Belçika Vizesi Başvuru Rehberi (Detaylı) - Eraytur
Belçika Vizesi

Belçika Vizesi Başvuru Rehberi (Detaylı)

 

 • Avrupa’nın en ilgi çekici ülkelerinden bir tanesi olan ve her yıl binlerce turist alan Belçika’ya vize alabilmek önemli konulardan bir tanesidir.
 • Ülkenin en güzel merkezlerini ve kültürel yerlerini gezerek görmek isteyen kişiler öncelikle Belçika vizesi almalıdır.
 • Belçika vizesi almak için bazı evraklar hazırlamak ve bu evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamak gerekmektedir. Bu zorlu süreçte, uyulması gereken bazı hususlar bulunmaktadır.
 • Sizlere bu yazımızda Belçika vizesi hakkında gerekli evrakları, vize alma hakkında merak edilen detayları ve vize çeşitlerinin detaylarını hazırladık.
 • Detaylı yazımızı inceleyerek aradığınız soruların cevaplarını burada kolaylıkla bulabileceksiniz. Belçika’ya gitmek için vize almaya karar verdiyseniz ilk önce ne için gideceğinizi ve buna göre hangi çeşit vize almanız gerektiğini iyice öğrenmelisiniz. Böylelikle doğru şekilde yaptığınız vize başvuruları daha olumlu sonuçlanacaktır.

Belçika Vizesi Hakkında

Yıl içerisinde düzenlenen festivalleri ve eğlenceli insanlarıyla dikkat çeken Belçika, yıl içerisinde milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Belçika Vize İstiyor Mu?

Belçika, Schengen ülkelerinden biridir. Bu yüzden Belçika’ya gelebilmek için vize almak zorunludur. Ancak bazı durumlarda vizeden muaf olunabilmektedir.

Örneğin; Gri pasaportu, Diplomatik pasaportu ya da Yeşil pasaportu olan kişiler, en fazla 90 gün sürecek olan seyahatleri için vize almak zorunda değildir. Ayrıca bazı vize türlerinde Schengen vize alabilmek için 90 günü aşmamak şartıyla 180 gün içerisinde vize talebinde bulunmaları gerekir.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

 • Belçika vizesi başvurusu yapmak için Belçika Konsolosluğu’nun anlaştığı kurumlardan başvuru yapmak gerekir. Ancak Erasmus vizesi ya da D tipi vizesi gibi özel türlerine sahip olan kişiler, Belçika Büyükelçiliği veya Belçika Konsolosluğu’ndan doğrudan vize başvurusu yapmalıdır. 
 • Belçika vizesi alabilmek için pasaportun en fazla 10 yıl kullanılmış olması gerekir. Ayrıca pasaportun minimum iki sayfası boş olmalıdır.
 • Çünkü bu sayfalara başvuru sırasında Schengen etiketi yapıştırılacaktır. Belçika seyahati için kullanılan pasaport, seyahat bitiminden sonra 3 ay daha kullanılabilmelidir.

Belçika Vizesi Başvurusunda VIS Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

 • VIS yani Vize Bilgi Sistemi, Belçika vizesi başvurularında parmak izi taraması yapmaktadır. Biyometri işlemi olarak da bilinir. VIS uygulaması, 12 yaşından küçük çocuklar için geçerli değildir.
 • Ayrıca parmak izi alınamayacak durumda olan engelli kişiler, durumu açıklayan tıbbi raporu vize başvurusu sırasında vize danışmanlarına vermelidir.
 • Alınan parmak izi, Schengen ülkelerinde 5 yıl geçerlidir. Ancak bazı durumlarda tekrar parmak izi istenebilir.
Belçika vize başvurusu için güncel hazırlanan rehbere https://www.eraytur.com/belcika-vize/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Belçika Vizesi Başvurusunda İstenilen Belgeler Nelerdir?

Belçika vizesi için istenilen belgeler, vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Ancak tüm vize türlerinden ortak olarak istenilen belgeler;

Bazı vize türlerinde ek belgeler de istenmektedir. Başvuru sırasında belgelerin eksiksiz olması önemlidir.

Vize Türünü Belirlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Belçika vizesi başvurusu sırasında belgelerin tam olabilmesi ve başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi için vize türünün doğru belirlenmesi gerekir.

 • Belçika’ya iş amacıyla gidiliyorsa Belçika ticari vizesi, gezi ve eğlence amaçla gidiliyorsa Belçika turistik vizesi, başka bir ülkeye Belçika üzerinden gidilecekse Belçika transit vizesi, daha iyi bir eğitim görmek için gidiliyorsa Belçika eğitim vizesi, Belçika’da yakınlarını görmek için gidiliyorsa Belçika aile ve seyahat vizesi seçilmelidir. Bu örnekler çoğaltılabilir.
 • Belçika Konsolosluğu, ülkeye girecek olan kişileri vize çeşitlerinden tanır. Ülke içerisinde ona göre ayrıcalıklar verir. Ayrıca ülke güvenliğini sağlamış olur. Belçika vize başvuru reddinin nedenlerinden biri, vize türünün yanlış belirlenmesidir. Vize türü yanlış belirlendiğinde istenilen belgeler de yanlış verilmiş olur. Belçika Konsolosluğu, kişiyi yeterince tanıyamaz ve başvuruyu reddeder.
 • Belçika vizesi başvurusunda vize türüne göre ek belgeler istenmektedir. Örneğin; Belçika eğitim vizesini almak isteyen kişi; eğitim görmek istediği okulu kazandığına dair belge ya da davetiye, öğrenci belgesi, varsa diploma ve not çizelgesini gösteren belgeyi de istenilen belgeler arasına eklemelidir. Ayrıca eğitim süresi boyunca masraflarını karşılayabileceğine dair bir doküman da iletmelidir.
 • Belçika ticari vizesi almak isteyen kişiler; ülkede firmanın ne iş yapacağını açıklayan mektubu, vergi levhası fotokopisini, firmanın imza ve kaşesinin bulunduğu belgeyi ve çalışan ise sigorta evraklarını belgelere arasına koymalıdır.

Belçika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

 • Belçika vizesi alabilmek için iki randevu almak gerekir. Bu randevulardan ilki istenilen belgelerin içinde bulunduğu dosyanın teslimi içindir. İkincisi ise VIS yani parmak izi randevusudur. Vize alımında bir sorun yaşamamak için Belçika seyahatinden minimum bir ay önce Belçika vize başvurusu yapılmalıdır.
 • Randevulara zamanında gelinmesi önemlidir. Schengen ülkelerinde randevuya zamanında gelinmediğinde randevu iptal olur. Tüm işlemlerin tekrar yapılması gerekir. Ancak ücret ödenmez.
 • Randevu sırasında teslim edilen belgelerin eksik olması ya da yanlış doldurulması da sonucu olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde oldurulması gerekir. Belçika vize başvuru reddinin nedenlerinin başında başvuru formunun eksik ya da yanlış doldurulmasıdır.

Belçika Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belçika vizesi, başvurusunun sonuçlanma süresi duruma göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle 7-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Belçika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’nin yoğunluğuna göre bu süre uzayabilir.

Belçika Aile Birleşimi Vize

Belçika aile birleşimi vizesi yabancı uyruklu kişilerin Belçika’da 90 günden fazla kalabilmesini sağlayan uzun dönem vize olarak adlandırılır. Aile Birleşimi Vizesi Belçika vatandaşı olan bireylerin aile verdi olarak Belçika’da uzun dönem yaşamaları işin kullanılmakta olan vize türlerindendir.

Belçika aile birleşimi değişen ve güncellenen şartlar eraytur.com/belcika-aile-birlesimi/ adresinde paylaşılmıştır.

Belçika Vize Ücretleri

Belçika Turistik Vize  80 EURO
Belçika Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 EURO
Belçika Ticari Vize 80 EURO
Belçika Aile Birleşimi Vizesi 80 EURO

Belçika Vize Danışmanlık Ücretleri

Belçika vize başvurularını kolay bir şekilde gerçekleştirmek isteyen kişiler için danışmanlık hizmet bedeli 30€’ dur. Bu hizmetler;

 • Telefonda sınırsız destek hizmeti.
 • Vize uzmanıyla ön başvuru hizmeti.
 • Kişiye özel evrak listesinin gönderimi.
 • Randevuyu özel olarak alma hizmeti.
 • Karşılama hizmeti.
 • Fotokopi ve çıktı işlemlerinin hizmeti
 • Başvuru dosyasının hazırlanması hizmeti

Belçika 0-6 Yaş Arası Vize Ücretleri

Belçika seyahatlerinde 0-6 yaş arası çocuklardan ücret talep edilmemektedir.

Belçika 6-12 Yaş Arası Vize Ücretleri

Belçika seyahatlerinde 6-12 yaş arası çocuklar için 227.50 TL ücret alınmaktadır.

Belçika vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna eraytur.com/belcika-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Belçika Vizesi Reddi Nedenleri Nelerdir?

Belçika vizesi, birçok nedene bağlı olarak olumlu sonuçlanmayabilir. En çok reddedilme nedenleri;

 • Belgelerin eksik olması
 • Başvuru formundaki bilgilerin yanlış olması
 • Vize türünün yanlış belirlenmesi
 • Gösterilen banka hesabında yeterli miktarın olmamasıdır.

Belçika vize başvurusu reddedilen kişi, temyize gitme hakkında sahiptir. Belçika Konsolosluğu’na, başvuru ret kararını, ret kararının nedenleri açıklayan yazılı bir mektup göndermelidir. Yazı dili, İngilizce olmalıdır.

Belçika vizesi reddedilen kişilerin vize harcı iade edilmez. Çünkü vize harcı, başvurunun incelenmesi için kullanılır.

Belçika vize reddi aldıysanız, itiraz ve itiraz dilekçesi için https://www.eraytur.com/belcika-vize-reddi/ adresini ziyaret etmelisiniz.

Belçika Vize Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Belçika vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanması için birçok kritere dikkat etmek gerekir. Bu kriterlerin eksik ya da yanlış yapılması, başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

 • Vize türü doğru belirlenmelidir. Yanlış vize türünün belirlenmesi, başvuru incelemesinde yanlış belge ya da belge eksikliği nedeniyle başvur reddinin verilmesine neden olur.
 • Başvuru formu, doğru bir şekilde şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca şahsi olarak bilgiler yazılmalıdır.
 • Randevuya zamanında gidilmelidir. Randevuya zamanında gidilmediğinde randevu iptal olur ve tüm işlemler tekrarlanır.
 • İstenilen belgeler, dikkatli okunmalıdır. Başvuru sırasında verilen dosyada, tüm istenilen belgeler olmalıdır.
 • Vize ücreti, istenilen şekilde yatırılmalıdır. Aksi halde başvuru yapılamaz.
 • Schengen C tipi vize başvuruları, sadece Belçika Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.
 • Belçika vizesinde sorun yaşayan kişiler, yetkili vize merkezlerinden yardım isteyebilir. İstenilen evrakların kargo ya da posta yoluyla göndererek başvuru öncesinde belgelerin incelenmesini sağlamış olur.
 • Belçika, Schengen ülkesi olduğu için Schengen vizesi olmayan kişiler, ülkeye giremez. Ayrıca pasaportun en az iki sayfasının boş olmasına dikkat edilmelidir.

Belçika vizesi hakkında bilinmesi gerekenler bunlardır. Kurallara dikkat edildiğinde ve belgeler eksiksiz verildiğinde Belçika vizesinin olumlu sonuçlanma ihtimali yüksektir. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında vize merkezlerinden yardım alınabilir.

Belçika Konsolosluklar

Belçika Konsolosluklar

Belçika Başkonsolosluk Adresi

Sıraselviler Cad, No: 39 Taksim – İstanbul – Türkiye

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Görev Yetki Alanı

İstanbul, Trakya, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma saatleri

Pazartesi – Cuma 09.00 – 12.30 ve 13.15 – 16.30

İstanbul Belçika Başkonsolosluğu Schengen Vize Bölümü

Pazartesi-Cuma 9.00 – 11.30 ve 13.30 – 15.00

Belçika Başkonsolosluğu İstanbul Ulusal vize

Pazartesi-Cuma 9.00 – 11.30 ve 13.30 – 15.00

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu Adres

Gaziosmanpaşa Bul. Batı İş Merkezi No:10/1 K:6 D:607 Alsancak İZMİR

Belçika İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Çanakkale

Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu Adres

Yenigöl Mah., Serik Cad., No:64/2 Palome Hotels.ANTALYA

Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Isparta, Burdur, Antalya

Belçika Gaziantep Fahri Konsolosluğu Adres

2.Organize San.Bölge Vali Muammer Güler Blv  No:25 Başpınar GAZİANTEP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×