Polonya’da Evlenmek İçin Gerekenler - Eraytur
Polonya Vizesi

Polonya’da Evlenmek

Polonya’da evlenmek son yıllarda oldukça tercih edilen bir şey olup aslında genel olarak yurt dışında evlenmek de yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun sebebi aslında zor olmadığı ve birtakım prosedürler ile yapılabileceğini bilmektir. Vize ve nikah tarihi işlemleri ortalama 15 gün içerisinde hallolmakta olup genellikle bir aksilik çıkmadığı sürece bu günler içeresinde sonuçlanacaktır.

Polonya’da evlilik için yurt dışında evlilik sürecinde gerçekleşen aynı prosedürler izlenmektedir. Ancak kişilerden birinin veya ikisinin yabancı olup olmaması veya oranın vatandaşı olması gibi faktörler tamamen belirleyicidir. Polonya bu konuda katı olmayıp birçok insanın evliliğini ve nikahını onaylamaktadır.

Ancak evraklar eksiksiz ve olumlu olmalıdır. Polonya’da nikah yapmak isteyen kişiler de yer belirlemesini önceden yapmalıdır ki bu gibi durumlarda düğün için ciddi bir yoğunluk bulunmaktadır. Aylar öncesinde düğün için yer belirlenmelidir ancak vize başvurusu ve nikah tarihi için 1 ay veya 15 gün yeterli olacaktır.

Polonya Vatandaşı ile Evlenmek

Polonya vatandaşı ile evlenmek aslında prosedür bakımından daha ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çünkü başka alternatifleri bulunmaktadır. Eğer oturma izni ile sizler de Polonya’da yaşıyorsanız ve böyle tanıştıysanız bu aslında en kolay olan versiyon olmaktadır. Çünkü sizlerin ülkenize dönmeden ve Polonya’da kalmanız için bir sebep var iken evlenmek için kendi ülke pasaportunuz ve diğer hali hazırda gereken evlilik belgeleri yeterli olacaktır.

Yani aslında yabancı uyruklu bir kişi ile evlenecekseniz gereken klasik ve her durumda şart olan belgeler vesikalık fotoğraf, evlenme ehliyeti belgesi, hali hazırda yaşadığınız ikametgâh adresi, kişilerin doğum belgeleri, evlilik beyannamesi ve son olarak yukarıda da belirtildiği gibi yabancı olan kişinin pasaportu istenir. Bu pasaportun çevirisi de yapılmış olmalıdır.

Bunun dışındaki seçenek sizlerin Polonya vatandaşı ile Polonya’da evlenmesi ancak oturum iznine sahip olmamanız. Yani farklı ülkelerde yaşıyor olabilirsiniz ve bir süredir böyle devam eden ilişkinizi nikah ile taçlandırmak ve bunu Polonya’da yapmak isterseniz bu durumda yapmanız gereken kendi ülkenizde iken evlenme vizesi almaktır. Polonya evlenme vizesi ile Polonya vatandaşı ile evlenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak tüm bunların sonunda siz başka bir ülkenin vatandaşı olduğunuz için kendi ülkenize giderek evlilik sonrasında nüfus müdürlüklerinden bunu tescil etmeniz gerekmektedir.

Polonyalı Biriyle Evlenmek

Polonyalı biriyle evlenmek evlenme süreci bakımından zorlu olmamaktadır. Yani Polonya’da evlenmek oldukça kolay olup evrakların eksiksiz olması ve kural dışı bir durum olmaması yeterlidir. Süreç aslında bundan sonra başlamaktadır. Çünkü özellikle Polonya’da yaşamak istiyorsanız ve oturum izniniz de yok ise bu durumda oturum izni almanız gerekmektedir. Bunun için aile birleşimi vizesi şarttır.

Aile birleşimi vizesi sonuçlanması en uzun süren vizelerden biri olup bu nedenle evliliğin hemen ardından başvurulması tavsiye edilmektedir. Çünkü ortalama 1 ayı geçen hatta 2 ayı bulan bir süreçte açıklanır ve bu nedenle ederken başvurulması önem arz etmektedir. Bu aşamada süreci geçirmek adına vize alabilir ve kısa süreli de olsa yine de Polonya’da barınabilirsiniz.

Polonya’da evlenmek kolay olsa da aile birleşimi vizesinin uzun sürmesi sizi zorlayabilir. Aynı zamanda evrakların hazırlanması da oldukça uzun süreceğinden genelde çiftler evlilik öncesinden başlamaktadır.

Polonya aile birleşimini onayladıktan sonra da sürecin takipçisi olmakta ve dönemsel olarak sizlere ve komşularınıza görevliler yollayarak evliliğiniz hakkında bilgiler almaktadır. Bu nedenle sizler eğer evliliğini gerçek ise bu durumda endişe etmeden hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu hükümetin yaşanabilecek olumsuz durumları ve sahtekârlıkları önlemek adına tercih ettiği yöntemdir.

Polonya Vatandaşı ile Evlilik

Polonya’da evlenmek ile Polonya vatandaşı biriyle evlenmek birbirinizden farklı şeylerdir. İki kişi ide Polonya vatandaşı olmasa Polonya’da evlilik mümkündür ancak Polonya vatandaşı ile evlenmek daha farklı olacaktır. Çünkü kişilerden biri Polonya vatandaşı olduğunda bu durumda nikâh konsoloslukta yapılamaz. Muhakkak devletin uygun gördüğü yerlerde yapılmalıdır. Bu aşamada sizin kimlik bilgileriniz ve pasaportunuzun çevrilmesi önem arz etmektedir. Burada yer alan bilgileriler başvuru yapmak gerekmektedir. Polonya vatandaşı ile evlenmek için evlenme vizesi almanız durumunda seyahat sağlık sigortası da yaptırarak sağlık için gereken evraklarınızı Polonya’da sigorta kapsamında yaptırabilirsiniz.

Polonya Turist Vizesi ile Polonya’da Evlilik

Polonya turist vizesi ile Polonya’da evlilik süreci önerilmeyen bir durum olmaktadır. Hali hazırda turist vizesi adı üstünde turist vizesi olmaktadır ve bu nedenle Polonya turist vizesi almış iken bunu evlilik amacıyla kullanmanı önerilmez. Aslında bu vize sürecinde teyit ettiğiniz şeylerin doğru olmadığı anlamına gelir ve dava edilmeniz mümkündür.

Polonya turist vizesi alırken bu 90 gün ile sınırlı olup Polonya turist vizesi alındığında turistik eylemleri gerçekleştirmeniz beklenmektedir. Elbette Polonya bu süreçte yani tatil sürecinde biri ile tanışmanız ve evlenmek istemeniz olasıdır. Ancak anında evlilikler yeterince onaylanmaz iken genellikle çiftlerin kısa bir süreden daha uzun süre vakit geçirmeleri yeterli olmaktadır. Bu aslında evlenme vizesinin onaylanmasını da gösterecektir. Polonya da dahil olmak üzere pek çok ülke sonrasında aile birleşimi vizesi için de belli bir süre birliktelik isteyecektir. Bu nedenle 90 gün içerisinde tanışsanız da evlenmek için bir süre beklemeniz tavsiye edilir. Sonrasında ise Polonya’da evlenmek için evlilik vizesi alabilirsiniz.

Polonya Evlilik Vizesi

Polonya evlilik vizesi vererek aslında evlilik için farklı vizeler alınmasının önüne geçmektedir. Polonya’da evlenmek bu vize ile mümkün olup 90 gün sınırı bulunmaktadır. Evlilik vizesi ile 90 gün içerisinde vize aldığınız tarihler arasında evlenmeniz gerekmektedir.

Ancak bir aksilik olması durumunda bunu kanıtlayarak evlilik vizesinden yeniden faydalanma imkânı bulunmaktadır. Evlilik vizesi ile elbette seyahat de edebilirsiniz ancak önceliğiniz evlenmek olmalıdır ve tamamen bu amaç için alınan bir vizedir. Bu vizeyi alabilmek için ise Polonya’da evleneceğiniz kişinin de bilgileri ve evrakları gerekir. Aynı zamanda bir nikâh tarihi alınmış olması büyük bir avantaj olacaktır.

Ortalama 20 gün içerisinde başvuru yaparak bu vizeyi alabilmeniz mümkündür. Ancak konsolosluğa evlilik için hem sağlık açısından hem de her konuda uygun olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bu belgeleri vize sonrasında da yanınızda götürerek evlilik için oraya da sunmanız şarttır.

Polonya’da Düğün

Polonya’da düğün süreci zor olmamaktadır. Ancak Polonya evlilik konusunda revaçta olan bir yer olup bu nedenle evlenilecek yer önceden ayarlanmalıdır. Hatta aylar öncesinden rezervasyon yaptırmak tavsiye edilmektedir. Ancak Polonya’da evlenmek için alınan evlilik vizesi birkaç hafta önceden başvuru yapılarak alınsa da evlenmek için belirlenecek alan aylar öncesinden alınmalıdır.

Polonya’da evlenmek kolay olmakla birlikte iki taraf da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise ve Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyorsa tüm vize süreci ortak olarak halledilebilmektedir. Ancak taraflardan biri farklı bir ülkede ise bu durumda süreç daha uzun olabileceği gibi daha önceden başlamak tavsiye edilmektedir.

Karşıdaki kişi Polonya’da yaşıyorsa ancak vatandaşı değilse düğün yine Polonya’da yapılabilmektedir. Hatta siz de sonrasında Polonya’da oturmak için oturum izni alabilirsiniz. Düğünün Polonya’da olduğunu görseller ile kanıtlamak da oturum izni açısından avantaj olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

  • ×