İngiltere'ye Yerleşmek (Güncel Bilgiler) - Eraytur
İngiltere Vizesi

İngiltere’ye Yerleşmek (Güncel Bilgiler)

İngiltere Para Birimi 2023

Birleşik Krallık’ta kullanılan İngiltere para birimi İngiliz sterlinidir, uluslararası para kodu, açılımı Great Britain Pound olan GBP’dir. Avrupa’da ve dünya genelinde deniz aşırı bölgeleri bulunan İngiltere’nin bu bölgelerde kullanılan para birimi bölge isimleri ile anılan sterlindir aynı zamanda yurtdışındaki hava üstlerinde Avrupa Birliği para birimi olan Euro kullanılmaktadır.

Sterlin

İngiltere Merkez Bankası yönetiminde olan sterlin, Birleşik Krallıktaki tüm bölgelerin kendi bankaları tarafından basılmaktadır. GBP olarak kısaltılır ve sembolü £ şeklindedir, resmi olarak İngiliz pound’u olarak tanımlanmaktadır.

Alt birimleri genellikle penny ya da pens olarak adlandırılırken her ikisi de aynı para birimini ifade etmektedir ve p sembolü ile gösterilir. Dünyanın en değerli para birimi olan sterlin, brexit sürecinden etkilendiğinden dolayı değerini kaybetse de halen güçlü seyrini sürdürüyor.

Pound Nedir?

İngiltere para birimi olan sterlin’in halk arasında çok daha yaygın olarak kullanılan ismi pound’tur. Dünyada en çok işlem gören 5 para biriminden biri olan İngiliz sterlini aynı zamanda Birleşik Krallık resmi para birimidir. Buna rağmen insanlar arasında birçoğu banknot ya da metal paraya sterlin yerine pound demektedir.

Her ülkede Merkez Bankası tarafından basılan sterlin, İskoç sterlini, Galler sterlini ve Kuzey İrlanda sterlini gibi adlandırılırken halk arasında hepsine verilen tek isim pound’dur. Pound TL kuru günlük değişerek işlem görmektedir.

Pound Sterlin Farkı

Pound ve sterlin arasında ki tek fark, İngilizlerin kendi parasına pound dünyanın geri kalanının ise sterlin demesidir. İngiliz sterlini kelime anlamı 1000 yıl öncesine Normanlar’a kadar dayanır.

Normal penisinde bulunan küçük yıldız yani star zaman içerisinde evrim geçirerek ve sonuna ing eki alarak sterling kelimesi şeklinde türetildi. Yıldızlı ya da yıldızcık gibi anlamlarda kullanılan ilk peninin üzerindeki yıldızdan yola çıkarılarak İngiltere para birimi sterlin olarak değiştirildi.

Pound Nerenin Para Birimi

Birleşik Krallığa ait olan pound, en yaygın kullanılan para birimi olarak öne çıkıyor, dünyada kullanılan en eski para birimlerinden biridir. Aynı zamanda Londra para birimi olarak da geçerliliği bulunan pound bir dönem İngiliz sömürgesi olan ülkelerde kullanılmaktadır.

 • Cebelitarık
 • Mısır
 • Man Adası
 • Lübnan
 • Jersey
 • Sudan
 • Güney Sudan
 • Suriye
 • Guernsy, İngiliz para birimi pound kullanan ülkelerdir.

İngiltere Nüfusu 2023

Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülke içerisinde yer alan İngiltere nüfusu 56 milyon ile Birleşik Krallığın en geniş ve en kalabalık ülkesidir. Birleşik Krallık nüfusu yaklaşık yüzde 85’i İngiltere’de yaşar, İngilizce nüfusunun yüzde sekseni şehirlerde iken kilometrekare başına 235 kişi ile dünyanın nüfus açısından en yoğun ülkelerindendir.

İngiltere Nüfusu Ne Kadar?

Birleşik Krallık nüfusu 68 milyon olarak kabul edilmektedir,  yüzde 80’ini İngiltere oluşturduğuna göre İngiltere nüfusu 2021 yılı için 58 milyondur. Birleşik Krallığın geriye kalan nüfus dağılımına göre

 • Galler 3 milyon
 • İskoçya 5 milyon
 • Kuzey İrlanda 2 milyon nüfusa sahiptir.

İngiltere Nüfusu Yaş Ortalaması

İngiltere nüfusu hızlı bir şekilde yaşlanıyor, ulusal istatistik ofisi verilerine göre 65 yaş üstü nüfus sayısı 2046 yılında ülke genelinde 1/4 oranını bulacak. 2039 yılında İngiltere nüfusunun 74 milyonu bulunması öngörülürken nüfusun yüzde 18’i 65 yaş, yüzde 2,4’ü ise 85 yaş ve üzeri vatandaşlardan oluşuyor.

Ülkede çocuk nüfusundaki düşüş büyük bir hızla devam ediyor, ülke genelinde ölümler doğumların çok önünde. Aynı zamanda İngiltere’deki göçmen sayısı ülkeden göç edenlere göre çok daha yüksek. Tüm bu verilere göre İngiltere nüfusu kaçtır bakıldığında yaklaşık 58 milyon olduğu görülmektedir.

İngiltere Nüfusu Ne Kadarını Aşıladı?

Covid-19 ile mücadelede kitlesel aşılama başlatılan İngiltere’de nüfusun dörtte üçü aşılandı. Dolayısıyla birçok insanın merak ettiği İngiltere nüfusu yüzde kaçını aşıladı sorusunun cevabı nüfusun çok büyük bir oranının aşılanması tamamlandığı şeklinde verilmektedir. İsrail ile birlikte İngiltere aşılama oranları oldukça yüksek seyreden ikinci ülke, vaka sayıları artmasına rağmen ölüm oranları düşüyor.

İngiltere Nüfusu Yıllara Göre

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre İngiltere nüfusu son 20 yılın en düşük artışını yaşıyor. 2016 yılı verilerine göre nüfus artışı yaklaşık yüzde 0.8 seviyesinde iken 2020 yılında bu oran yüzde 0.5 olarak artış gösterdi.

İngiltere nüfusu 2020 yılı haziran sonu itibarı ile İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre 67.1 milyona yükseldi geçen yılın aynı ayına oranla nüfus yüzde 0.5 arttı. Buna rağmen ofis tarafından açıklanan verilere göre İngiltere’de 2003 yılından bu yana yıllık düzeyde en düşük nüfus artışı yaşandı.

İngiltere Saat Kaç 2023

Bağımlı bölgeler dahil olmak üzere İngiltere de 8 farklı saat dilimi bulunmaktadır, başkentte saat dilimi Londra kullanılır. Yaz saati dilimi British Summer Time, 31 Ekim tarihinde ise kış saati dilimi Greenwich Mean Time şeklindedir. Europe/London, IANA zaman dilimi tanımlayıcısıdır.

İngiltere Manchester Saat Kaç

Birleşik Krallık konumunda yer alan Manchester Türkiye’nin 2 saat gerisindedir. İngiltere’de yaz saati uygulaması 29 Mart tarihinde başlar, kış saati ise 31 Ekim tarihinde uygulanır. Ülkede saat diliminin yılda iki kez değiştirilme geleneği 1916 yılında parlamento tarafından çıkarılan yaz saati yasası ile uygulanmaya başlandı.

İngiliz Saat Kaç

Boylamların başlangıç noktası kabul edilen Grenwich, İngiltere’de olduğundan dolayı tüm dünya saat farkları buna göre belirlenir dolayısıyla İngiltere 0 noktasındadır. İngiltere’nin doğusunda hesap yapılırken artı, batısında saat hesabı yapılırken ise eksi kullanılarak saat dilimi hesaplanır.

Aynen Türkiye’de olduğu gibi İngiltere’de sadece bir zaman dilimi içerisinde yer almaktadır. İki ülke arasındaki saat farkını öğrenmek Müslümanlar açısından bir zorunluluktur çünkü Ramazan ayında ülkeye gidecekler açısından İngiltere kaç saat oruç tutuluyor sorusuna cevap bulunmalıdır.

İngiltere’nin başkenti Londra’da oruç tutma süresi yaklaşık 16 saat olarak belirlenmektedir. Tan yerinin ağarması ile başlayan imsak vakti ile akşam ezanının okunduğu zamana kadar olan süre içerisinde tutulan oruç için her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından süre belirlenmektedir.

İngiltere Kaç Saat Uçakla

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçaklar 3 saat 42 dakika uçuş mesafesi ile İngiltere’ye ulaşmaktadır. İngiltere kaç saat sürüyor hesaplayabilmek için aktarmalı uçuşlarda havalimanlarına göre tek tek hesap yapılmalı ve kaybolan aktarma süresi toplam uçuş süresine eklenmelidir.

Uçuş süresi direkt yapılan uçuşlar dikkate alınarak ifade edilmektedir. Türkiye’den hem Türk Hava Yollarının hem de özel hava yolu şirketlerinin çok sayıda sefer sayısı bulunmaktadır.

İngiltere Kaç Saat Uzaklıkta

Türkiye ile İngiltere arası karayolu ile 4330 kilometredir, iki ülke arasındaki mesafe karayolu ile yaklaşık 1 gün 19 saat sürmektedir. İngiltere kaç saatlik yol, ülkeye seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin araştırdığı konular arasında yer almaktadır.

İngiltere Asgari Ücret 2023

Avrupa ülkelerine göre asgari ücret konusunda farklı bir politika izleyen İngiltere’de çalışanın yaşı dikkate alınır. Kişinin toplam kaç saat çalıştığına ve yaşına göre saat başı ücret belirlenir.

Eurostat verilerine göre geçtiğimiz yılın ikinci yarısında en yüksek asgari ücret veren ülke İngiltere oldu. Ada ülkesi İngiltere’de net asgari ücret 1220 Euro, brüt asgari ücret ise 1583 Euro’dur.

İngiltere Asgari Ücret 2021

İngiltere Asgari Ücret 2021 aylık olarak geçen yıla göre %2.2 oranında artarak saatlik 8.91 pound olarak belirlendi. Her yıl nisan ayında belirlenen asgari ücret;

 • 15 ile 18 yaş arasındaki işçilerde 4.35 pound
 • 18 ile 20 yaş arasında 6.15 pound
 • 21 ile 24 yaş arası işçilerde 7.70 pound
 • 25 yaş üstünde çalışanlarda 8.21 farz olarak belirlenmiş olup stajyer ve çıraklık aldığı saatlik ücret 3.90 Euro’dur.

İngiltere Asgari Ücretli Çalışan Sayısı

Joseph Rowntree Foundation raporuna göre İngiltere’de nüfusun ortalama üçte biri asgari maaş düzeyinin altında yaşıyor. Avrupa’nın büyük ülkeleri arasında yer alan İngiltere’de asgari ücretle çalışan oranı yüzde 4.9’dur. İngiltere asgari ücret ne kadar dendiğinde saatlik olarak belirlenmekte olup yaşa göre farklılık göstermektedir.

İngiltere Asgari Ücretle Geçinmek

Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan İngiltere Brexit Antlaşması’ndan sonra Avrupa Birliği’nden çıktı. Yaşanan bu durum ekonomi üzerinde önemli bir baskı oluşturdu ama yine de asgari ücret açısından birçok ülkeye göre oldukça yüksek durumda yer alıyor.

İngiltere asgari ücret aylık olarak geçimini sağlayanların başkent Londra dışında ülkede birçok farklı bölgede rahatlıkla yaşayabildiği hatta para dahi biriktirdiği bilinmektedir.

İngiltere Asgari Ücret Kaç Sterlin

Brexit Anlaşması ile Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere’de hükümetin hedefi asgari ücret saat tutarını 2024 yılına kadar 15 pound’a yükseltmek. İngiliz hükümeti 2021 nisan ayında asgari ücreti 2.2 oranda arttırdı ve saatlik 8.91 pound olarak belirledi.

Asgari ücretin satın alma gücü olarak Avrupa ülkeleri arasında İngiltere, ilk beşte yer alıyor. İngiltere’de asgari ücret satın alma gücü paritesi puanı 1358’dir, bu durumda ülke 27 ülke arasında yapılan sıralamada 5. sırada kendine yer buluyor.

İngiltere Bayrağı

Birleşik Krallık Devleti’nin resmi bayrağı mavi zemin üstüne beyaz çarpı (Aziz Andrew Haçı) ve artı olanların üzerinde ise kırmızı bir çarpı (Aziz Patrick Haçı) ve artı (Aziz George Haçı) şeklindedir. İngiltere Bayrağı birleşik krallık bayrağı dışında aynı zamanda hükümet ve gemi bayrağı şeklinde farklıdır.

İngiltere Bayrağının Rengi

Hükümet ve gemi bayrakları sol üst köşeye çekilirken sivil bayrak zemini kırmızı, hükümet bayrağında mavi, gemi bayrağında ise beyazdır. Gemi bayrağında aynı zamanda beyaz zemin dışında zemin üzerinde kırmızı bir artı bulunur. Birleşik Krallık bayrağı artının üstte sol kısımda yer almaktadır.

İngiltere Bayrağı Anlamı

İngiltere Bayrağı olarak adlandırılan Birleşik Krallık bayrağıdır, Union Jack olarak tanımlanan İngiltere Bayrağı emoji dışında anlam açısından merak edilmektedir.  Hem antik hem de hanedan geleneklerine göre renkler farklı şekilde sembolize edilir.

Beyaz barış ve dürüstlüğü simgelerken kırmızı sertlik, cesaret ve gücü temsil eder mavi ise gerçek, uyanıklık, sadakat, adalet ve sebatı temsil eder. İngiltere bayrağı neden 2 tane olduğu konusunda açıklık getirmek için İngiliz Millet Topluluğunu simgeleyen İngiltere Birleşik Krallık ile resmi İngiltere bayrağının farklı tasarlandığını bilmek gerekir.

İngiltere Bayrağı Resmi

İngiltere Bayrağı resimlerinde gösterilen temel stil haç olarak tanımlanır, şekli ve oranı 1:2 olarak tüm bayrak resimleri izleyicinin bakış açısına göre soldan sağa uçan şekilde tasvir edilir. İngiltere bayrağı çizimi İngiltere, İskoçya ve İrlanda koruyucu Azizlerinin temsilinin şu şekilde resmetmektedir;

 • İngiltere’nin koruyucu Azizi Saint George’un beyaz kenarlı kırmızı haç
 • İrlanda’nın koruyucu azizi Aziz Patrick’in çapraz kırmızı haç
 • İskoçya’nın koruyucu azizi Saint Andrew’un çapraz beyaz haç üzerine yerleştirilmiştir.

İngiltere Bayrağına Benzeyen Bayrak

İngiltere bayrağı nasıl olduğu konusunda merak edenler aynı zamanda bayraklarında Birleşik Krallık bayrağı bulunan ülkeleri de araştırmaktadır. Dünyada İngiltere bayrağına benzeyen bayrak yoktur ancak sayısı 5 olan İngiliz Milletler topluluğu ülkelerinin ulusal bayraklarında Birleşik Krallık bayrağı bulunmaktadır.

1965 yılında Kanada tarafından başlayan Birleşik Krallık bayrağı kullanımı en son 1994 yılında Güney Afrika tarafından kullanılmaya başlandı. Cebelitarık, bayrağında Birleşik Krallık bayrağı olmayan tek deniz aşırı bölgedir.

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere diğer bir ismi ile Birleşik Krallık’tır. İngiltere halkı için İngilizler ifadesi kullanılır. İngiltere’de evlenmek ya da İngiltere vatandaşı ile hayatını birleştirip geri kalan yaşamına İngiltere’de devam edecek olan kişiler için belirli işlemler bulunur. Bunlar, İngiltere’nin yasal olarak sunduğu şartlar şeklinde de yer edinir.

İngiltere’de Evlenmek

İngiltere’de evlenmek için belirli vize seçenekleri bulunur. Bunlar;

 • Ziyaret evlilik vizesi
 • Yerleşim nişanlılık vizesi ya da bilinen diğer ismi ile evlilik vizesi
 • Yerleşim eş birlikteliği vizesi
 • Yerleşim evli olmayan eş vizesi şeklinde yer edilir.

Evlilik vizesi yalnızca İngiltere’de evlenmeye gelip, sonrasında evlenme süreci tamamlandıktan sonra Birleşik Krallık‘tan ayrılmanız gerektiğine dair işlemlerde uygulanır.

Nişanlılık ya da bilinen diğer ismi ile evlilik vizesi, İngiltere de evlenip aynı zamanda İngiltere’de yaşamaya devam etmek istediğiniz takdirde tercih edeceğiniz vize türü şeklindedir.

Yerleşim eş birlikteliği vizesi ise evli olarak bulunan kişilerin, Birleşik Krallık‘ta süresiz olarak oturum izni almak istedikleri takdirde, tercih edecekleri bir vize türüdür.

Evli olmayan eş vizesi ise yıl boyunca birlikte evli olarak yaşayan çiftin, 2 yıl sonrasında evli olmadıkları takdirde hala İngiltere’de yaşamaya devam etmeleri üzerine evli olmayan eş vizesi tercih edilir.

Burada eşlerden birinin İngiliz vatandaşı olması, önemli bir nitelik taşır. İngiltere’de evlenmek için verilen vizelerden birini tercih etmeniz, ardından İngiltere konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği ile müracaatı geçip başvuru talebinde bulunmanız gerekir.

İngiltere Vatandaşı İle Evlenmek

İngiltere vatandaşı ile evlenmek istenildiği takdirde belirli vize türlerinden bir işlem yaptırılmalıdır. Bunlar;

 • Ziyaret evlilik vizesi
 • Ya da nişanlılık vizesi olarak farklılık gözetir.

İngiltere’de evlenmek ve beraberinde evlilikten sonra nerede yaşanılacağı, düğünün Birleşik Krallık’ta olup olmayacağına dair etmenlerde ise bir eş vizesine başvurulması, tercih edilen kolay yöntemler arasındadır. Birleşik Krallık‘ta evlenmeye karar verildiği takdirde eş evlilik vizesinden önce ilk olarak nişanlı vizesi alınmalıdır. Nişanlılık vizesi işlemleri, İngiltere konsolosluğu ya da İngiltere Büyükelçiliği ile müracaata geçildiği takdirde detaylı bilgiler edinilebilir. Nişanlılık vizesi, evlilikten önceki altı ay içerisinde birlikte yapılmalıdır. Yani evlenilmeden altı ay içerisinde eş vizesine başvurulması, evlilik vizesinin temellerini atmak adına önerilir. İngiltere’de evlilik için 18 yaşının doldurulması önemlidir. Bu hem vize işlemlerinde bir kural olarak yer edilirken, hem de İngiltere’nin evlilik vizesi işlemlerindeki yasal bir şartıdır. İngiliz vatandaşı ya da sizin yıllık gelirin en az 18.600 sterlin olması, bir İngiliz ile evlenmek istediğiniz takdirde bilinmesi gereken önemli detaydır. Sterlin, İngiliz para birimidir. 18600 sterlin, banka dökümanı içerisinde vize işlemleri esnasında bulunmalıdır. Evrak dosyasında böyle bir detayın bulunması, vize işlemlerinin daha kolay bir şekilde halledilmesi adına büyük bir önem taşır.

İngiltereli Biriyle Evlenmek

İngiltereli biriyle evlenmek için düğün, nişan ya da belirli organizasyonlarda İngiltere tercih edildiği takdirde burada belirli vize sürecinin tam bir şekilde tamamlanması gerekir. Hem Türkiye hem de İngiltere için vize şartında sunulan en önemli detay, İngiltere’de yaşayan kişinin İngiliz vatandaşı olması gerek. Buradaki vize işlemleri, evlilik vizesi şeklinde yer edilir. Evlilik vizesi diğer vizelerden ayrıştırılır. Evlenileceğine dair bir vize olduğu için kanıtlı belgeli, ıslak imzalı şartlarla birlikte bulunur.

Düğün öncesinde ya da İngiltere’de evleneceğine dair belirli bir planlama yapılmışsa, bundan yaklaşık 2 ya da 3 ay öncesinde vize işlemlerin halledilmesi gerekir.

Aksi takdirde vize işlemlerinde bir sorun, eksiklik ya da bunun gibi etmenler olduğu takdirde evlilik planınız aksayabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için önceden gerekli büyükelçilikler, konsolosluklar ya da diplomatik müdürlükleri ile müracaata geçmeniz önemlidir.

İngiltere Vatandaşı İle Evlilik

İngiltere vatandaşı ile evlilik sürecinde, İngiltere evlilik ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilir. Bu işlemlerle birlikte İngiltere ziyaretçi ya da turist vizesi gibi şartlarında sağlanması önemli bir detaydır. İngiltere evlilik ziyareti vizesi, İngiltere de evlenip sonrasında tekrardan uzun süreli olarak kalınmayacağı takdirde alınması gereken vize türüdür. Fakat İngiltere’de evlenip aynı zamanda İngiltere’de hayatınıza devam ettirmek istediğiniz takdirde burada bir oturum izni bulunur. Oturum iznini süresiz olarak almak istediğinizde, evlilik vizesi ile birlikte oturum izni işlemleri de gerçekleştirilir. İngiltere’de evlenmek ve burada yaşamak isteyen kişiler, İngiltere yerleşim evlilik vizesi ya da AB vatandaşlarının bağımlıları için İngiltere yerleşim evlilik vizesi tercih edilebilir.

Turist Vizesi İle İngiltere’de Evlilik

Turist vizesi ile İngiltere’de evlilik, İngiltere’nin vize şartları içerisinde gerekse Türk konsoloslukları tarafından kabul görmeyen bir işlemdir. Turist vizesi belirli sezonlarda turizm amaçlı ziyaret gerçekleştirileceği takdirde verilen vize türüdür. Fakat evlilik ya da evlilikten sonra hayatına İngiltere’de devam edecek olan kişiler için verilen vize türü, evlilik vizesi şeklinde adlandırılır. Turist vizesi ile İngiltere’de evlilik gibi bir durum, vize işlemleri esnasında kabul görmez.

İngiltere Evlilik Vizesi

İngiltere evlilik vizesi;

 • İngiltere’de evlenmek,
 • İngiliz vatandaşı ile nişanlı olmak
 • Ya da İngiltere’de evlenip sonrasındaki süreçte yaşama burada devam etmek istediğiniz takdirde, evlilik vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

İngiltere’de bulunan kişinin, kesinlikle İngiliz vatandaşı olması uzun süreli olarak süresiz bir şekilde oturum sahibi olabilmeniz adına da zorunluluk taşır. İngiltere evlilik vizesi için Türkiye’den yapılan başvuru sahibi adına, belirli evraklar hazırlanmalıdır. İngiliz vatandaşının da kendi ülkesinde ayrı evrakları hazırlaması gerekir. Evraklar bir dosya içerisinde bulunmalıdır. Aynı zamanda evraklar, ıslak imzalı ve gerçek olduğunu kanıtlayıcı belgeler şeklinde bulundurulmalı. Aksi takdirde evlilik vizesi, İngiltere Büyükelçiliği ya da Türk konsoloslukları tarafından onay görmez. Buradaki kanıtlayıcı belgeler çiftin birlikte çekildiği fotoğraflar, güncel yazışmalar ya da evleneceğine dair çeşitli belgeler olarak dosyaya eklenebilir.

 • İngiltere evlilik vizesi için başvuru formu doldurulur.
 • Ardından harç ödemesi yapılarak, İngiltere vize başvuru merkezleri üzerinden randevu alınır.
 • Yalnızca İngiltere’de evlenmek fakat sonrasında İngiltere’de hayatına devam etmeyecek olan kişiler, evlilik ziyaretçi vizesini tercih edebilir.
 • İngiltere’de İngiliz vatandaşı ile evlenip sonrasında Türkiye’de yaşamaya devam edecek olan çiftler, evlilik ziyaretçi vizesi ile doğru başvuru kategorisine tercih edebilirler. Buradaki vize türünde istenilen evraklar ya da hazırlanması gerekenler hem İngiliz vatandaşı hem de Türk vatandaşı için ayrı ayrı nitelik taşır.

İngiltere’de Düğün

İngiltere’de evlenmek için gerekli şartlar tamamlandığında düğüne gelecek olan misafirlerde, vize ya da pasaportları ile katılım sağlayabilirler. Burada çift için ayriyeten bir evlilik vizesi ya da bunun gibi etmenlerle uğraşmaya gerek yoktur. Misafirler ya da akrabalar İngiltere’de düğün için bir seyahat planı hazırlandıkları takdirde kendi pasaportları var ise bununla İngiltere’ye uçuş gerçekleştirebilirler. Fakat pasaport suresi bitmişse ya da İngiltere vize işlemleri uygun değilse, düğün gününden yaklaşık bir ya da birkaç ay öncesinde vize işlemlerinin halledilmesi önemlidir. Burada İngiltere Büyükelçiliği ya da İngiltere Konsolosluğu’na başvuru talebinde bulunulması gerekir. İngiltere’den Türkiye’ye gelecek olan kişiler ise yalnızca düğün günü için bir ziyaret olacaksa, kendi vizeleri ile bu işlemi sağlayabilirler. Vize yoksa, İngiltere’de bulunan Türk konsolosluklarına başvuruda bulunulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×