Almanya Nüfusu 2022 - Eraytur
Eraytur Blog

Almanya Nüfusu 2022

Almanya bilinen resmi ismi ile Almanya federal Cumhuriyeti’dir. Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Almanya nüfus artış oranı ilgili istatistik istatistiklere göre yıllık olarak 0,2 oranındadır.

Almanya Nüfusu Ne Kadar?

Almanya nüfusu 2021 yapılan sonra istatistiklere göre toplam, 83 milyon 122 bin 899 şeklindedir. Almanya’da geçtiğimiz 2020 yılına göre nüfus artış yüzdesi yüzde 1,15 oranındadır. Almanya’nın iş ya da farklı faktörlerden dolayı göç alması, Almanya federal istatistik ofisinin öncü verilerine göre göçmenlerle beraber nüfusunun ciddi oranda artışa geçmesine neden olmuştur.

Almanya Nüfusu Yaş Ortalaması Nedir?

  • Almanya’da 80 yaş üstündekilerin 4,5 oranla artışa geçtiği görülmektedir.
  • 60 ve 79 yaş grubundaki kişilerde ise yüzdelik oran 0,5 şeklindedir.
  • 20 ve 59 yaş arasındaki genç, yetişkin ve yaşlılığa doğru ilerleyen kişilerde yüzdelik oran 0,4 şeklinde azalmıştır.

Almanya’nın nüfusu fazlası ile yaşlılardan oluşmaktadır. Almanya’da belirli bir yaşa gelindikten sonra gençler eğitim, evlilik ya da farklı sebeplerden dolayı istedikleri ülkeye göç edebilir. Bu yüzden yaşlı nüfusun kendi ülkesinde kalması ve gençlerin diğer ülkelere gitmesinden dolayı Almanya’daki nüfus, yaşlı nüfus olarak yer alır. 15,3 milyon olarak çocuk ve gençler arasında bir değer bulunur. Fakat bu değer her yıl aynı şekildedir. Net bir değişiklik görülmez. Ülke genelindeki yaş ortalamasına bakılacağı takdirde % 0,1’lik artışla 44 ve bu civarlarda ki yaş grubudur.

Almanya Nüfusu Kaçtır 2021?

Almanya’nın bilinen en kalabalık şehri, Berlin’dir. Berlin aynı zamanda Almanya’nın başkentidir. Almanya’nın nüfusu 2020 yılında yapılan istatistiksel değerlere göre 84 milyondur. Birleşmiş Milletler‘in verilerinde ise 2020 nüfusunun 83 milyon olduğu görülüyor. Almanya’da 1 yıl içerisinde bir milyon doğum gerçekleşmiştir. Fakat Almanya’da gençlerin ve yetişkinlerin iş, evlilik ya da eğitim gibi farklı sebeplerden dolayı ülke dışına çıkmaları, Almanya’daki nüfusun eridiğinin bir göstergesidir. Yaşlı oran fazladır. Bu yüzden Almanya dışarıdan göç kabul eden ülkeler içerisindedir. Göç kabul etmesi ile birlikte nüfusunda bir artış gerçekleşir. Almanya nüfusu yıllara göre az oranlarda farklılık oluşturur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×