Belçika Vizesi 2023 Nasıl Alınır? - Kurallar ve Belgeler - Eraytur
Belçika Vizesi

Belçika Vizesi 2023 Nasıl Alınır?

Belçika, Türklerin çok yoğun bir biçimde yaşadığı ve bundan dolayı birçok Türk vatandaşının değişik nedenlerden dolayı ziyaret ettiği bir ülke olarak dikkat çekiyor. Belçika vizesi 2023 Nasıl Alınır? 2023 yılı prosedürleri ve kurallarına göre her zaman veriliyor. Bunun yolu ise online başvurunun yapılmasından geçmekte. Toplanması şart olan birtakım evrakları da unutmamak önem arz eder.

Belçika Vizesi

 • Belçika için vize gerekli mi: Avrupa kıtası içinde yer alan Belçika seyahatleri için kesinlikle vize başvurusunun başarılı bir biçimde tamamlanması lazım.
 • Avrupa ülkelerinden birisi olan Belçika, Krallık sistemi ile yönetilmektedir. Resmi dili Flemenkçe olmasına rağmen, ikinci sırada Fransızca gelir.
 • Belçika nüfusu son yapılan sayımlara göre 11.500 bini geçmiştir. Ülkede hatırı sayılır bir Türk nüfus söz konusudur. Başkenti Brüksel’dir. Hem AB içinde hem de Schengen bölgesinde bulunur. Bu yüzden Schengen vize rejiminin geçerli olduğunu hemen ifade etmek lazım.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Belçika vizesi için neler gerekli: Belçika vizesi 2023 yılı başvuruları sırasında talep edilmiş olan belgeler mevcuttur. Gerek aracı kurum gerekse Belçika konsolosluğu üzerinden yapılacak başvurularda bunların eksiksiz bir biçimde sunulması büyük önem arz eder. Belçika vizesi gerekli evraklar 2023 senesinde şöyledir;

 • Klasik turist vizesi için halen geçerliliği devam eden ve 3 ay olan bir pasaportla başvuru işlemleri yapılır.
 • Konsolosluğa hitaben yazılması şart olan dilekçe içeriğinde neden vizeyi almak istediğinizi ifade etmeli ve seyahat planından bu ülkeyi de haberdar etmelisiniz.
 • Konsolosluk sitesinden edinilecek ya da aracı kurum üzerinden alınacak başvuru formu doldurulmak zorundadır.
 • Her vize işleminde artık standart bir işlem haline gelmiş olan biyometrik fotoğraf da olmalıdır ve bunun adedi 2 olarak belirtilmiştir.
 • Belçika vizesi gerekli evraklar 2023 senesinde ayrıca rezervasyon evraklarından da oluşmaktadır. Bunlardan birisi otel rezervasyonu iken diğeri ise uçuş bilgileridir.
 • Buna ek olarak nüfus cüzdanın fotokopisi ve yeni alınmış olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin sunulması da sürecin bir parçası olarak kabul edilir.
 • Banka hesap döküm özeti, maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi istenir.
 • Seyahat sağlık sigortası bir diğer konsolosluk evrakı olarak talep edilmektedir.
Mutlaka oku! Belçika turistik, ticari, aile ziyareti için detaylı evrak listesi: Belçika Vize Evrakları

Belçika Vizesi Aile Birleşimi 2023

Belçika vizesi 2023 senesinde aile birleşimi gibi bir amaç için alınabilir. Buna dair sürecin ayrıntılı bir biçimde bilinmesi lazım. Belçika vizesi aile birleşimi 2023 senesinde seyahate 1 veya 2 ay kala yapılmalıdır. Buna kesinlikle dikkat edilmesi şarttır.

Aynı zamanda randevunun olması da gerekiyor. İki şekilde alınması konusunda bir sorun yoktur. Bunlardan birisi konsolosluk sayfası iken diğeri ise aracı kurumun devreye sokulmasıdır. Vize türü her zaman dikkat çekerken bunun iki farklı süre üzerinden verilmiş olduğunu hemen ifade etmek lazım. Bunlar 6 ay ve 1 yıl şeklindedir.

Başvuru sürecinde konsoloslukları tercih edilir. Gerekli olan evrakların tümünün sağlanması ve toplanmasından sonra aile birleşimi vizesi de alınmış olacaktır. En çok merak edilen konuların başında ise Belçika vizesi aile birleşimi 2023 yılında ne kadar sürede çıkacağı sualidir. 3 ay en erken tarih olarak karşımıza çıkarken, 6 ayı bulması da söz konusu olabilir. Bu konuda karar mercii her zaman konsolosluktur.

Belçika Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Belçika D tipi vize nasıl alınır: Belçika vizesi 2023 yılında alınırken, bunun aile birleşimi için olarak sunulan versiyonu da mevcuttur. Buna D tipi adı verilmektedir. Belçika aile birleşimi gerekli evraklar şunlardan oluşur;

 • Yabancı dil bilgisi sertifikası sunulması gereken belgelerin içinde bulunur. Bunun için alanında yetkin bir kurs veya dil okuluna gitmek, öğrenimi tamamlamak ve son olarak da sınava girdikten sonra sertifikanın sahibi olmak şarttır. Bu sayede ilgili sürecin en önemli aşamalarından birisi de tamamlanmış olur.
 • Eşlerin çocukları söz konusu ise onlarla alakalı her türlü kimlik bilgisi sunulmalıdır. Ülke vatandaşlıklarının olup olmadığı bu durumu etkiler. Ona göre evrakların tamamlanması esastır.
 • Daha önceden evlilik yapmış ve boşanmış ya da dul kalmış olanların bunu kanıtlayabilmesi için özel evrakları temin ederek konsolosluk başvuruları sırasında sunmaları çok büyük öneme sahiptir.
 • Başvuru yapacak olan Türk vatandaşının maaş bordrosunun yanı sıra mali durumunu çok ayrıntılı bir biçimde gösteren belgelere de ihtiyaç duyulur.
 • Bunun yanı sıra Belçika aile birleşimi gerekli evraklar arasında, bu ülkedeki eşe ait olan birtakım belgeler de vardır. Bunlardan birisi kimlik verileridir. Kesinlikle ayrıntılı olması esastır.
 • Aynı şekilde yine Belçika’da bulunan eşin ikametini belirtmesi lazım. Bu da ilgili kurumdan alınacak güncel belge sayesinde mümkündür.
 • Belçika’nın hangi kentinde yaşandığı, ev kiralık ise buna dair sözleşme veya ev kişinin üzerine ise bunun tapusunun sunulması çok önemlidir. Bunların tümü eş tarafından edinilmeli ve ardından da konsolosluk üzerinden yapılacak başvuru sırasında dosya içinde sunulmalıdır.
Mutlaka Oku! Belçika aile birleşimi nasıl yapılır? Tüm detaylar. Belçika Aile Birleşimi

Başvuruyu başarılı bir biçimde yapmak isteyen Türk vatandaşlarının her zaman vize formunu aslına uygun şekilde doldurması esastır. Pasaport istenmektedir. İçerisinde kesinlikle vize işlemi için minimum iki sayfanın boş olması gerekiyor. Ayrıca çok eski, yaprakları ve iç yüzeyi eskimiş olan pasaportların kabul edilmediğini de bilmek lazım.

Türkiye’deki ikamet adresi, e-devlet üzerinden alınacak olan evrak sayesinde belirtilmesi gerekiyor. Tam vukuatlı olan nüfus kayıt örneği de istenen dokümanların içinde öne çıkar. Nüfus cüzdanının suretini hiçbir şekilde unutmamak lazım.

Evlilikle alakalı olarak uluslararası geçerliliği bulunan bir kayıt örneği, sunulacak olan belgelerin içinde öne çıkar. En temel evraklardan birisi olduğunu unutmayın. En son olarak ise 2 tane biyometrik fotoğrafın istendiğini de görmekteyiz.

Belçika Çalışma Vizesi 2023

Belçika vizesi 2023 yılında daha farklı kategoriler üzerinden de veriliyor. Çalışma bunlardan birisidir. Belçika çalışma vizesi 2023 yılı koşulları ve şartları şöyledir;

 • Yasal şekilde bu ülkede çalışabilmek için AB vatandaşı olmayanların izin alması gerekmekte.
 • Oturum izniyle beraber verilir ve başvurular konsolosluk üzerinden yapılır.
 • Ulusal ya da D tipi vize olarak bilinmektedir.
 • Bunun çıkış süresi için ortalama bir süre vermek her ne kadar zor olsa da, turistik ve diğer vizelere göre biraz daha uzun sürdüğünü ifade etmek lazım.
 • Ancak vize işlemlerinin bir hafta ile 15 gün arasında tamamlanması söz konusudur.
 • İlgili iznin süresi değişmekle beraber, en az 1 yıl olarak sağlandığını unutmamak gerekmekte.
 • Her türlü evrakın ve istenen belgelerin eksik olmaması halinde, bunun elde edilmesi kolaydır.
 • Belçika çalışma vizesi 2023 koşullarına göre alınmalıdır.

Tüm bu dokümanların hazırlanması ve sorunsuz bir biçimde verilmesinden sonra artık sıradaki işlem konsolosluğun yapacağı kontrollerdir. Bunun çıkış süresi ise 3 ayı bulabilir. İşte bu yüzden seyahat planlarının ilgili tarihe göre yapılması lazım. Zaman zaman daha erken sonuçlanması da söz konusudur. Her zaman konsolosluğun bu konuda tam yetkili olduğunu bilmek gerekmekte.

Belçika Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika vizesi 2023 prosedürlerine göre hareket edecek olanların, bu ülkede çalışabilmek için vize alabilmeleri de her zaman mümkündür. Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar şöyledir;

 • Çalışma izninin olduğunu gösteren talep edilen bir evraktır. Bunun güncel yani yeni bir biçimde alınmış olması şarttır.
 • Bunun yanı sıra sizden her zaman sağlık raporu da istenir. Elde edilmesi çok zor değildir. Türkiye Cumhuriyeti bünyesinde olan sağlık kurumlarına başvuru yapılmalıdır. En çok 6 ay önce bunun alınması temel bir kural olarak dikkat çeker.
 • Nüfus cüzdanı ise istenen standart bir evrak olarak dikkat çekerken bunun sadece iki yüzünün fotokopisinin sunulması yeterli olacaktır. Unutulmaması gereken nokta ise her zaman yüz kısmının açık olmasıdır.
 • Adli sicil kaydını almak Belçika çalışma vizesi gerekli evraklar içerisinde yer alan daha farklı bir belge olarak karşımıza çıkar. Yine 6 aydan eski olmaması kuralı mevcuttur.
 • Çalışma izni almak isteyen kişiler için aynı zamanda biyometrik resim sunma zorunluluğunun da bulunduğunu ifade etmek lazım.
 • Geçerliliği en az 12 ay olan bir pasaport ile başvuru işlemlerini çok kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlamış olursunuz.

Bunların tümünün verilmesinden sonra hemen konsolosluk tarafından inceleme  ve kontrol süreci başlatılmaktadır. Bunun çıkış süresi ise farklılık arz eder. Nedeni ise çalışma izninin koşullarının ve başvuru evraklarının titizlikle değerlendirilmesi gerekliliğidir.

Belçika İş Arama Vizesi 2023

Belçika vizesi 2023 kategorisine baktığımız zaman iş arama da karşımıza çıkmakta. Belçika iş arama vizesi 2023 senesi kuralları çerçevesinde aslında bunun klasik bir çalışma izni olduğunu görmekteyiz. Bunun anlamı ise Belçika sınırları içinde bir iş bularak hayatını devam ettirmek isteyen Türk vatandaşlarının vize rejimine tabi olması demektir.

Belçika iş arama vizesi 2023 senesinde belli koşullara göre sorunsuz bir biçimde tamamlanmak zorundadır. Buna D tipi adı verilmektedir. Süresi farklılık gösterir. Amaca uygun şekilde hareket ederek, oturum izniyle beraber aynı zamanda çalışma vizesinin de kolay bir biçimde sahibi olabilirsiniz. Tabi ki evrakların eksik olmaması gerekmektedir.

Belçika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika vizesi 2023 yılında öğrenciler için de verilir. Oldukça iyi bir eğitim sistemine sahip olan ülkede birçok büyük ve kaliteli üniversite söz konusudur. Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar denildiği zaman hemen şunları unutmamak lazım;

 • Dil yeterlilik belgesi istenmektedir. Buna göre dil programına gitmek ve sınavı geçmek ve bunun ardından ilgili evrakı almak şarttır.
 • Maddi kaynaklarınızın yeterli olduğunu yine çeşitli belgeler üzerinden sunmanız lazım.
 • Bunun yanı sıra kurs bilgileri de talep edilmektedir. Ne tür bir eğitim alınacağı, bunun ne kadar süreli olduğu, hangi şehirde kalınacağı ve eğitimin türü konusunda istenen tüm verilerin resmi dokümanlar üzerinden belirtilmesi oldukça önemlidir.
 • Belçika öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında aynı zamanda konaklama kanıtı da bulunmalıdır. Eğitim süresi boyunca Türk vatandaşının kalacağı yerin yanı sıra aynı zamanda bunun adresi sunulmak zorundadır.
 • Düzenli bir şekilde olması şart öğrenci kayıt belgesi istenilen evrakların arasındadır.
 • Buna ek olarak başvuruyu yapmış olan kişinin yüksek öğrenim almaya hakkının bulunduğunun kanıtlanması, ilgili doküman sayesinde çok zor bir işlem değildir.
 • Kabul mektubu ise Belçika’daki okul tarafından sunulur. Bunun elde edilmesinden sonra başvuru dosyasının içine koyulması lazım.
 • Sabıkası olanların bu vizeyi almaları hiçbir şekilde söz konusu olmadığından, ilgili hususu da göz önünde bulundurarak bu belgeyi almak gerekmekte.
 • Sağlık raporu, birçok ülkeden farklı olarak Belçika hükümeti tarafından talep edilir.
 • İdari harcın ödenmiş olduğunu gösteren dekontu da vermelisiniz.
 • Tercih edilen dile göre form belgesini dikkatli şekilde doldurmalısınız.
 • D tipi vize başvuru evrakına gerekli bilgilerin yazılması gerekmekte.
 • Pasaportun aslı ve nüfus cüzdanının fotokopisi, istenen diğer evraklar olarak dikkat çeker.

Belçika Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Belçika eğitim & Erasmus vizesi 2023 yılında Türk vatandaşlarının yapmış olduğu başvurunun sonrasında verilebilmektedir. Öğrenci değişim programı çerçevesinde Belçika tarafından böyle bir hak sunulmaktadır. Bunu elde etmek için bir başvurunun tamamlanması esastır. İlgili sürecin sonrasında bir veya iki dönem olmak üzere eğitim hayatınıza burada devam edebilirsiniz. Bu durum Erasmus için geçerlidir.

Belçika eğitim & Erasmus vizesi 2023 yılı kapsamında en çok merak edilen konuların başında bunun süresi geliyor. Erasmus daha kısıtlı bir zaman dilimi üzerinden sağlanmasından dolayı 6 aylıktır. Ancak uzun süreli bir üniversite eğitimini almak isteyen kişilerin buna göre başvuru yaparak, burada okumaları konusunda bir sıkıntı söz konusu değildir.

Belçika Vizesi Ücreti 2023

Belçika vizesi 2023 yılında ücrete tabidir. Bu yeni bir durum değildir. Banka havalesi, ilgili meblağın ödenebilmesi için tercih edilmektedir. Belçika vizesi ücreti 2023 yılı tutarları şu şekildedir;

 • Turistik vize alarak gitmek isteyen kişilerin ödemesi gereken ücret konsolosluk tarafından 80 Euro olarak açıklanmıştır. 6 yaşından 12 yaşına kadar olan Türk vatandaşları için ise bu ücret 40 Euro’dur.
 • Evlenme vizesi kapsamında yapılacak olan aile birleşimi işlemlerinde ise 200 Euro tutarındaki paranın mutlaka ödenmesi önem arz eder.
 • Belçika vizesi ücreti 2023 ücretleri, söz konusu işlem çalışma vizesi olduğunda da yine 200 Euro olarak tanımlanır.

Ücret ödeme yöntemi merak edilen bir husus olarak karşımıza çıkar. Bunun için son derece hızlı ve aynı zamanda kolay bir sistem şeklinde kullanılan banka havalesi yöntemi tercih edilmelidir. Böylelikle ilgili süreç sorunsuz bir biçimde sona ermiş olacaktır.

Mutlaka Oku! Güncellenen Belçika vize ücretleri için>>> Belçika Vize Ücreti

Belçika Vize Reddi 2023

Belçika vizesi 2023 başvurusunu yapmış olan ancak bunun karşılığında olumsuz yanıt alan kişilerin bilmesi gereken birçok farklı nokta söz konusudur. Belçika vize reddi 2023 yılı nedenlerine baktığımız zaman birtakım bilgilerin ya da evrakların eksik olmasının ilk sırada bulunduğunu görmekteyiz. Özellikle dikkatli olmayan kişiler buna imza atarak, ret yanıtının ortaya çıkmasına neden olurlar.

Vize başvurularında banka hesap dökümü özeti her daim önemlidir. Burada yeterli bir paranın bulunmaması halinde yapılmış olan başvuru işlemi de olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Tüm bunlara ek olarak dilekçenin inandırıcı olmaması da nedenlerin içinde öne çıkar. Belçika vize reddi 2023 senesi gerekçelerinin ortaya çıkmaması için dikkatli olmak şarttır. Ayrıca işinde uzman bir aracı kurum üzerinden sürecin başlatılması mantıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×