İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları 2023 - Eraytur
İngiltere Vizesi

İngiltere Tır Şoförü Alım Şartları 2023

İngiltere’nin 2021 yılı başında Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte, birçok işçinin oturum izni ve sosyal hakları da elinden alındı. Bu durum İngiliz Hükümeti’ni oldukça zor duruma soktu.

Ulusal anlamda acil görünen durumlarda İngiliz Hükümeti vasıflı ağır vasıta sürücüleri için, geçici vize veriyor. Ağır eşya taşıt sürücüleri, İngiltere tır şoförü alım şartları çerçevesinde, vize verilerek, işçilerin ülkede kalması sağlanıyor.

İngiltere ağır vasıta ve kamyon şoförü vizesi işlemleriniz için, uzman ekibimiz ile iletişime geçerek, vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

ingiltere Tır Şoförü Başvurusu

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte, tedarik zinciri sorunlarının hafifletilmesi için, 5bin ağır vasıta sürücüsü için vize veriyor. İngiltere tır şoförü başvurusu yapacak kişiler, İngiltere Büyükelçiliği tarafından yapılacak ilan detaylarını da merak edebilir.

Başvuru yaparken;

 • Ne tür ağır vasıta ehliyeti alınacağı, araçların ağırlıklarına göre belirlenir.
 • Ağır vasıta eğitimi alınmalıdır.
 • Ağır vasıta ehliyeti alırken; tıbbi test, teori testi ve uygulamalı eğitim yapılır.

Profesyonel olarak araç kullanmak için sürücü CPC sınavı gerçekleştirilir. İngiliz Hükümeti; Noel zamanın yaklaşmasıyla birlikte, gıda ve petroldeki yoğunluğun karşılanabilmesi için, yurt dışından 3 ay boyunca çalışabilecek ağır vasıta, tır ve kamyon şoförü almak için, 3 aylık vize alma imkânı sunuyor.

İngiltere Tır Şoförü Arıyor

İngiltere Tır Şoförü Arıyor

İngiliz Hükümeti, şoför açığını normal standartlara getirmek için; yurtdışından ağır vasıta, tanker, tır sürücüsü alacağını duyurdu. İngiltere’de işçi olarak çalışmak isteyen Türk vatandaşları, İngiltere tır şoförü arıyor haberi üzerine, araştırmalara başladı.

Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılmasıyla birlikte, gıda ve petrol taşımacılığı sektöründe çeşitli sıkıntılar yaşamaya başlayan İngiltere tır şoförü alım şartları için, İngiltere Büyükelçiliği’nin yayınlayacağı duyuruyu takip ediyor.

Tır şoförü olabilmek için;

 • İngiltere geçerli olacak sürücü ehliyetine ihtiyaç duyulur. Yabancı ülke ehliyeti olan kişiler, İngiltere ehliyetine geçiş yapabilir.
 • Kullanılan aracın ağırlığına göre sürücü belgesi tipi değişirken; ağır vasıta sürücü belgesinin alınması gerekiyor.
 • Çalışılan bölge ya da hedeflenen alana göre düşük ehliyet kategorileri bulunuyor. En yüksek ehliyet seviyesi ise Cat C+E ehliyet belgesidir.

En yüksek seviyede sürücü lisansına sahip olan kişiler, 3bin 500 kg üzerindeki araçları kullanabiliyor. Alınan lisansların yanında sağlık testi, yazılı ve uygulamalı sınavlardan geçmek, sürücü lisansını almak için de önem kazanıyor.

Sürücülük yeteneğinin ölçüldüğü CPC sınavı yani profesyonel yeterlilik sertifikası da almak zorunda olan sürücü adayları, bu sertifikayı 35 yıl kullanabiliyor. Noel zamanının yaklaşmasıyla birlikte, gıda ve petrol taşımacılığında sıkıntı yaşamamak için, 3 ay boyunca geçici çalışma vizesi vereceğini açıklan İngiltere Büyükelçiliği, vize alacak şoförlerin, Ekim ayı ile yılbaşına kadar çalışabileceklerini ilan etti.

İngiltere Tır Şoförü Başvuru Formu

İngiltere Tır Şoförü Başvuru Formu

İngiltere tır şoförü başvuru formu, detaylı sorulardan oluşur. Tam zamanlı başvuru formu, geçici sürüş çalışması için doldurulması gereken en önemli formlardan bir tanesidir.

 • Ad ve soyad, adres, posta kodu, doğum tarihi, iletişim numarası, e-posta adresi doğru şekilde doldurulur.
 • Başvuru sahibinin milliyeti, sigortası olup olmadığı, sahip olunan ehliyet sınıfı soruları eksiksiz cevaplandırılır.
 • Ağır vasıta sürücü testi (HGV1, HGV11) testinin yapılıp yapılmadığı işaretlenir.

Tüm bunların yanında iş referansları, sürücü değerlendirmesi, istihdam geçmişi, ne tür araç kullanılacağı ve diğer soruların da eksiksiz ve doğru bilgi beyanıyla doldurulup onaylanmasıyla, başvuru gerçekleştirilir.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere tır şoförü başvurusu nasıl yapılır konusunda henüz resmî bir açıklamanın bulunmuyor. İngiltere Büyükelçiliği tarafından ilan edilecek olan şoför alımlarının nasıl olacağı, başvurunun detayları, ilerleyen günlerde tüm ilgilenenlere açıklanacak.

İngiltere tır şoförü alım şartları büyükelçilik tarafından ilan edilirken; başvuruyu yapacak kişiler gerekli tıbbi test, teori testi, uygulamalı eğitim ve CPC sınavlarını da başarıyla geçmiş olmaları gerekiyor.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte işçi kaybına uğrayan İngiliz Hükümeti, tır ve kamyon şoförü eksikliğini, 5bin ağır vasıta ve tır sürücüsü alarak kapatmak için, 3 ay süreli geçici vize vereceğini açıkladı.

Geçici vize verileceği haberiyle birlikte Türk vatandaşları, İngiltere tır şoförü başvurusu nereden yapılır konusunda araştırmalara başladı. İngiliz Hükümeti, 5bin ağır vasıta sürücüsü yanında 5bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanını istihdam etmek, gıda ve nakliye sektörlerinde tedarik zinciri karmaşasını çözümlemek için, yılbaşına kadar 3 aylık geçici vize veriyor.

Tır şoförlüğü için İngiltere Büyükelçiliği iş başvuruları hakkında bilgi alınabilecek tek yetkili merci olurken; büyükelçiliğin resmî web sitesi üzerinden, başvurular takip edilebilecek.

İngiltere Tır Şoförü Başvurusu Nereden Yapılır?

İngiltere Kamyon Şoförü Başvurusu

İngiltere’nin AB üyeliğinden ayrılmasıyla birlikte, İngiltere’de ağır vasıta sürücü açığı çıktığı için; İngiltere bu krizi 5bin ağır vasıta sürücüsü ve 5bin 500 tavukçuluk sektörü çalışanına 3 aylık geçici vize vereceğini açıkladı.

Noel zamanının yaklaşmasıyla beraber, tedarik zincirinde oluşan açıktan dolayı, yurtdışından alınacak İngiltere kamyon şoförü başvurusu için, İngiltere Büyükelçiliği tarafından yapılacak resmî açıklama bekleniyor. Başvurular açıldığı andan itibaren detaylar, konuyla ilgilenenler için açıklanacaktır.

İngiltere tır şoförü alım şartları, konuyla ilgilenen birçok Türk vatandaşı tarafından da merak konusu oldu. Henüz büyükelçilikten resmî bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen; mart ayına kadar 300 şoförün bir an önce işe başlaması gerektiği, gıda taşımacılığı yapacak 4bin 700 kamyon şoförünün ise Ekim ayından şubat ayına kadar, İngiltere kalma hakkına sahip olunacağı bilgisi bulunuyor.

İngiltere Kamyon Şoförü Maaşı

İngiltere Kamyon Şoförü Maaşı

İngiltere tır şoförü alım şartları arasında, başvuru yapacak kişilerin; ağır vasıta kullanmak için 18 yaşından büyük olması ve geçerli ehliyet belgesine sahip olması gerekiyor.

Geçerli ehliyet yanında ağır yük vasıtası belgesi de alması gerekli olan başvuru sahiplerinin, araç ağırlığı, römorkör kullanılıp kullanılmayacağı gibi kriterlerin de belirlenerek, belge tipini doğru şekilde alması gerekiyor.

Tır şoförü alım şartlarının yanında İngiltere kamyon şoförü maaşı da başvuru yapacak kişiler arasında merak konusudur. Haftada ortalama 50 saat bir çalışma dilimi bulunan tır şoförleri, haftalık 600 ila 650 sterlin arasında maaş alıyor. İngiliz işçiler bu paralara çalışmazken, yabancı işçiler bu paralara çalışıyor.

Bu yüzden özel vize uygulaması sayesinde, 3 ay sınırlı kalacak tır şoförü alımı İngiliz Hükümeti’nin tedarik zinciri sorununa da çözüm getiriyor. Buna göre 3 ay geçici olarak çalışacak tır şoförlerinin, diğer işçilere göre çok daha iyi kazanç sağlaması ön görülüyor.

İngiltere’de kamyon şoförleri;

 • Başlangıç aşamasında ağır vasıta şoförleri, ortalama yıllık 19bin sterlin ile 24bin sterlin arasında değişen maaşları alabiliyor.
 • Zaman geçtikçe gösterilen performansa uygun şekilde bu ücretler 45bin sterline kadar çıkabiliyor.
 • Çalışılacak firma ve gidilecek mesafeye göre tır şoförleri, ortalama 30bin sterlin ile 40bin sterlin arasında değişen yıllık maaşları alabiliyor.

Ancak AB üyeliğinden ayrılmasıyla birlikte İngiliz Hükümeti, gerçek anlamda ağır vasıta ve kamyon şoförü açığı ile büyük bir kaos yaşıyor. Bu yüzden ülkede yaşanan şoför sıkıntısı yüzünden, saat başına ödeme ile geçici iş imkânı bulmak oldukça kolaylaştı.

Ancak şirket sahipleri; ürünlerini emanet edecekleri tecrübeli şoförleri her zaman ön planda tutuyor. Bu yüzden aracın büyüklüğünün yanında; taşınacak malın çeşidine göre alınacak maaş da artabiliyor. Ancak farklı ürünleri taşıyabilmek için, birden fazla eğitim alınması şartı da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir;

https://www.eraytur.com/ingiltere-vize-formu-ve-dilekce/

https://www.eraytur.com/ingiltere-vize/

https://www.eraytur.com/ingiltere-vize-basvuru/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×