İngiltere Gezilecek Yerler - Eraytur
İngiltere Vizesi

İngiltere Gezilecek Yerler

Avrupa ülkeleri arasında ada ülkesi olması ile ayrı bir konuma sahip olan İngiltere; sahip olduğu köklü geçmişi, kültürü, kendine özgü edebiyatı, tarihi yapıları ve doğal havası ile sizi kendisine hayran bırakıyor. Her bir şehrinde tarihi yapılan ve Orta çağ mimarisinin yer aldığı, sarayların ve şatoların bulunduğu İngiltere’yi gezmek isteyenler için çok ideal bir ülkedir. İngiltere’ye seyahat edecekler için gezilmesi gereken şehirleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İngiltere Gezilecek Yerler

1 ) Oxford

Şehrin en kalabalık caddesi olan Cornmarket Caddesi, şehrin kalbi niteliğindedir. Islak kumdan köpek heykelinin yer aldığı şehirde Carfax Kulesi gibi Orta çağ mimarisine sahip yapılar turistlerin mutlaka görmesi gereken yapılardır. Kale turu kapsamında Oxford kalesini de mutlaka görmeli ve ziyaret etmelisiniz. Oxford kalesi bir dönem İngiltere iç savaşının en kanlı anlarına ev sahipliği yapmış, klasik bir İngiliz kasabası olarak kullanılmış bir kaledir. 1000 yıllık bir tarihe sahip olan kalede de küçük bir topluluğun yaşaması için her detay düşünülmüş. Şehirde gezinirken tarihi kapalı pazarı da mutlaka görmelisiniz. Bir üniversite ve kolej şehri olan Oxford şehri İngiltere’de mutlaka görmeniz gereken bir şehirdir.

2 ) Londra

Bulunduğu ülkeden daha fazla tanınan şehirler arasında yer alan Londra, klasik İngiliz yaşam tarzına yakından tanıklık edebiliyorsunuz. Siyah eski taksileri, kırmızı otobüsleri, telefon kulübeleri, gotik mimarisi, orta çağ yapıları ile sizi kendisine hayran bırakan Londra, dünyanın turistik şehirleri sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Thames Nehri kenarında yer alan ve 120 metre çağındaki dönme dolap şehrin sembolü, haline gelmiştir. Filmlerde görmeye alıştığınız Tower Bridge ( kule Köprü ) şehrin ikonik sembolleri arasına girmiştir. At ile tur atabileceğiniz Kensington Bahçeleri halka açık olan Kraliyet parkları arasında yer alıyor. Şehirde yer alan kültür yapıları arasında bulunan Doğa Tarihi Müzesi, Roma mimarisinin İngiltere’de yer alan temsilcisi konumundadır. Doğa Tarihi Müzesi dışında Bilim müzesi de gezip görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

3 ) Cambridge

Oxford Üniversitesi kurulduktan sonra halk ile akademisyenler arasında yaşanan çatışmalardan sonra akademisyenlerin gelip yerleştiği ve bilimsel bir şehir haline gelen Cambridge şehri, dünyanın en eski 3 üniversitesine ev sahipliği yapan bir şehirdir. Eski şehrin korunduğu ve modern mimari ile kurulmuş olan yeni şehir kültürel ve mimari bir sentez oluşturmuş durumda. Şehri ziyaret ettiğinizde sizi Orta Çağ mimarisine sahip olan ELY Katedrali karşılıyor. Katedralin bulunduğu eski Cambridge şehrinin sokaklarından gezindiğinizde 5 yy kurulan eski açık hava pazarını gezebiliyorsunuz. Şehrin ortasından geçen Cam nehrinde kayık keyfi yapabileceğiniz veya nehrin kenarında keyif yapabileceğiniz açık hava parkları sizleri bekliyor.

4 ) Liverpool

Orta Çağ liman kenti olan, Unesco Dünya Mirası Listesine yer alan Liverpool çok sayıda müzeye ve kültürel yapıya ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ mimarisine ait olan yapıların bulunduğu, katedrallerin yer aldığı şehri ziyaret ettiğinizde; The Wheel of Liverpool, Beatles Müzesi, Liverpool One Alışveriş Merkezi, Cavern Club ve Liverpool Katedrali, Albert Dock, Denizcilik Müzesi yer alıyor. Ünlü mizk grubu olan Beatles grubunun hikayesinin anlatıldığı ünlü Beatles müzesi de şehirde gezebileceğiniz müzelerden biridir. İngiltere’nin mutfak kültürü konusunda fikir edinebileceğiniz ünlü restoranların yanı sıra yerel lezzetlerin sizlere sunulduğu İngiliz kafelerinde yerel lezzetlerin tamamını tadabilirsiniz.

5 ) Manchester

İngiltere’nin keyifle gezebileceğiniz şehirlerinden biri olan Manchester şehri, Kuzey İngiltere’nin başkenti sayılmaktadır. Londra’dan sonra en fazla ziyaret edilen şehirleri sıralamasında ikinci sıra da yer alan Manchester, Gay Village adında eşcinsellerin bir arada yaşadığı bir bölgeye sahip. Şehrin en büyük alışveriş merkezinin de yer aldığı Market Street caddesi aynı zamanda şehrin en işlek caddesi olma özelliğine sahiptir. Bohem mimari özelliklerinin tamamını barındıran Northem Quarter bölgesini yürüyerek gezebiliyorsunuz. Bu bölgenin sonunda yer alan ve Manchester şehrinin sembolü olarak kabul edilen Manchester Katedrali devasa yapısı ve ihtişamı ile göz kamaştırıyor. Şehirde katedral dışında çok sayıda kilise yer alıyor. St. Annes Kilisesi turistlerin gezebileceği kiliselerden biridir.

6 ) York

İngiltere’nin kuzeyinde yer alan ve Yorkshire bölgesinin en büyük şehri olan York şehri, kökeni Romalılara dayanan ve antik katedrallerin yer aldığı önemli bir turistik şehridir. Avrupa’nın tarihi yapılar bakımından en zengin şehirlerinden biri olan York şehrinde çok sayıda kale ve tarihi yapı yer alıyor. Şehir 12 yy yapılan kale surlarına ve bu surlar tarafından korunmuş tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Tren yolu yapımında kullanılan araç ve gereçlerin yer aldığı, 16 yy da kullanılmış aletlerden oluşan bir müze olan National Railway Museum mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müzedir. Şehir aynı zamanda en eski çikolata fabrikası olan York Chocolate Story, aynı zamanda turistlerin ziyaret ederek gezebildiği bir müze durumundadır. Çikolatanın tarihine yolculuk yapabileceğiniz müze de aynı zamanda çikolata da satın alabiliyorsunuz.

7 ) Bury

Tabiatın en doğal hali ile yer aldığı, bir masal kasabası olarak da kabul edilen ev aynı zamanda masalsı filmlerin stüdyosu olarak görmeye alıştığınız Bury şehri, doğal taş evlerin, tarihi yapıların, yemyeşil tabiatın, malikanelerin yer aldığı çok özel bir şehirdir. 17 yy da kurulmuş bir şehir olan Bury, Coln nehri etrafında kurulduğu için kartpostal güzelliğine sahip bir şehir olma özelliğine sahiptir. Eski araçlar ile şehir turu yapabileceğiniz, masalsı kasabalarda gezebileceğiniz, dünyanın en eski meydanları listesinde yer alan Pazar Meydanında fotoğraflar çektirebileceğiniz Bury şehri İngiltere’ye seyahat edeceklerin mutlaka ziyaret etmesi ve görmesi gereken bir şehirdir.

8 ) Barmout

Galler bölgesinde yer alan, Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biri olan Galler’in en büyük şehri olan Barmout şehri, doğal güzellikleri ile göz kamaştıran bir şehirdir. Snowdonia ulusal Parkı, Pistyll şelaleleri, Bala gölü, muhteşem plajları ile İngiltere’ye seyahat edeceklerin gezebileceği bir şehir olan Barmout şehri kendinizi film setinde hissedebileceğiniz tarihi kasabalara da ev sahipliği yapıyor. Doğal güzellikleri ile aklınızı başınızdan alacak olan şehirde İngilizlerin sembolü haline gelen meşhur kırmızı telefon kulübelerini yaygın olarak görebiliyorsunuz. Aktif olarak kullanılan telefon kulübeleri dağlık araziye sahip olan Galler ülkesinin iletişim kanalarından biri olarak kullanılıyor.

9 ) Brigton

Manş denizi kıyısında yer alan ve İngiltere’nin güney doğu bölgesinde bulunan Brigton aynı zamanda önemli bir liman kenti olma özelliğine sahip. Londra’ya trenle ulaşabileceğiniz bir konumda bulunan Brigton şehri balıkçılık yapan büyük şirketlerin yer aldığı bir şehirdir. Dünyaca ünlü üniversitelere ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda gece hayatının çok hareketli olduğu bir şehirdir. Hareketli gece yaşamı, dinamik ve enerjik yapıya sahip olan şehirde yerel halk bu durumun aksine çok sakin bir hayat sürüyor. Şehirde Orta çap mimarisi ile 17 yy inşa edilmiş günümüzde üniversite binası olarak kullanılan yapıları yakından inceleyebilir, yapıların geçmişi hakkında bilgi alabilirsiniz. Tarihi bir şehir olan Brigton şehrinde çok eski bir limanda bulunuyor. Balıkçıların ve limanın tarihi güzelliklerini yakından görebilmek için limanı gezebiliyorsunuz.

İNGİLTERE’DE NE YENİR?

İtalyan ve Meksika mutfağı kadar zengin bir mutfağa sahip olan İngiltere mutfağı yerel lezzetlerinin yanı sıra dünya mutfağına kazandırmış olduğu lezzetler ile de adından söz ettirmiştir. Birbirinden lezzetli ana yemekleri, hafif atıştırmalıkları, alkollü içecekler ile birlikte tüketebileceğiniz mezeleri ile çok özel bir mutfak kültürüne sahip olan İngiliz mutfağını yakından tanımak ve İngiltere seyahatinizde farklı lezzetler tatmak için yiyebileceğiniz yemekler ve tatlılar şunlardır.

1 ) Banger ve Mash

İngiltere seyahatinizde mutlaka yemeniz gereken ve gittiğiniz şehirde mutlaka size ikram edilecek bir lezzet olan Banger ve Mash, patates püresi ve kızarmış sosisin bir arada sunulduğu, haşlanmış karnabahar, bezelye, mısırın aynı tabakta servis edildiği bir yemek türüdür. Karbonhidrad, protein ve lif içeriklerin aynı tabakta bulunduğu bu yemek İngilizlerin favori yemeği durumundadır. İngilizler kırmızı şarap veya bira eşliğinde bu yemeği yemeye bayılıyorlar.

2 ) Bubble Squeak

Mücver usulü ile pişirilen, içeriğinde patates, havuç, Brüksel lahanasının yer aldığı ve tereyağında kızartılarak servis edilen özel bir yemek olan Bubble Squeak hafif bir akşam yemeği olarak yiyebileceğiniz bir yemektir. İngilizlerin akşam yemeklerinde favori yemeklerinden biri olan ve içeriğinde yer alan Brüksel lahanası yerine bezelye koyarak da yaptıkları bu yemeği İngiltere’de hangi şehre giderseniz gidin bulabiliyorsunuz. Yemesi çok keyifli olan Bubble Squeak üzerine yumurta kırılarak da farklı bir lezzet olarak tüketiliyor.

3 ) Fish and Chips

Dünya üzerinde çok sevilen bir yemek olan ve kaynağı İngiltere olan fish and chips, kızarmış balık, patates cipsinden oluşan ara yemek veya ana yemek olarak da düşünebileceğiniz bir yemektir. Bir tabak üzerinde kızartılmış balıkların, patates ipsinin yanı sıra salata ve sosların yer aldığı şekliyle sizlere servis edilen bu yemek bir ada ülkesi olan İngiltere’nin tüm şehirlerinde bulabileceğiniz bir yemektir. Mayonez veya balık sosu ile mükemmel bir ikili oluşturan fish and chips İngiltere seyahatinizde mutlaka tüketmeniz gereken bir yemektir.

4 ) İngiliz Kahvaltısı

Klasik kahvaltı türlerinden çok farklı bir kahvaltı olan ve protein, karbonhidrad, lif oranını altın tabak kuralı ile sağlayan İngilizler, kendilerine has bir kültür olarak dünyaya İngiliz kahvaltısını sunmuşlardır. Sahanda pişirilmiş yumurta, domuz jambon, bacon, mantar, sosis, kuru fasulye, reçel çeşitleri gibi çok zengin bir içeriğe sahip olan bir kahvaltı türüdür. Ülkemizde de bulabileceğiniz bu kahvaltı türü yurt dışında bir çok ülke de bulabileceğiniz bir yemektir. İngiltere mutfağının tüm özelliklerini bir tabakta bulabileceğiniz bu kahvaltı tabağının yanında içine bal eklenmiş olan siyah çay ile birlikte sabahları tüketebilirsiniz. İngiliz kültüründe kahvaltı saat 11 e kadar yapılması gereken bir öğün olduğu için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

5 ) Jocket Potatoes

Ülkemizdeki kumpir ile birebir aynı özelliklere sahip olan Jocket Potatoes, büyükçe bir patatesin közlemesi sonrasında içinin boşaltılarak ceddar peyniri, ton balığı, kuru fasulye, maydanoz, biber parçacıkları, domates parçacıklarının bir arada konulması ile elde edilen bir lezzettir. Kaşar peyniri ile desteklenen bu lezzeti ülkemizde bulabileceğiniz gibi yurt dışında da bulabiliyorsunuz. Bir ara öğün olan ve hafif bir yemek olması ile atıştırmalık olarak da kabul edilen Jocket Potatoes İngiltere seyahatlerinizde mutlaka tatmanız gereken bir lezzettir.

6 ) Steak Kidney Pie

İngiltere genelinde favori yemekler arasında yer alan ve en fazla tüketilen bir yemek olan Steak Kidney Pie, yapımı biraz zor olan bir yemektir. Sütte bekletilmiş olan yufkanın içine Hindistan cevizi kabuğu rendesinin yapılması, un, doğan, elma şarabı, ve bira eklenerek bir börek olan bu lezzet her evde hafta da bir kez mutlaka pişirilen bir yemektir. Mancester şehrinde yaşayanlar tarafından keşfedilen bir lezzet olan Steak Kidney Pie öğlen yemeğinde ana yemek olarak tüketebileceğiniz, akşam yemeklerinde yan yiyecek olarak servis edebileceğiniz bir yemek olduğu için seyahatiniz boyunda sabah, öğlen ve akşam yemeklerinde sizlere sunulan bir yemek olacaktır.

7 ) Sunday Roast

Ülkemizdeki restoranlarda İngiliz mutfağının yemekleri olarak sizlere sunulan Sunday Roast, İngiltere geleneğinde çok önemli bir yere sahiptir. Yy dan günümüze kadar gelen bir lezzet olmasının yanında bir geleneğe göre pişirilen bu lezzet İngiltere’ye ilk defa gelenlere mutlaka ikram edilen bir ana yemektir. Haşlanmış patates, havuç, bezelye gibi sebzeler ile ikram edilen, fırında pişirilmiş tavuk eti, domuz eti, keçi eti türlerinden biri kullanılarak servis edilen geleneksel bir yemek olması İngilizlerin Pazar günleri evlerinde veya publarda bir araya gelerek ziyafet çektikleri bir yemek türüdür. İngiltere seyahatinizde mutlaka tüketmeniz gereken bu lezzeti her restoranda bulabiliyorsunuz.

8 ) Yorkshire Puding

Hafif bir tatlı türü olan ve yemeklerden sonra tüketilen bir İngiliz tatlısı olan Yorkshire Puding, yumurta, un, süt , tarçın kullanılarak hazırlanan, ülkemizde akıtma olarak bilinen bir tatlı olarak benzer yöntemle pişirilen bir lezzettir. İngiltere genelinde yöresel bir tatlı olarak bilinen ve içine puding eklenerek servis edilen bu lezzet oldukça hafifi bir yiyecek olduğu için yemeklerden sonra tükettiğinizde sizi rahatsız etmiyor. Bu özelliği ile İngiltere’de akşam yemeklerinden sonra mutlaka masaya getirilen bir lezzet olan Yorkshire Puding, İngiltere seyahatinizde tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor.

9 ) Shepards Pie

Ülkemizde bazı restoranlar tarafından sunulan bir lezzet olan Shepards Pie, İngilizlerin geleneksel yemeklerinden biridir. Kıyam kavurması üzerine patates püresi konularak fırında pişirilmesi ile elde edilen bu lezzet yüksek protein değeri ile ana yemek olarak tüketiliyor. İngilizler öğlen yemeğinde yoğun olarak tükettikleri bu yemeği evlerinde de sık sık yapıyorlar. Yapılışı da oldukça kolay olan bu lezzeti İngiltere seyahatinizde mutlaka tüketmelisiniz.

10 ) Scotch Egg

İçli köfte, ve yumurtalı rosto karışımı bir lezzet olan Scotch Egg, İngiltere’de yöresel bir lezzet olsa da Birleşik Krallık geneline yayılmış olan bir ana yemektir. Yumurtanın etrafının kıyma ve sosis ile çevrelendiği, ekmek parçacıkları ile bulandıktan sonra fırına verildiği bir lezzet olan bu yemek hemen hemen her restoranda ana yemek listesinde yer alıyor. İskoçlardan alınmış ve biraz değiştirilerek İngilizlere ait bir yemek haline getirilen bu lezzet dünya mutfağına da İngiliz yemeği olarak tanıtılmıştır.

11 ) Cullen Skink

İskoçların ana yemeği olan ve geleneksel bir yemek olduğu için İngilizlerin üzerine konamadığı bir lezzet olan tütsülenmiş mezgit balığı çorbası İngiltere’nin yukarı kısımlarında çok sık tüketiliyor. Bir çorba olmasının dışında protein değeri çok yüksek bir yemek olası sayesinde öğlen ve akşam yemeklerinde, ana yemeklerden önce tüketilen bu çorba ülkemizdeki mercimek çorbası gibi her restoranda ve cafe de bulabileceğiniz bir lezzettir. İngiltere seyahatinizde farklı lezzetler tatmadan önce tadı mükemmel olan ve ülkemizde de yapılan bu çorbayı mutlaka tatmalısınız.

İngiltere, balık yemekleri konusunda da çok başarılı bir mutfağa sahiptir. Klasik balık yemekleri dışında özel lezzetlerin yer aldığı ülkenin tüm şehirlerinde farklı yerel lezzetler tatmak mümkün. Seyahatiniz boyunca bu lezzetleri tadarak farklı kültürleri tanımış olacaksınız.

İngiltere Gezilecek Yerler S.S.S.

Ingilterede nereler gezilmeli?
İngiltere’de Londra Kalesi, Londra Doğa Müzesi ve eşsiz bir seçkiye sahip olan British Museum kesinlikle ziyaret edilmelidir. İngiltere vizesine sahip olan vatandaşlar Oxford, Londra ve Cambridge gitmeden dönmez. Bunlar arasında Liverpool ile Manchester’da eklenir.
Ingiltere'nin nereleri meşhur?
İngiltere’de soğuk ve kasvetli havaya karşı İngiliz Çayı deneyimini yaşamak size harika bir keyif verecek! İngiliz çayı herkesin dilinde. Bunun yanı sıra Big Ben Saat Kulesi’nden breakfast yeme – içme olanaklarına kadar pek çok meşhur içeriğe sahiptir.
Londra'da nereye gidilmeli?
Londra’da Big Ben Saat Kulesi’ni görmeden dönmemelisiniz. Londra siluetini oluşturan en temel yapılar arasında yer almaktadır. London Eye başı çeker. Bristish Museum, Tower Of London ve Hyde Park şeklinde onlarca gezilecek yere sahiptir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×