Almanya Bayrağı - Eraytur
Eraytur Blog

Almanya Bayrağı

Almanya bayrağı kabul tarihi, 23 Mayıs 1949’dur. Burada milli bayrağın kabul edilmesi gerçekleşmiştir. Resmi bayrak olarak kabul edilmesi ise 7 Haziran 1950 yılında resmi sistemlere girmiştir. Almanya bayrağı lakabı, federal bayrak ya da ticaret bayrağı şeklindedir.

Almanya Bayrağı Renkleri

Almanya bayrağında yatay şekilde sıralanmış 3 adet şerit bulunur. Bu şeritler aynı ölçülerdedir ve sıralı olarak alt alta yer alır. Yukarıdan aşağıya doğru sıralanan şeritlerin renklendirmesi şu şekildedir;

  • Siyah
  • Kırmızı
  • Ve altuni renktedir.

Altuni renk diğer bir ifade ile altın sarısıdır. Almanya diğer bilinen ifade ile Almanya federal Cumhuriyeti’nin bayrağı, enlemesine 3 eşit parçaya sahip olan renklerden oluşur. Siyah, kırmızı ve altın sarısı renkler tam renk tonu ile birlikte Almanya bayrağındadır. Şeritlerdeki ölçümler gerek dikey ve gerek yatay çizgilere göre tamamen eşittir.

Almanya Bayrağı Anlamı

Almanya bayrağı kırmızı, siyah ve altın sarısı renklerden oluşur. 7 Haziran 1950 yılında Almanya Hükümeti’nin aldığı kararla birlikte renklerin anlamı şu şekildedir;

  • Parasızlıktan dolayı askeri üniformalar baştan aşağı siyaha boyanıp, sarı düğmelerin altındaki bez parçalarının kırmızı kalması sebebiyle Almanya bayrağının bugün oluşturulan renkleri ortaya çıkmıştır.

Askeri üniformalar parasızlıktan dolayı yani Almanya ekonomisinden dolayı tamamen siyaha boyanmıştır. Formalarda sarı düğmeler mevcuttur. Sarı düğmelerin hemen altında kırmızı parçaların kalmasından dolayı renklerin geçmişi bu şekilde kabul ediliyor. Almanya bayrağı İngilizcesi, German Flag olarak ifade edilir.

Almanya Bayrağı Renklerin Anlamı

Almanya bayrağındaki sıralı bir şekilde bulunan siyah, kırmızı ve altın sarısındaki renklerin anlamı şu şekildedir;

  • Beraberlik
  • Hak
  • Ve özgürlük olarak belirlenmiştir.

Yasal ulaşarak devletin resmi bayrağı olan Almanya bayrağı, enlemesine 3 eşit parçaya bölünmüş bir şekildedir. 7 Haziran 1950 yılında resmi bayrak olarak kabul edilmiş federal bayrak ya da ticaret bayrağı şeklinde farklı lakapları mevcuttur. Almanya’da sivil bayrak, hükümet bayrağı, dikey bayraklar ve askeri bayraklar olmak üzere aynı renklerde farklı boyutlarda bayraklar da yer alıyor. Ülke geçmiş zamanlarda oldukça fakir dönemler yaşadıkları için vatandaşın bayrağa olan sevgisi ve saygısı üst noktalardadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×