İtalya Vizesi 2023 Güncel Başvuru Şartları
İtalya Vizesi

İtalya Vizesi 2023 Güncel Başvuru Şartları

İtalya, hem Schengen hem de Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde bulunuyor. İtalya vizesi 2023 senesinde alınabilir ve bunun belli kuralları söz konusudur. İlgili kriterlerin yerine getirilmesinin yanı sıra aynı zamanda evrakların toplanması, bunların eksiklik içermemesi de şarttır. Gidiş amacı büyük öneme sahiptir. Bu çerçevede elde edilmesi lüzumlu olan belgeler farklılık arz eder.

İtalya

İtalya vizesi kaç aylık: İtalya seyahatini yapmak isteyen kişiler, umuma mahsus olarak bilinen pasaportları sayesinde en az 15 günlük olacak şekilde bu vizenin sahibi olabilirler. İtalya cumhuriyet ile yönetilir. Avrupa kıtasında ve kendi adıyla bilinen yarımada üzerinde bulunur. Akdeniz’de yer alan, bölgenin en büyük iki adası olarak dikkat çeken Sardinya ve Sicilya, bu ülkede bulunur. Son yapılmış olan nüfus sayımına göre İtalya sınırları içinde 60 milyon insan yaşamaktadır. Başkenti Roma’dır. Önemli kentlerinin içinde Napoli, Milano, Floransa, Venedik yer alır.

İtalya Vizesi Gerekli Evraklar 2023

İtalya vizesi nasıl alınır: Birden çok evrak, İtalya vizesi 2023 yılı belgeleri içinde bulunur. Turistik olarak tanımlanmış olan izni almak isteyen Türk vatandaşlarının hemen şu belgeleri edinmesi gerekiyor;

 • İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 listesinde pasaport öne çıkar ve temin edilmesi lazım olan ilk belgedir. Her zaman geçerlilik süresini kontrol ederek, olası sorunların önüne geçmek mühimdir.
 • Ayrıca dilekçe yazarak seyahat nedeni ve planı konsolosluğa sunulmalıdır.
 • Doldurulması şart olan özel bir başvuru formu da söz konusudur.
 • Kimlik bilgilerinin resmi bir biçimde teyit edilebilmesi için hem nüfus cüzdanının fotokopisi hazırlanmalı hem de resmi makamlardan yeni bir nüfus kayıt örneği tam vukuatlı olacak şekilde çıkarılmalıdır.
 • Artık tüm ülkeler seyahat sağlık sigortasını her zaman istediğinden aracı kurum üzerinden bunun edinilmesi de gerekiyor.
 • Seyahat genellikle bu ülkeye uçak üzerinden gerçekleştiği için konsolosluk gidiş ve dönüş uçak bileti bilgilerini talep eder.
 • İtalya’da kalacağınız apart, otel veya motelden alınması şart olan rezervasyon evrakının sunulması önemli bir detaydır.
 • İtalya vizesi gerekli evraklar 2023 çerçevesinde maaş bordrosu, SGK işe giriş belgesi, ikametgah ve son olarak banka hesap döküm üzerin de hazırlanarak sunulmak zorundadır.

Schengen vizelerinde dikkat çeken iki farklı işlem daha vardır. Bunlar biyometrik olarak tanımlanmıştır. İlk defa başvuruda bulunacak olan Türk vatandaşlarının konsolosluktan veya yetkisi bulunan aracı kurum üzerinden parmak izi vermesi şartı öne çıkar. Bunlar her defasında istenmez. 5 yılda bir olması önem arz eder. Bunun yanı sıra yine biyometrik olması ön koşulu ile 2 tane fotoğrafın çekilmesi, başvuru dosyasının içine eklenmesi esastır. 3 aydan eski olanlar kabul görmez. Bu hususu göz önünde bulundurmak önem arz eder.

İtalya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

İtalya vizesi 2023 yılında, her zaman belli koşulların sağlanmasının sonrasında verilmektedir. Birden fazla vize kategorisi karşımıza çıkar. Bunlardan birisi ise aile birleşimidir. İtalya aile birleşimi gerekli evraklar şunlardır;

 • Bu vizeyi almak isteyen Türk vatandaşlarının mutlaka ülkedeki resmi dil olan İtalyanca hakkında bilgi sahibi olması, yeterliliğini ispatlaması gerekiyor. Bunun için eğitim kurumlarına gidilmesi, sürecin tamamlanmasının ardından sertifikanın elde edilmesi şarttır. Aile birleşimi sırasında İtalyanca bilmeyen kişilerin mevcut vizeyi alabilmeleri mümkün değildir.
 • İtalya sınırları içerisindeki bir kentte yer alan il Emniyet müdürlüğü üzerinden aile birleşimi formu alınmalıdır. Birden fazla form doldurulacağından bunlardan ilki böyledir.
 • Pasaport olmadan başvurunun tamamlanması gibi bir durum söz konusu değildir. 10 yıl içerisinde alınmış olması şarttır. Dolu olan tüm sayfalarının fotokopisi çekilmeli ve bunlar konsolosluğa verilmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve 2 tane biyometrik fotoğraf, İtalya aile birleşimi gerekli evraklar arasındadır.
 • Evlenme kayıt örneğinin sunulması esastır.
 • Dünyanın her yerinde geçerliliği bulunan evlilik cüzdanı da istenen dokümanların içinde öne çıkar. Bunların yerine nüfus müdürlükleri üzerinden alınması çok kolay olan aile dökümü de kabul görmektedir.

İtalya Vizesi 2022

İtalya Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya vizesi 2023 senesinde, başvuru yapan Türk vatandaşlarına sorunsuz bir biçimde sunulurken, çalışma için de bunun alınması konusunda hiçbir pürüz yoktur. Elbette dikkat edilecek olan temel nokta, İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar olarak tanımlanmış dokümanların toplanmasıdır. Bunlar şöyledir;

 • Dil bilmeden yani bu ülkenin resmi lisanı olan İtalyanca bilgisi olmadan çalışma izninin alınması söz konusu değildir. Bunu kanıtlayacak olan evrakların kesinlikle sorunsuz bir biçimde edinilmesi ve sunulması esastır.
 • İşveren ile bir iş akdinin başvuru öncesinde imzalanması gerekmekte. Bu sayede işletme sahibi size aynı zamanda destek olacaktır. Bu evrakın edinilmesinden sonra verilmesi sayesinde vize sürecinde bir sorunla karşı karşıya kalmamış olursunuz.
 • İtalya çalışma vizesi gerekli evraklar içinde hem konaklama hem de uçuş bilgilerinin bulunduğunu unutmamak lazım.
 • Sizden talep edilecek olan bir diğer belge ise İtalya hükümetinin sağlayacağı çalışma izninin aslıdır. Bunun adı ise Sportello Unico Immigrazione olarak karşımıza çıkar. Kesinlikle orijinal olmasına dikkat etmek şarttır.
 • Pasaport her zaman istenen standart evrakların içinde öne çıkarken, 10 yıldan eski olanların hiçbir şekilde kabul edilmediğini de bilmeniz gerekmekte.
 • Başvuru formunu doldurmanız, her bilgiyi dikkatli şekilde yazmanız önemlidir.
 • Bunun yanı sıra biyometrik fotoğraf ölçülerine tam uyumlu 2 adet resim de İtalya konsolosluğu çalışma vizesi başvurularında sunulur.

İtalya Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Öğrenci olarak buraya gitmek isteyen ve aynı zamanda eğitim görme amacına sahip olan kişilerin, İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar üzerinden başvurularını tamamlaması şarttır. Bunlar şöyledir;

 • 2 adet boş sayfası bulunan, yıpranmamış ve aynı zamanda 3 aylık geçerliliği bulunan pasaport üzerinden başvuru işlemleri çok kolay bir biçimde yapılır.
 • Tanımlanmış olan başvuru ücretinin ödenmesinin ardından bunun sona erdiğini gösteren dekontu kesinlikle dosya içine eklemeniz gerekmekte.
 • Sağlık sigortası Euro olarak ifade edilmeli ve teminatı da 30000 Euro’dan fazla olmalıdır.
 • Bunun yanı sıra İtalya’da eğitim alacağınız zaman dilimi boyunca hangi şehirde, adreste, evde kalacağınızı açık adresin üzerinde yer aldığı bir belge üzerinden sunmanız, ilgili sürecin en önemli aşamalarından birisi olarak dikkat çeker.
 • Finansal yeterlilik istenir. Aylık olarak bunun minimum 450 maksimum ise 515 Euro aralığında olduğunu görmekteyiz.
 • Eğitim programı hangi dilde ise o konuda yeterliliğe sahip olmak lazım. Bu bölüme göre değişiklik gösterirken İngilizce ve İtalyanca opsiyonları sunulmaktadır.
 • İtalya öğrenci vizesi gerekli evraklar arasında sabıka kaydının da bulunması lazım. Her zaman adli kurumlardan veya e-devlet sistemi üzerinden bunun elde edilmesi hususunda bir sorun yoktur.
 • Geliş ve gidiş biletlerinin sureti sizden istenir ve bunun sorunsuz olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formunun doldurulması ilgili süreç içerisinde her zaman zorunlu bir işlem olarak karşımıza çıkar.
 • Kabul mektubu olmak zorundadır. Yani İtalya’da eğitim hayatınıza devam edeceğiniz okula kayıt yaptırmalısınız. Bunun sonrasında ilgili evrakı sunmanız lazım.

İtalya Vizesi Ücreti 2023

İtalya vize ücreti ne kadar: İtalya vizesi 2023 senesinde belli bir ücret ödemesinin ardından alınır. Bunun detayları ise şöyledir;

 • Schengen tipi vizelerde ödenmesi gereken ücret 80 Euro’dur. Bu standart olmasıyla dikkat çeker. Aynı zamanda 12 yaşına kadar olan çocuklar için bir ödeme yapılmasına hiçbir şekilde gerek yoktur.
 • Ulusal eğitim vizesi uzun sürelidir. İtalya vizesi ücreti 2023 senesinde 50 Euro olarak tanımlanmıştır.
 • Bunun yanı sıra D tipi ismindeki ulusal vizelere başvurmak isteyen kişilerin ödemesi gereken paranın ise 116 Euro olduğunu görmekteyiz.

İtalya vizesi ücreti 2023 yılı meblağları bu şekilde iken, başvuru sırasında aracı kurum tercih etmiş Türk vatandaşlarının ekstradan hizmet bedelini yatırması büyük bir önem arz eder. Bu her firmaya göre farklılık arz etmektedir.

İtalya Vizesi Aile Birleşimi 2023

Aile birleşimi, Türk vatandaşlarının başvurduğu bir vize türü olarak dikkat çeker. İtalya vizesi 2023 kategorisinde yer alan ilgili izin, aynı zamanda D tipi yani ulusal ve uzun süreli bir vizedir. İtalya vizesi aile birleşimi 2023 yılı istenen evrakların toplanarak verilmesinin yanı sıra dikkat edilecek daha farklı husus ve şarların bulunduğunu da hemen ifade edelim. Bunlar şöyledir;

 • İtalyanca dil bilgesi sizden her zaman talep edilmektedir. Bunu da sertifika üzerinden tanımlamak gerekmekte.
 • Yapılmış olan evliliğin kesinlikle göstermelik olmadığını kanıtlamanız lazım. Bunun için evrakların sunulması sürecin bir parçası olarak karşımıza çıkar.
 • İtalya sınırları içinde yaşayan bir yakınınızın evinin, aile birleşimi kapsamında uygun olması gerekmekte.
 • Aile birleşimi evlilik yolu ile yapılacaksa, İtalya vizesi aile birleşimi 2023 senesi evrakları içinde öne çıkan evlilik cüzdanının mutlaka sunulması gerekmekte.
 • Tüm bunların yanı sıra mali durumun gösterileceği evraklar ve dokümanlar da sizden istenir.

Son olarak unutulmaması gereken çok temel ve önemli bir konudur. İlgili vizeyi alabilmenin iki tane şartı vardır. Bunlardan bir tanesinin olması yeterlidir. Eğer eş oturum iznine sahipse süreç başlatılır. Bunun yanı sıra İtalyan vatandaşı olan eşin yanına gidebilmek için de bu vize alınabilir. Bu konuda bir sorun yoktur.

İtalya Çalışma Vizesi 2023

İtalya vizesi 2023 senesinde aktif olan çalışma iznini, gerekli koşulları sağlamış olan tüm Türk vatandaşlarına sunmaktadır. İtalya çalışma vizesi 2023 senesi kriterlerine baktığımız zaman öne çıkan temel konu, ülkenin talep ettiği alanlarda başvuruların yapılması gerektiğidir. Yıllık olarak İtalya tarafından açıklanan verilere göre hangi meslek dalında ihtiyaç olduğu ifade edilir. Başvuru yapmadan önce  bunun her zaman dikkate alınması çok büyük bir önem arz eder. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlem için belli yasal prosedürleri takip etmesi esastır.

İtalya çalışma vizesi 2023 kategorilerinden olan bu vize türünde sözleşme olmadan sürecin başlatılması gibi bir durum yoktur. Bunun anlamı; buraya gitmeden ve ilgili tüm aşamaları geçmeden önce kesinlikle iş bulunması gerekliliğidir. İnternet üzerinden yani online bir biçimde işe karar verilmesinden sonra karşılıklı görüşmeler yapılır.

İmzalanacak olan sözleşme sonrasında artık ilgili vizenin elde edilmesi konusunda hiçbir sorun da kalmamış olacaktır. Bu sayede 90 günden fazla olacak biçimde hem burada kalabilir hem de anlaşma gereğince İtalya sınırları içerisinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

İtalya İş Arama Vizesi 2023

İtalya vizesi 2023 yılında yapılacak olan başvuru çerçevesinde, iş arama amacıyla da bunu gerçekleştirme konusunda hiçbir sorun söz konusu değildir. İtalya iş arama vizesi 2023 yılı temel kuralları ve prosedürleri ile dikkat edilecek şeyler şöyledir;

 • İlk etapta işverenin bağlı bulunmuş olduğu kentin yönetim merkezine giderek göçmenlik için tek gişe olarak tanımlanmış ofise başvuruda bulunulması lazım.
 • Bunun hemen ardından ise İtalya İçişleri Bakanlığı sitesi üzerinden bir başka başvurunun gerçekleştirilmesi çok mühimdir.
 • Tüm bunların sonrasında ise yapılmış kontratın sureti alınmalıdır. Posta yolu ile bunun ofise postalanması gerekmekte.
 • İtalya iş arama vizesi 2023 yılı kapsamında en son aşama ise bunların incelenmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Çalışma izni kapsamında bilinmesi gereken bir diğer husus ise oturum alınmasının ardından ilgili fırsatın da size sunulmuş olmasıdır. Bu sayede birden çok avantaja sahip olabilirsiniz. Hem ülkede yaşayabilir hem de çalışabilirsiniz. Belli bir süre sonra Schengen pasaportunun verilmesi de yapılacak olan başvuru ile mümkündür.

İtalya Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

İtalya vizesi 2023 senesinde eğitim amaçlı olarak da verilir. Bunun birden çok türü söz konusudur. Şu şekilde ifade etmek lazım;

 • İtalya Eğitim & Erasmus vizesi 2023 yılı kategorileri içinde C tipi olarak tanımlanmış olan bir izin türü mevcuttur. Kısa sürelidir. Yani 3 ay veya daha az olacak bir zaman dilimi boyunca burada eğitim almak isteyen kişilerin başvurabileceği bir izin çeşidi olarak karşımıza çıkar. Dil okulu ve sertifika programları bunun en güzel örneğidir.
 • D tipi ise tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi uzun süreli, ulusal bir vizedir. Başvuru işlemlerini yapacak olan Türk vatandaşlarının lisans, master veya Erasmus kapsamında bir seçim yapması önem arz eder. İtalya’ya gidişin sonrasında Permesso Di Soggiorno adındaki ikamet kartının doldurulması mühimdir.
 • İtalya Eğitim & Erasmus vizesi 2023 yılı ücretleri ve başvuru aşamalarına göre hareket etmek şarttır.

İtalya Vize Reddi 2023

İtalya vizesi 2023 kurallarına göre yapılırken, bu noktada vize başvurusunun reddedilmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yaşanmaması kesinlikle size bağlıdır. Bu yüzden şunlara dikkat edilmelidir;

 • İtalya vizesi için talep edilmiş her türlü evrak, belge ve dokümanın tam olması lazım. Bunların herhangi bir tanesinde eksiklik durumunun bulunması halinde konsolosluğun size vereceği yanıt olumsuz olacaktır.
 • Başvuru formunda yazılı olan bilgilerin doğru olması şarttır.
 • Pasaport geçerliliği her zaman önem arz eder. İşte bu yüzden başvuru öncesinde bunun kontrolünün sağlanması en fazla dikkat edilecek olan hususların içinde bulunur.
 • Aynı zamanda sizden bankada bulunması istenen minimum tutara göre bir paranın varlığını kanıtlamanız esastır. Banka hesap dökümünün yeni ve ayrıntılı olmasına dikkat edilir. İtalya vize reddi 2023 yılında bu sayede önlenir.
 • Belgelerde güncellik aranır. Buna dikkat edilmesi, vize başvurusunun olumsuz şekilde sonuçlanmasını engeller.

İtalya vize reddi 2023 yılı ret nedenleriyle karşı karşıya kalmamak için aynı zamanda vize konusunda yetki ve deneyim sahibi olan bir işletmeden profesyonel desteğin alınmazı da gerekmekte. Bu sayede olumsuz sürprizlerle karşı karşıya kalma olasılığınız düşmüş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
whatsapp

Sizi Arayalım

Telefon numaranızı bu sayfa aracılığı ile bizlere ulaştırın.
Bilgi & Randevu için hemen sizleri arayalım.

 • ×