Bulgaristan Ticari Vize Nasıl Alınır? - Eraytur
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Ticari Vize Nasıl Alınır?

 • Bulgaristan’a iş amaçlı yapılacak olan seyahatler için uygulanan vizedir. Bulgaristan ticari vizesi almak isteyen kimse iş seyahati olduğunu kanıtlamak zorundadır.
 • Bununla birlikte iş seyahati için ticari vizeye başvuracak kişi karlı taraftan adına yazılıp tarafına gönderilmiş bir davetiye almak zorundadır.

Bulgaristan ticari vize için gerekli evraklar;

Gerekli bütün evraklar Konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Ticari vize için istenilen gerekli evraklar dikkatle hazırlanmalıdır.

 • Pasaport: Ticari vize başvurusu için seyahat süresince kullanacağınız pasaportunuzun seyahat bitiminden sonra dahi 6 ay süresi kalmak zorundadır. Bununla beraber vizenizin işlenmesi için pasaportunuzda 2 sayfa boşluk bulunması isteniyor. Son 10 yıl içinde çıkartılmış bir pasaport olması gerekli. Pasaportunuz orijinali ile kişisel bilgilerinizin olduğu sayfaların bir fotokopisi istenilmektedir.
 • Bulgaristan ticari vize formu: Vermiş olduğunuz evrakların yanında formu gerçek bilgiler dahilinde eksiksiz doldurup vermeniz gerekmektedir.
 • Bulgaristan ticari vize başvuru dilekçesi: Vize başvuru dilekçesi  sade bir şekilde hazırlanıp gayet açık anlaşılır bir dilde hazırlandıktan sonra verilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başkonsolosluğun kriterlerine uygun, son 3 ay içerisinde çıkartılmış  ve yüz hatlarının gayet anlaşılır olduğu arka fonu beyaz olan 35mm eninde ve 45mm genişliğinde 2 adet fotoğraf gereklidir.
 • Bulgaristan ticari vize ücreti: Bulgaristan ticari vizesine başvururken 2 adet ücret ödemesi alınmaktadır. Birincisi Başkonsolosluk vize harcı, ikincisi vize başvuru merkezine ödenen hizmet bedelidir. Vize ücreti 65 eurodur. 12 yaşından gün almamış çocuklar için ücret alınmamaktadır.
 • Bulgaristan ticari vize davetiyesi: Bulgaristan ticari vize başvurusunda istenilen ve bulgaristandan adınıza gönderilmiş olması gereken belgelerdir. Bulgaristan da çalışılan firma tarafından sağlanmaktadır.
 • Finansal geliri beyan eden belgeler: Bulgaristan vize başvuru evraklarında arasında vize sahibinin seyahati sırasında yapacağı harcamaların  karşılığı olan banka hesabının, banka tarafından onaylanmış bakiyeyi gösteren kaşeli belge isteniyor. Son 10 gün içerisinde alınmış olması gerekiyor.
 • Seyahat sağlık sigortası: Ticari vize başvurusunda bulunan kişiler ,seyahat süresince 30.000 euroluk teminat tasdik eden seyahat sigortası yaptırmak zorundadır.
 • Bulgaristan meslek mensuplarına gerek evraklar

Bulgaristan ticari vize ücreti;

 • Harç ücreti toplam 65 eurodur. Hizmet noktasına başvuru ücreti 25 euro olarak tahsil edilmektedir. Seyahat süreniz boyunca yaptırmak zorunda olduğunuz seyahat sağlık sigortası ücreti, seyahat süresinin uzunluğuna göre 10 ile 60 euro arasında değişmektedir.
 • Minimum olarak 100 euro gibi bir rakam söz konusu olacaktır. Seyahat sürenizin uzaması ile birlikte 160 euroya kadar artış gerçekleştirebilir.

Bulgaristan ticari vizesi ne kadar sürede sonuçlanır;

Bulgaristan ticari vize başvuruları  evraklar doğru ve aslını yansıtıyorsa ve eksiksiz bir biçimde ise Bulgaristan Başkonsolosluğu ticari vize başvurunuzu 7 ila 10 iş günü arasında sonuçlandırmış olacaktır. Başvuru işlemlerinde sorun yaşamamak adına, başvurunuzun seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapmanız isteniyor.

Bulgaristan ticari vize formu;

Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından  belirlenen kriterlere ve istenilen bilgiler dahilinde gerçek bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuruda verilen evraklar ile gerçekliğini desteklemelidir. Aksi halde Başkonsolosluk bunu göz önünde bulunduracağından başvuru işleminizi reddedecektir.

Bulgaristan ticari vize dilekçesi;

Bulgaristan’a iş amaçlı seyahat eden kişilerin Başkonsolosluğa bu konuyla ilgili hitap etmeleri gerekir. Sade, temiz ve anlaşılır bir şekilde sorunsuz yazılması gereklidir. Bununla birlikte şirket personeliyseniz, şirketiniz bu dilekçeyi yazabilir.

Dilekçe yazılırken dilekçe kapsamında  seyahat edilecek yerler, kalınacak yerler, sağlık sigortası gibi bilgiler ve mali bilgileri olmalıdır. Dilekçe, başvuruda istenilen diğer belgeler ile desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×