezzet olup poğaçaların üzerine sürülerek de tüketiliyor. Kafelerde bulabileceğiniz bir lezzet olması ve yapımının kolay olması ülke genelinde her şehirde bulabileceğiniz bir ara yemek olmasını sağlamıştır.

3 ) Kapama

Klasik bir gözmen lezzeti olan ve ülkemizde de yapılan Kapama, pirinç üzerine tavuk eti, sığır veya kuzu eti veya domuz eti konularak pişirilen ve özel günlerde tercih edilen özel bir yemek türüdür. Fırında pişirilerek servis edilen yemek isteğe bağlı olarak seçilen et türüne göre servis ediliyor. Servis sırasında karabiber ve kekik karışımı baharat ile servis edilen bu lezzet ülkemizde de sık sık restoranlarda görebileceğiniz bir lezzettir.

4 ) Kebapçe

Bildiğimiz klasik kebap olan kebapçe, sosis gibi halkalar şeklinde şekillendirilen ve pişirilen bir lezzettir. Yanında lahana salatası ve pirinç pilavı ile servis edilen Kebapçe, Türk yemek kültürünün Bulgaristan’a entegre olmuş halidir. Domuz eti kullanılarak da yapılan bir lezzet olan ve kıyma haline getirilen etin yağ ile karıştırılıp baharatlar ile yoğurulması sonucunda elde edilen etin ızgara da pişirilmesi ile elde ediliyor. Servis olarak yenilen bu yemek Bulgaristan’ın tüm şehirlerinde bulabileceğiniz ve tadabileceğiniz bir lezzettir. Kebapçe her ne kadar ülkemize özgü bir yemeğin entegre edilmiş hali olsa da Bulgaristan’da yapılan türünü mutlaka denemelisiniz.

5 ) Banitsa

Klasik bir Bulgar böreği olan Banitsa, Bulgaristan genelinde her yerde bulabileceğiniz bir lezzet olup yöresel olarak farklı teknikler ve farklı içerikler ile pişirilip servis edilen bir lezzettir. Tereyağlı ve peynirli olarak yapılan, yöresel olarak patates eklenerek de pişirilen bu lezzet Bulgaristan’a özgü bir içecek olan boza eşliğinde tüketiliyor. 6 kat veya 9 kat olarak yapılan banitsa aynı zamanda her katta tereyağı sürülen ve bu sayede kıtır kıtır bir kıvama sahip olan özel bir börek türüdür. Bulgaristan seyahatinizde banitsa böreğini mutlaka denemeli, Bulgar böreği ile mutlaka tanışmalısınız.

6 ) Tikvenik

Bir hamur işi olan ve Bulgarlara özgü bir lezzet olan Tikvenik, geleneksel bir lezzet olup kabak püresi ile pişirilen bir yemektir. Kabak püresi ile birlikte şeker, ceviz, tarçın, Hindistan cevizi, portakal kabuğu eklenerek yapılana, mayalanmış hamur ile pişirilen bir lezzet olan Tikvenik yöresel olarak tatlı baharatlar ile de yapılabiliyor. Bulgaristan seyahatiniz boyunca gideceğiniz tüm şehirlerde bulabileceğiniz bir lezzet olan Tikvenik mutlaka denemeniz ve tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor.

7 ) Et Yahni

Bulgaristan’da domuz eti ile yapılan, içine mercimek eklenerek farklı bir lezzet olarak sunulan Et yahni, ülkemizde yaşayan Bulgar göçmenleri tarafından sık sık yapılarak ülkemize entegre edilmiş lezzetlerden biridir. Ülkemizde koyun eti veya sığır eti kullanılarak yapılan et yahni de ayrıca nohut, soğan, biber, domates ve sarımsak eklenerek de yapılıyor. Bulgaristan geleneksel yemekleri arasında bulunan yahni özel günlerde yapılan ve ailecek tüketilen bir yemektir.

8 ) Plevne Tavuğu

Arpa şehriye ile birlikte pişirilen bir lezzet olan ve Plevne kasabası çıkışlı bir lezzet olan bu yemek Bulgaristan genelinde çok sevilerek tüketilen bir lezzet olma özelliğine sahip. Tavuğun içine şehriye konulan ve fırında pişirilmesi sonrasında tavuğun içinde hem haşlanan hem de çıtır çıtır olan şehriye eşliğinde sunularak servis edilen bu yemek ana yemek olarak tüketilmektedir. Çok lezzetli bir yemek olmasının yanında Bulgar salatası ile servis ediliyor olması yemeğin lif bakımından çok zengin olmasını sağlıyor. Keyifle tüketebileceğiniz ev Bulgaristan’ın tüm şehirlerinde bulabileceğiniz bu lezzeti daha önce tatmadığınız ve tanışmakta geç kaldığınız için kendinize kızacaksınız.

9 ) Pritnisa

Kabak yemeği olarak bilinen ancak sadece kabaktan oluşmayan Pritnisa, et kıyması ve kabak püresinin iyice harmanlanması ve üzerine bazı baharatların eklenmesi sonucunda oluşan harcın köfte boyutlarında mücver usulü ile pişirilmesi ile elde ediliyor. Fırında veya tavada pişirilene bu lezzet Bulgaristan’da geleneksel ve yerel bir lezzet olmakla birlikte Türklerin yaşadığı şehirlerde de çok fazla yapılan bir yemek türüdür. Bir ara yemek olan ve keyifle tüketilen bu lezzet şehirlerde her restoranda ve her kafe de bulabileceğiniz bir lezzettir. Tırnova şehri çıkışlı bir yemek olan Pritnisa yemeğini mutlaka denemeli ve bu lezzeti tatmadan seyahatinizi bitirmemelisiniz.

10 ) Funuyki

Bulgaristan’ın ünlü tatlılarından biri olan ve yerel bir lezzet olan Funuyki, küllah şeklinde yapılan hamur tatlısının içine puding doldurularak servis edilmesidir. Tatlı hamuru pişirildikten sonra içine puding doldurulup, üzerine Hindistan cevizi eklenerek servis edilen bu tatlı çok hafif bir tatlı olup yemeklerden sonra tüketilebilir. Bulgaristan’da yerel ve geleneksel bir lezzet olan Funuyki her restoranda size ikram edilen ve her kafe de menülerde karşınıza çıkacak özel bir tatlı lup bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

11 ) Fırın Biber Dolma

Klasik biber dolmasından farklı olarak fırında pişirilme tekniği ile pişirilen Fırın Biber Dolma, klasik dolma harcı yerine lor peyniri kullanılarak elde edilen harcın kullanılması ile yapılıyor. Lor peyniri tuzlu bir peynir olmadığı için yemeğe farklı bir lezzet kazandırdığı için tercih ediliyor. Bazı restoranlarda kapya biber kullanılarak pişirilen bu lezzet bazı restoranlarda dolmalık yeşil biber kullanılarak elde ediliyor. Restoranlarda yapılan ve menülerde yer alan, kültürümüze uzak olmayan bu lezzet Bulgaristan seyahatiniz boyunca mutlaka denemeniz gereken ve Bulgarların yemekten keyif aldığı özel bir yemektir.

12 ) Shopska Salata

Bulgarların geleneksel salatası olan Shopska Salata, ülkemizdeki kaşık salatanın üzerinde sirene peynirinin rendelenmesi ve maydanoz ile servis edilen halidir. Klasik bir salata olmasına karşın başlangıç yemeği olarak tüketilen bu lezzet ülkemizde yediğimiz salatalara çok yakın bir salata türüdür. Bulgarların çok sevdiği bir lezzet olan bu salata gün içinde tüketilen tüm öğünlerde yenebilen bir lezzet olup, alkollü içeceklerin tüketildiği masalarda da tercih edilen bir salata türüdür. Üzerine rendelenen sirene peyniri, Bulgarların kendilerine has bir peynir türü olup, dünyaya sattıkları bir peynirdir. Bulgaristan geziniz boyunca her şehirde, sokak lezzetleri satıcılarında bulabileceğiniz bu salata türünü tüketmeden, tatmadan seyahatinizi sonlandırmamalısınız. Ülkemizdeki lezzetlere çok yakın lezzetler olan, farklı pişirme teknikleri ile pişirildiği için farklı tatlara sahip olan bu lezzetleri mutlaka tatmalısınız.

Bulgaristan Gezilecek Yerler S.S.S.

Bulgaristan Ne Yenir?
Bulgaristan’da Plevne Tavuğu, Tarator çorbası ve Kifla yemeden dönmemelisiniz. Bu lezzetler Balkan mutfağına sizi hayran bırakacak! Bulgaristan mutfağı bakımından oldukça sevilen zengin bir ülkedir. Burada en çok Bulgar kebabı, tarator çorbası, Funuyki gibi tatlar sevilmekte ve bol bol yenilmektedir.
Bulgaristan neleri ile ünlü?
Bulgaristan’a uğrayan kişilerin Funuyki yemeden dönmemesi tavsiye edilmektedir. Mutfağı iile ön plana çıkan Balkan ülkeleri arasındadır. Bulgaristan boğma rakısı, biberi ve birbirinden güzel şehirleri ile ünlüdür. Ayrıca ülkenin kültürünü her açıdan belli eden şarkıları da Türkler tarafından oldukça sevilmektedir
Bulgaristan'ın en güzel şehri neresi?
Sofya Bulgaristan’ın en sevilen şehirleri arasında yer almaktadır. Bulgaristan şehirleri bakımından oldukça güzel bir ülkedir. Ülkenin en güzel şehirleri arasında Varna, Sofya, Burgaz ve Filibe yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×