Belçika Turistik Vize Şartları Ve Gerekenler - Eraytur
Belçika Vizesi

Belçika Turistik Vize Şartları Ve Gerekenler

Belçika turistik vize şartları hakkında en güncel yayımlanmış rehberdir. Bu rehberde aşağıdaki başlıklar hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Belçika Turistik Vize

Belçika Turistik Vize

Belçika şehirlerini ve kültürünü yakından incelemek ve burada bir süreliğine gezi yapmayı planlıyorsanız Belçika turistik vizesini almanız gerekmektedir. Turistik vize sizlere ülkeyi gezmek için olanak sağlamaktadır.

Belçika’ya turistik vizeyle gitmek istiyorsanız bazı evraklara ihtiyacınız olmaktadır. Bu vize ile Belçika’da en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Tüm bordo pasaport sahipleri Belçika’ya gitmek istediklerinde seyahat nedenine bakılmaksızın vize almaları zorunludur.

Belçika Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Schengen vizesi olarak bilinen kısa süreli Belçika turistik vizesi, tüm Belçika seyahatlerinde gerekli olan vize çeşididir. Belçika turistik vize ilk alımında seyahatinizi en fazla 30 gün yapmanızı sağlarken sonraki alımlarda bu zaman 90 güne kadar çıkabilmektedir.

 • Öncelikle turistik vize için, Belçika vize başvuru formunu doğru ve eksiksiz biçimde tamamlamak gerekmektedir. Başvuru formunda ıslak imzanızın olması gerekmekte ve başvuran kişi reşit durumda değilse ebeveyn imzasının başvuru formunda olması gerekmektedir.
 • Belçika’nın anadillerinden biri ile veya İngilizce olarak doldurulmuş ve ıslak imza olması gereken Schengen vize talebi dilekçesi olmalıdır.
 • En geç 10 yıl önce çıkarılmış ve seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunması gereken, sayfalarından iki tanesinin boş olması ve hasarsız şekilde pasaportunuzun bulunması gerekmektedir.
 • Kimliğinizin iki taraflı fotokopisi evraklar içinde bulunmalıdır.
 • Son üç yıl içerisinde alınan tüm Schengen, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, AB vizelerinin birer fotokopisi bulunmalıdır.
 • 35mm genişlik ve 45mm uzunluk boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf gerekmektedir. Bu fotoğraflar en geç 3 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve daha önce vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Noter tasdikli muvafakatname bulunmalıdır.
 • Finans durumunu gösteren belgelerin bulunması gerekmektedir. Kaşe ve imzalı bir şekilde son 3 ay içerisindeki maaş bordroları bulunmalıdır. İçinde en az 3000 TL mevduat bulunması gereken ve aktif şekilde olan banka hesabının 3 aylık tüm hesap özeti bu evraklara eklenmelidir. Bulunuyorsa ev tapusu ve araç ruhsatı ve kredi kartı ekstreleri gibi tüm ek gelir belgelerini bu finans belgelerinin arasına koymanız gerekmektedir.
 • Adresinizin ayrıntılı şekilde yazıldığı ve evli kadınlar için bekarlık soyadı bilgilerini içermekte olan Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin eksiksiz şekilde bulunması gerekmektedir.
 • Çalıştığınız kuruma veya işverene çalışmayı gösteren belgeler bulunmalıdır. Öğrencilik durumunda Belçika seyahatleri tarihlerinde okuldaki yetkili kişilerinden bu süreler içinde okuldan izinli olduğunu belirten izin yazısı bulundurmalıdır. Seyahatte yanında olacak ebeveynden, seyahat detaylarını ve tüm masrafların kendisi tarafından karşılandığına dair Taahhütname gösterilmelidir.
 • Bağlı bulunulan kurumlara ait belgelerin eksiksiz şekilde bulunması gerekiyor. Faaliyet belgesi, vergi levhası, şirketin ticaret sicil gazetesi şirketi bulunan kişilerde başvuru esnasında gösterilecek belgelerdir. Kişinin çalıştığını gösteren belge bulunmalıdır.
 • Başvuran kişi Schengen ülkelerine seyahat gerçekleştirecekse üçüncü ülke gezisinin detaylarını açıklayan dilekçe hazırlamalıdır.
 • Vize başvurunuzdan önce ayarlamasanız bile kalacağınız yere ilişkin ulaşım ve rezervasyon bilgileri evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Geçerlilik süresinin seyahat tarihinin başlangıcının bir gün öncesinden, bitiş tarihinden ise bir gün sonrasında olan ve en az 30 bin Euro teminatlı uluslar arası bir seyahat sağlık sigortası poliçesi gerekmektedir.
 • Yabancı uyruklu kişiler en az 6 ay geçerlilik zamanı bulunan çalışma izinlerinin ve ikamet bilgilerinin fotokopisi istenmektedir.
Mutlaka Oku! Mesleğinize göre detaylı evrak listesi Belçika Vize Evrakları

Belçika Turistik Vize Ücretleri

Bu ücret çeşitli durumlara göre değişkenlik göstermektedir. Vize süresi, giriş sayısı ve özel durumlara göre Belçika turistik vize ücretleri değişkenlik göstermektedir. Vize ücretlendirmesi Büyükelçilik tarafından güncel şekilde her yıl duyurulmaktadır. Vize harcı olarak alınan bu ücretlendirme idari ve tasdik ücret toplamıdır. Tek girişli ve kısa süreli vize alımlarında bu ücret 105 Euro olarak belirlenmiştir.

Tercüme ve danışmanlık için alınan ve ya seyahat sigorta ücretleri bu rakama dahil değildir. Vize şartları gereği başvurunuz sisteme girildiği anda olası bir vazgeçme durumunda para iadesi yapılmamaktadır. Başvurunuzun ret alması durumunda da iade yapılmamaktadır. Bu nedenle evraklarınızın eksiksiz, doğru ve niteliğinin iyi olmasına dikkat etmelisiniz.

Belçika vize ücretleri yeni yıl ücret tablosuna https://www.eraytur.com/belcika-vize-ucreti/ sayfasından ulaşabilirsiniz..

Belçika Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Belçika turistik vize başvuruları ortalama 7 ile 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Belçika vizesinin kaç gün içerisinde çıktığı tamamen Belçika Konsolosluğu’nun yetkisindedir. Vize başvurularının yoğun olarak yapıldığı dönemlerde ve resmi tatil günlerine denk gelen zamanlarda turistik vizenizin çıkış süresi uzayabilmektedir.

Belçika Turistik Vize Formu

Belçika turistik vize formu 4 sayfadan oluşmaktadır. Bu form başvuran kişinin hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesine yardımcı olmaktadır. Vize başvurularında, başvuran kişilerin hakkında detaylı bilgi alınabilmesi için formda bulunan bilgileri doğru şekilde yazılmış olması çok önemlidir. Bu formlar doldurulurken yazınızın okunaklı ve tükenmez kalemle yazılarak imza atılması gerekmektedir. Formunuzu Türkçe dilinde doldurmak istiyorsanız Türkçe karakter kullanmanızda bir sorun bulunmamaktadır.

Belçika Turistik Vize Dilekçe Örneği

Sechengen bölgesinde bulunan ülkelerden birisi olan Belçika vizesi yazılırken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar ve bu dilekçede bulunması gereken bazı bilgilere yer verilmesi gereklidir. Bu dilekçe, başvurunuzu doğrudan etkilemektedir.

Belçika kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/belcika-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz..

Belçika turistik vize dilekçesi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Dilekçe yazılırken Belçika’nın resmi dilleriyle (Fransızca, Flemenkçe ve Almanca) veya İngilizce şekilde yazılabilmektedir.
 • Dilekçe içerisinde adınız, soyadınız ve pasaport numaranız doğru şekilde bulunmalıdır.
 • Dilekçeye dilekçenin yazıldığı tarihi eklemeniz gerekmektedir.
 • Belçika Başkonsolosluğu’na veya Belçika Büyükelçiliğine hitap edilerek yazılmalıdır. Yapacağınız başvuruyu hangi ilde müracaat ettiyseniz o büyükelçilik veya başkonsolosluk.
 • Seyahat başlangıç ve bitiş tarihlerini net bir şekilde dilekçe içerisinde belirtmeniz gerekmektedir.
 • Öncesinde yapmış olduğunuz seyahatlerden ve ret ile karşılaşmışsanız bu durumu dilekçenizde belirtiniz.
 • Konaklamanızın ayrıntılarını ve seyahat amaçlarınızı detaylı bir şekilde yazmanız gerekmektedir.
 • Seyahat içerisinde varsa gideceğiniz diğer ülke veya ülkeleri dilekçe içerisinde yazmanız gerekmektedir.
 • Meslek bilgilerinizi dilekçe içerisinde belirtmeniz gereklidir. Tüm gelir kaynaklarınızı ve varsa sponsorunuzu eklelisiniz.
Belçika vizesi için yeni yılda belirlenen evrak listesine için https://www.eraytur.com/belcika-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×