Bulgaristan Vize Ücreti - Eraytur
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti, Bulgaristan seyahatinde bulunacak kişilerin ödedikleri konsolosluk harç ücretlerinden ve vize başvuru merkezi vize işlem bedellerinden oluşur. Bulgaristan kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularının kabul edilebilmesi için vize ücreti ödenmeli ve ödendi dekontu vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.

Çek Vize Ücreti

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti, Bulgaristan dış temsilcilikleri tarafından belirlenir ve zaman içerisinde güncellenmektedir.  Avrupa Birliği üyesi olan ancak henüz Schengen vize bölgesi ülkeleri arasında yer almayan Bulgaristan vize ücretleri konusunda kendi vize prosedürlerini uygular. Yine de vize bedelleri Schengen vize ücretleri ile benzer sayılabilir.

Bulgaristan Turistik Vize kaç günlük?

Turistik seyahate dair 90 güne yer verilir ve vizeye bağlı olarak ülkeye giriş – çıkış yapılması esas alınır.

Bulgaristan vizesi nasıl alınır?

Vizeye dair pasaport şartlarını dikkate almak gerekir. Seyahat amacına uygun olan evraklar dahilinde başvurunuzu iletmeniz istenir.

Bulgaristan kapıda vize veriyor mu?

Kapıda vize uygulamalarına yer verilmiyor. Gri, yeşil ve siyah pasaport sahiplerine de kısa süreli seyahatlerde muafiyet veriliyor.

Bulgaristan vize ücreti Euro üzerinden ödenir, vize başvuru merkezleri hizmet bedelleri ise Türk lirası ile ödenebilmektedir. Vize başvurusu yapacak kişiler güncel döviz kurlarındaki hareketleri incelemeli vize ücreti bütçelerini bu değişimlere göre belirlemelidir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2021 Yılı Geçerli Bedeller

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti sık sık bedel olarak güncellenebilmektedir. En sağlıklı vize ücreti bilgileri vize başvuru merkezleri ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Vize ücreti ödenmeden vize başvuru işlemleri başlatılamadığından vize başvuru merkezlerinde vize ücreti bedellerini kolaylıkla ödeyerek süreci hızlandırabilirsiniz.

Bulgaristan vize ücreti bedelleri 2021 yılında geçerli olacak biçimde şu şekildedir:

 • Bulgaristan Turistik Vize Konsolosluk Harcı                               60 Euro
 • Bulgaristan Ticari Vize Konsolosluk Harcı                                  60 Euro
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vize Konsolosluk Harcı                       60 Euro
 • Bulgaristan Transit Geçiş Vize Konsolosluk Harcı                      60 Euro
 • 0-6 Yaş Grubu                                                                           Bedelsiz
 • 6-12 Yaş Arası                                                                           35 Euro

Bulgaristan biyometrik pasaporta sahip Azerbaycan, Ermenistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Moldova, Gürcistan, Ukrayna ve Rusya vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Konsolosluk harcı dışındaki vize başvuru merkezleri hizmetleri ücrete tabiidir. Hizmet harçları standarttır ve Bulgaristan dış temsilcilikleri ile koordinasyon ve uzman desteğini içerir. İsteğe bağlı her ek hizmet için ayrı bedeller belirlenir. Verilen ek hizmetler şunlardır:

 • Vize başvuru formu doldurma
 • Biyometrik fotoğraf
 • Otel rezervasyonu
 • Kurye hizmeti
 • Kargo hizmeti
 • Fotokopi ve çıktı hizmetleri
 • İnternet kiosk hizmeti
 • VIP Servisi
 • Prime Time hizmeti

Bulgaristan vize ücreti Bulgaristan dış temsilcilikleri adına tahsil edilir ve vize başvurusu olumsuz sonuçlanırsa hiçbir bedel iade edilmez. Vize başvurusunda bulunanlar tekrar eden her başvurularında yeniden bu ücretleri ödemek durumundadır.

Bulgaristan vizesi ücretsiz gerekli tüm bilgilendirme için https://www.eraytur.com/iletisim/ bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Fiyatları

Bulgaristan vize fiyatları her yıl ve vizenin türüne göre farklılık gösterir. Ayrıca başvuru sahibinin yaşı da vize fiyatının belirlenmesinde oldukça önemlidir.

Bulgaristan vize ücreti, turistik, ticari ve transit vizeleri belirten C tipi vize ve uzun süreli vizeleri ifade eden D tipi vize için birbirinden farklıdır. Başvuru sahibi kısa süreli vizeler için başvuru yapmak istiyorsa 110 Euro Bulgaristan vize ücreti ödemesi gerekir. Bu ücret içerisinde Bulgaristan konsolosluğunun aldığı harç bedeli ve vize hizmet merkezinin harç bedeli dahildir. Bu sebeple Bulgaristan vize ücreti 2021 yılı için 110 Eurodur.

Bulgaristan vizesi kaç para? Vize işlem bedeli, harç bedeli gibi ödemelerin tümü Bulgaristan Konsolosluğunun banka hesabına yapılır. İstanbul, Ankara ve Bursa illerinde yapılacak vize başvuruları için Garanti Bankası hesabı kullanılırken Edirne ilinden yapılacak başvurular için ise İş Bankası kullanılacaktır.

Bulgaristan vizesi kaç TL? Bunun için konsolosluk tarafından 60 Euro ücret talep edilir. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından birçok işlem için standart ücretmendirme uygulanır. Davetiye ile ya da otel konfirmasyonu ile Bulgaristana seyahat etmek isteyen birisi için ortalama 20 Euro ile 40 Euro arası bir hizmet bedeli talep edilir.

Bulgaristan kapıda vize uygulaması yapmamaktadır. Bu sebeple günübirlik seyahatler için de seyahat öncesinde vize alınmalıdır. Bulgaristan günübirlik vize ücreti 130 Euro’dur. Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya giriliyor mu? Çok girişli vizenin alınmış olması durumunda Romanya ve Hırvatistan’a kadar giriş yapılabilir. Ayrıca Schengen vizesi olan vatandaşlar da Bulgaristan’a giriş yapabilir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2020

Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen Schengen ülke birliğine dahil edilmeyen Bulgaristan’a gitmek için Schengen vize başvurusu yapılamaz. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından vize harcı 2020 yılı için 60 Euro olarak belirlenmiştir. Vize ücretleri her yıl nisan ayında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır.

Bulgaristan Kapıda Vize Var Mı

Bulgaristan’da kapıda vize uygulaması bulunmaz, dolayısı ile transit vizesi de dahil olmak üzere hiçbir şekilde vize başvurusu sınır kapılarında gerçekleştirilemez. Vize işlemleri ve başvurular sadece Türkiye’de bulunan konsolosluklarda ya da akredite edilmiş kurumlar aracılığı ile yapılır.

Bulgaristan Turist Vizesi Nedir

Bulgaristan turist vizesi bir çeşit tek girişli vize türüdür, vize süresi başvuru esnasında beyan edilen otel rezervasyonu kadardır ve 15 günü geçmesi söz konusu değildir. Daha uzun süre için vize başvurusunda bulunurken buna karşılık bir sebep belirtilmelidir. Bulgaristan tarafından sağlık turları için uzun süreli vize verilmektedir.

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen harç bedeli 60 Euro’dur, Bazı yabancı ülke vatandaşlarının ödemesi gereken harç tutarı 35 Euro olarak belirlenmiştir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen resmi aracı acentalar için €25 hizmet bedeli talep edilir. Zorunlu seyahat sigorta bedelinin ise aylık ücreti 18 Euro’dur.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti Ne Kadar

Günübirlik Bulgaristan’a gitmek isteyen Türk vatandaşları turistik vize almak zorundadır çünkü ülkede günübirlik bir vize türü bulunmamaktadır. Günlük yapılacak olan ziyaretler için konsolosluk tarafından belirlenen turistik vize ücreti 130 Euro’dur bu rakama hizmet bedeli de yansıtılmaktadır.

Bulgaristan Turist Vizesi Ücreti Ne Kadar

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen bize ücretleri harç bedeli 60 Euro’dur, Ayrıca işlem merkezi randevu ücreti olarak 25 Euro belirlenmiştir. Zorunlu sağlık sigortası ücretleri ise ülkedeki kalış sürecine bağlı olarak 10 Euro ile 60 Euro arasında değişmektedir.

Bulgaristan D Vize Ücreti 2020

Bulgaristan D vize ücreti 2020 yılı Ocak ayı itibariyle 100 Euro olarak belirlenmiştir. Konsolosluk harcının dışında aynı zamanda kurumlara ödenen hizmet bedeli ve seyahat sağlık sigortası ek ücret olarak yansıtılır. Ödenmesi gereken rakam çalışılan kuruma ve alınacak hizmete göre değişiklik gösterir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2020 Ne Kadardır

Bulgaristan vizesi için belirlenen ücretler başvuru sahibinin yaşına ve başvuru yapılacak olan vize türüne göre değişir. Konsolosluk tarafından belirlenen harç bedeli 85 Euro’dur. 25 ile 30 Euro arasında değişen hizmet bedeli ve 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası eklenmektedir.

Bulgaristan Vizesi İle Romanya'ya Girilir Mi

1 Ocak 2007 yılından itibaren Bulgaristan Cumhuriyeti Avrupa Birliği tam üyesidir. Dolayısıyla Çok girişli olarak alınan Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya giriş yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra Schengen vizesine sahip olanlar ülkeye vizesiz olarak seyahat etme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Vize Fiyatları

Bulgaristan’a gidebilmek şu an için vizeye tabi olmasından dolayı buna göre hareket ederek, ücreti ödemek ve istenen tüm evrakları sorunsuz şekilde vermek gerekmektedir. 60 Euro’dan başlayan harç meblağı söz konusudur.

Bulgaristan Vize Ücreti 2020

Harç bedeli 60 Euro’dur. Bunun ödenmesi banka havalesiyle yapılabilmektedir. Eğer bu noktada bir aracı kurum üzerinden profesyonel destek alınıyorsa, parayı onların aracılığıyla da ödeyebilirsiniz. Süreç çok uzun bir zaman almaz.

Bulgaristan Turist Vizesi

Turist vizesi almak basit ve zaman alan bir işlem değildir. Pasaport, istenilen ilk belge olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra 35×45 mm olacak şekilde 2 tane fotoğrafın sunulması önem arz eder. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin yanı sıra, banka hesap dökümü, ikametgah belgesi, hotel rezervasyon evraklarının tamamlanması şarttır. Tüm bunların ardından ilgili belgeler sunulur. Kısa bir zaman dilimi içerisinde başvuru işlemleri de sonuçlanır.

Bulgaristan Vize Almak Kolay Mi?

Bulgaristan vizesi almak hiçbir zorluk içermez. Bunun birkaç farklı türü mevcuttur. Turistik olanların yanı sıra dileyen kişiler ise günübirlik bir biçimde hemen vize alabilirler. Bunun sağlanmasının ardından seyahatin önünde hiçbir engel de kalmamış olacaktır.

Bulgaristan Turist Vizesi Ücreti

Bulgaristan turist vize ücreti, hiçbir masraf ve aynı zamanda aracı kurum katkısı olmadan sadece 60 Euro olarak belirtilmiştir.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti

Her türlü masraf, aracı kurum ücreti, hotel rezervasyonu söz konusu olduğunda bunun ücreti 130 Euro olarak tanımlanmıştır.

Bulgaristan Vizesi İle Romanya'ya Girilir Mi

Bulgaristan vizesi üzerinden Romanya seyahati yapılır. Vizenin çok girişli olması önem arz eder.

Bulgaristan D Vize Ücreti 2020

Bulgaristan D vize ücreti 100 Euro olarak karşımıza çıkıyor. Bu sadece harç ücretidir. Konsolosluk hesabına yatırılması şarttır.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan balkan ülkeleri arasında yer almaktadır. Bulgaristan vize ücretleri için konsolosluğa ödenecek harç bedeli olarak 60 Euro’dur. Yabancı ülke vatandaşları için 35 Euro ödeme bedeli sunulmuştur. Acente kapsamında ödemeleri hizmet bedeliyle birlikte 25 Euro ek olarak verilebilmektedir.

Bulgaristan Kapıda Vize Veriyor Mu?

Bulgaristan kapıda vize vermemektedir. Bulgaristan üzerinden vize almak için konsolosluğa başvuru yapılması şartı bulunmaktadır. Evraklar ve belgelerle birlikte konsolosluğa gidilerek, başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Vize harç bedeli de konsolosluk üzerinden ödenmektedir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2020

2020 yılında vize ücreti olarak konsolosluğa 60 Euro vize bedeli ödenmektedir. Vize ücretleri aylık sigorta bedeliyle birlikte ödenir. Aylık sigorta bedeli 18 Euro olarak düzenlenmiştir.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan turistik vize ücreti 60 Euro’dur. Vize ücretinin konsolosluğa sağlık sigortası bedeli ve konsolosluk hizmet bedeli ile birlikte ödenmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan günübirlik vize ücreti 130 Euro’dur. Günübirlik gidişler için ödenecek vize bedelinin konsolosluk üzerinden sağlık sigortasıyla birlikte ödenmesi şartı bulunmaktadır. Ödeme işlemleri, konsolosluk hizmet bedeliyle birlikte verilmelidir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi çıkma süresi 7 iş günü ile 15 iş gününe kadar uzayabilmektedir. Konsolosluğun yoğunluğuna göre vize çıkış tarihleri farklılık göstermektedir. Vize başvuru işlemlerinde evrak eksikliğinin olmaması ve vize işlemlerinde ıslak imza prosedürünün uygulanmış olması şartı bulunmaktadır.

Bulgaristan D Vize Ücreti 2020

Turistik vize ücreti için Bulgaristan 100 Euro harç bedeli istemektedir. 2020 yılından itibaren vize ücretleri vize merkezi üzerinden güncel olarak paylaşılmaktadır. D vize tipine göre 90 günlük Bulgaristan gezileriniz için sigorta bedeliyle birlikte düzenlenecektir. Vize harç bedeli, sağlık sigortası ve acente bedeli ile hesaplayabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Ücretleri

Bulgaristan vize ücretleri 60 Euro’dur. Ayrıca her başvuruda 25 Euro hizmet bedeli alınıyor. Sigorta bedeli ise her ay için 18 Euro’dur. Ortalama 100 Euro ödeyerek vize alabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Ücretleri 2021

Bulgaristan vize ücretleri 2021 yılında toplamda 85 Euro + Sağlık sigortası olarak belirlenmiştir. Sağlık sigortasının ise ortalama tutarı aylık 10 ila 20 dolar arasında değişiklik gösteriyor.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan’a gerçekleştireceğiniz seyahatlerde eğer pasaportunuz gri, yeşil ya da siyah ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla vizesiz gidebilirsiniz. Ancak bordo pasaporta sahipseniz vize almanız zorunludur. Bulgaristan içerisinde kalacağınız süreye bağlı olarak vize başvurusunda bulunmalısınız.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vizesi almak için öncelikle belgelerinizi toplamanız gerekiyor. Kimliğinize dair, maddi durumunuzu açıklayan ya da diğer istenen belgelerin tamamını eksiksiz olarak bir araya getirmelisiniz.
Belgelerinizi toplamanızın ardından Bulgaristan Konsolosluğu ya da yetkili vize merkezlerinden randevu almanız gerekiyor. Randevunuzda belgelerinizi teslim eder ve vize ücretini ödersiniz.

Bulgaristan Transit Vize

Türkiye içerisinden tır ya da diğer taşımacılıklar için transit durumlarında vize alınması zorunludur. Türkiye’den Bulgaristan’a geçecek kişiler evraklarını sunarak Bulgaristan Konsolosluğu onaylı transit vize almalıdır.

Bulgaristan D Vizesi

Bulgaristan D vizesi tek seferde 90 günden fazla kalmak isteyen kişilerin alması gereken vizedir. Genellikle uzun süreli tedavi, evlilik, aile birleşimi, çalışma ya da eğitim gibi durumlarda verilir.

Türkiye Bulgaristan Vize Uyguluyor Mu?

Türkiye Bulgaristan’dan gelen vatandaşlara vize uygulamasında bulunmuyor. Yalnızca pasaport sahibi olan kişiler Türkiye içerisine girebilir. 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Bulgaristan Kapıda Vize Veriyor Mu?

Bulgaristan’ın kapıda vize gibi bir uygulaması bulunmuyor. Transit geçişlerde ya da turist vizelerinde kapıda vize almak gibi bir seçenek bulunmuyor. Kişilerin önceden vize alması zorunludur.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan Vize Ücreti

Balkanların en önemli ülkelerinden biri olan Bulgaristan; Türkiye, Romanya, Yunanistan ile komşudur. Balkanların hem nüfus bağlamında hem de konum bakımından en stratejik aktörleri arasında yer almaktadır. Dağlık alanların ve platoların geniş yer tuttuğu ülkede Rodoplar en önemli coğrafi şekillerden biri olmuştur. Ülkeye turist olarak giriş yapmak isteyen kişilerin büyük bir kısmının tarihi ve kültürel ziyaretler yaparak süreci tamamladığı görülmektedir. Ülkenin iklimi ise karasaldır. Bütün mevsimlerde herhangi bir doğal iklim sorunu yaşamadan ziyarette bulunabilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Bulgaristan ve Türkiye sınır komşusu olmak ile beraber sıkı tarihsel köklere de sahiptir. İki ülkenin birbirinde soydaşlarının bulunması ülkelere giriş çıkış adımının hız kazanmasına ve sınır hareketliliğinin yüksek olmasına da sebebiyet vermektedir. Bulgaristan’da yer alan Türklerin Türkiye’ye sınır üzerinden gelmeleri durumunda zorluk çıkartmadan kabul işlemleri tamamlanmaktadır. Tabi ki bunun için istenen tüm resmi belgelerin derlenmiş durumda olması gerekmektedir. Bulgaristan vize talep adımlarında oldukça sıkı prosedürler uygulamaktadır. Bu sıkı prosedürlerin yerine getirilmesi ile beraber vizenizi alarak ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Ücreti

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Ücreti

Bulgaristan konsolosluk işlemleri için öncelikli olarak randevu almanız ve almış olduğunuz randevu gün ve saatinde başvuru adımlarınızı ya da işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Randevu almak isteyen kişilerin herhangi bir ücret ödemesi de gerekmeyecektir. Ücret ödemeden dilediğiniz gibi randevu adımlarını tamamlamanız mümkün kılınır. Konsolosluk işlemleri denildiği zaman en temel hususların başında şunlar gelmektedir;

 • Vize başvuru işlemleri, pasaport işlemleri, vize – pasaport yenileme adımları
 • Evrakların online ya da elden şekilde temin edilmesi
 • E vize işlemleri, transit vize hakkında bilgi talep adımları, sınır vizesi – kapı vizesi

Konsolosluk işlemleri sırasında binaya giriş aşamasında sizden HES kodu talep edilecektir. Bu HES kodunun herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmek amacı ile sunulduğunun da belirtilmesi gerekir. İlerleyen aylarda konsolosluk işlemlerinin tamamlanması için kişilerin aşı sertifikalarını göstermesi gibi bir uygulamaya geçilebileceğinin de belirtildiği görülmektedir. Bu durum henüz yasalaşmamıştır. İlerleyen senelerde salgının seyrine göre bu tür tedbirlerin alınmasının olası bir durum olduğu ayrıca belirtilmektedir.

Konsolosluk işlemlerinde olduğu kadar vize işlemlerinde de pandemi sebebi ile bazı sorunlar söz konusu olabilmektedir. Normal koşullarda sadece bir iki hafta içerisinde yanıtlanacak olan başvuru adımlarının pandemi sebebi ile 4 haftaya kadar uzayabildiğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir. Bir aktiviteye kesin tarihli bir katılım söz konusu ise kişilerin özellikle pandemi koşullarını da göz önünde bulundurarak başvuru adımlarını çok daha öncesinde tamamlaması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde aksaklık yaşanmadan sürecin tamamlanması söz konusu olabilir. Sadece belgelerin gönderim aşaması ve başvuru zamanı değil aynı zamanda ülkeye giriş çıkışlarda karşılaşabileceğiniz kısıtlamalara dair de temkinli olmanız gerekmektedir. Bu kısıtlamalar günlük olarak değişim arz edebilmektedir. Konsoloslukların ya da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden mevcut pandemi önlemlerine dair bilgi almanız gerekmektedir. Seyahatinizi bu şekilde planlamak aksaklıklara yer vermemek adına çok önemlidir.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücreti kapsamında son güncellemelerin sonrasında kişilerin 80 Euro ödeme yapması gerekmektedir. Ödeme adımlarının konsolosluk tarafından verilen IBAN numarası aracılığı ile yapılmasına imkan verilmektedir. Vize başvurusunun dikkate alınması ve değerlendirilmesi için kesinlikle vize harcının ödenmesi gerekmektedir. Eğer biri danışmanlık firmasından destek alıyorsanız, vize harcının yanı sıra danışmanlık firmasının ücretini de ayrıca ödemeniz gerekmektedir. Danışmanlık firmalarından destek almak başvuru adımının sizin için çok daha kolay ve konforlu bir biçimde tamamlanmasını mümkün kılacaktır.

Bulgar vizesi ne kadar; 80 Euro ödeme yapmanızın sonrasında vize başvurunuz değerlendirmeye alınmaya başlayacaktır. Kişilerin vize başvurularının ret yanıtı alması da söz konusu olabilir. Ret yanıtı almanız durumunda başvurunuzun geçerli olması için yatırmış olduğunuz tutarın tarafınıza iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Ret yanıtı aldığınız anda başvurunuz için yatırmış olduğunuz tutar da yanmış olacaktır. Seyahat etmek isteyen kişilerin ret yanıtı almasının akabinde bir sonraki adım olarak konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu başvuru ile beraber, vize başvurunuzun yeniden değerlendirilmesi için bir fırsat elde etmiş olacaksınız.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Bulgaristan vize fiyatları kapsamında kişilerin transit vize terimine de aşina olması gerekmektedir. Transit vize Bulgaristan üzerinden farklı bir ülkeye geçiş yaparken sadece havalimanında aktarmanın yapılması için bulunmak adına alınan vize olarak da tanımlanmaktadır. Schengen vizesine sahip olan kişilerin bilahare transit vize almasına gerek olmayacaktır. Transit vize alması gerekmeyen kişilerin bir diğer grubu da yeşil, Siyah ve Gri pasaporta sahip olan kişilerdir. Bu pasaportlara sahip olan kişilerin de ülkeye girişlerinde ya da Bulgaristan’dan transit geçiş yapma aşamasında ek bir işlem yapmasına gerek kalmayacaktır.

Transit vize genel olarak sadece bir girişe mahsus olarak verilir. Sadece bir durak olarak Bulgaristan’ın kullanılması adına onay alınması olarak da tanımlanabilmektedir. Eğer iki girişli transit vize alacaksanız da bir daha dönüş aşamasında Bulgaristan’ı durak olarak kullanacak olan kişilerin, bu iki girişli transit vizeyi talep etmesine imkan tanınmaktadır. İki girişli transit vizenin geçerliliği maksimum 30 gün olarak belirlenmiştir. Vize geçerliliği konusunda tüm seyahat planınızı göz önünde bulundurarak talepte bulunmalısınız. Normal koşullarda Türkiye’den transit vize talep edilmemekteydi, fakat yaşanan uluslar arası pandemi ve güvenlik sorunları sebebi ile bu tür bir talep Schengen vizesi olmayan kişilerden istenmeye başladı.

Bulgar vizesi ücreti transit kategorisinde de aynı şekilde 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ücreti ödemek istemeyen kişilerin Schengen için başvuru yapması çok daha akıllıca olacaktır. Schengen vizesi ile ortak vize programına dahil olan diğer ülkelere de sorunsuz şekilde giriş çıkış yapılmasına imkan tanınmaktadır. Bulgaristan transit vize talep adımlarının sonrasında gerekli olan ödemenin yapılmasına ilişkin tarafınıza verilen makbuzu da muhafaza etmenizi gerekmektedir. Sisteme dijital olarak da bu ödemenin yapıldığı işlenecektir.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan vizesi kaç para; vize ücreti 80 Euro olarak belirlenen Bulgaristan’da vize başvuru adımlarının tüm detaylarını yakından takip etmelisiniz. Aksi takdirde başvurunuzun boşa gitmesi söz konusu olabilir. Bu şekilde ret yanıtı alındığı zaman da vize için ödemiş olduğunuz tutarın tarafınıza iade edilmeyeceğini de bilmelisiniz.

 • Turist vizesi başvuru adımında kişilerin öncelikli olarak pasaportlarını sunmaları gerekmektedir. Pasaportun geçerliliğine dair bir sorun olmamsı için önceden kontrollerin sağlanması gerekir.
 • Turist vizesi talep adımlarında ülkeye giriş çıkış tarihlerinin de belirtilmesi, adına uçak biletlerinin de eklenmesi istenmektedir. Ayrıca nerede kalacağınıza dair bilgi verilmesi adına otel rezervasyon bilgileri de talep edilecektir.
 • Turist vizesi başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekir. Her başvuru türüne göre doldurmanız gereken başvuru formunda değişimler olacaktır. Bu formda verilen bilgilerin sorumlusu başvuru sahipleridir. Bilgilerde yanlışlık olursa bize başvurusu ret yanıtı alacaktır.
 • Vize başvurusunun bir diğer önemli unsuru da fotoğraftır. 2 adet biyometrik fotoğraf sunmalısınız. Bu fotoğrafların rötuşsuz olması gerekir. aynı zamanda arka planının da tek renk olması istenmektedir. Son 6 aya ait olması da bir diğer önemli unsurdur. 6 aydan daha eski olan fotoğraflar ülkeye giriş çıkış adımlarında kimli,k tespitine dair sorun yaratabileceği iiçin kabul edilmemektedir.

Bulgaristan transit vize ücreti ve normal vize ücreti aynı belirlenmiştir. Kişilerin turistik vize talep ederken yukarıda belirtilen tüm hususlara dikkat etmesi durumunda ücretini ödedikleri ve geçerli kaldıkları vizeye en kısa sürede kavuşacaklarının da belirtilmesi gerekir.

Vize Harcı

Vize Harcı

Bulgaristan vizesi fiyat skalası senelik olarak değiştirilmektedir. Yapılan son güncellemeler ile beraber bu fiyat 80 Euro olarak belirlenmiştir. Kişilerin vize başvurularının temel adımlarını tamamlaması için vize harcını da ödemesi gerekir. Aksi takdirde başvuru dikkate alınmayacaktır. Bulgaristan vize ücretleri değişime tabi olduğu zaman konsolosluğun internet sitesi üzerinden tarafınıza gerekli olan tüm bilgilendirme sağlanacaktır. Ayrıca danışmanlık firmaları da bu konuda tarafınıza bilgilendirme sunmaktadır. Kura bağlı olarak ödemeniz gereken TL değerinde de değişimler meydana gelebilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi Ücreti

Bulgaristan D Vizesi Ücreti

Bulgaristan vize ücretinin yanı sıra danışmanlık firmalarının ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir. Bir firmadan ne kadar fazla ek hizmet talep edilirse ödemeniz gereken tutar da o kadar yüksek olacaktır. Örneğin belgelerin derlenmesi gibi standart ücretlerin yanı sıra belgelerin çoğaltılması ya da postalanması gibi ücretler de ayrıca hesaplanacaktır. Dilerseniz daha ön görülebilir bir ödeme planı hazırlamak için paket programlardan istifade etme hakkınız da bulunmaktadır. Bu paket programlardan birini seçerek turist vizesinden başlayarak çalışma iznine kadar farklı birçok alanda destek alma hakkını elde edebilirsiniz. Başvurulara dair tüm aşamalarda iletişim numaralarınız üzerinden bilgilendirileceksiniz. Ayrıca başvurunun sonrasında bir referans numarası da verilecektir. Bu referans numarası ile değerlendirmenin ne düzeyde olduğu konusunda da veri talep edebilirsiniz.

Türkiye Bulgaristan Vize

Türkiye Bulgaristan Vize

Türkiye vatandaşlarının uzun süreli ikamet etmek istemeleri durumunda vizeye tabi oldukları belirtilmiştir. Vizeye tabi olan kişilerin tüm bu aşamaları bireysel başvuru üzerinden ya da danışmanlık firmaları aracılığı ile tamamlamasına imkan verilmektedir. Vize talep adımlarında kolaylık sağlanması için iki ülke arasında zaman zaman mütekabiliyet anlaşmaları da yapılmaktadır. Danışmanlık firmaları vize başvuru adımlarının nasıl tamamlanması gerektiği konusunda hangisinin sizin için daha verimli olacağına dair bilgilendirmeyi tarafınıza yapacaktır. Örneğin ülkede oturum alma aşamasının oldukça hızlı şekilde yanıt bulması için aile birleşimi kategorisi dikkat çekici bir verimliliğe sahiptir.

 • Aile birleşimi vizesinin talep edilmesi için kişilerin Bulgaristan vatandaşı ile evli olması gerekmektedir. Bulgaristan vatandaşı ile evlenmeniz durumunda aile birleşimi imkanından da istifade edebilirsiniz. Bu durum size direkt olarak vatandaşlık kazandırmasa da aile birliğinin korunması için, oturum izni verme adımlarının daha kolay bir hale gelmesi mümkün kılınmaktadır.
 • Aile birleşimi kapsamında evliliğe dair tüm belgelerin noter onaylı bir şekilde Bulgarcaya çevrilmesi gerekmektedir. Bu çevirilerin noter onaylı olmasının asıl sebebi herhangi bir usulsüzlüğün meydana gelmemesidir.
 • Aile birleşimi başvuruları yapılırken Bulgaristan vatandaşı olan kişinin ikametgah belgesini eksiksiz bir biçimde bildirmesi ve ıslak imzalı şekilde sunması gerekir. Bu belgenin online olarak sunulmasına imkan verilmeyecektir. Bu nedenle Bulgaristan’dan alınan ıslak imzalı belgenin posta yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.
 • Aile birleşimi sırasında kişilerin talep ettikleri bir diğer husus da tam tekmil nüfus kayıt örneği olacaktır. Tam tekmil nüfus kayıt örneği kapsamında kişilerin daha öncesinde evlilik yapıp yapmadıklarına ilişkin de bilgilendirme sunulmaktadır. Bu nedenle eğer kayıtlarda daha öncesinde evlilik yaptığınıza ilişkin bir kayıt fark edilirse, bu evliliğin sonlanmış olduğu konusunda bilgi vermeniz gerekmektedir. Ayrıca bu evlilikten olan çocuklar varsa o çocukların da tüm kimlik verileri ve velayetlerinin kimde olduğuna ilişkin de bilgilendirme talep edilecektir.
 • Gerek görülürse kişilerin mevcut pasaportlarının yanı sıra daha öncesinde kullandıkları pasaportun da sunulması talep edilir. Herhangi bir deport işleminin ya da kanunsuzluğun olup olmadığını bu şekilde analiz etmenize imkan verilmektedir. Bu durum çocuklardan kaynaklanan bir hak ihlalinin ya da daha sonrasında ortaya çıkacak potansiyel sorunların ortadan kaldırılması için alınan bir tedbir niteliğinedir.

Bu başvuru adımlarının ve taleplerin akabinde ortalama 3 aylık bir zaman diliminde aile birleşimine dair bilgilendirme tarafınıza eksiksiz bir biçimde ulaşacaktır. Diğer vize türlerine göre aile birleşimi koşullarının analiz edilmesinin bir derece daha detaylı olduğunun da ayrıca bildirilmesi gerekiri. Ülkeye giriş gerekçesi ile daha sonrasında ülkede sarf edilen adımların uyum içerisinde olması gerekmektedir. Örneğin ülkede turist vizesi ile giriş yapmak ve daha sonrasında herhangi bir ek izin almadan çalışmak mümkün değilse aile birleşimi ile giriş yaparak bunu sadece bir gerekçe olarak sunmak da mümkün olmayacaktır. Vermiş olduğunuz ikamet adresine belirli aralıklar ile denetimler gelecektir. Bu denetimlerde aile birleşimi detaylarına ilişkin bir ihlal olursa, oturum izninin de vizenin de iptal edilme olasılığı bulunacaktır. Ülkede vize alma işlemleri sırasında vermiş olduğunuz ikamet adresinde bir değişim olursa bunu yerel resmi otoritelere zaman kaybetmeden bildirmeniz  gerekecektir.

Bulgaristan Vize Merkezi

Bulgaristan Vize Merkezi

Ülkeye çalışma izni alarak ve bir firmada kadroya alınarak da girmenize imkan verilmektedir. Çalışma izni almak isteyen kişilerin dikkate almaları gereken hususlardan bazıları;

 • Bulgaristan çalışma izni konusunda bazı öncelikli alanlar belirlemiştir. Bu öncelikli alanlar arasında tıp ve mühendislik bilimleri de yer almaktadır.
 • Çalışma izni almak için sahip olduğunuz yüksek öğrenim derecesini diplomalar ile ve ek bilgilerinizi diplomalar ile kanıtlamanız gerekmektedir. Bu belgelerin her birinin daha önce de belirtildiği gibi noter onaylı şekilde Bulgarcaya çevrilmiş olması gerekmektedir.
 • Daha öncesinde herhangi bir AB üye ülkesinde çalışma izni almış olmanız sürecin sizin için daha sorunsuz bir şekilde devam etmesini mümkün kılacaktır. AB üye ülkelerin sorunsuz bir şekilde çalışma izni verdiği kişilerin Bulgaristan’da da bu izni alması çok daha kolay bir hal alacaktır.
 • Bulgaristan vize merkezinde çalışma deneyiminizin de eksiksiz bildirilmesi ve varsa eğer referans mektuplarının da sunulması talep edilmektedir. Bu çalışma izni alma sürecinde kişilerin hangi alanda yetkinliğe sahip olduğunun daha net anlaşılmasını sağlayacaktır.
 • Çalışmak için kadroya alındığınız firmanın kurumsal bir şirket olması ve size davetiye göndermesi de vize alma ve oturum talep etme sürecini daha kolay bir hale getirecektir. Çalışma izni almak isteyen kişilerin bu davetiye mektubunun kendi adlarına gönderildiği, mektupta hangi pozisyonda ve kaç liralık bir ücret karşılığında çalışacağınıza dair de bilgilendirmelerin yer alması gerekmektedir.
 • Danışmanlık firmalarından başvuru sırasında sunulacak olan davetiyenin hangi özelliklere haiz olması gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz. Özellikle uluslar arası alanda yetkinliği olan firmalarda yer bulmak kişilerin oturum izni alma aşamasında ret yanıtı ile karşılaşma olasılığını ortadan kaldıracaktır.

Vize merkezinin size sunmuş olduğu bu kurallara dikkat ederek çalışma izni başvurularını yapmanız durumunda sorunsuz şekilde erişim adımlarını yerine getirebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Gerekli mi?

Bulgaristan Vize Gerekli mi?

Bulgaristan vize var mı; Bulgaristan’a giriş yapmak isteyen kişilerin vize alması gerekmektedir. Yeşil, gri ya da siyah pasaporta sahip olan kişilerin ise 90 günden uzun kalmamak şartı ile ülkeye vizesiz olarak girmesine de imkan verilmektedir. Vize talep adımlarına dair takip edilmesi gereken püf noktalarından bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • Bulgaristan vize talep adımlarında güncel tarihli pasaportun yanı sıra başvuru formunu 2 nüsha halinde sunmanız istenmektedir. Biyometrik fotoğraf da ayrıca iletilmelidir.
 • Tam tekmil nüfus kayıt örneği istenecektir. Adli sicil kaydı da talep edilen belgeler arasında yerini almaktadır. Adli sicil kaydında suç unsuru bulunan kişilerin ülkede uzun süreli kalmalarına ya da vatandaşlık talep etmelerine büyük bir olasılıkla ret yanıtı verileceğinin de belirtilmesi gerekir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin alınması için dairelere direkt olarak gitmeniz gerek olmayacaktır. Dileyen kişilerin E-devlet üzerinden almış oldukları belgeleri de eğer barkodlu ise sorunsuz şekilde sunmalarına ve onay almalarına imkan tanınmaktadır.
 • Kişilerin maddi durumlarına ilişkin de bilgilendirme sunmaları gerekmektedir. Maddi duruma ilişkin bilgilendirme talep edilmesinin asıl sebebi kişilerin ülkeye giriş yapmasının sonrasında herhangi bir şekilde kamuya yük olmayacaklarının kanıtlanmasıdır. Bu aşamada hesap özetinizi talep edilebilir. Hesap özetinin yanı sıra maddi durumunuza ilişkin gayrimenkul kaydının sunulmasına da imkan tanınacaktır.
 • Turist olarak giriş yapacak olan kişilerin hem otel rezervasyonu hem de uçak biletine ilişkin de bilgi vermeleri beklenmektedir. Bu konuda yanıltıcı bilgi veren ya da olmayan bir rezervasyon hakkında kişilere veri sunan bireylerin başvurularının yanıtsız kalacağının da ayrıca iletilmesi gerekir.
 • Kişilerin mesleki durumlarına ilişkin belgeler de istenecektir. Örneğin emekli olan kişilerin emeklilik kartlarını, öğrencilerin ise hali hazırda öğrenciliklerinin devam ettiğine dair belgeyi sunmaları gerekir. 18 yaşından küçük olan kişilerin vize başvuru adımlarında kesinlikle muvafakatname sunması gerekmektedir. Bu belge olmazsa 18 yaşından küçük olan kişilerin vize almasına imkan tanınmayacaktır. Kişiler muvafakatname sunma aşamasının sonrasında, bizzat başvuruda bulunmalıdır. Pandemi önlemleri aktif olsa da işlemlerin biri kısmının yüz yüze tamamlanması talep edilmektedir.
 • Bulgaristan vize talep adımlarının son aşamasında başvuru değerlendirmesinin ne noktada olduğunu incelemenize dair size bir referans numarası verilecektir. Bu referans numarası aracılığı ile değerlendirmenin hangi noktada olduğunu inceleme hakkınız da olacaktır. Danışmanlık firmalarından bu konuda yardım alan kişilerin referans numarasına gerek kalmadan gerekli bilgilendirmelere tabi olacağı da ayrıca iletilmelidir. Danışmanlık firmalarından daha öncesinde istifade eden kişilerin hangi yorumları yaptıkları da firma seçiminde önemli bir kıstas olacaktır.

Bulgaristan’a vize gerekiyor mu; ülkeye giriş için umumi kullanıma mahsus pasaportu olan kişilerin kesinlikle vize alması gerekecektir. Yeşil pasaport sahiplerinin ve siyah gri pasaport hamillerinin bu konuda avantajlarının sürdüğü görülmektedir.

Bulgaristan vizesi Schengen mi sorusu da sıklıkla akla gelmektedir. Bulgaristan vizesi Schengen vizesi kategorisinde yer almaktadır. Schengen vizesi bir vize ortaklık sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu ülkelerden birinden vize almanız durumunda ortak vize programına dahil olan diğer ülkelere de sorunsuz şekilde ayrıca vize başvurusunda bulunmadan giriş çıkış yapmanıza imkan verilmektedir. Schengen vizesi kısa süreli bir vize olarak tanımlanmaktadır. Örneğin 180 günlük bir zaman zarfında Schengen vizesinin sadece 90 gün boyunca aktif kullanılmasına imkan verilmektedir. Bu kısa süreli vize sadece kişilerin turistik amaçlar ile alabileceği bir vize türü olarak tanımlanmaktadır. Bu vize ile çalışma ya da kalıcı oturum talep etmenize imkan verilmeyecektir.

Schengen vizesi talep ederek birkaç farklı ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin, en çok hangi ülkede kalacaklarsa, o ülkeden Schengen talep etmelerinin doğru olacağı da ayrıca bildirilmelidir. Örneğin Fransa Bulgaristan ve Almanya’da seyahat planlıyorsunuz. Almanya ve Fransa’da birer hafta Bulgaristan’da ise 15 gün kalmayı düşünüyorsunuz. Başvurunuzu Bulgaristan üzerinden yapmanız sizin için çok daha verimli olacaktır. Bulgaristan Schengen vize talep adımlarının sonrasında güvenlik sorunu çıkartmanız durumunda bu durumdan diğer ülkelerin de haberdar edileceği ve bu ülkeler arasında sıkı bir haberleşmenin olduğu da bildirilmelidir. Bir Schengen ülkesinde sorun meydana gelmesi durumunda, kişilerin bu güvenlik ihlali hakkında diğer ülkelere de anında bilgilendirme yapılacaktır. Ortak vize programının olması, güvenliğin ikinci plana atıldığı manasına gelmeyecektir. Hatta ülkeler son güvenlik sorunlarının akabinde adli sicili olan kişilerin Schengen vizesi alması konusunda bazı zorluklar ile karşı karşıya geleceklerini de vurgulamaktadır. Adli sicil kaydının hangi suçtan dolayı oluştuğunun da ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Suçun türüne göre onay almanız ya da ret yanıtı ile karşılaşmanız söz konusu olabilmektedir.

Ülkelerin Vatandaşlık Ücretleri

Ülkelerin Vatandaşlık Ücretleri

Bulgaristan vize alma adımınızın sonrasında ülkede oturum sahibi olarak çalışma izni ve sosyal hayata entegrasyon imkanını da elde edebilirsiniz. Bulgaristan vatandaş olmak isteyen kişilerin net bir tutar yatırmasını istememektedir. Klasik olarak vize, oturum, süresiz oturum ve vatandaşlık adımlarının yerine getirilmesi yeterli olacaktır. Bulgaristan vatandaşlık süreci ile alakalı olarak dikkate alınması gereken hususlar;

 • Bulgaristan vatandaşlık işlemlerinin Vatandaşlık Kanunu kapsamında belirtilmiş olduğu hali ile yerine getirilmesi gerekmektedir. Tüm başvuru adımlarının Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü üzerinden yerine getirilmesi gerekir. Tüm süreç bu müdürlükçe takip edilecektir.
 • Kişilerin akrabalık aracılığı ile vatandaş olmak istemesi durumunda sadece birinci derece yakınları üzerinden talepte bulunabileceği de ayrıca bildirilmelidir. Anne ve babanızın Bulgaristan vatandaşı olması durumunda bu talebi iletebilirsiniz. Anne babanız vefat etmiş olsa dahi ölürken de bu vatandaşlığı koruyor olması durumunda vefat eden ebeveynler üzerinden de başvuruda bulunulmasına imkan verilmektedir.
 • Bulgaristan vatandaşı ile evli olmanız durumunda da vatandaşlık talep etmenize izin verilmektedir. Evliliğin en az 3 senedir devam ediyor olması gerekmektedir. Ayrıca verilen koşula ek olarak ülkede 3 seneden bu yana süresiz kalıcı oturum izni alan kişilerin de başvurusunu iletmesine imkan tanınmaktadır.
 • Ülkede evlilik yapmasanız dahi 5 senedir süresiz oturum hakkınızın olması durumunda da vatandaşlık başvurunuzu iletme hakkınız vardır. Ülkede yüksek tutarlı yatırım yapan kişilerin ise sadece 1 sene ülkede süresiz oturum hakkı alması ve Bulgaristan’da bulunması yeterli görülmüştür. Pandemi sebebi ile yatırım yaparak vatandaşlık kazanma imkanının oldukça kısıtlı ve dar bir alan olduğunun da bildirilmesi gerekir.
 • Kişilerin bir de İstisnai Vatandaşlık imkanlarından istifade etmesine olanak verilmektedir. İstisnai vatandaşlık hakkının elde edilmesi için Bulgaristan’a sosyal, ekonomik, akademik, bilimsel ya da kültürel alanda katkı sağlamış olma koşulu aranmaktadır.

Bulgaristan’a gitmek ve vatandaşlık almak isteyen kişilerin özellikle bu derece ciddi bir süreçte, danışmanlık firmalarından yardım almasının çok daha verimli bir hal alacağının ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Normal koşullarda Bulgaristan vatandaşı olmanız için mevcut vatandaşlığınızı terk etmeniz istenecektir. Sadece şu kategorilerde olan kişilerin mevcut vatandaşlıklarını terk etmeleri talep edilmeyecektir;

 • Bulgaristan vatandaşı ile evli olmanız durumunda kendi vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmeyecektir.
 • AB üyesi olan ülkelerin vatandaşları için de bu tür bir yaptırım söz konusu değildir. Çifte vatandaşlık kullanılabilmektedir.
 • Bulgaristan şile nüfus konusunda mütekabiliyet bir diğer adı ile karşılıklılık anlaşması imzalayan ülkelerin de herhangi bir feragatte bulunmasına gerek olmayacaktır.
 • Avrupa Ekonomik Alanı Antlaşmasının bir parçası olan ülkelerin vatandaşları da feragat kuralından muaf tutulmuştur.

Danışmanlık firmalarından bu konuda destek alarak, hangi konularda hangi istisnai kategorilerin bulunduğuna dair ayrıca bilgi sahibi olmanız imkan verilmektedir.

Bulgaristan Pasaport Ücretleri

Bulgaristan Pasaport Ücretleri

Bulgaristan fiyatlar konusunda son senelerde TL’nin değer kaybetmesi ile beraber bir kademe daha pahalı bir ülke halini almıştır. Vize harcının Euro üzerinden ödenmesi sebebi ile kişilerin kur değerinden daha net etkilendiği görülmektedir. Vize talep etmek ve ülkeye giriş yapmak için pasaportunuz olmalıdır. Pasaport alma süreci ile alakalı da çok dikkatli olmalısınız. Ülkemizde pasaport alacak olan kişilerin takip etmesi gereken adımlardan bazıları;

 • Pasaport türleri konusunda bilgi sahibi olarak sürece başlamalısınız. Bu şekilde kendiniz için öncelikli olan başvuru seçeneğinin hangisi olacağına dair bilgi alabilirsiniz. İlk olarak umumi kullanıma açık olan bordo pasaporttan söz etmek gerekir. Bu pasaport umuma mahsus olarak da tanımlanmaktadır. Umuma mahsus olan pasaportların geçerliliği 6 aydan başlayarak 10 yıla kadar devam etmektedir. Herhangi bir önceliği olmayan vatandaşların başvurularını umuma mahsus olan pasaport türü üzerinden iletmesi gerekmektedir.
 • Gri pasaport ise hizmete mahsus olan pasaporttur. Bu pasaporttan özellikle belediyelerin görevlendirmelerinde faydalanılmaktadır. Özel etkinliklere kurum ya da kuruluşlarca gönderilen kişilere verilen pasaport türüdür. Dışişleri bakanlığı görevlendirmesi ile giden kişilere ise Siyah Pasaport bir diğer adı ile Diplomatik Pasaport verilmektedir.
 • Yeşil pasaport da avantajlı seçeneklerdendir. Hususi kullanıma mahsus olan pasaport olarak da tanımlanmaktadır. Hususi kullanıma mahsus olan bu pasaportu hak etmek için birinci, ikinci ya da üçüncü derece siciliniz olması gerekmektedir. Ayrıca eski bakanların ve TBMM üyelerinin de bu pasaporttan istifade etmesine imkan verilmektedir. Belediye başkanları da görev süresi boyunca bu imkandan istifade etme hakkını saklı tutmaktadır. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin anlaşma yapılan ülkelere giriş aşamasında vize almasına gerek kalmayacaktır. Tabi ki bunun için biri süre sınırlandırması da getirilmiştir. 30-90 gün arasında değişim gösteren bir süre kalmak isterseniz yeşil pasaport ile vizesiz giriş yapılmasına imkan tanınmaktadır. Bu pasaport sadece 5 sene boyunca geçerliliğini sürdürmektedir. Her 5 senede bir yenileme adımlarının da yerine getirilmesi istenmektedir. Yenileme işlemlerinin yerine getirilmesi için memurların sicillerine ilişkin olan belgelerini yeniden iletmeleri talep edilebilmektedir.

Vize harcı hesaplama aşamasında yapılan son zam ile beraber 80 Euro değerinde ödeme yapmanız talep edilmektedir. Bu ödemenin yanı sıra pasaport harcı ve defter bedeli gibi tutarları da seyahat harcamalarınıza dahil etmelisiniz. Tüm bu bedeller senelik olarak değişime tabi tutulmaktadır.

Uçaklarda Kaç Yaş Altı Ücretsiz

Uçaklarda Kaç Yaş Altı Ücretsiz

Bulgaristan vize talep adımlarında uçak biletlerini de aktif olarak sunmanız istenecektir. Çocuklarınıza da dilerseniz bilet alabilirsiniz. Dileyen kişiler de 0-2 yaş arası olan çocukların biletsiz olarak seyahat etme fırsatından istifade edebilir. Uçaklarda bebek- çocuklara yönelik prosedürlerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • 0-2 yaş grubu bebek yolcu olarak tanımlanmaktadır. Bebeklerin 2 yaşını kutlamamış olmaları gerekmektedir. Gerekli koşullar sağlanarak havayolu firmalarında seyahat etmelerine imkan verilmektedir.
 • Doğum gerçekleştikten sonra 48 saat içerisinde uçağa binmesine izin verilmemektedir. Bu alanda doktor raporu olsa dahi herhangi yeni doğan bebeklerin uçağa binmesi sağlıklı bulunmamaktadır. 7 günü dolduran çocukların uçağa kabul edilmesi mümkün kılınmaktadır.
 • Bebeklerden bir ücret alınmamaktadır fakat bebek bileti düzenlenir ve ebeveyne teslim edilir. Bu bebeklerin biri koltuk hakkı olmayacaktır. Anne babanın kucağında seyahat edeceklerdir.
 • Bebeklere muhakkak refakat eden biri olmalıdır. Bu refakatçi anne baba ya da 18 yaşından büyük herhangi bir kişi olabilir. 18 yaş kuralı sıkı sıkıya kontrol edilmektedir. Bebeğin sağlığına ilişkin bir sorun olmaması için kucakta olsa dahi bunun için özel olarak hazırlanmış olan özel bir kemer ile seyahat edebilmektedir. Özellikle iniş ve kalkış aşamalarında bu kemerin takılı olması gerekir. Yetişkinlerin uçuş sırasında sadece bir adet bebeğe refakat etme hakkı vardır. İki bebek yolcu için iki yetişkinin refakatçi olacak bulunması gerekmektedir. Yolculukta herhangi bir sorun olmaması için bu tür bir sınırlama getirilmiştir.
 • 2-7 yaş arasında olan çocukların da yanında refakatçi olması gerekmektedir. 7-12 yaş arasında olan çocukların ise kendi kendilerine yolculuk yapmasına imkan verilmektedir. Yanlarında herhangi bir refakatçi olması zorunluluğu getirilmemiştir. Bebekler için bir refakat hostesi ataması yapılmasa da 2-7 yaş grubu için refakat hostesi ataması yapılmaktadır. Bu hostesin atanmasının öncesinde çocuğun hangi lisanı konuştuğu, özel bir sağlık sorununun olup olmadığının da analiz edilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan ucuz mu; Türk Lirasının Bulgar Levasına karşı değer kaybettiği son günlerde çok ucuz olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Fakat konforlu bir tatil yapmak için diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça makul seviyede olduğunun da belirtilmesi gerekir. Çocuklarınız ile tatil yapabileceğiniz hem tarihi hem de doğal güzellikleri iç içe barındıran harika bir rota geliştirebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Ücreti

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Ücreti

Konsolosluk artık randevulu şekilde hizmet vermektedir. Özellikle pandemi koşulları sebebi ile randevulu işlem akışının çok daha önemli bir hale geldiğinin belirtilmesi gerekir. Randevu olmadan konsolosluk işlemlerinin tamamlanmasına imkan tanınmayacaktır. Asıl amaç hem işlemlerin sorunsuz şekilde devam etmesini sağlamak hem de kalabalık ortamların oluşturulmasının önüne geçmektir. Konsolosluk başvurunuza istenen tüm belgeleri derlemiş şekilde gitmeniz gerekmektedir. Belgelerde bir eksiklik olması durumunda başvurunuz ret yanıtı alacaktır. Aldığınız randevu gün ve saatinde de değişim yapmanıza imkan verilmektedir.

Pasaport harcı yatan bankalar arasında Halkbank, Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank bulunmaktadır. Ödeme adımlarının tamamlanmasının sonrasında pasaportunuzu almaktan vazgeçmeniz durumunda, bu tutarın tarafınıza iade edileceği de bilinmelidir. Hem harç tutarı hem de defter tutarı pasaport almaktan vazgeçen kişilere sorun çıkartmadan iade edilecektir. Pasaport işlemlerinde de vize işlem akışında da pandemi sebebi ile bazı yavaşlamalar söz konusu olabilmektedir. Başvurularınızı tüm bu durumları dikkate alarak yapmanız sizin için çok daha verimli olacaktır.

Yabancı Çalışma İzni Harç Bedeli

Yabancı Çalışma İzni Harç Bedeli

Kişilerin Bulgaristan’dan ülkemize girmesinin sonrasında çalışmak için çalışma izni harç bedelini ödemesi gerekmektedir. Bu durum ve bedel sadece Türkiye2ye özel biri durum değildir. Birçok ülkede çalışmak ve yerleşmek için belirli bir harcın ödenmesi gerekmektedir. Harç bedeli 1017 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretin ödenmesinin akabinde size verilmiş olan makbuzu da muhafaza etmelisiniz. Ödeme adımları online olarak da kayıt altında tutulmaktadır. Fakat kişilerin ödeme adımını, sorunsuz bir biçimde yapması için harç bedelini ödediğine dair makbuzu da saklaması talep edilmektedir. Yabancıların çalışma izni almadan ülkede çalıştırılmaları yasaklanmıştır. Bu tür kişilerin tespit edilmesi durumunda sınır dışı edilecekleri de ayrıca belirtilmelidir. İstihdam eden işletmeler de idari ve adli para cezası ile karşı karşıya kalacaktır. Bir sonraki adımda ise iş yerine kapatma cezası dahi verilebilmektedir. Son senelerde ülkenin yoğun şekilde göç alması ile beraber kaçak işçi çalıştırma durumuna karşı alınan tedbirlerin çok daha sıkı bir hal aldığının da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Yabancı çalışma izni hususunda güncellemeleri de takip etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×