Bulgaristan Vizesi Covid 19 - Eraytur
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi Covid 19

Bulgaristan koronovirüs tehlikesi ile karşı karşıya gelen Avrupa ülkelerinden biridir. Komşumuz olmasına rağmen ilk vaka bu ülkede Türkiye’den daha önce görülmüş ve içerisinde birçok vaka varken bile ülkemizde hiçbir vaka görülmemişti.

Bulgaristan Vizesi Covid 19

Bunu başarmayı sağlayan en önemli hususlardan biri Bulgaristan ile sınır kapılarımızı karşılıklı olarak kapatmamız olmuştur.

20 Mart tarihinden itibaren Bulgaristan hükümeti bütün 3. Dünya ülkelerine hava yolu, deniz yolu, demir yolu ve kara yolu bağlantılarını kapatmış bulunmaktadır. Ülkemiz içerisinde Bulgaristan Konsolosluk vize bölümü hizmetlerini geçici olarak durdurmuş ve vize kabul merkezleri işlemleri bir süreliğine askıya almıştır.

Tekrar Vize Başvurularının Açılması

Bulgaristan seyahati planı yapanlar 2020 başlarında kovid 19 adı verilen virüs nedeniyle bu planlarını ertelemek zorunda kalmıştır. İşleri gereği veya acilen bu ülkeye giriş yapması gereken insanların bu günlerde en çok araştırdığı konulardan biri vize başvuruları konusunda esneklik planlarının ne zaman uygulanacağı olmaktadır.

Uzmanlar bu soruya şu an için net bir tarih verememektedirler.

Pandeminin yayılım hızı azalmaya başladığından itibaren seyahat kısıtlamalarının da gevşetilmeye başlanacağı düşünülmektedir. Bilim kurulu tarafından yurtiçi seyahatlerin bile bu yıl içerisinde yapılmamasının gerektiğinin söylendiği böyle bir ortamda, yurt dışı ziyaretlerin yakın bir zamanda faaliyete geçmesi pek mümkün gibi gözükmemektedir. O yüzden şu zamanlarda Bulgaristan ziyaretçi kabul etmemekte ve konsolosluk tarafından vize başvuruları direk reddedilmektedir.

Yatırılan Ücretin Geri Alınması Mümkün Mü?

Vize başvurularından önce her adayın uygulaması gereken prosedürler bulunmaktadır. Bunlardan ilk yapılması gereken vize belgeleri ve hizmet bedeli için kullanılacak paranın yatırılmasıdır. Bulgaristan ziyaretini gerçekleştirmek isteyen adaylar bu hizmet bedelini başvurudan çok daha önce yatırmış bulunuyorlardı.

Tüm vize taleplerinin iptal edilmesi ve yeni başvuruların kabul edilmeyeceğinin açıklanmasının ardından yatırılan vize ücretlerinin geri alınması gündeme geldi. Yetkili birimler tarafından bu talebin gerçekleştirilemeyeceğine yönelik duyurular yapılmış, işlemlerini tamamlayıp vizeyi alamayan adaylar bilgilendirilmiştir.

Sonuç olarak, virüs tehdidi ortadan kalktıktan sonra normalleşme çalışmalarının arasında vize başvuruları da vardır. Fakat, bu başvuruları bu döneme denk gelen adayların bir daha aynı prosedürleri hazırlaması şart olarak gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×