Bulgaristan Vize Ücreti (Güncel Fiyatlar) - Eraytur
Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vize Ücreti (Güncel Fiyatlar)

Bulgaristan vize ücreti, Bulgaristan seyahatinde bulunacak kişilerin ödedikleri konsolosluk harç ücretlerinden ve vize başvuru merkezi vize işlem bedellerinden oluşur.

 • Bulgaristan kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularının kabul edilebilmesi için vize ücreti ödenmeli ve ödendi dekontu vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Bulgaristan vize ücreti, Bulgaristan dış temsilcilikleri tarafından belirlenir ve zaman içerisinde güncellenmektedir.  Avrupa Birliği üyesi olan ancak henüz Schengen vize bölgesi ülkeleri arasında yer almayan Bulgaristan vize ücretleri konusunda kendi vize prosedürlerini uygular. Yine de vize bedelleri Schengen vize ücretleri ile benzer sayılabilir.
Bulgaristan vize ücreti Euro üzerinden ödenir, vize başvuru merkezleri hizmet bedelleri ise Türk lirası ile ödenebilmektedir. Vize başvurusu yapacak kişiler güncel döviz kurlarındaki hareketleri incelemeli vize ücreti bütçelerini bu değişimlere göre belirlemelidir.

Bulgaristan Vize Ücreti 2022 Yılı Geçerli Bedeller

Bulgaristan vize ücreti sık sık bedel olarak güncellenebilmektedir. En sağlıklı vize ücreti bilgileri vize başvuru merkezleri ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz. Vize ücreti ödenmeden vize başvuru işlemleri başlatılamadığından vize başvuru merkezlerinde vize ücreti bedellerini kolaylıkla ödeyerek süreci hızlandırabilirsiniz.

Bulgaristan vize ücreti bedelleri 2022 yılında geçerli olacak biçimde şu şekildedir:

 • Bulgaristan Turistik Vize Konsolosluk Harcı                               60 Euro
 • Bulgaristan Ticari Vize Konsolosluk Harcı                                  60 Euro
 • Bulgaristan Aile Ziyareti Vize Konsolosluk Harcı                       60 Euro
 • Bulgaristan Transit Geçiş Vize Konsolosluk Harcı                      60 Euro

Bulgaristan biyometrik pasaporta sahip Azerbaycan, Ermenistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Moldova, Gürcistan, Ukrayna ve Rusya vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Konsolosluk harcı dışındaki vize başvuru merkezleri hizmetleri ücrete tabiidir. Hizmet harçları standarttır ve Bulgaristan dış temsilcilikleri ile koordinasyon ve uzman desteğini içerir. İsteğe bağlı her ek hizmet için ayrı bedeller belirlenir. Verilen ek hizmetler şunlardır:

Bulgaristan vize ücreti Bulgaristan dış temsilcilikleri adına tahsil edilir ve vize başvurusu olumsuz sonuçlanırsa hiçbir bedel iade edilmez. Vize başvurusunda bulunanlar tekrar eden her başvurularında yeniden bu ücretleri ödemek durumundadır.

Bulgaristan vizesi ücretsiz gerekli tüm bilgilendirme için https://www.eraytur.com/iletisim/ bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Ücreti 

 • Balkanların en önemli ülkelerinden biri olan Bulgaristan; Türkiye, Romanya, Yunanistan ile komşudur. Balkanların hem nüfus bağlamında hem de konum bakımından en stratejik aktörleri arasında yer almaktadır.
 • Dağlık alanların ve platoların geniş yer tuttuğu ülkede Rodoplar en önemli coğrafi şekillerden biri olmuştur. Ülkeye turist olarak giriş yapmak isteyen kişilerin büyük bir kısmının tarihi ve kültürel ziyaretler yaparak süreci tamamladığı görülmektedir.
 • Ülkenin iklimi ise karasaldır. Bütün mevsimlerde herhangi bir doğal iklim sorunu yaşamadan ziyarette bulunabilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz.
 • Bulgaristan ve Türkiye sınır komşusu olmak ile beraber sıkı tarihsel köklere de sahiptir. İki ülkenin birbirinde soydaşlarının bulunması ülkelere giriş çıkış adımının hız kazanmasına ve sınır hareketliliğinin yüksek olmasına da sebebiyet vermektedir.
 • Bulgaristan’da yer alan Türklerin Türkiye’ye sınır üzerinden gelmeleri durumunda zorluk çıkartmadan kabul işlemleri tamamlanmaktadır. Tabi ki bunun için istenen tüm resmi belgelerin derlenmiş durumda olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan vize talep adımlarında oldukça sıkı prosedürler uygulamaktadır. Bu sıkı prosedürlerin yerine getirilmesi ile beraber vizenizi alarak ülkeye sorunsuz şekilde giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Ücreti

 

Bulgaristan konsolosluk işlemleri için öncelikli olarak randevu almanız ve almış olduğunuz randevu gün ve saatinde başvuru adımlarınızı ya da işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Randevu almak isteyen kişilerin herhangi bir ücret ödemesi de gerekmeyecektir. Ücret ödemeden dilediğiniz gibi randevu adımlarını tamamlamanız mümkün kılınır. Konsolosluk işlemleri denildiği zaman en temel hususların başında şunlar gelmektedir;

 • Vize başvuru işlemleri, pasaport işlemleri, vize – pasaport yenileme adımları
 • Evrakların online ya da elden şekilde temin edilmesi
 • E vize işlemleri, transit vize hakkında bilgi talep adımları, sınır vizesi – kapı vizesi

Konsolosluk işlemleri sırasında binaya giriş aşamasında sizden HES kodu talep edilecektir. Bu HES kodunun herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmek amacı ile sunulduğunun da belirtilmesi gerekir. İlerleyen aylarda konsolosluk işlemlerinin tamamlanması için kişilerin aşı sertifikalarını göstermesi gibi bir uygulamaya geçilebileceğinin de belirtildiği görülmektedir.

 • Bu durum henüz yasalaşmamıştır. İlerleyen senelerde salgının seyrine göre bu tür tedbirlerin alınmasının olası bir durum olduğu ayrıca belirtilmektedir.
 • Konsolosluk işlemlerinde olduğu kadar vize işlemlerinde de pandemi sebebi ile bazı sorunlar söz konusu olabilmektedir.
 • Normal koşullarda sadece bir iki hafta içerisinde yanıtlanacak olan başvuru adımlarının pandemi sebebi ile 4 haftaya kadar uzayabildiğinin de ayrıca bildirilmesi gerekir.
 • Bir aktiviteye kesin tarihli bir katılım söz konusu ise kişilerin özellikle pandemi koşullarını da göz önünde bulundurarak başvuru adımlarını çok daha öncesinde tamamlaması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde aksaklık yaşanmadan sürecin tamamlanması söz konusu olabilir.
 • Sadece belgelerin gönderim aşaması ve başvuru zamanı değil aynı zamanda ülkeye giriş çıkışlarda karşılaşabileceğiniz kısıtlamalara dair de temkinli olmanız gerekmektedir. Bu kısıtlamalar günlük olarak değişim arz edebilmektedir.
 • Konsoloslukların ya da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden mevcut pandemi önlemlerine dair bilgi almanız gerekmektedir. Seyahatinizi bu şekilde planlamak aksaklıklara yer vermemek adına çok önemlidir.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücreti kapsamında son güncellemelerin sonrasında kişilerin 80 Euro ödeme yapması gerekmektedir.

Ödeme adımlarının konsolosluk tarafından verilen IBAN numarası aracılığı ile yapılmasına imkan verilmektedir. Vize başvurusunun dikkate alınması ve değerlendirilmesi için kesinlikle vize harcının ödenmesi gerekmektedir.

Eğer biri danışmanlık firmasından destek alıyorsanız, vize harcının yanı sıra danışmanlık firmasının ücretini de ayrıca ödemeniz gerekmektedir.

Danışmanlık firmalarından destek almak başvuru adımının sizin için çok daha kolay ve konforlu bir biçimde tamamlanmasını mümkün kılacaktır.

Bulgar vizesi ne kadar; 80 Euro ödeme yapmanızın sonrasında vize başvurunuz değerlendirmeye alınmaya başlayacaktır.

Kişilerin vize başvurularının ret yanıtı alması da söz konusu olabilir. Ret yanıtı almanız durumunda başvurunuzun geçerli olması için yatırmış olduğunuz tutarın tarafınıza iade edilmeyeceğinin de ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. Ret yanıtı aldığınız anda başvurunuz için yatırmış olduğunuz tutar da yanmış olacaktır.

Seyahat etmek isteyen kişilerin ret yanıtı almasının akabinde bir sonraki adım olarak konsolosluğun belirtmiş olduğu zaman aralığında reddi itiraz başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu başvuru ile beraber, vize başvurunuzun yeniden değerlendirilmesi için bir fırsat elde etmiş olacaksınız.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Bulgaristan vize fiyatları kapsamında kişilerin transit vize terimine de aşina olması gerekmektedir. Transit vize Bulgaristan üzerinden farklı bir ülkeye geçiş yaparken sadece havalimanında aktarmanın yapılması için bulunmak adına alınan vize olarak da tanımlanmaktadır.

Schengen vizesine sahip olan kişilerin bilahare transit vize almasına gerek olmayacaktır. Transit vize alması gerekmeyen kişilerin bir diğer grubu da yeşil, Siyah ve Gri pasaporta sahip olan kişilerdir.

 • Bu pasaportlara sahip olan kişilerin de ülkeye girişlerinde ya da Bulgaristan’dan transit geçiş yapma aşamasında ek bir işlem yapmasına gerek kalmayacaktır.
 • Transit vize genel olarak sadece bir girişe mahsus olarak verilir. Sadece bir durak olarak Bulgaristan’ın kullanılması adına onay alınması olarak da tanımlanabilmektedir.
 • Eğer iki girişli transit vize alacaksanız da bir daha dönüş aşamasında Bulgaristan’ı durak olarak kullanacak olan kişilerin, bu iki girişli transit vizeyi talep etmesine imkan tanınmaktadır.
 • İki girişli transit vizenin geçerliliği maksimum 30 gün olarak belirlenmiştir. Vize geçerliliği konusunda tüm seyahat planınızı göz önünde bulundurarak talepte bulunmalısınız.
 • Normal koşullarda Türkiye’den transit vize talep edilmemekteydi, fakat yaşanan uluslar arası pandemi ve güvenlik sorunları sebebi ile bu tür bir talep Schengen vizesi olmayan kişilerden istenmeye başladı.

Bulgar vizesi ücreti transit kategorisinde de aynı şekilde 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Bu ücreti ödemek istemeyen kişilerin Schengen için başvuru yapması çok daha akıllıca olacaktır. Schengen vizesi ile ortak vize programına dahil olan diğer ülkelere de sorunsuz şekilde giriş çıkış yapılmasına imkan tanınmaktadır.

Bulgaristan transit vize talep adımlarının sonrasında gerekli olan ödemenin yapılmasına ilişkin tarafınıza verilen makbuzu da muhafaza etmenizi gerekmektedir. Sisteme dijital olarak da bu ödemenin yapıldığı işlenecektir.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan vizesi kaç para; vize ücreti 80 Euro olarak belirlenen Bulgaristan’da vize başvuru adımlarının tüm detaylarını yakından takip etmelisiniz. Aksi takdirde başvurunuzun boşa gitmesi söz konusu olabilir. Bu şekilde ret yanıtı alındığı zaman da vize için ödemiş olduğunuz tutarın tarafınıza iade edilmeyeceğini de bilmelisiniz.

 • Turist vizesi başvuru adımında kişilerin öncelikli olarak pasaportlarını sunmaları gerekmektedir. Pasaportun geçerliliğine dair bir sorun olmamsı için önceden kontrollerin sağlanması gerekir.
 • Turist vizesi talep adımlarında ülkeye giriş çıkış tarihlerinin de belirtilmesi, adına uçak biletlerinin de eklenmesi istenmektedir. Ayrıca nerede kalacağınıza dair bilgi verilmesi adına otel rezervasyon bilgileri de talep edilecektir.
 • Turist vizesi başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekir. Her başvuru türüne göre doldurmanız gereken başvuru formunda değişimler olacaktır. Bu formda verilen bilgilerin sorumlusu başvuru sahipleridir. Bilgilerde yanlışlık olursa bize başvurusu ret yanıtı alacaktır.
 • Vize başvurusunun bir diğer önemli unsuru da fotoğraftır. 2 adet biyometrik fotoğraf sunmalısınız. Bu fotoğrafların rötuşsuz olması gerekir. aynı zamanda arka planının da tek renk olması istenmektedir. Son 6 aya ait olması da bir diğer önemli unsurdur. 6 aydan daha eski olan fotoğraflar ülkeye giriş çıkış adımlarında kimli,k tespitine dair sorun yaratabileceği iiçin kabul edilmemektedir.

Bulgaristan transit vize ücreti ve normal vize ücreti aynı belirlenmiştir. Kişilerin turistik vize talep ederken yukarıda belirtilen tüm hususlara dikkat etmesi durumunda ücretini ödedikleri ve geçerli kaldıkları vizeye en kısa sürede kavuşacaklarının da belirtilmesi gerekir.

Vize Harcı

Bulgaristan vizesi fiyat skalası senelik olarak değiştirilmektedir. Yapılan son güncellemeler ile beraber bu fiyat 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Kişilerin vize başvurularının temel adımlarını tamamlaması için vize harcını da ödemesi gerekir. Aksi takdirde başvuru dikkate alınmayacaktır. Bulgaristan vize ücretleri değişime tabi olduğu zaman konsolosluğun internet sitesi üzerinden tarafınıza gerekli olan tüm bilgilendirme sağlanacaktır.

Ayrıca danışmanlık firmaları da bu konuda tarafınıza bilgilendirme sunmaktadır. Kura bağlı olarak ödemeniz gereken TL değerinde de değişimler meydana gelebilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi Ücreti

 • Bulgaristan vize ücretinin yanı sıra danışmanlık firmalarının ücretlerini de ödemeniz gerekmektedir. Bir firmadan ne kadar fazla ek hizmet talep edilirse ödemeniz gereken tutar da o kadar yüksek olacaktır.
 • Örneğin belgelerin derlenmesi gibi standart ücretlerin yanı sıra belgelerin çoğaltılması ya da postalanması gibi ücretler de ayrıca hesaplanacaktır.
 • Dilerseniz daha ön görülebilir bir ödeme planı hazırlamak için paket programlardan istifade etme hakkınız da bulunmaktadır. Bu paket programlardan birini seçerek turist vizesinden başlayarak çalışma iznine kadar farklı birçok alanda destek alma hakkını elde edebilirsiniz.
 • Başvurulara dair tüm aşamalarda iletişim numaralarınız üzerinden bilgilendirileceksiniz. Ayrıca başvurunun sonrasında bir referans numarası da verilecektir. Bu referans numarası ile değerlendirmenin ne düzeyde olduğu konusunda da veri talep edebilirsiniz.

 

Ülkelerin Vatandaşlık Ücretleri

Bulgaristan vize alma adımınızın sonrasında ülkede oturum sahibi olarak çalışma izni ve sosyal hayata entegrasyon imkanını da elde edebilirsiniz. Bulgaristan vatandaş olmak isteyen kişilerin net bir tutar yatırmasını istememektedir. Klasik olarak vize, oturum, süresiz oturum ve vatandaşlık adımlarının yerine getirilmesi yeterli olacaktır. Bulgaristan vatandaşlık süreci ile alakalı olarak dikkate alınması gereken hususlar;

 • Bulgaristan vatandaşlık işlemlerinin Vatandaşlık Kanunu kapsamında belirtilmiş olduğu hali ile yerine getirilmesi gerekmektedir. Tüm başvuru adımlarının Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü üzerinden yerine getirilmesi gerekir. Tüm süreç bu müdürlükçe takip edilecektir.
 • Kişilerin akrabalık aracılığı ile vatandaş olmak istemesi durumunda sadece birinci derece yakınları üzerinden talepte bulunabileceği de ayrıca bildirilmelidir. Anne ve babanızın Bulgaristan vatandaşı olması durumunda bu talebi iletebilirsiniz. Anne babanız vefat etmiş olsa dahi ölürken de bu vatandaşlığı koruyor olması durumunda vefat eden ebeveynler üzerinden de başvuruda bulunulmasına imkan verilmektedir.
 • Bulgaristan vatandaşı ile evli olmanız durumunda da vatandaşlık talep etmenize izin verilmektedir. Evliliğin en az 3 senedir devam ediyor olması gerekmektedir. Ayrıca verilen koşula ek olarak ülkede 3 seneden bu yana süresiz kalıcı oturum izni alan kişilerin de başvurusunu iletmesine imkan tanınmaktadır.
 • Ülkede evlilik yapmasanız dahi 5 senedir süresiz oturum hakkınızın olması durumunda da vatandaşlık başvurunuzu iletme hakkınız vardır. Ülkede yüksek tutarlı yatırım yapan kişilerin ise sadece 1 sene ülkede süresiz oturum hakkı alması ve Bulgaristan’da bulunması yeterli görülmüştür. Pandemi sebebi ile yatırım yaparak vatandaşlık kazanma imkanının oldukça kısıtlı ve dar bir alan olduğunun da bildirilmesi gerekir.
 • Kişilerin bir de İstisnai Vatandaşlık imkanlarından istifade etmesine olanak verilmektedir. İstisnai vatandaşlık hakkının elde edilmesi için Bulgaristan’a sosyal, ekonomik, akademik, bilimsel ya da kültürel alanda katkı sağlamış olma koşulu aranmaktadır.

Bulgaristan’a gitmek ve vatandaşlık almak isteyen kişilerin özellikle bu derece ciddi bir süreçte, danışmanlık firmalarından yardım almasının çok daha verimli bir hal alacağının ayrıca bildirilmesi gerekmektedir.

Normal koşullarda Bulgaristan vatandaşı olmanız için mevcut vatandaşlığınızı terk etmeniz istenecektir. Sadece şu kategorilerde olan kişilerin mevcut vatandaşlıklarını terk etmeleri talep edilmeyecektir;

 • Bulgaristan vatandaşı ile evli olmanız durumunda kendi vatandaşlığınızdan çıkmanız gerekmeyecektir.
 • AB üyesi olan ülkelerin vatandaşları için de bu tür bir yaptırım söz konusu değildir. Çifte vatandaşlık kullanılabilmektedir.
 • Bulgaristan şile nüfus konusunda mütekabiliyet bir diğer adı ile karşılıklılık anlaşması imzalayan ülkelerin de herhangi bir feragatte bulunmasına gerek olmayacaktır.
 • Avrupa Ekonomik Alanı Antlaşmasının bir parçası olan ülkelerin vatandaşları da feragat kuralından muaf tutulmuştur.

Danışmanlık firmalarından bu konuda destek alarak, hangi konularda hangi istisnai kategorilerin bulunduğuna dair ayrıca bilgi sahibi olmanız imkan verilmektedir.

Bulgaristan Pasaport Ücretleri

Bulgaristan fiyatlar konusunda son senelerde TL’nin değer kaybetmesi ile beraber bir kademe daha pahalı bir ülke halini almıştır. Vize harcının Euro üzerinden ödenmesi sebebi ile kişilerin kur değerinden daha net etkilendiği görülmektedir. Vize talep etmek ve ülkeye giriş yapmak için pasaportunuz olmalıdır. Pasaport alma süreci ile alakalı da çok dikkatli olmalısınız. Ülkemizde pasaport alacak olan kişilerin takip etmesi gereken adımlardan bazıları;

 • Pasaport türleri konusunda bilgi sahibi olarak sürece başlamalısınız. Bu şekilde kendiniz için öncelikli olan başvuru seçeneğinin hangisi olacağına dair bilgi alabilirsiniz. İlk olarak umumi kullanıma açık olan bordo pasaporttan söz etmek gerekir. Bu pasaport umuma mahsus olarak da tanımlanmaktadır. Umuma mahsus olan pasaportların geçerliliği 6 aydan başlayarak 10 yıla kadar devam etmektedir. Herhangi bir önceliği olmayan vatandaşların başvurularını umuma mahsus olan pasaport türü üzerinden iletmesi gerekmektedir.
 • Gri pasaport ise hizmete mahsus olan pasaporttur. Bu pasaporttan özellikle belediyelerin görevlendirmelerinde faydalanılmaktadır. Özel etkinliklere kurum ya da kuruluşlarca gönderilen kişilere verilen pasaport türüdür. Dışişleri bakanlığı görevlendirmesi ile giden kişilere ise Siyah Pasaport bir diğer adı ile Diplomatik Pasaport verilmektedir.
 • Yeşil pasaport da avantajlı seçeneklerdendir. Hususi kullanıma mahsus olan pasaport olarak da tanımlanmaktadır. Hususi kullanıma mahsus olan bu pasaportu hak etmek için birinci, ikinci ya da üçüncü derece siciliniz olması gerekmektedir. Ayrıca eski bakanların ve TBMM üyelerinin de bu pasaporttan istifade etmesine imkan verilmektedir. Belediye başkanları da görev süresi boyunca bu imkandan istifade etme hakkını saklı tutmaktadır. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin anlaşma yapılan ülkelere giriş aşamasında vize almasına gerek kalmayacaktır. Tabi ki bunun için biri süre sınırlandırması da getirilmiştir. 30-90 gün arasında değişim gösteren bir süre kalmak isterseniz yeşil pasaport ile vizesiz giriş yapılmasına imkan tanınmaktadır. Bu pasaport sadece 5 sene boyunca geçerliliğini sürdürmektedir. Her 5 senede bir yenileme adımlarının da yerine getirilmesi istenmektedir. Yenileme işlemlerinin yerine getirilmesi için memurların sicillerine ilişkin olan belgelerini yeniden iletmeleri talep edilebilmektedir.

Vize harcı hesaplama aşamasında yapılan son zam ile beraber 80 Euro değerinde ödeme yapmanız talep edilmektedir. Bu ödemenin yanı sıra pasaport harcı ve defter bedeli gibi tutarları da seyahat harcamalarınıza dahil etmelisiniz. Tüm bu bedeller senelik olarak değişime tabi tutulmaktadır.

Uçaklarda Kaç Yaş Altı Ücretsiz

Bulgaristan vize talep adımlarında uçak biletlerini de aktif olarak sunmanız istenecektir. Çocuklarınıza da dilerseniz bilet alabilirsiniz. Dileyen kişiler de 0-2 yaş arası olan çocukların biletsiz olarak seyahat etme fırsatından istifade edebilir. Uçaklarda bebek- çocuklara yönelik prosedürlerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

 • 0-2 yaş grubu bebek yolcu olarak tanımlanmaktadır. Bebeklerin 2 yaşını kutlamamış olmaları gerekmektedir. Gerekli koşullar sağlanarak havayolu firmalarında seyahat etmelerine imkan verilmektedir.
 • Doğum gerçekleştikten sonra 48 saat içerisinde uçağa binmesine izin verilmemektedir. Bu alanda doktor raporu olsa dahi herhangi yeni doğan bebeklerin uçağa binmesi sağlıklı bulunmamaktadır. 7 günü dolduran çocukların uçağa kabul edilmesi mümkün kılınmaktadır.
 • Bebeklerden bir ücret alınmamaktadır fakat bebek bileti düzenlenir ve ebeveyne teslim edilir. Bu bebeklerin biri koltuk hakkı olmayacaktır. Anne babanın kucağında seyahat edeceklerdir.
 • Bebeklere muhakkak refakat eden biri olmalıdır. Bu refakatçi anne baba ya da 18 yaşından büyük herhangi bir kişi olabilir. 18 yaş kuralı sıkı sıkıya kontrol edilmektedir. Bebeğin sağlığına ilişkin bir sorun olmaması için kucakta olsa dahi bunun için özel olarak hazırlanmış olan özel bir kemer ile seyahat edebilmektedir. Özellikle iniş ve kalkış aşamalarında bu kemerin takılı olması gerekir. Yetişkinlerin uçuş sırasında sadece bir adet bebeğe refakat etme hakkı vardır. İki bebek yolcu için iki yetişkinin refakatçi olacak bulunması gerekmektedir. Yolculukta herhangi bir sorun olmaması için bu tür bir sınırlama getirilmiştir.
 • 2-7 yaş arasında olan çocukların da yanında refakatçi olması gerekmektedir. 7-12 yaş arasında olan çocukların ise kendi kendilerine yolculuk yapmasına imkan verilmektedir. Yanlarında herhangi bir refakatçi olması zorunluluğu getirilmemiştir. Bebekler için bir refakat hostesi ataması yapılmasa da 2-7 yaş grubu için refakat hostesi ataması yapılmaktadır. Bu hostesin atanmasının öncesinde çocuğun hangi lisanı konuştuğu, özel bir sağlık sorununun olup olmadığının da analiz edilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan ucuz mu; Türk Lirasının Bulgar Levasına karşı değer kaybettiği son günlerde çok ucuz olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Fakat konforlu bir tatil yapmak için diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça makul seviyede olduğunun da belirtilmesi gerekir. Çocuklarınız ile tatil yapabileceğiniz hem tarihi hem de doğal güzellikleri iç içe barındıran harika bir rota geliştirebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Ücreti

Konsolosluk artık randevulu şekilde hizmet vermektedir. Özellikle pandemi koşulları sebebi ile randevulu işlem akışının çok daha önemli bir hale geldiğinin belirtilmesi gerekir. Randevu olmadan konsolosluk işlemlerinin tamamlanmasına imkan tanınmayacaktır. Asıl amaç hem işlemlerin sorunsuz şekilde devam etmesini sağlamak hem de kalabalık ortamların oluşturulmasının önüne geçmektir. Konsolosluk başvurunuza istenen tüm belgeleri derlemiş şekilde gitmeniz gerekmektedir. Belgelerde bir eksiklik olması durumunda başvurunuz ret yanıtı alacaktır. Aldığınız randevu gün ve saatinde de değişim yapmanıza imkan verilmektedir.

Pasaport harcı yatan bankalar arasında Halkbank, Akbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank bulunmaktadır. Ödeme adımlarının tamamlanmasının sonrasında pasaportunuzu almaktan vazgeçmeniz durumunda, bu tutarın tarafınıza iade edileceği de bilinmelidir. Hem harç tutarı hem de defter tutarı pasaport almaktan vazgeçen kişilere sorun çıkartmadan iade edilecektir. Pasaport işlemlerinde de vize işlem akışında da pandemi sebebi ile bazı yavaşlamalar söz konusu olabilmektedir. Başvurularınızı tüm bu durumları dikkate alarak yapmanız sizin için çok daha verimli olacaktır.

Yabancı Çalışma İzni Harç Bedeli

Kişilerin Bulgaristan’dan ülkemize girmesinin sonrasında çalışmak için çalışma izni harç bedelini ödemesi gerekmektedir. Bu durum ve bedel sadece Türkiye2ye özel biri durum değildir. Birçok ülkede çalışmak ve yerleşmek için belirli bir harcın ödenmesi gerekmektedir. Harç bedeli 1017 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretin ödenmesinin akabinde size verilmiş olan makbuzu da muhafaza etmelisiniz. Ödeme adımları online olarak da kayıt altında tutulmaktadır. Fakat kişilerin ödeme adımını, sorunsuz bir biçimde yapması için harç bedelini ödediğine dair makbuzu da saklaması talep edilmektedir. Yabancıların çalışma izni almadan ülkede çalıştırılmaları yasaklanmıştır. Bu tür kişilerin tespit edilmesi durumunda sınır dışı edilecekleri de ayrıca belirtilmelidir. İstihdam eden işletmeler de idari ve adli para cezası ile karşı karşıya kalacaktır. Bir sonraki adımda ise iş yerine kapatma cezası dahi verilebilmektedir. Son senelerde ülkenin yoğun şekilde göç alması ile beraber kaçak işçi çalıştırma durumuna karşı alınan tedbirlerin çok daha sıkı bir hal aldığının da ayrıca belirtilmesi gerekmektedir. Yabancı çalışma izni hususunda güncellemeleri de takip etmelisiniz.

Bulgaristan Vize Ücreti S.S.S.

Bulgaristan vize ücreti ne kadar?
Bulgaristan kısa süreli vize almak isteyen kişiler bu istekleri doğrultusunda şart koşulan vize ücretini ödemek zorundadır. Harç bedeli yaklaşık olarak 65 Euro olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan seyahatine dair kısa süreli vizeye başvuranlar için 150 Euro harç ödemesi öne sürülüyo.

Bulgaristan turistik vize ücreti 150 Euro, ticari vize ücreti 200 Euro’dur. Bu ücretle birlikte 30 Euro olan vize merkezi ücretinin de ödenmesi gerekir.

Bulgaristan vize ücreti 60 Euro olmaktadır ancak değişmesi mümkündür.

Bulgaristan vizesi ne kadar 2022?
Bulgaristan vize ücreti başvuru yapılan vize türüne göre değişiklik göstermektedir. 15 gün geçerliliği olan vize ücreti 150 Euro olarak belirlenmiştir. Bulgaristan ticari vize ücreti 200 Euro’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×