Belçika Gezilecek Yerler - Eraytur
Belçika Vizesi

Belçika Gezilecek Yerler

Avrupa Birliği’nin birçok kurumuna ve yönetim birimine ev sahipliği yapan Belçika, Avrupa’nın gizli kalmış ülkelerinden biridir. Avrupa’nın mimari yönden en önemli ülkesi olarak kabul edilen ve Unesco Dünya Mirası Listesine üç tane şehri alınmış olan Belçika aynı zamanda festivaller ülkesi olarak da biliniyor.

Yıl içinde çok sayıda festivalin gerçekleştiği ülke aynı zamanda gastronomi festivaline de ev sahipliği yapıyor. Mutfağı ile de ünlü olan Belçika, NATO Karargahına da ev sahipliği yapıyor. Belçika seyahatinizde gezmeniz gereken yerler şu şekildedir.

Belçika Gezilecek Yerler

Belçika Seyahat Rehberi

1 ) Grand Palace

Avrupa ülkeleri arasında en güzel meydan olarak kabul edilen ve dinamizmi ile insanı kendine çeken Grand Palace, ihtişamlı tarihi yapıları, Orta çağ mimarisine sahip olan belediye Binası, Brüksel Kent Müzesi gibi yapılar ile çevrili olan özel bir meydan. Film setlerinden bir sahne gibi görünen ancak gerçek olduğuna gezdiğinizde inanabileceğiniz Grand Palaca, aynı zamanda çok sayıda festivalin yapıldığı bir meydan. Brüksel’de yapılan festivallerin tamamı bu meydanda yapılıyor. Belçika Bira İmalatçıları Müzesi, bira üretiminde kullanılan araç ve gereçlerin yer aldığı özel bir müze olup Meydan çevresinde yer alan binalardan birinde yer alıyor. Avrupa Çiçek Halı Festivali bu meydan da yapılan en geniş katılımlı festival olarak biliniyor Belçika seyahatinizde Grand Palace mutlak

2 ) Manneken Pis ( İşeyen Çocuk Heykeli )

17 yy yapılan ve günümüze kadar defalarca çalınan bir heykel olan İşeyen Çocuk heykeli, 61 cm uzunluğunda bir çeşme olarak tasarlanmış. Grand Palaca meydanına çok yakın bir konumda olan heykel Belçika seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılar arasında yer alıyor.

3 ) Brüksel

Birçok tarihi yapıya, meydana, kiliseye, katedrale sahip olan şehir aynı zamanda Avrupa Birliği başkenti olarak a biliniyor. Muhteşem bir saraya ev sahipliği yapan, hızlı tren seferleri ile birçok Avrupa ülkesi başkentine ulaşabildiğiniz Brüksel aynı zamanda 17 yy inşa edilmiş olan bir yapıyı tren garı olarak kullanıyor. İnsanı dehşete düşürecek bahçelere sahip olan şehirde Grand Palace, İşeyen Çocuk Heykeli, Atomium Heykeli, Mini Europe müzesi, St. Michael Katedrali, St. Gudula Katedrali, Brüksel Kraliyet Sarayı, muhteşem mimariye sahip olan Hotel de Ville, Cinquantenaire Parkı, Kraliyet Güzel Sanatlar Parkı, Basilica of the Sacres Heart, Belçika Karikatür Müzesi, Auroworld, Galeries Royales Saint Hbett gibi kültür ve sanat yapıları, müzeleri yer alıyor. Her analamda kültüre ve sanata doymanızı sağlayan Brüksel, Belöika seyahatinizde mutlaka gezmeniz gereken bir şehir olup şehirde yer alan yapıları da mutlaka ziyaret etmeniz, görmeniz gereken öze bir yerdir.

4 ) Brugge

Uzun kanallar çevresinde kurulu bir şehir olan ve içinden nehir geçen şehirler listesinde bulunan Brugge, romantik bir şehir olup aşıklar için özel bir tatil bölgesidir. Büyüleyici bir mimariye sahip olan şehirde çok eski tarihli yapılar yer alıyor. 15 yy mimarisi ile inşa edilmiş kanallar günümüzde sağlıklı bir şekilde kullanılmaktadır. Kanallar, şehrin sokakları gibi yapıların arasında geçtiği için oldukça romantik anlar yaşayabiliyorsunuz. Şehirde yer alan kiliseleri ve katedralleri mutlaka ziyaret etmelisiniz Şehirde 13 yy yapısı olduğu bilinen, yıkıldığı için 16 yy tekrar inşa edilmiş olan Brugge Katedrali iki farklı mimariye sahip olan bir katedral olma özelliğine sahip. Şehrin içinden geçen kanallarda ve nehirde tekne turları yapabiliyorsunuz. Kısa tatiller için ideal bir turistik şehir olan Brugge, Belçika seyahatinizde mutlaka uğramanız, ziyaret etmeniz ve gezmeniz gereken bir şehirdir.

5 ) Gent

Orta Çağ kenti olan ve günümüzde bu özelliğini koruyan bir şehir olan Gent aynı zamanda Belçika’nın en önemli turizm merkezidir. Schelde Nehri ve Lys Nehirlerinin birleşim alanında kurulmuş olan şehir çok sayıda festivale de ev sahipliği yapıyor. Ghent Festivali, Ghent Jazz Festivali ve Ghent Uluslararası Film Festivali şehirde düzenli olarak gerçekleştirilen festivellerdir. Orta Çağ mimarisi ile inşa edilmiş ve günümüzde de korunma altına alınmış olan yapılar nehrin iki tarafında yer alıyor. Nehir boyunca uzanan yürüyüş yolları aynı zamanda şehrin de meydanı konumunda. Bu şehir Belçika gibi Avrupa’nın da küçük, butik tatil şehirlerinden biri olduğu için Belçika ziyaretinizde mutlaka Gent şehrini ziyaret etmelisiniz.

6 ) Anvers

Belçika’nın Brüksel’den sonra en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahip olan Anvers, aynı zamanda Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olma özelliğine de sahiptir. 12 yy da inşa edilmiş şehirde Gotik mimari, Romanesk mimari, ortaçağ mimari ve modern mimari yapıları bir arada bulunuyor. Avrupa’nın ikinci büyük limanına sahip olan şehirde gezebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı, heykel, resim müzesi, heykel müzesi, ulusal müze yer alıyor. Şehrin eski kent meydanı aynı zamanda günümüzde de kullanılan meydanı durumunda. Şehirde yürüyerek keyifli bir şehir turu yapabiliyor, meydan çevresinde yer alan tarihi yapıları ve heykelleri görebiliyorsunuz. Müzeler haftanın her günü açık olduğu için dilediğiniz gün gidip müzeleri de gezebiliyorsunuz.

7 ) Leuven

15 yy kurulmuş olan Leuven Katolik Üniversitesine ev sahipliği yapan Leuven şehri, günümüzde de Avrupa’nın en önemli öğrenci şehirlerinden biri olma özelliğine sahip. Şehri aynı zamanda 1. Ve 2. Dünya savaşlarından zarar görmüş, tahrip olmuş sonra tekrar kurulmuş bir şehir olma özelliğini de taşıyor. Orta çağ mimarisinin belirgin olarak ön planda olduğu, kent meydanında yer alan tarihi yapıların yönetim binaları olarak kullanıldığı şehirde lale festivalleri de düzenli olarak yapılıyor. Leuven Katedrali, günümüzde Avrupa’nın en büyük katedralleri arasında yer alan, turistlerin gezebileceği bir katedral olduğu için Belçika gezinizde mutlaka bu katedrali gezmelisiniz.

8 ) Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

15 yy da inşa edilen bir yapı olan, Belçikalı sanatçılar tarafından yapılmış eserlerin sergilendiği özel bir müze olan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi, altı farklı bölümden oluşan ve ana sergi binası ile birbirine bağlanan bir yapıdan oluşuyor. Ortalama olarak 3 saatte gezebileceğiniz güzel sanatlar Müzesi Belçika’nın sembolik yapıları arasında olup, şehrin sanat ve kültür şehri olmasına katkı sağlayan özel bir yapıdır. Gotik mimariye sahip olan ve cam tavanı ile dönemin modern tasarımlarından biri olarak kabul edilen yapı her detayı ile sizi kendisine hayran bırakıyor.

9 ) Brüksel Kraliyet Sarayı

1783 yılında yapımına başlanmış olan, 1900 yılına kadar yapımı devam eden bina, 117 yılda inşa edilmiştir. Muhteşem bir mimariye sahip olan, kraliyet aile fertlerinin yaşadığı bir yapı olarak ünlenen ve günümüzde de kraliyet fertlerinin ikame ettiği binanın bir kısmı ziyaret açık durumda olup 34 farklı bölümden oluşmaktadır. Belçika tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz Musse Belvue, Kraliyet Sarayı’nın bir bölümünde faaliyet gösterdiği için geziniz sırasında burayı da ziyaret edebiliyorsunuz. Brüksel’in mimari yapıları arasında ilk sırada yer alan ve görsel olarak insanı kendisine hayran bırakan Kraliyet sarayı aynı zamanda geniş bahçelere sahip olup, bu bahçeleri yıl boyunca ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz.

 Belçika Mutfak Kültürü

Orta Avrupa ülkesi olan Belçika, tarihi ve turistik özellikleri ile birlikte mutfak kültürü ile de turist çeken bir ülkedir. Yerel lezzetlerinin yanında geleneksel yemeklere de sahip olan Belçika mutfak kültürü aynı zamanda dünya mutfağına da yemekler ve lezzetler kazandırmış bir mutfak kültürüne sahiptir. Lezzetli ana yemekleri, mükemmel tatlara sahip sokak lezzetleri, yerel tatları, deniz ürünleri ve et yemekleri ile sizi kendinizden geçirecek olan Belçika mutfağından tatmanız gereken lezzetler şu şekilde sıralanabilir.

1 ) Boulettes

Belçika mutfağında yer alan ve ana yemeklerden biri olan Boulettes, domates sosları ile harmanlanmış olan bir çeşit köfte yemeğidir. Kuzu eti, sığır eti ile yapılan bu yemek isteğe göre domuz eti ile de yapılabiliyor. Anvers ve Gent şehirlerinde ve bu bölge de domuz eti ile tercih edilen Boulettes, diğer bölgelerde de genel olarak sığır eti ile tercih ediliyor. Domates salçası kullanılarak elde edilen, çok sayıda baharatın yer aldığı domates sosu ile servis edilen yemeğin yanında patates cipsi veya makarna servis ediliyor. İsteğinize göre servis edilen yemek enerji deposu olarak görülüyor. Bir serviste 10 adet ceviz büyüklüğünde köftenin yer aldığı Boulettes, doyurucu bir yemek olup her şehirde, her restoranda karşınıza çıkabilecek bir ana yemektir. Yerel halk tarafından da evlerde yapılan bu yemek bira eşliğinde tüketilmektedir. Belçika seyahatinizde bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

2 ) Caricoles

Brüksel ve Brugge kentlerinde çok fazla tüketilen bu lezzet aynı zamanda sokak lezzetleri arasında yer alan ve atıştırmalık olarak kabul edilen bir lezzettir. Deniz salyangozu ile yapılan Caricoles, haşlanmış deniz salyangozlarının özel soslar ile servis edilmesidir. Sandviç ekmekleri arasında servis edilen, soslar dışında salata eşliğinde yenilen bu lezzet, yerel bir lezzet olup tüm publarda, restoranlarda, kafelerde ve sokak satıcılarında bulabileceğiniz bir lezzet. Ülkenin denize kıyısı olan şehirlerinde çok yoğun olarak tüketilen bu lezzet diğer şehirlerde de yoğun olarak tercih ediliyor. Yemesi çok keyifli olan bu lezzeti tüketirken yanında şarap içebilir veya alkollü içeceklerden birini de tercih edebilirsiniz.

3 ) Choux de Bruxelles ( Brüksel Lahanası )

Brüksel kenti ile özdeşleşmiş bir sebze olan Brüksel lahanası farklı pişirim teknikleri ile yapılan özel lezzetlerden biridir. Ülkenin başkentinde kaz yağında kızartılarak pişirilen bu lezzet farklı kentlerde ise haşlama usulü ile pişiriliyor. Sığır eti veya domuz eti ile kavrularak da yenilen veya sadece haşlanmış olarak size servis edilen, nar ekşisi, ve soslar ile karamalize edilerek sizlere sunulan Brüksel lahanası farklı sebzeler ile birlikte te pişiriliyor. Özel bir sebze olarak yetiştirilen bu sebze aynı zamanda balık yemeklerinde de kullanılıyor. Yemek yemek için oturacağınız restoranda menü d eyer alan birçok yemeğin içinde Brüksel lahanasına rastlayabiliyorsunuz. Belçika genelinde çok sevilen bir lezzet olan Brüksel Lahanası, ülkenin tüm şehirlerinde tüketilen ve haftada birkaç kez pişirilen bir lezzet olup dünya mutfağına armağan edilmiş bir lezzettir.

4 ) Eel

Yılan balığı ile yapılan bir lezzet olup her damak tadına uygun olmayan bu lezzeti yemeden önce bilgi almanız gerekiyor. Patlıcan ve marul sosları ile servis edilen bu lezzet, yılan balığının pişirilme derecesine göre farklı isimler ile anılıyor. Yılan balığının tava da kızartılması ile elde edilen bu lezzet aynı zamanda fırında da yapılıyor. Patates haşlaması ile servis edilen bu yemek Brüksel de enginar eşliğinde, Brugge’da ise sade şekli ile servis ediliyor. Yılan balığının türüne göre de farklı tatlara sahip olan yemek hemen hemen her şehirde bulabileceğiniz restoranların menülerinde görebileceğiniz bir yemektir. Yemesi keyifli bir yemek olsa da yemeden önce bilgi almanızda fayda var.

5 ) Moules Frites

Balık ve cips yemeğinin midye ile yapılanı olan Moules Frites, Midye severlerin çok keyifle yediği bir lezzettir. Midyelerin haşlanmış hali ile de servis edildiği bu lezzet tüm restoranlarda, sokak satıcılarında, kafelerde bulabileceğiniz bir lezzettir. Patates cipsi ile birlikte servis edilen bu lezzet brokoli sosu, ketçap, hardal, mayonez ile birlikte servis ediliyor. Hemen hemen her köşe başında bulabileceğiniz ve atıştırmalık, garnitür olarak da tüketebileceğiniz bu ara yemeği Belçika seyahatiniz sırasında mutlaka denemelisiniz.

6 ) Stoemp

Kökeni çok eskilere dayanan bir ana yemek olan Stoemp, domuz etinden elde edilen sosisin patates püresi, havuç salatası, pırasa rendesi ile servis edildiği özel bir yemektir. Patates püresi yapılırken içine havuç ve pırasa eklenerek yapılan bu yemek Avrupa ülkelerinin tamamında restoran menülerinde yer alıyor. Sosis olarak domuz eti yerine isteğe bağlı olarak sığır eti de tercih edilebiliyor. Yapımı kolaya olan ve basit bir lezzet olduğu halde ana yemek olmasının temelinde çok eski tarihlerden beri Belçikalıların severek yapıp yedikleri bir lezzet olması yer alıyor. Karbonhidrad ve protein bakımından zengin bir yemek olan Stoemp aynı zamanda lif içeriği bakımından da oldukça zengin bir yemektir.

7 ) Belçika Peyniri

Avrupa’da çok sayıda ülke de peynir üretimi yapılıp farklı lezzetlere sahip peynirler yemek olarak tüketilmektedir. Belçika’da yerel ve ulusal lezzetler arasında yer alan Belçika peyniri birçok yemeğin yanında garnitür olarak servis edilen veya sade bir şekilde tüketilen bir lezzettir. Belçika peyniri yapıldıktan sonra 6 aya kadar dinlendirilmesi gereken ve 6 ay sonra tüketilen bir peynir çeşidi olan Belçika Peyniri, yemeklerde ara yemek olarak, içeceklerin yanında meze olarak veya garnitür olarak tüketebileceğiniz bir peynir türüdür. Peynir mağazalarında satılan Belçika peynirini Belçika seyahatinizde mutlaka denemeli, farklı bir lezzet olan bu peynir ile tanışmalısınız.

8 ) Çikolata

Belçika çikolatası, ülkenin sembolü haline gelen, simgeleşmiş bir lezzet olup tatlıların yapımında, sade olarak veya pastalarda kullanılıp tüketilmektedir. Dünya genelinde yer alan çikolata türlerinden çok farklı olarak, değişik aromalar ile elde edilen ve Belçika’ya özgü tatlar ile üretilen çikolatalar arasından secim yapmakta zorlanabilir, fındık, fıstık, ceviz, nohut gibi farklı tatlar ile birleştirilerek üretilen bu çikolataları tatlı niyetine tüketebilirsiniz. Ülkenin her yerinde üretilen ve tüketilen bir lezzet olan Belçika çikolatası, seyahatiniz sırasında her dükkanda, markette veya restoranda size sunulacak özel bir lezzettir.

9 ) Waffle

Dünya genelinde tüketilen bir lezzet olan Waffle, Belçika’da doğmuş özel bir lezzet olup Belçika’dan dünyaya yayılmıştır. Dünya genelinde yapılış tarzından çok farklı tarzlarda yapılan ve yerel meyveler ile servis edilen waffle, çikolata sosu, krema ile tüketebileceğiniz bir lezzet. Kahve eşliğinde veya sade bir şekilde tüketebileceğiniz bir tatlı olan waffle Belçika genelinde her şehirde ve her kasaba da bulabileceğiniz bir lezzettir.

10 ) Belçika Birası

Ülkenin sembollerinden biri olan Belçika Birası, ülke genelinde su gibi tüketilen bir içecektir. Belçika genelinde 1000 farklı türde yapılan Belçika birası, çok farklı aromalar ile yapılan Belçika birasını denemeden seyahatinizi sonlandırmamalısınız.

Ülkenin her köşesinde bulabileceğiniz bir lezzet olan Belçika birası, marketlerde, publarda bulabileceğiniz, alkollü içecek satan yerlerden alabileceğiniz bir lezzettir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×