Belçika Vizesi

Belçika Aile Birleşimi

Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Belçika aile birleşimi, özellikle son yıllarda daha sık yaşanan ırkçılık ve beraberinde de yabancılara olan düşmanlıklardan kaynaklanarak, AB sınırları içerisinde yer alan Belçika ülkesi Türkiye sınırları içerisinde aile birleşimi almak isteyen kişilere kasten önüne çok daha fazla engeller çıkartmaya başlamıştır.

Bu nedenden dolayı Türkiye sınırları içerisine ait vatandaşlığı bulunan kişilerin, yeni yasa olarak uygulanan ve yürürlüğe giren prosedürler gereğince olması gereken uygun düzeyde işlemler gerçekleştirilerek kişinin Belçika aile birleşim vizesi alması talep edilmektedir.

Belçika aile birleşim vizesi ise, başvuru yapmak isteyen kişilerin eşlerinin yasal yollar gereğince ya da aile bireylerinin ikamet etmesi durumunda başvuruda bulunulması gereken uzun süreli bir (D tipi, ulusal vize) kategorisi içerisinde yer almaktadır. Bu neticede de başvuruda bulunmak isteyen kişiler, direkt olarak şahsi bir şekilde Belçika yetkili makam olan konsolosluğa veyahut büyükelçiliğe başvuruda bulunması gerekmektedir.

Belçika aile birleşim vizesini eş durumunda talep edecek olan vatandaşlar ise, eşinin ikamet ettiği bölgede uzun süreli kalmak adına ya da çocuklarının yanında kalmak adına başvuru yapacak olduğu bir vize kategorisi kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Ancak, belirtilmesi gereken bir nokta mevcut ki; birden fazla dünya ülkesi bu aile birleşim vizesi için uzun süreli zaman dilimi tanımlar iken, Belçika ülkesi ise diğer ülkelere nazaran oldukça hassas davranarak farklı bir politika ve prosedür uygulamaktadır.

Belçika Aile Birleşimi 1 – belcika aile birlesimi dil sinavi

Ankara Belçika Konsolosluğu Aile Birleşimi

Ankara Belçika Konsolosluğu aile birleşimi, Belçika ülkesinin kapsamı içerisinde yasal bir şekilde ikamet etmekte olan aile bireylerinin ya da eş ziyaretinde bulunacak olan kişinin kısa bir süre nedeni ile başvuruda bulunması gereken bir Schengen vize türüdür.

Belçika sınırları içerisinde yaşayan aile ya da eş ziyaretinde bulunmak isteyen başvuru sahibi, Belçika ülkesinin sınırları içerisinde yasal bir şekilde ikamet etmekte olan aile/arkadaş/akraba ya da eş durumundan dolayı bir davetiye talep etmesi gerekmektedir.

Ancak bu davetiye, faks yolu ile ya da e-posta ile gönderimi sağlanır ise yetkili resmi makam olan konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle davet eden kişinin de başvuruda bulunarak, ekstra bir başvuru formu doldurmasının akabinde ikamet ettiği evden finansal gelirine/gelirlerine kadar beyan etmesi gerekmektedir.

Ancak, eksik evrak ya da tutarsız bilgiler ışığında yapılan aile birleşim vizesi adına kişinin vize sonuç alma değerlendirme aşaması olumsuz bir şekilde değerlendirmeye alınarak ne yazık ki ret kararı ile son bulacaktır. Ayrıca, karar verme yetkisi tamamen konsolosluğa ait iken, aracı olan vize başvuru firmaları veyahut vize başvuru merkezleri de karara herhangi bir müdahale etme yetkisine ve yükümlüğüne sahip değildir. Kişi tüm bunları göz önünde bulundurarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşim Vizesi 2020

Belçika aile birleşimi vizesi 2020 yılı kapsamı içerisinde başvuruda bulunacak olan kişilerden 1.170TRY aile birleşimi adına vize harç ücreti talep ederek tahsil etmektedir. Bunun yanı sıra, Belçika ülkesi Avrupa Birliği sınırları içerisinde yer almasından dolayı Schengen vizesi prosedürünü uygulamaktadır.

Bu nedenle, Belçika ülkesinin sınırları içerisine eş durumundan ya da aile durumundan aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunacak olan kişiler, yine Schengen vizesine tabi tutulmaktadırlar. Bu uygulamayı sadece AB sınırları içerisinde Belçika uygulamaktadır. Diğer pek çok Schengen üyesi olan AB ülkeleri, aile birleşimi gibi uzun süreli vizeler için kişilere 180 günlük bir konaklama hakkı verir iken oturum iznine de tabi tutmaktadır. Bu nedenle kişiler başvuruda bulunmadan önce bu gibi durumları ve prosedürleri iyice göz önünde bulundurarak başvuruda bulunması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu

Belçika aile birleşimi vize başvuru formunu dolduracak olan vize başvuru sahipleri, başvuru formunu doldurur iken oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Aksi halde eksik bilgi, hatalı ve yanlış bilgilerin beyanında bulunulur ise, başvuruda bulunan kişinin aile birleşimi vizesi olumsuz bir şekilde sonuç alacaktır.

Konsolosluk ve büyükelçilik tarafından doldurulması zorunlu ve en önemli evrakların başında gelen Belçika aile birleşimi vize başvuru formu, kişinin tüm kimlik bilgilerini ve akabinde de Belçika sınırları içerisinde eşinin ya da ailesinin bilgilerini de beyan etmesi gerekmektedir. Yanına gidecek olduğu kişinin evinin kira ya da kendine ait olmasından, finansal bilgilerine kadar başvuru formu içerisinde net ve eksiksiz bir şekilde gerçeği yansıtacak şekilde doldurarak beyan etmesi gerekmektedir.

Belçika kişiye özel dilekçeler ve güncellenmiş formlar için https://www.eraytur.com/belcika-vize-formu-ve-dilekce/ bağlantısına ziyaret ediniz..

VFS Global Belçika Aile Birleşimi Vizesi

VFS Global Aile Birleşimi Vizesi ise, yabancı uyruklu olan kişilerin Belçika ülkesinin sınırları içerisinde en azından 90 günden daha fazla konaklama yapmaları adına hizmet sağlayan bir vize başvuru merkezidir. Bu vize kategorisi ise D tipi Ulusal Vize kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Bu vize ise, Belçika vatandaşlığına ait olan kişilerin aile üyeleri adına Belçika toprakları sınırları içerisinde daha uzun konaklama yapması adına olanak sağlayan bir vize kategorisidir.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Belçika aile birleşimi vizesi, yabancı bir üçüncü ülke vatandaşı olan kişilerin Belçika sınırları içerisinde 90 günden daha fazla konaklama yapılması adına D tipi kategorisi içerisinde verilen bir vize türüdür. Bu vize kategorisinde bulunan aile birleşimi vizesi ise direkt olarak konsolosluk ya da büyükelçiliğe yapılmaktadır.

Bu neden kapsamı içerisinde uzun süreli yapılacak olan ve D tipi vize kategorisi olarak geçen aile birleşimi gibi vizeler, aracılık konusunda yetki sahibi olan vize başvuru merkezleri veyahut yanı sıra vize başvuru firmaları tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle bu gibi vizeler direkt olarak başvuru sahibi tarafından bizzat konsolosluğa ya da resmi büyükelçilik tarafına yapılması gerekmektedir.

Belçika Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belçika aile birleşimi vizesi çıkış süresi, uzun süreli bir vize kategorisi içerisinde bulunan D tipi vize olmasından kaynaklanarak en geç 15 ila 20 gün içerisinde sonuç bulmaktadır. Bu vize kategorisi yetkili resmi makam olan konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından uzun bir incelemeye tabi tutulduğundan dolayı sürelerde yoğunluklara bağlı olarak aksamalarında da yaşanması mümkündür. Kişi tüm bunları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Ancak, eksik evrak ve bunun beraberinde de yapılan tutarsız bilgilerin beyanı resmi makamlar tarafından tespit edildiği takdirde kişinin vizesi olumsuz değerlendirilerek direkt olarak ret kararı ile sonuçlanacaktır.

Belçika Uzun Süreli Vize

Belçika uzun süreli vize, eş ya da aile durumundan dolayı Belçika sınırları içerisinde 90 günden daha fazla bir konaklama yapmak amacı ile yetkili konsolosluk ya da büyükelçiliğe gerçekleştirilmesi gerekli olan vize işlemidir.

Bu vize sayesinde başvuruda bulunan kişiler daha uzun konaklama yaparak Belçika sınırları içerisinde hem oturum hem de D tipi vizeye sahip olmaktadırlar.

Belçika Aile Birleşimi 2 – belcika ogrenci vizesi

Belçika Erasmus Vizesi

Belçika Erasmus vizesi, üniversitelerin belirlemiş olduğu takvime göre gerçekleştirilen bir öğrenci programı olarak düzenlenmektedir. Erasmus programı, öğrenicinin aktif bir şekilde okumuş olduğu üniversitenin takvim programına göre düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra üniversitenin de Erasmus kapsamı içerisinde yer alması gerekmektedir. Öğrenci seçimi yapıldıktan daha sonra başvuruların kabulü gerçekleştirilmektedir.

BELÇİKA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

Belçika’da uzun süreli oturum ve çalışma izni isteyen şahısların alması gereken bir vizedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Bu vize türü 6 aylık ve bir yıllık alınabilinir. Ancak istendiği taktirde uzatma hakkı bulunmaktadır.

NEREYE BAŞVURULUR?

Türkiye’de yer alan konsolosluklar bu işlemlerin alındığı birimlerdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Diğer vize türlerinde olduğu gibi standart evraklar hazırlanmalı ve istene ek evraklar konsolosluk yetkilerine sunulmalıdır.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahatten bir ay önce başvuru yapmak iyi bir tercih olacaktır. Bütün işlemlerin rahatlıkla tamamlanması için bu süre yeterlidir. Resmi tatiller vizenin sonuçlanma süresinin uzamasına sebep olabilir. Bu da seyahatin gecikmesine sebep verebilir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Belçika Konsolosluğu tarafından yetki verilen vize merkezleri ile randevu almak mümkündür.

Belçika vizesi ücretsiz gerekli tüm bilgilendirme için https://www.eraytur.com/iletisim/ bağlantısından bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×