Bulgaristan Vizesi Covid 19 - Eraytur
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi Covid 19

Bulgaristan koronovirüs tehlikesi ile karşı karşıya gelen Avrupa ülkelerinden biridir. Komşumuz olmasına rağmen ilk vaka bu ülkede Türkiye’den daha önce görülmüş ve içerisinde birçok vaka varken bile ülkemizde hiçbir vaka görülmemişti.

Macaristan Vizesi ve Covid 19

Bulgaristan Vizesi Covid 19

Bunu başarmayı sağlayan en önemli hususlardan biri Bulgaristan ile sınır kapılarımızı karşılıklı olarak kapatmamız olmuştur.

Bulgaristan vize ücreti ne kadar?

Bulgaristan vize ücreti 60 Euro olmaktadır ancak değişmesi mümkündür.

Bulgaristan kapıda vize veriyor mu?

Bulgaristan kapıda vize veren ülkelerden biri değildir.

Bulgaristan turist vizesi kaç günde çıkar?

Bulgaristan turist vizesi ortalama 5 veya 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

20 Mart tarihinden itibaren Bulgaristan hükümeti bütün 3. Dünya ülkelerine hava yolu, deniz yolu, demir yolu ve kara yolu bağlantılarını kapatmış bulunmaktadır. Ülkemiz içerisinde Bulgaristan Konsolosluk vize bölümü hizmetlerini geçici olarak durdurmuş ve vize kabul merkezleri işlemleri bir süreliğine askıya almıştır.

Tekrar Vize Başvurularının Açılması

Bulgaristan seyahati planı yapanlar 2020 başlarında kovid 19 adı verilen virüs nedeniyle bu planlarını ertelemek zorunda kalmıştır. İşleri gereği veya acilen bu ülkeye giriş yapması gereken insanların bu günlerde en çok araştırdığı konulardan biri vize başvuruları konusunda esneklik planlarının ne zaman uygulanacağı olmaktadır.

Uzmanlar bu soruya şu an için net bir tarih verememektedirler.

Pandeminin yayılım hızı azalmaya başladığından itibaren seyahat kısıtlamalarının da gevşetilmeye başlanacağı düşünülmektedir. Bilim kurulu tarafından yurtiçi seyahatlerin bile bu yıl içerisinde yapılmamasının gerektiğinin söylendiği böyle bir ortamda, yurt dışı ziyaretlerin yakın bir zamanda faaliyete geçmesi pek mümkün gibi gözükmemektedir. O yüzden şu zamanlarda Bulgaristan ziyaretçi kabul etmemekte ve konsolosluk tarafından vize başvuruları direk reddedilmektedir.

Yatırılan Ücretin Geri Alınması Mümkün Mü?

Vize başvurularından önce her adayın uygulaması gereken prosedürler bulunmaktadır. Bunlardan ilk yapılması gereken vize belgeleri ve hizmet bedeli için kullanılacak paranın yatırılmasıdır. Bulgaristan ziyaretini gerçekleştirmek isteyen adaylar bu hizmet bedelini başvurudan çok daha önce yatırmış bulunuyorlardı.

Tüm vize taleplerinin iptal edilmesi ve yeni başvuruların kabul edilmeyeceğinin açıklanmasının ardından yatırılan vize ücretlerinin geri alınması gündeme geldi. Yetkili birimler tarafından bu talebin gerçekleştirilemeyeceğine yönelik duyurular yapılmış, işlemlerini tamamlayıp vizeyi alamayan adaylar bilgilendirilmiştir.

Sonuç olarak, virüs tehdidi ortadan kalktıktan sonra normalleşme çalışmalarının arasında vize başvuruları da vardır. Fakat, bu başvuruları bu döneme denk gelen adayların bir daha aynı prosedürleri hazırlaması şart olarak gösterilmektedir.

Bulgaristan Vize Covid

Tüm dünya çapında büyük sağlık problemlerine neden olan Covid 19 nedeniyle Bulgaristan Konsolosluğu da çalışma saatlerinde kısıtlamaya gitmişti. Bulgaristan vize Covid 19 salgını ile birlikte çalışma saatlerini 09.00 ile 13.00 arası olarak güncellemişti.

Bulgaristan konsolosluğu şu an kademeli normalleşme adımlarının atılması ile birlikte çalışma saatlerini 09.00 ile 18.00 arası olarak normale döndürmüştür.

Bulgaristan vize işlemlerinin yapılması ile ilgili sadece randevu ile işlem yapılmaktadır. Bu sebeple görüşmeye gidilmeden önce mutlaka randevu alınmalıdır. Vize işlemi alırken irtibat numarası olarak verilen numara ile sonraki iletişim akışı sağlanacaktır. Bu yüzden Bulgaristan yasal temsilci ile randevu için görüşürken irtibat kurulabilecek doğru bir numara ve mail adresi verildiğinden emin olunmalıdır.

Eğer bir vatandaş randevu aldıktan sonra tekrar sokağa çıkma yasağı ilan edilirse o zaman alınan randevu sokağa çıkma yasağı bittiği ilk gün randevuya gelinmelidir.

Bulgaristan vizesi almak için vizenin türüne göre evrakların düzenlenmesi gerekir. Bu sebeple turistik, ticari, D tipi vize türlerinden birisi seçilmelidir. Her türlü vize tipi için ödenmesi gereken vize ücretleri farklıdır. Bulgar vatandaşı olup Türkiye’de evlenen çiftler ise evlilik cüzdanlarını Bulgaristan için de tanıtmaları gerekir. Eğer bu işlem yapılıp Bulgaristan evlilik cüzdanı gösterilirse o zaman vizeden muaf olurlar.

Bulgaristan C tipi vize işlemlerinde konsolosluk harç bedeli olarak 60 Euro ödenmesi gerekir. Konsolosluk tarafından talep edilen bu ücret, hesaba havale şeklinde ödenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×