Vize Hizmetleri

İngiltere Vize Başvuru Merkezi

İngiltere vize merkezine hoş geldiniz.

İNGİLTERE VİZESİ

 

Brexit sonrası Avrupa Birliği’nden çıkan İngiltere’ye gitmek için İngiltere vizesi alınması ve vize için gerekli şartların ve belgelerin sağlanması gerekmektedir.

Zengin kültürü ve tarihi birikimi ile dikkat çeken İngiltere, özellikle de dil okulları ve üniversite eğitimi ile birçok kişinin gözdesidir. Genelde İngiltere vizesi almanın zor olacağına dair yanlış bir kanır söz konusudur. Ancak hazırlığınızı eksiksiz bir şekilde yaptığınızda; konsolosluğun talep ettiği bilgi ve belgeleri tam bir şekilde sunduğunuzda onay almanız çok kolaydır. Eğer ilk başvurunuz olacaksa profesyonel bir destek almanız fayda sağlayabilir. Bunun için vize danışmanlık firmalarından yararlanabilirsiniz.

 

İngiltere Turistik Vize
İngiltere Ticari Vize
İngiltere Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
İngiltere Transit Vize
İngiltere Erasmus Vizesi
İngiltere Aile Birleşimi Vizesi

İngiltere Vizesi Genel Bilgi

Önceden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahipleri İngiltere’ye vizesiz seyahat edebiliyorlardı. Ancak artık bu pasaport sahipleri de bordo pasaport sahipleri gibi İngiltere vizesi nasıl alınır öğrendikten sonra başvuru yapmalılar. Schengen kadar avantajlı olmasa da aldığınız vizenizle tüm Birleşik Krallık ülkelerini gezebilirsiniz. Bu ülkeler başta İngiltere olmak üzere Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’yı da kapsamaktadır.

Konsolosluk vize başvurusunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanabileceğine dair karar verebilecek tek yetkili kurumdur. Ancak başvurunuzu bir İngiltere vizesi danışmanlık firması ile yaparak şansınızı artırabilirsiniz. İngiltere’ye gidecek olanlar için direkt konsolosluğa başvuru söz konusu değildir. Bu yüzden de başvurular konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan TLS Contact aracılığıyla yapılır.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Belli başlı şartları sağladığınız takdirde vizenizi sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz. Bunun için de öncelikle konsolosluk tarafından talep edilen bilgi ve belgelere bakmalısınız. Her ne kadar İngiltere vizesi ekşi sözlük yazarları tarafından da sürekli gündeme getirilse de resmi bilgilerin sürekli güncellenebileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden en doğru bilgi için daima konsolosluk ve büyükelçilik resmi web sitelerini kullanmalısınız. Ayrıca vizenizin kaç günde sonuçlanacağını da göz önünde bulundurarak seyahat tarihinizden yeterli bir süre önce başvurunuzu yapmalısınız.

İngiltere’den Vize Almak İçin Şartlar

Başvurunuzun olumlu sonuçlanma şansını artırmak istiyorsanız konsolosluk tarafından aranan şartlara haiz olmanız son derece önemlidir. Başvurunuz ya da vize türünüz şartlarla uyuşmuyorsa direkt olarak ret yiyebilirsiniz. Böyle bir durum sonraki başvurularınızı etkileyeceği gibi motivasyonunuzu da kıracaktır. Bu yüzden hata payı bırakmayıp İngiltere vizesi için gerekli evraklar düzgün bir şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlık aşaması için tereddütleriniz varsa profesyonel hizmet desteği almanız önerilir.

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ya da yabancı uyrukluysanız da Türkiye’de yasal oturma iznine sahip olmanız gerekir. Sizi Türkiye’ye bağlayan değerler konsolosluk tarafından ayrıca irdelenir. Bu değerler arasında örgün eğitim görmeniz yani öğrenciliğiniz; güçlü aile bağlarınız ya da işiniz olabilir. Bunlardan herhangi birine sahip olmanız halinde bu durumu belgelerle kanıtlamanız gerekecektir.

Çalışma hayatına yeni atılmışsanız İngiltere vizesi başvurusu için acele etmemeniz gerekir. Yalnızca birkaç aydır çalışıyor olmanız şüpheli olarak görülecektir. Ülkenizde belli bir düzen kurduğunuzu ve işinize bağlı olduğunuzu göstermeniz için en azından 1 yıldır çalışıyor olmanız gerekmektedir. Böylece onay alma şansınız da doğrudan yükselecektir.

Gelir durumunuz ne olursa olsun bunu belgelerle net bir şekilde sunmanız gerekmektedir. Öğrenciyseniz düzenli burs ya da öğrenim kredisi geliriniz olabilir; ev hanımlarının kira geliri olabilir; çalışanların ek geliri bulunabilir. Tüm durumlar belgelerle kanıtlandığı müddetçe İngiltere Konsolosluğu seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinize ikna olacaktır. Ayrıca düzenli işi olmayan ev hanımları ve öğrenciler, kendilerine sponsor olan bir kişinin gelir belgeleri ile de başvuruda bulunabilirler.

İngiltere vizesi başvurusu online vize başvuru formu doldurularak yapılır. Konsolosluğun resmi web sitesinde bulunan formun yanlışsız ve eksiksiz olarak doldurulması önemlidir. Ayrıca formun yanı sıra istenen diğer belgeleri de online sisteme istenildiği şekilde yüklemeniz gerekir. Bu form, randevuya gitmeden önce doldurulmalıdır. Form İngilizce olduğu için yeterli dil düzeyine sahip olmanız ya da formu doldururken yetkin bir kişiden yardım almanız önerilir. Formu doğru bir şekilde doldurup doldurmadığınızdan emin değilseniz randevunuza 30 – 60 dakika erken giderek profesyonel vize danışmanından yardım alabilirsiniz.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle Birleşik Krallık’ta kalış amacınıza ve kalacağınız süreye uygun vize türünü belirlemelisiniz. Her bir kategori için şartlar ve istenen belgeler değişiklik gösterdiği için başlangıçta doğru bir şekilde karar vermeniz önemlidir. Doğru kategoriye karar verip istenen evrakları tamamladıktan sonra bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Konsolosluk resmi web sitesinde bulunan online vize başvuru formunu doldurup vizenin ücretini online olarak ödemelisiniz. Sonrasında randevunuzu alabilirsiniz. Online ödeme yaparken hem vize harç ücreti hem de vize randevu ücreti ödenmektedir. İngiltere vizesi ücreti 2020 yılı için 130 ila 476 dolar arasında değişmektedir. Bu yüzden bu hususa dikkat etmelisiniz. İngiltere vizesi için randevu nasıl alınır merak edenler için resmi site üzerinden gerekli yönlendirmeler yapılmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta size uygun gün ve saate randevu almaktır.

Ayrıca ek bir hizmet satın alıp almayacağınıza da karar vermelisiniz. Örneğin pasaportunuzu gidip teslim almak yerine kurye ile evinize getirtmek isterseniz bu, ek hizmet kapsamına girmektedir. Bunun için de ücret ödemeniz gerekir. İngiltere vize sorgulama sayfasından uygun randevu saatlerini görüntüleyerek seçiminizi yapabilirsiniz. Seçtiğiniz gün ve saatte randevu merkezinde olmalısınız. Eğer randevunuza gidemeyecekseniz İngiltere vize randevu değiştirme hakkınızı kullanarak randevunuzu daha ileri bir tarihe ertelemelisiniz.

Profesyonel çalışan tüm belgelerinizi ve vize başvuru formunuzu dikkatle inceleyecektir. Herhangi bir bilgi uyuşmazlığı olması durumunda sizden yeni belge talep edecektir. Belgelerinizde eksik ya da hata mevcut değilse İngiltere vizesi gerekli evraklar teslim edildiğinde başvuru süreciniz başlamış olur. Başvuru yapan hemen herkes İngiltere vizesi kaç günde çıkar sorusunu sormaya başlayacaktır. Başvurunun sonuçlanma süresi yoğunluğa göre değişse de pasaportunuz genelde randevunuzdan 21 gün sonra TLS Contact başvuru merkezine teslim edilir.

İngiltere Vize Türleri

Farklı kategoriler arasındaki ayrımı doğru bir şekilde yapmak hangi kategori için başvuruda bulunmanız gerektiğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Gidiş amacına bağlı olarak birçok İngiltere vizesi türü bulunmaktadır. Seçtiğiniz vizenin seyahat amacınıza uygun olması gereklidir. Böylece konsolosluğun sizden talep edeceği bilgi ve evrakları da daha doğru bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Farklı vize kategorileri şunlardır:

 • Aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Eğitim, öğrenci değişim programı ve Erasmus vizesi
 • İş, ticaret ve fuar vizesi
 • Kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • Öğrenci gezisi vizesi
 • Sağlık ve tedavi amaçlı vize
 • UK standart turist vizesi

En çok tercih edilen İngiltere vizesi türlerinden biri standart turist vizesidir. Bu vizeyle yeni yerler keşfedebilir, müze ve ören yerlerini gezebilir, yeni insanlarla tanışabilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Amacınız gezmek, tatil yapmak, sosyalleşmek ya da bir şeyler satın almaksa bu vizeye başvurmalısınız. Genelde ilk kez başvuruda bulunacak olan kişiler başvurularının sonucunu garantilemek için tur paketleri satın alırlar. Ancak bir paket satın almak konsolosluğun başvurunuza onay vereceğini garantilemez. Bu yüzden İngiltere’ye turla gitmeyi planlıyorsanız bile öncelikle vizenizin sonuçlanmasını beklemelisiniz.

Ayrıca eğitim amaçlı seyahatler de oldukça popülerdir. İngiltere’deki dil okulları Dünya’daki en iyi İngilizce eğitimi vermeleri sebebiyle ünlüdür. Bu yüzden de dil öğrenmek isteyen birçok kişinin gözdesi olmuşlardır. Öğrenci vizesine başvurabilmek için bir davet mektubu, kabul mektubu ya da dil okulu kayıt belgesine ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

İNGİLTERE TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

İngiltere turistik vizesi almak isteyen şahıslar İngiltere’de turistik amaçlı seyahat edecek olan kişilerdir. İngiltere’nin Türkiye’de bulun konsolosluğuna müracaat ederek şahıslar başvurulanını yapabilirler. Turisti seyahatleri boyunca bu vize ile İngiltere’de turistik gezilerini tamamlayabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İngiltere turistik vizesi şahıslara en fazla 6 aylık olarak verilmektedir. 180 günlük zaman dilimine tekabül eden bu sürede şahıslar en fazla 90 günlük konaklama sağlayabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

İngiltere turistik vizesi şahısların bulunduğu ülkenin İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapılarak alınabilir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İngiltere turistik vize işlemleri için gerekli evraklar;

Pasaport

Fotoğraf

Turistik vize başvuru formu

Vize talep dilekçesi

Aile nüfus kaydı

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

Banka hesap cüzdanı

Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

İngiltere Turistik Vizesi için otel rezervasyonu

Seyahat Sağlık Sigortası

 

BİOMETRİK VERİ GEREKLİ MİDİR?

Eğer şahıslar son beş yıl içerisinde biyometrik veri ibrazında bulundu ise bu durumda konsolosluk yetkilileri gerek görmedikçe biyometrik veri ibrazı için şahıslardan veri istemeyecektir. Beş yıllık süre bitmiş ise ya da şahısların biyometrik verileri sistemde bulunmuyor ise bu durumda şahıslara biyometrik veri ibrazı vermesi için bildiri gidecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKMEKTEDİR?

Seyahat edilecek tarihten en fazla 3 ay önce başvuru yapak gerekmektedir. En az ise seyahat edilecek tarihe iki hafta kala başvuru yapmak tavsiye edilmektedir.

NE KADAR SÜREDE ÇIKAR?

Seyahat edilecek ülkenin konsolosluğunun yoğunluk durumuna göre vizenin çıkış süresi değişiklik gösterecektir. Ancak ortalama olarak şahısların vize başvurusu yaptıkları günden itibaren 7 gü ile 10 gün içerisinde vize başvurusu sonuçlanacaktır.

İNGİLTERE TİCARİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

İngiltere’de yer alan fuarlara ya da ticari bir iş yürütmek amacı ile yapılacak seyahatlerde şahısların İngiltere Konsolosluğu’ndan ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir. Gerekli evraklar istenildiği gibi hazırlanmalı ve yetkililere verilmelidir. Şahısların İngiltere’de katılacağı fuardan ya da ticari iş yapacağı şirketten alacağı davetiye bu hususta çok önemlidir. Bu davetiye olmadan şahıslara ticari vizeleri verilmemektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İngiltere ticari vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilebilinir. Bunun dışında ise konsolosluk yetkilileri de bu hususta inisiyatifini kullanarak daha kısa süreli ticari vize verebilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

İngiltere ticari vizesini almak üzere şahıslar Türkiye’de bulunan İngiltere Konsolosluğuna başvuru yapabilirler.

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

Ticari vizesi için şahıslar İngiltere’deki şirketten alacağı davetiye vizenin alınması için çok önemlidir. Şahıslar ticari vizesini kolaylıkla almak için şirketten ya da fuarı yöneten firmadan davetiye yazısını konsolosluğa sunmalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İngiltere ticari vize işlemleri için gerekli evraklar;

Pasaport

Fotoğraf

Turistik vize başvuru formu

Vize talep dilekçesi

Aile nüfus kaydı

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

Banka hesap cüzdanı

Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

İngiltere Ticari Vizesi için otel rezervasyonu

Seyahat Sağlık Sigortası

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

İngiltere ticari vizesi için şahıslar seyahat edecekleri tarihe 2 hafta kalaya kadar istediği zaman başvurusunu yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

İngiltere ticari vizesi için randevu alırken şahısların vize merkezleri ile irtibata geçmesi tavsiye edilmektedir.

İNGİLTERE AİLE VE ARKADAŞ ZİYARETİ VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak isteyen şahısların gerekli evraklarını hazırlayarak İngiltere Konsolosluğu’na sunması gerekmektedir. Randevu saatine kadar şahıslar bütün evraklarını hazırlamış olmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile ve arkadaş ziyareti vizesi şahıslara en fazla 180 günlük olarak verilmektedir. İsteyen şahıslar 2 haftalık ya da 1 aylık başvuru da yapabilirler. En fazla verilecek vize süresi 180 gündür.

NEREYE BAŞVURULUR?

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak üzere şahıslar İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemleri için gerekli evraklar;

Pasaport

Biometrik Fotoğraf 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

vize talebini belirten dilekçe

Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

İngiltere’den  Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

DAVETİYE NASIL OLMALIDIR?

İngiltere aile ve arkadaş ziyareti vizesi alırken şahısların İngiltere’de bulunan aile fertlerinden bir davetiye yazısı almaları ve bunu da konsolosluk yetkililerine sunması gerekmektedir. Bu davetiyede iş, ikamet  ve kimlik bilgilerini net olarak belirtmelidir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten önce şahısların başvuru yapmak için iki haftaları bulunmaktadır. Bu tarihten sonraya kalan şahıslar için vize almak zorlaşacaktır. Konsolosluktan gelecek onay yazısı resmi tatil ve diğer sebepler ile uzayabilir ve seyahat bileti yanabilir. Bu yüzden şahıslar en az iki hafta kala en fazla 3 ay kala başvuru işlemlerini başlatmalıdır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken yetkili vize merkezleri şahıslara hizmet vermektedir.

İNGİLTERE TRANSİT VİZE İŞLEMLERİ

NEDİR?

Transit vize bir ülkeye giderken İngiltere’yi geçiş güzergahı olarak kullanmak istendiği taktirde alınması gereken bir vize türüdür. Şahısların transit işlemlerde alması gereken İngiltere transit vizesi şahıslara ülkede gezme hakkı tanımaz bu yüzden transit vizesi alacak kişiler eğer ülkede gezmek ister ise bu durumda diğer vize türlerinden birini almalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Transit vizesi yukarıda belirtildiği gibi şahıslara günlük olarak verilemez. Sadece bir geçiş izni belgesidir. Şahıslar bu vize ile sadece ülkenin sınırları içerisinden geçerek başka ülkeye geçiş yapabilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Transit vize işlemleri için şahıslar gerekli evraklarını hazırlayarak İngiltere Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar;

1- Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış orijinal vize başvuru formu

 

2- Pasaport (10 yıldan eski olmamalı, 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 6 aydan fazla geçerlilik süresi olmalı. Varsa geçerliliği sona ermiş eski pasaportlar da gönderilmeli.)

 

3- 2 adet Biometrik Fotoğraf

 

4- İngiltere konsolosluğuna hitaben yazılmış Vize talep dilekçesi

 

5- Uçak bileti

 

6- Gideceğiniz ülkeye ait oturma müsaadesi veya vizenin pasaportta ki ilgili sayfanın fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş izni veren belgeler

 

7- T.C Kimlik fotokopisi

 

8- Seyahat sağlık sigortası

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Transit vize almak için şahıslar seyahat edecekleri tarihten iki hafta öncesine kadar istediği zaman başvurularını evraklarını hazırlayarak vize merkezleri rehberliğinde yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu vize merkezleri aracılığı ile alınabilinir.

İNGİLTERE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

NEDİR?

İngiltere vatandaşlığına geçmek isteyen şahısların başlatması gereken işlemlerdir. Şahıslar İngiltere vatandaşlığına geçmek için bazı şartları yerine getirmek zorundadır. Bu şartlar İngiltere Konsolosluğu tarafından belirlenir. Bu şartları sağlayan ve kriterlere uyan herkes İngiltere vatandaşlığı için başvurularını yapabilirler.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Vatandaşlık hakkı şahıslara ömürlük olarak verilemez şahıslar 6 aylık ya da 1 yıllık süre ile vatandaşlık hakkı edinebilirler. Bu süre daha sonra uzatılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İngiltere Konsolosluğu vatandaşlık işlemlerinin başvuru merkezleridir. Şahıslar Türkiye’de bulunan İngiltere Konsolosluğu’na başvurularını gerekli evrakları hazırlayarak yapabilirler.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Biometrik Fotoğraf 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

vize talebini belirten dilekçe

Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

İngiltere’den  Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Gerekli şartları sağlayan şahıslar istediği zaman vatandaşlık işlemleri için başvurularını yapabilirler.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vatandaşlık işlemleri için şahısların randevu alırken vize merkezleri ile iletişime geçmesi gerekecektir.

İNGİLTERE ERASMUS VİZESİ

NEDİR?

Öğrenci değişimi programı kapsamında şahısların erasmus vizesi alması gerekmektedir. Erasmus programı öğrencilerin okullara yaptığı başvuru sonucu kabul edildikten sonra konsolosluktan vize alması ile tamamlanmaktadır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İngiltere erasmus vizesi şahıslara en fazla 3 aylık ve 6 aylık olarak verilmektedir. Bu süre istenildiği taktirde uzatılabilinir. Şahıslar bunun için yeniden başvuru yapmalı ve evrakları yeniden hazırlamalıdır.

NEREYE BAŞVURULUR?

İngiltere Konsolosluğu şahısların vize alırken başvuru yapacakları tek mercidir. Türkiye’de İngiltere Konsolosluğu’ndan başka vize almak amacı ile başvuru yapılacak başka hiçbir kurum yoktur.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Biometrik Fotoğraf 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

vize talebini belirten dilekçe

Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

İngiltere’den  Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

 

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 3 ay önce şahısların erasmus vizesi için başvuru yapması önerilmektedir. Bu uzun ve zorlu bir süreç olacağı için izlenmesi gereken bir dizi prosedürler de İngiltere erasmus vizesi alacak kişilerin uygulaması gereken adımlardır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahıslar vize merkezleri ile randevu işlemlerini tamamlayabilirler.

İNGİLTERE ÖĞRENCİ VİZESİ

NEDİR?

Eğitimini İngiltere’de tamamlamak isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar öğrenci vizesi alırken İngiltere’de kabul edildikleri okuldan alacakları onay belgesini de konsolosluk görevlisine sunmalıdır. İngiltere öğrenci vizesinin kolay şekilde alınması için bu belge önemlidir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İngiltere öğrenci vizesi şahıslara dönemsel olarak verilir en fazla bir yıllık verildiği gibi şahısların durumuna göre konsolosluk yetkilileri 3 aylık , 6 aylık olarak da bu vizeyi vermektedir. Bu süre daha sonra uzatılabilir. Şahıslar öğrenci olarak gittikleri İngiltere’de bu süreyi uzatmak amacıyla başvuru yapabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

Öğrenci vizesi için Türkiye’de İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapmak gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Biometrik Fotoğraf 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

vize talebini belirten dilekçe

Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

İngiltere’den  Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

CAS Belgesi

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Öğrenci vizesi için şahısların gerekli evrakları hazırladıktan sonra başvurularını konsolosluğa seyahat edecekleri tarihten en fazla bir ay önce yapmış olması gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu almak için vize merkezleri rehberlik hizmeti sunmaktadır. Şahıslar bulunduğu ildeki yetkili vize merkezi aracılığı ile başvurularını yapabilirler.

İNGİLTERE AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ

NEDİR?

İngiltere’de bulunan aile fertlerinin Türkiye’de bulunan aile fertleri ile birleşimi sağlanması için alınması gereken bir vize türüdür. Şahıslar bu vize türünü alırken her aile ferdi için ayrı başvuru yapmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile birleşimi vizesi şahıslara konsolosluk yetkililerinin verdiği süre boyunca geçerlidir. Şahıslar aile birleşimi vizesini en fazla 180 günlük alabilirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

İngiltere aile birleşimi vizesi için şahısların İngiltere Konsolosluğu’na başvurması gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Biometrik Fotoğraf 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

vize talebini belirten dilekçe

Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

İngiltere’den  Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 1 ay önce başvuru yapmak esastır. En fazla iki hafta kala şahısların başvuru yapmak üzere evraklarını teslim etmesi gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alırken şahısların vize merkezleri ile irtibat kurması gerekmektedir.

İNGİLTERE OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

NEDİR?

İngiltere’de uzun süreli oturum ve çalışma izni sağlamak isteyen şahısların alması gereken bir vize türüdür. Şahıslar evraklarını konsolosluk yetkililerine belirtilen randevu saatinde sunmalıdır.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Oturum ve çalışma izni şahıslara en fazla 6 aylık ve bir yıllık olarak verilmektedir. Şahıslar oturum ve çalışma izinlerini daha sonra uzatabilirler. Konsolosluk yetkilileri bu süreyi kendi inisiyatiflerinde evraklara ve şahısların durumuna göre belirler.

NEREYE BAŞVURULUR?

İngiltere Konsolosluğu başvuru alan yetkili birimdir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Pasaport

Biometrik Fotoğraf 

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

Finansal Durumu Gösterir Belgeler

vize talebini belirten dilekçe

Seyahat Amacını Ve Gidilecek Ülkeyi Destekleyen Bilgilere Ait Belgeler

İngiltere’den  Dönüş Veya Seyahate Devam Edileceğini Destekleyen Belgeler

Kişinin varsa diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe

Kişinin bağlı bulunduğu kuruma ait bilgileri doğrulayan belgeler

Kişinin çalıştığını gösterir belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten en fazla 2 hafta önce ya da 1 ay önce başvuru yapmak gerekmektedir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu işlemleri için  vize merkezleri hizmet vermektedir.

İNGİLTERE VİZE REDDİ

NEDENLERİ NEDİR?

Evraklarda kesiklik olması vize reddinin nedenlerinden biridir. Aynı zamanda şahısların yeterli finansal teminatı sağlayamadığı durumlarda da vize reddi oluşmaktadır.

İTİRAZ HAKKI

Şahısların vize reddi durumunda itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz edecek olan şahıslar itiraz yolarlını denemelidir.

İTİRAZ ŞEKLİ

İtiraz edecek olan kişiler dilekçesini yazarak konsolosluk görevlisine teslim edebilir.

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Vize reddi durumlarında şahıslara kesinlikle ücret iadesi yapılmamaktadır.

İNGİLTERE VİZE ÜCRETLERİ

Vize ücretleri şahısların yapacağı vize başvurusunun içeriğine göre değişiklik gösterecektir. Her vize başvurusu için ayrı vize ücreti ödemek gerekmektedir. . İngiltere Konsolosluğu başvuru sahiplerine 6 aylık,2 yıllık,5 yıllık ve 10 yıllık vize başvuru seçenekleri sunmaktadır. 6 aylık turistik vize başvurusu 128 dolar olarak ücretlendirilmektedir. 2 yılık vize ücreti ise 492 dolar olarak ücretlendirilmektedir. Vize harç ücretleri yıl içinde sürekli güncellenmektedir. Ekspres İngiltere vize başvurusu için vize harç ücretine ek olarak ödemeniz gereken ücret 184 Pound’dur.

İNGİLTERE KONSOLOSLUKLAR

İngiltere Büyükelçiliği Ankara

İngiltere Başkonsolosluğu İstanbul

İngiltere Konsolosluğu İzmir

İngiltere Muavin Konsolosluğu Antalya

İngiltere Fahri Konsolosluğu Marmaris

İngiltere Fahri Konsolosluğu Fethiye

 

 
 

İngiltere Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

İNGİLTERE VİZESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • DAVETİYE ;

- İNGİLTERE ’da ziyaret edeceği kişiden yazı (telefon adres bilgileri ve kişinin kimlik fotokopisi Okunaklı) DAVETİYE MAİL ORTAMINDA

  - Ticari Seyahatlerde Firma DAVETİYESİ MAİLİ

 

1. Pasaport ( En az Bir Yıl Süresi Olan ) Var ise Eski Pasaportlarınız 

2. Biometrik Fotoğraf 2 Adet ( 3.5 mm 4.5mm Ebatında 4 Aydan Eski olmayan ) 

3. Schengen Başvuru Formu ( Firmamızca sağlanacak )

4. Yurt dışı Seyahat Sigortası 30.000 Euro Teminatlı Seyahatinden Birgün Önce Başlayan Seyahati Kapsayan (Firmamızca sağlanabilmektedir.)

5. Otel Konfirmasyonu 

6. Uçak Bileti

7. Kimlik Fotokopisi

8. Nüfus Müdürlüğünden veya E Devletten Alınmış NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ Aslı (Tam Vukuatlı Anne, Baba ,Kardeş , Eş Çocuk Ve YERLEŞİM YERİ Yazan YERLEŞİM YERİ görünmeyen belgelerde Muhtardan İKAMETGAH İLMUHABERİ alınması zorunludur.) E-Devletten Barkodlu da alınabilir.

10. Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri ) ÖNEMLİ !!!!!!

11. Gidecek Kişi 18 Yaşından Küçük ise MUVAFAKATNAME

 

 

 EK OLARAK BAŞVURU SAHİBİ AŞAĞIDAKİ LİSTEDEN KENDİSİNE UYGUN EVRAK LİSTESİ HAZIRLANMALIDIR.


 İNGİLTERE VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

İNGİLTERE VİZESİ ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İlgili Makama, Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını ve izin tarihlerini belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  İmza Sirküleri fotokopisi

•  Ticaret Sicil Gazetesi kuruluş ve son durum belirtir fotokopisi

•  Ticaret Odası “Faaliyet Belgesi” (son altı ay geçerli) aslı

•  Ticaret Odası “Oda Sicil Kayıt Süreti” (son altı ay geçerli) aslı

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  SGK İşe Giriş Bildirgesi• firma kaşeli ve imzalı.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve firma kaşeli, imzalı

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İNGİLTERE VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

 İNGİLTERE VİZESİ SERBEST AVUKAT & DOKTOR İÇİN  GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  İmza Beyannamesi fotokopisi

•  Bağlı bulunulan Oda / Baro ‘dan yazı aslı

•  Kuruma ait kimlik kartı fotokopisi

•  Vergi Levhası (son yıl tasdiklenmiş) fotokopisi

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır) )+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İNGİLTERE VİZESİ  KAMU PERSONELİ GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•  Büyükelçilik Vize Bölümü’ne hitaben çalıştığı işyeri tarafından antetli kağıda/yazıcıdan yazılmış,  kişinin ne tarihten beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten yazı. İmza sirküleri yetkilileri tarafından kaşe ve imzalı olmalıdır.

•  Maaş Bordrosu son 3 aylık ve kurum tarafından kaşeli, imzalı

•  SGK BARKOD’lu Hizmet Dökümü aslı veya online dökümü.

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 

İNGİLTERE VİZESİ  FAİZ VE KİRA GELİRİ İLE GEÇİMLERİNİ SAĞLAYANLAR İÇİN VİZE EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Faiz geliri alıyor ise bankadan 6 aylık kaşeli imzalı vadeli hesap ekstresi faizlerin yattığını gösteren ve bankanın imza sirküleri fotokopisi

•    Kira kontratı fotokopisi•Kiralar bankaya yatıyor ise mutlaka kiraların yattığının göründüğü 6 aylık kaşeli imzalı banka ekstresi ve ekstreyi imzalayan memurların imza sirküleri fotokopisi

•    Tapu fotokopileri ve araç ruhsatları

•    Banka referans yazısı zorunlu değildir.

•    Banka mevduatlarının ve birikimlerinin göründüğü üst yazı zorunlu değildir

 

 İNGİLTERE VİZESİ ÇİFTÇİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

•    Çiftçilik belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır aslı )

•    Mesleki Onay belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    Kapasite Raporu belgesi ( ziraat odalarından son 3 ay içeresinde alınmış olmalıdır ) zorunlu değildir

•    E devletten barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü

•    Tapu fotokopileri•Kira kontratları•Araç ruhsatları var ise

•  Son 3 aylık, banka kaşeli•imzalı, işlem hareketli bakiyeli banka hesap dökümü ve banka maaş hesap dökümü (son 3 aylık banka hesap dökümlerinin banka kaşe • imza tarihlerinin, başvurunun yapılacağı hafta içinde olması zorunluluğundan dolayı, vize başvurusuna gelirken bankadan alınıp elden getirilmesi gereklidir veya kargo yapılmalıdır)+Banka imza sirküleri fotokopisi

 

 İNGİLTERE VİZESİ  EMEKLİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

SGK dan emekli olduğuna dair belge (Islak imzalı ve kaşeli) E•Devletten Barkodlu Bir şekilde de alınabilir.

Emekli maaşını gösterir belge (son 3 aylık banka hesap özeti ıslak imzalı•kaşeli ve emekli cüzdanı).

Şahsın İsminin Göründüğü Şahsa Ait Son üç ay içerisinde Alınmış içerisinde Yeteri Kadar Bakiyesi Bulunan Bankadan Kaşeli ve Islak İmzalı BANKA 

 HESABI aslı ve Bankanın İmza sirküleri fotokopisi  ( Defter Karton Banka Hesap Dökümanları Kabul edilmemektedir )•Güncel istendiği için Randevudan 5 gün önceki süreç içerisinde alınmalıdır+Banka imza sirküleri fotokopisi

•  Seyahat  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin telefon numarası, mail adresi ,adresi, adı  soy adı açıkça yazmalıdır.

İNGİLTERE VİZESİ  ÖĞRENCİLER İÇİN GEREKLİ EVRAK LİSTESİ;

Öğrenci Belgesi Aslı 3 aydan Eski Olmayan ( Okul Dönemi içerisinde Seyahat ediliyorise İzinlidir yazılı Belge ) • Islak İmzalı ve Kaşeli Olmalıdır.

•Öğrenci veya Çalışmıyor ise Sponsor Evrakları ( Baba , Anne,Eş Çalışma Belgeleri Üstteki meslek grubuna göre ) ÖNEMLİ !!!!!!

•Sponsor  dilekçesi ıslak imzalı olmalı, Sponsor olunan kişinin masraflarını açıkça karşılayacağını belirtmeli ve  imzalayan kişinin

  telefon   numarası, mail adresi ,adresi, adı soy adı açıkça yazmalıdır.

 

 

İngiltere Vize Formu

İngiltere:

 • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 • Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 • Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır

İngiltere Vize başvurusu için gereken belgeler 2020, Turistik, Ticari, Aile ve Arkadaş Ziyareti, Aile Birleşimi, Oturum ve Çalışma İzni için gerekli evraklar

Önemli Bilgi

Öneml Açıklama: PASAPORTUNUZ MİNİMUM 6 AY GEÇERLİ OLMALIDIR. YEŞİL VE GRİ PASAPORTLARA VİZE UYGULANMAKTADIR. DİPLOMATİK PASAPORT SAHİPLERİ VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLİRLER.

İşlem Süres 15-20 GÜN SÜRMEKTEDİR. EXPRESS SEÇENEKLERİ İÇİN SORUNUZ

* İNGİLTERE BÜYÜKELÇİLİĞİ BÖLGE AYRIMI YOKTUR. 

- İNGİLTERE BÜYÜKELÇİLİĞİ 15.01.2018 DİJİTAL İYİLEŞTİRME DÜZENLEMELERDEN DOLAYI TÜM EVRAKLARI BAŞVURU ESNASINDA TARAYIP GERİ İADE ETMEKTEDİR. DOLAYISIYLA BELGELERDE KESİNLİKLE ZIMBA KULLANILMAMALIDIR. BELGELER A4 BOYUTUNDA OLMALIDIR. OKUNAKLI MAKUL KALİTE DE OLMALIDIR. İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRMAK ADINA RENKLİ KOPYA KULLANMANIZ TAVSİYE EDİLİR.

** İngiltere Başvuruları 06.03.2019 Tarihi itibariyle Evrak Tarama Modülü ''ASSISTED SERVİCE '' uygulaması çıkması sebebiyle her başvuru sahipleri için 23,60GBP ( Yaklaşık 150-200 TL Kur değişen fiyatı ) almaktadır. ***

* Ek Belgeler İstenebilmektedir.

Büyük Elçlk ŞEHİT ERSAN CAD.NO 46/A ÇANKAYA/ANKARA TEL: 0 312 455 33 44 E-MAİL: info.ocer@fco.gov.uk

Konsolosluk Meşrutiyet Caddesi No 34 Tepebaşı Beyoglu / İstanbul TEL: 0212 334 64 00 Email: britembcon@fco.gov.uk

Başvuru Bölgeler BÖLGE AYRIMI YOKTUR