Pasaport Nasıl Çıkarılır, Pasaport Ücretleri 2023 - Eraytur
Duyuru

Pasaport Nasıl Çıkarılır, Pasaport Ücretleri 2023

Yurtdışına çıkmak herkesin hayalleri arasındadır. Farklı kültürleri keşfetmek, tarihi alanları ziyaret etmek ve kısa bir süreliğine de olsa en iyi tatili geçirmek; insanların yurtdışına çıkmak istemesindeki çokça sebeplerden birkaç tanesidir. Yurtdışına çıkmak için ise kişilerin bordo pasaport, yeşil pasaport, hususi pasaport gibi pasaport çeşitlerinden birine sahip olması gerekmektedir.

Pasaport Nasıl Çıkarılır, Pasaport Ücretleri 2021

Öğrenim hayatını yurtdışında geçirmek isteyen birçok öğrenci pasaport nasıl çıkarılır sorusuna cevap aramaktadır. Yurtiçi seyahatlerde aranmayan, belki de birçok insanın hayatı boyunca hiç ihtiyaç duymayacağı bir belge olan pasaport, yurtdışına çıkmak istenildiğinde bulunması gereken belgeler arasında olup, esasen söz konusu kişinin kimliği görevi görmektedir. Kişi yurtdışına çıktığında, ilgili ülkenin sınır görevlileri pasaport kontrolü yapar ve herhangi bir sorun bulunmazsa girişine izin verilir.

Pasaport nasıl çıkatılır 2020 yılına ait aşağıda açıklandığı üzere çıkartmak istediğiniz pasaport için gerekli evraklar 2020 yılına göre güncellenmiş listesini de içermekte olan yazımız, yurtdışına seyahat hayali kuran kişiler için faydalı detaylar barındırmaktadır.

Pasaport Çıkarma İşlemleri

Uluslar arası alanda geçerli bir kimlik türü olarak tanımlayabileceğimiz pasaportu almak isteyen Türk vatandaşlarının önceliklere mesleklerine bakılmaktadır. Pasaport çıkartmak isteyen kişiler, mesleklerine göre ayrılarak buna göre bir pasaport türü almaya hak kazanır. Şöyle ki, Türkiye Cumhuriyeti’nde 4 farklı pasaport türü vardır. Bunlar: umuma mahsus pasaport olarak adlandırılan Bordo pasaport, devlet görevlileri ve ailelerine verilen hususi pasaport olarak da bilinen Yeşil pasaport, yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti adına görev yapanlara verilen Gri pasaport ve Dışişleri tarafından yurtdışına çıkacak diplomatlara verilen diplomatik pasaport olarak bilinen Siyah Pasaporttur.

Dolayısıyla kişiler meslekleri itibariyle hangi pasaport türünü almaya uygun ise onu almaktadır. Nitekim pasaport türlerini almak için gereken belgeler de farklılık göstermekte yani yeşil pasaport için gerekli evraklar ile bordo pasaport için gerekenler ayrıdır.

Açıklamaların ana sorusu olan pasaport nasıl çıkarılır 2020 yılına gelindiğinde küreselleşmenin ve uçak seyahatlerinin bolca yapıldığı günümüzde daha sık sorulmaya başlanmıştır.

Mesleği itibariyle ilgili pasaport türünü çıkartmak isteyen kişi,  ilgili pasaportu çıkartmak için gerekli belgeleri hazırlamalı ve teslim etmelidir. Çoğu kişinin umuma mahsus pasaport olan türünü almak zorunda olduğundan dolayı açıklamalara Bordo Pasaport üzerinden devam edilecektir.

Bordo pasaport, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının aldığı, en az 6 aylık bir kısa süreli ve en fazla 10 yıla kadar uzun süreli olarak çıkartılabilen bir pasaport türüdür. Bordo pasaport genel olarak çoğu ülke bakımından vize almayı gerektirir dolayısıyla kişilerin aklında Vize nasıl ALINIR sorusu da belirmektedir.

Bordo pasaportun harç miktarı pasaportun geçerlilik süresine bağlı olarak değişmektedir. 2016 yılındaki bir düzenleme ile birlikte 25 yaşının altındaki öğrencilerden ise bordo pasaport harcı alınmamaktadır.

Bordo pasaport çıkarttırmak üzere başvuruda bulunmak isteyen kişinin hazır bulundurması gereken belgeler arasında; TC. kimlik kartı, 25 yaş altı öğrencilerin muaf olduğu harç ve cüzdan bedeli makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf, başvuranın öğrenci olması durumunda öğrenci belgesi, eski pasaport (varsa), saymak mümkündür. Hazırlanan pasaport başvuran kişinin, başvuru esnasında belirttiği adrese PTT kargo aracılığı ile yollanmaktadır. Pasaportun kargoya verildiğinde ise PTT kargonun vermiş olduğu takip numarası üzerinden pasaportun durumuyla ilgili kontrolde bulunmak mümkündür.

Pasaport kaç günde çıkar diyen bir kişiye cevap olarak; Pasaport çıkartmak için kaç günlük bir sürenin gerektiği hususu, çıkarttırmak üzere başvuruda bulunulan pasaportun türüne göre farklılık arz etmekle beraber bordo pasaport genel olarak bir haftalık bir sürede çıkartılıp kişiye yollanabilmektedir.

Yurtdışına çıkmak isteyen bir kişinin kimliği niteliğindeki pasaportlar, bir kere çıkarıldığında ömür boyu kullanılabilecek bir belge değildir. Bordo pasaport gibi geçerlilik tarihinin süresi dolduğunda veya pasaportun işlem yapılan sayfaları tükendiğinde, yenisini çıkartmak gerekmektedir. Pasaport yenileme olarak bilinen bu işlemde de pasaport başvurusunda yapılan işlem ve gerekli belgelerin tümü NVİ tarafından istenmektedir. Ek olarak Yeni kimlik için gerekli evraklar NVİ’ye verilmektedir.

Yurtdışına seyahat etmeyi planlayan vatandaşların, kullanım süresinin dolmasına 6 aydan daha uzun süre kalan pasaportları ile birlikte vize başvurusu yapması gerekiyor. Vize başvurusu için pasaport çıkartmak isteyen vatandaşların ise farklı birkaç detaya dikkat etmesi gerekiyor. Peki, pasaport nasıl çıkarılır, pasaport çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport çıkartmak isteyen vatandaşların öncelikle pasaport randevusu alması gerekiyor. Pasaport çıkartmak için randevular il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerine yapılabiliyor. Randevu alındıktan sonra, kişiye verilen randevu tarihine kadar kendisinden istenilen evrakların tamamlanarak randevu tarihinde başvurunun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Pasaport başvuruları il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerine hafta içi 09:00 ile 18:00 saatleri arasında yapılabiliyor.

Pasaport Çıkarırken Yapılacak Ödemeler Nelerdir?

Pasaport başvurusu yapan kişilerin, başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmek için pasaport harç ve defter bedellerini ödemesi gerekiyor. Bu bedellerin ödenmesi için vatandaşların tercih edebileceği farklı birçok alternatif ödeme yöntemi bulunuyor. Harç ve defter bedeli Maliye Bakanlığı ile anlaşması bulunan bankalara yapılabileceği gibi il ve ilçe defterdarlıklarına ya da mal müdürlüklerine de yapılabiliyor. Bankadan ödeme yapacak vatandaşların pasaport harç bedeli ödemeleri için ödeme sırasında nüfus cüzdanı ile birlikte pasaport harç ve defter ödemelerini yapacağını belirtmeleri yetiyor.

https://www.eraytur.com/pakistan-vize/

Pasaport ücretleri sizin pasaportunuzun geçerli olduğu tarih aralığına göre değişim arz etmektedir. Pasaport ücret ödeme adımınızda size verilen makbuzu saklamayı ihmal etmemelisiniz. Bu işlemler dijital olarak da kayıt altına alınıyor olsa da sizin makbuzu saklamanız da büyük önem arz eder.

Pasaport ücretleri 2021 6 aylık ise 227 TL olarak belirlenmiştir. Bir yıl geçerliliği varsa 332 TL ödenmesi yeterli olacaktır.

Pasaport fiyatları 2021 senesinde artışa uğramasının sonrasında bu konuya dair bilgilendirme adımı aracı kurumumuz tarafından tarafınıza bildirilecektir.

2021 öğrenci pasaport fiyatları geçerli olduğu seneye göre değişim arz etmektedir. Pasaport fiyatlarında meydana gelen değişim sonrasında devlet kurumları tarafından tarafınıza gerekli olan bilgilendirme yapılacaktır.

10 yıllık pasaport ücreti 2021 senesinde 1085 TL olarak belirlenmiştir. Harç tutarının ödenmesi akabinde pasaport başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

2020 pasaport ücretleri üzerinden yapılan zam ile 2 sene geçerliliği olan pasaportun alınması için 542 TL ödenmesi lazımdır.

Pasaport yenileme ücreti 2021 kategorisinde meydana gelen değişimlerden başlayarak vize talep adımlarına kadar tüm aşamalarda konunun uzmanları tarafından anında bilgilendirileceksiniz.

Pasaport çıkarma ücreti ödeme adımının hemen akabinde, gerekli belgeler güvenilir şekilde resmi birimlere sunulmuş ise onay aşamasında asla bir sorun meydana gelmeyecektir.

Yeşil pasaport ücretleri 2020 senesinde 174 TL olarak standart biçimde belirlenmiştir. Bu ödeme adımının kredi kartı ya da diğer metotlar aracılığı ile tamamlanmasına fırsat sunulmaktadır.

Pasaport Defter ve Harç Bedeli

Pasaport çıkarırken vatandaşların ödemesi gereken defter bedeli ve harç bedeli olmak üzere iki farklı ödeme bulunuyor. Defter bedeli, kişinin başvurduğu vizenin süresine bakılmaksızın 160 TL’dir. Ancak defter bedeli her yıl değiştiği için güncel tutarlar hakkında Maliye Bakanlığı ya da il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerinden bilgi alınması gerekiyor.

Pasaport harç bedelleri ise başvurulan pasaportun süresine göre değişiklik gösterebiliyor. Pasaport başvurusu yapan vatandaşlar en az 1 yıl, en çok 10 yıla kadar süreli pasaport için başvuru yapabiliyor. 1 yıllık pasaport başvurusu yapacak vatandaşların, harç bedeli olarak ilgili ödeme kurumlarına 304,40 TL ödemesi gerekiyor. 2 yıllık pasaport başvurularında bu tutar 497 TL’ye çıkarken, 3 yıllık pasaport başvurularında ise 705,90 TL harç bedeli ödenmesi gerekiyor. 4 yıl ile 10 yıl arası kullanım süresine sahip pasaport başvuruları için ise vatandaşların 994,80 TL harç bedeli ödemesi gerekiyor.

Pasaport Nasıl Çıkarılır 2021
Pasaport başvurusu yapmak istiyorsanız ALO 199 çağrı merkezini kullanarak randevu almanız gerekiyor. Dilerseniz de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi olan nvi.gov.tr üzerinden randevu alabilirsiniz.
Pasaport Ücreti 2021
Pasaport ücreti 2021 yılı 6 aylık en düşük pasaport için 407,20 TL’dir. 1 Yıllık pasaportlar için bu değer 512,10 TL, 2 yıl için 722,20 TL şeklindedir. Alınabilecek uzun vadeli pasaportlar ise 3 yıl ve 10 yıl şeklindedir. 3 yıllık pasaport 950,20 TL 10 yıllık pasaport 1264,40 TL’dir.
Pasaport Fiyatları 2021
Pasaport fiyatları 2021 yılı için şu şekilde planlanmıştır;
• 6 Ay: 227,20 + 180 = 407,20 TL
• 1 Yıl: 332,10 + 180 = 512 TL
• 2 Yıl: 542,20 + 180 = 722,20 TL
• 3 Yıl: 770,20 + 180 = 950,20 TL
• 10 Yıl: 1085,40 + 180 = 1265,40 TL
Pasaport Harç Bedeli 2021
Pasaport harç bedeli 6 Ay için 227.20 TL, 1 Yıl için 332.10 TL, 2 yıl için 542.20 TL
3 yıl için 770.20 TL ve 10 yıl için 1085.40 TL şeklindedir.
Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar
Pasaport başvurusu sırasında nüfus cüzdanı, 2 adet biometrik fotoğraf, pasaport harç ve cüzdan bedelinin ödendiğini gösteren makbuz, varsa eski pasaportunuz yanınızda bulunmalıdır.
Pasaport Ücretleri 2021 Öğrenci
Pasaport ücretleri 2021 öğrenciler için yalnızca 180 TL’dir. Öğrenciler harç bedeli ödemekten muaftır.
10 Yıllık Pasaport Ücreti 2021
10 yıllık pasaport ücreti 2021 yılında toplamda 1265.40 TL’dir. 10 yıllık pasaport bir kişinin alabileceği en uzun süreli pasaporttur.
Pasaport Kaç Günde Çıkar?
Pasaport başvurunun tamamlanmasının ardından ortalama 5 ila 7 gün içerisinde size ulaşır. Bu süre yoğun zamanlarda 15 güne kadar uzayabilir.
Pasaport Nereden Teslim Alınır?
Pasaport kargo yöntemi ile belirttiğiniz adrese kadar gelir. Kargo işlemi başlatıldığında size SMS iletilir.
Pasaport Defter Ücreti 2021
Pasaport defter ücreti 2021 yılında 180 TL olarak hesaplanmıştır. Bu ücreti pasaport alma işlemi sırasında herkes ödemek zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×