Belçika Aile Birleşimi Nasıl Yapılır? - Eraytur
Belçika Vizesi

Belçika Aile Birleşimi Nasıl Yapılır?

Belçika aile birleşimi, özellikle son yıllarda daha sık yaşanan ırkçılık ve beraberinde de yabancılara olan düşmanlıklardan kaynaklanarak,

 • AB sınırları içerisinde yer alan Belçika ülkesi Türkiye sınırları içerisinde aile birleşimi almak isteyen kişilere kasten önüne çok daha fazla engeller çıkartmaya başlamıştır.
 • Bu nedenden dolayı Türkiye sınırları içerisine ait vatandaşlığı bulunan kişilerin, yeni yasa olarak uygulanan ve yürürlüğe giren prosedürler gereğince olması gereken uygun düzeyde işlemler gerçekleştirilerek kişinin Belçika aile birleşim vizesi alması talep edilmektedir.
Belçika aile birleşim vizesi ise, başvuru yapmak isteyen kişilerin eşlerinin yasal yollar gereğince ya da aile bireylerinin ikamet etmesi durumunda başvuruda bulunulması gereken uzun süreli bir (D tipi, ulusal vize) kategorisi içerisinde yer almaktadır. Bu neticede de başvuruda bulunmak isteyen kişiler, direkt olarak şahsi bir şekilde Belçika yetkili makam olan konsolosluğa veyahut büyükelçiliğe başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Belçika aile birleşim vizesini eş durumunda talep edecek olan vatandaşlar ise, eşinin ikamet ettiği bölgede uzun süreli kalmak adına ya da çocuklarının yanında kalmak adına başvuru yapacak olduğu bir vize kategorisi kapsamı içerisinde yer almaktadır.
 • Ancak, belirtilmesi gereken bir nokta mevcut ki; birden fazla dünya ülkesi bu aile birleşim vizesi için uzun süreli zaman dilimi tanımlar iken, Belçika ülkesi ise diğer ülkelere nazaran oldukça hassas davranarak farklı bir politika ve prosedür uygulamaktadır.

Belçika Konsolosluğu Aile Birleşimi Gerekli Şartlar

 • Ankara Belçika Konsolosluğu aile birleşimi, Belçika ülkesinin kapsamı içerisinde yasal bir şekilde ikamet etmekte olan aile bireylerinin ya da eş ziyaretinde bulunacak olan kişinin kısa bir süre nedeni ile başvuruda bulunması gereken bir Schengen vize türüdür.
 • Belçika sınırları içerisinde yaşayan aile ya da eş ziyaretinde bulunmak isteyen başvuru sahibi, Belçika ülkesinin sınırları içerisinde yasal bir şekilde ikamet etmekte olan aile/arkadaş/akraba ya da eş durumundan dolayı bir davetiye talep etmesi gerekmektedir.
 • Ancak bu davetiye, faks yolu ile ya da e-posta ile gönderimi sağlanır ise yetkili resmi makam olan konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle davet eden kişinin de başvuruda bulunarak, ekstra bir başvuru formu doldurmasının akabinde ikamet ettiği evden finansal gelirine/gelirlerine kadar beyan etmesi gerekmektedir.
 • Ancak, eksik evrak ya da tutarsız bilgiler ışığında yapılan aile birleşim vizesi adına kişinin vize sonuç alma değerlendirme aşaması olumsuz bir şekilde değerlendirmeye alınarak ne yazık ki ret kararı ile son bulacaktır. Ayrıca, karar verme yetkisi tamamen konsolosluğa ait iken, aracı olan vize başvuru firmaları veyahut vize başvuru merkezleri de karara herhangi bir müdahale etme yetkisine ve yükümlüğüne sahip değildir. Kişi tüm bunları göz önünde bulundurarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

 • 10 yıldan eski olmayan, katılım tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olan ve iki adet boş sayfası bulunan pasaportun bulunması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Dil Tercih Formu.
 • İdari Harç.
 • 3 Adet yeni çekilmiş fotoğraf bulunmalıdır.
 • Müracaat formu.
 • Belçika’da birlikte yaşayacağınız kişinin nüfus cüzdanının kopyası gerekmektedir.

Belçika’da Yer Alan Eşten İstenilen Evraklar

 • Evlenme kayıt örneğinin bulunması gerekmektedir.
 • Daha önceden boşanma veya dul kalma gibi tüm durumların belirtilmesi gerekir.
 • Doğum kayıt örneğinin evraklar arasına koyulması gerekmektedir.
 • Boşanma davasının sonucu veya ölen eş varsa ölüm kayıt örneğinin bu evraklar içerisinde bulunması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Vize Ücreti

Belçika Aile Birleşimi vize ücreti genellikle ücretsiz şekilde yapılmaktadır. Kişilerden bu vize için genellikle ek bir ücret alınmasa da bazı durumlarda ücretlendirme yapılmaktadır.

Belçika Aile Birleşimi Vize Dilekçe Örneği

Belçika aile birleşimi vizesi alırken dilekçenizin evraklarınızın içerisinde bulunması gerekmektedir. Dilekçe içerisinde dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

 • Dilekçeyi Fransızca, Flemenkçe, Almanca veya İngilizce olarak yazabilirsiniz.
 • Dilekçenin yazıldığı tarih, seyahatin gerçekleşeceği tarih dilekçe içerisinde gerekli yerlere yerleştirilmelidir.
 • Belçika Başkonsolosluğu’na veya Belçika Büyükelçiliği’ne hitaben yazılmalıdır.
 • Mesleki bilgilere detaylı şekilde yer verilmelidir.
 • Uzun dönem Belçika vizesi alım nedeninizi ayrıntılı ve net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Dil Şartı Var Mıdır?

Belçika aile birleşimi vizesi için normal durumlarda dil şartı beklenmemektedir. Fakat bir takım durumlarda konsolosluk dil bilginizi kanıtlayacak evraklarla birlikte vizenizi kabul edebilir. İstenen belgenin olmaması durumunda vize alamazsınız.

Belçika Aile Birleşimi

Belçika Aile Birleşim Vizesi 2023

Belçika aile birleşimi vizesi 2023 yılı kapsamı içerisinde başvuruda bulunacak olan kişilerden 1.170TRY aile birleşimi adına vize harç ücreti talep ederek tahsil etmektedir. Bunun yanı sıra, Belçika ülkesi Avrupa Birliği sınırları içerisinde yer almasından dolayı Schengen vizesi prosedürünü uygulamaktadır.

 • Bu nedenle, Belçika ülkesinin sınırları içerisine eş durumundan ya da aile durumundan aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler, yine Schengen vizesine tabi tutulmaktadırlar.
 • Bu uygulamayı sadece AB sınırları içerisinde Belçika uygulamaktadır. Diğer pek çok Schengen üyesi olan AB ülkeleri, aile birleşimi gibi uzun süreli vizeler için kişilere 180 günlük bir konaklama hakkı verir iken oturum iznine de tabi tutmaktadır.
 • Bu nedenle kişiler başvuruda bulunmadan önce bu gibi durumları ve prosedürleri iyice göz önünde bulundurarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu

Belçika aile birleşimi vize başvuru formunu dolduracak olan vize başvuru sahipleri, başvuru formunu doldurur iken oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

 • Aksi halde eksik bilgi, hatalı ve yanlış bilgilerin beyanında bulunulur ise, başvuruda bulunan kişinin aile birleşimi vizesi olumsuz bir şekilde sonuç alacaktır.
 • Konsolosluk ve büyükelçilik tarafından doldurulması zorunlu ve en önemli evrakların başında gelen Belçika aile birleşimi vize başvuru formu, kişinin tüm kimlik bilgilerini ve akabinde de Belçika sınırları içerisinde eşinin ya da ailesinin bilgilerini de beyan etmesi gerekmektedir.
 • Yanına gidecek olduğu kişinin evinin kira ya da kendine ait olmasından, finansal bilgilerine kadar başvuru formu içerisinde net ve eksiksiz bir şekilde gerçeği yansıtacak şekilde doldurarak beyan etmesi gerekmektedir.
Belçika kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/belcika-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz..

Belçika’da yaşamak isteyen kişiler gerekli şartları yerine getirdiği taktirde uzun dönem vize alabilmektedir. Bu vizelerden biri de aile birleşimi vizesidir. Bu vize için Belçika konsolosluğunun hazırladığı formu doldurmanız gerekmektedir.

VFS Global Belçika Aile Birleşimi Vizesi

 • VFS Global Aile Birleşimi Vizesi ise, yabancı uyruklu olan kişilerin Belçika ülkesinin sınırları içerisinde en azından 90 günden daha fazla konaklama yapmaları adına hizmet sağlayan bir vize başvuru merkezidir. Bu vize kategorisi ise D tipi Ulusal Vize kapsamı içerisinde yer almaktadır.
 • Bu vize ise, Belçika vatandaşlığına ait olan kişilerin aile üyeleri adına Belçika toprakları sınırları içerisinde daha uzun konaklama yapması adına olanak sağlayan bir vize kategorisidir.
 • Belçika aile birleşimi vizesi, yabancı bir üçüncü ülke vatandaşı olan kişilerin Belçika sınırları içerisinde 90 günden daha fazla konaklama yapılması adına D tipi kategorisi içerisinde verilen bir vize türüdür.
 • Bu vize kategorisinde bulunan aile birleşimi vizesi ise direkt olarak konsolosluk ya da büyükelçiliğe yapılmaktadır.
 • Bu neden kapsamı içerisinde uzun süreli yapılacak olan ve D tipi vize kategorisi olarak geçen aile birleşimi gibi vizeler, aracılık konusunda yetki sahibi olan vize başvuru merkezleri veyahut yanı sıra vize başvuru firmaları tarafından kabul edilmemektedir.
 • Bu nedenle bu gibi vizeler direkt olarak başvuru sahibi tarafından bizzat konsolosluğa ya da resmi büyükelçilik tarafına yapılması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika aile birleşimi vizesi çıkış süresi, uzun süreli bir vize kategorisi içerisinde bulunan D tipi vize olmasından kaynaklanarak en geç 15 ila 20 gün içerisinde sonuç bulmaktadır.

Bu vize kategorisi yetkili resmi makam olan konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından uzun bir incelemeye tabi tutulduğundan dolayı sürelerde yoğunluklara bağlı olarak aksamalarında da yaşanması mümkündür. Kişi tüm bunları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Ancak, eksik evrak ve bunun beraberinde de yapılan tutarsız bilgilerin beyanı resmi makamlar tarafından tespit edildiği takdirde kişinin vizesi olumsuz değerlendirilerek direkt olarak ret kararı ile sonuçlanacaktır.

Belçika Oturum Ve Çalışma İzni

Belçika’da uzun süreli oturum ve çalışma izni isteyen şahısların alması gereken bir vizedir.

Belçika uzun süreli vize, eş ya da aile durumundan dolayı Belçika sınırları içerisinde 90 günden daha fazla bir konaklama yapmak amacı ile yetkili konsolosluk ya da büyükelçiliğe gerçekleştirilmesi gerekli olan vize işlemidir.

Bu vize sayesinde başvuruda bulunan kişiler daha uzun konaklama yaparak Belçika sınırları içerisinde hem oturum hem de D tipi vizeye sahip olmaktadırlar.

Kaç Günlük Alınabilir?

Bu vize türü 6 aylık ve bir yıllık alınabilinir. Ancak istendiği taktirde uzatma hakkı bulunmaktadır.

Nereye Başvurulur?

Türkiye’de yer alan konsolosluklar bu işlemlerin alındığı birimlerdir.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Diğer vize türlerinde olduğu gibi standart evraklar hazırlanmalı ve istene ek evraklar konsolosluk yetkilerine sunulmalıdır.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Seyahatten bir ay önce başvuru yapmak iyi bir tercih olacaktır. Bütün işlemlerin rahatlıkla tamamlanması için bu süre yeterlidir. Resmi tatiller vizenin sonuçlanma süresinin uzamasına sebep olabilir. Bu da seyahatin gecikmesine sebep verebilir.

Randevu Nasıl Alınır?

Belçika Konsolosluğu tarafından yetki verilen vize merkezleri ile randevu almak mümkündür.

Belçika vizesi ücretsiz gerekli tüm bilgilendirme için https://www.eraytur.com/iletisim/ bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.

Belçika Aile Birleşimi S.S.S.

Belçika aile birleşim vizesi kaç günde çıkar?
Söz konusu uzun süreli vizelerden aile birleşimi olduğu zaman 30 iş gününü bulan başvuru sürecine yer verilir.

Belçika aile birleşimi vizesi geç açıklanan vize türlerinden biridir. Bu vizenin açıklanma süresi ortalama 3 aydır.

Belçika aile birleşim vizesi ortalama 15 ile 20 gün içerisinde çıkar. Ancak bu süreç daha kısa ya da daha uzun olabilir.

Pandemi koşulları sebebi ile aile birleşimi uzun bir süreye yayılmaktadır. 2-3 aylık bir süre içerisinde aile birleşiminin çıkması tahmin edilir.

Belçika Aile Birleşimi
Belçika aile birleşimi vizesi, Belçika vatandaşı olan birisinin ailesinden olan fakat farklı bir ülkede yaşayan kişilerin ülkeye gelebilmek için alması gerektiği vize türüdür. D tipi vize kategorisinde olan Belçika aile birleşimi vizesi 2023 yılı için 1170 TRY olarak fiyatlandırılmıştır.

Belçika aile birleşimi bir Belçika vatandaşı ile aile bağı olan kişilerin bir araya gelmesini sağlayan vizedir. Bu vize genellikle eşler arasında uygulanır. Ancak Belçika oturma izni bulunan bir aile bireyine sahipseniz de yanında yaşamanız için aile birleşimi sağlanır.

Belçika aile birleşimi 2023 yılında doğrudan Belçika Konsolosluğu ya da yetkili vize merkezleri tarafından yapılıyor.

Belçika Aile Birleşimi Forum
Belçika aile birleşimi için başvuruda bulunurken forum doldurmanız gerekiyor. Bu başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalısınız. Formunuzu Fransızca, Flemenkçe, Almanca, İngilizce ve Türkçe dillerinde doldurabilirsiniz. Ancak Fransızca, Almanca ve İngilizce kesin olarak kabul edilen dillerdir.
Belçika Aile Birleşimi Mülakat Soruları
Belçika aile birleşimi talebinde bulunduğunuzda sizin için bir mülakat tarihi belirlenecektir. Bu mülakat içerisinde temel olarak Belçika’daki aile bireyi ve bağlantı arasında sorular sorulur. Bu sorular değişiklik gösterebilir.
Belçika aile birleşimi ne kadar sürer?
Aile birleşiminin en geç 3 ay içerisinde olumlu ya da olumsuz biçimde yanıtının tarafınıza iletilmesi sağlanır.
Belçika Aile Birleşimi Oturum İzni
Belçika aile birleşimi oturum izni almanızı gerektiren bir başvurudur. Eğer Belçika’ya vizeniz ile giriş yaptıysanız 8 gün içerisinde oturum izni talebinde bulunmalısınız.
Belçika Aile Birleşimi Vizesi 2023
Belçika aile birleşimi vizesi 2023 yılında verilmeye devam ediyor. Belgelerinizin toplanması ve konsolosluğa başvurulması durumunda sonucunuz size ulaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×